Μετάβαση σε περιεχόμενο

Σαν ζεστάνει η θαλασσα κ μυρισει καλοκαίρι, ο πελαργός στα χέρια μας μωράκια θα μας φέρει! Καλοκαιρινά μωράκια 2021


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 17.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • Diana_caterina

    2124

  • Clairy.

    1671

  • Tweema

    1530

  • Love32

    1488

Εντομεταξυ γιατί η γλυκοζιλιωμενη έβγαινε κάθε μήνα μια χαρά ? Κ όχι απλά μια χαρά έπρεπε πχ να είναι από 4,8-5,6 

Και ήταν 4,7 η 4,8

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Love32 είπε:

Εντομεταξυ γιατί η γλυκοζιλιωμενη έβγαινε κάθε μήνα μια χαρά ? Κ όχι απλά μια χαρά έπρεπε πχ να είναι από 4,8-5,6 

Και ήταν 4,7 η 4,8

Δεν παίζει ρόλο η γλυκο.. Απλά καμία φορά αν δουν αυξημένη γλυκό κάνουν την καμπύλη πιο νωρίς. Κόμπο γιατί έχεις;; μην αγχώνεσαι θα φτιαχτεί και το αμνιακο και ολα.. Σε ποια εβδομάδα είσαι; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Clairy. είπε:

Δεν παίζει ρόλο η γλυκο.. Απλά καμία φορά αν δουν αυξημένη γλυκό κάνουν την καμπύλη πιο νωρίς. Κόμπο γιατί έχεις;; μην αγχώνεσαι θα φτιαχτεί και το αμνιακο και ολα.. Σε ποια εβδομάδα είσαι; 

Μπήκα 34 εβδομάδα !! Φοβάμαι μην είχα πριν ζάχαρο κ δεν το ελενξαμε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 λεπτά, ο/η Love32 είπε:

Μπήκα 34 εβδομάδα !! Φοβάμαι μην είχα πριν ζάχαρο κ δεν το ελενξαμε.

Αν είχε κάπως επηρεάσει θα το έβλεπες στην ανάπτυξη του μωρού. Η αλήθεια είναι ότι στην έκανε πολύ νωρίς. Αλλά μην αγχώνεσαι.. Φαντάσου ότι η ποσότητα γλυκόζης που πίνουμε είναι μεγάλη που στην καθημερινότητα μας δεν τρώμε τόσο μεγάλη ποσότητα μαζεμένη. Σκέψου και κάτι άλλο. Μέχρι και πριν κάτι χρόνια η καμπύλη δεν ήταν βασική εξέταση. Γινόταν μόνο σε γυναίκες που είχαν πρόβλημα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Clairy. είπε:

Αν είχε κάπως επηρεάσει θα το έβλεπες στην ανάπτυξη του μωρού. Η αλήθεια είναι ότι στην έκανε πολύ νωρίς. Αλλά μην αγχώνεσαι.. Φαντάσου ότι η ποσότητα γλυκόζης που πίνουμε είναι μεγάλη που στην καθημερινότητα μας δεν τρώμε τόσο μεγάλη ποσότητα μαζεμένη. Σκέψου και κάτι άλλο. Μέχρι και πριν κάτι χρόνια η καμπύλη δεν ήταν βασική εξέταση. Γινόταν μόνο σε γυναίκες που είχαν πρόβλημα. 

Ναι αυτό σκέφτηκα ότι είναι πολύ μαζεμένη!!! Με ηρεμισεις λίγο ! Θα κάνω μετρήσεις κ αύριο και θα τον πάρω τηλ! 😏

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Love32 είπε:

Εντομεταξυ γιατί η γλυκοζιλιωμενη έβγαινε κάθε μήνα μια χαρά ? Κ όχι απλά μια χαρά έπρεπε πχ να είναι από 4,8-5,6 

Και ήταν 4,7 η 4,8

H γλυκ δείχνει για τους τελευταίους 3 μήνες.. Εσένα θα ανέβηκε τώρα.. Κόψε τα λευκά κ τα γλυκά και θα είσαι μια χαρά 😁 εξάλλου η καμπυλη σου δεν είναι και τόσο ανεβασμένη 😄

