Μετάβαση σε περιεχόμενο

Σαν ζεστάνει η θαλασσα κ μυρισει καλοκαίρι, ο πελαργός στα χέρια μας μωράκια θα μας φέρει! Καλοκαιρινά μωράκια 2021


Recommended Posts

στις πριν 40 λεπτά, ο/η Diana_caterina είπε:

Και εγω θα κανω το ιδιο πραγμα!!σήμερα κιολας θα πιασω την μαια μου που θα παμε γιατρο να της πω για το πλανο τοκετου και να την προετοιμασω για την συμπεριφορά μου αν υπαρξουν τετοιες ηλιθιοτητες προς εμενα και το μωρο μου.. Καλύτερα να το εχεις μαζι.. Γλυτωνεις σίγουρα την φόρμουλα, δεν θα λείψουν και οι παιδιατροι να ερχονται να σου δινουν φορμουλα ή οι μαιες να λενε το μακρυ τους και το κοντο τους.. Κλειστα τα αυτια, καλη πληροφορηση και απαίτηση! 

Έχεις γιατρό σήμερα? Τι ωραία!!!! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 17.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • Diana_caterina

    2124

  • Clairy.

    1671

  • Tweema

    1530

  • Love32

    1488

Να ρωτήσω κάτι; Τόσο πολύ πειράζει αν δώσουν φόρμουλα για 1-2 μέρες συμπληρωματικά, δεδομένου ότι δεν κατεβάζουμε και κανονικό γάλα από την πρώτη στιγμή; Ρωτάω ειλικρινά, τι μπορεί ας πούμε να συμβεί, γιατί δεν έχω ιδέα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Μαριλου1Η παραγωγή γάλακτος έρχεται οσο το μωρο θηλαζει οσο πιο γρήγορα θηλασει το μωρο και οσο συχνότερα ζηταει τοσο πιο παραγωγή θα εχεις, αυτο τουλάχιστον εχω καταλαβει μέχρι στιγμής! Η φόρμουλα απαραίτητα δεν είναι κατι κακο αλλα μπορει να συγχυστεί το βρεφος και να μην θελει να θηλασει ύστερα! Και εγω προσωπικά δεν ειμαι κατα της φόρμουλας αν δεν υπάρχει γαλα.. ή αν η μαμα επιλέξει να μην θηλασει.. Με ενοχλεί και παρενοχλεί το γεγονός ότι κάποιος μπορει να δωσει επειδή θελει να προωθησει μια εταιρεία που συνεργάζεται ή επειδή δεν έχουν διάθεση να κανουν την δουλειά τους. Είναι περισσότερο για μενα το οτι παραβιαζουν κατι δικο σου κάνοντας κατι αυτοβούλως διχως την συγκατάθεση της μητέρας και θεωρώ ενοχλητικο το γεγονός γενικά της μαιευτικης-γυναικολογικης-παιδιατρικης που εχουν την εύκολη λύση!

Πριν λιγο γυρισαμε απο τον γιατροοο.. Η μπεμπούλα μεσα σε 20 μερούλες πηγε απο 430 στα 730! Γενικα δεν υπάρχει πρόβλημα κανένα και ο γιατρός μου ειπε να μην ανησυχώ, με καθησυχασε και η μαια που της ειπα για ολα αυτα που διαβασα και μου ειπε οτι αν δεν υπογραψω για φόρμουλα δεν θα δωσουν και ακομη κ αν γινει κατι τετοιο θα είναι εκει να το αποτρεψει! Όπως και επίσης για το θηλαστρο μου είπε να μην αγοράσω γιατί οσο βαζω την μικρη στο στήθος δεν θα χρειαστεί και οτι ειναι θα το βοηθησουμε με μασαζ και αν χρειαστεί θα μου φερει το δικο της.. Για το πλανο τοκετου μου είπε ότι θα μιλήσουμε οταν ξεκινησουμε τα μαθήματα! Οπότε μπορώ να πω οτι ηρεμησα τωρα🤣 εντωμεταξύ σήμερα ειμασταν σαν το μοντέρνα οικογένεια με τον αντρα μου η μαια γελασε πολυ μαζι μας γιατι παραπονιομουν για τον άσχημο ύπνο που κανω και ο αντρας μου γύρισε και με κοιταξε περιεργα😂😂 οπως και επίσης οταν ρωτησα για τον λοξυγγα του εμβρυου και πηρα την απάντηση που ήθελα γυρναω και λεω ευχαριστώ κοιτώντας τον άντρα μου 😂😂 με έστειλε για καμπύλη σακχαρου μου ειπε να παω αυτην ή την επόμενη εβδομάδα! Αυριο λεω να χαλαρωσω ομως και να παω στο επόμενο ρεπο μου... Εσεις τι αλλα κορίτσια; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η ΜελίναΚ είπε:

