Μετάβαση σε περιεχόμενο

Παράλογοι Φόβοι;;


Recommended Posts

Κορίτσια καλημέρα!

Με έχουν πιάσει αυτό το ανεξήγητο άγχος που μας πιάνει κάτι φορές και ήθελα να το μοιραστώ μαζί σας. Είμαι 8 εβδομάδων και 3 ημερών και ακούσαμε καρδούλα στις 10/4 αλλά ο γιατρός μου με βρήκε εξαιρετικά και το επόμενο ραντεβού είναι στις 8/5. Και τώρα με έχουν πιάσει φοβίες μήπως έχει γίνει κάτι και έχει σταματήσει η κύηση και δεν το έχω καταλάβει. Εντωμεταξύ πριν 8 μήνες έχω περάσει και μια εξωμήτριο οπότε με πιάνει συχνά μια απαισιοδοξία. Πιστεύετε πως θα έπρεπε να έχω αισθανθεί κάτι αν είχε σταματήσει η κύηση αλλά δεν  είχα αποβάλει; Συγγνώμη για το πρήξιμο  :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Marianna27 είπε:

Κορίτσια καλημέρα!

Με έχουν πιάσει αυτό το ανεξήγητο άγχος που μας πιάνει κάτι φορές και ήθελα να το μοιραστώ μαζί σας. Είμαι 8 εβδομάδων και 3 ημερών και ακούσαμε καρδούλα στις 10/4 αλλά ο γιατρός μου με βρήκε εξαιρετικά και το επόμενο ραντεβού είναι στις 8/5. Και τώρα με έχουν πιάσει φοβίες μήπως έχει γίνει κάτι και έχει σταματήσει η κύηση και δεν το έχω καταλάβει. Εντωμεταξύ πριν 8 μήνες έχω περάσει και μια εξωμήτριο οπότε με πιάνει συχνά μια απαισιοδοξία. Πιστεύετε πως θα έπρεπε να έχω αισθανθεί κάτι αν είχε σταματήσει η κύηση αλλά δεν  είχα αποβάλει; Συγγνώμη για το πρήξιμο  :(

Καλησπερα,περσι τετοια εποχη εμεινα εγκυος.Πρωτο ραντεβου στο γιατρο 6/5 κ το επομενο 3/6.Αυτες οι βδομαδες ηταν μαρτυριο.Σκεφτομουν μηπως κατι δεν παει καλα κ πως θα το καταλαβω.Μην σκεφτεσαι ετσι,ολα θα πανε τελεια...Αν ηταν ετσι επρεπε οι γιατροι να μας βλεπουν καθε βδομαδα.Με το καλο σου ευχομαι,κ να σκεφτεσαι θετικα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα! Σου ευχομαι να εχεις μια τελειομηνη εγκυμοσυνη!!

Μη σκεφτεσαι ετσι..γιατι να εχει παει στραβα;Αν πιστευεις οτι ειναι αργα το επομενο ραντεβου σ γιατι δε το κανονιζετε ανα δυο εβδομαδες;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βρε γιατι σκέφτεσαι έτσι; Δεν θα συμβεί τίποτα απολύτως! Κι εγώ έτσι ήμουν στο πρώτο παιδί. Φοβόμουν τα πάντα! Με το καλό να έρθει το μωρό σου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Mariaira είπε:

Καλημερα! Σου ευχομαι να εχεις μια τελειομηνη εγκυμοσυνη!!

Μη σκεφτεσαι ετσι..γιατι να εχει παει στραβα;Αν πιστευεις οτι ειναι αργα το επομενο ραντεβου σ γιατι δε το κανονιζετε ανα δυο εβδομαδες;

Ναι συμφωνώ,σημασία έχει να αισθάνεσαι εσύ καλά,όχι ο γιατρός. Πες του ότι θες να σε δει νωρίτερα. Ή να σου γράψει έναν υπέρηχο για έξω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας, το είχα πραγματικά ανάγκη!

