Μετάβαση σε περιεχόμενο

Σαν ζεστάνει η θαλασσα κ μυρισει καλοκαίρι, ο πελαργός στα χέρια μας μωράκια θα μας φέρει! Καλοκαιρινά μωράκια 2021


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλες σας κορίτσια!Έχω να γράψω καιρό αλλά σας παρακολουθώ όλο αυτό το καιρο. Θα ήθελα να σας ρωτήσω εάν κάποια έχει εμπειρία ή κατάφερε να βγάλει άκρη για το θέμα της αναστολής εργασίας κ άδεια μητρότητας. Έχω μιλήσει με 2 λογιστές κ με το ΙΚΑ αλλά κανείς δεν μπορεί να μου πει με σιγουριά. 

Εγω είμαι σε αναστολή εγρασιας από το Νοέμβριο κ γενναω τον Ιούνιο. Κανονικά θα έπρεπε να βγω σε άδεια 20 Απριλίου. Το ΙΚΑ μου είπε ότι μπορώ να κάνω αίτηση για το συνολικό επίδομα μητρότητας μέχρι 6 μήνες μετά τον τοκετό. Και διερωτώμαι : Εάν κάνω αίτηση πχ τον Ιούλιο, μέχρι κ τον Μάιο Ιούνιο θα καταβάλλεται κανονικά η αποζημίωση ειδικού σκοπού. Μετά όμως που Θα αιτηθω την άδεια μητρότητας τι γίνεται; θα μου ζητήσουν τα χρήματα πίσω; δεν θα μου χορηγησουν την άδεια; Έχει τύχει σε κάποια το ίδιο θέμα;

Συγνώμη για το μακροσκελές κείμενο! 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 17.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • Diana_caterina

    2124

  • Clairy.

    1671

  • Tweema

    1530

  • Love32

    1488

στις πριν 14 λεπτά, ο/η Starrr είπε:

Γενικα εξαρτάται.... Εκεινηντην στιγμη δεν μπορεις να διαχειριστείς κ πολλα.... Οτι εμαθες ξεχασμενα θα τα χεις. 🤣🤣 Επισης ο χρονος τοκετου διαφερει... Απο την γυναικα... Απο το εαν κανει κατευθείαν διαστολη.... Ποσο ειναι το μωρο. Τι εβδομάδα εισαι..... Εμενα πχ εσπασαν τα νερα. Στην αρχη δνε πονουσα καθολου. Πηγα μετα απο 3 ωρες στο μαιευτηριο χαλαρη και κυρία.... Με μηδεν διαστολη.... Και σε 4 ωρες φοβεροι πονοι σα να παθαινω εγκεφαλικό ενιωθα δεν μπρουσα να μεινω ψυχραιμη. Και παλι με μηδεν διαστολη.... Για πολλες ωρες.... Το τελευταιο 2ωρο πριν την γεννα ξεκινησε να γινεται η διαστολη. Που απο 2...πήγε σε 1 ωρα 8 διαστολη... Κ με ετοιμασαν κ γεννησα..... Επαθα και αλλεργια κ στην επισκληριδιο... Κ ο μικρος μου παθαινε βραδυκαρδιες στους πονους στον ορό δηλ που βαζουν. Προσπαθησαν 3 φορές. Κ τις 3 επαθε βράδυ καρδιά κ ετρεχνα ολοι πανω μου. Οποτε κ το σταματησαμε. Κ ειπαμε το αφηνουμε να παρει το χρονο του..... Ωσπου μου εδειξαν μια σταση να σπρωχνω απο μονη μου. Κ ετσι εγινε η διαστολη. Οπου η μαία δνε πιστευε στα ματια της... Θεωρουσαν ολοι πως πηγαινα για καισαρικη. Κ ετρεχαν κ παλι να φωναζουν τον γιατρο γιατι γενναω., 😂😂😂🐤🐤

Αγχωθηκα και μονο που το διάβασα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 λεπτά, ο/η Diana_caterina είπε:

Αγχωθηκα και μονο που το διάβασα! 

