Μετάβαση σε περιεχόμενο

Διδυμομανούλες 2021


annie!

Recommended Posts

στις πριν 1 ώρα, ο/η Barbie15 είπε:

Καλησπέρα διδυμομανουλες!!! Πήγα σήμερα στο γυναικολόγο, 34+2 εβδομάδες. Το ένα το μωράκι είναι 2.100 κ όλα φυσιολογικά ενώ το άλλο είναι 1.800 κ το πρόβλημα είναι ότι η τιμή της μέσης εγκεφαλικής αρτηρίας στο δεύτερο μωρό  είναι στα κατώτερα φυσιολογικά όρια στο 1.20! Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα αύριο πρωί πρωί να γεννήσουμε με καισαρική για να μην έχουμε χειρότερα, αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν κάποια μανούλα δίδυμων γέννησε πρόωρα, ποσά κιλά ήταν τα μωράκια της αν χρειάστηκαν θερμοκοιτίδα κ πόσες μέρες έκατσαν στην θερμοκοιτίδα;

Ελα κοριτσακι μου με το καλό να γεννησεις αυριο και να γνωρισεις τα μωρακια σου !!!πολλες μανουλες γεννήσανε πιο νωρις σιγουρα ,δεν εχω ιδεα να σου απαντησω αλλα ευχομαι να πανε ολα τελεια! Μπορει να χρειαστουνε και 10 μερες ; Λεω εγω τωρα ..μην αγχωθεις για κανενα λογο.υπομονη και θα τα παρεις σπιτακι! Γραψε μας οταν μπορεσεις !!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 2.9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 1 ώρα, ο/η Tokyo είπε:

@Antelope @Nefeliap κουράγιο κορίτσια! Σας διαβάζω κ κουράζομαι μόνο με την ανάγνωση! Έχω 1 (χωρίς όμως καμία βοήθεια πέρα του άντρα μου που όμως εργάζεται με τηλεργασια οπότε απλά είναι εδώ αν τύχει κάτι) κ πάλι τρέχω! Δεν μπορώ να κάνω σχεδόν τπτ... Όμως επειδή είναι 1 οκ βγαίνω με το καρότσι, θα πάω για καφέ, πήγαμε τα μπάνια μας ακόμα κ σε εστιατόρια στις διακοπές γιατί απλά παίζουμε 2 προς 1! Στη χειρότερη ένας κράταγε το παιδί κ έτρωγε ο άλλος. Είναι κ ήρεμο παιδί αν κ πολύ κολλημένη πάνω μου... Να πω την αλήθεια είχα μια εικόνα του τι εστι δίδυμα κ για αυτό ζήτησα ετ μόνο ενός εμβρύου, γιατί εμένα μου φαινόταν πραγματικά αδύνατο... Όμως δείτε το θετικό, ναι μεν έχει το ζόρι μαζεμένο όμως μετά έχουν ξεπεταχτει κ τα δύο! 

Ας πω το παρήγορο κλισέ ότι κάποτε θα τα θυμόμαστε κ θα γελάμε! ❤️

 

Ναι το θυμαμαι που δεν ηθελες..εισαι και μικρη μωρε ..προσωπικα δεν εχω κανενα παραπονο πραγματικα ,δοξα τω θεω λεω καθε μερα που προλαβα στο τσακ λογω ηλικιας και ας ειμαι καταταλαιπωρημενη .μια μερα εμεινα με ενα μωρο 3 ωρες κ ηταν σαν να μην ειχα μωρο ..παιχνιδάκι μου φανηκε..το ενα το πας οπου θες  ..βεβαια για το μετα που θα ξεπεταχτούν που εγραψες δεν ειμαι τοσο σιγουρη χαχχαχα γιατι θα ειναι ακομα χειροτερα τα πραγματα σιγουρα,θα τα κυνηγαμε ,τρεχάτε ποδαράκια μου ποιο να πρωτοπιασουμε. :-)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 46 λεπτά, ο/η Nefeliap είπε:

Ναι το θυμαμαι που δεν ηθελες..εισαι και μικρη μωρε ..προσωπικα δεν εχω κανενα παραπονο πραγματικα ,δοξα τω θεω λεω καθε μερα που προλαβα στο τσακ λογω ηλικιας και ας ειμαι καταταλαιπωρημενη .μια μερα εμεινα με ενα μωρο 3 ωρες κ ηταν σαν να μην ειχα μωρο ..παιχνιδάκι μου φανηκε..το ενα το πας οπου θες  ..βεβαια για το μετα που θα ξεπεταχτούν που εγραψες δεν ειμαι τοσο σιγουρη χαχχαχα γιατι θα ειναι ακομα χειροτερα τα πραγματα σιγουρα,θα τα κυνηγαμε ,τρεχάτε ποδαράκια μου ποιο να πρωτοπιασουμε. :-)

