Μετάβαση σε περιεχόμενο

Του ΑΥΓΟΎΣΤΟΥ τα φεγγάρια είναι τόσο ερωτικά, θα γεμίσει τις κοιλιές μας με υπέροχα μωρά!!!! ❤️❤️❤️


Kostef

Recommended Posts

στις πριν 56 λεπτά, ο/η anna90 είπε:

Κι εγώ κορίτσια θα ζητήσω κι αλλες εξετάσεις. Θέλω να δω την προγεστερονη και τα οιστρογόνα  μου, τα υπόλοιπα τα έχω δει νομίζω. (Λαμβανω αγωγη για υψηλη προλακτινη και χαπια για θυρεοειδή) Επίσης λέω να ζητήσω να κάνω σαλπιγγογραφια έτσι για να δω τι γίνεται εκεί. 

Κοριτσι μου ηθελα να σε ρωτησω..

ισχυει αυτο που μου ειχαν πει για τ θυρεοειδη πως οταν τ ειχε αρυθμιστο γιαυτο ειχα λιγη ανεβασμενη προλακτινη?? Τωρα ειναι καλα ο θυρεοειδης κ η προλακτινη μου ειναι 26 τωρα ενω λεει μεχρι 35 στο χαρτι που εχω με τις τιμες!!! 
ισως επειδη ανεβηκε ο θυρεοειδης λιγο.. δεν μου ειπαν κατι για αγωγη.. 

Απλα ηθελα να σε ρωτησω εαν σ ειπαν κ εσενα πως εχει σχεση η προλακτινη με τ θυρεοειδη?? 
οταν το ειχε αρυθμιστο τ θυρεοειδη ειχα 46 προλακτινη κ tsh 5.. οταν ρυθμισα επεσε στα 21 προλακτινη κ tsh 1,47.!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 461
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κοριτσια οι εξετασεις μου την 3η μερα του κυκλου μου !! Μου ειπαν πως ειναι φυσιολογικες !!!την tsh την ειχε 1,47 αλλα ανεβηκε λιγο ..

πως σας φαινονται κοριτσια μου 

TSH : 2.83
LH : 5.51
FSH : 6.92
Προλακτινη : 26.10 (φυσιολ μεχρι 35)
Οιστραδιολη Ε2 : 35.37
Τεστοστερονη : 0.30
Ανδροστενδιονη : 3.17
SHBG : 42.3 
DHEA-S : 2.88

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Maroulita! είπε:

Εμείς έχουμε θέμα με το σπέρμα μας!

Οι δικές μου ορμονικές εξετάσεις ηταν οκ κ σαλπιγγογραφια το ίδιο! (Τις εκανα Φεβρουάριο)

Εκανε κ ο άντρας μου ενα σπερμοδιαγραμμα οπου η κινητικότητα και η μορφολογία ήταν λίγο χαλια κ ενώ πήραμε φόρα μας έκοψε η καραντίνα, έφυγε ο γιατρός του γιατι διορίστηκε στο δημόσιο, μας πήρε λίγο από κάτω (λίγο παραπάνω τον σύζυγο) οπότε είπαμε να ηρεμήσουμε κ από Σεπτέμβριο να το ξαναπιασουμε..Μας μένει επαναληπτικό σπερμοδιαγραμμα, καλλιέργεια και του είπε να κάνει και ένα τριπλεξ παρόλο που εξετάστηκε για κιρσοκήλη κ δεν βρέθηκε κάτι!!

Κ μένα την πρώτη φορά μου είπε η γυναικολόγος το ίδιο, δεν χρειάζεται, χαλαρωστε κτλ αλλά στην επόμενη επίσκεψη με καθοδήγησε! 

