Μετάβαση σε περιεχόμενο

Σαν ζεστάνει η θαλασσα κ μυρισει καλοκαίρι, ο πελαργός στα χέρια μας μωράκια θα μας φέρει! Καλοκαιρινά μωράκια 2021


Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσια🌺🌺

Εδώ στον αγώνα ακόμα!😃 Χθες το βράδυ δεν μπόρεσα να κοιμηθώ από τους πόνους... Έχω ρυθμικες συσπάσεις ανά 5 λεπτά αλλά όχι σε ένταση γέννας ακόμα. Την πρόκληση την σταματήσαμε, ότι κάναμε κάναμε 5 χάπια δλδ στο σύνολο σε 2 μέρες, τα 3 ποσιμα και τα 2 κολπικά... Λένε αφού ξύπνησε το σώμα, θα το αφήσουμε να έρθει από μόνο του... Τωρα περπάτημα μέσα στο νοσοκομείο, σκαλιά, καθίσματα, πολύ νερό, τέτοια μου είπαν! Διαστολή 2, λένε μετά το 3-4 θα πάει πιο γρήγορα, γενικά στην αναμονή! Αυτά από μένα, μισές δουλειές σου λέω εδώ σαν μισή προκληση μου φαίνεται αλλά δεν πειράζει ας έρθει από μόνη της. Μέχρι στιγμής ένα παυσίπονο χρειάστηκε μόνο να πάρω για τους πόνους... 

Σας ξαναστέλνω τους αγωνιστικούς χαιρετισμούς μου!😜🥰❤️ (οντως η ζέστη δεν παλεύεται ούτε εδώ-ευτυχώς υπάρχει κλιματιστικό😃

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 17.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • Diana_caterina

    2124

  • Clairy.

    1671

  • Tweema

    1530

  • Love32

    1488

στις πριν 13 λεπτά, ο/η nik_ol είπε:

Ρώτησα κ μου είπε ότι αυτό που νοιώθω είναι το μωρό. Συσπαση θα νοιωσω σε όλη την κοιλιά. Ρε κορίτσια να σας πω κάτι, δεν ξέρω αν συμβαίνει κ σε σας... Την ημέρα που πηγαίνω στον γιατρό είναι όλα σουπερ, δε νοιώθω τίποτα, είμαι χαλαρή κ όλα καλά. Εντάξει έχει να κάνει με την ψυχολογία σίγουρα 😂 

Καλό πιάνει τον γιατρο το μωρό... Μη μασας🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Νίναα είπε:

Καλημέρα κορίτσια🌺🌺

Εδώ στον αγώνα ακόμα!😃 Χθες το βράδυ δεν μπόρεσα να κοιμηθώ από τους πόνους... Έχω ρυθμικες συσπάσεις ανά 5 λεπτά αλλά όχι σε ένταση γέννας ακόμα. Την πρόκληση την σταματήσαμε, ότι κάναμε κάναμε 5 χάπια δλδ στο σύνολο σε 2 μέρες, τα 3 ποσιμα και τα 2 κολπικά... Λένε αφού ξύπνησε το σώμα, θα το αφήσουμε να έρθει από μόνο του... Τωρα περπάτημα μέσα στο νοσοκομείο, σκαλιά, καθίσματα, πολύ νερό, τέτοια μου είπαν! Διαστολή 2, λένε μετά το 3-4 θα πάει πιο γρήγορα, γενικά στην αναμονή! Αυτά από μένα, μισές δουλειές σου λέω εδώ σαν μισή προκληση μου φαίνεται αλλά δεν πειράζει ας έρθει από μόνη της. Μέχρι στιγμής ένα παυσίπονο χρειάστηκε μόνο να πάρω για τους πόνους... 

Σας ξαναστέλνω τους αγωνιστικούς χαιρετισμούς μου!😜🥰❤️ (οντως η ζέστη δεν παλεύεται ούτε εδώ-ευτυχώς υπάρχει κλιματιστικό😃

Πω πω... Πραγματικά είναι τρομερός ο τρόπος προσέγγισης.. 

