Μετάβαση σε περιεχόμενο

Σαν ζεστάνει η θαλασσα κ μυρισει καλοκαίρι, ο πελαργός στα χέρια μας μωράκια θα μας φέρει! Καλοκαιρινά μωράκια 2021


Recommended Posts

@Μαριλου1θα συμφωνήσω μαζί σου 😂

@nik_ol παλι καλα που έπεσε γιατί νομίζω ότι δεν θα αντεχα. Εσείς πως τα πάτε σπιτι; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 17.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • Diana_caterina

    2124

  • Clairy.

    1671

  • Tweema

    1530

  • Love32

    1488

στις πριν 11 ώρες, ο/η Mamaofbill είπε:

Κορίτσια μου γειά σας! Σήμερα δεν είμαι και πολύ καλά ψυχολογικά. Αύριο βράδυ μπαίνω κλινική και Τρίτη πρωί ξεκινάμε την πρόκληση. Ο λόγος είναι ότι σήμερα με έπιασαν τα κλάματα λόγω του μεγάλου μου παιδιού και ότι θα το αφήσω πίσω κλπ. Του έλεγα παραμύθια για να τον κοιμισω και μ'επιασαν τα κλάματα. Έκανα όλο κακές σκέψεις, μηπως δεν τον ξαναδώ και τέτοια. Δεν ξέρω αν φταίνε οι ορμόνες ή τι άλλο. Δεν είχα άγχος ούτε στον πρώτο τοκετό, ούτε και τώρα. Απλά με αυτές τις σκέψεις, δεν πάω και με τόσο θετική ψυχολογία αύριο και νιώθω ότι αδικώ και τη μικρή, που θα φέρω στον κόσμο. Δεν ξέρω αν συνέβη και καμιά άλλη από εσάς πυ έχετε και δεύτερο παιδάκι, όταν πήγατε να γέννησετε... ☹️😢 

Με το καλο κορίτσι μου.. Ιανουάριο μέχρι κ Απρίλιο είχα ακριβώς τα ίδια συναισθήματα. Κ αν πάθω κάτι κ δεν το ξαναδώ κ τι θα κάνει το παιδί μου χωρίς εμένα. Κ φυσικά κ εμένα με έπαιρναν τα κλάματα την ώρα που του διάβαζα παραμύθια. Εν τω μεταξύ είχαμε δει 1 παιδική ταινία που η μαμά του κορίτσιου είχε πεθάνει κ με ρώτησε που είναι η μαμά του.. Κ κάπως έτσι ξεκίνησε η συζήτηση μας για τον θάνατο. Αυτός όμως αγχώθηκε κ κάθε βράδυ με ρωτούσε κ αυτός μα μαμά αν πεθάνεις τι θα κάνω, πιυ θα με αφήσεις; κ δωστου κλάμα. Του εξηγώ τα πάντα συνέχεια αλλά δεν μπορούσα να διαχειριστώ τα συναισθήματα μου. Συν ότι είχε να κάνει κ μια επέμβαση τον Μάρτιο κ είχα ψιλό φρικάρει με όλα. Αρχικά έβαλα στην άκρη τους φόβους μου κ προσπάθησα να χαλαρώσω εκείνον γιατί είχε αγχωθεί πολύ με την ταινία κ του εξήγησα τα πάντα, τα πάντα όμως. Κ προσπάθησα κ εγώ να σκέφτομαι θετικά ότι θα πάνε όλα καλά στην γέννα. Το ξεπεράσα εγώ τον φόβο κ ξεπέρασε κ αυτός τον φόβο του θανάτου. Τελικά τελος Απρίλη οηρα την απόφαση να γεννήσω σπίτι κ ο 1 λόγος ήταν ο μικρός. Εγώ εκείνον τον γέννησα στο νοσοκομείο οπότε τον είχα μαζί μου  κ το 2ο να γεννουσα στο νοσοκομείο πάλι μαζί μου θα την είχα. Πιστεύω ότι η μαμά πρέπει να δεθεί με το μωρό από την αρχή, να το μάθεις κ να σε μάθει αυτές τις λίγες μέρες που είναι μονοι τους, εάν χρειαστείς βοήθεια υπάρχουν οι μαιες να βοηθήσουν. Επίσης νομίζω ότι αν θηλάζεις είναι καλύτερο το έχεις εσύ ειδικά στην αρχή που υπάρχει κ η περίπτωση του ίκτερου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Xrisa95 είπε:

