Μετάβαση σε περιεχόμενο

Recommended Posts

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Sotiria2004 είπε:

Για αυτό πάμε κατά διαόλου γιατί θέλουμε να ρωτήσουμε την γνώμη του άλλου αλλά αν δεν μας αρέσει να του ρίξουμε και μια κατάρα... Αν μας αρέσει να του βάλουμε έλα λαικ... Να σας χαϊδεύουν τα αυτιά θέλετε μόνο... 

Όπως και να έχει ότι άδεια και να πάρει αν δεν είναι των μηνών που δουλεύει αυτή που δικαιούστε θα είναι αναρρωτικη αλλά δεν της άρεσε η αναρρωτικη μην χάσει 50ε και αυτά που μου λέει είναι λόγια του αέρα δεν θα έπρεπε καν να το συζητάει... Είναι για ιερο σκοπό... 

Ρίξε καμία κατάρα ακόμα να βγάλεις το αχτη σου... Έχω 3 κατσίκες.. Ετθχε να είμαι σε χωριό 

Τα πράγματα για μένα είναι απλά. Ο νόμος παρέχει σε κάθε εργαζόμενο κάποιες δυνατότητες για άδεια. Οι εκπαιδευτικοι έχουν κατα κανόνα ελάχιστη κανονική άδεια την οποία δεν μπορουν κ να πάρουν εύκολα. Έπειτα είναι η αναρρωτική που επίσης για τους εκπαιδευτικούς είναι δύσκολη αλλα σίγουρα γίνεται. Αυτό που καταλαβαίνω ότι λέει το @lactaki είναι αν υπάρχει πρόβλεψη στο διάταγμα που βγήκε σχετικά με τις ειδικές άδειες (λόγω κορωνοιου) που να εντάσει και τις κοπέλες της εξωσωματικής στις ευπαθείς ομάδες. Αν αυτό ισχύει δεν έχει σχέση με δημόσιο ή ιδιωτικό τομέα αλλά τους περιλαμβάνει όλους. Κ ναι αν το παρέχει ο νόμος γιατί να μην το πάρει; δικαίωμα δεν είναι; αν δεν το παρέχει θα πάρει αναρρωτική δεν είδα να το αποκλείει ως ενδεχόμενο.

Τώρα για τις κατάρες που λες θα υποθέσω ότι απλά δεν ξέρεις το ανέκδοτο, αν κ ακόμα κ έτσι δεν βλέπω που τις είδες!  στις δικές σου τις κατσίκες λοιπόν εύχομαι μακροζωία! 

Επειδή το ξεχυλωσαμε, σου εύχομαι με το καλό το μωρό σου κ ας μην πέφτουμε έτσι να φάμε μια κοπέλα που έκανε απλά μια ερώτηση 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η lactaki είπε:

Ωραία.. προσκομιζεις χαρτί στο σχολείο από το γιατρό σου? Ποια η διαδικασία δλδ? .. εγώ θα πάρω 7 διέγερσης γιατί ετ όταν κάνω θα είναι κλειστά τα σχολεία... 

Εγω παιρνω μια απλη βεβ του γιατρου οτι είμαι σε διαδικασία υποβοηθούμενης αναπαραγωγής κ μια απο το κεντρο.....Γιατί διαβασα στο άρθρο οτι γράφει 2 βεβ.....Όμως μια φιλη αναπληρώτρια δεν την πηρε δεν τη δέχονταν την άδεια  .θα σου στείλω μνμ με αυτα που μου είπε...βέβαια εσυ προσπάθησε να την πάρεις ...τωρα που πας Αθήνα πας για επιτροπή η διεγερση;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 33 λεπτά, ο/η Dimitra75 είπε:

Εγω παιρνω μια απλη βεβ του γιατρου οτι είμαι σε διαδικασία υποβοηθούμενης αναπαραγωγής κ μια απο το κεντρο.....Γιατί διαβασα στο άρθρο οτι γράφει 2 βεβ.....Όμως μια φιλη αναπληρώτρια δεν την πηρε δεν τη δέχονταν την άδεια  .θα σου στείλω μνμ με αυτα που μου είπε...βέβαια εσυ προσπάθησε να την πάρεις ...τωρα που πας Αθήνα πας για επιτροπή η διεγερση;;

