Μετάβαση σε περιεχόμενο

Διδυμομανούλες 2021


annie!

Recommended Posts

στις On 12/9/2021 at 11:54 ΜΜ, ο/η Barbie15 είπε:

Καλησπέρα κοριτσια από το μαιευτήριο!! Γέννησα τελικά τη Παρασκευή τα κοριτσάκια μου υγειεστατα δόξα το Θεό αλλά προωρακια. Η μικρή βγήκε 1630 ενώ στον υπέρηχο τη έβγαζε 1800 και η μεγάλη 2190. Αυτή τη στιγμή είναι κ οι δυο θερμοκοιτίδα κ εγώ μόνη στο δωμάτιο με ψυχολογία χάλια! Φοράνε μασκουλα οξυγόνου την οποία η μεγάλη σήμερα την έβγαλε, πίνουνε το γαλατάκι μου κ ελπίζω να περάσουν οι μέρες γρήγορα που θα τις πάρω σπιτι!! Η αγωνια τεράστια να πάνε όλα καλά κ να βάλουν βάρος σύντομα ειδικά η μικρούλα 

Να σου ζησουνννν.ολα θα πανε καλα κ συντονα θα τα κρατας αγκαλιτσα σου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 2.9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 10 ώρες, ο/η Sofi mar είπε:

Γειά σας. Δίδυμα κι εγώ 34 κ 4..παλευω με τις καούρες.. Έχουν γυρίσει κ τα δύο με το κεφάλι οπότε ελπίζω σε φυσιολογικό τοκετό.. Δεν θα ήθελα να κανω καισαρική τώρα στην τρίτη γέννα. Σας έχουν πει κάτι για πιθανή μετάγγιση αίματος σε καισαρική!? 

Με το καλο τα διδυμάκια σας! Ειναι πολυ πιθανό να κάνεις φυσιολογικό τοκετό εφόσον έχεις ήδη δύο γέννες και υπάρχουν οι προϋποθέσεις. Αν ο γιατρός σου ειναι θετικος και έχει εμπειρία θα έλεγα να το κάνεις. Δεν συγκρίνεται η αποθεραπεία. Ειδικά αν έχεις αλλα δύο παιδιά στο σπίτι είναι δύσκολο να έχεις και την επιβάρυνση χειρουργείου τις πρώτες μέρες. Εγώ έκανα καισαρική και μου είπαν καλό θα είναι να έχω φροντίσει για 2 φιάλες αίμα από πριν. Εδωσε ο αδερφος μου και ο αντρας μου. Αν εχεις κάποιον να μπορεί να δώσει ας το κάνουν. Είναι μικρές οι πιθανότητες να χρειαστεί αλλά για καλό σκοπό θα είναι 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 ώρες, ο/η mariamp είπε:

Γεια κορίτσια. Γίναμε 2 μηνών χθες και θα ήθελα να ρωτήσω τι ερεθίσματα είχαν τα παιδάκια σας. Η μία η πιο μεγάλη με παρατηρεί γελάει με κοιτάει συνέχεια και παίζει με ένα κρεμαστό περιστρεφόμενο που έχουμε στην κούνια της με μουσική. Η άλλη δεν κάνει τιποτα. Μπορεί να με κοιτάξει για λίγο και αλλάζει βλέμμα και με το παιχνιδάκι της θα το κοιτάξει για ένα λεπτό και μετά κοιτάει άλλου. Να ανησυχήσω; Αύριο έχουμε παιδίατρο θα την ρωτήσω, έχουμε και το πρώτο μας εμβόλιο . 

Είναι πολύ νωρίς για να έχεις τέτοιες ανησυχίες πιστεύω. Κι εμένα τι αγόρι ήταν πολύ πιο διαδραστικό σε εκείνη την ηλικία αλλά όσο μεγαλώνουν άλλαξαν. Η μπέμπα είναι πιο πολύ του λεκτικου και της επικοινωνίας ενώ ο μπέμπης πιο πολύ των κινητικών δεξιοτήτων. Είναι σε τι θα εστιάσουν σε καθε φάση της ανάπτυξης

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια! Είμαι έγκυος 34&3 , έχω ένα αγοράκι & ένα κοριτσάκι , πριν μια εβδομάδα ζύγιζαν 2700 & 2300. Θα ήθελα να ρωτήσω: 

- εσείς νιώθετε κόπωση ; Εγώ δεν αντέχω ούτε να περπατήσω (έχω πάρει μόνο 3κιλά) νιώθω πίεση χαμηλά & πετρώνει πολύ εύκολα η κοιλιά μου.