Έχεις πολύ δίκιο, κ γω οταν καμία φορά αγανακτω σκέφτομαι πόσο τυχερή είμαι που ήρθε το μωράκι μου έτσι εύκολα (εύκολα για εξωσωματική) κ ευγνωμονώ την τύχη μου! Πάντως το σκέφτομαι κ για δεύτερο γιατί πάρα την κούραση είναι τεράστια η χαρά! 

Να τα χαίρεσαι τα παιδάκια σου Νεφέλη! Πραγματικά νομίζω ότι μια μέρα θα ανοίξουμε τα μάτια θα είναι 18 κ εμείς θα αναρωτιομαστε που πήγαν τα χρόνια! Οπότε ας τα χαρούμε τώρα που μπορούμε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 λεπτά, ο/η Tokyo είπε:

Έχεις πολύ δίκιο, κ γω οταν καμία φορά αγανακτω σκέφτομαι πόσο τυχερή είμαι που ήρθε το μωράκι μου έτσι εύκολα (εύκολα για εξωσωματική) κ ευγνωμονώ την τύχη μου! Πάντως το σκέφτομαι κ για δεύτερο γιατί πάρα την κούραση είναι τεράστια η χαρά! 

Να τα χαίρεσαι τα παιδάκια σου Νεφέλη! Πραγματικά νομίζω ότι μια μέρα θα ανοίξουμε τα μάτια θα είναι 18 κ εμείς θα αναρωτιομαστε που πήγαν τα χρόνια! Οπότε ας τα χαρούμε τώρα που μπορούμε!

Εσυ εννοειται θα πας για δευτερο μωρακι !!!οπωσδήποτε!!  και σε κοβω και για 3ο.. αργοτερα βεβαια ..χαχα ! Ναι κοριτσι μου να σαι καλα !!και εσυ !!  και να τα χαιρομαστε ..και ολα τα μωρακια του κοσμου να ειναι καλά ,οι ψυχούλες ! Ακριβως οπως το λες !..περνανε τοσο γρήγορα οι ωρες , μερες πλεον..χαμπαρι δε θα παρουμε ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 8/9/2021 at 3:16 ΜΜ, ο/η Ντοναλτ είπε:

Στις 25 δεκεμβριου ειναι κανονικα η ημερομηνια μου αλλα φανταζομαι επειδη ειναι δυο θα παμε πιο νωρις.....μη το λες.....ηδη στη κοιλιτσα μου ειναι πολυ ζωηρα κ δε με αφηνουν να κοιμηθω καθολου απο τωρα🤪🤪🤪🤪 οποτε περιμενω δυσκολες μερες μολις βγουν 🤣🤣🤣 .δυστυχως εχουμε μονο τον μπαμπα μου απο βοηθεια καθως κ η μαμα μου κ τα πεθερικα μου τα χασαμε .

Το ίδιο ζω κ εγώ.. Από την ώρα που θα ξυπνήσω για την πρωτη τουαλέτα το βράδυ, θα αρχίσει πρώτα το ένα κ μετα το αλλο τις κλωτσιές.. Μου παιρνει ένα δίωρο για να ξανακοιμηθω.. Κ ολοι μέρα χοροπηδάνε.. Απορώ δεν κοιμουνται εκεί μέσα? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 9/9/2021 at 6:21 ΜΜ, ο/η Vasilique είπε:

Χαιρετίζω τα κορίτσια τα άυπνα! Διαβάζω αυτά που γράφετε κ τρομάζω για το τι με περιμένει! 😂 Υπομονή κ όλα θα φτιάξουν! Αυτό μόνο! 