Μένω επαρχία και ο γιατρός μου είναι Αθήνα, οπότε υπάρχει μια δυσκολία στη μετακίνηση αλλά μπορεί να είναι λύση αυτό με τον εξωτερικό υπέρηχο, δεν το είχα σκεφτεί! Σας ευχαριστώ πολύ!!!! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 λεπτά, ο/η Marianna27 είπε:

Κορίτσια καλημέρα!

Με έχουν πιάσει αυτό το ανεξήγητο άγχος που μας πιάνει κάτι φορές και ήθελα να το μοιραστώ μαζί σας. Είμαι 8 εβδομάδων και 3 ημερών και ακούσαμε καρδούλα στις 10/4 αλλά ο γιατρός μου με βρήκε εξαιρετικά και το επόμενο ραντεβού είναι στις 8/5. Και τώρα με έχουν πιάσει φοβίες μήπως έχει γίνει κάτι και έχει σταματήσει η κύηση και δεν το έχω καταλάβει. Εντωμεταξύ πριν 8 μήνες έχω περάσει και μια εξωμήτριο οπότε με πιάνει συχνά μια απαισιοδοξία. Πιστεύετε πως θα έπρεπε να έχω αισθανθεί κάτι αν είχε σταματήσει η κύηση αλλά δεν  είχα αποβάλει; Συγγνώμη για το πρήξιμο  :(

Σε καταλαβαίνω απόλυτα!! Λίγο πολύ όσες έχουμε περάσει μια κύηση που δεν εξελίχθηκαν καλά τα πράγματα το παθαίνουμε αυτό και είναι απόλυτα φυσιολογικό!! Εγώ είμαι στον 8ο μήνα και ακόμη σκέφτομαι ότι ίσως πάει κάτι στραβά και μου "κλεψουν" το όνειρο!! Μετά προσπαθώ να σκεφτώ θετικά και λέω στον εαυτό μου ότι δεν θα το αφήσω να με πάρει από κάτω και ότι θα ζήσω την εγκυμοσύνη μου και το μωράκι μου θα έρθει στην αγκαλιά μου!!  Εγω είχα πει στον γιατρό μου να με βλέπει πολύ συχνά για να μείνω ήσυχη τουλάχιστον μέχρι να αρχίσω να νιώθω το μωρό και έτσι έκανα μέχρι τον 5ο πήγαινα σχεδόν κάθε 10 μέρες!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κ εγω απο την αρχη της εγκυμοσυνης για την δικη μ ηρεμια της ειπα της γυναικολογου οτι θελω να με βλεπει ανα δυο εβδομαδες. Ο μηνας θα μ φαινοταν ατελειωτος...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσι μου κ εγώ ηνουν πολυ αγχωμενη στην αρχη γτ εδω αγγλια π μενω σ κανουν μονο 2 υπέρηχους. Πηγα μονη μ σ ιδιωτικο κ ενανα εναν 7 εβδομάδων . Την προηγ δευτςρα μπηκα νοσοκ με αιμοραγια μ κανσνε υπερηχο την επομενη κ τ μωρο ειναι μια χαρα μ ειπαν εχεινκαποιο αιματωμα στη μητρα κατω απο τ σακο κ μ κλεισανε τν επομενο Κ τελευταίο υπερηχο 2 ιουνιου. Σιγα μην αντεχω εγω εως 2 ιουνιου. Ιδιωτικο κνπαλι την επομενη βδομαδα. Αν σε κανει ν νιώσεις καλύτερα κανε υπερηχο καπου αν υπάρχει κάποιο κεντρο κοντα σου. Το παν ειναι να νιωθεις εσυ ηρεμη. Αν σε ηρεμεί  αυτο κάντο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Evie2 είπε:

Κορίτσι μου κ εγώ ηνουν πολυ αγχωμενη στην αρχη γτ εδω αγγλια π μενω σ κανουν μονο 2 υπέρηχους. Πηγα μονη μ σ ιδιωτικο κ ενανα εναν 7 εβδομάδων . Την προηγ δευτςρα μπηκα νοσοκ με αιμοραγια μ κανσνε υπερηχο την επομενη κ τ μωρο ειναι μια χαρα μ ειπαν εχεινκαποιο αιματωμα στη μητρα κατω απο τ σακο κ μ κλεισανε τν επομενο Κ τελευταίο υπερηχο 2 ιουνιου. Σιγα μην αντεχω εγω εως 2 ιουνιου. Ιδιωτικο κνπαλι την επομενη βδομαδα. Αν σε κανει ν νιώσεις καλύτερα κανε υπερηχο καπου αν υπάρχει κάποιο κεντρο κοντα σου. Το παν ειναι να νιωθεις εσυ ηρεμη. Αν σε ηρεμεί  αυτο κάντο.

Σου εύχομαι μία τελειόμηνη κύηση!!! Να πάνε όλα καλά!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσι μου καταρχάς συγχαρητήρια! Σου εύχομαι μια ξέγνοιαστη και τελειομηνη εγκυμοσύνη! Οι φόβοι σου δεν είναι παράλογοι αλλά είναι ανούσιοι! Πέρυσι τέτοια εποχή έμαθα ότι είμαι έγκυος...τώρα απαντάω στο ποστ σου και έχω αγκαλίτσα τον μικρό μου! Όλες κανουμε τέτοιες σκέψεις ειδικά στην πρώτη μας εγκυμοσύνη. Τις πρώτες εβδομάδες σκεφτόμουν ακριβώς όπως εσύ. Σε σημείο να ντρέπομαι πια τον γιατρό να του τηλεφωνώ και να πηγαίνω να κάνω μόνη μου χοριακες να βλέπω αν ανεβαίνει...την τρίτη φορά που πήγα για χοριακη με πήραν είδηση και στο μικροβιολογικό και με ρώτησαν γιατί τις επαναλαμβάνω. Το μωρό άργησα να το νιώσω γιατί δούλευα πάρα πολύ κ ήμουν μέσα στην πίεση. Το ένιωσα όταν πήρα ένα διήμερο ρεπό έκλεισα τα κινητά και πήγα με τον άντρα μια εκδρομή.Που θέλω να καταλήξω.. Όταν λοιπόν ένιωσα πρώτη φορά το μωρό μου ήταν υπέροχη στιγμή, ήταν  μοναδικό το συναίσθημα που λειτούργησε και σαν "χαστούκι". Τότε μόνο καταλαβα ότι περνάω την πιο όμορφη φάση της ζωής μου... Πρέπει να την ευχαριστηθω στο έπακρο γιατί δεν θα ξαναγυρίσει ποτέ αυτή η περίοδος. Είναι κρίμα να έχω μια πολύ καλή εγκυμοσύνη χωρίς προβλήματα και να δηλητηριαζω το μυαλό μου με κακές σκέψεις κ να αναλωνομαι στην πίεση της καθημερινότητας. Αυτό πρέπει λοιπόν να καταλάβεις. Ζεις κάτι το μοναδικό. Ευχαριστησου το. Αν κάτι κακό συμβεί ( χτυπά ξύλο ) θα το καταλάβεις και οπότε δεις η νιώσεις κάτι που δεν το έχεις ξανά νιώσει τότε επικοινωνείς με τον γιατρό σου! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Mayland είπε:

Κορίτσι μου καταρχάς συγχαρητήρια! Σου εύχομαι μια ξέγνοιαστη και τελειομηνη εγκυμοσύνη! Οι φόβοι σου δεν είναι παράλογοι αλλά είναι ανούσιοι! Πέρυσι τέτοια εποχή έμαθα ότι είμαι έγκυος...τώρα απαντάω στο ποστ σου και έχω αγκαλίτσα τον μικρό μου! Όλες κανουμε τέτοιες σκέψεις ειδικά στην πρώτη μας εγκυμοσύνη. Τις πρώτες εβδομάδες σκεφτόμουν ακριβώς όπως εσύ. Σε σημείο να ντρέπομαι πια τον γιατρό να του τηλεφωνώ και να πηγαίνω να κάνω μόνη μου χοριακες να βλέπω αν ανεβαίνει...την τρίτη φορά που πήγα για χοριακη με πήραν είδηση και στο μικροβιολογικό και με ρώτησαν γιατί τις επαναλαμβάνω. Το μωρό άργησα να το νιώσω γιατί δούλευα πάρα πολύ κ ήμουν μέσα στην πίεση. Το ένιωσα όταν πήρα ένα διήμερο ρεπό έκλεισα τα κινητά και πήγα με τον άντρα μια εκδρομή.Που θέλω να καταλήξω.. Όταν λοιπόν ένιωσα πρώτη φορά το μωρό μου ήταν υπέροχη στιγμή, ήταν  μοναδικό το συναίσθημα που λειτούργησε και σαν "χαστούκι". Τότε μόνο καταλαβα ότι περνάω την πιο όμορφη φάση της ζωής μου... Πρέπει να την ευχαριστηθω στο έπακρο γιατί δεν θα ξαναγυρίσει ποτέ αυτή η περίοδος. Είναι κρίμα να έχω μια πολύ καλή εγκυμοσύνη χωρίς προβλήματα και να δηλητηριαζω το μυαλό μου με κακές σκέψεις κ να αναλωνομαι στην πίεση της καθημερινότητας. Αυτό πρέπει λοιπόν να καταλάβεις. Ζεις κάτι το μοναδικό. Ευχαριστησου το. Αν κάτι κακό συμβεί ( χτυπά ξύλο ) θα το καταλάβεις και οπότε δεις η νιώσεις κάτι που δεν το έχεις ξανά νιώσει τότε επικοινωνείς με τον γιατρό σου! 

Ήταν πολύ ουσιαστική έως και συγκινητική η απάντησή σου!! Νομιζω πως με ταρακούνησε και με καθησύχασε μαζί! Σου εύχομαι να έχεις πάντα υγεία εσύ και η οικογένεια σου!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Marianna27 είπε:

Κορίτσια καλημέρα!

Με έχουν πιάσει αυτό το ανεξήγητο άγχος που μας πιάνει κάτι φορές και ήθελα να το μοιραστώ μαζί σας. Είμαι 8 εβδομάδων και 3 ημερών και ακούσαμε καρδούλα στις 10/4 αλλά ο γιατρός μου με βρήκε εξαιρετικά και το επόμενο ραντεβού είναι στις 8/5. Και τώρα με έχουν πιάσει φοβίες μήπως έχει γίνει κάτι και έχει σταματήσει η κύηση και δεν το έχω καταλάβει. Εντωμεταξύ πριν 8 μήνες έχω περάσει και μια εξωμήτριο οπότε με πιάνει συχνά μια απαισιοδοξία. Πιστεύετε πως θα έπρεπε να έχω αισθανθεί κάτι αν είχε σταματήσει η κύηση αλλά δεν  είχα αποβάλει; Συγγνώμη για το πρήξιμο  :(

Στην πρωτη μου κορη μετα το πρώτο ραντεβου το δεύτερο ήταν ενα μηνα μετα 

αγχος, εφιάλτες ότι φανταστείς 
Οταν το συζήτησα με το γιατρο μου ειπε οτι ολες έτσι είμαστε Ασε που μια μερα πριν το μάθω σήκωνα βάρη κ εκανα μετακόμιση .... επεισης ειπε κατι πολυ σοφό. «Αν το μωρο θέλει να δέσει μεσα σου θα δεσει» Και δόξα το θεό Ολα πηγαν καλα και ας έπεσα και κατω κανα δυο φορές! 
χαιδεψε το και μιλα του και αν δεν ησυχάζεις παρε τον τηλ να κανεις υπέρηχο πιο νωρίς αλλα προς θεού μη το τρελάνεις στους υπερήχους :) 

με το καλο να πανε ολα καλα ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η netspirit είπε:

Στην πρωτη μου κορη μετα το πρώτο ραντεβου το δεύτερο ήταν ενα μηνα μετα 

αγχος, εφιάλτες ότι φανταστείς 
Οταν το συζήτησα με το γιατρο μου ειπε οτι ολες έτσι είμαστε Ασε που μια μερα πριν το μάθω σήκωνα βάρη κ εκανα μετακόμιση .... επεισης ειπε κατι πολυ σοφό. «Αν το μωρο θέλει να δέσει μεσα σου θα δεσει» Και δόξα το θεό Ολα πηγαν καλα και ας έπεσα και κατω κανα δυο φορές! 
χαιδεψε το και μιλα του και αν δεν ησυχάζεις παρε τον τηλ να κανεις υπέρηχο πιο νωρίς αλλα προς θεού μη το τρελάνεις στους υπερήχους :) 

με το καλο να πανε ολα καλα ❤️

Να σου πω την αλήθεια με άλλα λόγια αυτό που σου είπε ο γιατρός σου, πως αν θέλει να δέσει θα δέσει, το είχε πει και στη μητέρα μου ο γιατρός της όταν έκανε εμένα. Και προσπαθώ να το έχω στο μυαλό μου όταν αγχώνομαι πολύ..

Ξέρεις όταν για δυο μέρες είμαι χάλια από συμπτώματα και μετά ξαφνικά ξυπνάω και είναι λες και δεν είμαι έγκυος, αρχίζουν και περνάνε άσχημες σκέψεις από το μυαλό.. Αλλά προσπαθώ να το ισορροπήσω γιατί θα τρελαθώ!

Σ'ευχαριστώ πολύ!! ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 30 λεπτά, ο/η Marianna27 είπε:

Να σου πω την αλήθεια με άλλα λόγια αυτό που σου είπε ο γιατρός σου, πως αν θέλει να δέσει θα δέσει, το είχε πει και στη μητέρα μου ο γιατρός της όταν έκανε εμένα. Και προσπαθώ να το έχω στο μυαλό μου όταν αγχώνομαι πολύ..

Ξέρεις όταν για δυο μέρες είμαι χάλια από συμπτώματα και μετά ξαφνικά ξυπνάω και είναι λες και δεν είμαι έγκυος, αρχίζουν και περνάνε άσχημες σκέψεις από το μυαλό.. Αλλά προσπαθώ να το ισορροπήσω γιατί θα τρελαθώ!

Σ'ευχαριστώ πολύ!! ❤️

Ολα ειναι στο μυαλό μας! Να το θυμασε! Και στις δυο εγκυμοσυνες μεχρι να κανω αυχενική κ να κλείσω τρίτο μηνα έβλεπα εφιάλτες οτι απέβαλα ! Αστα μαρτύριο σκέτο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η netspirit είπε:

Ολα ειναι στο μυαλό μας! Να το θυμασε! Και στις δυο εγκυμοσυνες μεχρι να κανω αυχενική κ να κλείσω τρίτο μηνα έβλεπα εφιάλτες οτι απέβαλα ! Αστα μαρτύριο σκέτο!

Αστα να πάνε, νιώθω να κυλάνε υγρά και φεύγω κατευθείαν για το μπάνιο να δω μην είναι αίμα.. Ευτυχώς δεν έχω δει ουτε σταγονίτσα μέχρι στιγμής!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 22/4/2020 at 11:49 ΠΜ, ο/η Marianna27 είπε:

Κορίτσια καλημέρα!

Με έχουν πιάσει αυτό το ανεξήγητο άγχος που μας πιάνει κάτι φορές και ήθελα να το μοιραστώ μαζί σας. Είμαι 8 εβδομάδων και 3 ημερών και ακούσαμε καρδούλα στις 10/4 αλλά ο γιατρός μου με βρήκε εξαιρετικά και το επόμενο ραντεβού είναι στις 8/5. Και τώρα με έχουν πιάσει φοβίες μήπως έχει γίνει κάτι και έχει σταματήσει η κύηση και δεν το έχω καταλάβει. Εντωμεταξύ πριν 8 μήνες έχω περάσει και μια εξωμήτριο οπότε με πιάνει συχνά μια απαισιοδοξία. Πιστεύετε πως θα έπρεπε να έχω αισθανθεί κάτι αν είχε σταματήσει η κύηση αλλά δεν  είχα αποβάλει; Συγγνώμη για το πρήξιμο  :(