Άρα εγώ πιστεύω ότι σύντομα θα τα καταφέρετε. Κι εμείς με το σπέρμα είχαμε πρόβλημα. Η κινητικότητα είχε επηρεαστεί από μικρόβιο και μετά την θεραπεία τα καταφέραμε αμέσως. Να ναι καλά και ο ανδρολογος που επισκεφτηκαμε στην Θεσσαλονίκη. Μας βοήθησε πολύ! Δεν πειράζει που χάθηκε λίγος χρόνος όλα θα γίνουν. Το σημαντικό είναι να επαναλάβει το σπερμοδιαγραμμα για να δείτε που βρίσκεστε! Είμαι πολύ σίγουρη ότι πλησιάζουν τα χαρμόσυνα νέα!💗

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 30 λεπτά, ο/η Ntianaki__o8 είπε:

Κοριτσια οι εξετασεις μου την 3η μερα του κυκλου μου !! Μου ειπαν πως ειναι φυσιολογικες !!!την tsh την ειχε 1,47 αλλα ανεβηκε λιγο ..

πως σας φαινονται κοριτσια μου 

TSH : 2.83
LH : 5.51
FSH : 6.92
Προλακτινη : 26.10 (φυσιολ μεχρι 35)
Οιστραδιολη Ε2 : 35.37
Τεστοστερονη : 0.30
Ανδροστενδιονη : 3.17
SHBG : 42.3 
DHEA-S : 2.88

Ντιανακι μου εγώ ξέρω η τιμή του θυρεοειδή είναι καλό να είναι κάτω από 2,5. Αχ χίλια συγνώμη δεν είμαι γιατρός και σε καμία περίπτωση δεν θέλω να σε αγχωσω απλά έτσι έχω διαβάσει. Το σημαντικό είναι όμως τι σου είπε ο γιατρός. Αλλά και πάλι αυτό δεν είναι τίποτα γιατί ρυθμίζεται εύκολα από ότι γνωρίζω!🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Ntianaki__o8 είπε:

Κοριτσι μου ηθελα να σε ρωτησω..

ισχυει αυτο που μου ειχαν πει για τ θυρεοειδη πως οταν τ ειχε αρυθμιστο γιαυτο ειχα λιγη ανεβασμενη προλακτινη?? Τωρα ειναι καλα ο θυρεοειδης κ η προλακτινη μου ειναι 26 τωρα ενω λεει μεχρι 35 στο χαρτι που εχω με τις τιμες!!! 
ισως επειδη ανεβηκε ο θυρεοειδης λιγο.. δεν μου ειπαν κατι για αγωγη.. 

Απλα ηθελα να σε ρωτησω εαν σ ειπαν κ εσενα πως εχει σχεση η προλακτινη με τ θυρεοειδη?? 
οταν το ειχε αρυθμιστο τ θυρεοειδη ειχα 46 προλακτινη κ tsh 5.. οταν ρυθμισα επεσε στα 21 προλακτινη κ tsh 1,47.!!

Ναι Η προλακτινη επηρεάζεται από τον θυρεοειδή σίγουρα, αλλά και πάλι εξαρτάται από τις τιμές του θυρεοειδή. Εγώ είχα tsh 2.9 και προλακτινη στην πρώτη εξέταση 63 και στη δεύτερη 104....! Δεν δικαιολογεί η tsh τέτοιες τιμές προλακτινης. Έκανα μαγνητική για ελέγξω μήπως έχω προλακτινωμα, αλλά βγήκε καθαρή. Είναι καθαρά προβληματική η υποφυση σε μένα απλά. Ο γιατρός θέλεις να μου κατεβάσει την tsh 1.5 σίγουρα και την προλακτινη όσο πιο χαμηλά γίνεται.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η anna90 είπε:

Ναι Η προλακτινη επηρεάζεται από τον θυρεοειδή σίγουρα, αλλά και πάλι εξαρτάται από τις τιμές του θυρεοειδή. Εγώ είχα tsh 2.9 και προλακτινη στην πρώτη εξέταση 63 και στη δεύτερη 104....! Δεν δικαιολογεί η tsh τέτοιες τιμές προλακτινης. Έκανα μαγνητική για ελέγξω μήπως έχω προλακτινωμα, αλλά βγήκε καθαρή. Είναι καθαρά προβληματική η υποφυση σε μένα απλά. Ο γιατρός θέλεις να μου κατεβάσει την tsh 1.5 σίγουρα και την προλακτινη όσο πιο χαμηλά γίνεται.....