Κορίτσια τα φώτα σας! Κυρίως εάν υπάρχουν στην ομάδα μανούλες 40+. Μετά την αυχενική κ για εντελώς προληπτικούς λόγους, κυρίως λόγω ηλικίας κάνατε nipt ή προτιμήσατε αμνιο; @Nefeliap κοριτσάκι μου εσύ που ήσουν κ στο ίδιο κέντρο που είμαι κ εγώ τι σου είπε ο Π; Εμένα μου μίλησε για αμνιο λόγω ηλικίας αλλά γύρω στην 32η εβδομάδα κ μου φαίνεται αργά… 😳

 

Εγω εκανα nipt .ο γιατρος μου ειπε οτι αφου η αυχενικη ειναι καλη ας κανουμε nipt κ ειμαστε ο.κ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 λεπτά, ο/η Ντοναλτ είπε:

Εγω εκανα nipt .ο γιατρος μου ειπε οτι αφου η αυχενικη ειναι καλη ας κανουμε nipt κ ειμαστε ο.κ

Ηλικία;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Vasilique είπε:

Ηλικία;

Καλημέρα κορίτσι μου!!! Με το καλό τα μωράκια σου!!! 

Κι εγώ nipt έκανα, αφού ήταν καλή κι αυχενική κι ήμουν 41. Ρώτησα κι εγώ το γιατρό μου αν χρειάζεται να κάνω κάτι παραπάνω λόγω ηλικίας γιατί είχα αγχωθεί για σύνδρομα και μου είχε πει ότι από τη στιγμή που τα βλέπουμε όλα καλά δε χρειάζεται να πάρουμε το ρίσκο για κάτι παραπάνω!!! Κι από τη στιγμή που τον εμπιστευομουν δεν έκανα!!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Vasilique με το καλό τα διδυμάκια σου!! Έκανες αυχενικη; Αν ναι τι πιθανότητες σου έδωσαν για σύνδρομα; Εμένα που ήταν μεγαλύτερες από 1/300 μου είπαν να κάνω nipt το οποίο και έκανα. Το ίδιο με της Νεφέλης, το πλήρες πακέτο, 900€. Αν και λένε ότι στα δίδυμα δεν είναι το ίδιο αξιόπιστο το αποτέλεσμα. Ηλικία 40 αλλά τα ωάρια ήταν από όταν ήμουν 37

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Antelope είπε:

@Vasilique με το καλό τα διδυμάκια σου!! Έκανες αυχενικη; Αν ναι τι πιθανότητες σου έδωσαν για σύνδρομα; Εμένα που ήταν μεγαλύτερες από 1/300 μου είπαν να κάνω nipt το οποίο και έκανα. Το ίδιο με της Νεφέλης, το πλήρες πακέτο, 900€. Αν και λένε ότι στα δίδυμα δεν είναι το ίδιο αξιόπιστο το αποτέλεσμα. Ηλικία 40 αλλά τα ωάρια ήταν από όταν ήμουν 37

@Sweetie79 @Antelope Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας! Κ ο γιατρός που μου έκανε την αυχενική κ ο γιατρός της εξωσωματικής (αυτόν θα κρατήσω κ ως γυναικολόγο-μαιευτήρα) είναι ευχαριστημένοι με τις τιμές αλλά ο παράγοντας ηλικία (44) τους κάνει να θέλουν αμνιο αλλά όχι τώρα μην τυχόν κ χάσουμε έμβρυο αλλά στις 32w… Τέλος πάντων του έχω απεριόριστη εμπιστοσύνη κ ό,τι με συμβουλέψει θα κάνω κ ο Θεός βοηθός! 🙏🏻

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Vasilique είπε:

@Sweetie79 @Antelope Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας! Κ ο γιατρός που μου έκανε την αυχενική κ ο γιατρός της εξωσωματικής (αυτόν θα κρατήσω κ ως γυναικολόγο-μαιευτήρα) είναι ευχαριστημένοι με τις τιμές αλλά ο παράγοντας ηλικία (44) τους κάνει να θέλουν αμνιο αλλά όχι τώρα μην τυχόν κ χάσουμε έμβρυο αλλά στις 32w… Τέλος πάντων του έχω απεριόριστη εμπιστοσύνη κ ό,τι με συμβουλέψει θα κάνω κ ο Θεός βοηθός! 🙏🏻

αφού βγήκαν καλές δεν έχεις λόγο να ανησυχείς! Στην πραγματικότητα είναι πολύ σπάνια τα σύνδρομα. Αυτό με την αμνιο τόσο αργά το έχω ξανακούσει αλλά αλήθεια δεν έχω καταλάβει τι νόημα έχει; αφού θα είναι ήδη ώριμα μωρά έτοιμα να βγουν. αν είναι έτσι κάνεις και εξέταση DNA από το αίμα που θα τους πάρουν μόλις γεννηθούν για να μην τρυπάνε σάκο! Αλήθεια, πώς το εξηγούν;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 11/9/2021 at 1:54 ΠΜ, ο/η Vasilique είπε:

Ηλικία;