Τώρα θα πάω για επιτροπή αλλά δε χρειάζεται να πάρω άδεια γιατί δε πάμε σχολείο.. διέγερση θα βγει αρχές Ιουνίου, τη τελευταία βδομάδα πριν κλείσουμε υπολογίζω να γίνει η ωοληψια.. 12 Ιουνίου κλείνουν τα σχολεία... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η lactaki είπε:

Δεν είπα οτι θα ρισκάρω την υγέια μου ή του παιδιού μου για να μη χάσω χρήματα από τυχόν άδεια που θα πάρω.. αλλά δεν έχω το δικαίωμα να ψάξω τι ισχύει στη περίπτωσή μου??   όλες τις άδειες θα τις εξαντλήσω αν χρειαστεί!!! Απλά ήταν ειρωνικό το ύφος σου χωρίς να γνωρίζεις.. 

Κορίτσια μου δεν καταλαβαίνω για ποιο λόγο απολογείσαι; και φυσικά θα ψάξεις τι σε συμφέρει Κι εγώ στον ιδιωτικό τομέα δουλεύω και έχω πάρει την άδεια ειδικού σκοπού αν όμως έρθει ένα μωρό και είναι ακόμα έτσι η κατάσταση και μπορώ να την ξανά πάρω εννοείται ότι θα το κάνω. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Tokyo είπε:

Τα πράγματα για μένα είναι απλά. Ο νόμος παρέχει σε κάθε εργαζόμενο κάποιες δυνατότητες για άδεια. Οι εκπαιδευτικοι έχουν κατα κανόνα ελάχιστη κανονική άδεια την οποία δεν μπορουν κ να πάρουν εύκολα. Έπειτα είναι η αναρρωτική που επίσης για τους εκπαιδευτικούς είναι δύσκολη αλλα σίγουρα γίνεται. Αυτό που καταλαβαίνω ότι λέει το @lactaki είναι αν υπάρχει πρόβλεψη στο διάταγμα που βγήκε σχετικά με τις ειδικές άδειες (λόγω κορωνοιου) που να εντάσει και τις κοπέλες της εξωσωματικής στις ευπαθείς ομάδες. Αν αυτό ισχύει δεν έχει σχέση με δημόσιο ή ιδιωτικό τομέα αλλά τους περιλαμβάνει όλους. Κ ναι αν το παρέχει ο νόμος γιατί να μην το πάρει; δικαίωμα δεν είναι; αν δεν το παρέχει θα πάρει αναρρωτική δεν είδα να το αποκλείει ως ενδεχόμενο.

Τώρα για τις κατάρες που λες θα υποθέσω ότι απλά δεν ξέρεις το ανέκδοτο, αν κ ακόμα κ έτσι δεν βλέπω που τις είδες!  στις δικές σου τις κατσίκες λοιπόν εύχομαι μακροζωία! 

Επειδή το ξεχυλωσαμε, σου εύχομαι με το καλό το μωρό σου κ ας μην πέφτουμε έτσι να φάμε μια κοπέλα που έκανε απλά μια ερώτηση 

Όλοι ξέρουμε πως όσοι βγήκαν με ειδική άδεια τα χρήματα ήταν πολύ λιγότερα από έναν μισθό... Οπότε δεν εννοούσε αυτό... Τα χρήματα θέλει του μισθού της... Και επίσης μετά άρχισε να λέει ότι δεν την πειράζει να είναι και αναρρωτικη στο σχόλιο που απάντησα και άνοιξε το θέμα είπε θέλω να μην χάσω τον μισθό μου... 

Και όταν γράφουμε δημόσια ε ει και άλλος δικαίωμα να πει την γνώμη του... 

Ευχαριστώ και σε σένα εύχομαι τα Καλύτερα... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 38 λεπτά, ο/η Sotiria2004 είπε:

Όλοι ξέρουμε πως όσοι βγήκαν με ειδική άδεια τα χρήματα ήταν πολύ λιγότερα από έναν μισθό... Οπότε δεν εννοούσε αυτό... Τα χρήματα θέλει του μισθού της... Και επίσης μετά άρχισε να λέει ότι δεν την πειράζει να είναι και αναρρωτικη στο σχόλιο που απάντησα και άνοιξε το θέμα είπε θέλω να μην χάσω τον μισθό μου... 

