Μετάβαση σε περιεχόμενο

Σαν ζεστάνει η θαλασσα κ μυρισει καλοκαίρι, ο πελαργός στα χέρια μας μωράκια θα μας φέρει! Καλοκαιρινά μωράκια 2021


Recommended Posts

στις πριν 35 λεπτά, ο/η Love32 είπε:

Εμενα με εξετασε κολπικά για τον τράχηλο με υπέρυχο όμως !

Κι εμένα το ίδιο, όχι δακτυλοσκοπικα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 17.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • Diana_caterina

    2124

  • Clairy.

    1671

  • Tweema

    1530

  • Love32

    1488

στις Just now, ο/η Tweema είπε:

Καλέ εσένα σε θέλω στον τοκετό μου, με κάνεις γελάω 😝

Αν είναι να γεννήσεις από τα γέλια, έρχομαι φίλη μου!!! 

Είχαμε πει βέβαια ότι το πώμα δε σημαίνει ότι ο τοκετός είναι άμεσα ντε και καλά, έτσι δεν είναι? Κάποια κοπέλα είχε πει πολλές μέρες. Νιώθεις τπτ άλλο?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Liiida είπε:

Αν είναι να γεννήσεις από τα γέλια, έρχομαι φίλη μου!!! 

Είχαμε πει βέβαια ότι το πώμα δε σημαίνει ότι ο τοκετός είναι άμεσα ντε και καλά, έτσι δεν είναι? Κάποια κοπέλα είχε πει πολλές μέρες. Νιώθεις τπτ άλλο?

Ναι κορίτσι μου έτσι είναι όπως τα λες. Δεν αισθάνομαι απολύτως τίποτα, πέρα από τους κολικούς που κάνει το έντερο μου, αισθάνομαι ότι δεν είμαι έγκυος!! 

Αλλά έχω ήδη έναν τοκετό που μου είχε φύγει το πώμα κ γέννησα μετά από καποιες ώρες, κ όσο ν ναι υπάρχει στο μυαλό μου. Ζενννν βαθιές αναπνοές θα ακολουθήσω κανονικά το πρόγραμμα μου!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 29 λεπτά, ο/η PanB είπε:

Αν δεν κάνω λάθος πληρώνουν τον επόμενο της κατάθεσης 🤔

Τον επόμενο μήνα;; Γιατι εγώ έδωσα τα χαρτιά 17 Μαΐου και μου είπε μέσα στον Ιούνιο. Και βλέπω ότι θα κάνουν κάποιες πληρωμές το εφκα μέχρι αύριο.. Συγκεκριμένα είπαν από 31 έως 4 Ιουνίου.. Προς το παρόν δεν έχει μπει κάτι.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κι εμένα δεν ήταν ότι καλύτερο η κολπική εξέταση, γιατί με πόνεσε πολύ το χέρι από κάτω, και ούτε θα με εξέταζε τόσο νωρίς κολπικά, αλλά επειδή του είπα ότι είχα τον πόνο της διαστολής, μου λέει άντε έλα να σε κοιτάξω μη βγει πρόωρο και το χω τύψεις. Ο τράχηλος με τον υπέρηχο από πάνω δε φαινόταν, οπότε πρώτα έκανε υπέρηχο κολπικά και μετά εξέταση με το χέρι. Και όντως ήταν σωτήριο που το είδαμε για απ' την 31η εβδομάδα και είμαι ξάπλα με τον τράχηλο στο 1.3, οπότε καμία φορά είναι χρήσιμη κι αυτή η εξέταση όσο δυσάρεστη κι αν είναι, αν έχεις και κάποιες ενδείξεις βέβαια.

@Tweema ετοιμάζεται φαίνεται το έδαφος αν είχες την πρώτη ένδειξη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Love32 είπε:

Εγώ πονάω χαμηλά δεξιά !! Είναι το έντερο?