- επίσης , γνωρίζετε αν παρουσίασε κάποια γνωστή σας ή έχετε ακούσει για προβλήματα όρασης στην εγκυμοσύνη ; Έχω πάει σε 4 γιατρούς & δε βρίσκουν τίποτα αλλά εγώ έχω μια μικρή παραμόρφωση όρασης (βλέπω ευθείες καμπύλες). Νιώθω πολύ στεναγχωρημένη :( 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 12/9/2021 at 6:37 ΜΜ, ο/η Antelope είπε:

α εσύ έχεις και επαγγελματική εμπειρία! πωπω τι θα έχουν δει τα ματάκια σου... Βασικά αυτό λέω, αφού θα είναι βιώσιμο το έμβρυο στις 32 εβδομάδες, πώς να κάνεις διακοπή; δηλαδή το γεννάς ζωντανό και μετά τι; άσε δεν θέλω ούτε να το σκέφτομαι. Πάντως έχουν προχωρήσει τόσο πολύ τα μηχανήματα που η αυχενική από μόνη της πιστεύω θα έδινε στοιχεία αν δεν πήγαινε κάτι καλά. Κάποτε κάναν όλες μετά τα 35 αμνιο αλλά πλέον εμένα μου είπαν δεν συστήνεται αν δεν είναι μεγαλύτερες από τις πιθανότητες βάσει ηλικίας και σε σύγκριση με την πιθανότητα αποβολής λόγω της επέμβασης, δηλαδή 1/100. Αλήθεια σου δώσανε και hint για το φύλο; ή είναι νωρίς ακόμα;

Η αλήθεια είναι πως κ η αιματολόγος που με παρακολουθεί μου είπε πως στην Αγγλία κ στην Αμερική η αμνιο έχει αντικατασταθεί από το Nipt. Το είπα στον γιατρό μου ως επιχείρημα το δέχεται μεν αλλά όχι για ηλικίες άνω των 40. Χαχαχα! Δεν τον πιάνω πουθενά! Συνεπώς μονόδρομος! Όσο για τον κίνδυνο αποβολής είναι 1/1000 και όχι 1/100. Μήπως μπερδεύεσαι με την λήψη τροφοβλάστη που γίνεται νωρίτερα κ έχει όντως ποσοστό αποβολής 1/100…

Έχουμε σίγουρα ένα αγόρι 💙 και μάλλον λέει το άλλο κοριτσάκι ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια ήθελα να σας ρωτήσω κι εγώ με την σειρά μου είναι στην 15 εβδομάδα και πριν λίγες μέρες είχα έναν πολύ δυνατό πόνο στην κοιλιά δεξιά μεριά για ένα βράδυ!την επόμενη μέρα πηγα στον γιατρό και μου είπε δεν φαίνεται κάτι όλα είναι καλά απλά λογικά ο πόνος ήταν οξύς και είχα κάνει σύσπαση μου είπε να κάτσω ξάπλα για λίγες μέρας και να πάω μα με δει σε δυο εβδομάδες πάλι!ειχε τύχει σε κάποια κοπέλα αυτό;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 13/9/2021 at 5:37 ΜΜ, ο/η mariamp είπε:

Γεια κορίτσια. Γίναμε 2 μηνών χθες και θα ήθελα να ρωτήσω τι ερεθίσματα είχαν τα παιδάκια σας. Η μία η πιο μεγάλη με παρατηρεί γελάει με κοιτάει συνέχεια και παίζει με ένα κρεμαστό περιστρεφόμενο που έχουμε στην κούνια της με μουσική. Η άλλη δεν κάνει τιποτα. Μπορεί να με κοιτάξει για λίγο και αλλάζει βλέμμα και με το παιχνιδάκι της θα το κοιτάξει για ένα λεπτό και μετά κοιτάει άλλου. Να ανησυχήσω; Αύριο έχουμε παιδίατρο θα την ρωτήσω, έχουμε και το πρώτο μας εμβόλιο . 

