Μετάβαση σε περιεχόμενο

να κάνουμε το εμβόλιο γρίπης στα βρέφη η όχι τι λέτε;


M@mmy

Recommended Posts

κορίτσια γεια σας θέλω γνώμες...μου είπε ο παιδίατρος ότι πρέπει να κάνουμε το εμβόλιο γρίπης και η μικρή που είναι 24 μηνών τώρα και εγώ με τον άντρα μου...δεν πάει σε κάποιο σχολείο ακόμα η μικρή..εσάς σας είπαν οι παιδίατροι;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ένας μας είπε να το κάνουμε εγώ και ο άντρας μου όχι το μωρό.. 

Και δεν θέλω καθόλου να το κάνω.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η M@mmy είπε:

κορίτσια γεια σας θέλω γνώμες...μου είπε ο παιδίατρος ότι πρέπει να κάνουμε το εμβόλιο γρίπης και η μικρή που είναι 24 μηνών τώρα και εγώ με τον άντρα μου...δεν πάει σε κάποιο σχολείο ακόμα η μικρή..εσάς σας είπαν οι παιδίατροι;

Γειά σου κορίτσι! Εμένα μου το είχε αναφέρει πριν 2 μήνες που είχαμε εξέταση αλλά ότι είναι υπό συζήτηση αν τελικά θα εμβολιαστούν και τα μικρά παιδιά. Τον άλλο μήνα θα μάθω σίγουρα γιατί μου είπε να τον πάρω τηλέφωνο. Γιατί όμως να το κάνει από την στιγμή που δεν πηγαίνει κάπου; Εγώ δεν το έχω κάνει ποτέ στον μικρό μου. Η κουμπάρα μου το έκανε στον δικό της αλλά επειδή είχε νεογέννητο. Τώρα που θυμάμαι μου είχε πει ο γιατρός για να μην τους βρουν μαζί και ίωση και κορονοιος. Τι να πω! Πραγματικά κι εγώ το σκεφτόμουν τις προάλλες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια μου και εγώ δεν ξέρω είμαι διστακτική και εμένα για αυτό το λόγο μου είπε ότι πρέπει να το κάνεις η μικρή για να μην πέσει μαζί με.κορονοιο γιατί αν κολλήσει ένα από τα δύο θα το περάσει πολύ βαριά..αλήθεια είμαι τόσο αγχωμενη με αυτό το θέμα και ήθελα να το μοιραστώ μαζί σας.κλεισαμε ραντεβού εμείς για Οκτωβρίο να το κάνουμε 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ και ο άνδρας μου το έχουμε κανει το εμβόλιο και οσοι είχαν επαφη με το μωρο δεν είναι κάτι μην αγχωνεστε δεν έχει παρενεργειες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

για τη μικρή με αγχώνει πολύ.εχω ακούσει και ότι μερικοί που το εκαναν αρρώσταιναν και πιο εύκολα δεν ξέρω κορίτσια..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα,

Εγώ του το έκανα κ πέρυσι 9μηνων παρόλο που δεν πηγαίνει σχολείο....η αλήθεια είναι πως ο γιατρός μας είχε πει πως εφόσον δεν πηγαίνει έχουμε την επιλογή να το αφήσουμε κ να κάνουμε μόνο εμείς κ γενικά όσοι έρχονται συχνά σε επαφή (παππούδες κλπ) Εμείς επιλέξαμε να κάνουμε όλοι κ το παιδί κ αυτό θα κάνουμε κ φέτος 1,5 έτους.... Πάντως όλο το χειμώνα ούτε καν μυξουλες δεν παρουσίασε!!!Δεν αρρώστησε ποτέ  ενώ εμείς από μια φορά παρουσιάσαμε συνάχι!!!

Το μόνο που έχω ακούσει σαν "παρενέργεια" είναι να παρουσιάσεις συμπτώματα μετά το εμβόλιο που ισχύει σε όλα δηλαδή....κ όντως μου έχει συμβεί στο παρελθόν μετά από εμβόλιο γρίπης να αρρωστήσω! Στην πορεία όμως δεν αρρώστησα καθόλου! έχω κάνει 3φορες κ έπιασε σε εμένα γιατί πάντα τον χειμώνα κολλούσα εύκολα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμένα κορίτσια με προβληματίζει πιο πολύ αυτό που μου είπε ότι μπορεί να συνυπάρξουν κορονοιος και ίωση και να το περάσει πιο άσχημα. Γιατί αλλιώς δεν είμαι υπέρ στο συγκεκριμένο εμβόλιο όσο αφορά τους υγιείς οργανισμούς φυσικά. Κανένας γονιός δεν θέλει εννοείται να αρρωσταίνει το παιδί του κι εγώ είμαι και τρομερά φοβιτσιαρα αλλά θεωρώ ότι μέσα στο πρόγραμμα είναι κι αυτό κι ότι βοηθάει στο να αποκτήσει και το παιδί αντισώματα. Προσπαθω περισσότερο μέσα απο τις τροφές να δυναμώνω τον οργανισμό του. Του δίνω και βιταμίνη D. Τώρα όμως είναι διαφορετικά τα πράγματα για αυτό κι εγώ προβληματίζομαι. Θα δω τι θα μας πει και ο παιδίατρος. Πάντως εγώ κι ο άντρας μου δεν νομίζω να το κάνουμε. Άσε που λογικά θα προηγηθούν οι ηλικιωμένοι και οι ευπαθείς ομάδες. Άρα λίγο δύσκολο να καλυφθούν όλοι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ευχαριστω πάρα πολύ για τις απαντήσεις σας κορίτσια ...ναι και εμένα αυτό με προβλημάτισε γιατί μου είπε και μενα έτσι να συνηρπαξουν και θα το περάσει πιο άσχημα από όλους...να βάλει ο θεός το χέρι του να βγούμε σύντομα από όλη αυτή τη περιπέτεια της πανδημίας 🙏🙏

