Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές Μανούλες 2021 με εξωσωματική


Recommended Posts

στις πριν 19 λεπτά, ο/η Bonbon είπε:

Κοριτσι μου αυτο ειναι πολυ αισιοδοξο που μου λες! Αν επιτρεπεται ποσο χρονων εισαι? Ισως παιζει ρολο και η ηλικια. Παντως εμενα οταν ρωτησα δεν φανηκαν αισιοδοξοι οτι μπορει να προχωρησουμε και να παρουμε και πολλα παραπανω απο 3.Μου κοπηκαν λιγο τα φτερα.

Καλησπέρα, 

Δεν ξέρω αν με θυμάσαι.... Εγω σε θυμάμαι από τον Οκτώβριο γιατί μαζί την ίδια μέρα είχαμε γράψει ότι θέλουμε να ξεκινήσουμε εξωσωματική, πως τα πας; δεν σε βλέπω πολύ συχνά! Και εγώ πέρασα πολλές ταλεποριες και τελικά την Δευτέρα ξεκίνησα την διέγερση σήμερα έκανα τον πρώτο μου υπέρηχο και είχα 6 ωοθηλακια... 

Σου εύχομαι να πάνε όλα καλά και σύντομα να τα καταφέρετε.... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η ΧΑΡΜΑ είπε:

Και εσύ πολύ δυνατή!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Και θα είσαι πολύ καλή μανούλα..... 😘

Αντε μετά το Πάσχα ξεκίνησε δυναμικά όλα καλά θα πάνε......

Εγώ σήμερα πήγα για τον πρώτο μου υπέρηχο,είχα κάνει 4 ενεσεις και είχα 6 οωθιλακια....δεν το πιστευωωωωω....🙏🙏🙏🙏

Σε ευχαριστω πραγματικα και απο καρδιάς για τα γλυκια σου λογια!! 
Πσσσσσσσσς εσυ εισαι χάρμα όνομα και πραγμα!! Μπραβο κοριτσι μου! Σου ευχομαι να συνεχίσεις ετσι ώστε να μαζέψεις οσο πιο πολλα μπορεις!! Θα κανεις κι εσυ προεμφυτευτικο, θύμισε μου... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η JNtina είπε:

Σε ευχαριστω πραγματικα και απο καρδιάς για τα γλυκια σου λογια!! 
Πσσσσσσσσς εσυ εισαι χάρμα όνομα και πραγμα!! Μπραβο κοριτσι μου! Σου ευχομαι να συνεχίσεις ετσι ώστε να μαζέψεις οσο πιο πολλα μπορεις!! Θα κανεις κι εσυ προεμφυτευτικο, θύμισε μου... 

Να ξέρεις ότι το λέω με την καρδιά μου.....🙏 Στο χω ξανά πει 😘

Χεχεχε.... Τι ωραίο αυτό που μου πες Χαχαχα ναι Χάρμα...!!!

Τώρα κάνω πρώτη φορά προσπάθεια δεν μου χουν προτείνει κάτι τέτοιο για την ώρα, θα δούμε ομως πως θα εξελιχθεί και αν έχουμε αποτυχία θα κάνουμε στο επόμενο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 44 λεπτά, ο/η Bonbon είπε:

Κοριτσι μου αυτο ειναι πολυ αισιοδοξο που μου λες! Αν επιτρεπεται ποσο χρονων εισαι? Ισως παιζει ρολο και η ηλικια. Παντως εμενα οταν ρωτησα δεν φανηκαν αισιοδοξοι οτι μπορει να προχωρησουμε και να παρουμε και πολλα παραπανω απο 3.Μου κοπηκαν λιγο τα φτερα.

Είμαι 33. Αυτό που σου έγραψα ήταν την 1η φορά που έκανα ωοληψία με διέγερση με 225 μονάδες Gonal. Τη δεύτερη φορά μου αύξησε τη Gonal στις 250 μονάδες και έδωσα ακόμη περισσότερα ωάρια (19 εκ των οποίων τα 13 ώριμα). Στη δική μου περίπτωση έπαιξε σημαντικό ρόλο η δόση του φαρμάκου. Ξέρω όμως ότι υπάρχουν κοπέλες που δεν ανταποκρίνονται καλά στα φάρμακα και συλλέγουν κάθε μήνα τα ωάριά τους με φυσικό κύκλο.

