Μετάβαση σε περιεχόμενο

Χριστουγεννιάτικα μωράκια 2020!!!!


Recommended Posts

Καλησπερααα κοριτσαρεςςςςστην Αυχενική συνδυασμό με την pap a είχε κάποια πιθανότητες 1 μαυρισμένα ?? Εγώ για π

Χ έχω 1:146 για προεκλαμψια και 1:134 περιορισμός ανάπτυξης του εμβρύου πριν την 34 η εβδομάδα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 5.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 8 ώρες, ο/η Μπεμπελουκα είπε:

Καλησπερααα κοριτσαρεςςςςστην Αυχενική συνδυασμό με την pap a είχε κάποια πιθανότητες 1 μαυρισμένα ?? Εγώ για π

Χ έχω 1:146 για προεκλαμψια και 1:134 περιορισμός ανάπτυξης του εμβρύου πριν την 34 η εβδομάδα 

οι φυσιολογικεσ τιμεσ εχει σημασια τι λενε... ο γιατροσ θα σ πει αν ειναι κατι... αν και δεν νομιζω γιατι εμενα μου φαινονται μεσα στα φυσιολογικα πλαισια!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 λεπτά, ο/η marzou είπε:

οι φυσιολογικεσ τιμεσ εχει σημασια τι λενε... ο γιατροσ θα σ πει αν ειναι κατι... αν και δεν νομιζω γιατι εμενα μου φαινονται μεσα στα φυσιολογικα πλαισια!!! 

@marzou κοριτσάκι μου είναι εντός πλαισίων απλά θέλω να δω αν σας έχει μαυρίσει και εσάς τις πιθανότητες σε κάτι αυτό όλο !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Μπεμπελουκα εμενα οχι δεν ειναι μαυρισμενα...

Να ρωτησω κατι που δεν εχω καταλαβει καθολου το τεστ papp a τι ειναι σαν εξεταση??

τι διχνει δηλαδη?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 28 λεπτά, ο/η marzou είπε:

@Μπεμπελουκα εμενα οχι δεν ειναι μαυρισμενα...

Να ρωτησω κατι που δεν εχω καταλαβει καθολου το τεστ papp a τι ειναι σαν εξεταση??

τι διχνει δηλαδη?

Αν δεν έκανες papp a  τα αποτελέσματα δεν είναι μαυρισμένα η papp a δείχνει χρωμοσομικεςανωμαλιες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Μπεμπελουκα είπε:

Αν δεν έκανες papp a  τα αποτελέσματα δεν είναι μαυρισμένα η papp a δείχνει χρωμοσομικεςανωμαλιες

τι εννοείς μαυρισμένα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Μπεμπελουκα είπε:

Πριν το αποτέλεσμα της papp a είχα αυτά τα ποσοστά τώρα έχω αυτά που γράφω παραπάνω 

20190611_154033.jpg

Ο γιατρός τι σου είπε?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η satya είπε:

Ο γιατρός τι σου είπε?

Ο γιατρος ???αστα τους ψαχνω από χθες τα χω πάρει μαζι τους άσχημα μετά από τόσα τηλεφωνήματα μου πε η μαία ότι είναι μηδαμινά τα ποσοστά και στο τέλος μου πε το θεϊκό αν θες να σαι σίγουρη κανε αμνιοπαρακεντηση.να πω δε ότι τη Παρασκευή αυτός που μας έκανε την Αυχενική είπε ότι όλα είναι τελεια ! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Μπεμπελουκα εκανα το test papp a αλλα θα βγουν τα αποτελεσματα σημερα λογικα...δεν ηξερα οτι αλλαζουν μετα οι τιμες...

σου ειπε τπτ ο γιατρος σ για αυτα τα μαθρισμενα;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Μπεμπελουκα είπε:

Ο γιατρος ???αστα τους ψαχνω από χθες τα χω πάρει μαζι τους άσχημα μετά από τόσα τηλεφωνήματα μου πε η μαία ότι είναι μηδαμινά τα ποσοστά και στο τέλος μου πε το θεϊκό αν θες να σαι σίγουρη κανε αμνιοπαρακεντηση.να πω δε ότι τη Παρασκευή αυτός που μας έκανε την Αυχενική είπε ότι όλα είναι τελεια ! 

