Μετάβαση σε περιεχόμενο

μωρακια αρχες του 2021


Recommended Posts

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Ioanna85a είπε:

Γεια σας κορίτσια τι κάνετε?εγώ είχα επιπωματικο πλακούντα πριν λίγο καιρό και τώρα έγινε παραχειλιος πρόσθιος!ξεκίνησε πολύ χαμηλά αλλά ανέβηκε λίγο βέβαια είναι χαμηλά ακομη όπως και στην πρώτη εγκυμοσύνη που ήταν επιχείλιος επιπωματικος πρόσθιος οπότε και στις δύο εγκυμοσύνες μόνο ξάπλα αλλά στην πρώτη εγκυμοσύνη πήρα είκοσι κιλά γέννησα 75 τώρα είμαι 24 εβδομάδων ξεκίνησα από 58 και έφτασα 76 σχεδόν 20 κιλά είπα στον γιατρό μου να χάσω καποια κιλά γιατί δεν με βλέπω καλά και μου είπε έως 4!Δεν ξέρω αν ευθυνητε και η προγηστερονη που παίρνω και έχω ξεφύγει κάποια άλλη με αυτά τα θεματικά υπαρχει πλακούντα η κιλακια τόσο γρήγορα?

 

Γεια σου κοπέλα μ! Με το καλό το μωράκι σου! Πόση προγεστερονη παίρνεις; Σίγουρα σε πρήζει η προκαλεί κατακράτηση! Εννοείς να χάσεις κιλά; Ότι σου πει ο γιατρός σου δεν έχω ιδέα! Αλλά φαντάζομαι πως δεν μπορείς να περπατάς λόγω πλακούντα σωστά; Ίσως αυτό σε δυσκολεύει! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Κατερίνα!!! είπε:

Καλημερα κοριτσι μου, εγω πηρα αυτο που θα σου στειλω φωτο, κανει για μωρακια και για επιπλα και για το στρωμα της κουνιας το καρεκλακι αυτοκονητου κτλ, για ολα δλδ που εχουν σχεση με το μωρο!

20201113_124146.jpg

Κατερινακι και εγ. Αυτό πήρα, εσυ νομίζω μ το ειπες.,, Για να καθαρίσω και την βαλίτσα από μέσα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Ioann89 είπε:

Κατερινακι και εγ. Αυτό πήρα, εσυ νομίζω μ το ειπες.,, Για να καθαρίσω και την βαλίτσα από μέσα! 

Ναι καλο μου φανηκε κ εμενα, κανει για ολα αυτα ναι, κ εγω με αυτο θα την κανω απο μεσα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 λεπτά, ο/η Ioann89 είπε:

Κατερινακι και εγ. Αυτό πήρα, εσυ νομίζω μ το ειπες.,, Για να καθαρίσω και την βαλίτσα από μέσα! 

Κορίτσια και εγώ αυτό πήρα αλλά μυρίζει τόσο έντονα.. Πήγα να κρουφτω... Ευτυχώς εξατμίζεται γρήγορα η μυρωδιά... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 λεπτά, ο/η Κατερίνα!!! είπε:

Ναι ναι εγω τα επιπλα που τα εκανα με αυτο τα εκανα με ενα πανακι, στα αλλα καθισματακι κτλ τα ψεκαζουμε μου ειπαν τα αφηνουμε να στεγνωσει κ ειναι οκ!! Κανει για πολλα ιους βακτηρια κτλ γραφει απο πισω!

Κ εγώ αυτό πήρα το σκ θα καθαρίσω κ θα μπουν όλα στην θέση τους.τουλαχιστον όσα έχω.τελειο προϊόν.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Kallia13 είπε:

Κορίτσια και εγώ αυτό πήρα αλλά μυρίζει τόσο έντονα.. Πήγα να κρουφτω... Ευτυχώς εξατμίζεται γρήγορα η μυρωδιά... 

Ναι σαν οινοπνευμα μυριζει οντως, αλλα οπως λες ευτυχως φευγει γρηγορα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Dona90 είπε:

Κ εγώ αυτό πήρα το σκ θα καθαρίσω κ θα μπουν όλα στην θέση τους.τουλαχιστον όσα έχω.τελειο προϊόν.

Ναι κ εμενα μου αρεσε πολυ, εβαλα στη σιφουνιερα προς το παρον οσα ειχα πλυνει κ περιμενω να μου φερουν κ τη ντουλαπα να τα φτιαξω πιο καλα😊 τρελαινομαι με τα ρουχαλακια τους ε;; μου ρχεται να κλαιω😜

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Ioann89 είπε:

Ναι και εγώ το είχα και μυτη και ούλα.,, αλλά είχε καιρό να με πιάσει Και γι αυτό τρόμαξα! Πήγα στο γιατρό! Όλα καλά! Με μέτρησε και εκεί πίεση όλα καλά . Και ο μικρός μ το ίδιο!!! Έπιανε τα πόδια με τα χέρια τ ήταν διπλωμένος . Πλάκα είχε! 1900 γρ . 

