Μετάβαση σε περιεχόμενο

Σαν ζεστάνει η θαλασσα κ μυρισει καλοκαίρι, ο πελαργός στα χέρια μας μωράκια θα μας φέρει! Καλοκαιρινά μωράκια 2021


Recommended Posts

Κ εγώ με άδειο στομάχι δεν αντέχω τον σίδηρο... Γι αυτό τρώω πρωινό κ μετά πίνω σίδηρο... Κ μετά ξανά τρώω... Πίνω κ απόγευμα σίδηρο, όταν το θυμάμαι, κ προσπαθώ να χει λίγη απόσταση. Όχι φυσικά 2 ώρες πριν κ μετά. Θα έσκαγα. Το στομάχι θα πηγαινε στην πλάτη από τον πόνο..... Καφέ πίνω το πρωι κανονικά. Κ μένα πλέον κάθε 2 εβδομάδες με βλέπει. Μ αρέσει περισσότερο. Γιατί την βλέπω κ πιο σύντομα... Τσεκάρουμε κ τραχηλο. Κ κάπως έτσι νιώθεις πως κοντεύεις να γεννησεις. 😂 Όταν ξεκινάω τα ραντεβού ανά 2 εβδομάδες ξεκινάω ετοιμασίες. 🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 17.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • Diana_caterina

    2124

  • Clairy.

    1671

  • Tweema

    1530

  • Love32

    1488

στις πριν 36 λεπτά, ο/η nik_ol είπε:

Κ το αντέχει το στομάχι σου; εμένα πολλες φορες με ταράζει αν κ είναι γεμάτο το στομάχι

Έπαιρνα από το λύκειο κατά καιρούς σίδηρο οπότε μπορεί να τον έχει συνηθίσει και ο οργανισμός μου αλλά ναι δεν μου προκαλεί κανένα θέμα στο στομαχι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Starrr είπε:

Κ εγώ με άδειο στομάχι δεν αντέχω τον σίδηρο... Γι αυτό τρώω πρωινό κ μετά πίνω σίδηρο... Κ μετά ξανά τρώω... Πίνω κ απόγευμα σίδηρο, όταν το θυμάμαι, κ προσπαθώ να χει λίγη απόσταση. Όχι φυσικά 2 ώρες πριν κ μετά. Θα έσκαγα. Το στομάχι θα πηγαινε στην πλάτη από τον πόνο..... Καφέ πίνω το πρωι κανονικά. Κ μένα πλέον κάθε 2 εβδομάδες με βλέπει. Μ αρέσει περισσότερο. Γιατί την βλέπω κ πιο σύντομα... Τσεκάρουμε κ τραχηλο. Κ κάπως έτσι νιώθεις πως κοντεύεις να γεννησεις. 😂 Όταν ξεκινάω τα ραντεβού ανά 2 εβδομάδες ξεκινάω ετοιμασίες. 🤣

Εγώ πάντως ακόμα που είμαι μια φορά τον μήνα κάθε φορά που είναι να πάω στην γιατρό αγχώνομαι. Δεν ξέρω γιατί. 🤔

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Μαριλου1 είπε:

Εγώ πάντως ακόμα που είμαι μια φορά τον μήνα κάθε φορά που είναι να πάω στην γιατρό αγχώνομαι. Δεν ξέρω γιατί. 🤔

Κ στις 2 εβδομάδες πάλι θα αγχώνεσαι..... Εγώ τώρα στη 2η εγκυμοσύνη νομίζω έχω πιο πολύ άγχος απ ότι στην 1η.....μη με ρωτάτε γιατι😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Liiida είπε:

Όταν λες φεύγουν νερά τί εννοείς? Ανεξέλεγκτα? Από υφή και οσμή πώς είναι?

Εννοώ 3-4φορες εχθές αισθάνθηκα να τρέχει μια κουταλιά της σούπας νερό σαν υφή και άοσμο και άχρωμο....και σήμερα 2φορες μέχρι τώρα και όλη την υπόλοιπη ώρα δεν με λες στεγνή με λες νωπή συγνώμη για την περιγραφή κορίτσια!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 λεπτά, ο/η nik_ol είπε:

Να είναι όλα καλά κορίτσι! Να μας ενημερώσεις! Μακάρι να είναι απλά υγρά! 