Να ρωτήσω κάτι; Τόσο πολύ πειράζει αν δώσουν φόρμουλα για 1-2 μέρες συμπληρωματικά, δεδομένου ότι δεν κατεβάζουμε και κανονικό γάλα από την πρώτη στιγμή; Ρωτάω ειλικρινά, τι μπορεί ας πούμε να συμβεί, γιατί δεν έχω ιδέα. 

Η καθεμία κάνει ότι θέλει. Το αν θα υπάρξουν επιπτώσεις δεν μπορούμε να το γνωρίζουμε αλλά όπως λέει η παροιμία φύλαγε τα ρούχα σου να χεις τα μισά. Τα στομαχακι των νεογέννητων ειναι πάρα πάρα πάρα πολύ μικρά. Το πρώτογάλα είναι τόσο όσο αντέχει το στομαχακι τους. Στο 2ο με 3ο 24ωρο κατεβαίνει το γάλα.πιστεύω ότι τις πρώτες μέρες δεν μπορεί να μπερδευτεί το μωρό.αλλα είναι τόσο πολύτιμο το πρωτογαλα όπως κ όσο πιο συχνά θα το βάζετε στο στήθος τόσο πιο γρήγορα θα κατέβει. 

Τα περισσότερα μωρά όταν γεννιούνται είναι ληθαργικα κ όταν πίνουν φόρμουλα γίνονται ακόμα περισσότερο καθώς πίνουν λιγάκι παραπάνω κ είναι κ πιο βαρύ απ'οτι το μητρικό.. Το αποτέλεσμα είναι όταν πάει η μαμά να το θηλάσει είτε να το παίρνει ο ύπνος, είτε να μην πιάνει την θηλή.η μαμά σαν λεχωνα κ εννοείται άπειρη στο θέμα του θηλασμού έχει αρχίσει κ απόγοητεύεται είτε γιατί δεν βλέπει σταγόνες από το στήθος, είτε γιατί το μωρό δεν πιάνει την θηλή σωστά, είτε γιατί κλαίει, ειτε γιατι το βάζει στο στήθος κ το παίρνει κατευθείαν ο ύπνος. Κανένα μα κανένα μπιμπερό ή γάλα δεν αντικαθιστά ή να το πω καλύτερα δεν είναι πιο κοντά στο μητρικό γαλα. Είναι μύθος!! Επίσης δεν υπάρχει περίπτωση γυναίκα που βάζει το μωρό στο στήθος της να μην έχει γάλα, είναι εξαιρετικά σπάνιο!!! Το ότι πατάμε το στήθος αν θα βγάλει γάλα ή όχι δεν είναι ένδειξη αν έχουμε γάλα. Ούτε το θήλαστρο μας δείχνει γάλα. Το γάλα παράγεται την ώρα που μπαίνει το μωρό στο στήθος, κάθε φορά που θηλάζει το μωρό το γάλα έχει διαφορετική γεύση κ ίσως κ διαφορετικό χρώμα. Μέχρι να εδραιωθεί ο θηλασμός περίπου 40 μέρες καλό είναι να μην έχετε πρόγραμμα καθώς το μωρό προσπαθεί να ρυθμίσει πόσο γάλα θα παράγει το στήθος μας κάθε φορά που πάει να θηλάσει. Επίσης στα αλματα ανάπτυξης όλα τα θηλαζοντα θηλάζουν παραπάνω για να επαναρυθμισουν την παραγωγή ανάλογα με τις ανάγκες τους. 