Και όταν γράφουμε δημόσια ε ει και άλλος δικαίωμα να πει την γνώμη του... 

Ευχαριστώ και σε σένα εύχομαι τα Καλύτερα... 

Σωτηρία νομίζω αυτό που λες είναι η αναστολή, η άδεια ειδικού σκοπού αμοιβεται κανονικά (εργάζομαι στον ιδιωτικό τομέα) κ την πήραν αρκετοί συνάδελφοι (με μικρά παιδιά κ μια έγκυος). Όμως αλήθεια δεν καταλαβαίνω τι μας πειράζει αν ένας άνθρωπος ψάχνει τι είναι προς το συμφέρον του, στα νομιμα πλαίσια πάντα... 

Καλή συνέχεια κ σε σένα κ με το καλο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Tokyo είπε:

Σωτηρία αυτό που λες είναι η αναστολή, η άδεια ειδικού σκοπού αμοιβεται κανονικά (εργάζομαι στον ιδιωτικό τομέα) κ την πήραν αρκετοί συνάδελφοι (με μικρά παιδιά κ μια έγκυος). Όμως αλήθεια δεν καταλαβαίνω τι μας πειράζει αν ένας άνθρωπος ψάχνει τι είναι προς το συμφέρον του, στα νομιμα πλαίσια πάντα... 

Καλή συνέχεια κ σε σένα κ με το καλο

Η κοπέλα ρώτησε πως θα πάρει άδεια.... Και της λέω πάρε αναρρωτικη και τελείωσε, σιγά το πρόβλημα... Και μετά μου απάντησε δεν θέλω να χασω τον μισθό μου... Πως θα γίνει βρε κοπέλα μου και να μην δουλεύεις και να πάρεις όλα τα φράγκα σαν να δούλευες.. Και πρόσεξε δεν είπε ότι είναι έγκυος ούτε ότι έχει παιδιά... Για την προσπάθεια το είπε... Εμένα την αδερφή μου στο Παπαγεωργίου της αναβαλαν την εμβρυομεταφορα λόγω κορονοιου.. Μέχρι τότε δλδ να απαιτεί από την δουλειά της να πάρει τα λεφτά κανονικά; δεν ξέρω.. 

Και δεν με πειράζει... Σε δημόσιο τσατ είπα την γνώμη μου... Εσείς δεν δέχεστε αντίθετη γνώμη αν δεν σας χαϊδεύει τα αυτιά... Και επίσης είτε πάρει τον μισθό της είτε την αναρρωτικη που παίρνω και εγώ από το κράτος θα τα πάρει... Η διαφορά είναι τόσο ελάχιστη που για αυτό είπα σιγά το πράγμα πάρε αναρρωτικη και τέλος ακόμα και τον μισθό να πάρει πόσα παραπάνω ρε κορίτσια θα είναι; εγώ με μισθό 600 από το ΙΚΑ παίρνω 500 και ο οαεδ μετά θα μου δώσει και τα υπόλοιπα.. Πόσα παραπάνω θα χάσει δλδ.; 

Άμα δεν θέλετε να απαντάμε μην γράφετε... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Sotiria2004 είπε:

Η κοπέλα ρώτησε πως θα πάρει άδεια.... Και της λέω πάρε αναρρωτικη και τελείωσε, σιγά το πρόβλημα... Και μετά μου απάντησε δεν θέλω να χασω τον μισθό μου... Πως θα γίνει βρε κοπέλα μου και να μην δουλεύεις και να πάρεις όλα τα φράγκα σαν να δούλευες.. Και πρόσεξε δεν είπε ότι είναι έγκυος ούτε ότι έχει παιδιά... Για την προσπάθεια το είπε... Εμένα την αδερφή μου στο Παπαγεωργίου της αναβαλαν την εμβρυομεταφορα λόγω κορονοιου.. Μέχρι τότε δλδ να απαιτεί από την δουλειά της να πάρει τα λεφτά κανονικά; δεν ξέρω.. 

