Μετάβαση σε περιεχόμενο

Χριστουγεννιάτικα μωράκια 2020!!!!


Recommended Posts

στις πριν 1 ώρα, ο/η Maroulli είπε:

Ο μικρός μου ξύπνησε μέσα στη νυχτσ με  δυνατά κλάματα τον σήκωσα κ είδα ότι είχε βγει γάλα από τη μυτουλα του κ το στόμα του ήταν γεμάτα σάλιο...είναι η 2 φορά που μου το κάνει..του έκανα αμέσως  ορο  για να καθαρίσει. Περιμένω να περάσει η ώρα να πάρω τον παιδίατρο τηλ.Την πρώτη φορά λέω δεν θα είναι κάτι θα είχε μείνει γουλιτσα κ την έβγαλε σημερα όμως φρικαρα..αν δεν ηταν λέω στο πλάι ξαπλωμένος αν δεν του ειχα ανάκληση στο στρωμα  και σφηνάκι να τον κραταει σταθερό τι θα γινοταν;;;;θα μ πνιγόταν κ δεν θα έπαιρνα χαμπαρι;;;

Αυτό το άγχος έχω κ γω. Προχθές έφαγε, κοιμήθηκε μια ώρα κ μετά μόλις ξύπνησε έβγαλε γάλα. Γενικά βγάζει που κ που κ το άγχος μου ειναι το βράδυ όπως λες. Όλα τα μωράκια βγάζουν γουλιες αλλά εμείς πως θα είμαστε ετοιμότητα; με αγχώνει πολύ κ μένα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 5.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 3 λεπτά, ο/η despoina46 είπε:

Αυτό το άγχος έχω κ γω. Προχθές έφαγε, κοιμήθηκε μια ώρα κ μετά μόλις ξύπνησε έβγαλε γάλα. Γενικά βγάζει που κ που κ το άγχος μου ειναι το βράδυ όπως λες. