Μετάβαση σε περιεχόμενο

Σαν ζεστάνει η θαλασσα κ μυρισει καλοκαίρι, ο πελαργός στα χέρια μας μωράκια θα μας φέρει! Καλοκαιρινά μωράκια 2021


Recommended Posts

στις πριν 19 λεπτά, ο/η Valxris είπε:

Οχι δεν είναι ο κανόνας αλλά λένε ότι αν το μωρό παίρνει φόρμουλα βάση της ευρωπαϊκής εταιρίας παιδιατρικής γαστροεντερολογιας,ηπατολογιας και διατροφής (ESPGHAN) μπορεί να ξεκινήσει την εισαγωγή στερεών τροφών από τον 4ο 5ο μήνα αρκεί βέβαια να πληρεί τις προϋποθέσεις οι οποίες είναι να στηρίζει καλά το κεφάλι του,να κάθεται με υποστήριξη και να φέρνει αντικείμενα στο στόμα του και να δείχνει ενδιαφέρον για το φαγητό όταν τρώμε εμείς!!! Ενώ στα θηλαζοντα δεν ξέρω για ποιον λόγο αλλά λένε καλύτερα κλεισμένους 6

Άρα μπορει αλλα δεν ειναι απαραίτητο αν καταλαβα καλα... Αυτο ισχυει μονο αν ξεκινήσεις με κρεμες; Αμα δωσω κανονικες τροφες δεν πρεπει να περιμενω να κλεισει τους 6 μηνες;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 17.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • Diana_caterina

    2124

  • Clairy.

    1671

  • Tweema

    1530

  • Love32

    1488

στις πριν 4 ώρες, ο/η Tweema είπε:

Εάν κοιτάς καθημερινά τα ούλα του κ τα βλέπεις το ίδιο δε νομιζω πως ετοιμάζεται,στα λέω βαση αυτά που έχω δει κ στα 2 παιδιά.αλλά κ να βλέπεις ότι κάτι γίνεται μπορεί να πάρει μήνες. Της δικής μου τα κάτω φουσκώνουν λιγάκι, διαφανιζουν, ξεφουσκωνουν,αν μπορεί να σε βοηθήσει αυτό. 

Δε με αφήνει να τα δω καλα 

Σήμερα του πήρα μασιτικο και του το έδωσα στο χερι για πλάκα. Και το κράτησε και με το αλλο και το έβαλε στο στόμα του. Προσπαθεί ακόμα και δεν το πετυχαίνει τέλεια αλλα έχει πλακα 😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Επίσης μάλλον μοθ ήρθε περίοδος αν δεν κάνω λάθος ακριβώς στους 3 μήνες.. Και μάλιστα ιδια μέρα με την 1η μερα περιόδου πριν μείνω έγκυος.. 2 Οκτωβρίου.. Τώρα ελπίζω να μην είναι και αυτό ορμονική διαταραχή.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Love32 είπε:

Κορίτσια σας είπαν ποτέ ξεκινατε τροφές?

Οχι αλλά σίγουρα θα μου πει μόλις κλείσει τον 6ο μήνα, υποστηρίζει κ blw οπότε με αυτό δεν θα έχω πρόβλημα. 

στις πριν 3 ώρες, ο/η Love32 είπε:

@Tweema μπορείς ν Μ πεις πως?

Πρέπει να αγοράσεις μελισσοκερι, σπαθολαδο αν θέλεις να κάνεις με σπαθολαδο αλλιώς ελαιόλαδο, βαζάκι. Αποστειρώνεις βαζάκι, τρίβεις το μελισσοκερι κ τοποθετείς μέσα στο βάζο το τριμμενο μελισσοκερι συν το έλαιο που θέλεις η δοσολογία είναι 1:5..βαζεις κατσαρόλα ν βράσει με νερό εγώ βάζω μια μικρούλα κ από πάνω τρυπητο μικρό που ακουμπάει στην κατσαρόλα όχι όμως στο νερό σαν Μπεν Μαρί δλδ  κ πάνω στο τρυπητο βάζω το βαζάκι κ ανακατεύω μέχρι να λιώσει το κερί,μολις λιώσει βγάζω το βάζο κ αυτό σιγά σιγά θα πήξει κ είναι έτοιμη. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Lia5 είπε:

Άρα μπορει αλλα δεν ειναι απαραίτητο αν καταλαβα καλα... Αυτο ισχυει μονο αν ξεκινήσεις με κρεμες; Αμα δωσω κανονικες τροφες δεν πρεπει να περιμενω να κλεισει τους 6 μηνες;

Ένα μωρό πρέπει να είναι έτοιμο για να ξεκινήσει στερεές τροφές, δε νομίζω πως έχει να κάνει με το γάλα. Εξάλλου δεν χρειάζεται να βιαζόμαστε ολα θα γίνουν . Πολλά ξεκινούν κ μετά τους 6 μήνες. 

 

στις πριν 2 ώρες, ο/η Clairy. είπε:

Δε με αφήνει να τα δω καλα 

Σήμερα του πήρα μασιτικο και του το έδωσα στο χερι για πλάκα. Και το κράτησε και με το αλλο και το έβαλε στο στόμα του. Προσπαθεί ακόμα και δεν το πετυχαίνει τέλεια αλλα έχει πλακα 😂

Έχουν πλάκα.. Εμένα τσακώνεται με ότι έχει μάτια. Δεν ξέρω τι νομίζει, τα βάζει στο στόμα της κ τα δαγκώνει με μανία, ουρλιάζει κ τα πετάει μετά. Κ τωρα έχει ξεκινήσει όταν την αφήνω στον καναπέ κ πλησιάζει μόνη της σε παιχνίδι που το έχω αφήσει δίπλα της, το παίρνει κ αρχίζει κ κλαίει. 

στις πριν 2 ώρες, ο/η Clairy. είπε:

Επίσης μάλλον μοθ ήρθε περίοδος αν δεν κάνω λάθος ακριβώς στους 3 μήνες.. Και μάλιστα ιδια μέρα με την 1η μερα περιόδου πριν μείνω έγκυος.. 2 Οκτωβρίου.. Τώρα ελπίζω να μην είναι και αυτό ορμονική διαταραχή.. 

Μάλλον σου ήρθε τώρα.. Απλα ίσως να μην σου είναι σταθερή τους πρώτους μήνες. Στον γιο μου η δεύτερη φορά ήταν λίγο καθυστερημένη κ μετά είχα στάνταρ, είχε μικρύνει ο κύκλος μου. Στον γιο μου αδιαθετησα 1η φορά  7 Σεπτεμβρίου κ στην 2η εγκυμοσύνη η τελευταία μου περίοδος ήταν 7 Σεπτεμβρίου. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Tweema είπε:

Ένα μωρό πρέπει να είναι έτοιμο για να ξεκινήσει στερεές τροφές, δε νομίζω πως έχει να κάνει με το γάλα. Εξάλλου δεν χρειάζεται να βιαζόμαστε ολα θα γίνουν . Πολλά ξεκινούν κ μετά τους 6 μήνες. 

 

Έχουν πλάκα.. Εμένα τσακώνεται με ότι έχει μάτια. Δεν ξέρω τι νομίζει, τα βάζει στο στόμα της κ τα δαγκώνει με μανία, ουρλιάζει κ τα πετάει μετά. Κ τωρα έχει ξεκινήσει όταν την αφήνω στον καναπέ κ πλησιάζει μόνη της σε παιχνίδι που το έχω αφήσει δίπλα της, το παίρνει κ αρχίζει κ κλαίει. 

Μάλλον σου ήρθε τώρα.. Απλα ίσως να μην σου είναι σταθερή τους πρώτους μήνες. Στον γιο μου η δεύτερη φορά ήταν λίγο καθυστερημένη κ μετά είχα στάνταρ, είχε μικρύνει ο κύκλος μου. Στον γιο μου αδιαθετησα 1η φορά  7 Σεπτεμβρίου κ στην 2η εγκυμοσύνη η τελευταία μου περίοδος ήταν 7 Σεπτεμβρίου. 

Γενικά κάνουν τα σκατακια κάτι τόσο απλό και εμάς μας φαίνεται κατι τεράστιο... 

Είδες συμπτώσεις... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Tweema είπε:

Ένα μωρό πρέπει να είναι έτοιμο για να ξεκινήσει στερεές τροφές, δε νομίζω πως έχει να κάνει με το γάλα. Εξάλλου δεν χρειάζεται να βιαζόμαστε ολα θα γίνουν . Πολλά ξεκινούν κ μετά τους 6 μήνες. 

 

Έχουν πλάκα.. Εμένα τσακώνεται με ότι έχει μάτια. Δεν ξέρω τι νομίζει, τα βάζει στο στόμα της κ τα δαγκώνει με μανία, ουρλιάζει κ τα πετάει μετά. Κ τωρα έχει ξεκινήσει όταν την αφήνω στον καναπέ κ πλησιάζει μόνη της σε παιχνίδι που το έχω αφήσει δίπλα της, το παίρνει κ αρχίζει κ κλαίει. 

Μάλλον σου ήρθε τώρα.. Απλα ίσως να μην σου είναι σταθερή τους πρώτους μήνες. Στον γιο μου η δεύτερη φορά ήταν λίγο καθυστερημένη κ μετά είχα στάνταρ, είχε μικρύνει ο κύκλος μου. Στον γιο μου αδιαθετησα 1η φορά  7 Σεπτεμβρίου κ στην 2η εγκυμοσύνη η τελευταία μου περίοδος ήταν 7 Σεπτεμβρίου. 

Και γιατι πολλοι παιδιατροι λενε για κρεμες τοσο νωρις; Δεν το εχω συζητησει με τον δικο μας, αλλα απορια το εχω... Κι εγω σκοπευω blw μολις κλεισει τον 6ο, ετσι εκανες και με τον γιο σου;

 

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Clairy. είπε:

Γενικά κάνουν τα σκατακια κάτι τόσο απλό και εμάς μας φαίνεται κατι τεράστιο... 

Είδες συμπτώσεις... 

Μα ειναι να μην ενθουσιαζεσαι; Καθε μερα κανουν και κατι καινούργιο! Εμεις ειχαμε μαζι τερ αλλα εγω εμεινα εγκυος 40 μερες μετα 😛

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Lia5 είπε:

Και γιατι πολλοι παιδιατροι λενε για κρεμες τοσο νωρις; Δεν το εχω συζητησει με τον δικο μας, αλλα απορια το εχω... Κι εγω σκοπευω blw μολις κλεισει τον 6ο, ετσι εκανες και με τον γιο σου;

 

Μα ειναι να μην ενθουσιαζεσαι; Καθε μερα κανουν και κατι καινούργιο! Εμεις ειχαμε μαζι τερ αλλα εγω εμεινα εγκυος 40 μερες μετα 😛

Πολλά ακούμε αυτό δεν σημαίνει ότι είναι έτσι. Κ εγώ κάπου είχα διαβάσει τότε που τα έψαχνα στον γιο μου από 4 μηνών δνε έδωσα σημασία. Δεν ξέρω αν υπάρχει κάτι με το ξένο γάλα κ το λένε. Την επόμενη εβδ θα ρωτήσω τον παιδίατρο. Πρέπει να καθίσω να τα σημειώσω γιατί δεν θα ρωτήσω τίποτα όταν πάω. 

Στον γιο μου θα πήγαινα για δουλειά κ κανένας βρεφικός εδώ δεν υποστηρίζει το blw καλά ούτε τα κομμάτια δεν υποστηρίζουν. Άλεσα μια εβδ γιατί ο άντρας μου φοβοταν 😂😂 δεν άγγιξε τίποτα κ ξεκίνησα κομμάτια. 8 μηνών ξεκίνησε βρεφικό μου τα σκατωσαν στην κυριολεξία καθώς του πατούσαν τα πάντα γιατί δεν προλάβαιναν κ φυσικά δεν μου το είπαν. Τους έκανα κ μου το είπαν.. Είδα διαφορά στο παιδί. Εγώ του γέμιζα κουταλάκια κ του το έδινα στο χέρι κ το έτρωγε κ εκείνοι αρνήθηκαν να το κάνουν κ μου το είπαν ότι του πατάνε γιατί δνε έχουν χρόνο είναι πολλά τα παιδιά κλπ..φυσικά όταν σταμάτησε έτρωγε τελείως μόνος του. Στην μικρή κατευθείαν μόνη της, για δουλειά δεν έχω σκοπό να πάω, ο άντρας μου του είπε να παρακολουθήσει σεμινάριο πρώτων βοηθειών για να του φύγει το άγχος γιατί γενικά κ τώρα αγχώνεται με τον γιο (όσα gagging δεν έκανε μωρό τα έκανε στα 4) αλλά δεν θέλει κ αυτό το φοβάται. Ε θα του πάρω ένα κουτί υπογλώσσια για να ηρεμεί 😂😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Lia5 είχες ακανόνιστο κύκλο;

Μου αρέσει τόσο το blw.. Ο αδελφός μου ζει στην Αγγλία και τα παιδιά τους έμαθαν να τρώνε μαζί στο τραπέζι ότι τρώγαμε. Αυτο πριν 10 χρόνια.. Τους κοιταζαμε σαν εξωγήινους τότε. Παρ ολα αυτα φοβάμαι. Αφου θέλω να μην δέχεται το μωρό αλεσμένα για να μην εχω επιλογή και να του δώσω έτσι.. Αλλιώς αλήθεια φοβάμαι 😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια τι κάνετε;

Εγω πρόσφατα εμαθα για το blw και ενθουσιαστηκα, βέβαια δεν ξέρω κατα ποσο θα λειτουργήσει στην δικη μας περίπτωση.. Η πεθερά μου δεν εχει την υπομονή γιαυτο, δεν της αρέσει το φαγητο να υπάρχει παντου και φοβάται κιολας να μην πνιγει.. Τα βλέπω και απο την μεγαλύτερη εγγονή.. Η μανα της να επιμένει να την αφηνει να καρφωνει με το πιρούνι μονη της η πεθερά μου της τα εχει ετοιμα η μικρη απλα τα βαζει στο στόμα.. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια!! 

Κ εγώ ενδιαφέρομαι για την μέθοδο blw αλλά ανχονομαι κιολλας. Δεν ξέρω κ πότε θ ξεκινήσω δουλειά και γενικά είμαι φοβιτσιαρα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα!!!! 