Και δεν με πειράζει... Σε δημόσιο τσατ είπα την γνώμη μου... Εσείς δεν δέχεστε αντίθετη γνώμη αν δεν σας χαϊδεύει τα αυτιά... Και επίσης είτε πάρει τον μισθό της είτε την αναρρωτικη που παίρνω και εγώ από το κράτος θα τα πάρει... Η διαφορά είναι τόσο ελάχιστη που για αυτό είπα σιγά το πράγμα πάρε αναρρωτικη και τέλος ακόμα και τον μισθό να πάρει πόσα παραπάνω ρε κορίτσια θα είναι; εγώ με μισθό 600 από το ΙΚΑ παίρνω 500 και ο οαεδ μετά θα μου δώσει και τα υπόλοιπα.. Πόσα παραπάνω θα χάσει δλδ.; 

Άμα δεν θέλετε να απαντάμε μην γράφετε... 

Για κάποιο λόγο συνεχίζεις να ασχολείσαι μαζί μου χωρίς να μιλάς μαζί μου!!! Για να αναφέρομαι σε άδεια κατά την προσπάθεια (διέγερση) κ όχι για εμβρυομεταφορα πάει να πει ότι υπάρχει δε το λέω κουτουρου.. αν θες τόσο πολυ να σου την παραθέσω από άρθρο γιατί απ' ότι βλέπω σ λίγο θα απολογηθω κιόλας. 

εσύ είσαι στον ιδιωτικό  τομέα γνωρίζεις κ για το δημοσιο ποια είναι η διαφορά ακριβως??κ τα λες με τόση σιγουριά!!!  Κ σ ξανά λέω 50€ δεν ειναι..

εσύ γλυκιά μου στον ιδιωτικό θα κάτσεις 8 μήνες όταν με το καλό γεννήσεις.. γιατί να το κρίνουμε εμείς που δε δικαιούμαστε ούτε τους μισούς μήνες?? Εννοείται πως το χαίρομαι για σένα να χαρείς το παιδάκι σου με το καλό όταν έρθει αλλά είπα εγώ κάτι σχετικό κ υποτιμητικό??εσύ γιατί το κάνεις από χθες κ απαντάς επιθετικά κ ειρωνικα?? Κ ναι θα εξαντλησω ο,τι άδεια υπάρχει αν χρειαστεί δε με γνωρίζεις για να κρίνεις αν χρειάζομαι τα 50ε η όχι!!! Κ φυσικά θα δεχτώ την άποψη σου αλλά όχι τον τρόπο σου... Ως εδώ λοιπόν , σταματάμε το θέμα εδώ, καλή εγκυμοσύνη σου εύχομαι ...

Την καλημέρα μου!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Sotiria2004 είπε:

Η κοπέλα ρώτησε πως θα πάρει άδεια.... Και της λέω πάρε αναρρωτικη και τελείωσε, σιγά το πρόβλημα... Και μετά μου απάντησε δεν θέλω να χασω τον μισθό μου... Πως θα γίνει βρε κοπέλα μου και να μην δουλεύεις και να πάρεις όλα τα φράγκα σαν να δούλευες.. Και πρόσεξε δεν είπε ότι είναι έγκυος ούτε ότι έχει παιδιά... Για την προσπάθεια το είπε... Εμένα την αδερφή μου στο Παπαγεωργίου της αναβαλαν την εμβρυομεταφορα λόγω κορονοιου.. Μέχρι τότε δλδ να απαιτεί από την δουλειά της να πάρει τα λεφτά κανονικά; δεν ξέρω.. 

Και δεν με πειράζει... Σε δημόσιο τσατ είπα την γνώμη μου... Εσείς δεν δέχεστε αντίθετη γνώμη αν δεν σας χαϊδεύει τα αυτιά... Και επίσης είτε πάρει τον μισθό της είτε την αναρρωτικη που παίρνω και εγώ από το κράτος θα τα πάρει... Η διαφορά είναι τόσο ελάχιστη που για αυτό είπα σιγά το πράγμα πάρε αναρρωτικη και τέλος ακόμα και τον μισθό να πάρει πόσα παραπάνω ρε κορίτσια θα είναι; εγώ με μισθό 600 από το ΙΚΑ παίρνω 500 και ο οαεδ μετά θα μου δώσει και τα υπόλοιπα.. Πόσα παραπάνω θα χάσει δλδ.; 

Άμα δεν θέλετε να απαντάμε μην γράφετε... 

