Μετάβαση σε περιεχόμενο

Όλα καλά αλλά μωρό πουθενά


Recommended Posts

Καλησπέρα σας.ειναι η δεύτερη φορά που γράφω στο φόρουμ.προσπαθω εδώ κ αρκετό καιρό για μωρό αλλά τίποτα.ολες οι εξετάσεις καλές.και το σπέρμα επίσης.την τελευταία φορά έκανα σπερματεγχυση με 7 ωοθυλακια και πάλι τίποτα.ο γιατρός μας πρότεινε να κάνει ο σύζυγός dna fragmentation.εχετε να μου προτείνεται κάποιες άλλες εξετάσεις να βρούμε αν υπάρχει πρόβλημα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 41 λεπτά, ο/η Cadillac είπε:

Καλησπέρα σας.ειναι η δεύτερη φορά που γράφω στο φόρουμ.προσπαθω εδώ κ αρκετό καιρό για μωρό αλλά τίποτα.ολες οι εξετάσεις καλές.και το σπέρμα επίσης.την τελευταία φορά έκανα σπερματεγχυση με 7 ωοθυλακια και πάλι τίποτα.ο γιατρός μας πρότεινε να κάνει ο σύζυγός dna fragmentation.εχετε να μου προτείνεται κάποιες άλλες εξετάσεις να βρούμε αν υπάρχει πρόβλημα?

Καλημερα!  εξαρχης πριν ξεκινησουμε καναμε αυτες που μας προτινε το κεντρο : στις  κοπιαρω.για να σας ειπε να κανετε κατακερματισμο κατι παιζει με σπερμα.αν εσυ εχεις ελεγχει απο τα παρακατω 
1)HIV/HCV/MSGAg/VDRL/Mba2
Εξεταση αιματος
2)Καρυοτυπος
3)Σπερμοδιαγραμμα μετα απο 2-3 μερες αποχης
4)Καλλιεργεια σπερματος
5)DF1,Dna Fragmentation 
Fudez κατακερματισμος σπερματος
(3 μερες αποχης) την αποπτωση θελουν κανει περιπου 350€  δε θελουν το fish κανει εξτρα 250€ 
για εσενα 1)ορμονολογικες αμη,fsh κλπ 2),καρυοτυπος,3) κυστικη ινωση,4)σαλπιγγογραφια,5)θυροειδή,6)αν εχεις κυστες κανεις υστεροσκοπηση για να φυγουν 7)τεστ παπ κ καλλιεργεια ενδομητριου 8)μαστογραφια ! 
και9) ισως θρομβοφιλια 10τσεκ γενικη αιματος λευκα κλπ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Cadillac είπε:

Καλησπέρα σας.ειναι η δεύτερη φορά που γράφω στο φόρουμ.προσπαθω εδώ κ αρκετό καιρό για μωρό αλλά τίποτα.ολες οι εξετάσεις καλές.και το σπέρμα επίσης.την τελευταία φορά έκανα σπερματεγχυση με 7 ωοθυλακια και πάλι τίποτα.ο γιατρός μας πρότεινε να κάνει ο σύζυγός dna fragmentation.εχετε να μου προτείνεται κάποιες άλλες εξετάσεις να βρούμε αν υπάρχει πρόβλημα?

Είσαι σίγουρη ότι είχες 7; Από αυτά που γνωρίζω δεν είναι λογικό να γίνεται σπερματέγχυση με τόσο πολλά ωοθυλάκια γιατί υπάρχει περίπτωση να γονιμοποιηθούν όλα τα ωάρια και μετά να πρέπει να κάνεις διακοπή. Σε τέτοιες περιπτώσεις εγκαταλείπουν τον κύκλο ή κάνουν ωοληψία και συνεχίζουν με εξωσωματική. Το ξέρω ότι άλλο πράγμα ρωτάς, αλλά μου φάνηκε περίεργο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η Nefeliap είπε:

Καλημερα!  εξαρχης πριν ξεκινησουμε καναμε αυτες που μας προτινε το κεντρο : στις  κοπιαρω.για να σας ειπε να κανετε κατακερματισμο κατι παιζει με σπερμα.αν εσυ εχεις ελεγχει απο τα παρακατω 
1)HIV/HCV/MSGAg/VDRL/Mba2
Εξεταση αιματος
2)Καρυοτυπος
3)Σπερμοδιαγραμμα μετα απο 2-3 μερες αποχης
4)Καλλιεργεια σπερματος
5)DF1,Dna Fragmentation 
Fudez κατακερματισμος σπερματος
(3 μερες αποχης) την αποπτωση θελουν κανει περιπου 350€  δε θελουν το fish κανει εξτρα 250€ 
για εσενα 1)ορμονολογικες αμη,fsh κλπ 2),καρυοτυπος,3) κυστικη ινωση,4)σαλπιγγογραφια,5)θυροειδή,6)αν εχεις κυστες κανεις υστεροσκοπηση για να φυγουν 7)τεστ παπ κ καλλιεργεια ενδομητριου 8)μαστογραφια ! 
και9) ισως θρομβοφιλια 10τσεκ γενικη αιματος λευκα κλπ

 Ευχαριστώ για την απάντηση.το σπερμοδιαγραμμα είναι καλό.τρεις φορές έχει κάνει.ο γιατρός είπε να κάνει dna fragmentation για να δούμε τη δυναμική τουαυτες οι εξετάσεις είναι για εξωσωματική?γιατι κάποιες είναι πολύ ακριβές.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η wild lavender είπε:

Είσαι σίγουρη ότι είχες 7; Από αυτά που γνωρίζω δεν είναι λογικό να γίνεται σπερματέγχυση με τόσο πολλά ωοθυλάκια γιατί υπάρχει περίπτωση να γονιμοποιηθούν όλα τα ωάρια και μετά να πρέπει να κάνεις διακοπή. Σε τέτοιες περιπτώσεις εγκαταλείπουν τον κύκλο ή κάνουν ωοληψία και συνεχίζουν με εξωσωματική. Το ξέρω ότι άλλο πράγμα ρωτάς, αλλά μου φάνηκε περίεργο.

Ναι.ανταποκριθηκα πολύ καλά στις ενέσεις.τοσα είχα αλλά δεν είχαν όλα το κατάλληλο μέγεθος.5-6 Ήταν καλά.αφου το σκεφτόμουν να μην κάνω γιατί υπήρχε κίνδυνος πολυδημης κύησης.. αλλά τελικά ούτε ένα δε γονιμοποιηθηκε 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Cadillac είπε:

 Ευχαριστώ για την απάντηση.το σπερμοδιαγραμμα είναι καλό.τρεις φορές έχει κάνει.ο γιατρός είπε να κάνει dna fragmentation για να δούμε τη δυναμική τουαυτες οι εξετάσεις είναι για εξωσωματική?γιατι κάποιες είναι πολύ ακριβές.. 

Ειναι αυτες που μας ειπανε οτι πρεπει να γινουν Οπωσδηποτε πριν ξεκινησουμε να κανουμε εξωσωματικη εκτος απο θρομβοφιλια.(μετα την πρωτη αποτυχημενη την εκανα)! ναι ειναι βεβαια ακριβες αλλα σημαντικες γιατι αποκλειουμε πραγματα .. εχω διαβασει οτι σε καποια κεντρα δε της ζητανε ολες αυτες αλλα μετα απο αποτυχιες λενε πχ κανε τωρα ενα καρυοτυπο ή κατακερματισμο ή πχ πρεπει να γινει Υστεροσκοπηση..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η Cadillac είπε:

Καλησπέρα σας.ειναι η δεύτερη φορά που γράφω στο φόρουμ.προσπαθω εδώ κ αρκετό καιρό για μωρό αλλά τίποτα.ολες οι εξετάσεις καλές.και το σπέρμα επίσης.την τελευταία φορά έκανα σπερματεγχυση με 7 ωοθυλακια και πάλι τίποτα.ο γιατρός μας πρότεινε να κάνει ο σύζυγός dna fragmentation.εχετε να μου προτείνεται κάποιες άλλες εξετάσεις να βρούμε αν υπάρχει πρόβλημα?

Καλησπέρα κοπελα μου! Δε ξέρω ακριβώς ποιες εξετάσεις έχεις κάνει εσύ αλλά θα σ πω όσο πιο σύντομα γίνεται την ιστορία μου...