Γενικότερα όποια κι αν είναι η περίπτωσή σου είναι σημαντικό ο γιατρός να έχει επιστημονική άποψη και να σου εξηγεί αναλυτικά τι συμβαίνει, ώστε να μη μένεις με απορίες και να μην αγχώνεσαι μόνη σου για το αν έκανες τη σωστή ή λάθος επιλογή. Αν έχεις απορίες συζήτησέ το ξανά μαζί του - ένας καλός γιατρός πρέπει να σε κάνει να νιώθεις ασφάλεια για το πώς προχωράτε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 35 λεπτά, ο/η ΧΑΡΜΑ είπε:

Να ξέρεις ότι το λέω με την καρδιά μου.....🙏 Στο χω ξανά πει 😘

Χεχεχε.... Τι ωραίο αυτό που μου πες Χαχαχα ναι Χάρμα...!!!

Τώρα κάνω πρώτη φορά προσπάθεια δεν μου χουν προτείνει κάτι τέτοιο για την ώρα, θα δούμε ομως πως θα εξελιχθεί και αν έχουμε αποτυχία θα κάνουμε στο επόμενο...

Ευχαριστω και παλι για τα καλα σου λογια!!!! 
Εγω σου ευχομαι απο καρδιάς να μην ταλαιπωρηθείς και η πρώτη σου να ειναι και η τυχερη σου!!!! 
Θα περιμενω τα νεα σου απο το κάθε στάδιο με χαρα!!!! ❤️❤️❤️🙏🙏🙂🙂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η ΧΑΡΜΑ είπε:

Καλησπέρα, 

Δεν ξέρω αν με θυμάσαι.... Εγω σε θυμάμαι από τον Οκτώβριο γιατί μαζί την ίδια μέρα είχαμε γράψει ότι θέλουμε να ξεκινήσουμε εξωσωματική, πως τα πας; δεν σε βλέπω πολύ συχνά! Και εγώ πέρασα πολλές ταλεποριες και τελικά την Δευτέρα ξεκίνησα την διέγερση σήμερα έκανα τον πρώτο μου υπέρηχο και είχα 6 ωοθηλακια... 

Σου εύχομαι να πάνε όλα καλά και σύντομα να τα καταφέρετε.... 

Καλησπερα κοριτσι μου, με συγχωρεις δε σε θυμαμαι γιατι εχουν περασει και μηνες απο τοτε που μου φαινεται κι εμενα οτι περασε αιωνας. Δυστυχως δεν προλαβαινω να μπαινω πολυ συχνα στο φορουμ, λογω δουλειας κυριως. Δουλευω πολλες ωρες κ δεν προλαβαινω παντα να διαβαζω τις εξελιξεις των κοριτσιων εδω στο φορουμ, αν και προσπαθω να τις παρακολουθω οσο μπορω. Μας ετυχαν διαφορα κι αργησαμε να ξεκινησουμε δυστυχως... Τωρα τα βαλαμε σε μια σειρα κ λεμε να αρχισουμε. Σημερα πηγα για πρωτη παρακολουθηση απλα απογοητευτηκα λιγο γιατι τελικα ειχα λιγοτερες καταβολες απο εκεινες που περιμενα με βαση προηγουμενους υπερηχους. Μπορει να ειναι και τυχαιο γεγονος, δε ξερω. Εσυ απο οτι ειδα ξεκινησες τωρα? Καλη αρχη και ακομα καλυτερη συνεχεια σου ευχομαι!!  Δε θυμαμαι την ιστορια σου, αν δε σου κανει κοπο να μου γραψεις κ σε πμ οποτε θελεις.🙂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 48 λεπτά, ο/η mia2020 είπε:

Είμαι 33. Αυτό που σου έγραψα ήταν την 1η φορά που έκανα ωοληψία με διέγερση με 225 μονάδες Gonal. Τη δεύτερη φορά μου αύξησε τη Gonal στις 250 μονάδες και έδωσα ακόμη περισσότερα ωάρια (19 εκ των οποίων τα 13 ώριμα). Στη δική μου περίπτωση έπαιξε σημαντικό ρόλο η δόση του φαρμάκου. Ξέρω όμως ότι υπάρχουν κοπέλες που δεν ανταποκρίνονται καλά στα φάρμακα και συλλέγουν κάθε μήνα τα ωάριά τους με φυσικό κύκλο.

Γενικότερα όποια κι αν είναι η περίπτωσή σου είναι σημαντικό ο γιατρός να έχει επιστημονική άποψη και να σου εξηγεί αναλυτικά τι συμβαίνει, ώστε να μη μένεις με απορίες και να μην αγχώνεσαι μόνη σου για το αν έκανες τη σωστή ή λάθος επιλογή. Αν έχεις απορίες συζήτησέ το ξανά μαζί του - ένας καλός γιατρός πρέπει να σε κάνει να νιώθεις ασφάλεια για το πώς προχωράτε.