Μια χαρά @Diana_caterina εσείς; καιρός για χουχουλιασμα σήμερα στην Αθήνα!!!! 

Αγαπώ Blw κ ανυπομονώ!!! Θα φρεσκαρω κ λίγο τις πρωτες βοήθειες (αχρείαστες να είναι) κ ελπίζω να τα πάμε τέλεια με τον μικρό. Ανυπομονώ για τον χαμό!!! 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Love32 είπε:

Καλημέρα κορίτσια!! 

Κ εγώ ενδιαφέρομαι για την μέθοδο blw αλλά ανχονομαι κιολλας. Δεν ξέρω κ πότε θ ξεκινήσω δουλειά και γενικά είμαι φοβιτσιαρα.

Γενικά χρειάζεται μια προετοιμασια παραπάνω σε σχέση με τα αλεσμενα. Δηλαδή θέλει να ψάξεις λίγο πως προσφέρεις το φαγητό, μεγέθη κ υφές... Υπάρχουν πολλά προφιλ στο ινσταγκραμ για να ενημερωθείς κ να πάρεις ιδέες. Επίσης, τα τελευταία χρόνια όλο κ περισσότεροι παιδιατροι υποστηρίζουν blw. Σίγουρα όμως υπάρχει περισσότερος φόβος και άγχος από το να δίνεις παθητικά το αλεσμενο φαγητό. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η Tweema είπε:

Πολλά ακούμε αυτό δεν σημαίνει ότι είναι έτσι. Κ εγώ κάπου είχα διαβάσει τότε που τα έψαχνα στον γιο μου από 4 μηνών δνε έδωσα σημασία. Δεν ξέρω αν υπάρχει κάτι με το ξένο γάλα κ το λένε. Την επόμενη εβδ θα ρωτήσω τον παιδίατρο. Πρέπει να καθίσω να τα σημειώσω γιατί δεν θα ρωτήσω τίποτα όταν πάω. 

Στον γιο μου θα πήγαινα για δουλειά κ κανένας βρεφικός εδώ δεν υποστηρίζει το blw καλά ούτε τα κομμάτια δεν υποστηρίζουν. Άλεσα μια εβδ γιατί ο άντρας μου φοβοταν 😂😂 δεν άγγιξε τίποτα κ ξεκίνησα κομμάτια. 8 μηνών ξεκίνησε βρεφικό μου τα σκατωσαν στην κυριολεξία καθώς του πατούσαν τα πάντα γιατί δεν προλάβαιναν κ φυσικά δεν μου το είπαν. Τους έκανα κ μου το είπαν.. Είδα διαφορά στο παιδί. Εγώ του γέμιζα κουταλάκια κ του το έδινα στο χέρι κ το έτρωγε κ εκείνοι αρνήθηκαν να το κάνουν κ μου το είπαν ότι του πατάνε γιατί δνε έχουν χρόνο είναι πολλά τα παιδιά κλπ..φυσικά όταν σταμάτησε έτρωγε τελείως μόνος του. Στην μικρή κατευθείαν μόνη της, για δουλειά δεν έχω σκοπό να πάω, ο άντρας μου του είπε να παρακολουθήσει σεμινάριο πρώτων βοηθειών για να του φύγει το άγχος γιατί γενικά κ τώρα αγχώνεται με τον γιο (όσα gagging δεν έκανε μωρό τα έκανε στα 4) αλλά δεν θέλει κ αυτό το φοβάται. Ε θα του πάρω ένα κουτί υπογλώσσια για να ηρεμεί 😂😂

Καλα σιγα μην ασχοληθουν με αυτο στον βρεφικο 😂 Και ο δικος μου θα φοβαται, θα τρωμε οταν λειπει στη δουλεια 🤫

 

στις πριν 12 ώρες, ο/η Clairy. είπε:

@Lia5 είχες ακανόνιστο κύκλο;

Μου αρέσει τόσο το blw.. Ο αδελφός μου ζει στην Αγγλία και τα παιδιά τους έμαθαν να τρώνε μαζί στο τραπέζι ότι τρώγαμε. Αυτο πριν 10 χρόνια.. Τους κοιταζαμε σαν εξωγήινους τότε. Παρ ολα αυτα φοβάμαι. Αφου θέλω να μην δέχεται το μωρό αλεσμένα για να μην εχω επιλογή και να του δώσω έτσι.. Αλλιώς αλήθεια φοβάμαι 😂