Χρονια πολλα :-) να μην ανησυχεις καθολου εδω εμενα η μικρη ακομα δεν με Κοιτα 7 μηνων.. Ολα καλά θα ειναι !!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 14/9/2021 at 12:34 ΠΜ, ο/η Sofi mar είπε:

Γειά σας. Δίδυμα κι εγώ 34 κ 4..παλευω με τις καούρες.. Έχουν γυρίσει κ τα δύο με το κεφάλι οπότε ελπίζω σε φυσιολογικό τοκετό.. Δεν θα ήθελα να κανω καισαρική τώρα στην τρίτη γέννα. Σας έχουν πει κάτι για πιθανή μετάγγιση αίματος σε καισαρική!? 

Με το καλό κοριτσι μου ευχομαι να πανε ολα κάλα κ να γεννησεις φυσιολογικα!δε μου ειχε μιλησει καθολου για αυτο ..πρωτη φορα το ακουω ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Vasilique είπε:

Η αλήθεια είναι πως κ η αιματολόγος που με παρακολουθεί μου είπε πως στην Αγγλία κ στην Αμερική η αμνιο έχει αντικατασταθεί από το Nipt. Το είπα στον γιατρό μου ως επιχείρημα το δέχεται μεν αλλά όχι για ηλικίες άνω των 40. Χαχαχα! Δεν τον πιάνω πουθενά! Συνεπώς μονόδρομος! Όσο για τον κίνδυνο αποβολής είναι 1/1000 και όχι 1/100. Μήπως μπερδεύεσαι με την λήψη τροφοβλάστη που γίνεται νωρίτερα κ έχει όντως ποσοστό αποβολής 1/100…

Έχουμε σίγουρα ένα αγόρι 💙 και μάλλον λέει το άλλο κοριτσάκι ❤️

Περιεργο .. άλλα μου λεγε εμενα (αν εννοεις τον Π).τι ποιοτητα εμβρυων μεταφερατε; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η geo2222 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια ήθελα να σας ρωτήσω κι εγώ με την σειρά μου είναι στην 15 εβδομάδα και πριν λίγες μέρες είχα έναν πολύ δυνατό πόνο στην κοιλιά δεξιά μεριά για ένα βράδυ!την επόμενη μέρα πηγα στον γιατρό και μου είπε δεν φαίνεται κάτι όλα είναι καλά απλά λογικά ο πόνος ήταν οξύς και είχα κάνει σύσπαση μου είπε να κάτσω ξάπλα για λίγες μέρας και να πάω μα με δει σε δυο εβδομάδες πάλι!ειχε τύχει σε κάποια κοπέλα αυτό;

Η ξαπλα ειναι απαραιτητη και μαγνησιο και ισως ουτρογεσταν..φανταζομαι παιρνεις ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η IOANNAKEL είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Είμαι έγκυος 34&3 , έχω ένα αγοράκι & ένα κοριτσάκι , πριν μια εβδομάδα ζύγιζαν 2700 & 2300. Θα ήθελα να ρωτήσω: 

- εσείς νιώθετε κόπωση ; Εγώ δεν αντέχω ούτε να περπατήσω (έχω πάρει μόνο 3κιλά) νιώθω πίεση χαμηλά & πετρώνει πολύ εύκολα η κοιλιά μου.

- επίσης , γνωρίζετε αν παρουσίασε κάποια γνωστή σας ή έχετε ακούσει για προβλήματα όρασης στην εγκυμοσύνη ; Έχω πάει σε 4 γιατρούς & δε βρίσκουν τίποτα αλλά εγώ έχω μια μικρή παραμόρφωση όρασης (βλέπω ευθείες καμπύλες). Νιώθω πολύ στεναγχωρημένη :( 

Ουαου !Τέλεια τα κιλά των μωρων σου και απιστευτο για τα κιλα τα δικα σου !!! Μονο 3 ;;; Φοβερο!! Εγω 15 κιλα εξτρα ειχα παρει στην εβδομαδα που εισαι! Ενοιωθα τρομερη κοπωση- ενα βημα κ λαχανιαζα ..κ ηθελα να κατσω...πετρώνει η κοιλια σου; Παιρνεις μαγνησιο; Τραχηλο ποσο εχεις;για την όραση φυσιολογικο θα ειναι θεωρω,για κανενα λογο δε πρεπει να στενεχωριεσαι! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Nefeliap είπε:

Η ξαπλα ειναι απαραιτητη και μαγνησιο και ισως ουτρογεσταν..φανταζομαι παιρνεις ...