Πλακα κανεις;;;; Να βρεις οπως δηποτε το γιατρος σ!!!και σε μας ειπε χθες οτι ειναι ολα φυσιολογικα και δεν υπαρχουν πιθανοτητες χρωμοσωματικων ανωμαλιων και τετοια!!!λες να αλλαζουν αυτα;;;

να πας απο το γιατρο σ και να σ τα εξηγησει!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η marzou είπε:

@Μπεμπελουκα εκανα το test papp a αλλα θα βγουν τα αποτελεσματα σημερα λογικα...δεν ηξερα οτι αλλαζουν μετα οι τιμες...

σου ειπε τπτ ο γιατρος σ για αυτα τα μαθρισμενα;;

Τι να πω ο γιατρός μου είναι άφαντος που νατανκαι δημόσιος γιατρός και ν μην πληρωνόταν!χθες βράδυ μίλησα με τη μαία του μετά από τόσα τηλεφωνήματα και μου είπε ότι είναι μηδαμινά τα ποσοστά και αν θέλω να μαι σίγουρη να κάνω αμνιοπαρακεντηση άκουσον άκουσον αντί να μου εξηγήσει τι συμβαίνει .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η marzou είπε:

Πλακα κανεις;;;; Να βρεις οπως δηποτε το γιατρος σ!!!και σε μας ειπε χθες οτι ειναι ολα φυσιολογικα και δεν υπαρχουν πιθανοτητες χρωμοσωματικων ανωμαλιων και τετοια!!!λες να αλλαζουν αυτα;;;

να πας απο το γιατρο σ και να σ τα εξηγησει!!

Δεν ξέρω τι να σου πω κοπελα μου ιδέα δεν εχω αν αλλάζουν και τι γίνεται πραγματικά !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Μπεμπελουκα ναι οκ μπορει να ειναι μηδενικα αλλα δεν παβει να σ πεταει και μια αμνιοπαραγκεντηση!!καταρχας η μαια δεν ειχει καμια δουλεια να σ πει κατι τετοιο!!!ο γιατρος σ θα κρινει!!δεν ξερω τι δουλειες μπορει να εχει κ να μν μπορει να απαντησει αλλα να επιμεινεις!!εγω θα της το ελεγα οτι θελω να μιλησω με το γιατρο κ οχι με σενα!! Κ εγω εχω μαια αλλα θα μ πει ως ενα σημειο καποια πραγματα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η marzou είπε:

@Μπεμπελουκα ναι οκ μπορει να ειναι μηδενικα αλλα δεν παβει να σ πεταει και μια αμνιοπαραγκεντηση!!καταρχας η μαια δεν ειχει καμια δουλεια να σ πει κατι τετοιο!!!ο γιατρος σ θα κρινει!!δεν ξερω τι δουλειες μπορει να εχει κ να μν μπορει να απαντησει αλλα να επιμεινεις!!εγω θα της το ελεγα οτι θελω να μιλησω με το γιατρο κ οχι με σενα!! Κ εγω εχω μαια αλλα θα μ πει ως ενα σημειο καποια πραγματα!!

Μου χει ανέβει το αίμα στο κεφάλι σου λέω του έχω στείλει και προσωπικό μυνημα και δεν μου έχει απαντήσει με εχει στενοχωρησει αυτή η κατάσταση 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Μπεμπελουκα είπε:

Μου χει ανέβει το αίμα στο κεφάλι σου λέω του έχω στείλει και προσωπικό μυνημα και δεν μου έχει απαντήσει με εχει στενοχωρησει αυτή η κατάσταση 

Μην στεναχωριεσαι...καταλαβενω το αγχος και την αγωνια σου...αν ηταν κατι σοβαρο σιγουρα θα σ ειχε πει κ η μαια να μιλησεις με εκεινον!!απλα βλεπουν τοσα πολλα π αυτα τους φαινονται μηδαμινα  και για αυτο δεν εχει τρελαθει κ ο γιατρο σ!!!βεβαια εχεις απολυτο δικιο να θες να τ μιλησεις για να ηρεμισεις!!για αυτο τον εχεις για να μπορεις να τ λες οτι εχεις απορια!!!