Ακριβως αυτο που λες ηταν κ η σημερινη μου σκεψη, οτι θα ηθελα μια βεβαιοτητα κι απο πλευρας γιατρου οτι θα ξεκινησουμε κ θα παρουμε καλα αποτελεσματα. Αλλιως εγω δεν ειμαι γιατρος για να κρινω ουτε διατιθεμαι να τον κανω! Αρκετα εχω ψαχτει τοσους μηνες μονη μου με εξετασεις κλπ. Αν ειναι να μαντευω αν ειναι καλος κι ο κυκλος για να ξεκινησουμε, τι να πω. Οπως κ να χει σε ευχαριστω για την απαντηση κοριτσι μου....Θα εχω την περιπτωση σου υποψιν οταν ξεκινησω με το καλο! Εσυ τελικα πετυχες?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η mia2020 είπε:

Καλησπέρα @Bonbon! Κι εγώ δεν είχα κάνει υπέρηχο για να ξεκινήσω διέγερση. Έκανα τον 1ο υπέρηχο την 4η-5η μέρα, όπου βλέπαμε 4 ωάρια συνολικά. Είχα στενοχωρηθεί γιατί σκεφτόμουν ότι δεν ξεκινήσαμε καλά. Τελικά μου πήραν 11 ωάρια, από τα οποία τα 8 ήταν ώριμα... Θα σου έλεγα να μην αγχώνεσαι! Καλή επιτυχία!!! ☺️

 

στις πριν 48 λεπτά, ο/η mia2020 είπε:

Είμαι 33. Αυτό που σου έγραψα ήταν την 1η φορά που έκανα ωοληψία με διέγερση με 225 μονάδες Gonal. Τη δεύτερη φορά μου αύξησε τη Gonal στις 250 μονάδες και έδωσα ακόμη περισσότερα ωάρια (19 εκ των οποίων τα 13 ώριμα). Στη δική μου περίπτωση έπαιξε σημαντικό ρόλο η δόση του φαρμάκου. Ξέρω όμως ότι υπάρχουν κοπέλες που δεν ανταποκρίνονται καλά στα φάρμακα και συλλέγουν κάθε μήνα τα ωάριά τους με φυσικό κύκλο.

Γενικότερα όποια κι αν είναι η περίπτωσή σου είναι σημαντικό ο γιατρός να έχει επιστημονική άποψη και να σου εξηγεί αναλυτικά τι συμβαίνει, ώστε να μη μένεις με απορίες και να μην αγχώνεσαι μόνη σου για το αν έκανες τη σωστή ή λάθος επιλογή. Αν έχεις απορίες συζήτησέ το ξανά μαζί του - ένας καλός γιατρός πρέπει να σε κάνει να νιώθεις ασφάλεια για το πώς προχωράτε.

Καλησπέρα...

Συμφωνώ με οσα λες, πάνω από όλα εμπιστοσύνη στο γιατρό και να μπορούμε να λύνουμε τις απορίες μας.

Συγνώμη που ρωτάω μπορεί να το έχεις ξανά πει αλλά δεν θυμάμαι... 

Τελικά στην πρώτη σου διέγερση δεν υπήρχε εγκυμοσύνη; γενικά σε τι στάδιο είσαι; 

Ευχαριστώ πολύ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Bonbon@ΧΑΡΜΑ Εγώ ξεκίνησα τις διαδικασίες τον περασμένο Σεπτέμβρη. Στην πρώτη φορά ωοληψία έκανα κατάψυξη ωαρίων και αφού συλλέξαμε και τα ωάρια της δεύτερης φοράς τα γονιμοποιήσαμε όλα μαζί. Ο λόγος είναι ότι είχαμε στη διάθεσή μας μόνο 2 περιέκτες κατεψυγμένου σπέρματος λόγω κακοήθειας του συντρόφου μου στο παρελθόν, όποτε έπρεπε να κάνουμε οικονομία κατά το δυνατόν γιατί δεν έχουμε τη δυνατότητα για πολλές προσπάθειες.

Μετά τη γονιμοποίηση έκανα τη πρώτη εμβρυομεταφορά μιας φρέσκιας 4ΑΑ βλαστοκύστης όπου πήρα μηδενική χοριακή, και ένα μήνα μετά μετέφερα και μια κατεψυγμένη επίσης 4ΑΑ. Κι εκεί μηδενική χοριακή. Μετά από αυτά τα έψαξα όλα (καρυότυπο, θρομβοφιλία, ανοσολογικές κλπ.) Βρέθηκα με υποκλινικό υποθυροειδισμό, έλλειψη βιταμίνης D και πολύ ήπια θρομβοφιλία. Τώρα παίρνω φάρμακα για να τα διορθώσω πριν κάνω την επόμενη εμβρυομεταφορα. Ευτυχώς έχω 6 βλαστοκύστες στην κατάψυξη, εκ των οποίων οι 4 είναι 4ΑΑ. Επίσης άλλαξα και γιατρό, γιατί ο πρώτος δε θεωρώ ότι με πρόσεξε όσο θα έπρεπε. Είχα κι εγώ συνεχώς απορίες και ερωτηματικά... Ήταν μεγάλη κλινική με πολύ κόσμο και πιστεύω ότι δε δόθηκε η εξατομικευμένη προσοχή που θα έπρεπε. Όποτε τώρα προετοιμάζομαι κι εγώ για την επόμενη προσπάθεια! Καλή επιτυχία σας εύχομαι κορίτσια!!! ☺️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η mia2020 είπε:

@Bonbon@ΧΑΡΜΑ Εγώ ξεκίνησα τις διαδικασίες τον περασμένο Σεπτέμβρη. Στην πρώτη φορά ωοληψία έκανα κατάψυξη ωαρίων και αφού συλλέξαμε και τα ωάρια της δεύτερης φοράς τα γονιμοποιήσαμε όλα μαζί. Ο λόγος είναι ότι είχαμε στη διάθεσή μας μόνο 2 περιέκτες κατεψυγμένου σπέρματος λόγω κακοήθειας του συντρόφου μου στο παρελθόν, όποτε έπρεπε να κάνουμε οικονομία κατά το δυνατόν γιατί δεν έχουμε τη δυνατότητα για πολλές προσπάθειες.

Μετά τη γονιμοποίηση έκανα τη πρώτη εμβρυομεταφορά μιας φρέσκιας 4ΑΑ βλαστοκύστης όπου πήρα μηδενική χοριακή, και ένα μήνα μετά μετέφερα και μια κατεψυγμένη επίσης 4ΑΑ. Κι εκεί μηδενική χοριακή. Μετά από αυτά τα έψαξα όλα (καρυότυπο, θρομβοφιλία, ανοσολογικές κλπ.) Βρέθηκα με υποκλινικό υποθυροειδισμό, έλλειψη βιταμίνης D και πολύ ήπια θρομβοφιλία. Τώρα παίρνω φάρμακα για να τα διορθώσω πριν κάνω την επόμενη εμβρυομεταφορα. Ευτυχώς έχω 6 βλαστοκύστες στην κατάψυξη, εκ των οποίων οι 4 είναι 4ΑΑ. Επίσης άλλαξα και γιατρό, γιατί ο πρώτος δε θεωρώ ότι με πρόσεξε όσο θα έπρεπε. Είχα κι εγώ συνεχώς απορίες και ερωτηματικά... Ήταν μεγάλη κλινική με πολύ κόσμο και πιστεύω ότι δε δόθηκε η εξατομικευμένη προσοχή που θα έπρεπε. Όποτε τώρα προετοιμάζομαι κι εγώ για την επόμενη προσπάθεια! Καλή επιτυχία σας εύχομαι κορίτσια!!! ☺️

Καλη επιτυχια και σε εσενα κοπελα μου! Εχεις καλο αριθμο βλαστοκυστεων, οποτε θα πας μια χαρα! Καλα κανεις κ ψαχνεσαι πριν προχωρησεις στην επομενη ετ. Σου ευχομαι να παρεις μια θετικη χοριακη το συντομοτερο! Μακαρι για ολες τις κοπελες που ειμαστε σε προσπαθεια! Καλη σου μερα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια μου , συναντήθηκα με τον γιατρό μου για να μου γράψει τα φάρμακα της εξωσωματικής. Είδε όλες μας τις εξετάσεις που μας έγραψε προγεννητικό έλεγχο και μας ξεκίνησε προετοιμασία μέχρι να μου έρθει περίοδος να ξεκινήσω (γύρω στις 7μαιου πρώτα ο Θεός), τα φάρμακα δεν πήγα να τα πάρω ακόμη από το ΕΟΠΥΥ αλλά αποτι διάβασα η ένεση είναι menopur, επίσης μου είπε από τώρα να αρχίσω glucophage και inofert μου έκοψε υδατάνθρακες και γλυκά και μου είπε περπάτημα.. αυτά προς το παρόν από τι διάβασα στην καρτέλα μου θα κάνω μικρογονιμοποιηση και ξεκινάω από την δεύτερη μέρα κύκλου τον πρώτο υπέρηχο....πως σας φαίνονται όλα αυτά για πείτε μου..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 32 λεπτά, ο/η Nansi είπε:

Γεια σας κορίτσια μου , συναντήθηκα με τον γιατρό μου για να μου γράψει τα φάρμακα της εξωσωματικής. Είδε όλες μας τις εξετάσεις που μας έγραψε προγεννητικό έλεγχο και μας ξεκίνησε προετοιμασία μέχρι να μου έρθει περίοδος να ξεκινήσω (γύρω στις 7μαιου πρώτα ο Θεός), τα φάρμακα δεν πήγα να τα πάρω ακόμη από το ΕΟΠΥΥ αλλά αποτι διάβασα η ένεση είναι menopur, επίσης μου είπε από τώρα να αρχίσω glucophage και inofert μου έκοψε υδατάνθρακες και γλυκά και μου είπε περπάτημα.. αυτά προς το παρόν από τι διάβασα στην καρτέλα μου θα κάνω μικρογονιμοποιηση και ξεκινάω από την δεύτερη μέρα κύκλου τον πρώτο υπέρηχο....πως σας φαίνονται όλα αυτά για πείτε μου..

Ολα καλα κοριτσι μου!!! Με το καλο!!! 
Ανάκτησε δυνάμεις αυτο τον καιρο και σε ενα μηνα ξεκινάς!!! 
Με το καλο, καλη επιτυχια μονο με θετικά αποτελέσματα!!! 🙂🙏🍀

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Nansi είπε:

Γεια σας κορίτσια μου , συναντήθηκα με τον γιατρό μου για να μου γράψει τα φάρμακα της εξωσωματικής. Είδε όλες μας τις εξετάσεις που μας έγραψε προγεννητικό έλεγχο και μας ξεκίνησε προετοιμασία μέχρι να μου έρθει περίοδος να ξεκινήσω (γύρω στις 7μαιου πρώτα ο Θεός), τα φάρμακα δεν πήγα να τα πάρω ακόμη από το ΕΟΠΥΥ αλλά αποτι διάβασα η ένεση είναι menopur, επίσης μου είπε από τώρα να αρχίσω glucophage και inofert μου έκοψε υδατάνθρακες και γλυκά και μου είπε περπάτημα.. αυτά προς το παρόν από τι διάβασα στην καρτέλα μου θα κάνω μικρογονιμοποιηση και ξεκινάω από την δεύτερη μέρα κύκλου τον πρώτο υπέρηχο....πως σας φαίνονται όλα αυτά για πείτε μου..

Μια χαρα ακουγονται όλα ποιος ειναι ο γιατρος σου ; Σε ρωταω γιατι μου εκανε εντυπωση που σου ειπε για υδατάνθρακες κ Γλυκα Μπραβο του..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Nefeliap είπε:

Μια χαρα ακουγονται όλα ποιος ειναι ο γιατρος σου ; Σε ρωταω γιατι μου εκανε εντυπωση που σου ειπε για υδατάνθρακες κ Γλυκα Μπραβο του..

Μα να ρωτήσω κάτι? Αυτά τα γλουκοφαζ τα δίνουν σε όλες ή πρέπει να υπάρχει κάποιο θέμα για να τα πάρουμε? Εμένα κανένας γιατρός μου δεν μου τα έχει αναφέρει.

Επίσης να προσθέσω ότι όταν ξεκινήσεις διέγερση να περιορίσεις κατά πολύ το αλάτι. Αποτρέπει από το να πάθεις υπερδιεργεση.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η twinkletwinlkle είπε:

Μα να ρωτήσω κάτι? Αυτά τα γλουκοφαζ τα δίνουν σε όλες ή πρέπει να υπάρχει κάποιο θέμα για να τα πάρουμε? Εμένα κανένας γιατρός μου δεν μου τα έχει αναφέρει.

Επίσης να προσθέσω ότι όταν ξεκινήσεις διέγερση να περιορίσεις κατά πολύ το αλάτι. Αποτρέπει από το να πάθεις υπερδιεργεση.

Αν ειναι πειραγμενη η καμπυλη σακχαρου τοτε δινουνε.γενικως τα θεωρούνε ακινδυνα κ λενε οτι φτιαχνουν τη ποιοτητα των ωαριων..τελευταια τα δινουν πολυ συχνα .εγω δε πηρα παντως ..γιατι να φορτωνόμουν ενα χαπι ενω δεν υπηρχε λογος..;να μας πει η @Nansi για ποιο λογο της εδωσε; Παντως δεν ειναι η ειδικοτητα του εξωσωματικου να δινει..ο ενδοκρινολογος τα ρυθμιζει αυτη η αληθεια ειναι..τωρα το πρόσεξα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Nefeliap είπε:

Αν ειναι πειραγμενη η καμπυλη σακχαρου τοτε δινουνε.γενικως τα θεωρούνε ακινδυνα κ λενε οτι φτιαχνουν τη ποιοτητα των ωαριων..τελευταια τα δινουν πολυ συχνα .εγω δε πηρα παντως ..γιατι να φορτωνόμουν ενα χαπι ενω δεν υπηρχε λογος..;να μας πει η @Nansi για ποιο λογο της εδωσε; Παντως δεν ειναι η ειδικοτητα του εξωσωματικου να δινει..ο ενδοκρινολογος τα ρυθμιζει αυτη η αληθεια ειναι..τωρα το πρόσεξα..

εγω δεν έχω κάνει ποτέ καμπύλη σακχάρου ούτε κάτι για την ινσουλίνη που διάβασα. Το είπα ομως στον γιατρό μου (τον εξωσωματικό) και μου λεει "ε, κάνε την". Όταν επισκεφτώ την ενδοκρινολόγο μου θα το συζητήσω μαζί της. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η twinkletwinlkle είπε:

Μα να ρωτήσω κάτι? Αυτά τα γλουκοφαζ τα δίνουν σε όλες ή πρέπει να υπάρχει κάποιο θέμα για να τα πάρουμε? Εμένα κανένας γιατρός μου δεν μου τα έχει αναφέρει.

Κάποιοι ενδοκρινολόγοι αναπαραγωγής τα δίνουν όταν υπάρχει παθολογική καμπύλη ζαχάρου ή ινσουλίνης και άλλοι εντελώς προληπτικά επειδή παρεμβαίνουν στη διαδικασία γήρανσης των κυττάρων και άρα βελτιώνουν την ποιότητα των ωαρίων. Η σωστή ειδικότητα να ασχοληθεί με το θέμα είναι όντως του ενδοκρινολόγου αναπαραγωγής. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Nansi είπε:

Γεια σας κορίτσια μου , συναντήθηκα με τον γιατρό μου για να μου γράψει τα φάρμακα της εξωσωματικής. Είδε όλες μας τις εξετάσεις που μας έγραψε προγεννητικό έλεγχο και μας ξεκίνησε προετοιμασία μέχρι να μου έρθει περίοδος να ξεκινήσω (γύρω στις 7μαιου πρώτα ο Θεός), τα φάρμακα δεν πήγα να τα πάρω ακόμη από το ΕΟΠΥΥ αλλά αποτι διάβασα η ένεση είναι menopur, επίσης μου είπε από τώρα να αρχίσω glucophage και inofert μου έκοψε υδατάνθρακες και γλυκά και μου είπε περπάτημα.. αυτά προς το παρόν από τι διάβασα στην καρτέλα μου θα κάνω μικρογονιμοποιηση και ξεκινάω από την δεύτερη μέρα κύκλου τον πρώτο υπέρηχο....πως σας φαίνονται όλα αυτά για πείτε μου..

Μώπως έχεις θέμα με πολυκυστικές ωοθήκηες και γι᾽ αυτό σου έδωσε glucofage και inofert; Και η σύσταση για υδατάνθρακες, γλυκά και περπάτημα προς τα εκεί με πάει.

@NefeliapΑρκετοί εξωσωματιστές έχουν διπλή ειδικότητα, έχουν και την ειδικότητα του ενδοκρινολόγου αναπαραγωγής. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 ώρες, ο/η mia2020 είπε:

@Bonbon@ΧΑΡΜΑ Εγώ ξεκίνησα τις διαδικασίες τον περασμένο Σεπτέμβρη. Στην πρώτη φορά ωοληψία έκανα κατάψυξη ωαρίων και αφού συλλέξαμε και τα ωάρια της δεύτερης φοράς τα γονιμοποιήσαμε όλα μαζί. Ο λόγος είναι ότι είχαμε στη διάθεσή μας μόνο 2 περιέκτες κατεψυγμένου σπέρματος λόγω κακοήθειας του συντρόφου μου στο παρελθόν, όποτε έπρεπε να κάνουμε οικονομία κατά το δυνατόν γιατί δεν έχουμε τη δυνατότητα για πολλές προσπάθειες.

Μετά τη γονιμοποίηση έκανα τη πρώτη εμβρυομεταφορά μιας φρέσκιας 4ΑΑ βλαστοκύστης όπου πήρα μηδενική χοριακή, και ένα μήνα μετά μετέφερα και μια κατεψυγμένη επίσης 4ΑΑ. Κι εκεί μηδενική χοριακή. Μετά από αυτά τα έψαξα όλα (καρυότυπο, θρομβοφιλία, ανοσολογικές κλπ.) Βρέθηκα με υποκλινικό υποθυροειδισμό, έλλειψη βιταμίνης D και πολύ ήπια θρομβοφιλία. Τώρα παίρνω φάρμακα για να τα διορθώσω πριν κάνω την επόμενη εμβρυομεταφορα. Ευτυχώς έχω 6 βλαστοκύστες στην κατάψυξη, εκ των οποίων οι 4 είναι 4ΑΑ. Επίσης άλλαξα και γιατρό, γιατί ο πρώτος δε θεωρώ ότι με πρόσεξε όσο θα έπρεπε. Είχα κι εγώ συνεχώς απορίες και ερωτηματικά... Ήταν μεγάλη κλινική με πολύ κόσμο και πιστεύω ότι δε δόθηκε η εξατομικευμένη προσοχή που θα έπρεπε. Όποτε τώρα προετοιμάζομαι κι εγώ για την επόμενη προσπάθεια! Καλή επιτυχία σας εύχομαι κορίτσια!!! ☺️

Καλή μου εύχομαι όσα πέρασες να τα θυμάσαι σαν κακό όνειρο... και θεραπεύοντας όσα εμπόδια βρήκες, να τα ρυθμίσεις σύντομα και να τα κατάφερετε....υγεία πρώτα από όλα... 