Δεν τον λες καν κύκλο 🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σας κορίτσια... Θα σας γράψω μια γρήγορα.. Πρώτες βοήθεια φρεε υπάρχουν πολλά δωρεάν.. Αν θέλετε μπείτε κ στην blw ελληνική ομάδα στο φβ. Έχει φουλ πληροφορίες.στο blw προσφέρουμε σε όλη την διάρκεια της μέρας κ δεν υπάρχει πρωινό, μέσημεριανο.. Επίσης εάν το ψάξετε ο κίνδυνος είναι μεγαλύτερος με τα αλεσμενα.το δύσκολο στο blw πέρα από τον φόβο που υπάρχει που θα έπρεπε κανονικά να φοβάμαστε κ για τα αλεσμενα αλλά δεν υπάρχει η σωστή ενημέρωση είναι η ακαταστασία που είπε κ η Diana. Τραπεζομαντηλα πλαστικά κάτω, στο καρεκλάκι tidy tot κ τέλος από σκούπισμα.. Μπείτε κ στην ομάδα να διαβάσετε. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Έχω ενημερωθεί για την μέθοδο blw από την κόρη μου ακόμα πριν 3χρονια και ενώ έχω και πτυχίο πρώτων βοηθειών λόγω δουλειάς το είχα βγάλει και κάνω ανά τακτά σεμινάρια και ανανέωση το πτυχίο πάλι κάτι με είχε κρατήσει πίσω και δεν το έκανα! Μέγα λάθος! Ακόμα μετανιώνω μετά όσες φορές προσπάθησα να το ξεκινήσω πήγε στραφι! Χαζεύω τα παιδάκια που τρώνε έτσι από την αρχή και αυτήν την φορά στον μικρό θα ξεκινήσω έτσι με κομμάτια όση ακαταστασία και αν έχει! Δεν το ρισκάρω με τα αλεσμένα γιατί έκανα αμάν να της το κόψω! Το gagging δεν το φοβάμαι η κόρη μου το κάνει ακόμα με ότι τύχει ακόμα και με γιαούρτι αμαλαχει!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σήμερα κορίτσια έφτασα στα όρια μου. Ο γιος μου είχε όλο ξεσπάσματα, η μικρή μάλλον βρίσκεται σε άλμα, αλλιώς δεν καταλαβαίνω γιατί χτυπιοταν όλη μέρα χθες και σήμερα πάνω στο στήθος, ζητώντας κι άλλο γάλα... Το βράδυ της δίνουμε ένα μπουκαλάκι ξένο +αντλημενο δικό μου +θηλασμό και τα πίνει όλα και θέλει κι άλλο. 

Το δράμα μου λοιπόν είναι ότι έχω κουραστεί προφανώς με τα δύο μικρά, δεν έχω ούτε λίγο χρόνο για μένα, γιατί όταν βρίσκω λίγο χρόνο κάνω δουλειές στο σπίτι. Ο άντρας μου δεν καταλαβαίνει και τελευταία όλο νευριαζω μαζί του. Κρατάει πχ., τον γιο μου κια ώρα και παίζουν και μετά κατευθείαν φωνάζουν εμένα. Έχει μια ώρα τουλάχιστον ελεύθερη μέσα στη μέρα +που πηγαίνει στη δουλειά και έχει κι εκεί ελεύθερο χρόνο (σε σχέση με μένα που είμαι σπίτι, αλλά δεν παίρνω ανάσα) και πάλι νιώθει ότι κουράζεται πιο πολύ. Σήμερα μου λέει το θειικό :Να πάρω εγώ το 9μηνο ανατροφής, αφού θες να πας δουλειά και κάτι τέτοια. Του λέω καλά έλα να κάτσεις εδώ μια βδομάδα με τα πιτσιρίκια και θα φύγεις τρέχοντας στη δουλεια. Δεν ξέρω κορίτσια. Νιώθω ότι έχουμε απομάκρυνθει. Δεν έχω την υποστήριξη του όπως τη θέλω και ξενέρωνω. Ο γιος μου από την άλλη είναι όλο αντίδραση. Κάνει χάζα, δεν ακούει, τσιριζει, κοιμάται στις 1 το βράδυ. Τα χω παίξει. Ευτυχώς σήμερα, τώρα το βράδυ που θήλαζα τη μικρή, μου έσκαγε κάτι χαμόγελα και πήρα τα πάνω μου. 😅 Φανταστείτε ότι πήρα τσιμπιδακι να βγάλω φρύδια μέτα από 1 μήνα! Μου λείπει πολύ που δεν πρόλαβαινω να έχω χρόνο για μένα και μου βγαίνουν νεύρα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Mamaofbill είπε:

Σήμερα κορίτσια έφτασα στα όρια μου. Ο γιος μου είχε όλο ξεσπάσματα, η μικρή μάλλον βρίσκεται σε άλμα, αλλιώς δεν καταλαβαίνω γιατί χτυπιοταν όλη μέρα χθες και σήμερα πάνω στο στήθος, ζητώντας κι άλλο γάλα... Το βράδυ της δίνουμε ένα μπουκαλάκι ξένο +αντλημενο δικό μου +θηλασμό και τα πίνει όλα και θέλει κι άλλο. 

