Μετάβαση σε περιεχόμενο

Σαν ζεστάνει η θαλασσα κ μυρισει καλοκαίρι, ο πελαργός στα χέρια μας μωράκια θα μας φέρει! Καλοκαιρινά μωράκια 2021


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 17.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • Diana_caterina

    2124

  • Clairy.

    1671

  • Tweema

    1530

  • Love32

    1488

Αχ έτσι είναι κ εμένα το ίδιο. Μέχρι 22η βδομάδα δεν είχα τιποτα και ξαφνικά έχει μεγαλώσει πάρα πολύ. Και κάθε μέρα μεγαλώνει όλο και πιο πολύ. Μέχρι Αύγουστο που θα γεννήσουμε εμείς νομίζω θα έχω γίνει τεράστια 🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 42 λεπτά, ο/η Liiida είπε:

Εγώ μόλις γύρισα από την πρωινή σκυλο-βόλτα! Εσύ τι κάνεις κορίτσι?

Εγω ειμαι δουλειά και σήμερα 😂🤷🏼‍♀️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Smurf88 είπε:

Κάνει προπόνηση η μήτρα!! Ο γιατρός μου είχε πει μέχρι και 10 την ημέρα μπορεί να κάνουμε!! 

Γύρισε, ναι!! Είμαστε όλοι σε αναμμένα κάρβουνα, αν κ πιστεύω ότι θα φάω καμιά ακόμη εβδομάδα!! Εννοείται πως με το παραμικρό θα φύγω, γι'αυτό κ ψάχνω τα πάντα από συμπτώματα..

Εγώ πάλι νομίζω μέσα στην εβδομάδα. Το βράδυ ξύπνησα αρκετές φορές γιατί πετρωνε η κοιλια μου αλλά δεν πονουσα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Tweema είπε:

Εγώ πάλι νομίζω μέσα στην εβδομάδα. Το βράδυ ξύπνησα αρκετές φορές γιατί πετρωνε η κοιλια μου αλλά δεν πονουσα. 

Πιστεύεις ότι αυτά είναι προεόρτια? Δε θα πονούσες έστω κ λίγο?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η lenaki92 είπε:

Αχ έτσι είναι κ εμένα το ίδιο. Μέχρι 22η βδομάδα δεν είχα τιποτα και ξαφνικά έχει μεγαλώσει πάρα πολύ. Και κάθε μέρα μεγαλώνει όλο και πιο πολύ. Μέχρι Αύγουστο που θα γεννήσουμε εμείς νομίζω θα έχω γίνει τεράστια 🤣

Μπορω να πω και εγω το ιδιο με εσας !! @Μαριλου1

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η lenaki92 είπε:

Αχ έτσι είναι κ εμένα το ίδιο. Μέχρι 22η βδομάδα δεν είχα τιποτα και ξαφνικά έχει μεγαλώσει πάρα πολύ. Και κάθε μέρα μεγαλώνει όλο και πιο πολύ. Μέχρι Αύγουστο που θα γεννήσουμε εμείς νομίζω θα έχω γίνει τεράστια 🤣

Κορίτσια εμένα στον 7ο άρχισε να με καταλαβαίνει ο κόσμος, ποιά 22η βδομάδα?? 🤣🤣🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Clairy. είπε:

Αν ειναι παραπάνω από 10? Θα μετρήσω αύριο.. 

Νομίζω είσαι στην 35η εβδ αυτήν δεν δίανυεις;; είναι φυσιολογικο να έχεις συσπάσεις,γνώμη μου δεν χρειάζεται να αγχωνεσαι.. Πάνω από 6 την ώρα είναι ανησυχητικες οι συσπάσεις. Δε νομίζω να έχεις κάνει ούτε 20 την ώρα αλλιώς θα είχες μιλήσει ηδη😝 αλλά εννοείται καλά θα κάνεις να μιλήσεις κ με τον γιατρό σου ή την μαία. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια ήθελα να σας ρωτήσω εμείς σε δύο ημέρες κλείνουμε την 34η εβδομάδα και ο μικρός μου είναι περίπου 1800 gr και μου φαίνεται μικρός εσάς τι βάρος έχουν τα  μωράκια σας?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Liiida είπε:

Κορίτσια εμένα στον 7ο άρχισε να με καταλαβαίνει ο κόσμος, ποιά 22η βδομάδα?? 🤣🤣🤣