Μπααα... Μην αγχωνεσαι. Θεωρω πως ημουμ τόσο τυχερη που εγιναν ολα αυτα. 😂😂😂😂 Εννοείται πως δε θελω να σκεφτω την τωρα γέννα. Ουτε εχω ρωτησει αν θα ξανα δοκιμασω επισκληριδιο... Λογικα θα επιτρέπεται. Απλα ενα αγχος το χω μην ξανα παθω κάτι οπως στην 1η γεννα.... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η Starrr είπε:

Μπααα... Μην αγχωνεσαι. Θεωρω πως ημουμ τόσο τυχερη που εγιναν ολα αυτα. 😂😂😂😂 Εννοείται πως δε θελω να σκεφτω την τωρα γέννα. Ουτε εχω ρωτησει αν θα ξανα δοκιμασω επισκληριδιο... Λογικα θα επιτρέπεται. Απλα ενα αγχος το χω μην ξανα παθω κάτι οπως στην 1η γεννα.... 

Για την επισκληριδιο ξέρεις αν υπάρχει κάποιο κωλυμα να γινει; για παράδειγμα τατουάζ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Diana_caterina είπε:

Για την επισκληριδιο ξέρεις αν υπάρχει κάποιο κωλυμα να γινει; για παράδειγμα τατουάζ 

Στο σημείο εκείνο εννοείς;

Έχω έχω, σε άλλα σημεία και έκανα κανονικά επισκληριδειο 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η PanB είπε:

Στο σημείο εκείνο εννοείς;

Έχω έχω, σε άλλα σημεία και έκανα κανονικά επισκληριδειο 

Εγω εχω ενα το οποίο είναι ψηλα στην πλατη αλλα ακουμπαει στην σπονδυλική και δεν το εχω ψαξει πολυ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Diana_caterina είπε:

Εγω εχω ενα το οποίο είναι ψηλα στην πλατη αλλα ακουμπαει στην σπονδυλική και δεν το εχω ψαξει πολυ

Δεν νομίζω να έχεις θέμα 🤔

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η chaotic είπε:

Καλησπέρα σε όλες σας κορίτσια!Έχω να γράψω καιρό αλλά σας παρακολουθώ όλο αυτό το καιρο. Θα ήθελα να σας ρωτήσω εάν κάποια έχει εμπειρία ή κατάφερε να βγάλει άκρη για το θέμα της αναστολής εργασίας κ άδεια μητρότητας. Έχω μιλήσει με 2 λογιστές κ με το ΙΚΑ αλλά κανείς δεν μπορεί να μου πει με σιγουριά. 

Εγω είμαι σε αναστολή εγρασιας από το Νοέμβριο κ γενναω τον Ιούνιο. Κανονικά θα έπρεπε να βγω σε άδεια 20 Απριλίου. Το ΙΚΑ μου είπε ότι μπορώ να κάνω αίτηση για το συνολικό επίδομα μητρότητας μέχρι 6 μήνες μετά τον τοκετό. Και διερωτώμαι : Εάν κάνω αίτηση πχ τον Ιούλιο, μέχρι κ τον Μάιο Ιούνιο θα καταβάλλεται κανονικά η αποζημίωση ειδικού σκοπού. Μετά όμως που Θα αιτηθω την άδεια μητρότητας τι γίνεται; θα μου ζητήσουν τα χρήματα πίσω; δεν θα μου χορηγησουν την άδεια; Έχει τύχει σε κάποια το ίδιο θέμα;

Συγνώμη για το μακροσκελές κείμενο! 

 

Πωπω μπέρδεμα 😅 ο λογιστής σου; μήπως μπορεί να σε διαφωτίσει; εγώ δεν έχω ιδέα.. Σταματάω πιο μετά, τον Ιούλιο οπότε φαντάζομαι θα έχω επιστρέψει κανονικά στη δουλειά.. 

Πάντως το λογικό είναι να το κάνεις στην ώρα του και να σου κοπεί η αποζημίωση ειδικού σκοπού και να ξεκινήσει το επίδομα τοκετού κλπ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Diana_caterina είπε:

Για την επισκληριδιο ξέρεις αν υπάρχει κάποιο κωλυμα να γινει; για παράδειγμα τατουάζ 

Οχι δεν υπάρχει θεμα.... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η chaotic είπε:

Καλησπέρα σε όλες σας κορίτσια!Έχω να γράψω καιρό αλλά σας παρακολουθώ όλο αυτό το καιρο. Θα ήθελα να σας ρωτήσω εάν κάποια έχει εμπειρία ή κατάφερε να βγάλει άκρη για το θέμα της αναστολής εργασίας κ άδεια μητρότητας. Έχω μιλήσει με 2 λογιστές κ με το ΙΚΑ αλλά κανείς δεν μπορεί να μου πει με σιγουριά. 