Ευχαριστώ κορίτσι μου θα δούμε τι θα μας πει!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Valxris είπε:

Εννοώ 3-4φορες εχθές αισθάνθηκα να τρέχει μια κουταλιά της σούπας νερό σαν υφή και άοσμο και άχρωμο....και σήμερα 2φορες μέχρι τώρα και όλη την υπόλοιπη ώρα δεν με λες στεγνή με λες νωπή συγνώμη για την περιγραφή κορίτσια!!!!

Τί λες καλέ, εδώ έχω κάνει χειρότερες περιγραφές 😂😂😂

Έτσι είναι τα αμνιακά? Ας μας πουν οι παλιές. Εσενα πώς ήταν την πρώτη φορά?Αυτό που ξέρω σίγουρα είναι ότι ειναι πολύ ζεστά. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Valxris είπε:

Εννοώ 3-4φορες εχθές αισθάνθηκα να τρέχει μια κουταλιά της σούπας νερό σαν υφή και άοσμο και άχρωμο....και σήμερα 2φορες μέχρι τώρα και όλη την υπόλοιπη ώρα δεν με λες στεγνή με λες νωπή συγνώμη για την περιγραφή κορίτσια!!!!

Όλα καλά να πάνε και να είναι απλά υγρά. Πάντως εγώ από την πρώτη στιγμή που ανακάλυψα ότι είμαι έγκυος είχα αυξημένα υγρά έτσι όπως τα περιγράφεις άοσμα και άχρωμα. Αλλάζω εσώρουχα σαν τη τρελή γτ δεν μπορώ να νιώθω υγρασία καθόλου! 😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Liiida είπε:

Τί λες καλέ, εδώ έχω κάνει χειρότερες περιγραφές 😂😂😂

Έτσι είναι τα αμνιακά? Ας μας πουν οι παλιές. Εσενα πώς ήταν την πρώτη φορά?Αυτό που ξέρω σίγουρα είναι ότι ειναι πολύ ζεστά. 

Από ότι είχα δει σε ένα βίντεο τα αμνιακα είναι λιγο σαν μυξες! 😆😆😆 Τώρα εγώ συγνώμη για την περιγραφή! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Μαριλου1 είπε:

Όλα καλά να πάνε και να είναι απλά υγρά. Πάντως εγώ από την πρώτη στιγμή που ανακάλυψα ότι είμαι έγκυος είχα αυξημένα υγρά έτσι όπως τα περιγράφεις άοσμα και άχρωμα. Αλλάζω εσώρουχα σαν τη τρελή γτ δεν μπορώ να νιώθω υγρασία καθόλου! 😊

Εδώ και 4 μήνες φοράω μονίμως σερβιετακι. I rest my case 😋

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η Liiida είπε:

Τί λες καλέ, εδώ έχω κάνει χειρότερες περιγραφές 😂😂😂

Έτσι είναι τα αμνιακά? Ας μας πουν οι παλιές. Εσενα πώς ήταν την πρώτη φορά?Αυτό που ξέρω σίγουρα είναι ότι ειναι πολύ ζεστά. 

Στην κόρη μου μου τα έσπασαν ενώ ήμουν στις οδύνες δεν ξέρω δεν θυμάμαι αλλά ήταν πολλά σαν ποσότητα βέβαια έχω ακούσει και μερική ρήξη αμνιακων όχι μόνο για ολική.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η Μαριλου1 είπε:

Όλα καλά να πάνε και να είναι απλά υγρά. Πάντως εγώ από την πρώτη στιγμή που ανακάλυψα ότι είμαι έγκυος είχα αυξημένα υγρά έτσι όπως τα περιγράφεις άοσμα και άχρωμα. Αλλάζω εσώρουχα σαν τη τρελή γτ δεν μπορώ να νιώθω υγρασία καθόλου! 😊

Και εγώ είχα υγρά βρε ποτέ δεν ήμουν στεγνή αλλά όχι σε τέτοια υφή πιο πηχτα ας πούμε και λευκά καμία σχεση

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 λεπτά, ο/η Liiida είπε:

Εδώ και 4 μήνες φοράω μονίμως σερβιετακι. I rest my case 😋

 