Εγω 22η ήταν που με πηρε 1 άτομο χαμπαρι! Μετα την 24η καθε μερα το παρατηρουσε κ καποιος τωρα θέλοντας και μη... Με βλέπουν 😂 εντωμεταξύ έχουμε στενο χωρο που δουλεύουμε και τωρα δεν χωραω να περασω αν είναι και ο αντρας μου μεσα στο ποστο μου και σήμερα μου αφησε ενα συρταρι ανοιχτο και ήταν ακριβώς απέναντι και η κακομοιρα προσπαθούσα να περασω κ πιαστηκε το κολαν μου κ σκιστηκε😂😂😂😂 μου εταξε αλλο τουλάχιστον! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Μαρικαλλη είπε:

Καλημέρα κορίτσια ήθελα να σας ρωτήσω εμείς σε δύο ημέρες κλείνουμε την 34η εβδομάδα και ο μικρός μου είναι περίπου 1800 gr και μου φαίνεται μικρός εσάς τι βάρος έχουν τα  μωράκια σας?

Σίγουρα εγω δεν μπορώ να απαντήσω 😂 εκτος οτι εμεις είμαστε ακομη κατω απο κιλο, τα κορίτσια εχουν μια διαφορα με τα αγορια! 

Αλλα νομίζω ότι δεν χρειάζεται να ανησυχείς! Θα σε ειχε ενημερωσει ο γιατρός σου αν ήταν πολυ κατω! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Μαρικαλλη είπε:

Καλημέρα κορίτσια ήθελα να σας ρωτήσω εμείς σε δύο ημέρες κλείνουμε την 34η εβδομάδα και ο μικρός μου είναι περίπου 1800 gr και μου φαίνεται μικρός εσάς τι βάρος έχουν τα  μωράκια σας?

Δεν υπάρχει μικρό ήμεγάλο. Κάθε μωράκι έχει τον δικό του ρυθμό ανάπτυξης. Αν ο γιατρός σου λέει ότι όλα καλά τότε μην αγχώνεσαι. Δεν νομίζω να παίζει ρόλο το φύλο του μωρού. Κ εγώ πιο μικρή βδομάδα είμαι από εσένα οπότε δεν μπορώ να σου πω για να συγκρίνουμε. Αλλά μην το σκέφτεσαι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 29 λεπτά, ο/η Liiida είπε:

Πιστεύεις ότι αυτά είναι προεόρτια? Δε θα πονούσες έστω κ λίγο?

Ναι το πιστεύω.. Γενικά κ οι πόνοι κ οι συσπάσεις γέννας μπορούν να έρθουν ξαφνικά. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Tweema είπε:

Νομίζω είσαι στην 35η εβδ αυτήν δεν δίανυεις;; είναι φυσιολογικο να έχεις συσπάσεις,γνώμη μου δεν χρειάζεται να αγχωνεσαι.. Πάνω από 6 την ώρα είναι ανησυχητικες οι συσπάσεις. Δε νομίζω να έχεις κάνει ούτε 20 την ώρα αλλιώς θα είχες μιλήσει ηδη😝 αλλά εννοείται καλά θα κάνεις να μιλήσεις κ με τον γιατρό σου ή την μαία. 

Την 34η.Οχι τόσες πολλές δεν κάνω.. Απλά εχθές κατάλαβα πολλές μέσα στη μέρα.. Σήμερα θα τις μετρήσω.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Tweema είπε:

Ναι το πιστεύω.. Γενικά κ οι πόνοι κ οι συσπάσεις γέννας μπορούν να έρθουν ξαφνικά. 

Τέτοια λεγε μου..με βλέπω σαν την τρελή κάθε λίγο κ λιγάκι χωριανοιιιιί γεννάω!!!🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Μαρικαλλη είπε:

Καλημέρα κορίτσια ήθελα να σας ρωτήσω εμείς σε δύο ημέρες κλείνουμε την 34η εβδομάδα και ο μικρός μου είναι περίπου 1800 gr και μου φαίνεται μικρός εσάς τι βάρος έχουν τα  μωράκια σας?

Στην 33η ήταν ο μπαμπης μου 1700 κάτι.. Οπότε φυσιολογικό μου ακούγεται και το 1800 34η..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Μαρικαλλη είπε:

Καλημέρα κορίτσια ήθελα να σας ρωτήσω εμείς σε δύο ημέρες κλείνουμε την 34η εβδομάδα και ο μικρός μου είναι περίπου 1800 gr και μου φαίνεται μικρός εσάς τι βάρος έχουν τα  μωράκια σας?

