Μετάβαση σε περιεχόμενο

καθεξιν αποβολες


Recommended Posts

Καλησπέρα και από εμένα,

Είμαι 29 ετών και έχω μείνει έγκυος 6 φορές με φυσική σύλληψη. 

Και τις 6 φορές έχω αποβάλλει μεταξύ 6-8 εβδομάδων. Πέρα απο Hashimoto ( το οποίο είναι αυτοάνοσο) είμαι υγιής. 

Όλοι οι γιατροί μου λένε ότι δεν υπάρχει πρόβλημα με την ωοθηκική μου λειτουργία και ότι δεν μπορούν να βρουν τον λόγο για τις καθέξιν αποβολές. 

Γνωρίζει καμία σας κάποια άλλη ειδικότητα γιατρού ή κάποιον γιατρό που θα μπορούσε να βοηθήσει? 

Ειικρινά φοβάμαι να ξαμαμείνω έγκυος, είναι πολύ ψυχοφθόρο όλο αυτό... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα... Δεν μπορω καν να φανταστώ πόσο δύσκολο είναι αυτό που περνάς..

Εγώ θα έκανα

1) υστεροσκοπηση να δω τι γίνεται με μήτρα-ενδομήτριο με βιοψία ενδομητρίου για ενδεχόμενη ενδομητριτιδα.

2) Παραλληλα, κατακερματισμό DNA στο σπερμα..

3) Σε πολύ καλή αιματολόγο πληρη έλεγχο (στην Λευκού πχ)

4) Μετά θα πήγαινα για εξωσωματική με προεμφυτευτικο έλεγχο για να δω τι γίνεται με την ποιότητα των εμβρυων και να βάλω μονο τα υγιή.. Μια φίλη μου μετά από 3 αποβολες έκανε εξωσωματική με προεμφυτευτικο και ανακάλυψε πως τα περισσότερα από τα έμβρυα της είχαν χρωμοσωμικες ανωμαλίες.. 

Μην χάνεις τις ελπίδες σου.. Βρες έναν καλό εξωσωματικό να σε καθοδηγήσει.. παιδάκι θα κάνεις!’ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λυπάμαι πολύ... 

Από εξετάσεις δεν ξέρω όμως έχει πολύ καλό τμήμα καθ'εξιν αποβολων στο Έλενα. Θα έλεγα να απευθυνθείς εκεί κ να σε κατευθύνουν! Τυχαίο πάντως με τόσες φορές δεν είναι... 

Σου εύχομαι να βρεις την άκρη κ σύντομα να έχεις ευχάριστα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 ώρες, ο/η eleni or είπε:

Καλησπέρα και από εμένα,

Είμαι 29 ετών και έχω μείνει έγκυος 6 φορές με φυσική σύλληψη. 

Και τις 6 φορές έχω αποβάλλει μεταξύ 6-8 εβδομάδων. Πέρα απο Hashimoto ( το οποίο είναι αυτοάνοσο) είμαι υγιής. 

Όλοι οι γιατροί μου λένε ότι δεν υπάρχει πρόβλημα με την ωοθηκική μου λειτουργία και ότι δεν μπορούν να βρουν τον λόγο για τις καθέξιν αποβολές. 

Γνωρίζει καμία σας κάποια άλλη ειδικότητα γιατρού ή κάποιον γιατρό που θα μπορούσε να βοηθήσει? 

Ειικρινά φοβάμαι να ξαμαμείνω έγκυος, είναι πολύ ψυχοφθόρο όλο αυτό... 

Καλημέρα, καρυοτυπο ζεύγους έχετε κάνει; νομίζω θα σε βοηθήσει πολύ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 2/10/2020 at 4:59 ΜΜ, ο/η eleni or είπε:

Καλησπέρα και από εμένα,

Είμαι 29 ετών και έχω μείνει έγκυος 6 φορές με φυσική σύλληψη. 

Και τις 6 φορές έχω αποβάλλει μεταξύ 6-8 εβδομάδων. Πέρα απο Hashimoto ( το οποίο είναι αυτοάνοσο) είμαι υγιής. 

Όλοι οι γιατροί μου λένε ότι δεν υπάρχει πρόβλημα με την ωοθηκική μου λειτουργία και ότι δεν μπορούν να βρουν τον λόγο για τις καθέξιν αποβολές. 

Γνωρίζει καμία σας κάποια άλλη ειδικότητα γιατρού ή κάποιον γιατρό που θα μπορούσε να βοηθήσει? 