Γινομαι γραφική πλέον αλλά ενημερωθείτε για όλα κ να κάνετε τις επιλογές σας με βάση την γνώση που έχετε κ τα θέλω σας κ όχι γιατί έτσι σας ειπε η κυρά Μάρω της γειτονιάς, ο παιδίατρος, ο γυναικολόγος κλπ 2η, 3η 4η γνώμη. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 28 λεπτά, ο/η Diana_caterina είπε:

@Μαριλου1Η παραγωγή γάλακτος έρχεται οσο το μωρο θηλαζει οσο πιο γρήγορα θηλασει το μωρο και οσο συχνότερα ζηταει τοσο πιο παραγωγή θα εχεις, αυτο τουλάχιστον εχω καταλαβει μέχρι στιγμής! Η φόρμουλα απαραίτητα δεν είναι κατι κακο αλλα μπορει να συγχυστεί το βρεφος και να μην θελει να θηλασει ύστερα! Και εγω προσωπικά δεν ειμαι κατα της φόρμουλας αν δεν υπάρχει γαλα.. ή αν η μαμα επιλέξει να μην θηλασει.. Με ενοχλεί και παρενοχλεί το γεγονός ότι κάποιος μπορει να δωσει επειδή θελει να προωθησει μια εταιρεία που συνεργάζεται ή επειδή δεν έχουν διάθεση να κανουν την δουλειά τους. Είναι περισσότερο για μενα το οτι παραβιαζουν κατι δικο σου κάνοντας κατι αυτοβούλως διχως την συγκατάθεση της μητέρας και θεωρώ ενοχλητικο το γεγονός γενικά της μαιευτικης-γυναικολογικης-παιδιατρικης που εχουν την εύκολη λύση!

Πριν λιγο γυρισαμε απο τον γιατροοο.. Η μπεμπούλα μεσα σε 20 μερούλες πηγε απο 430 στα 730! Γενικα δεν υπάρχει πρόβλημα κανένα και ο γιατρός μου ειπε να μην ανησυχώ, με καθησυχασε και η μαια που της ειπα για ολα αυτα που διαβασα και μου ειπε οτι αν δεν υπογραψω για φόρμουλα δεν θα δωσουν και ακομη κ αν γινει κατι τετοιο θα είναι εκει να το αποτρεψει! Όπως και επίσης για το θηλαστρο μου είπε να μην αγοράσω γιατί οσο βαζω την μικρη στο στήθος δεν θα χρειαστεί και οτι ειναι θα το βοηθησουμε με μασαζ και αν χρειαστεί θα μου φερει το δικο της.. Για το πλανο τοκετου μου είπε ότι θα μιλήσουμε οταν ξεκινησουμε τα μαθήματα! Οπότε μπορώ να πω οτι ηρεμησα τωρα🤣 εντωμεταξύ σήμερα ειμασταν σαν το μοντέρνα οικογένεια με τον αντρα μου η μαια γελασε πολυ μαζι μας γιατι παραπονιομουν για τον άσχημο ύπνο που κανω και ο αντρας μου γύρισε και με κοιταξε περιεργα😂😂 οπως και επίσης οταν ρωτησα για τον λοξυγγα του εμβρυου και πηρα την απάντηση που ήθελα γυρναω και λεω ευχαριστώ κοιτώντας τον άντρα μου 😂😂 με έστειλε για καμπύλη σακχαρου μου ειπε να παω αυτην ή την επόμενη εβδομάδα! Αυριο λεω να χαλαρωσω ομως και να παω στο επόμενο ρεπο μου... Εσεις τι αλλα κορίτσια; 

Νομίζω πως πολύ καλά στα είπε η μαία σου.. Δεν νομίζω ότι χρειάζεται να αγχωνεσαι. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 33 λεπτά, ο/η Tweema είπε:

Η καθεμία κάνει ότι θέλει. Το αν θα υπάρξουν επιπτώσεις δεν μπορούμε να το γνωρίζουμε αλλά όπως λέει η παροιμία φύλαγε τα ρούχα σου να χεις τα μισά. Τα στομαχακι των νεογέννητων ειναι πάρα πάρα πάρα πολύ μικρά. Το πρώτογάλα είναι τόσο όσο αντέχει το στομαχακι τους. Στο 2ο με 3ο 24ωρο κατεβαίνει το γάλα.πιστεύω ότι τις πρώτες μέρες δεν μπορεί να μπερδευτεί το μωρό.αλλα είναι τόσο πολύτιμο το πρωτογαλα όπως κ όσο πιο συχνά θα το βάζετε στο στήθος τόσο πιο γρήγορα θα κατέβει. 

