Μετάβαση σε περιεχόμενο
admin

Διαδικτυακά μαθήματα προετοιμασίας γονεϊκότητας & υποστήριξης μητρικού θηλασμού από τις Μαίες 2ου Κ.Υ. Περιστερίου​​​​​​​

Recommended Posts

Σας μεταφέρω το μήνυμα που λάβαμε από τις Μαίες του 2ου Κ.Υ. Περιστερίου:

Γεια σας,

Είιμαστε μαίες, εργαζόμαστε στο 2ο Κέντρο Υγείας Περιστερίου και σας είχαμε ενημερώσει και παλαιότερα σχετικά με τις δράσεις μας (δωρεάν τεστ Παπανικολάου κ μαθήματα προετοιμασίας γονεικότητας).

Στις δράσεις αυτες τον τελευταίο χρονο είχαν προστεθεί και

• -δωρεάν κατ'οίκον επισκέψεις από εμάς στις λεχώνες και τα μωρά τους (μόνο για τους κατοίκους Περιστερίου),
  • -συνεργασία με ψυχολόγο δωρεάν στη Μονάδα μας (για γυναίκες, ζευγάρια, εφήβους),
  • -συνεργασία με κοινωνική λειτουργό όπου πραγματοποιεί στη Μονάδα μας "κύκλους υποστήριξης νέων μητέρων".

Λόγω των μέτρων για την πανδημία, οι δράσεις έχουν ανασταλλεί προσωρινά.

Ωστάσο, τα μαθήματα προετοιμασίας γονεικότητας, όπως και η υποστήριξη/συμβουλευτική μητρικού θηλασμού, συνεχίζονται κανονικά ΔΙΑΔΙΚΤΥΑΚΑ!

Δήλωση συμμετοχής με  mail στο maiespedyper@gmail.com, είτε μέσω τηλεφώνου στο 210-5705684.

Παράλληλα άχουμε και σελίδα στο fb: Μαίες 2ου Κ.Υ. Περιστερίου και messenger.

Για όποια πληροφορία ή διευκρίνιση, είμαστε στη διάθεσή σας.