Ειικρινά φοβάμαι να ξαμαμείνω έγκυος, είναι πολύ ψυχοφθόρο όλο αυτό... 

Να πας στο Έλενα, στο τμ. καθ᾽έξιν αποβολών. Είναι εξαιρετικό για τέτοια θέματα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 4 months later...

Καλησπέρα σας, ξερει κάποια πόσο καιρό μετα από μια απόξεση μπορούμε να ψαχτούμε για τις καθ εξιν αποβολες? Φαντάζομαι αφου ερθει και η πρωτη περίοδος αλλά δε σκέφτηκα να ρωτήσω. Και εγώ για το Ελενα σκέφτομαι αλλά μου είπαν δεν υπαρχει ραντεβού πριν τον Απρίλιο. Οπότε στην καλύτερη περίπτωση μέχρι να βγούν και ολες οι εξετάσεις πάμε Μαιο. Χωρια όσες εξετάσεις (πχ ορμονικές) πρεπει να γινουν συγκεκριμένες μερες του κυκλου.Επίσης εκει συνταγογραφούν οσες εξετασεις κανονικά γραφονται ή πρεπει να επισκεφτουμε αιματολογο και γυναικολόγο νωρίτερα..? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 3 months later...
Καλησπέρα κ Χριστός Ανέστη  κορίτσια!
 
Είμαι 33 χρονών και την προηγούμενη εβδομάδα είχα την 2η αποβολή στις ιδιες εβδομάδες με την πρώτη( 9 w, αλλά υπερηχογραφικά ήταν πιο μικρή η ηλικία, σάκος 7w και κύημα 6w+ 2d).  
Η πρώτη παλίνδρομη ήταν τον Ιανουάριο 2020.  Από την πρώτη παλίνδρομη κ μετά έκανα έλεγχο θρομβοφιλίας( + αντιφωσφολιπιδικό σύνδρομο, αντιπηκτικό λύκου, ΑΝΑ και αντι-DNA)όπου κ βγηκαν ολα κ.φ. Προληπτικά μου ειπε ο αιματολόγος οταν ξαναμείνεις έγκυος θα κάνεις αντιπηκτικές, όπως κ έγινε. Βρέθηκα θετική στον κυτταρομεγαλοιο όπου έκανα avidity κ βρεθηκε ότι δεν είναι τωρινή λοίμωξη. 
 
Σε γενικές γραμμές το μόνο που ανησύχησε τους γιατρούς μου( γυναικολόγος, μικροβιολόγος, ενδοκρινολόγος) ήταν η διαφορά "ηλικίας" στο κύημα
Τωρα στην 2η εγκυμοσύνη βρήκα ότι ένα εχω κ.φ tsh έχω πάρα πολύ ανεβασματα τα αντιθυρεοειδικά αντισώματα.
Υπάρχει περίπτωση να ευθύνεται ο θυρεοειδής και ειδικά τα αντιθυρεοειδικά αντισώματα για την αποβολή.
Τώρα που εχω ήδη 2 αποτυχίες( μια παλινδρομη κ μια φυσικη αποβολή--> έχω στείλει το κύημα στο ΕΚΠΑ για ιστολογική) υπάρχει κάποια αλλη εξεταση να κάνω; Πρέπει να ακολουθήσω το πρωτόκολλο των καθ' εξιν αποβολων;
 
 
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον χρόνο σας κ ανυπομονώ για γρηγορη απάντησή σας!
 
 
 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η cdr είπε:
Καλησπέρα κ Χριστός Ανέστη  κορίτσια!
 
Είμαι 33 χρονών και την προηγούμενη εβδομάδα είχα την 2η αποβολή στις ιδιες εβδομάδες με την πρώτη( 9 w, αλλά υπερηχογραφικά ήταν πιο μικρή η ηλικία, σάκος 7w και κύημα 6w+ 2d).  
Η πρώτη παλίνδρομη ήταν τον Ιανουάριο 2020.  Από την πρώτη παλίνδρομη κ μετά έκανα έλεγχο θρομβοφιλίας( + αντιφωσφολιπιδικό σύνδρομο, αντιπηκτικό λύκου, ΑΝΑ και αντι-DNA)όπου κ βγηκαν ολα κ.φ. Προληπτικά μου ειπε ο αιματολόγος οταν ξαναμείνεις έγκυος θα κάνεις αντιπηκτικές, όπως κ έγινε. Βρέθηκα θετική στον κυτταρομεγαλοιο όπου έκανα avidity κ βρεθηκε ότι δεν είναι τωρινή λοίμωξη. 
 