Γεια σας παρακολούθησα τυχαία την συζήτηση για την αλλεργία κ την παλινδρόμηση που αναφέρετε κ επειδή έχω ήδη μια κόρη 2 ετών που είναι αλλεργιοπαιδο κ είχε κ παλινδρόμηση σας γράφω λίγο για να σας ξεμπερδεψω κάποια πράγματα γιατί έχω τρέξει την κόρη μου σε όλες τις ειδικότητες 

 

ειδα ότι ξέρετε την ομάδα θηλασμός κ αλλεργίες άρα καλό είναι να κάνετε πολύ πολύ καλό ξεσκόνισμα τα αρχεία του 

 

δν είναι απαραίτητο ένα παιδί να έχει αίμα στα κακά για να έχει αλλεργία 

 

επιπλεον στην παλινδρόμηση βοηθάει η σωστή αποχή γαλακτοκομικών (το αυγό είναι άλλη κατηγορία κ δν κόβεται κατευθείαν παρά μόνο αν παρατηρήσετε ότι ενοχλεί) 

αν έχετε μωράκι με παλινδρόμηση δν σημαίνει ότι έχει κ αλλεργία ταυτόχρονα 

πρέπει να παρατηρήσετε τα συμπτώματα του παιδιού 

Στην ομάδα θηλασμός κ αλλεργίες έχει πινακακι με τα συμπτώματα ενός βρέφους με αλλεργίες 

 

Σε κάποια παιδιά η παλινδρόμηση περνάει μέχρι τον 6ο μήνα κ σε άλλα παιδιά συνεχίζεται πάντως εξαρτάται

απο την πείρα μου 2 χρόνια που κάνω αποχή μπορώ να σας πω ότι εμάς η σωστή αποχή μας βοήθησε πολύ στην παλινδρόμηση κ στην αλλεργία εννοείται (όπως κ στους κολικούς που κόπηκαν μαχαίρι με την αποχή αν κ δν υπάρχει επιστημονική τεκμηρίωση ακόμα ωστόσο βοηθάει πολύ) 

 

Μπράβο βρε κορίτσι με έβγαλες από τον κόπο να γραψω👏👏 υπομονή κορίτσι μακάρι κ με το καιρό να μειωθούν στο παιδάκι σου. Έχω φίλη που θήλασε 3 χρόνια με αποχή, ο μικρός φουλ αλλεργίες μέχρι τώρα σε μεγάλο βαθμό. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κορίτσια!! 

Επίσης αν δείτε αίμα σε κακά να δείτε κ για ραγάδα!! Παθουσα νομίζω το έχω αναφέρει ξανά. 

@Clairy.μου οι πρώτες διακοπές αν είναι πριν το 6μηνο είναι τέλειες!! Μετά τα επόμενα χρόνια πάλι τέλειες είναι απλά εισαι στο τρέξιμο. Εμένα το άγχος πιυ έχω είναι γιατί πλέον τα παιδιά είναι 2!!ο γιος θέλει πάρα πάρα πολύ προσοχή. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Clairy. είπε:

Ειναι απαραίτητο αυτό;; και εμενα δεν έχει.. 

Ναι για να έχει αλλεργία στα γαλακτομικα πρέπει να έχει αίμα στα κακά.... Εγώ έκανα προληπτικά αποχή από τα γαλακτομικα αλλά τσάμπα την έκανα.... Ήταν η ωρίμανση του μωρού... Αλλά έκανα δίαιτα. 😂 Βοήθησε στο χάσιμο κιλών. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η nik_ol είπε:

Με θηλασμό ή με άντληση κ μπουκάλι;

Κμε τα δύο. Χαμός. Στην αρχή μόνο θηλασμο... Κ έκανε χαμό στους εμετους. Μετά την εδραίωση έκανα άντληση κ αποθήκευση γιατθ ήταν να γυρίσω δουλειά κ έδινα μια φορά την εβδομάδα μπιμπερό... Κ με ξένο αν έδινα μου χε δώσει η γιατρός σκόνη γάλα για αλλεργία... Αλλά κ σε αυτό είδα ότι δεν έφτιαξε... Απλά θέλει υπομονή.... Πολλά πλυντήρια.... Γιατί όλα μου τα ρούχα κ τα δικά μου κ του μωρού χάλια... Έως να ωριμάσει... Η μπεμπα τώρα κάνει γουλιες... Κ όχι κάθε φορά... Ο μεγάλος κάθε φορά με πίεση κ όλο το βράδυ εμετούς. Κ όλο το βράδυ φωνούλες στο υπνουλ του από τη παλινδρομηση έβγαζε ήχους. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η PanB είπε:

2 χρόνια αποχή; 😮😱😱

2 χρόνια ναι γιατί θηλάζω ακόμα κ είμαι εγκυουλα όποτε πιστεύω κ το επόμενο αλλεργιοπαιδο θα μου βγει αλλά θα κάνω ταντεμ ουτωσ Η άλλως όποτε θα κάνω αποχή έτσι κ αλλιώς για την πρώτη μου κόρη 

είναι τρόπος ζωής που με έχει βοηθήσει παρά πολύ εμένα προσωπικά στο να τρέφομαι κ εγώ κ το παιδί υγιεινά ❤️ Μια συνήθεια είναι!  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Μαριλου1 @lenaki92 @PanB μονο εγω νιώθω εκνευρισμό; εκτός από οταν μου λενε οτι κοντευεις και το πολυ σε 10 μερες και τέτοια αλλα και οταν περπαταω και κουραζομαι 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Diana_caterina είπε:

@Μαριλου1 @lenaki92 @PanB μονο εγω νιώθω εκνευρισμό; εκτός από οταν μου λενε οτι κοντευεις και το πολυ σε 10 μερες και τέτοια αλλα και οταν περπαταω και κουραζομαι 

Α συνεχίζεις κ περπατάς;;; 😄 Εγώ περπάτημα γιοκ, δεν μπορώ κ μου είπε να μην πιεζομαι οπότε μόνο ότι δουλειές στο σπίτι μπορώ τις κάνω κ τπτ άλλο. Αλλά αυτό το συνεχές λαχάνιασμα ακόμα κ για τα πιο απλά με τρελαίνει! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Diana_caterina είπε:

@Μαριλου1θα συμφωνήσω μαζί σου 😂

@nik_ol παλι καλα που έπεσε γιατί νομίζω ότι δεν θα αντεχα. Εσείς πως τα πάτε σπιτι; 

Καλά, προσαρμοζόμαστε! Ευτυχώς εδώ κ δυο μερες κοιμόμαστε ένα σπαστό 5ωρο τη νυχτα 😄 λίγο με το έξω το ψάχνουμε γιατί χθες που βγήκαμε μια βόλτα στο 20λεπτο άρχισε να κλαίει κ έκανε χαμό. Ο άντρας σου πηρε άδεια; να έχεις παρέα τουλάχιστον όσο αναμένεις! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 24 λεπτά, ο/η Μαριλου1 είπε:

Α συνεχίζεις κ περπατάς;;; 😄 Εγώ περπάτημα γιοκ, δεν μπορώ κ μου είπε να μην πιεζομαι οπότε μόνο ότι δουλειές στο σπίτι μπορώ τις κάνω κ τπτ άλλο. Αλλά αυτό το συνεχές λαχάνιασμα ακόμα κ για τα πιο απλά με τρελαίνει! 

Πηγαμε στο mall μια βολτα και εκνευριστηκα με τοσο περπατημα και ζεστη.. 😂Ειναι το μοναδικό που εχω κανει απο τοτε που μπηκα στον μηνα μου 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η nik_ol είπε:

Καλά, προσαρμοζόμαστε! Ευτυχώς εδώ κ δυο μερες κοιμόμαστε ένα σπαστό 5ωρο τη νυχτα 😄 λίγο με το έξω το ψάχνουμε γιατί χθες που βγήκαμε μια βόλτα στο 20λεπτο άρχισε να κλαίει κ έκανε χαμό. Ο άντρας σου πηρε άδεια; να έχεις παρέα τουλάχιστον όσο αναμένεις! 

Ωραία κοιμηθηκατε και λιγο έστω! 

Μήπως ζεσταθηκε στην βόλτα; 

Ναι εδω και 5 μερες ειναι σπίτι μαζι μου παλι καλα γιατί δεν θα αντεχα τοση μοναξιά 😅😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Diana_caterina είπε:

Ωραία κοιμηθηκατε και λιγο έστω! 

