Μετάβαση σε περιεχόμενο

Σαν ζεστάνει η θαλασσα κ μυρισει καλοκαίρι, ο πελαργός στα χέρια μας μωράκια θα μας φέρει! Καλοκαιρινά μωράκια 2021


Recommended Posts

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Diana_caterina είπε:

Με προβληματίζει αρκετά αυτο το κομμάτι γιατι δικαιούσαι και καποιες αποδοχες αν δεν κανω λαθος και ειμαι 2 ετη στην δουλειά αλλα φαίνονται 2 μερες απο τις 6 που δουλευω.. Δεν ξερω τι δικαιούμαι και δεν ξερω και που να απευθυνθώ για να μην με κοροιδεψουν γιατι στην ουσια παραπάνω απο τα μισα του μισθού μου τα παίρνω μαυρα! 🤷🏼‍♀️

Να παρεις στην επιθεώρηση εργασίας και να ρωτήσεις. Βέβαια δεν μπορείς να αναφέρεις ότι δουλεύεις μαυρα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 17.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • Diana_caterina

    2124

  • Clairy.

    1671

  • Tweema

    1530

  • Love32

    1488

στις πριν 2 λεπτά, ο/η PanB είπε:

Από νεογέννητο! Έχει ένα έξτρα καλλυματακι από μέσα για να ακουμπάει όταν είναι πολύ μικρό, σαν μαξιλαρακι

Τέλεια θα το δω. 😉😃

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Diana_caterina @Alexey πάντα είχα μια ελαφριά υπόταση αλλά τώρα έχει παραγίνει. Όσο για τον σίδηρο δε θυμάμαι τιμή, αλλά ο αιματοκρίτης μου τελευταία φορά είχε ανέβει λίγο στο 35. Κ πλέον παίρνω σίδηρο κάθε μέρα κι ας μη βοηθάει με τη δυσκοιλιότητα...Τί μπορώ να κάνω όμως?

Πιστεύετε ότι το μάρσιπο μπορούμε να το παραγγείλουμε ή πρέπει οπωσδήποτε να το δοκιμάσουμε από κοντά?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Liiida είπε:

@Diana_caterina @Alexey πάντα είχα μια ελαφριά υπόταση αλλά τώρα έχει παραγίνει. Όσο για τον σίδηρο δε θυμάμαι τιμή, αλλά ο αιματοκρίτης μου τελευταία φορά είχε ανέβει λίγο στο 35. Κ πλέον παίρνω σίδηρο κάθε μέρα κι ας μη βοηθάει με τη δυσκοιλιότητα...Τί μπορώ να κάνω όμως?

Πιστεύετε ότι το μάρσιπο μπορούμε να το παραγγείλουμε ή πρέπει οπωσδήποτε να το δοκιμάσουμε από κοντά?

Και να το δοκιμάσεις χωρίς το μωρό δεν θα καταλάβεις κάτι😜

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η PanB είπε:

Και να το δοκιμάσεις χωρίς το μωρό δεν θα καταλάβεις κάτι😜

Δεν έχουν μια βαριά κουκλίτσα τα μαγαζιά να ψευτοκάνουμε τη δουλειά μας???😋

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Clairy. είπε:

Κορίτσια είναι λίγο στα όρια η καμπυλη μου.. Σε λίγο θα τη στείλω και στον γιατρό..  

Είναι 82 στο 0, 173 στο 60 και 151 στο 120

Το 0 κ το 60 είναι οκ νομίζω, στο 120 ποιο είναι το όριο?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 λεπτά, ο/η PanB είπε:

Δυστυχώς πάνε βάσει αυτών που σε έχουν δηλωμένη τα επιδόματα κλπ.. Κι εγώ έτσι την έπαθα, πήρα πολύ λιγότερα απ όσα θα έπρεπε.. Δεν μπορείς να κάνεις κάτι, βγάζουν στο ΙΚΑ τα ποσα βάσει αυτών που φαίνονται 

Κατάλαβα... Κριμα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η Liiida είπε:

@Diana_caterina @Alexey πάντα είχα μια ελαφριά υπόταση αλλά τώρα έχει παραγίνει. Όσο για τον σίδηρο δε θυμάμαι τιμή, αλλά ο αιματοκρίτης μου τελευταία φορά είχε ανέβει λίγο στο 35. Κ πλέον παίρνω σίδηρο κάθε μέρα κι ας μη βοηθάει με τη δυσκοιλιότητα...Τί μπορώ να κάνω όμως?