Τι ωραία νέα πόσο όμορφο που μεγαλώνουν τόσο γρήγορα.οεριμενω δευτερα να την δω κ εγώ με το καλό.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Dona90 είπε:

Τι ωραία νέα πόσο όμορφο που μεγαλώνουν τόσο γρήγορα.οεριμενω δευτερα να την δω κ εγώ με το καλό.

Κ εγω τη Δευτερα το απογευμα θα παω😊 να δουμε ποσο χοντριναν τα κοριτσακια😜

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Κατερίνα!!! είπε:

Ναι κ εμενα μου αρεσε πολυ, εβαλα στη σιφουνιερα προς το παρον οσα ειχα πλυνει κ περιμενω να μου φερουν κ τη ντουλαπα να τα φτιαξω πιο καλα😊 τρελαινομαι με τα ρουχαλακια τους ε;; μου ρχεται να κλαιω😜

Μόνο κλάμα...έχω τρελαθεί τις τελευταίες μέρες.κ πουσαι ακόμα.....όταν θα τα πάρουμε αγκαλιά να δω ...♥️♥️♥️♥️♥️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Dona90 είπε:

Μόνο κλάμα...έχω τρελαθεί τις τελευταίες μέρες.κ πουσαι ακόμα.....όταν θα τα πάρουμε αγκαλιά να δω ...♥️♥️♥️♥️♥️

Αστα θα τρελαθουμε τελειως, Παναγια μου να ναι καλα ολα τα μωρακια❤❣❤❣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Κατερίνα!!! είπε:

Αστα θα τρελαθουμε τελειως, Παναγια μου να ναι καλα ολα τα μωρακια❤❣❤❣

Αμήν Παναγίτσα μου.γερα κ δυνατά να τα χαρούμε όλες ♥️♥️♥️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 56 λεπτά, ο/η Ioann89 είπε:

31 και 2! Μια χαρά ναι! Μ έφυγε και το άγχος! Εσυ πως είσαι; 

Καλά κι εγώ, ήσυχα, είδαμε και τις μικρούλες μας χθες 😀😀 όλα καλά ήταν! Είσαι πιο μπροστά εσύ για αυτό είναι πιο μεγάλος ο μικρός 😁, πότε μπαίνεις στο μήνα σου??? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Οπότε όλες το baby planet πηρατε!!! Κι εγώ αυτό θα πάρω!!!! Σκεφτόμουν να ξεκινήσω το πλύσιμο σιγά σιγά από βδομάδα, αλλά σκέφτομαι μήπως είναι νωρίς μέχρι το Γενάρη, από την άλλη μιας και διδυμάκια δε ξέρω πότε θα μας επισκεφτούν, ελπίζω όχι νωρίτερα!!!! 

Πάντως κι εγώ βλέπω τα ρουχαλάκια τους και τα συναφή κι έχω χαζέψει.. αντε με το καλό να τα κρατήσουμε αγκαλιά όλες μας και να είναι υγιή!!!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Sweetie79 είπε:

Οπότε όλες το baby planet πηρατε!!! Κι εγώ αυτό θα πάρω!!!! Σκεφτόμουν να ξεκινήσω το πλύσιμο σιγά σιγά από βδομάδα, αλλά σκέφτομαι μήπως είναι νωρίς μέχρι το Γενάρη, από την άλλη μιας και διδυμάκια δε ξέρω πότε θα μας επισκεφτούν, ελπίζω όχι νωρίτερα!!!! 

Πάντως κι εγώ βλέπω τα ρουχαλάκια τους και τα συναφή κι έχω χαζέψει.. αντε με το καλό να τα κρατήσουμε αγκαλιά όλες μας και να είναι υγιή!!!!! 

Αμην κοριτσι μου ολα να ναι καλα!! Να σου πω κ εγω αρχισα να τα φτιαχνω κ μπαινω 2 Γεναρη στο μηνα μου, δε πιστευω οτι εχουν θεμα αφου θα τα φυλλαξουμε😊 αμα βαρυνουμε κ αλλο σε λιγο μπορει να μας ειναι πιο δυσκολο να τα φτιαξουμε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 23/10/2020 at 2:36 ΜΜ, ο/η Κατερίνα!!! είπε:

Καλησπέρα κορίτσια ! Δεν γράφω πολύ αλλά σας διαβάζω συνέχεια . Ελπίζω όλες να είστε καλά :). Κοντεύει κ ο καιρός και ανυπομονούμε :)

Αχ, έτσι μόνο ήθελα να σας το γράψω να το βγάλω από μέσα μου. Εγώ είμαι στην 26η εβδομάδα , σε λιγάκι μπαίνω 27η και περιμένουμε με ανυπομονησία το αγοράκι μας :) να είναι καλά θέλω μόνο και υγιής και τπτ άλλο.

