Μετάβαση σε περιεχόμενο

Δεν θέλω να θηλάσω....


Recommended Posts

Αγαπητή φίλη, έψαχνα απεγνωσμένα στο Google να βρω μια γυναίκα η κάποιον που να εκφράζει αυτό που νιώθω και βρήκα το ποστ σου. Είμαι στον 7ο, δεν επιθυμώ να θηλάσω. Έχω ακούσει τα πάντα, από <<θα δεις εκείνη την στιγμή>> μέχρι <<είναι έγκλημα αυτό που έχεις να στερήσεις στομωρό σου>> Και έχω να σου πω μετά από πολλές μάχες ότι όλα αυτά είναι ανυπόστατα. Μίλησα με τον γυναικολόγο μου και μου εξήγησε ότι επειδή έχουν πέσει τα ποσοστά του θηλασμού υπάρχει από τον ευρωπαϊκό οργανισμό μια πίεση στα μαιευτήρια για να μην σταματήσει η φυσική επιλογή. Εσύ όμως κορίτσι μου που κάνεις ήδη τον μεγάλο άθλο να φέρεις στο κόσμο ένα παιδί και να γεννήσεις, πρέπει να είσαι καλά και πρέπει να νιώθεις ελεύθερη και χαρούμενη με τον χρόνο που περνάς με το μωρό σου. Και δεν είναι ντροπή. Δεν θέλεις. Δεν θα το κάνεις. Αυτό δεν επηρεάζει την αγάπη σου για το μωρό. Θέλω να είσαι χαρούμενη και να διαθέτεις το σώμα σου όπως εσύ επιθυμείς. Εξάλλου αυτό χρειάζεται παραπάνω το παιδί σου, μια δυναμική μητέρα που πατάει στα πόδια της και κάνει αυτό που θέλει. Δεν υπάρχει πίεση. Και στο μαιευτήριο θα το δηλώσεις και θα υπογράψεις φόρμουλα αποκλειστική και δεν έχουν δικαίωμα να πιέσουν. Σου εύχομαι ότι καλύτερο και καλή γέννα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 127
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 1 ώρα, ο/η Lacostaki είπε:

Γιατί έχω κάνει ήδη ένα χειρουργείο καισαρικής και μάλιστα με ολική νάρκωση και γιατί είμαι 42 χρονων

Αυτα απο μόνα τους πάντως δεν είναι λόγος για καισαρική. Πολλες γυναίκες γεννάνε φυσιολογικά μετά απο καισαρική. Ούτε η ηλικία φυσικά είναι αντενδειξη. Αν σε ενδιαφέρει όντως ελα πμ να τα πούμε. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 13/5/2020 at 9:20 ΜΜ, ο/η Μπλε είπε:

Διαβάστε σας παρακαλώ ΟΛΌΚΛΗΡΟ το σχόλιο μου. 

Ελα ρε κορίτσια τωρα έλα. 

Πραγματικά είναι κουραστικό. 

Φιλια και σε εσένα. 

Μμμ..

Συγγνώμη, ίσως κατι δε κατάλαβα σωστά κορίτσι μου αλλά θέλω να σου εξηγησω.. Η απάντηση μου που αναφερόταν στη προσωπικη μου εμπειρια, είχε σκοπό ακριβώς να επιβεβαιώσει αυτά που είπες και εσυ ότι ο κάθε τοκετός είναι διαφορετικός και, επισης, να σου πω πως ακόμα και γυναίκες με Φυσιοκγικο τοκετό το βιώνουν διαφορετικά.. Κ εγώ έβλεπα γυναίκες με φ. Τ να πετανε, ενώ εγώ ειδικά στο πρώτο υπέφερα.. Θυμαμαι ακόμα να λέω στον γιατρό μου: στο 2ο ξέχνα το για φ. Τ., στο λέω από τώρα.. 😂😂 

Συγγνώμη αν δε το εξεφρασα σωστά αλλά πραγματικα δεν έφερα αντίρρηση κάπου σε αυτά που είπες ουτε απάντησα επιλεκτικά.. 

Να σου ζήσει το μωράκι σου! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...