41 κγω.αφου εμπιστευεσαι τον γιατρο σου οτι σου πει εκεινος.ολα θα πανε καλα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 ώρες, ο/η Antelope είπε:

αφού βγήκαν καλές δεν έχεις λόγο να ανησυχείς! Στην πραγματικότητα είναι πολύ σπάνια τα σύνδρομα. Αυτό με την αμνιο τόσο αργά το έχω ξανακούσει αλλά αλήθεια δεν έχω καταλάβει τι νόημα έχει; αφού θα είναι ήδη ώριμα μωρά έτοιμα να βγουν. αν είναι έτσι κάνεις και εξέταση DNA από το αίμα που θα τους πάρουν μόλις γεννηθούν για να μην τρυπάνε σάκο! Αλήθεια, πώς το εξηγούν;

Η αμνιο γενικά γίνεται μετά την 16η εβδομάδα κ ιδανικά 18-20η. Τα ξέρω από πρώτο χέρι καθόσον στα νιάτα μου δούλευα σε γνωστό γυναικολόγο που ήταν expert στις αμνιο. Στην περίπτωσή μου όμως κ καθαρά λόγω ηλικίας θέλουμε την αμνιο αλλά όχι τόσο νωρίς γιατί φοβόμαστε μην τυχόν κ σπάσουν τε νερά κ χαθεί η εγκυμοσύνη. Εξάλλου είτε στην 20η είτε στην 32η εάν το έμβρυο δεν πάει καλά η λύση που θα προκρίνουν θα είναι η διακοπή. Το ρίσκο όμως που παίρνεις στην 32η είναι μικρότερο αφού το έμβρυο πια είναι βιώσιμο… Όπως καταλαβαίνεις ακόμη κ το nipt σε τέτοιες περιπτώσεις γίνεται καθαρά για ψυχολογικούς λόγους. Σκέφτομαι να μην το κάνω γιατί εάν δείξει κάτι κακό θα τρελαθώ μέχρι την 32η εβδομάδα! Δεν θα την βγάλω καθαρή! 🤪 Προχωράμε κ ο Θεός βοηθός! 🙏🏻

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 9/9/2021 at 8:59 ΜΜ, ο/η Barbie15 είπε:

Καλησπέρα διδυμομανουλες!!! Πήγα σήμερα στο γυναικολόγο, 34+2 εβδομάδες. Το ένα το μωράκι είναι 2.100 κ όλα φυσιολογικά ενώ το άλλο είναι 1.800 κ το πρόβλημα είναι ότι η τιμή της μέσης εγκεφαλικής αρτηρίας στο δεύτερο μωρό  είναι στα κατώτερα φυσιολογικά όρια στο 1.20! Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα αύριο πρωί πρωί να γεννήσουμε με καισαρική για να μην έχουμε χειρότερα, αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν κάποια μανούλα δίδυμων γέννησε πρόωρα, ποσά κιλά ήταν τα μωράκια της αν χρειάστηκαν θερμοκοιτίδα κ πόσες μέρες έκατσαν στην θερμοκοιτίδα;

Πως εισαι κοριτσακι μου; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Vasilique είπε:

Η αμνιο γενικά γίνεται μετά την 16η εβδομάδα κ ιδανικά 18-20η. Τα ξέρω από πρώτο χέρι καθόσον στα νιάτα μου δούλευα σε γνωστό γυναικολόγο που ήταν expert στις αμνιο. Στην περίπτωσή μου όμως κ καθαρά λόγω ηλικίας θέλουμε την αμνιο αλλά όχι τόσο νωρίς γιατί φοβόμαστε μην τυχόν κ σπάσουν τε νερά κ χαθεί η εγκυμοσύνη. Εξάλλου είτε στην 20η είτε στην 32η εάν το έμβρυο δεν πάει καλά η λύση που θα προκρίνουν θα είναι η διακοπή. Το ρίσκο όμως που παίρνεις στην 32η είναι μικρότερο αφού το έμβρυο πια είναι βιώσιμο… Όπως καταλαβαίνεις ακόμη κ το nipt σε τέτοιες περιπτώσεις γίνεται καθαρά για ψυχολογικούς λόγους. Σκέφτομαι να μην το κάνω γιατί εάν δείξει κάτι κακό θα τρελαθώ μέχρι την 32η εβδομάδα! Δεν θα την βγάλω καθαρή! 🤪 Προχωράμε κ ο Θεός βοηθός! 🙏🏻