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η PanB είπε:

H γλυκ δείχνει για τους τελευταίους 3 μήνες.. Εσένα θα ανέβηκε τώρα.. Κόψε τα λευκά κ τα γλυκά και θα είσαι μια χαρά 😁 εξάλλου η καμπυλη σου δεν είναι και τόσο ανεβασμένη 😄

 

Θα κόψω μακαρόνια ρύζια ! Γιατί γλυκά δεν έτρωγα έτσι κιαλλιως απλά δεν θα τρώω ούτε ένα κόμματι ιόν 😑

Επίσης παραγγειλα από hnm😋

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 54 λεπτά, ο/η Love32 είπε:

Θα κόψω μακαρόνια ρύζια ! Γιατί γλυκά δεν έτρωγα έτσι κιαλλιως απλά δεν θα τρώω ούτε ένα κόμματι ιόν 😑

Επίσης παραγγειλα από hnm😋

Θα σου πει τι να προσέξεις! Ρυζι μπορείς να τρως κάστανο κ μακαρόνια ολικής 😉

Τι πήρες;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 25 λεπτά, ο/η nik_ol είπε:

Θα σου πει τι να προσέξεις! Ρυζι μπορείς να τρως κάστανο κ μακαρόνια ολικής 😉

Τι πήρες;

Ναι ολικής η 1 φλιτζάνι όπως γράφουν κάποιες διατροφες που βρήκα. Επίσης γράφουν γιαούρτι η γάλα χαμηλά λιπαρά αλλά κ εγώ ξέρω κ έχω διαβάσει να μην τρώμε γενικά οι γυναίκες γαλακτοκομικά με χαμηλά λιπαρά. Πήρα φανελάκια θηλασμού σετ των 2 π έχει και 1 σετ με σκουφάκι ! Εξαντλουνται και τα νούμερα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 32 λεπτά, ο/η Love32 είπε:

Ναι ολικής η 1 φλιτζάνι όπως γράφουν κάποιες διατροφες που βρήκα. Επίσης γράφουν γιαούρτι η γάλα χαμηλά λιπαρά αλλά κ εγώ ξέρω κ έχω διαβάσει να μην τρώμε γενικά οι γυναίκες γαλακτοκομικά με χαμηλά λιπαρά. Πήρα φανελάκια θηλασμού σετ των 2 π έχει και 1 σετ με σκουφάκι ! Εξαντλουνται και τα νούμερα.

Εμένα μου είχε πει διατροφολόγος σε άσχετη περιοδο απο την εγκυμοσύνη, ότι τα γαλακτομικα με χαμηλά λιπαρά δεν ειναι επεξεργασμένα απλά αφαιρούν το λίπος στον βρασμό. Ωστόσο αφου μου είπε ο γυναικολόγος να τρώω γαλακτομικα με πληρη λιπαρά δεν το έψαξα άλλο 😝

Πάντως χαλάρωσε (όσο μπορείς) 😍😍😍 όλα καλά θα πάνε!!! 

Καλοφορετα!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 59 λεπτά, ο/η Love32 είπε:

Καλημέρα κορίτσια!!! 

Δεν μπορώ έχω ξυπνήσει πάλι με την ίδια ταραχή !!! 😔😔

Καλημέρα κορίτσι μου! Βρε μην ανησυχείς τόσο! Πρώτον οι τιμές σου δεν ήταν μαύρο χάλι. Και δεύτερον, αν υπήρχε λόγος ανησυχίας, θα σε είχε τσιμπήσει ήδη, έτσι θα σε άφηνε??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Liiida είπε:

Καλημέρα κορίτσι μου! Βρε μην ανησυχείς τόσο! Πρώτον οι τιμές σου δεν ήταν μαύρο χάλι. Και δεύτερον, αν υπήρχε λόγος ανησυχίας, θα σε είχε τσιμπήσει ήδη, έτσι θα σε άφηνε??

Εννοείς να έκανα ενέσεις?

Μετρήθηκα μια ώρα μετά το πρωινό πάλι ανεβασμένο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η Love32 είπε:

Εννοείς να έκανα ενέσεις?