Μήπως ζεσταθηκε στην βόλτα; 

Ναι εδω και 5 μερες ειναι σπίτι μαζι μου παλι καλα γιατί δεν θα αντεχα τοση μοναξιά 😅😂

Όχι, είχε αεράκι... Μάλλον πεινασε 😝 

Ευτυχώς που έχεις παρέα 😍

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Tweema είπε:

Μπράβο βρε κορίτσι με έβγαλες από τον κόπο να γραψω👏👏 υπομονή κορίτσι μακάρι κ με το καιρό να μειωθούν στο παιδάκι σου. Έχω φίλη που θήλασε 3 χρόνια με αποχή, ο μικρός φουλ αλλεργίες μέχρι τώρα σε μεγάλο βαθμό. 

Παραδειγμα προς μίμηση η φίλη σου να ναι καλά ❤️🥰

 

Όντως με τον καιρό έχει ανεχτεί τρόφιμα που δν ανεχόταν κ η κόρη μου 

εκτός από γαλακτοκομικά είχε κ σε αυγό ψάρι ξηρούς καρπούς σιτηρά κ πολλά άλλα δλδ ήταν πολυτροφικη 

Από 18 μηνών κ μετά ανέχεται ψάρι αυγό ξηρούς καρπούς κ σιτηρά άρα είμαι υπέρ ευτυχισμένη ❤️
 

ολα καλά θα πάνε απλά σε κάποια παιδιά παίρνει περισσότερο χρόνο αλλά εντάξει κάνουμε το καλύτερο για αυτά ❤️❤️❤️
 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η nik_ol είπε:

Καλά, προσαρμοζόμαστε! Ευτυχώς εδώ κ δυο μερες κοιμόμαστε ένα σπαστό 5ωρο τη νυχτα 😄 λίγο με το έξω το ψάχνουμε γιατί χθες που βγήκαμε μια βόλτα στο 20λεπτο άρχισε να κλαίει κ έκανε χαμό. Ο άντρας σου πηρε άδεια; να έχεις παρέα τουλάχιστον όσο αναμένεις! 

Και μπηκα να ρωτησω τι κανουμε σε αυτη την περίπτωση! Εγω στην αρχη που το παλευα με τον θηλασμο δεν ειχα βγει καθολου και τωρα λεγαμε με τον αντρα μου να παμε βολτα. Και μου λεει αν αρχισει την γκρίνια στο καρότσι τι θα τον κάνουμε; Και γενικα τι ωρες βγαίνετε; Ο δικος μου με το ξενο τρωει στανταρ ώρες αλλα μπορει να κλαψει απλως για να τον παρουμε αγκαλίτσα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 31 λεπτά, ο/η Lia5 είπε:

Και μπηκα να ρωτησω τι κανουμε σε αυτη την περίπτωση! Εγω στην αρχη που το παλευα με τον θηλασμο δεν ειχα βγει καθολου και τωρα λεγαμε με τον αντρα μου να παμε βολτα. Και μου λεει αν αρχισει την γκρίνια στο καρότσι τι θα τον κάνουμε; Και γενικα τι ωρες βγαίνετε; Ο δικος μου με το ξενο τρωει στανταρ ώρες αλλα μπορει να κλαψει απλως για να τον παρουμε αγκαλίτσα. 

Μαρσιπο 😁

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 λεπτά, ο/η Μαριλου1 είπε:

@lenaki92 τι έγινε με το nst? Έχουμε κάποιο νέο;

Καλησπέρα @Μαριλου1 Λοιπόν πήγαμε σήμερα αλλά πριν λίγο μίλησα με τον γιατρό. Έχω ξεκινήσει ακανονιστες συσπάσεις άρα έχει ξεκινήσει η λειτουργία της μήτρας. Ο μπέμπης ακόμα δεν μας έχει κάνει την χάρη να εμπεδωθεί αλλά οι συσπάσεις είναι καλές γιατί θα τον βοηθήσουν να κατέβει. Ξανά ραντεβού την Παρασκευή. Στην αναμονή.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 λεπτά, ο/η lenaki92 είπε:

Καλησπέρα @Μαριλου1 Λοιπόν πήγαμε σήμερα αλλά πριν λίγο μίλησα με τον γιατρό. Έχω ξεκινήσει ακανονιστες συσπάσεις άρα έχει ξεκινήσει η λειτουργία της μήτρας. Ο μπέμπης ακόμα δεν μας έχει κάνει την χάρη να εμπεδωθεί αλλά οι συσπάσεις είναι καλές γιατί θα τον βοηθήσουν να κατέβει. Ξανά ραντεβού την Παρασκευή. Στην αναμονή.....

