Μετάβαση σε περιεχόμενο

Σαν ζεστάνει η θαλασσα κ μυρισει καλοκαίρι, ο πελαργός στα χέρια μας μωράκια θα μας φέρει! Καλοκαιρινά μωράκια 2021


Recommended Posts

Καλησπέρα @Lia5!!

Εγώ παρουσίασα αιμάτωμα αρχές Νοεμβρίου με αιμορραγία και στην αυχενική μου 26/11 είχε μεγαλώσει μάλιστα..

Τώρα ένα μήνα μετά και κάτι , με τελευταίο υπέρηχο στις 30/12 , όλα είναι μια χαρά και μπορώ να επιστρέψω κανονικά στις δραστηριότητες μου.

Θέλει πολύ ξάπλα,καθόλου κούραση ,πολύ νεράκι και ότι άλλο σου δώσει/συμβουλέψει ο γιατρός σου!

Όλα θα πάνε μια χαρά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 17.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • Diana_caterina

    2124

  • Clairy.

    1671

  • Tweema

    1530

  • Love32

    1488

Κορίτσια προσοχή με τη δυσκοιλιότητα......προσπαθήστε να μη πιέζεστε....αν και οι περισσότερες γυναίκες κάνουμε αιμορροΐδες....Όπως είπε και μια άλλη κοπέλα μετά τη γέννα να δείτε......Εγώ δεν είχα ποτέ και έβγαλα στην εγκυμοσύνη την πρώτη...

Τώρα για τα κιλά!Εγώ πάντα είμαι 3 με 5 κιλά πάνω από το κανονικό....!!!μ'αρέσει το φαΐ το να κάνω!όταν λοιπόν γέννησα την κόρη μου όχι μόνο έχασα όσα πηρα χωρίς να το καταλάβω και να προσέχω αλλά έχασα και από αυτά που δεν μπορούσα χρόνια να χάσω!!!!!βοήθησε σίγουρα και ο θηλασμός !Τώρα με το καλό λέω να προσέξω και να παραμείνω στα σωστά κιλά οοοοοταν με το καλό γεννήσω!Να μην ανησυχείτε και να θυμάστε πως δεν χρειάζονται υπερβολές!Και θα φάτε και από όλα θα κάνετε αλλά με μέτρο και προσοχή!

Εγώ συνεχίζω να ειμαι χαλια με το στομάχι  6η μέρα σήμερα.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Lia5 είπε:

Με το καλό το μωράκι σου! Εσύ τα καφέ γιατί τα είχες; Εμένα ο γιατρός μου βρήκε αιμάτωμα. Γι αυτό πρέπει να είμαι ξάπλα μη σκάσει κι έχουμε άλλα. Στην καλύτερη των περιπτώσεων θα απορροφηθεί από τον οργανισμό σε περίπου 3 βδομάδες λέει. 

Δε μου βρήκε κάποια αποκόλληση, αιμάτωμα ή κάτι άλλο..ίσως ήταν καμιά περιφερική αποκόλληση ή απλά καθάριζε το σύστημα από παλιό αίμα, είχα κ λίγο χαμηλά τον πλακούντα που έπαιξε το ρόλο του! είχα για 2-3 εβδομάδες κάθε φορά που άλλαζα εβδομάδα..στο πρώτο είχα μικρή αποκόλληση.. όταν έκανα την αυχενική μου είπε ο γιατρός ότι πλέον πολύ μεγάλο μέρος των γυναικών παρουσιάζει καφέ ή μικρή αιμορραγία το πρώτο τρίμηνο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια είμαι 13 και 4 σήμερα. Με είχε πιάσει πριν ένας πόνος δυνατός στην πλάτη και μπροστά σαν ένα πράγματα να μου τραβάνε από τις δύο μεριές τη μήτρα. Αφού έλεγα θα δω αίμα. Σας έχει τύχει; λέτε απλα να είναι επειδή μεγαλώνει η μητρα και γίνεται ανακατάταξη μέσα; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Clairy. είπε:

Κορίτσια είμαι 13 και 4 σήμερα. Με είχε πιάσει πριν ένας πόνος δυνατός στην πλάτη και μπροστά σαν ένα πράγματα να μου τραβάνε από τις δύο μεριές τη μήτρα. Αφού έλεγα θα δω αίμα. Σας έχει τύχει; λέτε απλα να είναι επειδή μεγαλώνει η μητρα και γίνεται ανακατάταξη μέσα; 

Τόσο πονο που περιγράφεις δε θυμάμαι να έχω νιώσει. Έχω πόνους κ ενοχλήσεις βέβαια κ έχω διαβάσει ότι η ένταση τους ποικίλει. Χωρίς να πιστεύω ότι είναι κτ ιδιαίτερο, θα σου έλεγα να πάρεις το γιατρό. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 38 λεπτά, ο/η Love32 είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Ναι τον Αύγουστο έχω 12/8 😊😊.