Εγω είμαι σε αναστολή εγρασιας από το Νοέμβριο κ γενναω τον Ιούνιο. Κανονικά θα έπρεπε να βγω σε άδεια 20 Απριλίου. Το ΙΚΑ μου είπε ότι μπορώ να κάνω αίτηση για το συνολικό επίδομα μητρότητας μέχρι 6 μήνες μετά τον τοκετό. Και διερωτώμαι : Εάν κάνω αίτηση πχ τον Ιούλιο, μέχρι κ τον Μάιο Ιούνιο θα καταβάλλεται κανονικά η αποζημίωση ειδικού σκοπού. Μετά όμως που Θα αιτηθω την άδεια μητρότητας τι γίνεται; θα μου ζητήσουν τα χρήματα πίσω; δεν θα μου χορηγησουν την άδεια; Έχει τύχει σε κάποια το ίδιο θέμα;

Συγνώμη για το μακροσκελές κείμενο! 

 

Έχω μια εντύπωση ότι δε μπορείς να το κάνεις αυτό. Και από την δουλειά; σου δε θα μπορούν να στο κάνουν. Γιατί θα πρέπει να καταθέσεις στο ΙΚΑ χαρτί που να λέει ότι σταμάτησες την τάδε ημερομηνία από την δουλειά. Πως γίνεται να φαίνεται ότι είσαι σε αναστολή;; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το ψάχνω πολύ αυτό το θέμα γιατί όταν μας έκλεισαν, είχα μόλις υπογράψει μια νέα σύμβαση όπου λόγω μειωμένου ωραρίου Στα καφέ μπαρ, δούλευα ως τις 12 μόνο οπότε σύνολο την εβδομάδα είχα 16 ώρες και η σύμβαση έμεινε έτσι εφόσον το μαγαζί δεν άνοιξε κ φοβάμαι ότι θα πάρω ελάχιστα χρήματα, λιγότερα κ από τις αναστολής. Επίσης ούτε αυτό γνωριζε ο υπάλληλος στο ΙΚΑ, πως δηλαδή βγαίνει το ποσό έτσι ώστε να μου πει έστω ο λογιστής πόσα περίπου θα πάρω. Δεν ήξερε ούτε περί αναστολής ούτε πόσα χρήματα περίπου βγαίνουν. Ήξερε μόνο ότι γνώριζα κ εγώ, ότι έχω τα ένσημα, τις ημέρες άδειας κ την προθεσμία χρόνου, ότι γράφει δηλαδή στο ίντερνετ.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 λεπτά, ο/η chaotic είπε:

Το ψάχνω πολύ αυτό το θέμα γιατί όταν μας έκλεισαν, είχα μόλις υπογράψει μια νέα σύμβαση όπου λόγω μειωμένου ωραρίου Στα καφέ μπαρ, δούλευα ως τις 12 μόνο οπότε σύνολο την εβδομάδα είχα 16 ώρες και η σύμβαση έμεινε έτσι εφόσον το μαγαζί δεν άνοιξε κ φοβάμαι ότι θα πάρω ελάχιστα χρήματα, λιγότερα κ από τις αναστολής. Επίσης ούτε αυτό γνωριζε ο υπάλληλος στο ΙΚΑ, πως δηλαδή βγαίνει το ποσό έτσι ώστε να μου πει έστω ο λογιστής πόσα περίπου θα πάρω. Δεν ήξερε ούτε περί αναστολής ούτε πόσα χρήματα περίπου βγαίνουν. Ήξερε μόνο ότι γνώριζα κ εγώ, ότι έχω τα ένσημα, τις ημέρες άδειας κ την προθεσμία χρόνου, ότι γράφει δηλαδή στο ίντερνετ.. 

