Μετάβαση σε περιεχόμενο

Εγκυμοσύνη και covid. Τί ισχύει στα εργασιακά;


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλες. 

Γνωρίζει κάποια τι ισχύει στον ιδιωτικό τομέα λόγω covid για εγκυμονούσες; 

Έχω διαβάσει ότι υπάγονται στην κατηγορία των ευπαθών ομάδων. Βγαίνουν αυτομάτως εκτός εργασίας ή γίνεται χρήση άδειας ασθενείας; Έχει καμία προσωπική εμπειρία; 

Σημ.:εννοείται ότι αναφέρομαι στην περίπτωση που δεν υπάρχει δυνατότητα τηλεργασίας και η θέση της εγκύου περιλαμβάνει συναναστροφή με ευρύ κοινό.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 ώρες, ο/η Paulina είπε:

Καλησπέρα σε όλες. 

Γνωρίζει κάποια τι ισχύει στον ιδιωτικό τομέα λόγω covid για εγκυμονούσες; 

Έχω διαβάσει ότι υπάγονται στην κατηγορία των ευπαθών ομάδων. Βγαίνουν αυτομάτως εκτός εργασίας ή γίνεται χρήση άδειας ασθενείας; Έχει καμία προσωπική εμπειρία; 

Σημ.:εννοείται ότι αναφέρομαι στην περίπτωση που δεν υπάρχει δυνατότητα τηλεργασίας και η θέση της εγκύου περιλαμβάνει συναναστροφή με ευρύ κοινό.

Καλημερα κοριτσι μου, εγω στον ιδιωτικο τομεα ειμαι με αναρρωτικη αδεια σχεδον απο την αρχη, απο οσο ξερω δεν βγαινεις αυτοματως σε αδεια, θελει αναρρωτικη απο τον γιατρο!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 ώρες, ο/η Paulina είπε:

Καλησπέρα σε όλες. 

Γνωρίζει κάποια τι ισχύει στον ιδιωτικό τομέα λόγω covid για εγκυμονούσες; 

Έχω διαβάσει ότι υπάγονται στην κατηγορία των ευπαθών ομάδων. Βγαίνουν αυτομάτως εκτός εργασίας ή γίνεται χρήση άδειας ασθενείας; Έχει καμία προσωπική εμπειρία; 

Σημ.:εννοείται ότι αναφέρομαι στην περίπτωση που δεν υπάρχει δυνατότητα τηλεργασίας και η θέση της εγκύου περιλαμβάνει συναναστροφή με ευρύ κοινό.

Αυτόματα δεν βγαίνεις, αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να ζητήσεις από το γιατρό σου να σου γράψει αναρρωτική κ να την ανανεώνεις κάθε μήνα. Μετά τον 1ο μήνα που θα πληρωθείς κ από ΙΚΑ κ από εργοδότη θα σε πληρώνει μόνο το ΙΚΑ. Τα χρήματα στην αναρρωτική είναι λιγότερα από το μισθό σου αλλά θα είσαι ασφαλής. Το αν μπορείς να βγεις σε άδεια ομάδων δεν το γνωρίζω σίγουρα πάντως αυτή η άδεια δίνεται με τη λογική της τηλεργασιας

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...