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Ευάγγελοςτ είπε:

Εμένα κορίτσια με προβληματίζει πιο πολύ αυτό που μου είπε ότι μπορεί να συνυπάρξουν κορονοιος και ίωση και να το περάσει πιο άσχημα. Γιατί αλλιώς δεν είμαι υπέρ στο συγκεκριμένο εμβόλιο όσο αφορά τους υγιείς οργανισμούς φυσικά. Κανένας γονιός δεν θέλει εννοείται να αρρωσταίνει το παιδί του κι εγώ είμαι και τρομερά φοβιτσιαρα αλλά θεωρώ ότι μέσα στο πρόγραμμα είναι κι αυτό κι ότι βοηθάει στο να αποκτήσει και το παιδί αντισώματα. Προσπαθω περισσότερο μέσα απο τις τροφές να δυναμώνω τον οργανισμό του. Του δίνω και βιταμίνη D. Τώρα όμως είναι διαφορετικά τα πράγματα για αυτό κι εγώ προβληματίζομαι. Θα δω τι θα μας πει και ο παιδίατρος. Πάντως εγώ κι ο άντρας μου δεν νομίζω να το κάνουμε. Άσε που λογικά θα προηγηθούν οι ηλικιωμένοι και οι ευπαθείς ομάδες. Άρα λίγο δύσκολο να καλυφθούν όλοι!

Εμάς μας είπε ότι στις ευπαθείς ομάδες έχει επιλογή όταν γράφουν το εμβόλιο τις οικογένειες που έχουν παιδί κάτω των 6 μηνών και ότι έχουνε προτεραιότητα και πρέπει να το κάνουμε... Εγώ δεν θέλω βέβαια όπως σας είπα... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να ρωτήσω κάτι? Γιατί είσαστε αρνητικές-επιφυλακτικες με το εμβόλιο γρίπης? Έχετε κάποια αρνητική εμπειρία?Δεν το θέλετε γενικά ή μόνο για τα μικρά παιδιά?

(Δεν είναι αρνητικό το μήνυμα μου απορία καθαρά εκφράζω μιας που στο κοντινό μου περιβάλλον δεν έχει τύχει να ακούσω τέτοια γνώμη)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Maritina89 είπε:

Να ρωτήσω κάτι? Γιατί είσαστε αρνητικές-επιφυλακτικες με το εμβόλιο γρίπης? Έχετε κάποια αρνητική εμπειρία?Δεν το θέλετε γενικά ή μόνο για τα μικρά παιδιά?

(Δεν είναι αρνητικό το μήνυμα μου απορία καθαρά εκφράζω μιας που στο κοντινό μου περιβάλλον δεν έχει τύχει να ακούσω τέτοια γνώμη)

Εγώ maritina μου θα σου πω την δική μου άποψη. Δεν είμαι αρνητική με το εμβόλιο της γρίπης. Φυσικά και έχω κάνει όλα τα εμβόλια στο παιδί μου το συγκεκριμένο όμως το θεωρώ περιττό. Επίσης κανένας από τους δικούς μου γνωστούς δεν το κάνει στα παιδιά του. Δεν μας το προτείνουν ούτε οι παιδίατροι. Γιατί να το κάνω λοιπόν; Εσένα σου το πρότεινε ο γιατρός σου;💗

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 28 λεπτά, ο/η Ευάγγελοςτ είπε:

Εγώ maritina μου θα σου πω την δική μου άποψη. Δεν είμαι αρνητική με το εμβόλιο της γρίπης. Φυσικά και έχω κάνει όλα τα εμβόλια στο παιδί μου το συγκεκριμένο όμως το θεωρώ περιττό. Επίσης κανένας από τους δικούς μου γνωστούς δεν το κάνει στα παιδιά του. Δεν μας το προτείνουν ούτε οι παιδίατροι. Γιατί να το κάνω λοιπόν; Εσένα σου το πρότεινε ο γιατρός σου;💗

Πέρυσι μου είπε ότι έχουμε τη δυνατότητα εφόσον δεν πάει σχολείο να κάνουμε μόνο εμείς κ όχι το παιδί....βέβαια δεν το θεώρησε κακό να το κάνω εφόσον ήταν άνω των 6μηνων.... Φέτος που ρώτησα μου είπε ότι θα ήταν καλύτερο λόγω της κατάστασης να κάνει κ το παιδί κ εμείς παρόλο που ούτε φέτος πάει σχολείο! Πάλι δεν μου το επέβαλε φυσικά.... Δεν μου είπε αυτό που διάβασα εδώ ότι αν κολλήσει κ γρίπη κ κορονωιο θα είναι δύσκολα αλλά νομίζω αυτό θα εννοούσε!!! 