Το ποσο βγαινει συμφωνα με τα χεηματα που επαιρνες. Τον περασμενο Δεκεμβρίο. Εμενα αυτο μου ειχαν. Πει... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 38 λεπτά, ο/η Starrr είπε:

Το ποσο βγαινει συμφωνα με τα χεηματα που επαιρνες. Τον περασμενο Δεκεμβρίο. Εμενα αυτο μου ειχαν. Πει... 

Ναι το γνωρίζω αυτό αλλά αυτό το Δεκέμβριο εγώ ήμουν σε αναστολή.. Οπότε θα μετρήσει ο τελευταίος μήνας εργασίας; ή πάλι ο Δεκέμβριος παρόλο που ήμουν σε αναστολή; γιατί αν γίνει το δεύτερο που πολύ φοβάμαι, αδίκως θα πάρω τα μισά Λεφτα από αυτά που θα έπρεπε με βάση τις κανονικές συνθήκες εργασιας μου. Γιατι κανονικά εργάζομαι 2 οκτάωρο κ 2 τετράωρα την εβδομάδα. Ενώ τώρα έμεινε η σύμβαση για 16 ώρες την εβδομάδα.. Συν ότι θα μετρήσει κ το τελευταίο 6μηνο εργασίας για το 6μηνο οαεδ Μετα που πάλι ήμουν σε όλο σε αναστολή αλλά με τη σύμβαση που έγινε μόνο για το μήνα Οκτώβριο.. Να σκάσω είμαι.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Starrr είπε:

Το ποσο βγαινει συμφωνα με τα χεηματα που επαιρνες. Τον περασμενο Δεκεμβρίο. Εμενα αυτο μου ειχαν. Πει... 

Κι εγώ αυτό ξέρω.. Αλλά το Δεκέμβρη ήταν ήδη σε αναστολή και της είχαν κάνει ήδη τη μειωμένη σύμβαση όπως λέει 🤔 αν θυμάμαι καλά υπάρχει ένα ελάχιστο ποσό που παίρνεις, τύπου βάσει βασικού μισθού.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η PanB είπε:

Κι εγώ αυτό ξέρω.. Αλλά το Δεκέμβρη ήταν ήδη σε αναστολή και της είχαν κάνει ήδη τη μειωμένη σύμβαση όπως λέει 🤔 αν θυμάμαι καλά υπάρχει ένα ελάχιστο ποσό που παίρνεις, τύπου βάσει βασικού μισθού.. 

Μακάρι να είναι βασικός μισθός.. Εγώ φοβάμαι για λιγότερα.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η chaotic είπε:

Ναι το γνωρίζω αυτό αλλά αυτό το Δεκέμβριο εγώ ήμουν σε αναστολή.. Οπότε θα μετρήσει ο τελευταίος μήνας εργασίας; ή πάλι ο Δεκέμβριος παρόλο που ήμουν σε αναστολή; γιατί αν γίνει το δεύτερο που πολύ φοβάμαι, αδίκως θα πάρω τα μισά Λεφτα από αυτά που θα έπρεπε με βάση τις κανονικές συνθήκες εργασιας μου. Γιατι κανονικά εργάζομαι 2 οκτάωρο κ 2 τετράωρα την εβδομάδα. Ενώ τώρα έμεινε η σύμβαση για 16 ώρες την εβδομάδα.. Συν ότι θα μετρήσει κ το τελευταίο 6μηνο εργασίας για το 6μηνο οαεδ Μετα που πάλι ήμουν σε όλο σε αναστολή αλλά με τη σύμβαση που έγινε μόνο για το μήνα Οκτώβριο.. Να σκάσω είμαι.. 

Σε τέτοιες περιπτώσεις λογικα θα μετρησουν τους τελευταίους μήνες εργασίας του περασμενου χρονου! Αυτο είναι το λογικο, διοτι εφοσον ησουν σε αναστολή δεν εργαζοσουν και αυτα τα χρήματα ειναι βοηθημα και οχι μισθος. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Diana_caterina είπε:

Σε τέτοιες περιπτώσεις λογικα θα μετρησουν τους τελευταίους μήνες εργασίας του περασμενου χρονου! Αυτο είναι το λογικο, διοτι εφοσον ησουν σε αναστολή δεν εργαζοσουν και αυτα τα χρήματα ειναι βοηθημα και οχι μισθος. 