Καταλαβα κοριτσι μου !! Τωρα ποσο ειναι με την αγωγη ?? 
εγω τωρα εχω 26 κ μου ειπε πως δε χρειαζεται να παρω κατι!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 λεπτά, ο/η Ευάγγελοςτ είπε:

Ντιανακι μου εγώ ξέρω η τιμή του θυρεοειδή είναι καλό να είναι κάτω από 2,5. Αχ χίλια συγνώμη δεν είμαι γιατρός και σε καμία περίπτωση δεν θέλω να σε αγχωσω απλά έτσι έχω διαβάσει. Το σημαντικό είναι όμως τι σου είπε ο γιατρός. Αλλά και πάλι αυτό δεν είναι τίποτα γιατί ρυθμίζεται εύκολα από ότι γνωρίζω!🥰

Ναι το ξερω κοριτσι μου είχα 1,47 τωρα ανεβηκε κ συνεχιζω το χαπακι μου :) κανονικα ναι το θελουν χαμηλα !!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 25 λεπτά, ο/η Ntianaki__o8 είπε:

Καταλαβα κοριτσι μου !! Τωρα ποσο ειναι με την αγωγη ?? 
εγω τωρα εχω 26 κ μου ειπε πως δε χρειαζεται να παρω κατι!!

Τώρα κλείνω τον πρώτο μου μήνα θεραπείας της προλακτινης με dostinex Και του θυρεοειδή με Tirosint. Τη Δευτέρα θα μιλήσω με τον γιατρό να δούμε τι εξετάσεις θα κάνω πάλι....! Και είχα ελπίδες εγώ ότι με τον πρώτο μήνα θεραπείας θα έπιανα και παιδι...χαχαχαχα!! Έχω ήδη συμπτώματα περιόδου και περιμένω σε 4-6 μερες!!! 26 προλακτινη λες....Εγώ στα χαρτιά έχω φυσιολογικές τιμές έως 23 και ξέρω ότι όσο πιο χαμηλά, τόσο πιο καλα. Αλλά δεν νομίζω να δίνουν αγωγη για τόσο μικρές αποκλίσεις τιμών. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η anna90 είπε:

Τώρα κλείνω τον πρώτο μου μήνα θεραπείας της προλακτινης με dostinex Και του θυρεοειδή με Tirosint. Τη Δευτέρα θα μιλήσω με τον γιατρό να δούμε τι εξετάσεις θα κάνω πάλι....! Και είχα ελπίδες εγώ ότι με τον πρώτο μήνα θεραπείας θα έπιανα και παιδι...χαχαχαχα!! Έχω ήδη συμπτώματα περιόδου και περιμένω σε 4-6 μερες!!! 26 προλακτινη λες....Εγώ στα χαρτιά έχω φυσιολογικές τιμές έως 23 και ξέρω ότι όσο πιο χαμηλά, τόσο πιο καλα. Αλλά δεν νομίζω να δίνουν αγωγη για τόσο μικρές αποκλίσεις τιμών. 

Εμενα το χαρτι μου λεει μεχρι 35 πιστευω ειναι κ αναλογα το μικροβιολογικο :) 

η πρωτη μου ληψη 26 η δευτερη 21 !!! 
εγω περιμενω σε 2 μερες περιοδο μια απο τα ιδια .. πονακια χαμηλα που κ που 
!!! ελπιζω να πουμε καλα νεα σε λιγες μερες αλλιως τον επομενο μηνα τι να κανουμε....