Δεν ξέρω αν ήταν τυχαίο που δεν εχει αρρωστησει καθόλου ή αν οφείλεται στο εμβόλιο....Σίγουρα παίζει ρόλο κ η διατροφή που ευτυχώς δεν είναι δύσκολο παιδί κ τρώει καλά κ υγιεινά (δεν θήλασε πολύ κ το είχα άγχος ως προς τις αρρώστιες) κ επίσης προσέχουμε ιδιαίτερα τον χειμώνα τους κλειστούς κοινόχρηστους χώρους κ τις επισκέψεις στο σπίτι!! 

Εγώ όσες φορές έκανα το εμβόλιο στο εαυτό μου είδα αποτέλεσμα στο να μην κολλάω γιατί η δουλειά μου είχε να κάνει με μικρά παιδιά κ κολλούσα για πλάκα!!! Όταν κάνω το εμβόλιο όντως δεν αρρωσταίνω!!! Για αυτό θέλησα να κάνω κ στο παιδί!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 41 λεπτά, ο/η Maritina89 είπε:

Πέρυσι μου είπε ότι έχουμε τη δυνατότητα εφόσον δεν πάει σχολείο να κάνουμε μόνο εμείς κ όχι το παιδί....βέβαια δεν το θεώρησε κακό να το κάνω εφόσον ήταν άνω των 6μηνων.... Φέτος που ρώτησα μου είπε ότι θα ήταν καλύτερο λόγω της κατάστασης να κάνει κ το παιδί κ εμείς παρόλο που ούτε φέτος πάει σχολείο! Πάλι δεν μου το επέβαλε φυσικά.... Δεν μου είπε αυτό που διάβασα εδώ ότι αν κολλήσει κ γρίπη κ κορονωιο θα είναι δύσκολα αλλά νομίζω αυτό θα εννοούσε!!! 

Δεν ξέρω αν ήταν τυχαίο που δεν εχει αρρωστησει καθόλου ή αν οφείλεται στο εμβόλιο....Σίγουρα παίζει ρόλο κ η διατροφή που ευτυχώς δεν είναι δύσκολο παιδί κ τρώει καλά κ υγιεινά (δεν θήλασε πολύ κ το είχα άγχος ως προς τις αρρώστιες) κ επίσης προσέχουμε ιδιαίτερα τον χειμώνα τους κλειστούς κοινόχρηστους χώρους κ τις επισκέψεις στο σπίτι!! 

Εγώ όσες φορές έκανα το εμβόλιο στο εαυτό μου είδα αποτέλεσμα στο να μην κολλάω γιατί η δουλειά μου είχε να κάνει με μικρά παιδιά κ κολλούσα για πλάκα!!! Όταν κάνω το εμβόλιο όντως δεν αρρωσταίνω!!! Για αυτό θέλησα να κάνω κ στο παιδί!!!

Σίγουρα σε προστατεύει από κάποια στελέχη για αυτό δεν αμφιβάλλω καθόλου. Αν η δουλειά σου έχει να κάνει και με μικρά παιδιά πολύ ορθά έπραξες. Εγώ επειδή δεν δουλεύω τα τελευταία χρόνια και δεν συναναστρέφομαι με πολύ κόσμο μια φορά αρρώστησα φέτος κι αυτό το κόλλησα από τον γιο μου. Εμένα βέβαια είναι μεγάλος. Τώρα είναι 4. Τον θήλασα ως τα 3 και όσες φορές αρρώστησε μέχρι εκείνη την ηλικία το πέρασε ελαφριά. Δεν ξέρω αν ευθύνεται ο θηλασμός μόνο γιατί γενικά κι εμένα τρώει καλά. Αν μου πει πάντως ο παιδίατρος τον άλλο μήνα που θα πάω να του το κάνω θα το κάνω!💗

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

και εγώ δεν είμαι αρνητικη κορίτσια απλά ακούω διαφορα από τους γύρω λένε αρρωσταίνουν πιο βαριά και τέτοια.και εμάς πέρυσι μας είχε πει να το κάνουμε εμείς αλλά όχι η μικρή φέτος μου το επέβαλε και εσείς και η μικρή έχουμε κλείσει και ραντεβού για να το κάνουμε τον άλλον μήνα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...