α εσύ έχεις και επαγγελματική εμπειρία! πωπω τι θα έχουν δει τα ματάκια σου... Βασικά αυτό λέω, αφού θα είναι βιώσιμο το έμβρυο στις 32 εβδομάδες, πώς να κάνεις διακοπή; δηλαδή το γεννάς ζωντανό και μετά τι; άσε δεν θέλω ούτε να το σκέφτομαι. Πάντως έχουν προχωρήσει τόσο πολύ τα μηχανήματα που η αυχενική από μόνη της πιστεύω θα έδινε στοιχεία αν δεν πήγαινε κάτι καλά. Κάποτε κάναν όλες μετά τα 35 αμνιο αλλά πλέον εμένα μου είπαν δεν συστήνεται αν δεν είναι μεγαλύτερες από τις πιθανότητες βάσει ηλικίας και σε σύγκριση με την πιθανότητα αποβολής λόγω της επέμβασης, δηλαδή 1/100. Αλήθεια σου δώσανε και hint για το φύλο; ή είναι νωρίς ακόμα;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Nefeliap είπε:

Πως εισαι κοριτσακι μου; 

Αχ ναι θα γέννησε το κορίτσι μας! @Barbie15 ελπίζω όλα καλά με τα μικράκια σου με τη λιγότερη δυνατή ταλαιπωρία

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κοριτσια από το μαιευτήριο!! Γέννησα τελικά τη Παρασκευή τα κοριτσάκια μου υγειεστατα δόξα το Θεό αλλά προωρακια. Η μικρή βγήκε 1630 ενώ στον υπέρηχο τη έβγαζε 1800 και η μεγάλη 2190. Αυτή τη στιγμή είναι κ οι δυο θερμοκοιτίδα κ εγώ μόνη στο δωμάτιο με ψυχολογία χάλια! Φοράνε μασκουλα οξυγόνου την οποία η μεγάλη σήμερα την έβγαλε, πίνουνε το γαλατάκι μου κ ελπίζω να περάσουν οι μέρες γρήγορα που θα τις πάρω σπιτι!! Η αγωνια τεράστια να πάνε όλα καλά κ να βάλουν βάρος σύντομα ειδικά η μικρούλα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Barbie15 είπε:

Καλησπέρα κοριτσια από το μαιευτήριο!! Γέννησα τελικά τη Παρασκευή τα κοριτσάκια μου υγειεστατα δόξα το Θεό αλλά προωρακια. Η μικρή βγήκε 1630 ενώ στον υπέρηχο τη έβγαζε 1800 και η μεγάλη 2190. Αυτή τη στιγμή είναι κ οι δυο θερμοκοιτίδα κ εγώ μόνη στο δωμάτιο με ψυχολογία χάλια! Φοράνε μασκουλα οξυγόνου την οποία η μεγάλη σήμερα την έβγαλε, πίνουνε το γαλατάκι μου κ ελπίζω να περάσουν οι μέρες γρήγορα που θα τις πάρω σπιτι!! Η αγωνια τεράστια να πάνε όλα καλά κ να βάλουν βάρος σύντομα ειδικά η μικρούλα 

Μπραβο κοριτσακι μου μη σκας ,θα μεινουν λιγες μερες κ μετα θα γυρισετε σπιτακι!!θα βαλουν κ βαρος κ ολα μια χαρα θα πανε.δωσε το γαλατάκι σου Μπραβο πολυ καλό αυτο..εγω δεν εδωσα πολυ δυστυχως , αλλα δε πειραζει..λογικη η αγωνια σου αλλα ολα θα ειναι μια χαρα συντομα !!!!γερα και τυχερα να ειναι στη ζωη τους μονο χαρες ευχομαι !!  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μακάρι να πάνε όλα καλά να τελειώνουμε, ακούς κ τόσα που λένε σε άλλους για να τα κρατάνε καμία φορά παραπάνω για τα λεφτά..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Barbie15 είπε:

Καλησπέρα κοριτσια από το μαιευτήριο!! Γέννησα τελικά τη Παρασκευή τα κοριτσάκια μου υγειεστατα δόξα το Θεό αλλά προωρακια. Η μικρή βγήκε 1630 ενώ στον υπέρηχο τη έβγαζε 1800 και η μεγάλη 2190. Αυτή τη στιγμή είναι κ οι δυο θερμοκοιτίδα κ εγώ μόνη στο δωμάτιο με ψυχολογία χάλια! Φοράνε μασκουλα οξυγόνου την οποία η μεγάλη σήμερα την έβγαλε, πίνουνε το γαλατάκι μου κ ελπίζω να περάσουν οι μέρες γρήγορα που θα τις πάρω σπιτι!! Η αγωνια τεράστια να πάνε όλα καλά κ να βάλουν βάρος σύντομα ειδικά η μικρούλα 