Βαθυ καθισμα όταν νιώθεις σύσπαση να του δωσεις χώρο 😉

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Lia5 είπε:

Βαθυ καθισμα όταν νιώθεις σύσπαση να του δωσεις χώρο 😉

Μμμμ ευχαριστώ για το τρικακι 😁😉

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 30 λεπτά, ο/η lenaki92 είπε:

Καλησπέρα @Μαριλου1 Λοιπόν πήγαμε σήμερα αλλά πριν λίγο μίλησα με τον γιατρό. Έχω ξεκινήσει ακανονιστες συσπάσεις άρα έχει ξεκινήσει η λειτουργία της μήτρας. Ο μπέμπης ακόμα δεν μας έχει κάνει την χάρη να εμπεδωθεί αλλά οι συσπάσεις είναι καλές γιατί θα τον βοηθήσουν να κατέβει. Ξανά ραντεβού την Παρασκευή. Στην αναμονή.....

Άντε ωραία, έγινε η αρχή!!! ✌️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Μαριλου1 είπε:

Άντε ωραία, έγινε η αρχή!!! ✌️

Δεν μου έδωσε να καταλάβω ότι είμαι και πολύ κοντά. Αλλά από την άλλη κατάλαβα απο τα λεγόμενά του ότι ποτέ δεν ξέρεις και μπορεί και αύριο μπορεί και σε 10 μέρες. Εγώ ευελπιστώ ότι αφού ξεκίνησε η διαδικασία κάτι καλό θα σημαίνει γιατί και η μαία στο μαιευτήριο κάτι τέτοιο μου είπε ..🤔 Δεν ξέρω βέβαια πώς πάνε αυτά και αν παίρνει χρόνο αυτή η διαδικασία...😕

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια έχω χάσει λίγο τα νέα σας,ήμουν σε πολύ δύσκολη φάση,προσπαθούσα με τον θηλασμό κ ενώ ξεκίνησα καλά μετά δεν έφτανε στο μωρό,συμπληρώνω με ξένο,κ λόγω στρες από εξωτερικούς παράγοντες μου κόβεται το γάλα.το μωρό είναι πολύ φαγανο κ δεν χορταινει.κ αποφασισα σταδιακα να το κόψω,θα ρωτήσω την παιδίατρο πως. Έχω πρόβλημα με τον ύπνο δεν έχω κοιμηθεί 15 μέρες -10 ώρες. Δεν μπορώ να κοιμηθώ Όταν κοιμάται το μωρό γιατί είμαι πολύ στρεσαρισμένη.πηγα σε ψυχίατρο πήρα και μισό λεξοτανίλ. ΟΠότε είπα τέλος σιγά-σιγά γιατί δεν την παλεύω.

Το άλμα ανάπτυξης τι είναι?? Γιατί ξαφνικά το μωρό πήρε πολλά ml Ξένο.μηπωσ είναι σε άλμα ανάπτυξης??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η Μιντόρι είπε:

Κορίτσια έχω χάσει λίγο τα νέα σας,ήμουν σε πολύ δύσκολη φάση,προσπαθούσα με τον θηλασμό κ ενώ ξεκίνησα καλά μετά δεν έφτανε στο μωρό,συμπληρώνω με ξένο,κ λόγω στρες από εξωτερικούς παράγοντες μου κόβεται το γάλα.το μωρό είναι πολύ φαγανο κ δεν χορταινει.κ αποφασισα σταδιακα να το κόψω,θα ρωτήσω την παιδίατρο πως. Έχω πρόβλημα με τον ύπνο δεν έχω κοιμηθεί 15 μέρες -10 ώρες. Δεν μπορώ να κοιμηθώ Όταν κοιμάται το μωρό γιατί είμαι πολύ στρεσαρισμένη.πηγα σε ψυχίατρο πήρα και μισό λεξοτανίλ. ΟΠότε είπα τέλος σιγά-σιγά γιατί δεν την παλεύω.

Το άλμα ανάπτυξης τι είναι?? Γιατί ξαφνικά το μωρό πήρε πολλά ml Ξένο.μηπωσ είναι σε άλμα ανάπτυξης??

Κορίτσι μου, εσύ να είσαι καλά πάνω απ όλα! 

Είναι περιοδοι που μετά από αυτες το μωρό κατακτά κάτι καινούριο, αλλάζει συνήθειες σε φαγητό και ύπνο.. Το πρώτο είναι την 5η εβδομάδα μέχρι 9η.. Μηπως είστε εκεί; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...