προσπαθησε να τον ξαναβρεις και εξηγησε του οτι φοβασαι και θες να σ εξηγησει τι ειναι αυτο!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου η papp-a σε συνδιασμο με την αυχενική και την ηλικία της εγκύου δείχνει πιθανότητες, δεν είναι διάγνωση. Ενώ η αμνιοπαρακεντηση είναι διαγνωστική μέθοδος και σου λέει με μεγαλύτερη ασφάλεια αν το παιδι πάσχει η όχι από πολλά σύνδρομα. 

Και τα ποσοστά για την προεκλαμψια κτλ πάλι πιθανότητες είναι. 1/147 σημαίνει ότι σε αν έμενες 147 φορές έγκυος τη μία θα είχες προεκλαμψια. Ελάχιστο ποσοστό αν το κάνεις επί της %. 

 

Με το καλό τα μωράκια σας και να είναι γερά! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η marzou είπε:

Μην στεναχωριεσαι...καταλαβενω το αγχος και την αγωνια σου...αν ηταν κατι σοβαρο σιγουρα θα σ ειχε πει κ η μαια να μιλησεις με εκεινον!!απλα βλεπουν τοσα πολλα π αυτα τους φαινονται μηδαμινα  και για αυτο δεν εχει τρελαθει κ ο γιατρο σ!!!βεβαια εχεις απολυτο δικιο να θες να τ μιλησεις για να ηρεμισεις!!για αυτο τον εχεις για να μπορεις να τ λες οτι εχεις απορια!!!

προσπαθησε να τον ξαναβρεις και εξηγησε του οτι φοβασαι και θες να σ εξηγησει τι ειναι αυτο!!

Ευχαριστώ κοριτσάκι μου !!! άν δεν με καλέσει ως το βράδυ θα παω σε αλλο γιατρό .για μένα που είναι η πρώτη μου φορά και μετά από εξωσωματική είναι πολύ πολύ αγχωτικό το να μην παίρνω μια επίσημη απάντηση και μάλιστα που είναι και ιδιώτης γιατρός δεν το διαπραγματευομαι ήδη μου έχουν κάνει άλλη μια φορά κάτι παρόμοιο που εγώ το θεώρησα σοβαρό μιας και ήταν η αρχή .Στεναχωριέμαι γιατί πιστεύω σε αυτόν τον γιατρό και με αυτόν κατάφερα να βρίσκομαι σήμερα εδώ σε αυτό το post και να σου μιλάω.

♥️♥️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η misofeggaro είπε:

Κορίτσια μου η papp-a σε συνδιασμο με την αυχενική και την ηλικία της εγκύου δείχνει πιθανότητες, δεν είναι διάγνωση. Ενώ η αμνιοπαρακεντηση είναι διαγνωστική μέθοδος και σου λέει με μεγαλύτερη ασφάλεια αν το παιδι πάσχει η όχι από πολλά σύνδρομα. 

Και τα ποσοστά για την προεκλαμψια κτλ πάλι πιθανότητες είναι. 1/147 σημαίνει ότι σε αν έμενες 147 φορές έγκυος τη μία θα είχες προεκλαμψια. Ελάχιστο ποσοστό αν το κάνεις επί της %. 

 

Με το καλό τα μωράκια σας και να είναι γερά! 