Δεν έχεις καταλάβει κάποια πράγματα μου φαίνεται .. Σου έδωσα να καταλαβεις ότι ξύπνησα ένα πρωί κ είπα ααα θέλω παιδί ας προσπαθήσω ας πάρω κ μια άδεια!!! ?? Προσπάθεια για μένα προσωπικά  δε ειναι πέφτω στο κρεβάτι .. προσπάθεια για μένα είναι ενέσεις, χάπια , εξετάσεις , Αθήνα, γιατροί κτλ... Κ βάση νόμου ναι δικαιούμαι. Κ σε όλες μας όπως λες  ακυρώθηκαν τα πάντα!!! Καλή επιτυχία κ στην αδελφή σου λοιπόν κ το κλείνουμε εδώ  !!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Tokyo είπε:

Σωτηρία νομίζω αυτό που λες είναι η αναστολή, η άδεια ειδικού σκοπού αμοιβεται κανονικά (εργάζομαι στον ιδιωτικό τομέα) κ την πήραν αρκετοί συνάδελφοι (με μικρά παιδιά κ μια έγκυος). Όμως αλήθεια δεν καταλαβαίνω τι μας πειράζει αν ένας άνθρωπος ψάχνει τι είναι προς το συμφέρον του, στα νομιμα πλαίσια πάντα... 

Καλή συνέχεια κ σε σένα κ με το καλο

Έχω την εντύπωση ότι εντύπωση ότι η άδεια ειδικού σκοπού και η αναστολή είναι το ίδιο πράγμα ουσιαστικά.. Κι εμείς επίδομα λόγω αναστολής πήραμε αλλά πήραμε κανονικά τα 800 ευρώ που έδινε το κράτος. Απλά από ότι έχω ακούσει στην άδεια ειδικού σκοπού κάποιες μέρες αφαιρούνται από την κανονική άδεια του εργαζόμενου ενώ η δική μας άδεια έμεινε ανέπαφη... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η Lacostaki είπε:

Έχω την εντύπωση ότι εντύπωση ότι η άδεια ειδικού σκοπού και η αναστολή είναι το ίδιο πράγμα ουσιαστικά.. Κι εμείς επίδομα λόγω αναστολής πήραμε αλλά πήραμε κανονικά τα 800 ευρώ που έδινε το κράτος. Απλά από ότι έχω ακούσει στην άδεια ειδικού σκοπού κάποιες μέρες αφαιρούνται από την κανονική άδεια του εργαζόμενου ενώ η δική μας άδεια έμεινε ανέπαφη... 

ισχυει τα 800 τα παιρνεις απο το κρατος για την αναστολη (δλδ δεν οαιρνεις το μισθο σου) 

Στην αδεια ειδικου σκοπου χρεωνεσαι καποιες αδειες κ πληρωνεσαι κανονικα απο οσο ξερω... ετσι εγινε δλδ στη δικη μου δουλεια απο οσο γνωριζω απο αυτους που πηραν

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πολύ κακό για το τίποτα.

@lactaki μου οι 7 μέρες που αναφέρονται είναι αναρρωτική, αναρρωτική με άλλη αιτιολογία από αυτή που έχεις @Sotiria2004. Μιλάτε για την ίδια ακριβώς άδεια με άλλες απλώς προϋποθέσεις.

@Lacostaki η άδεια ειδικού σκοπού είναι μόνο για γονείς με παιδιά ως 15ετων που πάνε σχολείο.Δεν έχει σχέση με την αναστολή, εκτός από αυτό που είπε η @Tokyo, όταν είσαι σε αναστολή είναι σαν να μη δουλεύεις οποτε χάνεις και τα ένσημα εκείνου του διαστήματος αλλά δεν υπολογίζονται και οι μέρες στα δώρα και στην ετήσια άδεια σου.

