Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΑΜΗ


Despoin

Recommended Posts

στις πριν 8 ώρες, ο/η Despoin είπε:

Καλημερα να κάνω μια ερώτηση αμη 1.82 για 31 χρόνων που είμαι είναι καλή;;;

Καλησπέρα κορίτσι μου αν και από ότι ξέρω η ΑΜΗ από μόνη της δεν λέει πολλά νομίζω ότι είναι λίγο χαμηλή για την ηλικία σου εγώ έχω 1.97 στα 42 νομίζω ότι πρέπει να μιλήσεις με τον γιατρό σου να δεις πως θα κινηθείς από δω και πέρα μήπως πρέπει να πάρεις κάποιες βιταμίνες....Είσαι στην προσπάθεια για παιδάκι;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Despoin είπε:

Καλημερα να κάνω μια ερώτηση αμη 1.82 για 31 χρόνων που είμαι είναι καλή;;;

Ποιες τιμές σου δίνει το εργαστήριο; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η despoina46 είπε:

Ποιες τιμές σου δίνει το εργαστήριο; 

 0.71 εως 7.59 έχω ξεκινήσει κάτι βιταμίνες profertil λέγονται.το άλλο μήνα έχουμε αποφασίσει να κάνουμε εξωσωματική.το θέμα είναι ότι είμαστε από επαρχία κ ο γιατρός εδώ που με κοιτάζει μου σύστησε έναν με τον οποίο ειχε έρθει μια φορά για ένα χειρουργείο εδώ στο μέρος μας κ κλεισαμε ένα ραντεβού Κ η οποία επικοινωνία έχουμε είναι με email για τις εξετάσεις που μας ζήτησε να κάνουμε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Lacostaki είπε:

Καλησπέρα κορίτσι μου αν και από ότι ξέρω η ΑΜΗ από μόνη της δεν λέει πολλά νομίζω ότι είναι λίγο χαμηλή για την ηλικία σου εγώ έχω 1.97 στα 42 νομίζω ότι πρέπει να μιλήσεις με τον γιατρό σου να δεις πως θα κινηθείς από δω και πέρα μήπως πρέπει να πάρεις κάποιες βιταμίνες....Είσαι στην προσπάθεια για παιδάκι;

Ναι προσπαθούμε καιρό κ έχω κ μια αποτυχημένη σπερματέγχυση 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η despoina46 είπε:

Ποιες τιμές σου δίνει το εργαστήριο; 

Μιλήσαμε με το γιατρό κ είπε πως είναι καλή τιμή δεν ξέρω τι να πω....ο θεός να βάλει το χέρι του

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η Despoin είπε:

Καλημερα να κάνω μια ερώτηση αμη 1.82 για 31 χρόνων που είμαι είναι καλή;;;

καλησπέρα @Despoin, σε πια μέρα του κύκλου σου έδωσες αίμα, ήταν όταν είχες περίοδο?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η ΧΑΡΜΑ είπε:

καλησπέρα @Despoin, σε πια μέρα του κύκλου σου έδωσες αίμα, ήταν όταν είχες περίοδο?

Ναι δεύτερη μερα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Despoin είπε:

 0.71 εως 7.59 έχω ξεκινήσει κάτι βιταμίνες profertil λέγονται.το άλλο μήνα έχουμε αποφασίσει να κάνουμε εξωσωματική.το θέμα είναι ότι είμαστε από επαρχία κ ο γιατρός εδώ που με κοιτάζει μου σύστησε έναν με τον οποίο ειχε έρθει μια φορά για ένα χειρουργείο εδώ στο μέρος μας κ κλεισαμε ένα ραντεβού Κ η οποία επικοινωνία έχουμε είναι με email για τις εξετάσεις που μας ζήτησε να κάνουμε.

Άρα είσαι μέσα στα όρια. Εγώ στα 32 μου έκανα με τιμές 3-60 περίπου χονδρικά στο λέω δν θυμάμαι κ είχα 15.μεταωαπο δύο μήνες έμεινα έγκυος. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Dorina είπε:

Καλησπέρα κοπέλα μου!και εγώ 34 χαμηλή έχω!  Είναι αρκετά χαμηλή για την ηλικία σου !θα πας με εξωσωματική? 

Ναι με εξωσωματική,εσυ ποσό έχεις;με έχει μπερδέψει αυτή η τιμή διότι διαβάζω ότι το φυσιολογικό είναι από 1 εως 3 αν έχεις πάνω από 3 κ κάτι τότε λέει Ότι ίσως έχεις πολυκυστικες ο γιατρός που την είδε δεν μου είπε κάτι μόνο κάτι βιταμίνες παίρνω 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 22/10/2020 at 8:48 ΠΜ, ο/η despoina46 είπε:

Άρα είσαι μέσα στα όρια. Εγώ στα 32 μου έκανα με τιμές 3-60 περίπου χονδρικά στο λέω δν θυμάμαι κ είχα 15.μεταωαπο δύο μήνες έμεινα έγκυος. 

