Μετάβαση σε περιεχόμενο

Σαν ζεστάνει η θαλασσα κ μυρισει καλοκαίρι, ο πελαργός στα χέρια μας μωράκια θα μας φέρει! Καλοκαιρινά μωράκια 2021


Recommended Posts

στις πριν 13 ώρες, ο/η AlKate είπε:

Γεια σας και από εμένα! Καλώς ήρθατε οι νέες εγκυουλες και συγχαρητήρια με τις εξετάσεις όσες κάνατε. Εγώ σήμερα πήγα γιατρο και ευτυχώς ακούσαμε καρδούλα... Αν και με βάση περίοδο ήμουν 10η εβδομάδα με έβγαλε ότι είμαι 8η κάτι που όμως περίμενα λόγω μεγαλύτερου κύκλου. Έτσι είχε γίνει και στην προηγούμενη εγκυμοσύνη! Πάμε για 15αυγουστο!

@demie_14δεν υπάρχει περίπτωση να είσαι σαν και εμένα; Τι σου είπε ο γιατρός;

Καλημερα! 15αυγουστο κ εμεις μαλλον! Αν και δεν εχω παει για τον δευτερο υπερηχο ! 
Πιο καλοκαιρι δεν γινεται !Χεχε!  
Ευχομαι να πανε ολα καλα! Και συγχαρητήρια ! ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 17.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • Diana_caterina

    2124

  • Clairy.

    1671

  • Tweema

    1530

  • Love32

    1488

στις πριν 19 ώρες, ο/η Sofoula28 είπε:

Καλησπερα κοριτσι  ! Εγω δεν εχω κλεισει την 5η ακομα ! Απο συμπτωματα εχω μονο πονο στο στηθος και ηπια πονακια περιόδου διασπαρτα μεσα στη μερα ! Ναυτια και εμετους οχι τιποτα απολυτως μονο την προηγουμενη εβδομαδα για λίγες μερες το βραδυ αλλα μαλλον ηταν τυχαιο γτ θεωρω οτι ειναι πολυ νωρις!  Εσυ τι συμπτώματα εχεις γενικά?? 

Μιας και μιλαμε για συμπτώματα θα σου πω τωρα να γελάσεις.. 

Γενικά οι ορμονες μου ηταν σε καλη φαση και οι συγκινησεις ηταν ενα βουρκωμα και τελος. Εε λοιπόν ηρθε η ωρα για το κλαμα της ζωης μου.. 

Τις προάλλες έβλεπα ειδησεις και συγκινήθηκα και εκλαψα επειδή ενας παππούς 88 ετων εκανε το εμβόλιο του covid 🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 38 λεπτά, ο/η Diana_caterina είπε:

Μιας και μιλαμε για συμπτώματα θα σου πω τωρα να γελάσεις.. 

Γενικά οι ορμονες μου ηταν σε καλη φαση και οι συγκινησεις ηταν ενα βουρκωμα και τελος. Εε λοιπόν ηρθε η ωρα για το κλαμα της ζωης μου.. 

Τις προάλλες έβλεπα ειδησεις και συγκινήθηκα και εκλαψα επειδή ενας παππούς 88 ετων εκανε το εμβόλιο του covid 🤣

Οχι εγω σε καταλαβαίνω ειναι πολυ συγκινητικό σαν γεγονος 😂😂😂 χαχαχαχαχαχ τυχερη εισαι που σου βγαινει ετσι!!! Εμενα μου βγαινει σε νευρα σε αυτη την εγκυμοσυνη,ισως φταιει και οτι εχω πολυ περισσοτερο αγχος !! Αλλα νομιζω καλύτερα να κλαις με το παραμικρο παρα να νευριαζεις ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ επειδη δεν σου αρεσει ο τροπος που αναβοσβηνουν τα λαμπάκια στο χριστουγεννιάτικο δέντρο η επειδη η gouda που αγορασε ο αντρας σου ειναι Γερμανιας και οχι Ολλανδίας 😂😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Sofoula28 είπε:

Οχι εγω σε καταλαβαίνω ειναι πολυ συγκινητικό σαν γεγονος 😂😂😂 χαχαχαχαχαχ τυχερη εισαι που σου βγαινει ετσι!!! Εμενα μου βγαινει σε νευρα σε αυτη την εγκυμοσυνη,ισως φταιει και οτι εχω πολυ περισσοτερο αγχος !! Αλλα νομιζω καλύτερα να κλαις με το παραμικρο παρα να νευριαζεις ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ επειδη δεν σου αρεσει ο τροπος που αναβοσβηνουν τα λαμπάκια στο χριστουγεννιάτικο δέντρο η επειδη η gouda που αγορασε ο αντρας σου ειναι Γερμανιας και οχι Ολλανδίας 😂😂

Αα όχι ειμαι με τις μερες μου συνήθως τα νευρα ομως τα εχω στην δουλειά 🤣 αλλα με το που παω σπιτι ριχνω εναν υπνακο και συνερχομαι🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η Diana_caterina είπε:

Από τα συμπτώματα έχει καμία πρόβλημα με την μνημη; Δεν ειχα και την τελεια μνημη ποτέ αλλα τωρα νιώθω σαν χρυσοψαρο! 

Καλημέρα! Είμαι στην πέμπτη εβδομάδα με όχι ιδιαίτερα συμπτώματα αλλά έχω παρατηρήσει ότι δεν μπορώ να συγκεντρωθω και ξεχνάω εύκολα, ειδικά αν κάτι δεν με πολυενδιαφερει. Χθες στο σουπερμάρκετ ζήτησα 100 φέτες γκούντα αντί για δέκα, τουλάχιστον γέλασα πολύ! Επίσης τρομάζω πολύ εύκολα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 29 λεπτά, ο/η Μαριλου1 είπε:

Καλημέρα! Είμαι στην πέμπτη εβδομάδα με όχι ιδιαίτερα συμπτώματα αλλά έχω παρατηρήσει ότι δεν μπορώ να συγκεντρωθω και ξεχνάω εύκολα, ειδικά αν κάτι δεν με πολυενδιαφερει. Χθες στο σουπερμάρκετ ζήτησα 100 φέτες γκούντα αντί για δέκα, τουλάχιστον γέλασα πολύ! Επίσης τρομάζω πολύ εύκολα!

Χαχαχαχα να σαι καλα να γελας παμτα με αυτα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Liiida είπε:

Καλημέρα κοπέλα μου. Μου αρέσει πααααρα πολύ ο τρόπος που το αντιμετωπίζεις, είναι πολύ υγιής τρόπος σκέψης. Φυσικά σαν γεγονός είναι στενάχωρο, αλλά ευτυχώς συνέβη νωρίς κ ανώδυνα. Είναι κλισέ, το ξέρω, αλλά κι εμένα όταν μου προέκυψε η πρώτη παλλινδρομη, με βοήθησε πολύ η σκέψη ότι η φύση την ξέρει τη δουλειά της. Αγκάλιασε την οικογένειά σου, να έχετε μια υπέροχη χρονιά κ γενικά σου εύχομαι τα καλύτερα 😊

@Liiida Κορίτσι μου, είναι το πιο όμορφο, συγκινητικό και υποστηρικτικό μήνυμα που θα μπορούσα να έχω και ευχαριστώ θερμά γι' αυτό. Μου έδωσες δύναμη περισσότερη και λογική ευρύτερη. Ήρθε πολύ απρόσμενα το θετικό μου τεστ και ένιωσα ένα "γιατί", όταν διαπιστώσαμε σύντομα ότι δεν... Ωστόσο, η κουβέντα σου είναι σοφή: η φύση ξέρει. Και ο Θεούλης ξέρει, οπότε πάμε παρακάτω, με αγκαλίτσες των δύο πολύτιμων θησαυρών μου. Καλή χρονιά και σε εσένα, όλα να έρχονται όμορφα, ευνοϊκά και να υπάρχει υγεία κι ευτυχία!

Χαρούμενο 2021, κορίτσια, με πανέμορφα συναισθήματα ❤️ 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλή χρονιά σε όλα τα κορίτσια του γκρουπ! Εύχομαι μέσα από την καρδιά μου το 2021 να φέρει σε όλες σας ευτυχία και υγιή μωράκια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χρόνια πολλά καλή χρονιά σε όλες!με το καλό τα μωράκια μας και  σε οσες  επιθυμούν  να έρθουν γερα μωράκια!υγεία να έχουμε όλοι!