 

Για να απαντήσει κάποιος και στη @Noula94 όχι δεν δικαιουσαι ειδικού σκοπού εκτός αν είσαι ήδη γονέας παιδιού κάτω των 15.Διαφορετικα μόνο επαπειλούμενης εγκυμοσυνης

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Ginaak είπε:

Πολύ κακό για το τίποτα.

@lactaki μου οι 7 μέρες που αναφέρονται είναι αναρρωτική, αναρρωτική με άλλη αιτιολογία από αυτή που έχεις @Sotiria2004. Μιλάτε για την ίδια ακριβώς άδεια με άλλες απλώς προϋποθέσεις.

@Lacostaki η άδεια ειδικού σκοπού είναι μόνο για γονείς με παιδιά ως 15ετων που πάνε σχολείο.Δεν έχει σχέση με την αναστολή, εκτός από αυτό που είπε η @Tokyo, όταν είσαι σε αναστολή είναι σαν να μη δουλεύεις οποτε χάνεις και τα ένσημα εκείνου του διαστήματος αλλά δεν υπολογίζονται και οι μέρες στα δώρα και στην ετήσια άδεια σου.

Σ ευχαριστω αγαπημένη για την ενημέρωση 🙏😆💖

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η lactaki είπε:

Σ ευχαριστω αγαπημένη για την ενημέρωση 🙏😆💖

Δεν έχω αλλά reactions κορίτσι μου αλλά μάλλον σε μπέρδεψε η διευθύντρια σου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Ginaak είπε:

Δεν έχω αλλά reactions κορίτσι μου αλλά μάλλον σε μπέρδεψε η διευθύντρια σου

Μάλλον.. χαχα.. θα το ξεκαθαρίσει σύντομα το τοπιο!!!🙏😆

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια πάντως στις τράπεζες βγήκε ότι οι ευπαθείς ομάδες απομακρυνονται από την εργασία με ειδική άδεια. Άλλη προφανώς από των γονιών. Θα σας στείλω κ το διάταγμα που βασίστηκε. Αυτό το λέω για τη @Noula94

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Noula94 δες στο κάτω κάτω μέρος μιλάει για εγκύους κ ευπαθείς ομάδες. Μίλα με τον εργοδότη σου ή ακομα κ με τον ΕΟΔΥ να δεις τι δικαιούσαι

https://www.taxheaven.gr/news/47749/dieykriniseis-gia-th-xorhghsh-adeias-eidikoy-skopoy-thn-apomakrynsh-ergazomenwn-apo-toys-xwroys-ergasias-thn-ex-apostasews-ergasia

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστώ πραγματικά τα άτομα που θέλησαν να απαντήσουν στην απορία μου! Ειλικρινα, όμως, θεωρώ ότι οι ανωτέρω κυρίες άσκοπα διαπληκτίστηκαν, ανευ λόγου και ουσίας. Ακούστηκαν λόγια κακεντρεχή, τα οποια δεν αρμόζουν σε ενα σαιτ μαμάδων, πόσο μαλλον εργαζομένων μαμάδων που δουλεύουν και δεν περιμένουν έτοιμα ορισμένα πράγματα. Επίσης, όταν θέλουμε να κάνουμε ορισμένες εξτρα ερωτήσεις δημιουργούμε δικό μας post θέλοντας να μην δημιουργήσουμε πρόβλημα στην ερώτηση μιας συγκεκριμενης εγκυμονουσας/μαμας. 

Επιστρέφω στο θεμα μου και ευχαριστώ τα άτομα που θέλησαν να απαντήσουν σε εμενα καθότι εγκυμονουσα και αναπληρωτρια δεν δικαιουμαι επαπειλουμενη κυηση και εχω μονο 15 μερες αναρρωτικη με μισες αποδοχες.... Με αφορα η υγεια η δικη μου και του εμβρύου μου. Αν φυσικα δικαιουμαι το οτιδηποτε θα το χρησιμοποιησω γι αυτο ρωταω αν γνωρίζετε αν δικαιουμαι την αδεια ειδικου σκοπου. Ειμαι εγκυμονουσα, εκλεισα τους 4 μηνες και δεν εχω άλλα παιδάκια. Το μονο που παρατηρησα σε ανακοινωση ειναι η εξης

 

 