Πιστεύετε ότι το μάρσιπο μπορούμε να το παραγγείλουμε ή πρέπει οπωσδήποτε να το δοκιμάσουμε από κοντά?

Εγω που ειχα καλο αιματοκριτη κ έπεσε μια μοναδα κατω απο το οριο με βαζει να παίρνω μερα παρα μερα σιδηρο. Πάντως για την δυσκοιλιοτητα δεν μπορώ να πω το ιδιο, ημουν απο πριν κ ειχε παραγινει αλλα εμενα ο σίδηρος με βοηθαει🤷🏼‍♀️ να προσεχεις με τις ζαλαδες!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Diana_caterina είπε:

Εγω που ειχα καλο αιματοκριτη κ έπεσε μια μοναδα κατω απο το οριο με βαζει να παίρνω μερα παρα μερα σιδηρο. Πάντως για την δυσκοιλιοτητα δεν μπορώ να πω το ιδιο, ημουν απο πριν κ ειχε παραγινει αλλα εμενα ο σίδηρος με βοηθαει🤷🏼‍♀️ να προσεχεις με τις ζαλαδες!! 

Ευτυχώς προς το παρόν με έχουν πιάσει μόνο στο σπίτι κ δεν είναι πολύ έντονες...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η Clairy. είπε:

Κορίτσια είναι λίγο στα όρια η καμπυλη μου.. Σε λίγο θα τη στείλω και στον γιατρό..  

Είναι 82 στο 0, 173 στο 60 και 151 στο 120

Είσαι στα όρια,αλλά κάτω από αυτά! Λογικά δε θα έχεις θέμα απλά ίσως σου πει να προσέχεις λίγο τη διατροφή, όχι κάτι το ιδιαίτερο! Για να είσαι σίγουρη, μη σου κάνει κάποια αύξηση! Εμένα ας πούμε τις τελευταίες 2 εβδομάδες άρχισε να τσιμπάει λίγο αν φάω κάτι παραπάνω! Όλα βέβαια είναι και θέμα ενδοκρινολόγου..η δικιά μου είναι πολύ αυστηρή!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

https://mailchi.mp/7bcd6b53dd6f/ofj1d5220l?fbclid=IwAR1wsa6rJdR3RbCUaIE4vCJG8dL19b5nwDJvjEwGfzb5OJBgngnGmMsj5h0

 

 

Βρήκα αυτό το online σεμινάριο αν ενδιαφέρεται κάποια να το παρακολουθήσει, είναι δωρεάν! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Liiida είπε:

Μίλησες με το γιατρό σου?

Τώρα περίμενα να ολοκληρωθούν και κάτι άλλες και του τις έστειλα.. Αγχώθηκα λίγο.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η Clairy. είπε:

Τώρα περίμενα να ολοκληρωθούν και κάτι άλλες και του τις έστειλα.. Αγχώθηκα λίγο.. 

Είσαι μέσα στα όρια τότε οπότε μην αγχώνεσαι τόσο (ευκολο να το λες, δυσκολο να το κάνεις). Περιμένουμε νέα σου. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Diana_caterina είπε:

Κατάλαβα... Κριμα. 

τα επιδόματα όλα και του ΙΚΑ υπολογίζονται με βάση τις τελευταιες 30 ημερες του προηγουμενου χρόνου της κύησης μου ειπαν ,μια υπαλληλος βέβαια μου είπε οι αποδοχες των 3 τελευταίων μηνών προ της άδειας. Για τον ΟΑΕΔ υπολογίζεται το μέσο όρο των αποδοχών των τελευταίων 6 μηνών πριν την αδεια .Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να μιλήσεις με τον εργοδότη κ να σου δίνει εκείνος τα υπολοιπα του κανονικού μισθού σου..Αυτο το ξερω γιατι το έκανε μια φίλη μου.Αλλα ο εργοδοτης δεν είναι υποχρεωμένος να ξέρεις.'ειτε θα το κάνει καλη τη πιστη ή θα τον απειλήσεις με καταγγελία. Ούτε στην επιθεώρηση εργασίας μπορεις να κάνεις κατί πέρα απο καταγγελία.Το ικα κ ο οαεδ έχουν αυτοματοποιημενο πρόγραμμα κ βγάζουν το επίδομα με βάση το δηλωθεν μισθό σου. Επίσης δες αν μπορεί ο εργοδότης να σε έχει σε αναστολή κατα τη διαρκεια της άδειας κ να μην την πάρεις καθόλου αν δεν σε συμφέρει χρηματικα.Αλλά παντα υπάρχει ο κινδυνος να σταματήσουν οι αναστολες.Επισης αν τελικά βγεις σε αναστολή και όχι σε άδεια ΙΚΑ  δεν δικαουσε το 6μηνο του ΟΑΕΔ. Αυτα έμαθα εγώ απο το ΙΚΑ και λογιστές που έτρεχα ενα μήνα τώρα να βρω άκρη...