Μίλα κ με τον γιατρό σου.. Εμένα κάνει αντανάκλαση κ δεξιά ο πόνος. Συνήθως με ξεκινάει δεξιά κ όταν ξαπλώνω δεξιά κάνει αντανάκλαση αριστερά, ξαπλώνω αριστερά κ κάνει δεξιά. Οπότε καταλαβαίνεις περνάω υπέροχα όταν πονάει 🤣🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Dim.The. είπε:

Κι εμένα δεν ήταν ότι καλύτερο η κολπική εξέταση, γιατί με πόνεσε πολύ το χέρι από κάτω, και ούτε θα με εξέταζε τόσο νωρίς κολπικά, αλλά επειδή του είπα ότι είχα τον πόνο της διαστολής, μου λέει άντε έλα να σε κοιτάξω μη βγει πρόωρο και το χω τύψεις. Ο τράχηλος με τον υπέρηχο από πάνω δε φαινόταν, οπότε πρώτα έκανε υπέρηχο κολπικά και μετά εξέταση με το χέρι. Και όντως ήταν σωτήριο που το είδαμε για απ' την 31η εβδομάδα και είμαι ξάπλα με τον τράχηλο στο 1.3, οπότε καμία φορά είναι χρήσιμη κι αυτή η εξέταση όσο δυσάρεστη κι αν είναι, αν έχεις και κάποιες ενδείξεις βέβαια.

@Tweema ετοιμάζεται φαίνεται το έδαφος αν είχες την πρώτη ένδειξη!

Μου το έχει πει κ η μαία ότι όταν δεν έχουμε μπει στο μήνα μας κ έχουμε πόλλους πόνους ενδείκνυται η δαχτυλικη εξέταση, αλλά μόνο τότε!! 

Πώς είσαι εσύ; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η Tweema είπε:

Μου το έχει πει κ η μαία ότι όταν δεν έχουμε μπει στο μήνα μας κ έχουμε πόλλους πόνους ενδείκνυται η δαχτυλικη εξέταση, αλλά μόνο τότε!! 

Πώς είσαι εσύ; 

Από την άποψη του τραχήλου δεν έχω ιδέα, εγώ αισθάνομαι ότι έχει μειωθεί γιατί και μέχρι την κουζίνα ή την τουαλέτα που πάω είναι σαν πιο μόνιμη η αίσθηση ότι με πιέζει, οπότε φοβάμαι ότι πλησιάζει, απλά εύχομαι να βάλει ο Κύριος το χέρι Του και να περιμένει μέχρι να βγω καθαρή, γιατί αρρώστησα στο παρά πέντε δυστυχώς! Όλα τα είχα, αυτό μου έλειπε. Τουλάχιστον μπήκα 35 σήμερα, δόξα τω Θεώ, οπότε περιμένω να δω πώς θα εξελιχθεί η όλη κατάσταση.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 λεπτά, ο/η Dim.The. είπε:

Από την άποψη του τραχήλου δεν έχω ιδέα, εγώ αισθάνομαι ότι έχει μειωθεί γιατί και μέχρι την κουζίνα ή την τουαλέτα που πάω είναι σαν πιο μόνιμη η αίσθηση ότι με πιέζει, οπότε φοβάμαι ότι πλησιάζει, απλά εύχομαι να βάλει ο Κύριος το χέρι Του και να περιμένει μέχρι να βγω καθαρή, γιατί αρρώστησα στο παρά πέντε δυστυχώς! Όλα τα είχα, αυτό μου έλειπε. Τουλάχιστον μπήκα 35 σήμερα, δόξα τω Θεώ, οπότε περιμένω να δω πώς θα εξελιχθεί η όλη κατάσταση.

Αυτό που περιγράφεις το νιώθω έντονα εδώ κ μέρες. Στο σπίτι κυκλοφορώ με το χέρι ανάμεσα στα πόδια για να καταλάβεις, λες κ αν έχει κατέβει το μωρό αυτό θα μας σώσει. Τέλος πάντων, πάω χθες στο γιατρό με τη βεβαιότητα ότι θα μου πει πάει ο τράχηλος, παρακαλώ περάστε να γεννησετε. Όχι μονο αυτό δεν έγινε, αλλά έχει μακρυνει κιόλας ο άτιμος! Από 3 σε όλη την εγκυμοσύνη έχει πάει 3,3 έτσι, γιατί μπορεί! Και θεόκλειστος! Οπότε μην ανησυχείς. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Νομίζω η κάθε μία το βιώνει διαφορετικά. Εγώ πχ στην πρώτη εγκυμοσύνη, 35η εβδομάδα σαν να "μάγκωνε" η μέση μου εκεί στο ιερό οστούν και δεν μπορούσα ούτε να περπατήσω, μόνο υποβασταζόμενη, οπότε την επόμενη που πήγα στο γιατρό είχα διαστολή 2. Έτσι και τώρα, μια μέρα "μάγκωσε" κατά τον ίδιο τρόπο η μέση ούσα καθιστή κιόλας, αλλά με βάραγε και στο πόδι αυτός ο πόνος, οπότε εκεί ψιλιάστηκα ότι κάτι έπαιζε και όταν με είδε ο γιατρός είπε ότι είναι το κεφάλι τέρμα κάτω και για αυτό πονούσα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 λεπτά, ο/η Dim.The. είπε:

Από την άποψη του τραχήλου δεν έχω ιδέα, εγώ αισθάνομαι ότι έχει μειωθεί γιατί και μέχρι την κουζίνα ή την τουαλέτα που πάω είναι σαν πιο μόνιμη η αίσθηση ότι με πιέζει, οπότε φοβάμαι ότι πλησιάζει, απλά εύχομαι να βάλει ο Κύριος το χέρι Του και να περιμένει μέχρι να βγω καθαρή, γιατί αρρώστησα στο παρά πέντε δυστυχώς! Όλα τα είχα, αυτό μου έλειπε. Τουλάχιστον μπήκα 35 σήμερα, δόξα τω Θεώ, οπότε περιμένω να δω πώς θα εξελιχθεί η όλη κατάσταση.

Covid ή απλά ιωση; εισαι σε αρκετά καλή εβδομάδα!! Σου εύχομαι να αντέξει λιγάκι παραπάνω.. Όσο πιο πολύ κάθεται στην κοιλίτσα σου, τόσο καλύτερα για εκείνο ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η Love32 είπε:

Κορίτσια πως είναι ο πόνος της διαστολής.?

Ο φυσικός, που έρχεται σιγά σιγά για μερες ή και βδομάδες, δεν ξέρω. Σήμερα όμως μου έλεγε η φαρμακοποιός ότι της το έκαναν με το χέρι γτ ο τράχηλος είχε εξαλειφθεί πλήρως αλλά διαστολή μηδέν, οπότε έκανε δουλίτσα χειροκίνητα η μαία. Ε, η κοπέλα λιποθύμησε λέει κ παραλίγο να σβήσω κι εγώ μέσα στο φαρμακείο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Liiida είπε:

Αυτό που περιγράφεις το νιώθω έντονα εδώ κ μέρες. Στο σπίτι κυκλοφορώ με το χέρι ανάμεσα στα πόδια για να καταλάβεις, λες κ αν έχει κατέβει το μωρό αυτό θα μας σώσει. Τέλος πάντων, πάω χθες στο γιατρό με τη βεβαιότητα ότι θα μου πει πάει ο τράχηλος, παρακαλώ περάστε να γεννησετε. Όχι μονο αυτό δεν έγινε, αλλά έχει μακρυνει κιόλας ο άτιμος! Από 3 σε όλη την εγκυμοσύνη έχει πάει 3,3 έτσι, γιατί μπορεί! Και θεόκλειστος! Οπότε μην ανησυχείς. 

Μπα, εμένα να κλείσει δεν παίζει, σκέψου πριν δύο βδομάδες είχε πιάσει κατευθείαν το κεφαλάκι του μωρού, οπότε δε βλέπω να υπάρχει δρόμος επιστροφής! Τώρα ο,τι γίνει, έχω συμβιβαστεί και επειδή ξεπέρασα και την 34, είμαστε καλά οπότε κι αν έρθει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Liiida είπε:

Αυτό που περιγράφεις το νιώθω έντονα εδώ κ μέρες. Στο σπίτι κυκλοφορώ με το χέρι ανάμεσα στα πόδια για να καταλάβεις, λες κ αν έχει κατέβει το μωρό αυτό θα μας σώσει. Τέλος πάντων, πάω χθες στο γιατρό με τη βεβαιότητα ότι θα μου πει πάει ο τράχηλος, παρακαλώ περάστε να γεννησετε. Όχι μονο αυτό δεν έγινε, αλλά έχει μακρυνει κιόλας ο άτιμος! Από 3 σε όλη την εγκυμοσύνη έχει πάει 3,3 έτσι, γιατί μπορεί! Και θεόκλειστος! Οπότε μην ανησυχείς. 

Χαχαχα

Κ εγώ εδώ κ καιρό έχω την αίσθηση ότι θα γεννησω μέχρι κ προωρα αλλά είδες 39η εβδ παρακαλώ!! 