Σε γενικές γραμμές το μόνο που ανησύχησε τους γιατρούς μου( γυναικολόγος, μικροβιολόγος, ενδοκρινολόγος) ήταν η διαφορά "ηλικίας" στο κύημα
Τωρα στην 2η εγκυμοσύνη βρήκα ότι ένα εχω κ.φ tsh έχω πάρα πολύ ανεβασματα τα αντιθυρεοειδικά αντισώματα.
Υπάρχει περίπτωση να ευθύνεται ο θυρεοειδής και ειδικά τα αντιθυρεοειδικά αντισώματα για την αποβολή.
Τώρα που εχω ήδη 2 αποτυχίες( μια παλινδρομη κ μια φυσικη αποβολή--> έχω στείλει το κύημα στο ΕΚΠΑ για ιστολογική) υπάρχει κάποια αλλη εξεταση να κάνω; Πρέπει να ακολουθήσω το πρωτόκολλο των καθ' εξιν αποβολων;
 
 
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον χρόνο σας κ ανυπομονώ για γρηγορη απάντησή σας!
 
 
 
  •  
  •  
  •  
  •  

Ολο το πακετο του Θυροειδη +υπερηχο κ σακχαρο και αντισταση ινσουλινη δηλ καμπυλη ινσουλινης κ σακχαρου..ολα αυτα συν θρομβοφιλια επικτητη δηλαδη μαιευτικη  πολυ σημαντικα ναι .τσεκαρε  επισης βιταμινη ντε ,β12 κ φυλικο οξυ..ομοκυστεινη και crp κ ca125

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 3 months later...
στις On 2/10/2020 at 4:59 ΜΜ, ο/η eleni or είπε:

Καλησπέρα και από εμένα,

Είμαι 29 ετών και έχω μείνει έγκυος 6 φορές με φυσική σύλληψη. 

Και τις 6 φορές έχω αποβάλλει μεταξύ 6-8 εβδομάδων. Πέρα απο Hashimoto ( το οποίο είναι αυτοάνοσο) είμαι υγιής. 

Όλοι οι γιατροί μου λένε ότι δεν υπάρχει πρόβλημα με την ωοθηκική μου λειτουργία και ότι δεν μπορούν να βρουν τον λόγο για τις καθέξιν αποβολές. 

Γνωρίζει καμία σας κάποια άλλη ειδικότητα γιατρού ή κάποιον γιατρό που θα μπορούσε να βοηθήσει? 

Ειικρινά φοβάμαι να ξαμαμείνω έγκυος, είναι πολύ ψυχοφθόρο όλο αυτό... 

Καλημέρα κοπέλα μου!

Και εγω έχω ιστορικό Καθεξιν, συν ολική αποκόλληση πλακούντα ως τυχαίο γεγονός στην 36η Εβδ.

Μετά από αυτό που μας συνέβη καταλαβαίνεις ότι έδινε τα 100αρια και γυρνούσα διάφορους γιατρούς για να κάνω απαντήσεις. 

Από τους καλύτερους στις Καθεξιν αποβολές θεωρειται ο Πέτρος Δρακακης ,ο οποίος είναι καθηγητής στο Αλεξάνδρα. Καλυτερα να πας στο ιδιωτικό του για να σε έχει κι από κοντά. Είναι επιστήμων ο άνθρωπος, κρατάει το αρχείο του χειρογραφα και έχει "λυσει"πολλες υποθέσεις! Εμείς είμαστε καθοδόν σε άλλη μια εγκυμοσύνη!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 years later...

Γεια σου.

Ελπιζω να εχεις ευχαριστα να μας πεις.

Με το που μενεις εγκυος αυξανεις τη δοση του χαπιου Τ4 για το θυρεοειδη?

Εμενα που εχω επισης hashimoto μου εχει πει η ενδοκρινολογος με την θετικη χοριακη να κανω αυξηση 25%. Πχ αν παιρνω 100 πριν μεινω εγκυος με τη θετικη χοριακη παω 125.

Οταν ανακαλυπτεις οτι δεν παει καλα η εγκυμοσυνη εισαι σε αποβολη δηλαδη εχεις μετρησει TSH να δεις εαν ειναι απορρυθμισμενη?

 Στην hashimoto στην εγκυμοσυνη πρεπει  η TSH να ειναι μεχρι 2. Αλλιως αυξανει δραματικα ο κινδυνος αποβολης.