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 38 λεπτά, ο/η nik_ol είπε:

Είσαι μέσα στα όρια τότε οπότε μην αγχώνεσαι τόσο (ευκολο να το λες, δυσκολο να το κάνεις). Περιμένουμε νέα σου. 

Μίλησα και με τον γιατρο.. Μου είπε απλά να προσέχω τη διατροφή.. Να σταματήσω τα πολλά γλυκά.. Έφαγα πολλά η αλήθεια είναι.. Απλά με χαλάρωσε λίγο... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Clairy. είπε:

Μίλησα και με τον γιατρο.. Μου είπε απλά να προσέχω τη διατροφή.. Να σταματήσω τα πολλά γλυκά.. Έφαγα πολλά η αλήθεια είναι.. Απλά με χαλάρωσε λίγο... 

Μπράβο κορίτσι, άντε λίγη προσοχή και όλα θα πάνε καλά! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Diana_caterina είπε:

Εγω που ειχα καλο αιματοκριτη κ έπεσε μια μοναδα κατω απο το οριο με βαζει να παίρνω μερα παρα μερα σιδηρο. Πάντως για την δυσκοιλιοτητα δεν μπορώ να πω το ιδιο, ημουν απο πριν κ ειχε παραγινει αλλα εμενα ο σίδηρος με βοηθαει🤷🏼‍♀️ να προσεχεις με τις ζαλαδες!! 

Και μενα ενω απο την αρχη της εγκυμοσυνης ήμουν υπερβολικα δυσκοιλια, μολις ξεκινησα σιδηρο ως δια μαγειας λύθηκε το προβλημα !! Ειναι υπουλες οι ζαλαδες , ειναι επικίνδυνο που θα σε βρουν! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 42 λεπτά, ο/η chaotic είπε:

τα επιδόματα όλα και του ΙΚΑ υπολογίζονται με βάση τις τελευταιες 30 ημερες του προηγουμενου χρόνου της κύησης μου ειπαν ,μια υπαλληλος βέβαια μου είπε οι αποδοχες των 3 τελευταίων μηνών προ της άδειας. Για τον ΟΑΕΔ υπολογίζεται το μέσο όρο των αποδοχών των τελευταίων 6 μηνών πριν την αδεια .Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να μιλήσεις με τον εργοδότη κ να σου δίνει εκείνος τα υπολοιπα του κανονικού μισθού σου..Αυτο το ξερω γιατι το έκανε μια φίλη μου.Αλλα ο εργοδοτης δεν είναι υποχρεωμένος να ξέρεις.'ειτε θα το κάνει καλη τη πιστη ή θα τον απειλήσεις με καταγγελία. Ούτε στην επιθεώρηση εργασίας μπορεις να κάνεις κατί πέρα απο καταγγελία.Το ικα κ ο οαεδ έχουν αυτοματοποιημενο πρόγραμμα κ βγάζουν το επίδομα με βάση το δηλωθεν μισθό σου. Επίσης δες αν μπορεί ο εργοδότης να σε έχει σε αναστολή κατα τη διαρκεια της άδειας κ να μην την πάρεις καθόλου αν δεν σε συμφέρει χρηματικα.Αλλά παντα υπάρχει ο κινδυνος να σταματήσουν οι αναστολες.Επισης αν τελικά βγεις σε αναστολή και όχι σε άδεια ΙΚΑ  δεν δικαουσε το 6μηνο του ΟΑΕΔ. Αυτα έμαθα εγώ απο το ΙΚΑ και λογιστές που έτρεχα ενα μήνα τώρα να βρω άκρη...

 

Αν εισαι σε αναστολή δε δικαιουσαι το 6μηνο του ΟΑΕΔ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 35 λεπτά, ο/η Clairy. είπε:

Μίλησα και με τον γιατρο.. Μου είπε απλά να προσέχω τη διατροφή.. Να σταματήσω τα πολλά γλυκά.. Έφαγα πολλά η αλήθεια είναι.. Απλά με χαλάρωσε λίγο...