Τα περισσότερα μωρά όταν γεννιούνται είναι ληθαργικα κ όταν πίνουν φόρμουλα γίνονται ακόμα περισσότερο καθώς πίνουν λιγάκι παραπάνω κ είναι κ πιο βαρύ απ'οτι το μητρικό.. Το αποτέλεσμα είναι όταν πάει η μαμά να το θηλάσει είτε να το παίρνει ο ύπνος, είτε να μην πιάνει την θηλή.η μαμά σαν λεχωνα κ εννοείται άπειρη στο θέμα του θηλασμού έχει αρχίσει κ απόγοητεύεται είτε γιατί δεν βλέπει σταγόνες από το στήθος, είτε γιατί το μωρό δεν πιάνει την θηλή σωστά, είτε γιατί κλαίει, ειτε γιατι το βάζει στο στήθος κ το παίρνει κατευθείαν ο ύπνος. Κανένα μα κανένα μπιμπερό ή γάλα δεν αντικαθιστά ή να το πω καλύτερα δεν είναι πιο κοντά στο μητρικό γαλα. Είναι μύθος!! Επίσης δεν υπάρχει περίπτωση γυναίκα που βάζει το μωρό στο στήθος της να μην έχει γάλα, είναι εξαιρετικά σπάνιο!!! Το ότι πατάμε το στήθος αν θα βγάλει γάλα ή όχι δεν είναι ένδειξη αν έχουμε γάλα. Ούτε το θήλαστρο μας δείχνει γάλα. Το γάλα παράγεται την ώρα που μπαίνει το μωρό στο στήθος, κάθε φορά που θηλάζει το μωρό το γάλα έχει διαφορετική γεύση κ ίσως κ διαφορετικό χρώμα. Μέχρι να εδραιωθεί ο θηλασμός περίπου 40 μέρες καλό είναι να μην έχετε πρόγραμμα καθώς το μωρό προσπαθεί να ρυθμίσει πόσο γάλα θα παράγει το στήθος μας κάθε φορά που πάει να θηλάσει. Επίσης στα αλματα ανάπτυξης όλα τα θηλαζοντα θηλάζουν παραπάνω για να επαναρυθμισουν την παραγωγή ανάλογα με τις ανάγκες τους. 

Γινομαι γραφική πλέον αλλά ενημερωθείτε για όλα κ να κάνετε τις επιλογές σας με βάση την γνώση που έχετε κ τα θέλω σας κ όχι γιατί έτσι σας ειπε η κυρά Μάρω της γειτονιάς, ο παιδίατρος, ο γυναικολόγος κλπ 2η, 3η 4η γνώμη. 

Πολύ κατατοπιστική απάντηση, σε ευχαριστώ! 🙂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Diana_caterina είπε:

Εχω φοβηθει πολυ να σου την αλήθεια 

Βαισκα πρόγραμμα κ θηλασμός δεν πάνε μαζί...... Εγώ δνε απασχόλησα τις μαιες. Ούτε καν τις γνώρισα. Μόνη μου τα έκανα όλα... Ούτε γνώμη ζήτησα... Κ ολα καλα πήγαν.. Στήθος στήθος στήθος... 😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η ΜελίναΚ είπε:

Να ρωτήσω κάτι; Τόσο πολύ πειράζει αν δώσουν φόρμουλα για 1-2 μέρες συμπληρωματικά, δεδομένου ότι δεν κατεβάζουμε και κανονικό γάλα από την πρώτη στιγμή; Ρωτάω ειλικρινά, τι μπορεί ας πούμε να συμβεί, γιατί δεν έχω ιδέα. 