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Liiida είπε:

Ο φυσικός, που έρχεται σιγά σιγά για μερες ή και βδομάδες, δεν ξέρω. Σήμερα όμως μου έλεγε η φαρμακοποιός ότι της το έκαναν με το χέρι γτ ο τράχηλος είχε εξαλειφθεί πλήρως αλλά διαστολή μηδέν, οπότε έκανε δουλίτσα χειροκίνητα η μαία. Ε, η κοπέλα λιποθύμησε λέει κ παραλίγο να σβήσω κι εγώ μέσα στο φαρμακείο. 

Αυτό είναι το ελικόπτερακι!!!! Εγώ έχω να πω ότι καμία δεν χωνεψε μωρό!! Όταν είναι έτοιμα βγαίνουν! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Tweema είπε:

Covid ή απλά ιωση; εισαι σε αρκετά καλή εβδομάδα!! Σου εύχομαι να αντέξει λιγάκι παραπάνω.. Όσο πιο πολύ κάθεται στην κοιλίτσα σου, τόσο καλύτερα για εκείνο ❤️

Covid δυστυχώς, οπότε για αυτό το μόνο που με νοιάζει είναι να καθαρίσω μέχρι να γεννήσω για να μην έχω την αντιμετώπιση της covid θετικής γιατί δεν ξέρω τί με περιμένει, ο γιατρός δεν ήταν τόσο καθησυχαστικός! Μακάρι να μείνει στην κοιλιά έστω μέχρι τότε, νομίζω την επόμενη εβδομάδα θα μαι καθαρή πρώτα ο Θεός!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Dim.The. είπε:

Covid δυστυχώς, οπότε για αυτό το μόνο που με νοιάζει είναι να καθαρίσω μέχρι να γεννήσω για να μην έχω την αντιμετώπιση της covid θετικής γιατί δεν ξέρω τί με περιμένει, ο γιατρός δεν ήταν τόσο καθησυχαστικός! Μακάρι να μείνει στην κοιλιά έστω μέχρι τότε, νομίζω την επόμενη εβδομάδα θα μαι καθαρή πρώτα ο Θεός!

Έλα ρε γμτ!! Φαντάζομαι η αντιμετώπιση δεν θα είναι η καλύτερη. Κορίτσι μου ευχομαι να αντέξει κι άλλο!!! Το απόγευμα αν καταφέρω να βγω (λογικά θα βγω) θα πάω να ανάψω ένα κερακι για εσάς. Στο Έλενα το μωρό το έχουν μαζί οι κοπέλες που είναι θετικές. Στο Αλεξάνδρας ισχύει το ίδιο; επίσης πες εσύ γέννας σε 2-3 εβδ από ότι έχω καταλάβει συνεχίζεις κ βγαίνεις κ ας έχεις νοσησεις σωστά; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 26 λεπτά, ο/η Love32 είπε:

Κορίτσια πως είναι ο πόνος της διαστολής.?

Νομίζω πως η κάθε γυναίκα το αισθάνεται λίγο διαφορετικά. Στην 1η είχα εξαρχής έντονες συσπάσεις από διαστολή 1. Τώρα έχω ακριβώς αυτό που περιγραφει κ η @Dim.The. Αλλά αφού δεν έχω ελεγχθεί κολπικα δεν ξέρω αν έχω διαστολή 😉

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Clairy. είπε:

Κορίτσια είναι κάποια που κατέθεσε χαρτιά για το επιδομα κυοφοριας μέσα στον Μάιο και πληρώθηκε; 

Θα πληρωθώ αύριο κορίτσι μου! Έτσι μου είπαν τουλάχιστον. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η Dim.The. είπε:

Νομίζω η κάθε μία το βιώνει διαφορετικά. Εγώ πχ στην πρώτη εγκυμοσύνη, 35η εβδομάδα σαν να "μάγκωνε" η μέση μου εκεί στο ιερό οστούν και δεν μπορούσα ούτε να περπατήσω, μόνο υποβασταζόμενη, οπότε την επόμενη που πήγα στο γιατρό είχα διαστολή 2. Έτσι και τώρα, μια μέρα "μάγκωσε" κατά τον ίδιο τρόπο η μέση ούσα καθιστή κιόλας, αλλά με βάραγε και στο πόδι αυτός ο πόνος, οπότε εκεί ψιλιάστηκα ότι κάτι έπαιζε και όταν με είδε ο γιατρός είπε ότι είναι το κεφάλι τέρμα κάτω και για αυτό πονούσα.

Εγω εχω τέτοιο πόνο πολύ καιρό. Αλλά δενννν.. Αχχχ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...