Ευχαριστώ ματιά μου για την επεξήγηση και το άλλο τι σημαίνει ??πιθανοτητα για μη ανάπτυξη εμβρύου ??Εγώ είμαι 30 ετών πιστεύεις ότι με αυτά τα αποτελέσματα χρειάζεται κάτι τέτοιο ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η προεκλαμψια και ο περιορισμός της ανάπτυξης από όσα ξέρω δεν συνδέεται μόνο με την ηλικία. Δείχνει κατά πόσο θα λειτουργούν σωστά οι μητριαιες αρτηρίες σου ώστε να αιματωνεται σωστά το έμβρυο. Που και πάλι είναι ενδείξεις. Εμένα οι μητριαιες αρτηρίες μου ήταν άψογες, ο γιατρός που μου έκανε την αυχενική ήταν πολύ ευχαριστημένος και μάλιστα ενώ ήμουν 37 από αυτά που είδε είπε ότι είμαι σαν τριανταρα και παρόλα αυτά ανέβασα υψηλή πίεση, ενώ ειχα κόψει το αλάτι. Και όταν γέννησα το παιδι μου στις 30 εβδομάδες, ο επόμενος γιατρός είπε ότι το παιδι δείχνει να έχει ελλειπή ανάπτυξη άρα είχε επιρεαστει από την πίεση και πώς είχα προεκλαμψια σίγουρα, κάτι που ο γιατρός που με παρακολουθούσε δεν είχε αναφέρει πότε. 

Το συμπέρασμα είναι ότι εσύ θα μιλήσεις με το γιατρό σου, θα προσέχεις όσο σου πει, αλλά το πως ο κάθε οργάνισμος αντιδράει στην εγκυμοσύνη δεν το ξέρει κανείς! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 33 λεπτά, ο/η misofeggaro είπε:

Η προεκλαμψια και ο περιορισμός της ανάπτυξης από όσα ξέρω δεν συνδέεται μόνο με την ηλικία. Δείχνει κατά πόσο θα λειτουργούν σωστά οι μητριαιες αρτηρίες σου ώστε να αιματωνεται σωστά το έμβρυο. Που και πάλι είναι ενδείξεις. Εμένα οι μητριαιες αρτηρίες μου ήταν άψογες, ο γιατρός που μου έκανε την αυχενική ήταν πολύ ευχαριστημένος και μάλιστα ενώ ήμουν 37 από αυτά που είδε είπε ότι είμαι σαν τριανταρα και παρόλα αυτά ανέβασα υψηλή πίεση, ενώ ειχα κόψει το αλάτι. Και όταν γέννησα το παιδι μου στις 30 εβδομάδες, ο επόμενος γιατρός είπε ότι το παιδι δείχνει να έχει ελλειπή ανάπτυξη άρα είχε επιρεαστει από την πίεση και πώς είχα προεκλαμψια σίγουρα, κάτι που ο γιατρός που με παρακολουθούσε δεν είχε αναφέρει πότε. 

Το συμπέρασμα είναι ότι εσύ θα μιλήσεις με το γιατρό σου, θα προσέχεις όσο σου πει, αλλά το πως ο κάθε οργάνισμος αντιδράει στην εγκυμοσύνη δεν το ξέρει κανείς! 

Εσύ μετραγεςτην πίεση σου ?εμένα μου είχε πει να παίρνω και σαλοσπιρ καθώς inohep  βοηθούν αυτά ?τώρα το παιδάκι σου πως είναι ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Μπεμπελουκα η γνωμη μου ειναι να μην αλλαξεις γιατρο απλα μιλησε του για να ηρεμισεις!!γιατι ειναι καλο να ειναι ο γιατρος που καταφερες να πιασεις το παιδακι σου να συνεχισεις και μαζι του....καταλαβενω απολυτα πως αισθανεσαι αλλα ειναι κριμα να αλλαξεις γιατρο που δεν ξερει το ιστορικο σου!!αυτη ειναι η γνωμη μ βεβαια!!!

αν και πιστευω πως ειναι ολα καλα απλα σε εστειλε με την κουβεντα της η μαια σ!!

να σε ρωτησω κατι επειδη κ εγω κανω inohep προληπτηκα επειδη ειχα παλλινδομη πριν λιγους μηνες και τωρα ο αιματολογος μ ειπε για σαλαπιρ....