Προσπαθώ εδώ και 4 χρόνια πλέον! Όλες οι εξετάσεις ήταν καλές(τις είχα πάει σε 2-3 γυναικολόγους γτ γενικά είμαι άνθρωπος καχυποπτος)οι εξετάσεις που είχα κάνει τουρ ήταν ορμονικές δικές κ σαλπιγγογραφια και σπερμοδιαγραμμα συζύγου(όπου εγώ το έβλεπα μέτριο προς κακό κ ο γυναικολόγος καλό) όλοι μα όλοι οι γυναικολόγοι είπαν ακριβώς τα ίδια εκτός από έναν που είπε ότι το σπερμοδιαγραμμα είναι μεν μέτριο αλλά κάνει άνετα παιδί κ μας παρέπεμψε σε ουρολόγο όπου κ γίναν εξετάσεις στο σύζυγό όλες φυσιολικες κνετσι απλά πέντε βιταμίνες για 3 μήνες....

Η αποτυχία από μήνα σε μήνα η ψυχολογία στα πατώματα κ έτσι μια μέρα που πήγα για το ετήσιο Παπ του είπα ότι δεν αντέχω άλλο τη κατάσταση αυτή...Μ είπε να πάμε για σπερματεγχυση πρώτα κ βλέπουμε...στη πρώτη έκανα 5-6 ωάρια κ διακόψαμε τη διαδικασία λόγω υψηλού κινδύνου πολυδυμης κύησης. Επόμενος κύκλος με μισή δόση διέγερσης έκανα 2 όταν πήγε να Μ τοποθετήσει το σπέρμα στη μήτρα είδε ένα μικρό πολύποδα στο τράχηλο προσπάθησε να τον τραβήξει αλλά δε τα κατάφερε(ευτυχώς με αγαπούσε ο θεός) και έτσι μετά την αποτυχημένη(σε αποτελέσμα) σπερματεγχυση ξεκίνησα προεγχειρητικές εξετάσεις ώστε να μπω για ύστεροσκοπηση... έτσι πέρσι τέλη Μαρτίου προγραμματίζεται το χειρουργείο ο γιατρός μπήκε να ελέγξει κ τη μητρα....και η μήτρα έκρυβε έκπληξη! Είχα μικρό κ λεπτό διάφραγμα μήτρας(αυτό βρίσκεται σε όσες έχουμε εκ γενετής εκεί) το οποίο δεν ειχε φανεί στη σαλπιγγογραφια και φυσικά αφαιρέθηκε. 

Μετά από 4 μήνες έμεινα έγκυος χωρίς προγραμματισμένες επαφές γτ ψυχολογικά ήμουν εξαντλημένη...δυστυχώς παλινδρομησε κ εκ νέου στα πατώματα!

Που θέλω να καταλήξω λοιπόν! Για μένα η υστεροσκοπηση με έσωσε τη θεωρώ απαραίτητη όταν συνεχίζει η υπογονιμότητα ότι κ αν έχει δείξει η σαλπιγγογραφια. Επίσης πιθανώς κ εξέταση για κάποιο μικρόβιο στη μήτρα να ήταν χρήσιμο(δεν έχω κάνει απλά.με τη λογική μου)

Εγώ το μωράκι Μ το έχασα μάλλον λόγω θρομβοφιλιας η συνδιασμούς θρομβοφιλιας κ χρωσωμικων ανωμαλιών!

Φιλικά μιας κ τα έχω πρόσφατα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 16/4/2020 at 3:01 ΠΜ, ο/η pangipot είπε:

Καλησπέρα κοπελα μου! Δε ξέρω ακριβώς ποιες εξετάσεις έχεις κάνει εσύ αλλά θα σ πω όσο πιο σύντομα γίνεται την ιστορία μου...

Προσπαθώ εδώ και 4 χρόνια πλέον! Όλες οι εξετάσεις ήταν καλές(τις είχα πάει σε 2-3 γυναικολόγους γτ γενικά είμαι άνθρωπος καχυποπτος)οι εξετάσεις που είχα κάνει τουρ ήταν ορμονικές δικές κ σαλπιγγογραφια και σπερμοδιαγραμμα συζύγου(όπου εγώ το έβλεπα μέτριο προς κακό κ ο γυναικολόγος καλό) όλοι μα όλοι οι γυναικολόγοι είπαν ακριβώς τα ίδια εκτός από έναν που είπε ότι το σπερμοδιαγραμμα είναι μεν μέτριο αλλά κάνει άνετα παιδί κ μας παρέπεμψε σε ουρολόγο όπου κ γίναν εξετάσεις στο σύζυγό όλες φυσιολικες κνετσι απλά πέντε βιταμίνες για 3 μήνες....