Αυτό θα ήταν πιο δίκαιο ομολογουμένως και με βάση αυτό για εμένα θα μετρούσε ο Σεπτεμβρίος αλλά δε νομίζω να γίνει. Μακάρι να είναι έτσι!Φοβάμαι ότι απλά θα λάβουν υπόψη τη τελευταία σύμβαση. Θα ρωτήσω στο ΙΚΑ πάλι κ. Ελπίζω να βρεθεί μια άκρη. Απλά πέρα από το επίδομα μητρότητας είναι κ η 6μηνη άδεια του οαεδ όπου κ εκει πάλι όλο το 6μηνο προ της άδειας κυοφορίας ήμουν πάλι σε αναστολή. Εάν κάποια στο μέλλον βρεθεί σε τέτοια θέση ας ενημερώσει. Όπως κ Να έχει σας ευχαριστώ πολύ! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 21/3/2021 at 10:25 ΜΜ, ο/η Lia5 είπε:

Δεν μπορώ να μην ρωτήσω αν είχες κάνει κάποια προετοιμασία 😉 Θέλω πολύ να έχω τον τοκετό σου 😊

Δεν έκανα κάτι το ιδιαίτερο... περπάτημα, σεξ κ σκάλες μου είχε πει ο γιατρός..ήδη από την προηγούμενη ημέρα στο περπάτημα μ έπιασαν κάποιες συσπάσεις αλλά συνέχισα κανονικά..την επόμενη μέρα ( αυτή που γέννησα) το πρωί είχα γιατρό κ καρδιοτογράφο..ο γιατρός είδε ότι κάνω δυνατές συσπάσεις αλλά εγώ δεν τις ένιωθα! Είχα διαστολή 1 και λίγες ώρες μετά είχα έναν μόνιμο πόνο σαν περιόδου αλλά όχι συγχρονισμένα οπότε απλά υπεμενα!! Ώσπου ξαφνικά έσπασαν τα νερά...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η chaotic είπε:

Αυτό θα ήταν πιο δίκαιο ομολογουμένως και με βάση αυτό για εμένα θα μετρούσε ο Σεπτεμβρίος αλλά δε νομίζω να γίνει. Μακάρι να είναι έτσι!Φοβάμαι ότι απλά θα λάβουν υπόψη τη τελευταία σύμβαση. Θα ρωτήσω στο ΙΚΑ πάλι κ. Ελπίζω να βρεθεί μια άκρη. Απλά πέρα από το επίδομα μητρότητας είναι κ η 6μηνη άδεια του οαεδ όπου κ εκει πάλι όλο το 6μηνο προ της άδειας κυοφορίας ήμουν πάλι σε αναστολή. Εάν κάποια στο μέλλον βρεθεί σε τέτοια θέση ας ενημερώσει. Όπως κ Να έχει σας ευχαριστώ πολύ! 

Εύχομαι να βρεις μια ακρη ικανοποιητική! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια!! Εχω μια απορια και δεν μπορω να καταλάβω τι είναι αυτό το πράγμα. 

Νιώθω σε διαφορες στιγμες της μερας σαν ενα σκουντηγμα, πίεση σαν κάποιος να με πιεζει επιμονα σε ενα σημείο στην κοιλια. Δεν ειναι χαμηλά και δεν ειναι συσπασεις γιατι δεν το νιώθω σε ολη την κοιλια. Εχει καμια ιδεα καμια τι μπορεί να είναι; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 59 λεπτά, ο/η Diana_caterina είπε:

Καλημέρα κορίτσια!! Εχω μια απορια και δεν μπορω να καταλάβω τι είναι αυτό το πράγμα. 

Νιώθω σε διαφορες στιγμες της μερας σαν ενα σκουντηγμα, πίεση σαν κάποιος να με πιεζει επιμονα σε ενα σημείο στην κοιλια. Δεν ειναι χαμηλά και δεν ειναι συσπασεις γιατι δεν το νιώθω σε ολη την κοιλια. Εχει καμια ιδεα καμια τι μπορεί να είναι; 

Πόσο εβδομάδων είσαι ;; μήπως είναι το μωράκι σου; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Clairy. είπε:

Πόσο εβδομάδων είσαι ;; μήπως είναι το μωράκι σου; 

18+1, ειναι το πρώτο μου και δεν εχω καταλαβει αν το εχω νιωσει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...