Το δράμα μου λοιπόν είναι ότι έχω κουραστεί προφανώς με τα δύο μικρά, δεν έχω ούτε λίγο χρόνο για μένα, γιατί όταν βρίσκω λίγο χρόνο κάνω δουλειές στο σπίτι. Ο άντρας μου δεν καταλαβαίνει και τελευταία όλο νευριαζω μαζί του. Κρατάει πχ., τον γιο μου κια ώρα και παίζουν και μετά κατευθείαν φωνάζουν εμένα. Έχει μια ώρα τουλάχιστον ελεύθερη μέσα στη μέρα +που πηγαίνει στη δουλειά και έχει κι εκεί ελεύθερο χρόνο (σε σχέση με μένα που είμαι σπίτι, αλλά δεν παίρνω ανάσα) και πάλι νιώθει ότι κουράζεται πιο πολύ. Σήμερα μου λέει το θειικό :Να πάρω εγώ το 9μηνο ανατροφής, αφού θες να πας δουλειά και κάτι τέτοια. Του λέω καλά έλα να κάτσεις εδώ μια βδομάδα με τα πιτσιρίκια και θα φύγεις τρέχοντας στη δουλεια. Δεν ξέρω κορίτσια. Νιώθω ότι έχουμε απομάκρυνθει. Δεν έχω την υποστήριξη του όπως τη θέλω και ξενέρωνω. Ο γιος μου από την άλλη είναι όλο αντίδραση. Κάνει χάζα, δεν ακούει, τσιριζει, κοιμάται στις 1 το βράδυ. Τα χω παίξει. Ευτυχώς σήμερα, τώρα το βράδυ που θήλαζα τη μικρή, μου έσκαγε κάτι χαμόγελα και πήρα τα πάνω μου. 😅 Φανταστείτε ότι πήρα τσιμπιδακι να βγάλω φρύδια μέτα από 1 μήνα! Μου λείπει πολύ που δεν πρόλαβαινω να έχω χρόνο για μένα και μου βγαίνουν νεύρα. 

Είναι σημαντικό να έχεις στήριξη.. Οσο για τα νευρα και την εξάντληση είναι λογικο..και είναι καλο να κανεις ενα διάλειμμα για σενα μεσα στην ημέρα γιατι διαφορετικά τρελαίνεσαι.. Εδω εγω που εχω ενα παιδί παραπονιεμαι με τον ιδιο τρόπο.. Και δεν εχω χρόνο για μενα και μου κακοφαινεται φανταζομαι εσυ με δυο... Εγω εχω καταντήσει και κανω 2 και 3 πραγματα ταυτόχρονα.. Καλως ή κακως οι συζυγοι δεν μπορουν να το καταλαβουν γιατι δεν είναι εκει να τα δουν..Έρχονται και η λιγη ωρα που θα κατσουν τους φαίνονται ολα ευκολα και μια χαρα.. Εγω νιωθω και τυψεις που τα σκέφτομαι ολα αυτα.. Αλλα εκνευριζομαι και εγω με τον άντρα μου.. Και με πιανει το παράπονο οτι φροντιζω το μωρο μονη μου.. Προσπαθεί και εκεινος οσο μπορει αλλα καταληγω παλι εγώ να το κανω. 

Μονο υπομονή μπορω να πω.. Και να του μιλήσεις του συζύγου.. Εγω του τα λεω μπορει οχι μες στην γλυκα αλλα το καταλαβαίνει το παράπονο... Εχθες μου την κοιμησε γκρινιαξε βέβαια τοση ωρα που την εκανε πανω κατω αλλα εγω του λεω να δει να μαθει τι περναω ολη μερα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Mamaofbill είπε:

Σήμερα κορίτσια έφτασα στα όρια μου. Ο γιος μου είχε όλο ξεσπάσματα, η μικρή μάλλον βρίσκεται σε άλμα, αλλιώς δεν καταλαβαίνω γιατί χτυπιοταν όλη μέρα χθες και σήμερα πάνω στο στήθος, ζητώντας κι άλλο γάλα... Το βράδυ της δίνουμε ένα μπουκαλάκι ξένο +αντλημενο δικό μου +θηλασμό και τα πίνει όλα και θέλει κι άλλο. 