Μετρήθηκα μια ώρα μετά το πρωινό πάλι ανεβασμένο!

Όχι σόρι δεν το έθεσα σωστά. Εννοούσα θα σε είχε αρπάξει ο γιατρός να σου πει τί να κάνετε. Τί ακριβώς σου έχει πει??

Πόσο είναι το όριο και πόσο μετρηθηκες? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 λεπτά, ο/η Liiida είπε:

Όχι σόρι δεν το έθεσα σωστά. Εννοούσα θα σε είχε αρπάξει ο γιατρός να σου πει τί να κάνετε. Τί ακριβώς σου έχει πει??

Πόσο είναι το όριο και πόσο μετρηθηκες? 

Το όριο στις αιματολογικές γράφει λιγότερο από 180 και είχα 188 με 75γρ γλυκόζης. Και τώρα μετα το πρωινό 181.

Τώρα μιλάω με τον ενδοκρινολόγο το μεσημέρι μ είπε να τον πάρω να του πω τις μετρήσεις. Εχτές μετά το βραδυνό κ το μεσημεριανό ήταν μια χαρά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Love32 είπε:

Το όριο στις αιματολογικές γράφει λιγότερο από 180 και είχα 188 με 75γρ γλυκόζης. Και τώρα μετα το πρωινό 181.

Τώρα μιλάω με τον ενδοκρινολόγο το μεσημέρι μ είπε να τον πάρω να του πω τις μετρήσεις. Εχτές μετά το βραδυνό κ το μεσημεριανό ήταν μια χαρά.

Κορίτσι μου δεν είμαι γιατρός κ δε θέλω να το παίζω έξυπνη, αλλά δε μου φαίνονται τραγικές οι μετρήσεις σου. Πολύ καλά έκανες που πήρες τον Ενδοκρινολογο, αυτός είναι ο αρμόδιος!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η Liiida είπε:

Κορίτσι μου δεν είμαι γιατρός κ δε θέλω να το παίζω έξυπνη, αλλά δε μου φαίνονται τραγικές οι μετρήσεις σου. Πολύ καλά έκανες που πήρες τον Ενδοκρινολογο, αυτός είναι ο αρμόδιος!

Ναι δεν είναι τραγικές !! Απλά φοβήθηκα μην έχω ανεβάσει πιο πριν περισσότερο χωρίς να το ξέρω ! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η Love32 είπε:

Ναι δεν είναι τραγικές !! Απλά φοβήθηκα μην έχω ανεβάσει πιο πριν περισσότερο χωρίς να το ξέρω ! 

Κοίτα να δεις.. Τώρα μέχρι να βρεις τι σε ανεβάζει όταν το τρως θα έχεις τέτοιες μετρήσεις.. Μπορεί να τρως σοκολάτα και να είσαι κομπλέ και να πίνεις χυμό και να σε ανεβάζει 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Clairy. είπε:

Κοίτα να δεις.. Τώρα μέχρι να βρεις τι σε ανεβάζει όταν το τρως θα έχεις τέτοιες μετρήσεις.. Μπορεί να τρως σοκολάτα και να είσαι κομπλέ και να πίνεις χυμό και να σε ανεβάζει 

Μπράβο αυτό θα σου έλεγα κι εγώ.. Ορισμένα πράγματα θα στο ανεβάζουν οπότε θα το ελέγξεις σιγά σιγά και θα τα περιορίσεις! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Love32 είπε:

Τέλεια! Εγώ από την αρχή τρώω τοστ με χυμό! Άρα πιθανό να είχα ανεβασμένο κάθε μέρα??? 😔😥

Οχι παίζουν ρόλο διαφορα.. Μην αγχωνεσαι τόσο ακόμα και το στρες ανεβάζει το σάκχαρο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η Love32 είπε:

Τέλεια! Εγώ από την αρχή τρώω τοστ με χυμό! Άρα πιθανό να είχα ανεβασμένο κάθε μέρα??? 😔😥

Γύρνα το σε μαύρο ψωμί, μπορεί να σε ενοχλεί το λευκό. Και επίσης, οι χυμοί νομίζω το ανεβάζουν 😜

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...