Ναι παίρνω από όλα αυτά!απλα αγχώθηκα λίγο όταν άκουσα για σύσπαση από τόσο νωρίς!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η Nefeliap είπε:

Περιεργο .. άλλα μου λεγε εμενα (αν εννοεις τον Π).τι ποιοτητα εμβρυων μεταφερατε; 

Κοριτσάκι μου ο Π είναι ευχαριστημένος με τις τιμές το ίδιο κ ο γιατρός που μου έκανε την αυχενική. Τους εμπιστεύομαι κ τους δύο απεριόριστα. Η ηλικία κ μόνο είναι αυτή που μας ωθεί να  το τσεκάρουμε περαιτέρω με την αμνιο. Είμαι 44 κ ήσουν 42 εάν δεν κάνω λάθος σωστά; Τι σου έλεγε εσένα αλήθεια;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 ώρες, ο/η Vasilique είπε:

Η αλήθεια είναι πως κ η αιματολόγος που με παρακολουθεί μου είπε πως στην Αγγλία κ στην Αμερική η αμνιο έχει αντικατασταθεί από το Nipt. Το είπα στον γιατρό μου ως επιχείρημα το δέχεται μεν αλλά όχι για ηλικίες άνω των 40. Χαχαχα! Δεν τον πιάνω πουθενά! Συνεπώς μονόδρομος! Όσο για τον κίνδυνο αποβολής είναι 1/1000 και όχι 1/100. Μήπως μπερδεύεσαι με την λήψη τροφοβλάστη που γίνεται νωρίτερα κ έχει όντως ποσοστό αποβολής 1/100…

Έχουμε σίγουρα ένα αγόρι 💙 και μάλλον λέει το άλλο κοριτσάκι ❤️

Μόνο τόσο μικρή είναι η πιθανότητα να γίνει ζημιά; Ε τότε καντο να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο! Η αγωνία μέχρι τότε θα είναι μεγάλη αλλά θα βλέπεις και στους υπέρηχους ότι όλα πάνε καλά και θα ηρεμείς! Αχ αγοράκι κοριτσάκι! Τέλεια! Πέρισυ τέτοιες μέρες ήμουν σαν εσενα! Για το αγόρι μου ήταν σίγουροι. Το κορίτσι μου λέγανε "μαλλον"! Ακόμα και το NIPT έλεγε τουλάχιστον 1 αγόρι οπότε μέχρι να τα γεννησω κρατουσα μια μικρη επιφύλαξη! 

Πώς πάει η εγκυμοσυνη σου μέχρι στιγμης;  ανακατωσούρες, εμετοί κλπ περασαν;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 14/9/2021 at 12:34 ΠΜ, ο/η Sofi mar είπε:

Γειά σας. Δίδυμα κι εγώ 34 κ 4..παλευω με τις καούρες.. Έχουν γυρίσει κ τα δύο με το κεφάλι οπότε ελπίζω σε φυσιολογικό τοκετό.. Δεν θα ήθελα να κανω καισαρική τώρα στην τρίτη γέννα. Σας έχουν πει κάτι για πιθανή μετάγγιση αίματος σε καισαρική!? 

Καλησπέρα κορίτσι μου. Εγώ έκανα μετάγγιση αίματος αλλά γιατί χρειάστηκε να με ανοίξει και δεύτερη φορά λόγω αιματωματος και ο αιματοκρίτης έπεσε στα πατώματα. Εσύ μην αγχώνεσαι δεν είναι όλες οι καισαρικες το ίδιο, οι περισσότερες είναι οκ και δε χρειάζεται κάτι περαιτέρω. 