Παντου τα ίδια είναι τελικά τα κέντρα εύχομαι να είναι η σωστή επιλογή αυτή τι φορά... Μεγάλος ο δρόμος για το όνειρο αλλά κοντεύουμε στον προορισμό....ευχομαι σύντομα να μας πεις τα ευχαριστα.... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια επειδη τισ τελευταιες μερες το ψαχνω πολυ το θεμα με τον προεμφυτευτικο για χρωμοσωματα (PGS)  κ το κατα ποσο λειτουργει θελω να σας παραθεσω κατι που βρηκα κ λιγο μου ξεδιαλυνε καποια πραγματα αν και θελω να τα ρωτησω αργοτερα στον γιατρο..

Embryologist here. Yes you guys are correct! When embryos are eligible for biopsying they are made up of the inner cell mass (becomes fetus) and the trophectoderm (becomes placenta). Picture a blown up balloon (trophectoderm) with a small ball stuck on the inside at one position (inner cell mass).
 
When an embryo is tested we use a laser to remove a small (4-6 cell) chunk from the trophectoderm (typically there's about 100 cells in the trophectoderm at the biopsy-eligible stage). We don't want to remove cells from the inner cell mass as this will likely destroy the embryo. The trophectoderm cells are sent for testing and this gives us information on the trophectoderm and not the inner cell mass. Since the biopsied trophectoderm cells originated from parent cells that also made up the inner cell mass, we infer that the status of these cells is the same. However sometimes a mutation occurs in one subset of cells and this creates a mosaic embryo. Here we have an embryo that has 2 (or more) cells that are genetically different and if there is a serious mutation in cells of the inner cell mass this could lead to a miscarriage. Checking just 4-6 cells out of the whole embryo (100+ cells) sometimes doesn't give us the whole story!
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η ΧΑΡΜΑ είπε:

Καλή μου εύχομαι όσα πέρασες να τα θυμάσαι σαν κακό όνειρο... και θεραπεύοντας όσα εμπόδια βρήκες, να τα ρυθμίσεις σύντομα και να τα κατάφερετε....υγεία πρώτα από όλα... 

Παντου τα ίδια είναι τελικά τα κέντρα εύχομαι να είναι η σωστή επιλογή αυτή τι φορά... Μεγάλος ο δρόμος για το όνειρο αλλά κοντεύουμε στον προορισμό....ευχομαι σύντομα να μας πεις τα ευχαριστα.... 

Να είσαι καλά κορίτσι μου!! Καλή επιτυχία εύχομαι ολόψυχα και στη δική σου προσπάθεια και σε όλες τις κοπέλες που προσπαθούν!!! 😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια τα glucophage  επειδή τον ρώτησα μου τα δίνει γιατί αποτι είδε δεν είναι και πολύ ανθεκτική η ινσουλίνη μου...έκανα προγεννητικό μέσα σε αυτές τις εξετάσεις ήταν και η καμπύλη ζαχάρου. Και τα inofert μου τα δίνει επειδή έχω χαμηλή ΑΜΗ και την και όλα αυτά μαζί και η διατροφή και το περπάτημα τα κάνω για καλύτερη ποιότητα ωαρίων. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Nansi είπε:

Γεια σας κορίτσια μου , συναντήθηκα με τον γιατρό μου για να μου γράψει τα φάρμακα της εξωσωματικής. Είδε όλες μας τις εξετάσεις που μας έγραψε προγεννητικό έλεγχο και μας ξεκίνησε προετοιμασία μέχρι να μου έρθει περίοδος να ξεκινήσω (γύρω στις 7μαιου πρώτα ο Θεός), τα φάρμακα δεν πήγα να τα πάρω ακόμη από το ΕΟΠΥΥ αλλά αποτι διάβασα η ένεση είναι menopur, επίσης μου είπε από τώρα να αρχίσω glucophage και inofert μου έκοψε υδατάνθρακες και γλυκά και μου είπε περπάτημα.. αυτά προς το παρόν από τι διάβασα στην καρτέλα μου θα κάνω μικρογονιμοποιηση και ξεκινάω από την δεύτερη μέρα κύκλου τον πρώτο υπέρηχο....πως σας φαίνονται όλα αυτά για πείτε μου..