Περιμένουμε όλες με αγωνία να γεννήσεις 😂😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια να ξέρετε αν χρειαστεί να κάνετε προγραμματισμένο τοκετό μπορείτε να κλείσετε ραντεβού και από την πλατφόρμα e radevou. Τώρα προσπαθώ να πιάσω γραμμή να δω πόσες μέρες θέλει να βγει το αποτέλεσμα.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Με το καλό @Νίναα, φαίνεται είναι πολύ κοντά! Με το καλό βέβαια και οι υπόλοιπες, πλησιάζει η ώρα όπως φαίνεται κι ας μην είναι πάντα τα σημάδια αρκετά! @Alexey εγώ έκανα pcr στο Αλεξάνδρα και βγαίνει σε δύο ώρες. @Clairy. Μπορείς να κλείσεις πανεύκολα και ηλεκτρονικά στο https://www.e-syntagografisi.gr/p-rv/p και βρίσκεις σίγουρα για την επόμενη μέρα ειδικά στο Κέντρο Υγείας στην Αλεξάνδρας. Το αποτέλεσμα βγαίνει σε 48 ώρες σου λένε, βέβαια εμένα που ήταν θετικό βγήκε το επόμενο πρωί, αλλιώς αν είναι αρνητικό μπορεί να καθυστερήσει λίγο, αλλά πάλι εντός 48 ωρών.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 28 λεπτά, ο/η PanB είπε:

Το hm έβγαλε σε κάποια πράγματα έως 50% αν θέλετε κανένα ρουχαλακι για τα μωράκια. Επίσημα, πήρα τα πρώτα για το μπέμπη 😂😂

Πηγές από εκεί η τα παραγγείλες κοριτσι?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Μιντόρι είπε:

Για ποιον μήνα έκανες αίτηση;

Για γιατί εγώ έκανα και αρχές Ιουνίου για την πρώτη εβδομάδα του Ιούνη και μετά ξεκινούσαν οι 56 μέρες και πληρώθηκα 18 του μήνα ήδη και για τα δύο.ειχα κάνει την αίτηση με ραντεβού,πήγα εκεί δλδ.Μηπως θα έπρεπε να ρωτήσεις ή κάποιος να πάει από εκεί;

Ή στείλε ένα mail!!Καλά ,στα τηλέφωνα να τους βρεις, δύσκολο!!

εκανα για αναρρωτικη για τον Μαιο στις 6/5 και μετα ξανα εκανα για τον Ιουνιο 4/6, τα εκανα ηλεκτρονικα μεσω εφκα και βλεπω στο site οτι ακομη δεν το εχουν δει. Πως καταφερες και εκλεισες ραντεβου? στο site ειναι ολα κλεισμένα εως 10/7 και τηλ δεν απαντανε απο το Μαιο που παιρνω,  ειμαι σε απογνωση πια !!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η nik_ol είπε:

Εκανα ηλεκτρονικα την αίτηση για τον Μάιο κ περασε επιτροπή στις 22/6 (μάλλον πέρασε, έτσι μου είχαν πει από το ΙΚΑ). Ωστόσο θα μάθω την απόφαση γυρω στα μέσα Ιουλίου μου είπαν. Αν μπορεί να πάει κάποιος να ρωτήσει αντί για σένα μήπως μάθεις τι γίνεται. Εμένα πχ είχε χαθεί η αναρρωτικη του Ιανουαρίου. 

πωπω καταλαβα, αργει πολυ.. και δηλαδη μεχρι να εγκριθει δε θα λαβουμε καθολου χρηματα αν καταλαβα καλα..  αυτες τις πληροφοριες τις εμαθες απο το Ικα η απο το site του εφκα που δειχνει σε τι σταδιο ειναι η αιτηση?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Love32 είπε:

Πηγές από εκεί η τα παραγγείλες κοριτσι?

Τα παρήγγειλα, στα περισσότερα έλεγε ότι δεν είναι διαθέσιμα στα καταστήματα 🤷🏼‍♀️ 98ε έδωσα για αυτά, είναι όλα μισή τιμή απ την κανονική. Τα ροζ είναι για την κόρη μου 😂

Screenshot_20210624_180725_com.hm.goe.jpg

Screenshot_20210624_180716_com.hm.goe.jpg

Screenshot_20210624_180712_com.hm.goe.jpg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 53 λεπτά, ο/η lilaki15 είπε:

πωπω καταλαβα, αργει πολυ.. και δηλαδη μεχρι να εγκριθει δε θα λαβουμε καθολου χρηματα αν καταλαβα καλα..  αυτες τις πληροφοριες τις εμαθες απο το Ικα η απο το site του εφκα που δειχνει σε τι σταδιο ειναι η αιτηση?