Πάντως δεν ήταν και τίποτα τρομερό, απλά μου έβαλαν δύο φυαλες όσο ήμουν στο κρεβάτι. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Antelope είπε:

Μόνο τόσο μικρή είναι η πιθανότητα να γίνει ζημιά; Ε τότε καντο να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο! Η αγωνία μέχρι τότε θα είναι μεγάλη αλλά θα βλέπεις και στους υπέρηχους ότι όλα πάνε καλά και θα ηρεμείς! Αχ αγοράκι κοριτσάκι! Τέλεια! Πέρισυ τέτοιες μέρες ήμουν σαν εσενα! Για το αγόρι μου ήταν σίγουροι. Το κορίτσι μου λέγανε "μαλλον"! Ακόμα και το NIPT έλεγε τουλάχιστον 1 αγόρι οπότε μέχρι να τα γεννησω κρατουσα μια μικρη επιφύλαξη! 

Πώς πάει η εγκυμοσυνη σου μέχρι στιγμης;  ανακατωσούρες, εμετοί κλπ περασαν;

Εμετό ούτε έναν… Από ανακατωσούρες καλά πάμε… 😜 Αύριο μπαίνω 13w κ εύχομαι σιγά σιγά να με αφήσουν στην ησυχία μου!
Εννοείται πως θέλω τα φώτα σας σε ό,τι εσείς κρίνετε απαραίτητο να μου πείτε… Καταλαβαίνω πως ίσως για εσάς είναι βαρετό αλλά για εμάς φαντάζουν βουνό! Κοιτάζω δειλά δειλά μωρουδιακά κ με πιάνει πονοκέφαλος! 😵💫😵💫😵💫😵💫

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Antelope είπε:

Μόνο τόσο μικρή είναι η πιθανότητα να γίνει ζημιά; Ε τότε καντο να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο! Η αγωνία μέχρι τότε θα είναι μεγάλη αλλά θα βλέπεις και στους υπέρηχους ότι όλα πάνε καλά και θα ηρεμείς! Αχ αγοράκι κοριτσάκι! Τέλεια! Πέρισυ τέτοιες μέρες ήμουν σαν εσενα! Για το αγόρι μου ήταν σίγουροι. Το κορίτσι μου λέγανε "μαλλον"! Ακόμα και το NIPT έλεγε τουλάχιστον 1 αγόρι οπότε μέχρι να τα γεννησω κρατουσα μια μικρη επιφύλαξη! 

Πώς πάει η εγκυμοσυνη σου μέχρι στιγμης;  ανακατωσούρες, εμετοί κλπ περασαν;

Απιστευτο κγωωω.Το νιρτ εβγακε ενα αγορακι κ το κοριτσακι μαλλον λενε....ειμαι 25 εβδομαδα κ εχω αγχος να περασουν οι βδομαδες μη γιβει τιποτα....εννοειται οτι χρειαζοναστε τα φωτα σας γιατι αισθανομαι κγω πελαγωμενη.....σκεφτομαι οτι σιγα σιγα πρεπει να παρω τα απαραιτητααααα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Vasilique είπε:

Κοριτσάκι μου ο Π είναι ευχαριστημένος με τις τιμές το ίδιο κ ο γιατρός που μου έκανε την αυχενική. Τους εμπιστεύομαι κ τους δύο απεριόριστα. Η ηλικία κ μόνο είναι αυτή που μας ωθεί να  το τσεκάρουμε περαιτέρω με την αμνιο. Είμαι 44 κ ήσουν 42 εάν δεν κάνω λάθος σωστά; Τι σου έλεγε εσένα αλήθεια;

Ναι 42 ετων εγω..για αυτο σε ρωταω για ποιοτητα ..μου ειχε πει να μη κανω τιποτα και οτι θα ειμαι μια χαρα να μην ανησυχω αλλα το νιπτ το ηθελε...Σου εγραψα προχθες που με ρωτησες -μαλλον δε τα διαβασες!στα ξαναστελνω..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 9/9/2021 at 10:54 ΜΜ, ο/η Nefeliap είπε:

Εγω καταρχας τον  ειχα πρηξει για προεμφυτευτικο απο την αρχη..μου λεγε οχι και οχι και κοντεψαμε να τσακωθει κ με τον αντρα μου..ο αντρας μου,μου λεγε τοτε τι ηλιθιο γιατρο βρηκα κ να παμε στον σφακ..ειχε γινει χαμος τοτε..τελικα τον ακουσαμε γιατι διαβάζαμε οτι χαλανε τα εμβρυα κλπ κ το ξεραμε οτι θα ειχαμε και ελαχιστα λογω μη ανταποκρισης ..πριν την αυχενικη γυρνάω κ του λεω «δε με αφησατε να κανω προεμφυτευτικο  κ τωρα στα 42 μου τρεμω  για τα συνδρομα!!τι υπαρχει να κανω κ του ειχα μιλησει κ για τροφοβλαστη κ για αμνιο και για κατι αλλες εξετασεις που γραφει στο σαιτ genlab(μυικη ατροφια κ AutismScreen® – Έλεγχος 101 γονιδίων)  & το θυμαμαι σαν χτες..μου ειχε χτυπησει τη πλατη με χαμόγελο και μου ειπε«δε θα κανεις τιποτα & θα εισαι μια χαρα μην ανησυχεις καθολου,κανε ενα νιπτ μονο λογω ηλικιας,σπανια βλεπουμε συνδρομα»& εκανα το γνωστο νιπτ των ιταλων PrenatalSafe® Karyo Plus που εχει στο σαιτ τους..μου στοιχισε 950€ ( 12+4 εβδομαδων το εκανα μαζι με 2 αυχενικες την μια στο γενεσις με αρμελιδου κ μια στον μαλιγιαννη(δικη μου πρωτοβουλια που εκανα 2) σκεφτομουν οτι αν καποιος γιατρος δε δει κατι να το δει ο αλλος..

@Vasilique 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Vasilique @Ντοναλτ εδώ είμαστε κορίτσια για ότι χρειαστείτε, καθόλου βαρετό δεν είναι να δίνουμε τα φώτα μας. Αντίθετα, μεγάλη μας τιμή! Για μωρουδιακά, εξοπλισμο, ρουχαλάκια, γκατζετάκια υπαρχουν απειρες λιστες στο ίντερνετ, λογικό είναι να θέλετε να ειστε προετοιμασμένες, αλλα και να χαθείτε κάποια στιγμή με τα τόσα που κυκλοφορούν. Για εμένα τα σημαντικά είναι άλλα που δεν μας προετοιμάζουν πριν γεννησουμε, όπως η άπειρη κούραση, η αλλαγή στις ισορροπίες στην οικογένεια που φέρνει ο ερχομός ενός μωρού (πόσο μάλλον δύο!) και ο ανύπαρκτος παλιός εαυτός μας! Οπότε εγώ θα πω φροντίστε από τώρα να έχετε δημιουργήσει ένα περιβάλλον υποστήριξης ώστε να εξασφαλίσετε λίγο χρόνο για εσάς

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Antelope είπε:

@Vasilique @Ντοναλτ εδώ είμαστε κορίτσια για ότι χρειαστείτε, καθόλου βαρετό δεν είναι να δίνουμε τα φώτα μας. Αντίθετα, μεγάλη μας τιμή! Για μωρουδιακά, εξοπλισμο, ρουχαλάκια, γκατζετάκια υπαρχουν απειρες λιστες στο ίντερνετ, λογικό είναι να θέλετε να ειστε προετοιμασμένες, αλλα και να χαθείτε κάποια στιγμή με τα τόσα που κυκλοφορούν. Για εμένα τα σημαντικά είναι άλλα που δεν μας προετοιμάζουν πριν γεννησουμε, όπως η άπειρη κούραση, η αλλαγή στις ισορροπίες στην οικογένεια που φέρνει ο ερχομός ενός μωρού (πόσο μάλλον δύο!) και ο ανύπαρκτος παλιός εαυτός μας! Οπότε εγώ θα πω φροντίστε από τώρα να έχετε δημιουργήσει ένα περιβάλλον υποστήριξης ώστε να εξασφαλίσετε λίγο χρόνο για εσάς

Ποσο σωστη !!!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Nefeliap είπε:

Ποσο σωστη !!!!! 