Κοπέλα Μ το έχω περάσει (χωρίς καλή κατάληξη)....μετανιώνω που ενώ είχα αυτό το άγχος δεν πήρα τηλ το γιατρό να με δει νωρίτερα για να μη με τρώει....σε επόμενη κύηση θα απαιτήσω να πηγαίνω στην αρχή ανά 15 μέρες...μέχρι να αρχίσω πιθανώς να το νιώθω! Προτιμώ να είναι ήρεμη ότι όλα καλά παρά να με ζώνουν τα φίδια! 

Εύχομαι να πάνε όλα τέλεια κ σε λίγες μέρες να το δείτε που θα έχει μεγαλώσει....αλλά αν δεν αντέχεις έως τότε καλύτερα να κλείσεις νωρίτερα να πας να το δεις να ηρεμήσεις κοπελα μου! Κρίμα να το περνάς όλο αυτο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια καλησπέρα!!!!ειμαι στη πρώτη εγκυμοσύνη και στον πρώτο μήνα...Είναι φυσιολογικό να νιώθω κάποια πονάκια σαν περιόδου???Επίσης,έχω ένα άλλο θέμα...δεν έχω βοήθεια για τις δουλειές του σπιτιού καθώς ο άντρας μου σχολαει πολύ αργά και οι γονείς δεν είναι δίπλα...εσείς τι κάνετε με αυτό?Φοβάμαι να σκύψω για να βάλω πλυντήριο ας πουμε...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Μαριαννουλα είπε:

Κορίτσια καλησπέρα!!!!ειμαι στη πρώτη εγκυμοσύνη και στον πρώτο μήνα...Είναι φυσιολογικό να νιώθω κάποια πονάκια σαν περιόδου???Επίσης,έχω ένα άλλο θέμα...δεν έχω βοήθεια για τις δουλειές του σπιτιού καθώς ο άντρας μου σχολαει πολύ αργά και οι γονείς δεν είναι δίπλα...εσείς τι κάνετε με αυτό?Φοβάμαι να σκύψω για να βάλω πλυντήριο ας πουμε...

Ναι είναι λογικό να εχεις πόνους διότι  πιάνεται το μωρό σιγά σιγά στην μήτρα και στην ξύνει και επίσης ανοίγει τώρα για τις δουλειές σκύψιμο σιγά σιγά και Οχι πολύ κάνε όπως όταν κανεις καθισματακια τέτοιο σκύψιμο το πλυντήριο βάλε ενα ενα τα ρούχα μεσα και οταν τελειώσει Βάλτα στην λεκάνη και σειρτην μέχρι την απλώστρα δίπλα στην απλώστρα να εχεις μια καρέκλα και βαλε την λεκάνη αμέσως πανω στην απλώστρα εγώ έτσι εκανα αν φοβάσαι ακόμα και αυτά θα πρεπει να βρεις τρόπο να τα κανείς ετσι ώστε να μην κουραζεσαι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 22/4/2020 at 11:49 ΠΜ, ο/η Marianna27 είπε:

Κορίτσια καλημέρα!

Με έχουν πιάσει αυτό το ανεξήγητο άγχος που μας πιάνει κάτι φορές και ήθελα να το μοιραστώ μαζί σας. Είμαι 8 εβδομάδων και 3 ημερών και ακούσαμε καρδούλα στις 10/4 αλλά ο γιατρός μου με βρήκε εξαιρετικά και το επόμενο ραντεβού είναι στις 8/5. Και τώρα με έχουν πιάσει φοβίες μήπως έχει γίνει κάτι και έχει σταματήσει η κύηση και δεν το έχω καταλάβει. Εντωμεταξύ πριν 8 μήνες έχω περάσει και μια εξωμήτριο οπότε με πιάνει συχνά μια απαισιοδοξία. Πιστεύετε πως θα έπρεπε να έχω αισθανθεί κάτι αν είχε σταματήσει η κύηση αλλά δεν  είχα αποβάλει; Συγγνώμη για το πρήξιμο  :(