Με πηραν τηλέφωνο για την αναρρωτική του Μαΐου κ ρώτησα για τον Ιανουάριο κ έψαξαν κ μου είπαν ότι είχε χαθεί 😂. Εννοείται δεν έχω παρει τίποτα από χρήματα. Κάτσε να δουμε κ αν θα παρω. 

Αν θέλεις να κλείσεις ραντεβού μπες μετά τις 12 που βγάζει διαθέσιμα για τις επόμενες μέρες. Έτσι τουλάχιστον κατάφερα να κλείσω για να καταθεσω για την άδεια κυοφοριας. 

Μόλις μπήκα στην αίτηση κ λέει μόνο θετική επιβεβαίωση εργοδότη αν κ περασε επιτροπη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Love32 είπε:

Τελειαα @PanB

θα μπω να δω!!!

Εχει κάποια αυξημένο αμνιακό?

Είχα εγώ στα τέλη του 7ου κ έπρεπε να περιορίσω τους υδατάνθρακες και τα γλυκά (κλασικά). Επανήλθαν στα φυσιολογικά μετά από λίγεςβδομάδες. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Love32 είπε:

Τελειαα @PanB

θα μπω να δω!!!

Εχει κάποια αυξημένο αμνιακό?

Κι εγώ και στην 1η εγκυμοσύνη και τώρα 😛 χωρίς διαβήτη κύησης 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η PanB είπε:

Κι εγώ και στην 1η εγκυμοσύνη και τώρα 😛 χωρίς διαβήτη κύησης 

Ούτε εγώ είχα, το ζάχαρό μου έχει υπάρξει κ κάτω από το κατώτατο όριο. Τρέχα γύρευε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμένα βρε κορίτσια έκανα καμπύλη 16η εβδομάδα ήταν σούπερ. Από τότε κάθε μήνα ζάχαρο και γλυκοζιλιωμενη τέλεια. 

Από λίγο αυξημένο αμνιακό υγρό έκανα ξανά καμπύλη κ βγήκε παθολογική. 

Εχω στεναχώρεθει πολύ!!😔😔

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η Love32 είπε:

Εμένα βρε κορίτσια έκανα καμπύλη 16η εβδομάδα ήταν σούπερ. Από τότε κάθε μήνα ζάχαρο και γλυκοζιλιωμενη τέλεια. 

Από λίγο αυξημένο αμνιακό υγρό έκανα ξανά καμπύλη κ βγήκε παθολογική. 

Εχω στεναχώρεθει πολύ!!😔😔

 

 

Ωχ ρε συ την έκανες αρκετά νωρίς την καμπυλη νομίζω.. Μήπως εννοείς 26η; Μη στενοχωριεσαι, πως ήταν οι μετρήσεις σου; λογικά θα 5ο ρυθμίσεις με διατροφή.. Εμένα η γλυκοζηλιωμενη ήταν σκέψου ανεβασμένη και η γιατρός μου ήταν σίγουρη για παθολογική καμπύλη κ τλκ βγήκε μια χαρά κ απ τη επόμενη μέτρηση έπεσε και η γλυκ🤯 βέβαια έκοψα τους λευκούς υδατάνθρακες και τα γλυκά.. Ίσως έπαιξε ρολο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η PanB είπε:

Ωχ ρε συ την έκανες αρκετά νωρίς την καμπυλη νομίζω.. Μήπως εννοείς 26η; Μη στενοχωριεσαι, πως ήταν οι μετρήσεις σου; λογικά θα 5ο ρυθμίσεις με διατροφή.. Εμένα η γλυκοζηλιωμενη ήταν σκέψου ανεβασμένη και η γιατρός μου ήταν σίγουρη για παθολογική καμπύλη κ τλκ βγήκε μια χαρά κ απ τη επόμενη μέτρηση έπεσε και η γλυκ🤯 βέβαια έκοψα τους λευκούς υδατάνθρακες και τα γλυκά.. Ίσως έπαιξε ρολο