Καλη δυναμη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Ωορρηξία ξέρεις πότε έκανες όμως ακριβώς πότε εμφυτεύτηκε δεν το γνωριζεις. Εδώ σε εξωσωματική δεν το ξέρουμε. Εδώ με υπερήχους και στο πρώτο μου παιδί μετά την β επιπέδου καταλάβαμε ότι ήταν μεγαλύτερος 1 εβδ.  Κάνε λιγάκι υπομονή . Ξέρω πως νιώθεις αλλά σκέψου τίποτα δεν μπορείς να αλλάξεις παρά μόνο να οπλιστείτε με υπομονή
    • Αχ σαν νερό παίρνει ο καιρός.. ο χρόνος . Αχ και αυτός ο χρόνος. Όταν θηλαζω συνήθως έχω πιο ελευθερία 🤫🤫 όχι με τίποτα 3 , ξεκίνησα αντισυλληπτικά χάπια. Ο μικρός αποδεικνύεται θηρίο και εγώ μεγάλωσα για 3 😅 ο δε πρώτος έχει την ζήλια του λογικο αλλά τρελαίνεται για τον αδελφό του.  Εσύ πώς είσαι κοριτσάκι μου. Ξεχνάς τα δικά σου στηρίγματα.. εκεί βράχος δίπλα μου 
    • Ναι βρε συ... εννοειται δν επιλεγουμε εμεις...😊 απλα φευγαμε χθες απο τους κουμπαρους μας κ λεγαμε γ τα κουκουνια μας (εχουμε ξετρελαθει κ λογικο ειναι...) κ του ανεφερα οτι σκεφτομαι κι αυτο π παλευει να εξελιχθει κ του πηρε παραπανω χρονο. Κ γνκ ο αντρας μου αν δει εναν ανθρωπο πιο "αδυναμο" η "ντροπαλο" παντα τον στηριζει, ειναι ετσι σαν ανθρωπος, κ πανω εκει το ειπε..  Οσο γ την ετ, ναι μπορει να αναθαρρυσαμε κ να αφεθηκαμε, αλλα σιγουρα δν εχουμε "δεσει" κατι... ισα ισα, μεχρι τωρα νομιζαμε οτι εχουμε θεμα στη συλληψη (γτ περυσι ειχα παλινδρομη με κενο σακο π σημαινει οτι το εμβρυακι "διαλυθηκε" σε πολυ πρωιμο σταδιο) κ λογω του οτι δν ξερουμε τι φταιει τοσα χρονια π προσπαθουμε, φοβαμαι ολα τα σταδια... Ακομα κ θετικη χοριακη ν δω θα τρεμω.. γτ κ περυσι η χοριακη μου υπερδιπλασιαζοταν σε 48 ωρες κ δν ειδαμε ποτε λεκιθικο ασκο κ εμβρυικα στοιχεια στον 1ο υπερηχο....😢 (6+1 ημουν) Σε ευχαριστω πολυ. ❤️🥰 Μιλαμε τοσο καιρο κ ξερω οτι μου τα λες γ να ειμαι προετοιμασμενη για ολα!! Αλλωστε το εχουμε πει πολλες φορες οτι μετριες βλαστοκυστες εχουν δωσει υγιη μωρακια κ αριστες δυστυχως δν εχουν προχωρησει σε κυηση... Ειναι κι αυτο μια ενδειξη! Ας ελπισουμε οτι θα ειναι υπερ μας! 🙏
    • Ευχαριστω Γιαννα μου!!! ❤️ Να το χαιρεσαι το αντρακι σου!!! Να ειναι γερο κ καλοτυχο!!🙏💙🥰
    • Σώπα ρε!!!! Τι λες τώρα!!! Πάει ένας χρόνος.. Φτου φτου φτου φτου το παιδάκι!!! Μπράβο!! Πως πέρασε έτσι ο καιρός;;! Έλα βρε αγάπη, μπράβο!! Να τον χαίρεσαι!! Να τους χαίρεστε και τους δύο βασικά, υγιεστατους πάνω από όλα στη ζωή τους πάντα!!!  Δεν θες ένα ακόμα καλέ;; Μπορεί να έρθει και η κόρη επιτέλους;! 😝🤣🤣🤣 Όχι, πέρα από τη πλάκα, το ξέρω και μπράβο που συνεχίζεις να στηρίζεις τα κορίτσια! Απορώ που βρίσκεις το χρόνο βέβαια..!!! 😄😄  
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...