στις On 29/12/2020 at 2:42 ΜΜ, ο/η nik_ol είπε:

Γεια σας!!! 

Χρόνια πολλά και καλή χρονιά σε όλες!! Με υγεία σε κάθε οικογένεια! Με το καλό όλα τα μωράκια! 

Είμαι και εγώ έγκυος, στο πρώτο μου μωράκι. Είμαι στην 9η εβδομάδα. Έχω αρχίσει να υποφέρω έντονα από το στομάχι μου εδώ και δυο εβδομάδες, ευτυχώς κάνω πολύ λίγους εμετούς. Αρχισα και σίδηρο αλλά δεν μπορώ με τίποτα να το πιω (είναι διάλυμα) καθώς από μικρή είχα θέμα με το σιρόπια, αντιβίωσης κτλ. Θα μιλήσω με τον γιατρό μου να μου δώσει χάπι. 

Έχω αυχενική 22/1 -μου φαίνεται τόσο μακρινό βέβαια. 

Υπάρχει κάποια που να έχει πάρει αναρρωτική από τη δουλειά της; για να μου δώσει πληροφορίες. 

Με το καλό!εγω εχω αναρρωτική από μέσα Οκτωβρίου!αν θες στείλε μου μήνυμα να σου πω ότι ξέρω!

στις On 29/12/2020 at 7:03 ΜΜ, ο/η mariamp είπε:

Γεια σας κορίτσια και χρόνια πολλά. Εδώ και μια εβδομάδα έχω αναγουλες αλλά τις περισσότερες φορές δεν κάνω εμετό. Επειδή δουλεύω κιόλας ζήτησα από τον γιατρό μου αν μπορώ να το αντιμετωπίσω κάπως και μου έδωσε κάτι χαπακια pregnaderm. Τα έχει πάρει καμία κοπέλα; Επίσης κάθε συμβουλή για αντιμετώπιση της αναγουλας καθοδεχουμενη.

Εγω τα παίρνω και έχω σωθεί!!!!!!!!!στην πρώτη εγκυμοσύνη δεν υπήρχαν ναι εκανα εμετους μέχρι και τη μέρα που γεννούσα!!!τώρα είμαι κάπως καλύτερα!συμβουλή δεν έχω να σου δώσω μονο να σου πω καλό κουράγιο!τώρα είμαι 19η εβδομάδα και χωρίς τα χάπια κάνω εμετούς...

στις On 29/12/2020 at 8:33 ΜΜ, ο/η Diana_caterina είπε:

Από τα συμπτώματα έχει καμία πρόβλημα με την μνημη; Δεν ειχα και την τελεια μνημη ποτέ αλλα τωρα νιώθω σαν χρυσοψαρο! 

Μην ανησυχείς ειναι φυσιολογικό!!!εμενα με κοροϊδεύει ο άντρας μου !😂😂😂😂😂 ολο μου λέει παει στο πηρε το σπορι το μυαλό!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Liiida είπε:

Κορίτσια να σας ρωτήσω κατι? Από κιλά πως πάτε? Έχετε πάρει τίποτα?

Εγώ 1.5 έχω πάρει 13 και 1 σήμερα. Από Δευτέρα όμως θα κόψω γλυκά να προσέξω λίγο. Εσύ; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Liiida είπε:

Κορίτσια να σας ρωτήσω κατι? Από κιλά πως πάτε? Έχετε πάρει τίποτα?

Πριν από περίπου ένα μήνα, όταν μπήκα στον 4ο είχα βάλει σύνολο 1,5 κιλό..την άλλη βδομάδα που θα ζυγιστω, θα σου πω τα νέα 😂😂 εσύ πως τα πας;; Θυμάμαι ότι στον 5ο και στον 6ο μπαίνουν με τον αέρα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Princess1312 παίρνεις αγωγή για τις αντιστάσεις;; Αν ναι θα είσαι μια χαρά..πρόσεχε κ λίγο τη διατροφή σου κ όλα θα πάνε καλά! Έγκυος είσαι, δε γίνεται να μη βάλεις κιλά, απλά ίσως να μη θέλουν να ξεφύγεις! Σε καμία περίπτωση όμως να χάσεις!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ρε κορίτσια μη με βρισετε, αλλά έχω χάσει μισο κιλό κ έχω φάει αυτές τις μέρες! Δλδ μετά τα τραπεζωματα είμαι 1 κιλο πάνω κ σε λίγες μέρες το χάνω κ με το παραπάνω. Κ έχω αρχίσει να ανησυχώ. Κανονικη ήμουν πάντα στα κιλά κ δεν είχα σούπερ μεταβολισμό..Να ανησυχησω λέτε?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 51 λεπτά, ο/η Liiida είπε:

Ρε κορίτσια μη με βρισετε, αλλά έχω χάσει μισο κιλό κ έχω φάει αυτές τις μέρες! Δλδ μετά τα τραπεζωματα είμαι 1 κιλο πάνω κ σε λίγες μέρες το χάνω κ με το παραπάνω. Κ έχω αρχίσει να ανησυχώ. Κανονικη ήμουν πάντα στα κιλά κ δεν είχα σούπερ μεταβολισμό..Να ανησυχησω λέτε?

Δε νομίζω ότι πρέπει να ανησυχήσεις.αφου υπάρχουν κοπέλες που χάνουν κιλά στην αρχή της εγκυμοσύνης. Θα σου πω χαρακτηριστικά την ξαδελφη μου που πήγαινε σε διατροφολόγο γτ είχε πολλά κιλά παραπάνω και έχανε αντί να παίρνει.. Το μωρό μεγαλώνει έτσι και αλλιώς.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Clairy. είπε:

Δε νομίζω ότι πρέπει να ανησυχήσεις.αφου υπάρχουν κοπέλες που χάνουν κιλά στην αρχή της εγκυμοσύνης. Θα σου πω χαρακτηριστικά την ξαδελφη μου που πήγαινε σε διατροφολόγο γτ είχε πολλά κιλά παραπάνω και έχανε αντί να παίρνει.. Το μωρό μεγαλώνει έτσι και αλλιώς.. 

Ξέρω κι εγώ τέτοιες περιπτώσεις αλλά είχαν πρόβλημα με εμετούς ή εμφάνισαν ζαχαρο. Εγώ σίγουρα δεν είχα το 1ο κ δεν υπάρχει καμία ένδειξη για το 2ο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Liiida είπε:

Κορίτσια να σας ρωτήσω κατι? Από κιλά πως πάτε? Έχετε πάρει τίποτα?

Εγώ είμαι 13+1... Γύρω στο μισό κιλό ίσως να χω βάλει... Αλλά τρώω μόνο σαλάτες.. Τώρα τη τελευταία εβδομάδα κάπως τρώω πατάτες κ σιγά σιγά τα υπόλοιπα. Κρέας ψάρι ακόμη.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Starrr είπε:

Εγώ είμαι 13+1... Γύρω στο μισό κιλό ίσως να χω βάλει... Αλλά τρώω μόνο σαλάτες.. Τώρα τη τελευταία εβδομάδα κάπως τρώω πατάτες κ σιγά σιγά τα υπόλοιπα. Κρέας ψάρι ακόμη.. 

Έχεις ανακατωσουρες κ εμετούς κοπέλα μου?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Liiida είπε:

Έχεις ανακατωσουρες κ εμετούς κοπέλα μου?

Τώρα κάπως πάω να ηρεμήσω. Το μωρό ακόμη δυσκολεύομαι να το ταισω εάν είναι να φάει αρνί η μοσχάρι... Έχω κάνει τρεις φορές εμετό. Τώρα μια εβδομάδα νιώθω ότι πάει κάτι να φανεί κ ηρεμούν κ οι τάσεις προς εμετό. Που δεν είχα τόσο έντονα στη πρώτη κύηση μου. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 λεπτά, ο/η Starrr είπε:

Τώρα κάπως πάω να ηρεμήσω. Το μωρό ακόμη δυσκολεύομαι να το ταισω εάν είναι να φάει αρνί η μοσχάρι... Έχω κάνει τρεις φορές εμετό. Τώρα μια εβδομάδα νιώθω ότι πάει κάτι να φανεί κ ηρεμούν κ οι τάσεις προς εμετό. Που δεν είχα τόσο έντονα στη πρώτη κύηση μου. 