Φαίνεται δηλαδή κ στην αυχενική το φύλο!!

 

Μπορεί ναι, αλλά στη δική μου περίπτωση πχ χωρίς βεβαιότητα. Πολλές κοπέλες δεν ξέρουμε ακόμα σίγουρα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Vivi_ είπε:

Καλησπέρα @Lia5!!

Εγώ παρουσίασα αιμάτωμα αρχές Νοεμβρίου με αιμορραγία και στην αυχενική μου 26/11 είχε μεγαλώσει μάλιστα..

Τώρα ένα μήνα μετά και κάτι , με τελευταίο υπέρηχο στις 30/12 , όλα είναι μια χαρά και μπορώ να επιστρέψω κανονικά στις δραστηριότητες μου.

Θέλει πολύ ξάπλα,καθόλου κούραση ,πολύ νεράκι και ότι άλλο σου δώσει/συμβουλέψει ο γιατρός σου!

Όλα θα πάνε μια χαρά!

Με το καλό Βιβή! Πόσο κουράγιο μου δίνεις να ήξερες! Εγώ έχω ραντεβού για αυχενική στις 25/1 όποτε ξάπλα μέχρι τότε. Είναι πολλές οι μέρες και έχω αρκετή αγωνία. Μακάρι να έχω κι εγώ την ίδια έκβαση με σένα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Smurf88 είπε:

Δε μου βρήκε κάποια αποκόλληση, αιμάτωμα ή κάτι άλλο..ίσως ήταν καμιά περιφερική αποκόλληση ή απλά καθάριζε το σύστημα από παλιό αίμα, είχα κ λίγο χαμηλά τον πλακούντα που έπαιξε το ρόλο του! είχα για 2-3 εβδομάδες κάθε φορά που άλλαζα εβδομάδα..στο πρώτο είχα μικρή αποκόλληση.. όταν έκανα την αυχενική μου είπε ο γιατρός ότι πλέον πολύ μεγάλο μέρος των γυναικών παρουσιάζει καφέ ή μικρή αιμορραγία το πρώτο τρίμηνο!

Κι εμένα μου το είπε αυτό για το πρώτο τρίμηνο. Αλλά χωρίς κάποια σαφή αιτία... Τώρα που διαβάζω κι άλλες ιστορίες είμαι κάπως πιο αισιόδοξη. Αλλά μέχρι να φύγει κι αυτός ο μήνας μια ανησυχία θα την έχω. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Liiida είπε:

Τόσο πονο που περιγράφεις δε θυμάμαι να έχω νιώσει. Έχω πόνους κ ενοχλήσεις βέβαια κ έχω διαβάσει ότι η ένταση τους ποικίλει. Χωρίς να πιστεύω ότι είναι κτ ιδιαίτερο, θα σου έλεγα να πάρεις το γιατρό. 

Θα πάω τώρα να ξαπλώσω γιατί δούλευα και αν μου περάσει και η μέση θα καταλάβω ότι ήταν από την δουλειά. Αλλιώς θα τον πάρω. Τώρα δεν με πονάει στην κοιλιά. Αλλά υποφέρει η μέση μου. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 45 λεπτά, ο/η Love32 είπε:

Δεν σταματάει ποτέ το ανχος κορίτσια. Ένα βήμα τη φορά. Βαζεται κάποια κρέμα στο σώμα?

Εγώ στην πρώτη εγκυμοσυνη της frezyderm. Τώρα την κρέμα του μικρού μου. 🤣🤣🤣 Της Laroche. Γιατί στο δεύτερο βάζεις ότι βρεις. 😅😜

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 27 λεπτά, ο/η Clairy. είπε:

Θα πάω τώρα να ξαπλώσω γιατί δούλευα και αν μου περάσει και η μέση θα καταλάβω ότι ήταν από την δουλειά. Αλλιώς θα τον πάρω. Τώρα δεν με πονάει στην κοιλιά. Αλλά υποφέρει η μέση μου. 