Δεν θέλω να πω μεγάλη κουβέντα πως αντιμετωπίζω έτσι λίγο δύσκολη εγκυμοσύνη γιατί ξέρω πως υπάρχουν πολύ πολύ χειρότερα και ευχαριστώ τον Θεό που είμαστε καλά .

Ευτυχώς προληπτικά ο ενδοκρινολόγος μου με είχε βάλει από αρχή ( 5-6 εβδομάδες προληπτικά να μετράω ζάχαρο) . Αυτό με βοήθησε στο να τηρήσω μεγάλη πειθαρχία στην διατροφή κ όντως απέδωσε γιατί έχω πάρει μόνο 0.5 κιλό. Περάσαμε λίγο άγχος στην αρχή γιατί βρέθηκε ένας όζος στον θυροειδή ο οποίος ξαφνικά μεγάλωνε πολύ γρήγορα . Χρειάστηκε να κάνω 2 παρακεντήσεις οι οποίες έδειξαν υπόνοια κακοήθειας αλλά ευτυχώς οι γιατροί μου είπαν πως είναι ασφαλές να περιμένουμε λίγο να γεννήσω και να τον αφαιρέσουμε μετά. Ευτυχώς αν και στην αρχή ταραχθηκα λίγο , το διαχειρίστηκα καλά και δεν το σκέφτομαι καν. Και κακό να είναι θα το αφαιρέσουμε και θα πάνε όλα καλά.

Τώρα έκανα και διαβήτη κύησης , μου εξήγησε ο γιατρός πως είναι παθολογικό της κύησης και εγώ έχω κάνει τα πάντα με την διατροφή μου Και ακόμα το κρατάω . Μάλλον όμως θα την χρειαστώ λίγη ινσουλίνη :). Θα μου πει σε λίγες μέρες να του δώσω ακόμα κάποιες μετρησεις γιατί είμαι οριακά . Δεν πειράζει , από όσο μου είπαν είναι λίγο σύνηθες στις κυήσεις πλέον.

Αχ το μόνο που με δυσκολεύει πρακτικά είναι πως εδώ και 10 περίπου μέρες πονάω απίστευτα δεξιά πίσω. Να κάνω εμετό από τον πόνο, να κόπτεται η αναπνοή και να κλαίω από τον πόνο. Τελικά είναι το δεξί νεφρό που έχει υποστεί μια διάταση λόγω πίεσης που ασκείται από την κύηση γενικά αλλά και τον μπεμπάκο μας. Δεν παίρνει κάτι τώρα . Μου είπαν 3 μήνες μετά την γέννα θεωρούν πως θα επανέλθει . Μόνο buscopan παίρνω και ανακουφίζομαι μόνο αν ξαπλώνω στο αριστερό πλευρό για να είναι ελεύθερο το δεξί νεφρό . Λίγο αν σηκωθώ πχ να ζεστάνω φαγητό ή τουαλέτα , μετά από 10 λεπτά αρχίζει ξανά και πρέπει να ξανά ξαπλώσω αριστερά . Έχω αρχίσει να μουδιάζω από αριστερά :). Να είναι καλά και ο αντρούλης μου που μου κάνει ελαφρύ μασάζ και ανακουφίζομαι . Το κακό είναι πως είμαι σπίτι μόνη μου πολλές ώρες και αρχίζω να δυσκολεύομαι . Λόγω δουλειάς , καραντίνας κλπ είναι δύσκολο να έχω παρέα.

Σκέφτομαι θετικά όμως πως ίσως με χαλαρώσει λίγο και δεν με πάει έτσι μέχρι να γεννήσω . Μπορεί να αλλάξει θέση κ το μικρούλι και να διευκολύνει την μανούλα. 

Αλλά ειλικρινά για χάρη του τα ξανά περνάω όλα ! Και ας πονάει έτσι μέχρι να γεννήσω . Μόνο να είναι καλά θέλω :)
Συγγνώμη αν σας κούρασα ! Έτσι ήθελα να τα εκφράσω κάπου :) Να προσέχετε όλες και να θυμάστε πως σύντομα θα γίνουμε οι πιο ευτυχισμένες γυναίκες του κόσμου !!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Dona90 είπε:

Κ εγώ αυτό πήρα το σκ θα καθαρίσω κ θα μπουν όλα στην θέση τους.τουλαχιστον όσα έχω.τελειο προϊόν.

Εγώ ακόμη δεν έχω τίποτα !! Λέω να κάνω την βαλίτσα ... όλο αυτό λέω και όλο πίσω πάει 😂😂😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Dona90 είπε:

Τι ωραία νέα πόσο όμορφο που μεγαλώνουν τόσο γρήγορα.οεριμενω δευτερα να την δω κ εγώ με το καλό.