εγω παιρνω Τ4 62..!! Απο 1,47 πηγε 2,83 γιαυτο ανεβηκε μαλλον κι η προλακτινη !!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Ευάγγελοςτ είπε:

Άρα εγώ πιστεύω ότι σύντομα θα τα καταφέρετε. Κι εμείς με το σπέρμα είχαμε πρόβλημα. Η κινητικότητα είχε επηρεαστεί από μικρόβιο και μετά την θεραπεία τα καταφέραμε αμέσως. Να ναι καλά και ο ανδρολογος που επισκεφτηκαμε στην Θεσσαλονίκη. Μας βοήθησε πολύ! Δεν πειράζει που χάθηκε λίγος χρόνος όλα θα γίνουν. Το σημαντικό είναι να επαναλάβει το σπερμοδιαγραμμα για να δείτε που βρίσκεστε! Είμαι πολύ σίγουρη ότι πλησιάζουν τα χαρμόσυνα νέα!💗

Μακάρι να πλησιάσουν τα ευχάριστα για όλες μας!!! ❤️

Άκουσα ότι το οποίο θέμα στον άντρα είναι πιο εύκολο να λυθεί!

Να επιμείνετε κ σεις στο γιατρό..ας τις κανετε να βεβαιωθειτε ότι είναι όλα καλά και ας επιβεβαιωθεί ο γιατρός ότι όλα ηταν θέμα χρόνου.. καμιά φορά και μόνο στη διαδικασία που μπαίνουμε χαλαρώνουμε! 😉

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 47 λεπτά, ο/η Ntianaki__o8 είπε:

Εμενα το χαρτι μου λεει μεχρι 35 πιστευω ειναι κ αναλογα το μικροβιολογικο :) 

η πρωτη μου ληψη 26 η δευτερη 21 !!! 
εγω περιμενω σε 2 μερες περιοδο μια απο τα ιδια .. πονακια χαμηλα που κ που 
!!! ελπιζω να πουμε καλα νεα σε λιγες μερες αλλιως τον επομενο μηνα τι να κανουμε....

εγω παιρνω Τ4 62..!! Απο 1,47 πηγε 2,83 γιαυτο ανεβηκε μαλλον κι η προλακτινη !!! 

Μακάρι να τα καταφέρουμε σύντομα!! 😊😊😊🤞🤞🙏🙏

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Pixies είπε:

Να ρωτήσω κάτι την χοριακη την κάνουμε πρωί και νηστικη και πόσο περίπου κοστίζει? 

Κοριτσι μου, νομίζω πως δε παίζει ρόλο στο αποτέλεσμα σου  η ώρα που θα πας κ το αν θα είσαι νηστική.. αν στη γράψει γιατρός θα δώσεις συμμετοχή 1€ , διαφορετικά 10€ -15€.

Ας με διορθώσει κάποιο κορίτσι αν είμαι λάθος.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 38 λεπτά, ο/η lactaki είπε:

Κοριτσι μου, νομίζω πως δε παίζει ρόλο στο αποτέλεσμα σου  η ώρα που θα πας κ το αν θα είσαι νηστική.. αν στη γράψει γιατρός θα δώσεις συμμετοχή 1€ , διαφορετικά 10€ -15€.

Ας με διορθώσει κάποιο κορίτσι αν είμαι λάθος.. 

Οκ ευχαριστώ πολύ! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Pixies είπε:

Να ρωτήσω κάτι την χοριακη την κάνουμε πρωί και νηστικη και πόσο περίπου κοστίζει? 

Όπως σου τα είπε το lactaki. Οπότε θέλεις την κάνεις. Αν στη γράψει ο γιατρός πληρώνεις μια μικρή συμμετοχή αλλιώς στο μικροβιολογικό που έκανα εγώ κόστιζε 20 ευρώ!💗

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερααααα κορίτσια του.. ομορφη εβδομάδα να έχουμε...επιτέλους μετραω αντίστροφα για να σταματήσω τη δουλεια.. 7 Σεπτεμβρίου τέλος..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημέρα κοριτσια!!!καλή εβδομάδα να έχουμε...εμείς στην προσπάθεια ειμαστε ακομα...κ βλέπουμε...εσείς???