Καλημέρα και συγχαρητήρια για την εγκυμοσυνη σου! Δεν είναι παράλογο να φοβασαι, ειναι σίγουρα ανούσιο όπως έγραψε και κάποια κοπέλα παραπάνω και δε βοηθάει σε τίποτα! Σίγουρα ολες μας έχουμε τις ανησυχίες μας, οπως ειχα πει και στον γιατρό όταν αρχισα να το νιώθω ηρέμησα πραγματικά! Αλλα ναι πήγαινε νωρίτερα αν σου δημιουργεί αγχος ολο αυτό και νομιζω οτι οταν περάσει λίγο ο καιρός θα ηρεμήσεις! Ευχομαι όλα να πηγαινουν πάντα καλα για όλες! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Penny89 είπε:

Ναι είναι λογικό να εχεις πόνους διότι  πιάνεται το μωρό σιγά σιγά στην μήτρα και στην ξύνει και επίσης ανοίγει τώρα για τις δουλειές σκύψιμο σιγά σιγά και Οχι πολύ κάνε όπως όταν κανεις καθισματακια τέτοιο σκύψιμο το πλυντήριο βάλε ενα ενα τα ρούχα μεσα και οταν τελειώσει Βάλτα στην λεκάνη και σειρτην μέχρι την απλώστρα δίπλα στην απλώστρα να εχεις μια καρέκλα και βαλε την λεκάνη αμέσως πανω στην απλώστρα εγώ έτσι εκανα αν φοβάσαι ακόμα και αυτά θα πρεπει να βρεις τρόπο να τα κανείς ετσι ώστε να μην κουραζεσαι

Aυτο κάνω σκύβω σαν να κάθομαι...είναι πολύ δύσκολο όταν δεν έχεις καθόλου βοήθεια...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Μαριαννουλα είπε:

Aυτο κάνω σκύβω σαν να κάθομαι...είναι πολύ δύσκολο όταν δεν έχεις καθόλου βοήθεια...

Το ξέρω κορίτσι μου για αυτό σου είπα πως να τα κανεις ουτε εγώ είχα κανένα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 ώρες, ο/η Μαριαννουλα είπε:

Κορίτσια καλησπέρα!!!!ειμαι στη πρώτη εγκυμοσύνη και στον πρώτο μήνα...Είναι φυσιολογικό να νιώθω κάποια πονάκια σαν περιόδου???Επίσης,έχω ένα άλλο θέμα...δεν έχω βοήθεια για τις δουλειές του σπιτιού καθώς ο άντρας μου σχολαει πολύ αργά και οι γονείς δεν είναι δίπλα...εσείς τι κάνετε με αυτό?Φοβάμαι να σκύψω για να βάλω πλυντήριο ας πουμε...