εσυ γιατι τα περνεις;;και θα συνεχισεις σ εχει πει;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Μπεμπελουκα είπε:

Πριν το αποτέλεσμα της papp a είχα αυτά τα ποσοστά τώρα έχω αυτά που γράφω παραπάνω 

20190611_154033.jpg

Μπεμπελουκα μου ολα καλα αγαπη μου??τωρα εγω μπερευτηκα..στη δικη μου αυχενικη δεν εχει για προεκλαμψια..γιατι??ειναι απαραιτητο να ειναι στην αυχενικη??εμενα ειναι αυτες οι εξετασεις..τις βαζω να τις δεις..

13C0B238-5B83-45EC-9314-1F3A9753C27A.jpeg

A319CB11-CB2D-44DF-863A-53CDAC52ADD1.jpeg

81A3AE36-CD57-4364-8A3B-D91B8605FD1C.jpeg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Ευχαριστω πολυ κοριτσι μου!! 🥰 Με το καλο ν ερθει η μπουμπουκα σου!!!💖💖💖✨️✨️🙏🧿
    • Εννοειται θ σας γραψουμε τα νεα μας κ μακαρι το θεματακι ν γεμισει απο "θετικα" νεα!!! 🙏❤️ Πωωω φανταζομαι... εδω εμεις κ λιωνουμε απ τη ζεστη, ποσο μαλλον εσεις οι εγκυουλες!! Υπομονη γ τα θαυματακια σας!!✨️✨️ αξιζουν ολη την ταλαιπωρια μας!! 
    • Να χαίρεσαι την κορούλα σου αρχικά!! Εγώ θα σου παραθέσω την εμπειρία μου, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι είναι σωστό αυτό που έκανα.  Έχω και εγώ μια μικρουλα  8 μηνών που είχε πολύ έντονο το αντανακλαστικό moro (αυτό που σαν νεογέννητα κουνάνε πολύ έντονα τα χεράκια και τρομάζουν). Σε τέτοιο βαθμό που ξυπνούσε ανά 10 λεπτά ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ. Απηυδισμένη μίλησα με την παιδίατρο, εξηγώντας της ότι η μικρή βολεύεται μόνο μπρούμυτα. Αλλιώς δεν κοιμάται ούτε εκείνη ούτε εμείς. Μου απάντησε ότι και η δική της κόρη μόνο μπρούμυτα μπορούσε να κοιμηθεί, οπότε με καταλαβαίνει και off the record μου είπε να την αφήνω έτσι όσο μπορώ να την έχω υπό την επίβλεψη μου. Βέβαια, εγώ είχα και ένα πολύ δυνατό νεογέννητο και έπειτα βρεφακι, που σήκωνε με τεράστια ευκολία το κεφαλάκι της. Έπειτα, γυρνούσε πολύ εύκολα από μπρούμυτα ανάσκελα (με το αντίθετο δυσκολευόταν), οπότε ήμουν και πιο ήσυχη. Την έβαζα όμως στο κρεβάτι μου όσο ήταν πολύ μωρό για να την ελέγχω μέσα στη νύχτα, και εννοείται λαγοκοιμομουν.  Μίλα και με τον παιδίατρο σου να σου πει την γνώμη του, ωστόσο εφόσον το μωράκι σου βολεύεται έτσι, θεωρώ είναι κρίμα να το αλλάζεις στάση και να το ξυπνάς. Όλα αυτά στα γράφω από την προσωπική μου εμπειρία, χωρίς να θέλω σε καμία περίπτωση να βάλω σε κίνδυνο οποιοδήποτε μωράκι με την άποψη μου!
    • Ουυυυ!!! Κ τι δν παιρνω...!!!😅 Προγεστερονη απ στομα ανα 8ωρο, κολπικη προγεστερονη ανα 12ωρο, κορτιζονη, σαλοσπιρ, φελισιν, χαπι θυροειδη, αντιπηκτικη ενεση καθε μερα κ επειδη δν μου φτανουν, παιρνω κ μια πολυβιταμινη 😂😂 α κ προβιοτικο!!!😇 Αλλα ευτυχως δν εχω τπτ... μονο λιγη υπνηλια καπως κ λιιιγη κουραση...
    • Με το καλό και σ' εσένα κοπέλα μου!!! Μια τελειόμηνη εγκυμοσύνη κι μ' ένα γερό μωρό στην αγκαλιά!
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...