Με το καλό να την δεις!!! Ναι μωρε το ζουζούνια!!! Πολύ γρήγορα φτου φτου! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Κατερίνα!!! είπε:

Κ εγω τη Δευτερα το απογευμα θα παω😊 να δουμε ποσο χοντριναν τα κοριτσακια😜

❤️❤️❤️❤️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 39 λεπτά, ο/η Sweetie79 είπε:

Καλά κι εγώ, ήσυχα, είδαμε και τις μικρούλες μας χθες 😀😀 όλα καλά ήταν! Είσαι πιο μπροστά εσύ για αυτό είναι πιο μεγάλος ο μικρός 😁, πότε μπαίνεις στο μήνα σου??? 

Στις 10 Δεκέμβρη ! Έχουμε ακόμη.,, εσυ ποσό είσαι; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η dimitra_ είπε:

 

Κοριτσι μου, ευχομαι καταρχας να μην ειναι τπτ ο οζος να τον αφαιρεσεις και να τελειωσει εκει!! Και ολα τα υπολοιπα να πανε πολυ καλα, το σαγχαρο ευτυχως ρυθμιζεται κ αν χρειαστει ινσουλινη θα ειναι μονο για καλο, το νεφρο αν αλλαξει θεση ο μπεμπουλης θα ανακουφιστεις λογικα!! Σου ευχομαι τα καλυτερα σε ολα, να σκεφτεσαι θετικα κ ολα θα πανε καλα στο τελος θα δεις😊 με το καλο το μωρακι σου κ εσενα❣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Κατερίνα!!! είπε:

Κοριτσι μου, ευχομαι καταρχας να μην ειναι τπτ ο οζος να τον αφαιρεσεις και να τελειωσει εκει!! Και ολα τα υπολοιπα να πανε πολυ καλα, το σαγχαρο ευτυχως ρυθμιζεται κ αν χρειαστει ινσουλινη θα ειναι μονο για καλο, το νεφρο αν αλλαξει θεση ο μπεμπουλης θα ανακουφιστεις λογικα!! Σου ευχομαι τα καλυτερα σε ολα, να σκεφτεσαι θετικα κ ολα θα πανε καλα στο τελος θα δεις😊 με το καλο το μωρακι σου κ εσενα❣

Και εγώ εύχομαι να μην είναι τπτ . Αλλά έχω νομίζω αποδεχθεί και το ενδεχόμενο να είναι.  Όποτε και να είναι όλα καλα θα πάνε . Θα αφαιρεθεί άλλωστε όλος ο θυροειδης και πιστεύω θα είναι καλά όλα :).

Σ´ ευχαριστώ πολύ πολύ για όλα !! Σου εύχομαι από καρδιάς τα καλύτερα σε εσένα κ την οικογένειά σου ❤️😌 
Με το καλό από την καρδιά μου !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η dimitra_ είπε:

Και εγώ εύχομαι να μην είναι τπτ . Αλλά έχω νομίζω αποδεχθεί και το ενδεχόμενο να είναι.  Όποτε και να είναι όλα καλα θα πάνε . Θα αφαιρεθεί άλλωστε όλος ο θυροειδης και πιστεύω θα είναι καλά όλα :).

Σ´ ευχαριστώ πολύ πολύ για όλα !! Σου εύχομαι από καρδιάς τα καλύτερα σε εσένα κ την οικογένειά σου ❤️😌 
Με το καλό από την καρδιά μου !

Ολα καλα θα πανε εννοειται οπως και να χει, αυτο να σκεφτεσαι κ αυτο θα γινει😊 να σαι καλα κοριτσακι μου, σ'ευχαριστω πολυ για τις ευχες σου και σε σας ο,τι καλυτερο❣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Κατερίνα!!! είπε:

Ολα καλα θα πανε εννοειται οπως και να χει, αυτο να σκεφτεσαι κ αυτο θα γινει😊 να σαι καλα κοριτσακι μου, σ'ευχαριστω πολυ για τις ευχες σου και σε σας ο,τι καλυτερο❣
 

❤️❤️😍

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Sweetie79 εγώ θα περάσω όλα τα έπιπλα με το κλασικό ντετολ για μια καλή απολύμανση αρχικά και μετά θα ψεκάσω με το baby planet. Όσο για τα ρουχαλάκια να σου πω την αλήθεια κ μεις από βδομάδα που θα έρθουν κ θα στηθούν τα έπιπλα θα ξεκινήσουμε πλυντήρια κ σίδερο. Όντως με τα διδυμάκια δεν μπορούμε να ξέρουμε ποτε θα κάνουν την εμφάνιση τους. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...