Με εκτίμηση,
Οι μαίες του 2ου Κ.Υ. Περιστερίου

• Like 2

Κοινοποιήστε αυτή την δημοσίευση

Σύνδεσμος σε αυτή τη δημοσίευση
Κοινοποίησε σε άλλα sites

• Απαντήσεις

• υπαρχουν κ χειρροτερα.Εμενα ειναι 5,5 μηνων και ξυπανει 3-4 φορες.Επισης εδω και 2,5 μηνες κανει πολυ ανησυχο υπνο και φοβαμαι μηπως παιζει καμια αλλεργια.Κανω αποχη απο γαλακτ/κα ,σογια και μοσχαρι κ ευχομαι να δουμε διαφορα!
    • Πιστεύω πως είναι πολύ καλό για ανυσηχητικό! Ενώ ανά ml έχει χαμηλό αριθμό, φαίνεται πως υπάρχει μεγάλος όγκος σπέρματος με αριθμό εντός φυσιολογικών ορίων όπως πολύ σωστά επισημαίνει στο σχόλιό του ο γιατρός. Πιστεύω στην κινητικότητα χαλάει λιγάκι και ελαφρώς στη μορφολογία. Γνώμη μου, κοιτάξτε πάλι το ενδεχόμενο κιρσοκήλης, είναι τα πρώτα τα οποία επιρεάζει.. Απορώ γιατί ο προϊγούμενος γιατρός σας απέκλεισε κατευθείαν το ενδεχόμενο φυσιολογικής σύλληψης, (βέβαια συμπέρασμα δε βγαίνει μόνο από ένα σπερμοδιάγραμμα, μπορεί το προϊγούμενο να ήτανε στα χειρότερά του).   Επισκεφθείται κάποιον καλό άνθρωπο-γιατρό που να ασχολείται με θέματα ανδρικής υπογονιμότητας και θα σας κατευθείνει αναλόγως. Πιστεύω πως και μόνο με ειδικές βιταμίνες τόνωσης του σπέρματος θα δείτε ικανοποιητική διαφορά. Αν σας τις προτείνει, πάρτε τες κατευθείαν για minimum 3-6 μήνες.
    • Καλησπερα!εχω ενα μωρακι 5 μηνων.εχουμε θεμα με τον βραδινο υπνο.ξυπναγαμε καθε τρεις ωρες σχεδον για φαγητο.ενω τον τελευταιο μηνα ειχε βελτιωθει αυτο και ξυπναγαμε μονο μια φορα τα μεσανυχτα την Τριτη του εκανα εμβολιο και ανεβασε πυρετο απο εκεινη την μερα ξυπναμε παλι καθε τρεις ωρες παρολο που η δραση του εμβολιου εχει φυγει τωρα.του ακολουθω μικτη διατροφη.δν ξερω τι να κανω γτ νοιωθω κακη μανα με εχει κουρααει τοσο πολυ το θεμα υπνος που με πιανουν τα νευρα μου
    • Ευχαριστω πολυ κοριτσι μου! Αφου γνωριζεις θα σου πω οτι μας μαλωσε πολυ! Λεει δεν εχετε καμια δουλεια να πατε σε ουρολογο. Θα πατε λεει σε γυναικολογο! Ο αντρας μου δεν εχει ουρολογικο προβλημα! Αυτο ειναι το σπερμα του κ θα συνεχισει τις βιταμινες μηπως βελτιωθει κ αλλο γτ τις παιρνει μονο 2 μηνες! Βεβαια εχουμε κανει κ ορμονολογικες κ περιμενουμε! Λεει: ποιος γιατρος του ειπε οτι δεν θα συλλαβει ποτε φυσιολογικα να του κανω εγω μηνυση! Μας ειπε οτι απ την στιγμη που εγω δεν εχω καποιο θεμα, προσπαθουμε φυσιολογικα κ στοχευμενα, απλα καλο ειναι να βαλουμε ενα οριο πχ 1 χρονο. Μας ειπε να μην παμε σε πολλους γιατρους γτ αυτοι το μονο που κανουν ειναι να σε τρελαινουν κ να σε βαζουν σε διαδικασιες που ουτε καν χρειαζεται.. τωρα εγω τι να πω; Ο,τι ξερεις, ξερω.. αυτα ειπε, αυτα λεω 1 σπερματοζωαριο χρειαζεται ειπε κ για εκεινον οι 2 μηνες που προσπαθουμε ειναι μηδεν! Δεν του λεει τιποτα! Ναι ειναι μετριο το σπερμα, αλλα σε καμια περιπτωση δεν ειναι χαλια κ δεν αποκλειεται τιποτα..ναι μπορει να μας παρει περισσοτερο χρονο, αλλα θα γινει..αυτα.. Α! Επισης ειπε κοριτσια το εξης: απ την στιγμη που το σπερμα του αντρα μου δεν εχει τελεια βιωσιμοτητα, προτεινει τις γονιμες μερες (1 μερα πριν και 2 μετα) καθημερινες επαφες κ οχι μερα παρα μερα!    τι να πω..δεν ξερω..και κυριως ειπε: Προς Θεου! Οχι αγχος! Κανει κακο! Θα ερθει! Κ αν δεν ερθει θα το βοηθησουμε εμεις να ερθει.. ελπιζω να σταθουμε τυχεροι.. @Ευάγγελοςτ
    • Taggeris Σε ευχαριστώ πολύ για τη απάντηση σου,δυστυχώς η γονιμότητά μου δεν  είναι καθόλου καλή,ο γιατρός που με είδε στον επανέλεγχο μετά το χειρουργείο μου είπε:Θέλεις να κάνεις παιδιά;Αφού θέλεις τρέχα,θα πρέπει να κάνεις τον Μαραθώνιο Κατοστάρι. Αυτά μου είπε,περιμένω να ανοίξουν τα νοσοκομεία για να κλείσω ραντεβού μαζί του για να δώ τι θα κάνω,αλλά στην παρούσα φάση,δεν έχω την οικονομική δυνατότητα να καταψύξεων έμβρυα, Σε ευχαριστώ πολύ για την ευχή σου,εύχομαι τα καλύτερα και σε εσένα.
  • Νέες συζητήσεις

• Προσθήκη...