να ρωτήσω το σαββατο ειχα δει λιγες κλωστες απο αιμα ροζ με υγρα διάφανα, προφανώς η ωορρηξια θα ειναι απλα την τεταρτη που ειχα γυναικολογο υπολόγισε σε καμια βδομαδα οτι θα κανω ωορρηξία  ..πονους ειχα σαββατο κ πιο πολυ την κυριακη ,σημερα δεν πονάω...επαφες είχαμε απο μια φορα το πσκ..οποτε σαν μερες πρέπει να το πετύχαμε...αλλα συνεχίζω θα κάνουμε κ αυριο...τωρα μερα παρα μερα θα το πάω πάλι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η ζουζουνα* είπε:

καλημέρα κοριτσια!!!καλή εβδομάδα να έχουμε...εμείς στην προσπάθεια ειμαστε ακομα...κ βλέπουμε...εσείς???

να ρωτήσω το σαββατο ειχα δει λιγες κλωστες απο αιμα ροζ με υγρα διάφανα, προφανώς η ωορρηξια θα ειναι απλα την τεταρτη που ειχα γυναικολογο υπολόγισε σε καμια βδομαδα οτι θα κανω ωορρηξία  ..πονους ειχα σαββατο κ πιο πολυ την κυριακη ,σημερα δεν πονάω...επαφες είχαμε απο μια φορα το πσκ..οποτε σαν μερες πρέπει να το πετύχαμε...αλλα συνεχίζω θα κάνουμε κ αυριο...τωρα μερα παρα μερα θα το πάω πάλι.

Μία χαρά οπότε πετύχατε τη μέρα, αν μπορείτε κ σήμερα εγώ έτσι θα έκανα! 

Αυτό το μήνα αν κ δεν χρησιμοποίησα τεστ ωορρηξιας μόνο από τα υγρά πιστεύω να πέτυχα κ εγώ την ωορρηξια. Οπότε ελπίζουμε για το καλύτερο σε 5 η 6 μέρες!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Kostef είπε:

Μία χαρά οπότε πετύχατε τη μέρα, αν μπορείτε κ σήμερα εγώ έτσι θα έκανα! 

Αυτό το μήνα αν κ δεν χρησιμοποίησα τεστ ωορρηξιας μόνο από τα υγρά πιστεύω να πέτυχα κ εγώ την ωορρηξια. Οπότε ελπίζουμε για το καλύτερο σε 5 η 6 μέρες!! 

ναι θα κανω κ σημερα το βραδυ...εχω και την μικρή μου άρρωστη με πυρετο...ευτυχως τα αλλα 2 ειναι καλα...και δεν πάμε πουθενά...τι να πω...με αυτές τις ιώσεις..  

καλή επιτυχια!!!εγω τεστ ωορρηξιας εκανα για κάποιους μήνες για το 2ο γιο μου μεχρι να τον αποκτήσω απλα μου έφερναν αγχος κ τα σταματησα τοτε...το 3ο παιδι ηρθε ετσο χαλαρά...τωρα το 4ο γενικα ειμαι χαλαρη πιστευω...αν θέλει να έρθει οκ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια μου και καλή εβδομάδα. 

Εγω ευτυχώς δεν έχω αδιαθετήσει ακόμα αν και περίμενα σήμερα αλλά θα δείξει δεν χαίρομαι ακόμα. Πολύ χαίρομαι που με κάνετε παρέα και έχω και εγώ κάπου να τα λέω. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια μου και καλή εβδομάδα. 

Εγω ευτυχώς δεν έχω αδιαθετήσει ακόμα αν και περίμενα σήμερα αλλά θα δείξει δεν χαίρομαι ακόμα. Πολύ χαίρομαι που με κάνετε παρέα και έχω και εγώ κάπου να τα λέω. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κοριτσάκια μου καλή εβδομάδα να έχουμε!!! Άντε να κλείσουμε ευχάριστα τον μήνα!!! Εγώ το έχω ξεκαθαρίσει ήδη στον άντρα μου αν έρθει η επόμενη περίοδος θα έρθει Πέμπτη οπότε Σάββατο πάει για σπέρμοδιαγραμμα γιατί αν περιμένω πότε θα του αλλάξουν πάλι τη βάρδια στη δουλειά για να πάει καθημερινή στο μικρόβιολογικο που είναι δίπλα στο σπίτι θα έχω βγει στη συνταξη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...