Ωραία! Ευχάριστα νέα! Να ηρεμήσεις τώρα!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@nik_olτο  6μηνο του ΟΑΕΔ δικαιούσαι αφού λάβεις την αδεια μητρότητας του ΙΚΑ. Εαν εσυ αποφασίσεις πχ να μην βγεις σε αδεια μητροτητας ,τοτε δεν το δικαιούσαι. Μπορείς να κάνεις κ ένα τηλ στον ΟΑΕΔ να στο επιβεβαιώσουν. Αυτο που διακαιούσαι είτε βγεις σε αδεια μητρότητας είτε όχι ειναι το επίδομα παιδιου των 2000 ευρώ. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η chaotic είπε:

τα επιδόματα όλα και του ΙΚΑ υπολογίζονται με βάση τις τελευταιες 30 ημερες του προηγουμενου χρόνου της κύησης μου ειπαν ,μια υπαλληλος βέβαια μου είπε οι αποδοχες των 3 τελευταίων μηνών προ της άδειας. Για τον ΟΑΕΔ υπολογίζεται το μέσο όρο των αποδοχών των τελευταίων 6 μηνών πριν την αδεια .Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να μιλήσεις με τον εργοδότη κ να σου δίνει εκείνος τα υπολοιπα του κανονικού μισθού σου..Αυτο το ξερω γιατι το έκανε μια φίλη μου.Αλλα ο εργοδοτης δεν είναι υποχρεωμένος να ξέρεις.'ειτε θα το κάνει καλη τη πιστη ή θα τον απειλήσεις με καταγγελία. Ούτε στην επιθεώρηση εργασίας μπορεις να κάνεις κατί πέρα απο καταγγελία.Το ικα κ ο οαεδ έχουν αυτοματοποιημενο πρόγραμμα κ βγάζουν το επίδομα με βάση το δηλωθεν μισθό σου. Επίσης δες αν μπορεί ο εργοδότης να σε έχει σε αναστολή κατα τη διαρκεια της άδειας κ να μην την πάρεις καθόλου αν δεν σε συμφέρει χρηματικα.Αλλά παντα υπάρχει ο κινδυνος να σταματήσουν οι αναστολες.Επισης αν τελικά βγεις σε αναστολή και όχι σε άδεια ΙΚΑ  δεν δικαουσε το 6μηνο του ΟΑΕΔ. Αυτα έμαθα εγώ απο το ΙΚΑ και λογιστές που έτρεχα ενα μήνα τώρα να βρω άκρη...

 

Και εγω το σκεφτηκα αυτο αν συμφωνησουν και εκεινοι! Για ποσο καιρο ομως θα βαζουν το υπόλοιπο του μισθου μου εαν και εφοσον συμφωνηθει; η αναστολή είναι ενα ρισκο.. Χρηματικα εννοείται ότι συμφερει αλλα δεν ξερουμε για ποσο ακομη θα κρατήσει ολο αυτο.. Βέβαια αν με βγάλουν σε αναστολή δεν θα φανει πουθενά οτι ειμαι έγκυος οπότε ισως μετα μπορουν να μου κανουν απόλυση για να μπω ταμειο ανεργίας 🤷🏼‍♀️ είναι και αυτο μια λυση! Απο την αλλη αν δω οτι δεν αντέχω και μου πει κ ο γιατρός να σταματησω νωρίτερα θα ζητήσω να βγω σε αναστολή μεχρι να παρω την αδεια αλλα κ αυτο οικονομικά δεν συμφέρει γιατι θα μαζεψω λιγότερα χρήματα από οτι υπολογιζω εως τωρα. 

Βρε τι έχουμε παθει.. Απο την μια δεν σκεφτόμουν ποτε τα ένσημα μου και τα δηλωμενα μου αλλα να που τα βρισκεις μπροστά σου ολα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 32 λεπτά, ο/η chaotic είπε:

@nik_olτο  6μηνο του ΟΑΕΔ δικαιούσαι αφού λάβεις την αδεια μητρότητας του ΙΚΑ. Εαν εσυ αποφασίσεις πχ να μην βγεις σε αδεια μητροτητας ,τοτε δεν το δικαιούσαι. Μπορείς να κάνεις κ ένα τηλ στον ΟΑΕΔ να στο επιβεβαιώσουν. Αυτο που διακαιούσαι είτε βγεις σε αδεια μητρότητας είτε όχι ειναι το επίδομα παιδιου των 2000 ευρώ. 

Το επίδομα γέννησης εννοείς! Το επίδομα παιδιου εννοείται το Α21

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...