Ειναι δική σου απόφαση αν θες να δώσεις η όχι... Ότι νιώθεις..... Το βρέφος θέλει τόσο φαγητό οδό έχει το στήθος σου.... Δεν μένει δηλ νηστικό μέχρι να κστεβει το γσλα.... Βρισκει..... Κ παιρμει αυτό που θέλει. Έχει πολύ πολύ μικρό στόμα αλί κ με μια γουλια χορταίνει..... Οταν κατεναινει το γάλα που λέμε θα νιώσεις καψίματα κ εγώ έπινα κ ντεπον γιατι πονουσα φοβερά.. Όσο το βάζεις στο στήθος τόσο θα κατεβει κ το γάλα... Γενικά ότι δίνεις παίρνεις... Βάζεις στήθος έχεις γάλα... Δε βάζεις στήθος, δεν έχεις γάλα... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Diana_caterina είπε:

@Μαριλου1Η παραγωγή γάλακτος έρχεται οσο το μωρο θηλαζει οσο πιο γρήγορα θηλασει το μωρο και οσο συχνότερα ζηταει τοσο πιο παραγωγή θα εχεις, αυτο τουλάχιστον εχω καταλαβει μέχρι στιγμής! Η φόρμουλα απαραίτητα δεν είναι κατι κακο αλλα μπορει να συγχυστεί το βρεφος και να μην θελει να θηλασει ύστερα! Και εγω προσωπικά δεν ειμαι κατα της φόρμουλας αν δεν υπάρχει γαλα.. ή αν η μαμα επιλέξει να μην θηλασει.. Με ενοχλεί και παρενοχλεί το γεγονός ότι κάποιος μπορει να δωσει επειδή θελει να προωθησει μια εταιρεία που συνεργάζεται ή επειδή δεν έχουν διάθεση να κανουν την δουλειά τους. Είναι περισσότερο για μενα το οτι παραβιαζουν κατι δικο σου κάνοντας κατι αυτοβούλως διχως την συγκατάθεση της μητέρας και θεωρώ ενοχλητικο το γεγονός γενικά της μαιευτικης-γυναικολογικης-παιδιατρικης που εχουν την εύκολη λύση!

Πριν λιγο γυρισαμε απο τον γιατροοο.. Η μπεμπούλα μεσα σε 20 μερούλες πηγε απο 430 στα 730! Γενικα δεν υπάρχει πρόβλημα κανένα και ο γιατρός μου ειπε να μην ανησυχώ, με καθησυχασε και η μαια που της ειπα για ολα αυτα που διαβασα και μου ειπε οτι αν δεν υπογραψω για φόρμουλα δεν θα δωσουν και ακομη κ αν γινει κατι τετοιο θα είναι εκει να το αποτρεψει! Όπως και επίσης για το θηλαστρο μου είπε να μην αγοράσω γιατί οσο βαζω την μικρη στο στήθος δεν θα χρειαστεί και οτι ειναι θα το βοηθησουμε με μασαζ και αν χρειαστεί θα μου φερει το δικο της.. Για το πλανο τοκετου μου είπε ότι θα μιλήσουμε οταν ξεκινησουμε τα μαθήματα! Οπότε μπορώ να πω οτι ηρεμησα τωρα🤣 εντωμεταξύ σήμερα ειμασταν σαν το μοντέρνα οικογένεια με τον αντρα μου η μαια γελασε πολυ μαζι μας γιατι παραπονιομουν για τον άσχημο ύπνο που κανω και ο αντρας μου γύρισε και με κοιταξε περιεργα😂😂 οπως και επίσης οταν ρωτησα για τον λοξυγγα του εμβρυου και πηρα την απάντηση που ήθελα γυρναω και λεω ευχαριστώ κοιτώντας τον άντρα μου 😂😂 με έστειλε για καμπύλη σακχαρου μου ειπε να παω αυτην ή την επόμενη εβδομάδα! Αυριο λεω να χαλαρωσω ομως και να παω στο επόμενο ρεπο μου... Εσεις τι αλλα κορίτσια; 

Καλημέρα! Καλέ με μπέρδεψες με άλλη κοπέλα,δεν ρώτησα εγώ για τον θηλασμό 😁 σήμερα έχω κ εγώ γιατρό,να δω πόσο έχει γίνει και η δικιά μου!!! Εμένα μου έπεσε κ άλλο ο αιματοκρίτης πήγε 32,7 και ποιος την ακούει πάλι! θα με αρχίσει ότι κάθε μέρα πρέπει να τρώω μοσχάρι 🤢

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια! Όσες είστε σε φάση αγοράς ρούχων για τα μωράκια, ριξτε μια ματιά κ στο kiddo! Φθηνά και ποιοτικά, μου τα είπε μια φίλη μου. 