Η αποτυχία από μήνα σε μήνα η ψυχολογία στα πατώματα κ έτσι μια μέρα που πήγα για το ετήσιο Παπ του είπα ότι δεν αντέχω άλλο τη κατάσταση αυτή...Μ είπε να πάμε για σπερματεγχυση πρώτα κ βλέπουμε...στη πρώτη έκανα 5-6 ωάρια κ διακόψαμε τη διαδικασία λόγω υψηλού κινδύνου πολυδυμης κύησης. Επόμενος κύκλος με μισή δόση διέγερσης έκανα 2 όταν πήγε να Μ τοποθετήσει το σπέρμα στη μήτρα είδε ένα μικρό πολύποδα στο τράχηλο προσπάθησε να τον τραβήξει αλλά δε τα κατάφερε(ευτυχώς με αγαπούσε ο θεός) και έτσι μετά την αποτυχημένη(σε αποτελέσμα) σπερματεγχυση ξεκίνησα προεγχειρητικές εξετάσεις ώστε να μπω για ύστεροσκοπηση... έτσι πέρσι τέλη Μαρτίου προγραμματίζεται το χειρουργείο ο γιατρός μπήκε να ελέγξει κ τη μητρα....και η μήτρα έκρυβε έκπληξη! Είχα μικρό κ λεπτό διάφραγμα μήτρας(αυτό βρίσκεται σε όσες έχουμε εκ γενετής εκεί) το οποίο δεν ειχε φανεί στη σαλπιγγογραφια και φυσικά αφαιρέθηκε. 

Μετά από 4 μήνες έμεινα έγκυος χωρίς προγραμματισμένες επαφές γτ ψυχολογικά ήμουν εξαντλημένη...δυστυχώς παλινδρομησε κ εκ νέου στα πατώματα!

Που θέλω να καταλήξω λοιπόν! Για μένα η υστεροσκοπηση με έσωσε τη θεωρώ απαραίτητη όταν συνεχίζει η υπογονιμότητα ότι κ αν έχει δείξει η σαλπιγγογραφια. Επίσης πιθανώς κ εξέταση για κάποιο μικρόβιο στη μήτρα να ήταν χρήσιμο(δεν έχω κάνει απλά.με τη λογική μου)

Εγώ το μωράκι Μ το έχασα μάλλον λόγω θρομβοφιλιας η συνδιασμούς θρομβοφιλιας κ χρωσωμικων ανωμαλιών!

Φιλικά μιας κ τα έχω πρόσφατα!

Σ ευχαριστώ για την απάντηση.ευχομαι τα καλύτερα σε σένα κ σύντομα!έχω κάνει σαλπιγγογραφια και κάποιες ορμονικές που μου ζήτησαν πριν την σπερματεγχυση.ειναι ο τρίτος γιατρός που πάω και όλοι μου λένε τα ίδια.λογικα για να μην μένω έγκυος κάποιο πρόβλημα θα υπάρχει.απλα δεν μπορώ να κάνω κ ένα σωρό εξετάσεις γιατί κοστίζουν.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Cadillac είπε:

Σ ευχαριστώ για την απάντηση.ευχομαι τα καλύτερα σε σένα κ σύντομα!έχω κάνει σαλπιγγογραφια και κάποιες ορμονικές που μου ζήτησαν πριν την σπερματεγχυση.ειναι ο τρίτος γιατρός που πάω και όλοι μου λένε τα ίδια.λογικα για να μην μένω έγκυος κάποιο πρόβλημα θα υπάρχει.απλα δεν μπορώ να κάνω κ ένα σωρό εξετάσεις γιατί κοστίζουν.