 

Μωρέ καλά κάνεις μόνο που εγώ τα σιχαίνομαι τα σερβιετακια, νιώθω ότι δεν αναπνέει "η περιοχή" 😆😆😆 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η Μαριλου1 είπε:

Μωρέ καλά κάνεις μόνο που εγώ τα σιχαίνομαι τα σερβιετακια, νιώθω ότι δεν αναπνέει "η περιοχή" 😆😆😆 

Ή που δε θα αναπνέει η περιοχή ή που θα μυρίζουμε όλη μέρα😂😂😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η nik_ol είπε:

Σου έπεσε πολύ; 

Γενικά ξέρω ότι κ αυτά ισχύουν κ για τις τροφές, όπως είπες όχι φακές με φέτα πχ

Πιστευα ότι με το χαπι δεν ισχύει, βασικά δεν το ειχα στον μυαλό μου καθόλου αυτό. 

Επεσε σταδιακα, στον 4ο ηταν 35 στον 5ο 33 και τωρα δεν ξέρω θα δούμε την άλλη εβδομάδα 

στις πριν 2 ώρες, ο/η nik_ol είπε:

Να είναι όλα καλά!!! Βέβαια τώρα που τα νοιώθουμε νομίζω υπάρχει μια σχετική ηρεμία, ε; 

Εγω σίγουρα ηρεμησα γιατι πεφτουν κλωτσομπουνιδια! Παλια ημουν σε αναμμένα καρβουνα μεχρι το επόμενο ραντεβού γιατί ηταν και η μονη μας επαφη με την μπεμπα, κοιλια δεν ειχα κλωτσιες δεν ένιωθα, ετοιμασιες δεν εκανα και ο άντρας μου δεν ηταν εξαρχής ερωτευμένος με την κοιλια μου οποτε ενιωθω μονιμως σαν να μην ειμαι εγκυος.. Τωρα μας ταρακουναει και μειώθηκε το αγχος!! 

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Liiida είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Όσες είστε σε φάση αγοράς ρούχων για τα μωράκια, ριξτε μια ματιά κ στο kiddo! Φθηνά και ποιοτικά, μου τα είπε μια φίλη μου. 

Επανέρχομαι στο θέμα του ικτερου κ του ξένου γάλακτος γτ μίλησα με την παιδίατρο, δεν σας το λέω έτσι. Η παιδίατρος που θα έχουμε είναι τσεκαρισμένο οτι προωθεί τον αποκλειστικό θηλασμό κ μου είπε το εξής: σε 2 περιπτώσεις είναι απαραίτητη η χορήγηση φορμουλας στο μαιευτήριο 1) αν το μωρό χάνει πολύ γρήγορα βάρος, πάνω από το 10% του βάρους γέννησης σε 3 μέρες και 2) αν εμφανίσει κατευθείαν ίκτερο ή οι τιμές της χολερυθρίνης εκτοξευθουν ξαφνικά. Φυσικά οι γονείς πρέπει να ενημερωθούν πρώτα κ να δώσουν άδεια, αλλά αυτός είναι ο ασφαλέστερος χειρισμός για το μωρό. 

Βασικά στα ιδιωτικά πολλές φορές δίνουν κρυφά χωρίς να συντρέχει κάποιος ιατρικός λογος.. Αυτό έλεγε  χθες η ντιανα... Σε αυτά που ανέφερε η παιδίατρος ασφαλέστερος χειρισμός ειναι να βρουν τον ιατρικό λόγο κ όχι να δώσουν φόρμουλα..Ο ικτερος δεν πέφτει με την φόρμουλα θέλει συνεχής ενυδάτωση συν μετά από κάποια τιμή της χολυρεθρινης που χρειάζεται κ λάμπα. Όσο πιο συχνά μπαίνει στο στήθος δεν υπάρχει περίπτωση να κάνει ικτερο. Εαν κάποιο γεννηθεί έτσι λυπάμαι αλλά θα έχει κάποια θέματα τα οποία δεν θα έλεγα ότι η αντιμετώπιση είναι το τι γάλα θα πάρει. Κ για το βάρος ναι μεν μπορεί να οφείλεται ο θηλασμος οπότε θα πρέπει να ελεγχθεί ότι το μωρό πιάνει σωστά την θηλή απο πιστοποιημενο σύμβουλο θηλασμου κ επίσης να ελεγχθούν τα φάρμακα που παίρνει η μαμά. Υπάρχει συγκεκριμένο σαιτ που ο εοδυ το αναφέρει αλλά οι περισσότεροι επαγγελματίες υγείας δεν το ξέρουν κ δεν ελέγχουν τα φάρμακα που θα δώσουν σε μια θηλάζουσα. Πάντως το βάρος που χάνουν τις πρώτες μέρες δεν έχει να κάνει με το αν σιτιζεται το μωρό. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Tweema δεν αμφισβητώ την εμπειρία σου ούτε των άλλων μαμάδων, αλλά αν προκύψει τέτοια περίπτωση με το μωρό θα ακούσω το γιατρό που εμπιστεύομαι και θα προσπαθήσω να λύσω το πρόβλημα όσο πιο σύντομα γίνεται. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Love32 είπε:

Εγώ την επόμενη εβδομάδα θα κάνω! Τι σε βάζει να κάνεις κάθε μήνα? Εμένα μ έχει πει για 2 σιδήρο την ημέρα αλλά δεν το παίρνω παντα.

Αχ τι καλά που δεν το κάνω μόνο εγώ 😁 Κι εμένα 2 φακελάκια μου έχει δώσει αλλά αφού μου ανεβαίνει κάθε μήνα από λίγο ο αιματοκρίτης το έκοψα το ένα από μόνη μου, δε μου αρέσει 🤢

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Liiida είπε:

@Tweema δεν αμφισβητώ την εμπειρία σου ούτε των άλλων μαμάδων, αλλά αν προκύψει τέτοια περίπτωση με το μωρό θα ακούσω το γιατρό που εμπιστεύομαι και θα προσπαθήσω να λύσω το πρόβλημα όσο πιο σύντομα γίνεται. 

Κορίτσι μου δεν είναι εμπειρία μου αυτό. Γενικά στάθηκα τυχερή στο θέμα θηλασμού. Είναι λόγια από πιστοποιημενους συμβούλους.. 2η, 3η 4η γνώμη χρειάζεται σε όλα. Θα σου πω κάτι φρέσκο που έχω στο μυαλό μου.. Ήταν να κάνω την επέμβαση του μικρού.. Μίλησα με έναν παιδοχειρουργό μου είπε κάποια πράγματα. Μιλάω με την παιδίατρο(η μόνη γιατρός που εμπιστεύομαι προς το παρόν απόλυτα) σε κάποια δεν συμφώνησε μου είπε να πάρω κ άλλη γνώμη. Πάω αλλού μου τα είπαν διαφορετικά. Κάθισα τα σκέφτηκα, τα ζύγισα κ διάλεξα το 2ο με κριτήρια που είπε η παιδίατρος μας κ με βάση την κατάσταση πιυ είμαι τώρα(έγκυος). Αυτό κάνω εγώ σαν άνθρωπος δεν μένω σε μια γνώμη γιατί έχω δει πολλά να γίνονται. Εσύ θα μου πεις κάτι εγώ θα το σκεφτώ  θα το ψάξω παραπάνω, θα ρωτήσω τον γιατρό θα κινηθώ, δεν θα κάνω αυτό που θα μου πεις.αλλωστε όταν οι ίδιοι οι γιατροί έχουν διαφορετικές ιατρικές απόψεις για ποιον λόγο εγώ να εμπιστευτώ κάποιον απόλυτα;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κ για να διορθώσω κ κάτι που ανέφερα.. Για τον θηλασμό ενημερώθηκα από μαμαδομαδα κ την ευχαριστώ αυτήν την ομάδα γιατί σε 2 - 3 φάσεις με βοήθησε πολύ,γιατι έμαθα τα πάντα, γιατί αν δεν ήταν αυτή δε νομίζω να θήλαζα ποτέ μου, γιατί εάν δεν είχα ενημερωθεί πλήρως θα είχα θηλάσει μάξιμουμ 2 μήνες με τον παιδίατρο πιυ είχα. Είναι ομάδα θηλασμού δεν βοηθάει σε τίποτε αλλο εκτός ότι υπάρχει γύρω από τον θηλασμό. Σε αυτήν την ομάδα υπάρχουν εθελόντριες χρόνια πολλά χρόνια που βοηθάνε κ την κουτσή Μαρία να θηλάσει κ αν θέλει να αποθηλασει μια μαμά συστήνουν να απευθυνθούν σε σύμβουλο θηλασμού ώστε το μωρό να αποθηλασει όσο γίνεται πιο φυσικά. Είναι μαμάδες πιυ έχουν σταθεί δίπλα τους επαγγελματίες υγείας που στηρίζουν απόλυτα τον θηλασμό. Άρα ναι έχω ακούσει κ εγώ μαμάδες τουλάχιστον για τον θηλασμό κ δεν άκουσα ποτέ τον προηγούμενο παιδίατρο που είχα ☺️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Tweema σε αυτές τις περιπτώσεις, που μιλάμε για χειρουργείο και υπάρχει κ χρόνος, προφανώς το διπλοψάχνεις. Εδώ θα το έκανες για τον εαυτό σου πόσο μάλλον για το παιδί σου. Να έχω μόλις γεννήσει κ να μου λένε οι γιατροί στο μαιευτήριο κ ο παιδίατρος μου ότι πρέπει να δώσω φόρμουλα, θα το κάνω κ χωρίς δεύτερη σκέψη. Γτ πολύ απλά δεν είμαι γιατρός κ το κόστος της άρνησης μπορεί να είναι μεγαλύτερο της συμφωνίας. Όλες να θηλασουμε θέλουμε κορίτσια, ιδανικά αποκλειστικά. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Liiida είπε:

@Tweema σε αυτές τις περιπτώσεις, που μιλάμε για χειρουργείο και υπάρχει κ χρόνος, προφανώς το διπλοψάχνεις. Εδώ θα το έκανες για τον εαυτό σου πόσο μάλλον για το παιδί σου. Να έχω μόλις γεννήσει κ να μου λένε οι γιατροί στο μαιευτήριο κ ο παιδίατρος μου ότι πρέπει να δώσω φόρμουλα, θα το κάνω κ χωρίς δεύτερη σκέψη. Γτ πολύ απλά δεν είμαι γιατρός κ το κόστος της άρνησης μπορεί να είναι μεγαλύτερο της συμφωνίας. Όλες να θηλασουμε θέλουμε κορίτσια, ιδανικά αποκλειστικά. 

Εμενα πάντως μου είπαν να δώσω και είπα όχι 😊 κ την επόμενη μέρα είχε πάρει 140γρ, αφού ήρθε η παιδιατρος του νοσοκομείου και μου είπε έδωσες τελικά ξένο ε; Κ σοκαρίστηκε και μου είπε και μπράβο 😁🤝 αλλά είχα πάει φουλ διαβασμένη. Ήξερα ότι το γάλα θα κατέβει κανονικά 3 με 4 μέρα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η PanB είπε:

Εμενα πάντως μου είπαν να δώσω και είπα όχι 😊 κ την επόμενη μέρα είχε πάρει 140γρ, αφού ήρθε η παιδιατρος του νοσοκομείου και μου είπε έδωσες τελικά ξένο ε; Κ σοκαρίστηκε και μου είπε και μπράβο 😁🤝 αλλά είχα πάει φουλ διαβασμένη. Ήξερα ότι το γάλα θα κατέβει κανονικά 3 με 4 μέρα 

@PanB σίγουρα όλα έχουν συμβεί κ όλα γίνονται. Το δικό μου σκεπτικό είναι ότι τους γιατρούς τους πληρώνουμε για να τους ακούμε, ειδικά όταν συμφωνούν μεταξύ τους. Το έχω πιάσει το νόημα για τα μαιευτήρια γι'αυτό ό,τι μου πουν θα το τσεκάρω κ με τον παιδίατρο κ με αυτά τα κριτήρια θα αποφασίσω 😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Diana_caterina είπε:

@Valxris εντωμεταξύ σε σκεφτόμουν! Μου φανηκε ή ειχες να γραψεις 2 μερες; Και σκεφτηκα μην ειχες καμια εκπληξη 

Θα σας πω το απόγευμα τα χαϊρια μας χαχαχ!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...