Γνωριζει κάποια κοπέλα εάν υπάρχει βιταμίνη η κάποιος τρόπος να αυξηθεί η αμη;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 26/10/2020 at 8:27 ΠΜ, ο/η Despoin είπε:

Ναι με εξωσωματική,εσυ ποσό έχεις;με έχει μπερδέψει αυτή η τιμή διότι διαβάζω ότι το φυσιολογικό είναι από 1 εως 3 αν έχεις πάνω από 3 κ κάτι τότε λέει Ότι ίσως έχεις πολυκυστικες ο γιατρός που την είδε δεν μου είπε κάτι μόνο κάτι βιταμίνες παίρνω 

Εγώ έχω 8,2 ..αλλά για άλλο λόγο έκανα εξωσωματική κ ανακάλυψα την αμη. Με χαμηλη αμη δυσκολεύει πάρα πολύ η συλληψη. .απλα όταν θα  κάνεις διέγερση θα καταφέρεις να βγάλεις αρκετά για να μπορέσεις να έχεις 3 -4 γονιμοποίημένα. .και μια χαρά θα πάνε όλα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 54 λεπτά, ο/η Despoin είπε:

Κ τι κάνουμε όσες έχουμε χαμηλή αμη;;;;

κάθε κορίτσι γεννιέται με ένα συγκεκριμένο αριθμό ωαρίων στις ωοθήκες της, ο οποίος μειώνεται σταδιακά όσο μεγαλώνει, μειώνεται δηλαδή το αποθεμα των ωαρίων κ ταυτόχρονα η ποιότητα! Σε κάποιες δυστυχώς συμβαίνει πιο γρηγορά! 

κάνε πιο υγιεινή διατροφή μα τρως τροφες που έχουν αντιγυραντικες ιδιότητες  άσκηση και απλά ίσως γίνουν λίγο πιο ποιοτικά. .

αλλά δυστυχώς με τόση μικρή αμη δεν θα μπορέσεις πολύ εύκολα να πιάσεις φυσιολογικά. .μην το καθηστερεις για εξωσωματική γιατί μπορεί να είσαι οριακά για να βγάλεις ποιότητα ωράρια! 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Despoin είπε:

Γνωριζει κάποια κοπέλα εάν υπάρχει βιταμίνη η κάποιος τρόπος να αυξηθεί η αμη;

Μην ασχολείσαι τοσο με την ΑΜΗ εδώ μέσα υπάρχουν κοπέλες που με αμη κάτω του 1 έχουν συλλάβει.

Η Αμη δεν σου λέει ότι δεν μπορείς να κάνεις παιδί, σου λέει απλά να βιαστεις γιατί τελειώνουν τα αποθέματα,αυτό ομως μπορεί να συμβεί σε δεκα-δεκαπεντε χρόνια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Despoin είπε:

Γνωριζει κάποια κοπέλα εάν υπάρχει βιταμίνη η κάποιος τρόπος να αυξηθεί η αμη;

Σε ng φανταζομαι ειναι η αμη που λες.σε ng πανω απο 5 μιλαμε για πολυκυστικες..Η αμη απο μονη δε λεει κατι.ο συνδυασμος fsh +αμη μας δειχνει τα ποιοτικα και ποσοτικά αποθέματα των ωοθηκων.απο αυτες θα εξαρτηθεί τι πρωτοκολο θα ακολουθησεις-αυτο που θα προτεινει ο γιατρος ωστε να προκυψουν ωαρια κ κατα προέκταση εμβρυα.βεβαια ολοκληρωμενη αποψη θα εχει μαζι με ε2 ,Lh,prg,προλακτινη κ την εξισου πολυ σημαντικη tsh.αν εχεις αυτη την αμη κ fsh 6 πχ εισαι πολυ καλά.οταν εχουμε υψηλη fsh παμω απο 12 κ χαμηλη αμη ειναι προτιμοτερο να κανουμε τροποποιημενο φυσικο διοτι δεν υπαρχει λογος να επιβαρύνουμε τον οργανισμο με επιπλεον ενεσεις εφοσον το αποτελεσμα των ωαριων που θα παράγουμε θα ειναι το ιδιο.για αυτο ειναι σημαντικος ο γιατρος να ειναι εμπειρος ωστε να σου δωσει το καταλληλη διεγερση που σου ταιριαζει..κ επισης κ το εμβρυολογικο θελει προσοχη ωστε να ειναι ικανό να υποστηρίξει τα εμβρυα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Nefeliap είπε:

Σε ng φανταζομαι ειναι η αμη που λες.σε ng πανω απο 5 μιλαμε για πολυκυστικες..Η αμη απο μονη δε λεει κατι.ο συνδυασμος fsh +αμη μας δειχνει τα ποιοτικα και ποσοτικά αποθέματα των ωοθηκων.απο αυτες θα εξαρτηθεί τι πρωτοκολο θα ακολουθησεις-αυτο που θα προτεινει ο γιατρος ωστε να προκυψουν ωαρια κ κατα προέκταση εμβρυα.βεβαια ολοκληρωμενη αποψη θα εχει μαζι με ε2 ,Lh,prg,προλακτινη κ την εξισου πολυ σημαντικη tsh.αν εχεις αυτη την αμη κ fsh 6 πχ εισαι πολυ καλά.οταν εχουμε υψηλη fsh παμω απο 12 κ χαμηλη αμη ειναι προτιμοτερο να κανουμε τροποποιημενο φυσικο διοτι δεν υπαρχει λογος να επιβαρύνουμε τον οργανισμο με επιπλεον ενεσεις εφοσον το αποτελεσμα των ωαριων που θα παράγουμε θα ειναι το ιδιο.για αυτο ειναι σημαντικος ο γιατρος να ειναι εμπειρος ωστε να σου δωσει το καταλληλη διεγερση που σου ταιριαζει..κ επισης κ το εμβρυολογικο θελει προσοχη ωστε να ειναι ικανό να υποστηρίξει τα εμβρυα..

Ευχαριστω όλες τις κοπέλες για τις απαντήσεις σας στο θέμα μου,εμένα η fsh είναι 4.10 κ η αμη 1.86

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 45 λεπτά, ο/η Despoin είπε:

Ευχαριστω όλες τις κοπέλες για τις απαντήσεις σας στο θέμα μου,εμένα η fsh είναι 4.10 κ η αμη 1.86

Καλημερα!οπως σου εγραψα δε γινεται να βγει συμπερασμα μονο με μια φορα που εκανες τις εξετασεις και χωρις τις αλλες ορμονες.Τι εννοω;πχ αν η ε2 ειναι υψηλη(γιατί απλά μπορεί ο συγκεκριμένος κυκλος να ειναι κακός) τοτε μπορεί και η fsh να ειναι ψευδής..για αυτο μας τις ζητανε ολες να γινονται την 2η ή 3η μερα κυκλου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Despoin είπε:

Κ τι κάνουμε όσες έχουμε χαμηλή αμη;;;;

Μόνο με χαμηλη αμη δεν ξέρω αν υπάρχει λόγος να αγχώνεσαι. Η τιμή αυτή από μόνη της δεν λέει κάτι. Μια φίλη μου επίσης με εξαιρετικά χαμηλή τιμή έμεινε έγκυος. Δεν νομίζω να ναι το πρόβλημα ή χαμηλή αμη. Τα έχεις ψάξει όλα τα υπόλοιπα; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 21/10/2020 at 8:42 ΠΜ, ο/η Despoin είπε:

Καλήμερα να κάνω μια ερώτηση ΑΜΗ 1.82 για 31 χρόνων που είμαι είναι καλή;;;

Όχι ΔΕΝ είναι χαμηλή η ΑΜΗ σου.. Μα τι επικινδυνολογία είναι αυτή!!  Μια χαρά ΑΜΗ ειναι 1,82.. Όπως πολύ καλά είπε και η @Nefeliap από μόνη της δεν λέει τίποτα. Οι ορμονολογικές είναι αυτές που έχουν σημασία. Και με 4 Fsh αποκλείεται να έχεις θέμα πρόωρης εμμηνόπαυσης, ακόμα και να είναι σε εκείνο τον κύκλο ψηλή η E2 που "συμπιέζει" την Fsh δεν θα την έδειχνε τόσο λίγο.. Το θέμα σου λοιπόν σίγουρα ΔΕΝ είναι η χαμηλή ΑΜΗ.. Ειδικά στην ηλικια σου.. 
 Τι άλλο πρόβλημα υπάρχει αν υπάρχει δεν το ξέρω. Αλλά με 1,8 ΑΜΗ δεν έχεις θέμα.. Στο είπε και ο γιατρός σου άλλωστε.  Δες και τι είπε ένας γιατρός σε μία κοπέλα με ΑΜΗ 0,04 https://www.gyn.gr/forum-iatrikon-apantiseon/kentriki-forum/post/amh-0-04 
Χωρίς άγχος...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 21/10/2020 at 8:42 ΠΜ, ο/η Despoin είπε:

Καλημερα να κάνω μια ερώτηση αμη 1.82 για 31 χρόνων που είμαι είναι καλή;;;

Όταν λες AΜΗ 1,82 Εννοείς pmol/L? Τι γράφει η εξεταση σου? 

Σε αυτήν την μέτρηση φυσιολογικά  είναι  3,4-66,7 pmol/L

Παίζουν όμως πολλά ρόλο για αυτό μην κολλάς καθόλου στην τιμή! 

Καλή επιτυχια ολόψυχα σου εύχομαι σύντομα! !

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Dorina είπε:

Όταν λες AΜΗ 1,82 Εννοείς pmol/L? Τι γράφει η εξεταση σου? 

Σε αυτήν την μέτρηση φυσιολογικά  είναι  3,4-66,7 pmol/L

Παίζουν όμως πολλά ρόλο για αυτό μην κολλάς καθόλου στην τιμή! 

Καλή επιτυχια ολόψυχα σου εύχομαι σύντομα! !

 

1.86 ng/ml είναι 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...