Το δράμα μου λοιπόν είναι ότι έχω κουραστεί προφανώς με τα δύο μικρά, δεν έχω ούτε λίγο χρόνο για μένα, γιατί όταν βρίσκω λίγο χρόνο κάνω δουλειές στο σπίτι. Ο άντρας μου δεν καταλαβαίνει και τελευταία όλο νευριαζω μαζί του. Κρατάει πχ., τον γιο μου κια ώρα και παίζουν και μετά κατευθείαν φωνάζουν εμένα. Έχει μια ώρα τουλάχιστον ελεύθερη μέσα στη μέρα +που πηγαίνει στη δουλειά και έχει κι εκεί ελεύθερο χρόνο (σε σχέση με μένα που είμαι σπίτι, αλλά δεν παίρνω ανάσα) και πάλι νιώθει ότι κουράζεται πιο πολύ. Σήμερα μου λέει το θειικό :Να πάρω εγώ το 9μηνο ανατροφής, αφού θες να πας δουλειά και κάτι τέτοια. Του λέω καλά έλα να κάτσεις εδώ μια βδομάδα με τα πιτσιρίκια και θα φύγεις τρέχοντας στη δουλεια. Δεν ξέρω κορίτσια. Νιώθω ότι έχουμε απομάκρυνθει. Δεν έχω την υποστήριξη του όπως τη θέλω και ξενέρωνω. Ο γιος μου από την άλλη είναι όλο αντίδραση. Κάνει χάζα, δεν ακούει, τσιριζει, κοιμάται στις 1 το βράδυ. Τα χω παίξει. Ευτυχώς σήμερα, τώρα το βράδυ που θήλαζα τη μικρή, μου έσκαγε κάτι χαμόγελα και πήρα τα πάνω μου. 😅 Φανταστείτε ότι πήρα τσιμπιδακι να βγάλω φρύδια μέτα από 1 μήνα! Μου λείπει πολύ που δεν πρόλαβαινω να έχω χρόνο για μένα και μου βγαίνουν νεύρα. 

Κορίτσι μου... Νομίζω πως όλες όσες δεν έχουμε βοήθεια αισθανόμαστε τα ίδια με σένα. Δεν είσαι μόνη σου, ειμαστε πολλές. Εγώ μερικές φορές όταν τρελενομαι παίρνω ένα τηλ κάποιον, δύσκολο αλλά το κανω. Πάρε μια ανάσα 1 λεπτό χωρίς να έχεις τα παιδιά το νου σου. Όσον αφορά τους άντρες το μεγαλύτερο ποσοστό είναι έτσι. Γιαυτό ας κοιτάξουμε οως θα μεγαλώσουμε τα δικά μας αγόρια!!! Κ εγώ πολλές φορές του μιλάω άσχημα, τσακωνομαστε... Εμένα λειπει 11.30 με 23.30. Δεν έχει κ πολύ χρόνο να κάνει τίποτα. Προσπαθεί δε λέω αλλά ξερεις πως είναι...τώρα ο μικρός είστε σε δύσκολη φάση τώρα με τον ερχομό του νέου μελους. Πρέπει να κάνεις πολλη υπομονή κ θα ηρεμήσετε, θα βρείτε τους ρυθμούς σας. Όσο μπορείς συζήτηση, ακόμα κ να του φωνάξεις, μετά κάθισε να του μιλήσεις,εξηγηση ξανά κ ξανά. Όσο πιο ήρεμες είμαστε, τόσο πιο γρήγορα ηρεμούν κ αυτά κ καταλαβαίνουν. Είναι δύσκολα τώρα για σένα με το μωρό αλλά θα τα καταφέρεις ❤️ δεν είσαι μόνη σου!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Mamaofbill αν μπορεί κάποιος να σε βοηθάει με το χέρι στην καρδιά όμως όχι να σου το βαράει μετά, να ζητήσεις βοήθεια, κ εννοείται με την προϋπόθεση να αισθάνεσαι κ εσύ καλύτερα. Θύμισε μου παει παιδικό; κ σε ποια πόλη μένεις. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια! Αβγαλτω φρύδι από Ιούλιο πριν γεννήσω τ ίδιο και τα πόδια αποτρίχωση!! Κούρεμα βάψιμο ένα σωρό θέλω άστα ν πανε!! Κ δεν μπορώ να λείψω μόνη μ καθόλου. Κ οδοντίατρο!! Είναι δύσκολο βοήθεια δεν έχω μόνο το 15 λεπτο που θ μπω ν κάνω μπάνιο η άντε για να σιδερωσω. Οι άντρες δεν καταλαβαίνουν.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια..

Σχετικά με τη βοήθεια κλπ εγώ ειχα ξεκινήσει πολύ λάθος. Δηλαδή δεν του έλεγα να με βοηθήσει πουθενά γιατί σκεφτόμουν εκείνος δουλεύει εγώ θα κάτσω 1 χρόνο και θα πρέπει να δώσω το 100% μου. Δεν ηθελα να βγω χωρίς το μωρό κλπ. Πλέον το έχω πάρει αλλιώς. Δουλεύει πολλές ώρες αλλα με το που ρθει θα φάμε μαζί και μετά εγώ θα πάω να κάνω ένα μπάνιο με την ησυχία μου. Και το σκ με βοηθάει πιο πολύ με το μωρο. Επίσης ολο το σκ ήμαστε έξω για να ξελαμπικαρω κι εγώ. Επίσης πλέον αφήνω το μωρό στη μαμα ή στα πεθερικά για να παω να κάνω 2 φορές την εβδομάδα γυμναστική ή για να βγω για έναν καφέ με τον άντρα μου. Γενικά πλέον προσπαθώ να δίνω και σε εκείνον σημασία γιατί μου έκανε παράπονα και ειχε δίκιο. 