Επανέρχομαι στο θέμα του ικτερου κ του ξένου γάλακτος γτ μίλησα με την παιδίατρο, δεν σας το λέω έτσι. Η παιδίατρος που θα έχουμε είναι τσεκαρισμένο οτι προωθεί τον αποκλειστικό θηλασμό κ μου είπε το εξής: σε 2 περιπτώσεις είναι απαραίτητη η χορήγηση φορμουλας στο μαιευτήριο 1) αν το μωρό χάνει πολύ γρήγορα βάρος, πάνω από το 10% του βάρους γέννησης σε 3 μέρες και 2) αν εμφανίσει κατευθείαν ίκτερο ή οι τιμές της χολερυθρίνης εκτοξευθουν ξαφνικά. Φυσικά οι γονείς πρέπει να ενημερωθούν πρώτα κ να δώσουν άδεια, αλλά αυτός είναι ο ασφαλέστερος χειρισμός για το μωρό. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 32 λεπτά, ο/η Μαριλου1 είπε:

Καλημέρα! Καλέ με μπέρδεψες με άλλη κοπέλα,δεν ρώτησα εγώ για τον θηλασμό 😁 σήμερα έχω κ εγώ γιατρό,να δω πόσο έχει γίνει και η δικιά μου!!! Εμένα μου έπεσε κ άλλο ο αιματοκρίτης πήγε 32,7 και ποιος την ακούει πάλι! θα με αρχίσει ότι κάθε μέρα πρέπει να τρώω μοσχάρι 🤢

Αχ συγνώμη 🤣βιαστικά να το διαβάσω! Καλημέρα αντε να μας πεις τι κανει η μπέμπα! Παίρνεις και σιδηρο; γιατι εμενα οταν επεσε στο 33 με εβαλε να το παίρνω καθε μερα αλλα τωρα επειδή με δυσκολεύει μου είπε ότι μπορώ να το ελαττωσω, ειναι φυσιολογικό να πεφτει δεν νομίζω να σου πει και τίποτα δεν φταις εσύ και εξάλλου νομίζω πως απο τις τροφές δεν επαρκή η πρόσληψη γιατι το μωρο παίρνει πολυ. Να τρως φακες αλλα να αποφευγεις να τις τρως με φετα είναι καλύτερα να τις τρως με αυγο δεν θυμάμαι λεπτομέρειες αλλα η φετα δεν βοηθάει να απορροφηθεί ο σίδηρος απο τον οργανισμό 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια! 

Τις τελευταίες μέρες δεν μπορώ να ξυπνήσω με τίποτα 😝

Αυτή την εβδομάδα θα παω κ εγώ για εξετάσεις κ ελπίζω ο αιματοκριτης να είναι σχετικά καλός γιατί δε θέλω να πάρω δευτερο χάπι. Επίσης, αυτές τις μέρες θα κάνω κ μια ένεση γιατί έχω ομάδα αίματος μηδέν αρνητικό. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η nik_ol είπε:

Καλημέρα κορίτσια! 

Τις τελευταίες μέρες δεν μπορώ να ξυπνήσω με τίποτα 😝

Αυτή την εβδομάδα θα παω κ εγώ για εξετάσεις κ ελπίζω ο αιματοκριτης να είναι σχετικά καλός γιατί δε θέλω να πάρω δευτερο χάπι. Επίσης, αυτές τις μέρες θα κάνω κ μια ένεση γιατί έχω ομάδα αίματος μηδέν αρνητικό. 

Σε ποια εβδομάδα είσαι; και εγώ έχω β αρνητικο αλλά την ένεση θα την κάνουμε αφού γεννήσω μου ειπε.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η nik_ol είπε:

Καλημέρα κορίτσια! 

Τις τελευταίες μέρες δεν μπορώ να ξυπνήσω με τίποτα 😝

Αυτή την εβδομάδα θα παω κ εγώ για εξετάσεις κ ελπίζω ο αιματοκριτης να είναι σχετικά καλός γιατί δε θέλω να πάρω δευτερο χάπι. Επίσης, αυτές τις μέρες θα κάνω κ μια ένεση γιατί έχω ομάδα αίματος μηδέν αρνητικό. 