Κι εμένα πονάει η μέση μου συνεχώς...Στείλε να μας πεις προς το βραδάκι αν είναι!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Liiida είπε:

Κι εμένα πονάει η μέση μου συνεχώς...Στείλε να μας πεις προς το βραδάκι αν είναι!!

Πω πω αν από τώρα μας πονάει η μέση έτσι μετά τι θα πάθουμε; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 λεπτά, ο/η Clairy. είπε:

Πω πω αν από τώρα μας πονάει η μέση έτσι μετά τι θα πάθουμε; 

Φουλ. Εγώ κουτσαινω... Αν με πιάσει... Δε περπατάει το αριστερό μου πόδι. 🙄

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια καλησπερα! 
Εμεις το ειδαμε το σπορακι σημερα κ ακουσαμε κ καρδουλα, ολα καλα μας ειπε ο γιατρος . 
Σχετικα με κατι πονακια που εχω χαμηλα μου ειπε οτι μαλλον αυτο ειναι το εντερο και μου εδωσε να περνω buscopan οποτε το νιωθω . 
Εγω νομιζα οτι μεγαλωνει εκει μεσα η μητρα και γι αυτο ποναω. Ειναι λιγο ενοχλητικο η αληθεια ειναι κ απο οτι καταλαβα δν θελει ο γιατρος να αφηνω να ποναει ετσι . 
Το ειχε καμια σας αυτο ; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Starrr είπε:

Φουλ. Εγώ κουτσαινω... Αν με πιάσει... Δε περπατάει το αριστερό μου πόδι. 🙄

Κατάλαβα.. Και εμένα με χτυπάει και στο πόδι. Όταν κουράζομαι.

Έκανα μπανακι ζεστό και έπεσα για ύπνο. Μου πέρασαν όλα.. Από την κουρασει μάλλον θα ήταν. Πάλι καλά που καθόμαστε αύριο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και εγώ π πάω για δουλειά παρόλο π είναι γραφείο με πονάει η μέση κ με το που ξαπλώνω όλα μια χαρά. Ευτυχώς ο είναι αργία δεν λες τίποτα χαχα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Raphaela είπε:

Κοριτσια καλησπερα! 
Εμεις το ειδαμε το σπορακι σημερα κ ακουσαμε κ καρδουλα, ολα καλα μας ειπε ο γιατρος . 
Σχετικα με κατι πονακια που εχω χαμηλα μου ειπε οτι μαλλον αυτο ειναι το εντερο και μου εδωσε να περνω buscopan οποτε το νιωθω . 
Εγω νομιζα οτι μεγαλωνει εκει μεσα η μητρα και γι αυτο ποναω. Ειναι λιγο ενοχλητικο η αληθεια ειναι κ απο οτι καταλαβα δν θελει ο γιατρος να αφηνω να ποναει ετσι . 
Το ειχε καμια σας αυτο ; 

Τελειααα!!όλα να κυλήσουν όμορφα. Εγώ είχα συχνά πιο αρχή αλλά εμένα η μαία μου μ είπε ότι μεγαλώνει η μήτρα. Ένας πόνος αριστερά χαμηλά είναι το έντερο. Καταλάβενω δηλαδή πότε είναι το έντερο.εκεινος στην αρχή ήταν διαφορετικο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Starrr είπε:

Εγώ στην πρώτη εγκυμοσυνη της frezyderm. Τώρα την κρέμα του μικρού μου. 🤣🤣🤣 Της Laroche. Γιατί στο δεύτερο βάζεις ότι βρεις. 😅😜

Αχαχα είναι πολύ ενυδάτικη αυτή μια χαρά. Πριν τον 3ο?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Love32 είπε:

Τελειααα!!όλα να κυλήσουν όμορφα. Εγώ είχα συχνά πιο αρχή αλλά εμένα η μαία μου μ είπε ότι μεγαλώνει η μήτρα. Ένας πόνος αριστερά χαμηλά είναι το έντερο. Καταλάβενω δηλαδή πότε είναι το έντερο.εκεινος στην αρχή ήταν διαφορετικο!

Σ ευχαριστω πολυ κοριτσι μου! 
Παντως και εγω οταν ξαπλωνω νιωθω πολυ καλυτερα . 
Καθε μερα και κατι διαφορετικο !Καλα να ειναι τα σπορακια❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Raphaela είπε:

Σ ευχαριστω πολυ κοριτσι μου! 
Παντως και εγω οταν ξαπλωνω νιωθω πολυ καλυτερα . 
Καθε μερα και κατι διαφορετικο !Καλα να ειναι τα σπορακια❤️

Έτσι να είναι γερά τα μικρουλια μας και χαλάλι!!! Ναι κ εγώ όταν ξαπλώνω όλα μια χαρά :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Love32 είπε:

Ποτέ πας πάλι για υπέρυχο?