Κάτι άσχετο τα μωρά ποτε αρχιζουν να κάθονται;; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 λεπτά, ο/η Clairy. είπε:

Καλημέρα κορίτσια..

Σχετικά με τη βοήθεια κλπ εγώ ειχα ξεκινήσει πολύ λάθος. Δηλαδή δεν του έλεγα να με βοηθήσει πουθενά γιατί σκεφτόμουν εκείνος δουλεύει εγώ θα κάτσω 1 χρόνο και θα πρέπει να δώσω το 100% μου. Δεν ηθελα να βγω χωρίς το μωρό κλπ. Πλέον το έχω πάρει αλλιώς. Δουλεύει πολλές ώρες αλλα με το που ρθει θα φάμε μαζί και μετά εγώ θα πάω να κάνω ένα μπάνιο με την ησυχία μου. Και το σκ με βοηθάει πιο πολύ με το μωρο. Επίσης ολο το σκ ήμαστε έξω για να ξελαμπικαρω κι εγώ. Επίσης πλέον αφήνω το μωρό στη μαμα ή στα πεθερικά για να παω να κάνω 2 φορές την εβδομάδα γυμναστική ή για να βγω για έναν καφέ με τον άντρα μου. Γενικά πλέον προσπαθώ να δίνω και σε εκείνον σημασία γιατί μου έκανε παράπονα και ειχε δίκιο. 

Κάτι άσχετο τα μωρά ποτε αρχιζουν να κάθονται;; 

Κ με αυτό τον καιρό βγαίνετε? Τους βγάζεις γάλα κ τους αφήνεις?

Εγώ το σκέφτομαι από πριν ειδικά τώρα π κρύωσε σιγά σιγά 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Εντάξει μπορείς να φας λίγο πιστεύω εμένα με αφηνε η Ενδοκρινολογος να φάω μου είχε πει ποσότητα αλλά δεν θυμάμαι ποσο μου είχε πει 🤔  αλλά εγω να πω την αλήθεια το παγωτο λαχταρουσα πιο πολύ το καλοκαίρι  😂
    • Ναι θυμάμαι κορίτσι μου την περίπτωση σου ... πραγματικά λυπάμαι πολύ 😥είμαι σίγουρη όμως ότι θα καταφέρεις σύντομα να πιάσεις στα χέρια σου ένα γερό και δυνατό μωρό όπως εσύ!! 🙏🙏 Στο εύχομαι από την καρδιά μου 🫶🏼🫶🏼 μέσα σε όλο αυτό υπάρχει κ ένα καλό ότι τουλάχιστον με την σπερματεγχυση είχες αποτέλεσμα! Άντε να περάσει ο καιρός να πας να δούμε πως θα κινηθείτε!! ❤️
    • Χαχαχαχα εντάξει δηλαδή αν αντέξεις μέχρι της 5/6 τι να πω μπράβο για την υπομονή σου εγω δεν θα άντεχα με τίποτα κορίτσι μου να περιμένω 😂
    • Έχω ΣΠΩ! Οι εξετάσεις μας γενικα είναι καλές εκτός από την καμπύλη ινσουλίνης λόγω ΣΠΩ και τα ανδρογονα μου που έπεσαν στις τελευταίες εξετάσεις! Δεν εχουμε ανακαλύψει κάτι άλλο και ο γιατρός μας είπε ότι αυτό που μας δυσκολεύει είναι το ΣΠΩ! Μέχρι  τώρα δεν είχα φυσιολογική συλληψη παρά μόνο μόνο με σπερματεγχυνση! Τον Δεκέμβρη του 23 πρώτη συλληψη αλλά ήταν βιοχημικη και τον Φεβρουάριο δεύτερη συλληψη αλλά παλινδρομησε στην 9η εβδομάδα και έκανα απόξεση 3/4 🥲! Με έβαλε να κάνω κάποιες εξετάσεις για αυτοάνοσα και δυο για θρομβοφιλια και ευτυχως βγήκαν καλές και τώρα περιμενω να βγουν οι καρυοτυποι οι δικοί μας και του μωρού που χασαμε! Μετά το πασχα έχω ραντεβού με τον γιατρό για να μου δώσει κάποια αγωγη ( μάλλον για τα ανδρογονα ) θα μας πει στο ραντεβού!
    • Thank you!! Αν το βγάλω μετά τις 24 Οκτώβρη πάντως, θα έχει Αφροδίτη στον τοξότη κ θα βγει ταξιδιάρικο οπότε θα μπορεί να μας ακολουθεί!! 😁 Εμ βέβαια αφού πήραμε εμείς τα αγόρια εσείς θα βγάλετε τα κορίτσια τώρα!!!  Από 18η βδομάδα κ μετα λένε κάποιες το νιωθουν! Αντε να δούμε εμείς!!  Κορίτσια εν τω μεταξύ έχω κάνει μια κοιλια τεράστια!!! Εσείς φουσκωσατε πολύ?
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...