Εγώ την επόμενη εβδομάδα θα κάνω! Τι σε βάζει να κάνεις κάθε μήνα? Εμένα μ έχει πει για 2 σιδήρο την ημέρα αλλά δεν το παίρνω παντα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια!! Εμείς κάναμε χθες καμπύλη ζαχάρου και ευτυχώς ήταν πολύ καλή ! Μέσα στη βδομάδα θα πάμε και γιατρό να δούμε πόσο μεγάλωσε η μπέμπα μας 😁 Οσο αφορα το καροτσι που λεγατε πιο πάνω εμείς θα πάρουμε το buba ! Φίλη μου που έχουν μαγαζί με είδη τέτοια μου το πρότεινε ανεπιφύλακτα! Τώρα θα δείξει!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Clairy. είπε:

Σε ποια εβδομάδα είσαι; και εγώ έχω β αρνητικο αλλά την ένεση θα την κάνουμε αφού γεννήσω μου ειπε.. 

28η είμαι αλλά μου είπε ότι θα την κάνω τώρα κ αν χρειαστεί θα κάνω κ αφού γεννήσω. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Love32 είπε:

Εγώ την επόμενη εβδομάδα θα κάνω! Τι σε βάζει να κάνεις κάθε μήνα? Εμένα μ έχει πει για 2 σιδήρο την ημέρα αλλά δεν το παίρνω παντα.

Κάθε μήνα κάνω γενική αίματος, ζάχαρο, ασβέστιο κ ουρα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η nik_ol είπε:

28η είμαι αλλά μου είπε ότι θα την κάνω τώρα κ αν χρειαστεί θα κάνω κ αφού γεννήσω. 

Ξέρω ότι την κάνουν προληπτικά πριν την γέννα αλλά όχι απαραίτητα. Και αν το μωρό έχει ρεζους αρνητικο δε θα την κάνω καθόλου. Βεβαια θα ρωτήσω και τον αιματολόγο μου 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η nik_ol είπε:

Κάθε μήνα κάνω γενική αίματος, ζάχαρο, ασβέστιο κ ουρα. 

Ναι κ εγώ συν κάτι αλλά !! Έχετε συζητησει για φυσιολογικα η καισαρική? Λέει κάτι ο γιατρός γενικά?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Clairy. είπε:

Ξέρω ότι την κάνουν προληπτικά πριν την γέννα αλλά όχι απαραίτητα. Και αν το μωρό έχει ρεζους αρνητικο δε θα την κάνω καθόλου. Βεβαια θα ρωτήσω και τον αιματολόγο μου 

Προληπτικά γίνεται τώρα μου είπε, ναι. Να σου πω την αλήθεια δεν έχω ρωτήσει κ την αιματολογο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Love32 είπε:

Ναι κ εγώ συν κάτι αλλά !! Έχετε συζητησει για φυσιολογικα η καισαρική? Λέει κάτι ο γιατρός γενικά?

Καλά ναι όλο κ κάτι ακόμα από εξετάσεις μπαίνουν ανά μήνα 😝

Εμείς συζητήσαμε την προηγουμενη φορά για φυσιολογικό. Θεωρουσε δεδομένο τον φυσιολογικό ο γιατρός. Εσείς;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η nik_ol είπε:

Καλά ναι όλο κ κάτι ακόμα από εξετάσεις μπαίνουν ανά μήνα 😝

Εμείς συζητήσαμε την προηγουμενη φορά για φυσιολογικό. Θεωρουσε δεδομένο τον φυσιολογικό ο γιατρός. Εσείς;