Κορίτσι εμένα η μικρή είναι 2.500 κιλακια. Αλλά το κάθε μωράκι έχει τον δικό του ρυθμό ανάπτυξης... ❤️Μην τα συγκρίνεις.... Αφού μεγαλώνει ομαλά είσαι οκ!. Απλά να αγοράσεις 50 εκ ρουχαλακια για να του κανουν😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Clairy. είπε:

Την 34η.Οχι τόσες πολλές δεν κάνω.. Απλά εχθές κατάλαβα πολλές μέσα στη μέρα.. Σήμερα θα τις μετρήσω.. 

Κ εγώ φουλ συσπάσεις Κ πόνους. Αλλά μην ανησυχείς όταν είναι να ρθει η ώρα γεννας πίστεψε με θα το καταλάβεις..... Μέτρησε τα αν έχεις χρόνο παρολαυατα.... 😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 42 λεπτά, ο/η Starrr είπε:

Κ εγώ φουλ συσπάσεις Κ πόνους. Αλλά μην ανησυχείς όταν είναι να ρθει η ώρα γεννας πίστεψε με θα το καταλάβεις..... Μέτρησε τα αν έχεις χρόνο παρολαυατα.... 😊

Σήμερα προς το παρόν δεν έχω κάνει καμία... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Clairy. είπε:

Σήμερα προς το παρόν δεν έχω κάνει καμία... 

Ναι έτσι είναι. Μια θα χεις μια δεν θα χεις... Νομίζω μου χει πει εμένα 3 συσπάσεις στην ώρα με πόνο κ διάρκεια... Οι υπόλοιπες είναι βοηθητικές για τον τοκετο. Στον μικρό μου είχα περισσότερες συσπάσεις βέβαια. Κ είχα 20 ώρες τοκετο. 😂😂😂 Αλλά οκ.. Σήμερα κ εγώ είμαι καλύτερα από συσπάσεις μέχρι στιγμής.. Αύριο κανόνισα να κάνω πεντικιούρ... Παρασκευή πήγα κ κομμωτήριο. Ετοιμάζομαι 🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Liiida είπε:

Τέτοια λεγε μου..με βλέπω σαν την τρελή κάθε λίγο κ λιγάκι χωριανοιιιιί γεννάω!!!🤣

Χαχαχαχα 

Στον μικρό 10 μέρες πριν γεννησω είχα 5λεπτες για 1 ώρα κ μετά τέλος.ειχα κάτι πετρώματα μέχρι εκεί.. Μετά ξαναειχα πόνους όταν ήταν να γεννήσω. 

Αυτό που μου είπε η μαία θα σας πω κ κρατήστε το γιατί είμαι κ 2τοκος. Όταν θα έχεις για μισή ώρα 5 λεπτές συσπάσεις που διαρκούν πάνω από 30δευτερολεπτα τότε με παίρνεις τηλ να έρθω. Πίστεψε κ τ πήγαινε έλα κουράστηκά θ είναι. Πάντα να έχετε επικοινωνία κ με την μαία του γιατρού σας εκείνη θ σας κατευθύνει λογικά;; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η Starrr είπε:

Ναι έτσι είναι. Μια θα χεις μια δεν θα χεις... Νομίζω μου χει πει εμένα 3 συσπάσεις στην ώρα με πόνο κ διάρκεια... Οι υπόλοιπες είναι βοηθητικές για τον τοκετο. Στον μικρό μου είχα περισσότερες συσπάσεις βέβαια. Κ είχα 20 ώρες τοκετο. 😂😂😂 Αλλά οκ.. Σήμερα κ εγώ είμαι καλύτερα από συσπάσεις μέχρι στιγμής.. Αύριο κανόνισα να κάνω πεντικιούρ... Παρασκευή πήγα κ κομμωτήριο. Ετοιμάζομαι 🤣

Πετικιουρ έκανα την Παρασκευή εγώ.. Κομμωτήριο μάλλον θα πάω μετά την γέννα για κούρεμα.. Προς το παρόν ίσως περάσω μια βαφη μόνη... Αυτήν την εβδομαδα θα βάλω για πλύσιμο τα ρουχαλάκια κλπ.. Και Σάββατο έρχονται κούνιες καροτσι κλπ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η Starrr είπε:

Ναι έτσι είναι. Μια θα χεις μια δεν θα χεις... Νομίζω μου χει πει εμένα 3 συσπάσεις στην ώρα με πόνο κ διάρκεια... Οι υπόλοιπες είναι βοηθητικές για τον τοκετο. Στον μικρό μου είχα περισσότερες συσπάσεις βέβαια. Κ είχα 20 ώρες τοκετο. 😂😂😂 Αλλά οκ.. Σήμερα κ εγώ είμαι καλύτερα από συσπάσεις μέχρι στιγμής.. Αύριο κανόνισα να κάνω πεντικιούρ... Παρασκευή πήγα κ κομμωτήριο. Ετοιμάζομαι 🤣