Είναι πολύ φυσιολογικό να νιώθεις πονάκια εκεί χαμηλά, μην αγχώνεσαι! Έχει δίκαιο η Penny να σκυβεις σα να κάνεις κάθισμα, όπως κάνεις ήδη και να προσπαθείς τις βαριές δουλειές να τις αφήνεις για όταν θα έχει γυρίσει ο άντρας σου. Εμενα ο γιατρος μου , μου απαγορεψε να βαζω ηλεκτρική (χωρίς να έχει κάποιο πρόβλημα η εγκυμοσύνη μου). Οπότε, ασε την ηλεκτρική να την κανει ο αντρας σου την Κυριακή κι εσύ κάνε καθημερινά με μία απλή σκούπα για πατώματα. Ή προσπάθησε να βάζεις αργά το πλυντήριο ώστε να σου σηκώνει την λεκάνη εκείνος και να στην φέρνει μέχρι την απλώστρα. Στο σιδέρωμα μπορείς να ρυθμίσεις τη σιδερώστρα πιο χαμηλά και να κάθεσαι σε μια καρέκλα. Και ανάμεσα στις δουλείες αν νιώθεις ότι κουράζεσαι, κάνε διαλλείματα να παίρνεις ανάσα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια πολύ με βοηθάει να μιλάω στο φόρουμ γιατί μπορώ να ρωτήσω το οτιδήποτε χωρίς να ντρέπομαι... Ευχαριστώ πολύ!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Ωορρηξία ξέρεις πότε έκανες όμως ακριβώς πότε εμφυτεύτηκε δεν το γνωριζεις. Εδώ σε εξωσωματική δεν το ξέρουμε. Εδώ με υπερήχους και στο πρώτο μου παιδί μετά την β επιπέδου καταλάβαμε ότι ήταν μεγαλύτερος 1 εβδ.  Κάνε λιγάκι υπομονή . Ξέρω πως νιώθεις αλλά σκέψου τίποτα δεν μπορείς να αλλάξεις παρά μόνο να οπλιστείτε με υπομονή
    • Αχ σαν νερό παίρνει ο καιρός.. ο χρόνος . Αχ και αυτός ο χρόνος. Όταν θηλαζω συνήθως έχω πιο ελευθερία 🤫🤫 όχι με τίποτα 3 , ξεκίνησα αντισυλληπτικά χάπια. Ο μικρός αποδεικνύεται θηρίο και εγώ μεγάλωσα για 3 😅 ο δε πρώτος έχει την ζήλια του λογικο αλλά τρελαίνεται για τον αδελφό του.  Εσύ πώς είσαι κοριτσάκι μου. Ξεχνάς τα δικά σου στηρίγματα.. εκεί βράχος δίπλα μου 
    • Ναι βρε συ... εννοειται δν επιλεγουμε εμεις...😊 απλα φευγαμε χθες απο τους κουμπαρους μας κ λεγαμε γ τα κουκουνια μας (εχουμε ξετρελαθει κ λογικο ειναι...) κ του ανεφερα οτι σκεφτομαι κι αυτο π παλευει να εξελιχθει κ του πηρε παραπανω χρονο. Κ γνκ ο αντρας μου αν δει εναν ανθρωπο πιο "αδυναμο" η "ντροπαλο" παντα τον στηριζει, ειναι ετσι σαν ανθρωπος, κ πανω εκει το ειπε..  Οσο γ την ετ, ναι μπορει να αναθαρρυσαμε κ να αφεθηκαμε, αλλα σιγουρα δν εχουμε "δεσει" κατι... ισα ισα, μεχρι τωρα νομιζαμε οτι εχουμε θεμα στη συλληψη (γτ περυσι ειχα παλινδρομη με κενο σακο π σημαινει οτι το εμβρυακι "διαλυθηκε" σε πολυ πρωιμο σταδιο) κ λογω του οτι δν ξερουμε τι φταιει τοσα χρονια π προσπαθουμε, φοβαμαι ολα τα σταδια... Ακομα κ θετικη χοριακη ν δω θα τρεμω.. γτ κ περυσι η χοριακη μου υπερδιπλασιαζοταν σε 48 ωρες κ δν ειδαμε ποτε λεκιθικο ασκο κ εμβρυικα στοιχεια στον 1ο υπερηχο....😢 (6+1 ημουν) Σε ευχαριστω πολυ. ❤️🥰 Μιλαμε τοσο καιρο κ ξερω οτι μου τα λες γ να ειμαι προετοιμασμενη για ολα!! Αλλωστε το εχουμε πει πολλες φορες οτι μετριες βλαστοκυστες εχουν δωσει υγιη μωρακια κ αριστες δυστυχως δν εχουν προχωρησει σε κυηση... Ειναι κι αυτο μια ενδειξη! Ας ελπισουμε οτι θα ειναι υπερ μας! 🙏
    • Ευχαριστω Γιαννα μου!!! ❤️ Να το χαιρεσαι το αντρακι σου!!! Να ειναι γερο κ καλοτυχο!!🙏💙🥰
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...