Όχι 16η ! Τότε μου την έγραψαν να την κάνω! Με το που μ την έγραψαν πήγα. Μίλησα με ενδοκρινολόγο θα κάνω κάποιες μετρήσεις και θα τον ξανά πάρω αύριο! Έχω ταραχτεί πολύ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Love32 είπε:

Όχι 16η ! Τότε μου την έγραψαν να την κάνω! Με το που μ την έγραψαν πήγα. Μίλησα με ενδοκρινολόγο θα κάνω κάποιες μετρήσεις και θα τον ξανά πάρω αύριο! Έχω ταραχτεί πολύ.

Όλα καλά θα πάνε κορίτσι! Θα το ρυθμίσεις με διατροφή. Γενικά τρως γλυκά, λευκούς υδατάνθρακες κτλ που το ανεβάζουν;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 λεπτά, ο/η nik_ol είπε:

Όλα καλά θα πάνε κορίτσι! Θα το ρυθμίσεις με διατροφή. Γενικά τρως γλυκά, λευκούς υδατάνθρακες κτλ που το ανεβάζουν;

Βρε κορίτσι μ δεν τρώω καθολου γλυκά αν φάω γλυκό θα είναι πχ 2 κομμάτια ιόν αμυγδάλου. Η πχ αυτή τι ράβδο π έχουν βγάλει κ όχι κάθε μέρα. Να προχτές η υπέρβαση ήταν ένα σακουλάκι μαλτιζερς. Τρώω τοστ το πρωί μόνο τυρι κ ένα χυμό πορτοκαλι! Ένα διάστημα έτρωγα κ κουλούρι κ τα έκοψα ! Ρύζι μακαρόνια φυσιολογικα άντε λίγο παραπάνω μακαρόνια η μερίδα να εχει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 32 λεπτά, ο/η Diana_caterina είπε:

Πολυ νωρις η καμπύλη στην 16η..υπάρχει ιστορικό στην οικογένεια σου που να το ξερει ο γιατρός; 

Η μαμά έχει ζάχαρο τον τελευταίο χρόνο. Δεν θυμάμαι αν με είχε ρωτήσει νομίζω ναι πρέπει να το είχαμε πει.δηλαδη παίζει να ανέβαζα από πιο πριν ? Θελω να κλαψω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Love32 είπε:

Βρε κορίτσι μ δεν τρώω καθολου γλυκά αν φάω γλυκό θα είναι πχ 2 κομμάτια ιόν αμυγδάλου. Η πχ αυτή τι ράβδο π έχουν βγάλει κ όχι κάθε μέρα. Να προχτές η υπέρβαση ήταν ένα σακουλάκι μαλτιζερς. Τρώω τοστ το πρωί μόνο τυρι κ ένα χυμό πορτοκαλι! Ένα διάστημα έτρωγα κ κουλούρι κ τα έκοψα ! Ρύζι μακαρόνια φυσιολογικα άντε λίγο παραπάνω μακαρόνια η μερίδα να εχει!

Γενικά έχουν να κάνουν κ οι συνδυασμοί των τροφών που το ανεβάζουν. Θα σου δώσει διατροφή με τους κατάλληλους συνδυασμούς για να μην ανεβαίνει απότομα μετά τα γευματα. Αν σου δώσει γιατί μπορεί να μη χρειαστεί μετά τις μετρήσεις. Έχει να κάνει η κληρονομικότητα κ γενικά αν είναι να έχεις δεν εξαρτάται μόνο από τη διατροφή. Νομίζω έχει να κάνει με τον πλακούντα, κάτι τέτοιο. Δηλαδή μην έχεις τύψεις για τη διατροφή σου. Απλά μέσω της διατροφής το ρυθμίζουν. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Love32 μη στεναχωριέσαι! Τις περισσότερες φορές ρυθμίζεται με διατροφή, μάλλον θα σου δώσει ο γιατρός. Το κόλπο βρίσκεται στους συνδυασμούς των τροφών απ'ό, τι ξέρω...Παντως οι καλές μετρήσεις στην 16η βδομάδα δε λένε τπτ δυστυχώς...10 βδομάδες μετά έπρεπε να γίνει η εξέταση για να βγει συμπέρασμα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...