Δυστυχώς όταν μπαίνεις σε αυτές διαδικασίες ποτέ δεν ξέρεις πότε θα τελειώσουν και πόσο θα κοστίσει... αλλά χωρίς απολύτω έλεγχο δεν θα ξέρεις τι σου  συμβαίνει στην πραγματικότητα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Cadillac είπε:

Σ ευχαριστώ για την απάντηση.ευχομαι τα καλύτερα σε σένα κ σύντομα!έχω κάνει σαλπιγγογραφια και κάποιες ορμονικές που μου ζήτησαν πριν την σπερματεγχυση.ειναι ο τρίτος γιατρός που πάω και όλοι μου λένε τα ίδια.λογικα για να μην μένω έγκυος κάποιο πρόβλημα θα υπάρχει.απλα δεν μπορώ να κάνω κ ένα σωρό εξετάσεις γιατί κοστίζουν.

Το καταλαβαίνω! Υπάρχει κ η ανεξήγητη υπογονιμότητα (λόγος που δε μπορούν να βρουν) 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Ναι ναι...έχω κάτι μικρές ενοχλήσεις πολύ χαμηλά από το κεφαλάκι θεωρώ και πιο πάνω γίνεται πάρτυ με τα ποδαράκια να χτυπάνε όπου βρουν 😁😁🧿🧿
    • Μακάρι μακάρι μακάρι...αν κ δύσκολο!! Είχαμε δύο επαφές μόνο 😭 που να φανταστώ ότι αποφάσισε να κάνει στην ώρα του ωορρηξία 🤣🤣🤣 ήταν κ λίγο άκυρες!! Δλδ  φαντάσου 8η και 11η ημέρα κύκλου...πφφφφ
    • Ναι μακάρι γτ όντως είναι πολύ δύσκολο... Χμμμμμ δεν ξέρω κατά πόσο ήταν καλές οι επαφές γτ λόγω δουλειάς καταφέραμε μόνο δύο και ίσως άκυρες μέρες!! Με λίγη βοήθεια όμως 🙏🏼 και ελπίδα....αυτή πεθαίνει τελευταία δεν λένε;; Χαχα  Μου είπε η γυναικολόγος πως λογικά σε 10 με 12 ημέρες θα πρέπει να έρθω περίοδο αν όντως έγινε η ωορρηξία!!   Για να δούμε;;!!!!
    • Αγαπη μου καλη επιτυχια ευχομαι κ το μικρακι σας να φωλιασει στην κοιλιτσα σου για 9 μηνες!!! 🙏🙏 Εγω δν ειχα καθολου συμπτωματα... ισως μια καποια συχνοουρια αλλα δν ξερω αν ηταν απ την εμφυτευση ή λογω του νερου π επινα... λιγο τα φατμακα, λιγο υο οτι πινω αρκετο νερο κ με τοση ζεστη επινα τλχ 2-3 λιτρα νερο τη μερα. Κ νομιζω καπου ειχα διαβασει οτι συστηνεται μετα την ετ αρκετο νερο γ να ενυδατωνεται η μητρα... Αλλα ουτε στηθος, ουτε κτ αλλο... α! Κι 1-2 βραδια ειχα εξαψεις.. εκει κοντα στη χοριακη... αλλα ισως φταινε κ τα φαρμακα.. μ τοση προγεστερονη.. Κι εγω προτεινω ν μεινεις σπιτι ν ξεκουραστεις!! Κι εγω πηρα την αδεια ειδικου σκοπου κ ξρκουραστηκα!! Βεβαια ολο ξυπνητηρια ειχα το πρωι γ τα φαρμακα αλλα τλχ ημουν ηρεμη...
    • Κοίτα η μπανάνα μυρίζει και "περίεργα". Η δικιά μου τους πρώτους μήνες της σιχαινόταν 😅 Νομίζω το ψωμί και τα μπισκότα τα λατρεύουν. Τουλάχιστον η δικιά μου τρελένεται. Οπότε αν θες άσε της ένα κομμάτι ψωμί κόρα ή ένα μπισκότο και άσε να δεις αν θα το φάει. Επίσης φροντίσε να πεινάει λίγο όταν θα της τα δώσεις. Να δεις αν θες δείξει περισσότερο ενδιαφέρον ετσι.  Μπράβο για την υπομονή και την ψυχραιμία 💪💪💪 Έτσι θέλει! Το χεις μανούλα!
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...