Τι κάνεις εσυ φίλη μου; Βρήκες νταντα; Θυμάσαι που ψάχναμε για αποστειρωτες και για ρηλάξ και για φωλιές και μας φαινόταν βουνό; τώρα τα θυμάμαι άγρυπνη 4 τη νύχτα και χαμογελάω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 24 λεπτά, ο/η Antelope είπε:

Τι κάνεις εσυ φίλη μου; Βρήκες νταντα; Θυμάσαι που ψάχναμε για αποστειρωτες και για ρηλάξ και για φωλιές και μας φαινόταν βουνό; τώρα τα θυμάμαι άγρυπνη 4 τη νύχτα και χαμογελάω...

Βρηκα μια κοπελα  ναι και ειναι πολυ καλή! Ευτυχως !! Ναι ειχα πελαγώσει κ τωρα μου φαινονται παιχνιδάκι χαχα .πωπω ηταν τοσο μα τοσο δυσκολο  το 1ο τριμηνο σε ολες λεω «παρτε  βοηθειααα»!!! απορω πως τα καταφερα..για σενα πιο δυσκολα με 3 δε το συζητω !!!!! τωρα ψαχνω για κανα φράχτη τυπου  ,εχετε ; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Antelope είπε:

@Vasilique @Ντοναλτ εδώ είμαστε κορίτσια για ότι χρειαστείτε, καθόλου βαρετό δεν είναι να δίνουμε τα φώτα μας. Αντίθετα, μεγάλη μας τιμή! Για μωρουδιακά, εξοπλισμο, ρουχαλάκια, γκατζετάκια υπαρχουν απειρες λιστες στο ίντερνετ, λογικό είναι να θέλετε να ειστε προετοιμασμένες, αλλα και να χαθείτε κάποια στιγμή με τα τόσα που κυκλοφορούν. Για εμένα τα σημαντικά είναι άλλα που δεν μας προετοιμάζουν πριν γεννησουμε, όπως η άπειρη κούραση, η αλλαγή στις ισορροπίες στην οικογένεια που φέρνει ο ερχομός ενός μωρού (πόσο μάλλον δύο!) και ο ανύπαρκτος παλιός εαυτός μας! Οπότε εγώ θα πω φροντίστε από τώρα να έχετε δημιουργήσει ένα περιβάλλον υποστήριξης ώστε να εξασφαλίσετε λίγο χρόνο για εσάς

Σωστά μιλάς, αλλά αυτό είναι κάτι που όσο κ να το προετοιμάσεις κ πάλι θα σου έρθουν τα πάνω κάτω! Είναι όλα πρωτόγνωρα! Έτοιμη δεν θα είσαι ποτέ νομίζω! Προς το παρόν γράφω ώρες ύπνου! 🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 λεπτά, ο/η Nefeliap είπε:

Βρηκα μια κοπελα  ναι και ειναι πολυ καλή! Ευτυχως !! Ναι ειχα πελαγώσει κ τωρα μου φαινονται παιχνιδάκι χαχα .πωπω ηταν τοσο μα τοσο δυσκολο  το 1ο τριμηνο σε ολες λεω «παρτε  βοηθειααα»!!! απορω πως τα καταφερα..για σενα πιο δυσκολα με 3 δε το συζητω !!!!! τωρα ψαχνω για κανα φράχτη τυπου  ,εχετε ; 

Μπράβο ρε παιδί μου να πάρεις μια ανάσα! Είσαι κι εσύ μαζί της ή τα κρατάει και μόνη της; Εγώ μόλις συνειδητοποίησα ότι στους βρεφονηπιακούς είναι 1 παιδαγωγός για 13 βρέφη και έπαθα σοκ! Ήρωες!

Φράχτη κοιτάω κι εγώ. Ο μικρός διανύει αποστάσεις, σέρνεται αλλά είναι θέμα χρόνου να μπουσουλήσει και να αλωνίζει σε όλο το σπίτι. Οπότε δεν ξέρω αν θα αντέξει σε τόσο περιορισμένο χώρο τους επόμενους μήνες. Η μικρή λιγότερο κινητική, της αρέσει να κάθεται στον πωπο και να προσηλωνεται σε παιχνιδάκια. Αν βρεις κάτι καλό πες μας

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...