Καλη αρχη ευχομαι κοριτσι μου!! Με το καλο! Ολα θα πανε καλα! Να μας λες νεα σου! Glycogafe γιατι σου εδωσε? Εχεις θεμα με σακχαρο?

Οκ μολις διαβασα την απαντηση σου πιο κατω. Ειχες αντισταση στην ινσουλινη? Γιατι κι εμενα για αυτο το λογο μου το συστησε ο ενδοκρινολογος μου να το ξεκινησω. Μακαρι να κανει δουλεια! Ινοσιτολη ποιο σκευασμα παιρνεις? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Bonbon είπε:

Καλη αρχη ευχομαι κοριτσι μου!! Με το καλο! Ολα θα πανε καλα! Να μας λες νεα σου! Glycogafe γιατι σου εδωσε? Εχεις θεμα με σακχαρο?

Οκ μολις διαβασα την απαντηση σου πιο κατω. Ειχες αντισταση στην ινσουλινη? Γιατι κι εμενα για αυτο το λογο μου το συστησε ο ενδοκρινολογος μου να το ξεκινησω. Μακαρι να κανει δουλεια! Ινοσιτολη ποιο σκευασμα παιρνεις? 

Terra innositol έπαιρνα εγώ .. μια χαρα ειναι ! Τσεκαρε τα ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Ετσι ειναι!!! Κι αυτος ο ανθρωπος ησουν εσυ γ μενα!!❤️🫶 Μια κοπελα π δν ξερω καλα καλα κ π μου σταθηκε καλυτερα κ απο φιλη!! 😍 Δε λεω κ ο αντρας μου διπλα μου σε ολα! Βραχος... αλλα ειναι αλλιως οταν ο αλλος το εχει ζησει κ εχει τις ιδιες αγωνιες.. περναει τα ιδια σκαμπανεβασματα, εχει κ τις ορμονες να βαρανε κοκκινο, μπαινει στη θεση σου γτ το ξερει πως ειναι κ σε νιωθει με μια λεξη π θα πεις..  Σε ευχαριστω πααααααρα πολυ!!💞💞💞
    • Ευχαριστω Ραμ μου!!!! 🥰 με το καλο ολα!!! 🙏❤️ Καλη αρχη στη νεα προσπαθεια κ με το καλο να μεγαλωσετε την οικογενεια σας!!!💫
    • Γλυκο μου μισοφεγγαρο!!! 🫶❤️🫶 Σε ευχαριστω για ολες τις ευχες!!! 🥰 Μακαρι ο θεος ν μας αξιωσει να γινουμε γονεις!!! Ελπιζω να πανε ολα καλα σε αυτο το ταξιδι π μολις ξεκινησε μεχρι το τελος!!! 🥹
    • Η αλήθεια είναι ότι και εμένα μου φάνηκε κάπως όμως δεν μου έδωσε περιθώρια ο γιατρός να το επεξεργαστώ! Με κοίταξε μου λέει είναι όλα καθαρά ντύσουν και έλα να τα πούμε! Μας ξεκίνησε με τις έρευνες και μας διάβαζε διαφορα πράγματα που είχε μελετήσει και μας λέγε το θα κάνουμε και πως θα προχωρήσουμε όποτε δεν πρόλαβα να σκεφτώ την παλινδρομη! Ναι δεν υπάρχει λογος για εξωσωματικη για την ωρα! Θα δούμε και τις εξετάσεις και τι θα μου δώσει και μετά αν δεν είναι εδώ ο σύντροφος θα καταψηξουμε σπερμα και θα κάνω σπερματεγχυνση! Μου είπε ότι μπορεί να αργησει να έρθει η περίοδος λόγω ΣΠΩ όχι όμως ότι είναι απόλυτο! Απλά για να μην ανησυχήσω! Ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου🙏
    • Τοκυο μου!!!! ❤️ Σε ευχαριστω κι εσενα για ολα!!! 🥰 Αληθεια αν δεν ησουν εσυ ν τα λεμε με dm κ να μου συστησεις αυτο τον τρομερο γιατρο (γενικα ειχα φτασει σ ενα σημειο π ειχα μπλοκαρει κ με ξεμπλοκαρες..), μπορει ακομα να εχανα χρονο κ να ημασταν στο μηδεν οπως τοσα χρονια π ψαχναμε ψαχναμε κ ακρη δε βγαζαμε!!!  Να εισαι καλα κ να χαιρεσαι την οικογενεια σου!!!😊 Με το καλο ν ερθει κ το 2ο παιδακι σας γερο και καλοτυχο!!!🙏💫🎈 Μακαρι κι εμας τα εμβρυακια μας να ερθουν στην αγκαλια μας καποια μερα!🙏
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...