Για την εφαρμογή των παρόντων ερμηνευτικών κανόνων και για τη μεγαλύτερη προστασία απέναντι στην πανδημία του κορωνοϊου, συστήνεται η απομάκρυνση των εγκύων εργαζομένων γυναικών, λόγω του ενδεχόμενου κινδύνου για τις ίδιες και για το κυοφορούμενο έμβρυο

Ωραια? Πως απομακρυβομαι ως εγκυος νομιμα? Οποιος/οποια γνωριζει παρακαλω θα ηθελα μια απαντηση στο δικο μου post! Σας ευχαριστω εκ των προτέρων! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η Noula94 είπε:

Ευχαριστώ πραγματικά τα άτομα που θέλησαν να απαντήσουν στην απορία μου! Ειλικρινα, όμως, θεωρώ ότι οι ανωτέρω κυρίες άσκοπα διαπληκτίστηκαν, ανευ λόγου και ουσίας. Ακούστηκαν λόγια κακεντρεχή, τα οποια δεν αρμόζουν σε ενα σαιτ μαμάδων, πόσο μαλλον εργαζομένων μαμάδων που δουλεύουν και δεν περιμένουν έτοιμα ορισμένα πράγματα. Επίσης, όταν θέλουμε να κάνουμε ορισμένες εξτρα ερωτήσεις δημιουργούμε δικό μας post θέλοντας να μην δημιουργήσουμε πρόβλημα στην ερώτηση μιας συγκεκριμενης εγκυμονουσας/μαμας. 

Επιστρέφω στο θεμα μου και ευχαριστώ τα άτομα που θέλησαν να απαντήσουν σε εμενα καθότι εγκυμονουσα και αναπληρωτρια δεν δικαιουμαι επαπειλουμενη κυηση και εχω μονο 15 μερες αναρρωτικη με μισες αποδοχες.... Με αφορα η υγεια η δικη μου και του εμβρύου μου. Αν φυσικα δικαιουμαι το οτιδηποτε θα το χρησιμοποιησω γι αυτο ρωταω αν γνωρίζετε αν δικαιουμαι την αδεια ειδικου σκοπου. Το μονο που παρατηρησα σε ανακοινωση ειναι η εξης

 

 

Για την εφαρμογή των παρόντων ερμηνευτικών κανόνων και για τη μεγαλύτερη προστασία απέναντι στην πανδημία του κορωνοϊου, συστήνεται η απομάκρυνση των εγκύων εργαζομένων γυναικών, λόγω του ενδεχόμενου κινδύνου για τις ίδιες και για το κυοφορούμενο έμβρυο

Ωραια? Πως απομακρυβομαι ως εγκυος νομιμα? Οποιος/οποια γνωριζει παρακαλω θα ηθελα μια απαντηση! Σας ευχαριστω εκ των προτέρων! 

είναι με ευθύνη του εργοδότη να σε απομακρύνει κ να λείπεις με αποδοχές. Το θέμα είναι όμως ότι όταν το δημόσιο είνια ο εργοδότης δεν είναι πάντα εύκολο να βγάλεις άκρη! Μίλα με τη δ/νση δευτεροβάθμιας να δεις πως μπορεις να λείψεις. Το μόνο ζήτημα που μου έρχεται στο μυαλό είναι μην κ τυχόν θεωρείται ότι πια δεν ισχύουν αυτά τα μέτρα. Επίσης στης θέση σου θα έπαιρνα κ στον ΕΟΔΥ να μου δώσουν οδηγίες αλλά και στο σώμα επιθεώρησης εργασίας.  https://www.ethnos.gr/sites/default/files/2020-03/ΕΓΚΥΚΛΙΟΣ ΠΝΠ 11.03.2020.pdf

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Tokyo είπε:

είναι με ευθύνη του εργοδότη να σε απομακρύνει κ να λείπεις με αποδοχές. Το θέμα είναι όμως ότι όταν το δημόσιο είνια ο εργοδότης δεν είναι πάντα εύκολο να βγάλεις άκρη! Μίλα με τη δ/νση δευτεροβάθμιας να δεις πως μπορεις να λείψεις. Το μόνο ζήτημα που μου έρχεται στο μυαλό είναι μην κ τυχόν θεωρείται ότι πια δεν ισχύουν αυτά τα μέτρα. Επίσης στης θέση σου θα έπαιρνα κ στον ΕΟΔΥ να μου δώσουν οδηγίες αλλά και στο σώμα επιθεώρησης εργασίας.  https://www.ethnos.gr/sites/default/files/2020-03/ΕΓΚΥΚΛΙΟΣ ΠΝΠ 11.03.2020.pdf

Σε ευχαριστω παρα πολυ. Εργαζομαι στην πρωτοβαθμια και περιμένουμε να δούμε ποτς θα ανοιξουν τα σχολεια. Θα περιμενω λιγο και θα παρω τηλεδωνο στον εοδδυ και την πρωτοβαθμια. Σε ευχαριστω πραγματικα για τις απαντησεις σου. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 8 months later...
στις On 9/5/2020 at 3:30 ΜΜ, ο/η Taggeris είπε:

7 εργάσιμες ημέρες εφόσον κάνεις εμβρυομεταφορά. Αυτή την έχω πάρει για αυτό τη γνωρίζω πρόσφατα κιόλας ! Για κάτι άλλο δεν γνωρίζω.

Σας παρακαλώ μπορείτε να μου πείτε τη διαδικασία που κάνατε να πάρετε την 7η ήμερη άδεια. Είμαι και εγώ αναπληρώτρια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Nia2021 είπε:

Σας παρακαλώ μπορείτε να μου πείτε τη διαδικασία που κάνατε να πάρετε την 7η ήμερη άδεια. Είμαι και εγώ αναπληρώτρια

Μου έδωσε ένα χαρτί το κέντρο εξωσωματικής για την προσπάθεια υποβοηθούμενης αναπαραγωγής με υπογραφή και σφραγίδα του γιατρού και του κέντρου.  ζήτησα άδεια 7 ημέρες για υποβοηθούμενη αναπαραγωγή και έτσι περάστηκε και στο σύστημα. Την πήρα μετά την εμβρυομεταφορά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 4 months later...
στις On 9/5/2020 at 3:20 ΜΜ, ο/η lactaki είπε:

Καλησπέρα, είχαμε αυτή τη συζήτηση με τους συναδέλφους στο σχολείο νομίζω πως εντάσσεστε στις ευπαθής ομάδες απ΄τη στιγμη που υπάρχει εγκυμοσύνη κ βγαίνετε σε άδεια... χλωμό το κόβω να ανοίγουν τα δημοτικά πάντως...

εγώ θ ήθελα ν κανω την εξής ερώτηση... είμαι σε διαδικασία εξωσωματικής κ μ πε η διευθύντρια οτι κατι διάβασε σχετικά με την περίπτωσή μου.. για άδεια δλδ. είμαι αναπληρώτρια σε γυμνάσιο κ ανοίγουμε στις 18!! βέβαια δε μ ενημέρωσε σχετικά προς το παρον.. μήπως γνωρίζει κάποια κοπέλα αν υπάρχει κάποια αδεια για υπάλληλο που βρίσκεται σ διαδικασία εξωσωματικης??

Καλημέρα! Τελικα τι ισχύει με τη διαδικασία εξωσωματικης και τους αναπληρωτες; προσπαθώ να σου στείλω μνμ αλλα δεν μπορώ. Είμαι καινούρια στο φόρουμ... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η anastasia28 είπε:

Καλημέρα! Τελικα τι ισχύει με τη διαδικασία εξωσωματικης και τους αναπληρωτες; προσπαθώ να σου στείλω μνμ αλλα δεν μπορώ. Είμαι καινούρια στο φόρουμ... 

Σου έστειλα για δες😇

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα μαμάδες !!! Θα ήθελα να θέσω μια ερώτηση ... Οποία γνωρίζει ... Ήμουν σε αναστολή μέχρι 31/5 εργάζομαι στην εστίαση είμαι 28 βδομάδων και ξανά αρχίζω δουλειά .. παίρνω άδεια μητρότητας απο ΙΚΑ?? Βγαίνω στις 1/7 κανονικά ... Ας μου απάντησει μια κοπέλα που να ξέρει ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...