Πετικιουρ έκανα την Παρασκευή εγώ.. Κομμωτήριο μάλλον θα πάω μετά την γέννα για κούρεμα.. Προς το παρόν ίσως περάσω μια βαφη μόνη... Αυτήν την εβδομαδα θα βάλω για πλύσιμο τα ρουχαλάκια κλπ.. Και Σάββατο έρχονται κούνιες καροτσι κλπ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Σ ευχαριστώ πολύ.Εχω μέρες ακόμα μπροστά μου πρέπει να βρω τρόπο να ηρεμήσω όσο γίνεται αυτό δηλαδή.Ναι τα συναισθήματα είναι πολλά.Δεν ξέρω αν είμαι έτοιμη να δεχθώ μια αποτυχία.Ευχομαι απλά σε πρώτο βήμα να υπάρξει η εμφύτευση.
    • Αχ.... Όσες φορές κι αν διαβάσω αναρτήσεις από κοπέλες σε αναμονή από έμβρυομεταφορά μου έρχονται όλα εκείνα τα συναισθήματα, φόβος, αγωνία, προσμονή, άγχος, ελπίδα.... Από τη μια να παίρνεις κουράγιο κι από την άλλη να γεμίζει αρνητικές σκέψεις το μυαλό...   Υπομονή κορίτσι μου! Λίγη υπομονή ακόμα.... Δεν είσαι μόνη σου...  Εύχομαι να έχεις μόνο ευχάριστα νέα σύντομα! 🍀☺️🙏🏼
    • Δεν έχω κάτι στα υπ' όψιν να βοηθήσω. Έχετε απευθυνθεί και για κρατική υιοθεσία ή ψάχνετε αποκλειστικά ιδιωτική για υιοθεσία βρέφους; Για κρατική υιοθεσία αν δεν έχετε πρόβλημα με την ηλικία θα μπορέσετε πιο εύκολα να μεγαλώσετε την οικογένεια σας!  Εμείς με τον σύζυγο είχαμε κάνει όλες τις ενέργειες για κρατική υιοθεσία και είχαμε εγκριθεί.. ήταν σχετικά απλό σαν διαδικασία και μας είχαν ενημερώσει ότι σε 1 το πολύ 1,5 χρόνο θα γινόταν αντιστοιχία με παιδάκι αλλά είχαμε επιλέξει έως 8 ετών , δηλ δε ψάχναμε αποκλειστικά βρέφος γιατί έτσι θα ήταν πολύ δύσκολο.  Ο,τι κι αν αποφασίσετε εύχομαι ολόψυχα να σας έρθουν όλα όπως τα θέλετε και να μεγαλώσει η οικογένεια σας! Θεάρεστη πράξη η υιοθεσία.... Να είστε πάντα καλά! ❤️
    • Διαβασα διάφορα για το vback....είμαι προβληματισμένη σχετικά... Είναι γενικά λίγο risky και ο γιατρός πρέπει να είναι απόλυτα καταρτισμένος σε αυτό. Ο δικός μου δε το υποστηρίζει..  Ο άντρας μου ξυπνάει 4:30 το πρωί και φεύγει στις 5:15 από το σπίτι... Επιστρέφει κάθε μέρα σχεδόν γύρω στις 18:30... Δουλεύει και τα Σάββατα, ευτυχώς όμως λιγότερες ωρες... Οπότε καταλαβαίνετε όλη μέρα σχεδόν μόνη είμαι!  Έχει ξεκινήσει κι εμένα ο "μεθυσμένος" 🤣🤣🤣 να προσπαθεί να σταθεί μόνος του χωρίς να κρατιέται... Από τις πιο δύσκολες φάσεις θεωρώ όλο αυτό, θέλει μεγάλη προσοχή να μη χτυπήσουν.  Κάνει κι εσένα αρκετές αφυπνίσεις.... Ζητάει γάλα κάθε φορά;  Χθες άπλωσε τα χεράκια του και είπε μα-μα.... Δε ξέρω αν ήταν συνειδητο ή τυχαίο.... Εγώ πάντως έλιωσα στο κλαμμα από συγκίνηση... 💙☺️ 
    • Εγω εχτές πήρα τηλ μου είπαν πως θα μου δώσουν αυτοί από το μικροβιολογικό ενώ την προηγούμενη φορά που πήγα σε άλλο μικροβιολογικό το πήρα εγω  αν και την πρώτη φορά έκανα με 75γρ γλυκόζη τώρα ο καινούργιος γιατρός μου έδωσε τα 100 γρ 😕
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...