Μακάρι όντως να ηρεμήσεις σιγά σιγά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Liiida είπε:

Μακάρι όντως να ηρεμήσεις σιγά σιγά!

Ελπίζω. Στο γιο μου βέβαια το πρώτο τρίμηνο είχα πάρει 5-6 κιλά... Κ ούτε τότε πολύ έτρωγα..... Μην νομίζεις. Απλά δεν ήθελα. Όχι αναγούλες κ εμετούς που έχω τώρα. Που ούτε να τα μαγειρέψω δε μπορώ... Σύνολο στην πρώτη εγκυμοσυνη πήρα 21 κιλά. Τον τελευταίο μήνα δεν πήρα. Μάλλον δεν είχε αλλά περιθώρια ο οργανισμός μου. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Κορίτσια καλημέρα....να ρωτήσω και εγώ κάτι;;;να μου πείτε τι πιστεύετε;;;; Λοιπόν εγώ είχα πονακια από νωρίς στο κύκλο μου σαν ωορρηξίας σχεδόν μόλις τελείωσε η περίοδος...αλλά δεν τα έδωσα σημασία γιατί είναι πολύ νωρίς για μένα...καθώς ο κύκλος μου κυμαίνεται από 26 έως 30 ημέρες....ξεκίνησα τα τεστ την 11η ημέρα...και τώρα είμαι 18η ημέρα...ακόμα δεν μου χαμογέλασε...ΑΛΛΑ μέσα η ταινία όσο πάει και φαίνεται πιο σκούρη η γραμμή... στο σχεδόν θετικό αλλά δεν χαμογελάει ακόμα!!τώρα οι μέρες φύγανε πολύ....έχω άλλα 4 τεστ... Τώρα η ερώτηση ... Λέτε να έγινε καμία σύλληψη πριν αρχίσω τα τεστ και τώρα για αυτό φαίνεται σκούρη η γραμμή στο τεστ ωορρηξίας;;;;🤔και εχθές και προχθές είχα πάλι πόνους και έλεγα να ωορρηξία αλλά δεν χαμογέλασε ποτέ.... Υπάρχει περίπτωση να έγινε ωορρηξία 7η με 10η ημέρα?🤔  
    • Ε δεν πειράζει…θα κάνετε μετά με τη Μπέμπα μια και καλή! 
    • Λεγαμε να κάνουμε κ εμεις φωτογράφιση αλλά με την αβεβαιότητα  το αφήσαμε  
    • Κορίτσια μου πήγα γιατρο το χθες το πρωι. Έπεσε από την καμπύλη στο 1% είμαστε ατα κατώτερα. Το βρήκε 1911 Παρολαυτα οι ροές ήταν αρκετά καλές φυσιολογικές, το αμνιακό μειώθηκε ομως φυσιολογικό. Μόνο το ποδι έμεινε στάσιμο στην ανάπτυξη…συνέστησε να κάνουμε CTG παρακολούθηση κ μπορούμε να το αφήσουμε μέχρι την ερχόμενη Πέμπτη ή Παρασκευή.    μετα πήγα στην γιατρο μου, έκανα μόνιτορ βγήκε καλό είχα συσπάσεις η καρδιά μια χαρά κινήσεις μια χαρά. Κ μετά μιλησαμε λίγο για τον τοκετό. Το πλάνο μας είναι να πάω ξανά την Κυριακή για μόνιτορ, μετά ξανά μόνιτορ την Τετάρτη κ μετά θα με ελέγξει κολπικά αν έχω διαστολή κ μαλακό τράχηλο θα το προσπαθήσουμε φυσιολογικά δεδομένου τον πρώτο μ τοκετό π ήταν πολύ εύκολος χωρις πολλά φάρμακα. Π κ τώρα πρόκληση θα κάνω αλλά με ελάχιστο φάρμακο για να αντέξει το μικρούλη. Σε περίπτωση π δεν έχω τίποτα ανοικτό εκεί κάτω θα πάμε καισαρικη την Πέμπτη.    μια εβδομάδα να περάσουμε οι 3 μας 💕 μετά θα γίνουμε 4
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...