Να σου ζήσουν και να βγείτε σύντομα υγιέστατες! Λογική η ανησυχία σου αλλά εσύ και η ομάδα των γιατρών σου κάνατε το καλύτερο για τα παιδάκια σου. Και η μικρούλα που φαινόταν να ζορίζεται τον τελευταίο καιρό στην κοιλίτσα της θα πάρει σύντομα τα πάνω της και θα στηρίζεται στις δικές της δυνάμεις. Τα προωρακια ειναι πολύ δυνατά μωράκια! Κατέβηκε ήδη το γάλα σου; αυτό είναι ευλογία! Λένε ότι μωρά που τρέφονται με μητρικό στη θερμοκοιτιδα βγαίνουν πιο γρήγορα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Barbie15 είπε:

Μακάρι να πάνε όλα καλά να τελειώνουμε, ακούς κ τόσα που λένε σε άλλους για να τα κρατάνε καμία φορά παραπάνω για τα λεφτά..

Να σου ζήσουν τα μωράκια σου κορίτσι μου και σύντομα όλοι μαζί σπίτι!!! Κι εμένα οι μικρές μου γεννήθηκαν η μία 2090 κι η άλλη 2400 και έμειναν θερμοκοιτίδα  η μία 11 ημέρες κι η άλλη 9!!!Μην αγχώνεσαι τα προσέχουν στη θερμοκοιτίδα και θα τα κρατήσουν όσο πρέπει!!!! Πάντως τώρα έχουν γίνει κοριτσαρες κι ας ήταν λίγο προωρακια (εγώ ήμουν 34κ6).

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σας ευχαριστώ παρά πολύ κοριτσια για τις ευχές σας!!! Και εσείς να χαίρεστε τα παιδάκια σας!!!

@Sweetie79 κοντά ήμασταν, εγω 34+3 γέννησα. Εσυ περίμενες να πάρουν για να τις πάρεις ή απλώς το οξυγόνο; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια κορίτσια. Γίναμε 2 μηνών χθες και θα ήθελα να ρωτήσω τι ερεθίσματα είχαν τα παιδάκια σας. Η μία η πιο μεγάλη με παρατηρεί γελάει με κοιτάει συνέχεια και παίζει με ένα κρεμαστό περιστρεφόμενο που έχουμε στην κούνια της με μουσική. Η άλλη δεν κάνει τιποτα. Μπορεί να με κοιτάξει για λίγο και αλλάζει βλέμμα και με το παιχνιδάκι της θα το κοιτάξει για ένα λεπτό και μετά κοιτάει άλλου. Να ανησυχήσω; Αύριο έχουμε παιδίατρο θα την ρωτήσω, έχουμε και το πρώτο μας εμβόλιο . 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Barbie15 είπε:

Σας ευχαριστώ παρά πολύ κοριτσια για τις ευχές σας!!! Και εσείς να χαίρεστε τα παιδάκια σας!!!

@Sweetie79 κοντά ήμασταν, εγω 34+3 γέννησα. Εσυ περίμενες να πάρουν για να τις πάρεις ή απλώς το οξυγόνο; 

Κοίταξε ξεκίνησαν με οξυγόνο και οι δύο, η μία διάχυτο η άλλη με σωληνακι (νομίζω) από τη ΜΕΝΝ 3 στη 2 και τέλος στην απλή παρακολούθηση. Πήγαιναν πολύ καλά, αλλά νομίζω κοιτάζουν και το βάρος και την εβδομάδα γέννησης (θέλουν 36). Εγώ να φανταστείς τις είδα μετά από 3 ημέρες γιατί είχα κάποιες επιπλοκές από την καισαρική και δεν μπορούσα να κατέβω να τις δω!!! Πάντως εγώ αυτό που κατάλαβα είναι ότι τα προσέχουν τα μωράκια μας!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σας. Δίδυμα κι εγώ 34 κ 4..παλευω με τις καούρες.. Έχουν γυρίσει κ τα δύο με το κεφάλι οπότε ελπίζω σε φυσιολογικό τοκετό.. Δεν θα ήθελα να κανω καισαρική τώρα στην τρίτη γέννα. Σας έχουν πει κάτι για πιθανή μετάγγιση αίματος σε καισαρική!? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...