Δεν έχουμε πει τίποτα πέρα από αυτό που είχα γράψει κάποια στιγμή. Δεν ξέρω την επόμενη επίσκεψη νομίζω πως πρέπει να το συζητήσουμε. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Ωχ ακόμη ταλαιπώρησε κορίτσι Μ; Δύσκολο με τα δόντια στην εγκυμοσύνη. Γιατί δεν ρωτάς να βρεις εναν οδοντίατρο που θα σε αναλάβει και έχει και εμπειρία στις έγκυες; Ισως Νιώσεις και πιο ασφαλής έτσι. Κορίτσια εγώ έχω την λίστα που μου εδωσαν από την κλινική. Αλλά δεν την έχω  ετοιμάσει. Λέω να ξεκινήσω από την άλλη βδομάδα να την ετοιμάζω σιγά σιγά.  Θα ξεκινήσω να παραγγέλνω και πανες, σαμπουάν κτλ.  Όντως πως πέρασε ο καιρός. Πότε ειχαμε άγχος για το αν θα ακούσουμε την καρδούλα τους, για την αυχενική... Και τώρα γραφω και με κλωτσαει 🥹 λίγοι μήνες έμειναν κορίτσια και θα τα έχουμε στην αγκαλιά μας επιτέλους 💙
    • Οι Kegel ασκήσεις κορίτσι μου είναι για τους μυς του κόλπου! Επιτρέπονται γενικά και βοηθούν στην ενδυνάμωση τους για την ώρα των εξωθήσεων!  Στο ιντερνετ μπορείς να διαβάσεις για αυτές ναι. Μάλλον με γυμνάστρια θα τα κάνω τα μαθήματα αλλά δεν έχω αποφασίσει ακόμα.
    • Με το καλό να έρθει η μπουμπού σου!! Μια χαρά είναι τα 6 κιλά! αχ εγώ 15αυγουστο που γεννάω θα είναι όλοι υπ' ατμον να φύγουν.. τεσπά δε θα το σκέφτομαι, δεν το κανα επίτηδες να γεννάω τότε! Με μαία θα κάνεις τα μαθήματα; Ασκήσεις kegel λες να βρω από ytube? Επίσης ρώτησες τον γιατρό σου αν σου επιτρέπει να τις κάνεις ή είναι κάτι εντελώς απλό και εύκολο; Είμαι λίγο άσχετη επίτου θέματος 😶
    • Αναστασία καλησπέρα! Είμαστε στην ίδια κατάσταση! Εγώ ξεκίνησα με ένσημα από 1η Απριλίου. Μέχρι πέρυσι τέλος Ιουνίου ήμουν αναπληρώτρια, αλλά λόγω της ειδικότητας που είχα κ το ότι ήμουν καθημερινά στο δρόμο και έκανα 180 χιλιόμετρα τη μέρα δεν άξιζε να το συνεχίσω. Όλα τα λεφτά στο δρόμο και στο αυτοκίνητο. Έτσι έψαξα τι δικαιούμαι. Για να μπορέσεις να πάρεις το επίδομα κύησης και λοχείας που βγαίνεις 56 μέρες πριν από την πιθανή ημερομηνία τοκετού κ 63 μέρες μετά πρέπει να έχεις 200 ένσημα τα τελευταία δύο χρόνια. Δηλαδή εγώ που έχω πιθανή 19 Σεπτεμβρίου έπρεπε από τον Ιούλιο του 2022 να έχω συμπληρώσει τα 200 ένσημα, όμως επειδή ήμουν άνεργη κι ενώ τα είχα συμπληρωμένα τα ένσημα δε θα μπορούσα να πάρω το επίδομα αυτό αν δεν ήμουν μισθωτή λόγω ασφαλείας στο ΙΚΑ. Και ξεκίνησα δουλειά για 3 μέρες 4ωρα ώστε να είμαι μισθωτή και να μπορέσω να το πάρω..τώρα πόσα λεφτά θα πάρω δε γνωρίζω. Μετά από αυτό θα γίνει η αίτηση στη ΔΥΠΑ για το επίδομα μητρότητας που έγινε 9μηνο. Στο πρώτο επίδομα κάνεις την αίτηση την 57η μέρα πριν από τον τοκετό ηλεκτρονικά στη σελίδα του ΕΦΚΑ (γι'αυτό και σου έγραψα ότι έπρεπε να έχω τα ένσημα από τον Ιούλιο του 2022).  Όσο για τη β επιπέδου να μην αγχώνεσαι!!! Όλα θα είναι τέλεια με τη μικρούλα σου!!!💞💞💞
    • Καλησπέρα κορίτσια μου. Πριν λίγο έκανα κι εγώ τη Β' επιπέδου. Όλα καλά! Κοριτσάκι 487γρ. @Raf123τράχηλος 38χιλ. με μέτρηση απο την κοιλιά. (αυχενική 35χιλ με ενδοκολπική μέτρηση)
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...