Εμενα μου ειπε σε ενα μηνα να ξαναπαω 🤪

Αλλα με κοιταξε εκεινη την ωρα και μου λεει μπορεις να ξαναρθεις αν θες στο ενδοιαμεσο.  
Θα ειδε τον τρομο στο βλεμμα μου ο γλυκουλης . Αχαχαχα! 
Εσυ ποτε θα ξαναπας; Μαζι δν ειμαστε εμεις αν θυμαμαι καλα; 
Εχω ΠΗΤ 15/08

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Raphaela είπε:

Εμενα μου ειπε σε ενα μηνα να ξαναπαω 🤪

Αλλα με κοιταξε εκεινη την ωρα και μου λεει μπορεις να ξαναρθεις αν θες στο ενδοιαμεσο.  
Θα ειδε τον τρομο στο βλεμμα μου ο γλυκουλης . Αχαχαχα! 
Εσυ ποτε θα ξαναπας; Μαζι δν ειμαστε εμεις αν θυμαμαι καλα; 
Εχω ΠΗΤ 15/08

 

 Ναι μαζί είμαστε 8+5 εγώ. εγώ έχω ραντεβού την αλλη εβδομάδα κ μου είπε ότι θα κλείσουμε την αυχενική 🙏🙏αυτό το μια φορά τον μήνα εμένα μ την δίνει 😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Ναι ξεκινήσαμε εχω όμως ακομα τις κουβερτουλες, τις πάνες κλπ. τι απορρυπαντικό χρησιμοποιείτε εσεις; Πήρα εγω απο κατάστημα με βρεφικά αλλα δεν μυρίζουν κ πολύ! Θα ήθελα κάποιο να μυρίζει πούδρα. Εχετε να πρότεινετε κάποιο κορίτσια ; 
    • αν τον υπενθυμίσεις; Για να ξερεις κ εσυ τι να κανεις.. 
    • Ελπίζω να μην το καθυστέρηση πολύ ακόμα τότε για να ετοιμαστείς είσαι και αρχές Αυγούστου αν θυμάμαι καλά σε σε κανα 3 βδομαδες μπαίνεις στο μήνα σου θυμάμαι καλά ; Ποσο είσαι τώρα ;
    • Κορίτσια καλησπέρα,μια ερώτηση,ξέρει κάποια που μπορώ να βρω  μπομπονιέρες με θέμα την ταινία ice age;Γιατί στο ίντερνετ όπου έχω κοιτάξει είναι εξαντλημένες.Εχω χρόνο ακόμα,είναι για τον Οκτώβρη.
    • @elbe δεν πρόλαβα να διαβάσω ακριβώςς τι ρωτάς.  Γενικά έχω χαμηλά αιμοπετάλια, στην εγκυμοσύνη όταν ήμουν  39+5 ειχα γυναικολόγο και είδαμε ότι τα αιμοπετάλια πέσανε ακόμα πιο πολύ , με έστειλε στην κλινική και 40 ακριβώς μπήκα για πρόκληση (μένω Γερμανία και δεν κάνουν με το καλημέρα καισαρική) παλέψαμε μήπως και δεν προλάβουμε να γεννήσω χωρίς καισαρική αλλά εμένα δε με έπιασαν πόνοι κτλ το βράδυ είχα ανεκτους πόνους αλλά 0 διαστολή και καμιά εξέλιξη κάνανε συνεχως αιματολογικές εξετάσεις το πρωί εφόσον έγινε επανέλεγχο στις αιματολογικές είδαμε ότι έπεφταν και άλλο τα αιμοπετάλια δεν μας επαιρνε να περιμένουμε. Οπότε μπήκα για καισαρική με τον τελευταίο επανέλεγχο αίματος να μου δίνει το οκ για επισκληριδειο αλλιώς έπρεπε να έκανα ολικη νάρκωση.  Και το πιο παράλογο απ' όλα στην δεύτερη μου εγκυμοσύνη δεν είχα θέμα με τα αιμοπετάλια 🤷 ήταν σε όρια ακόμα και για φυσιολογικό τοκετό . 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...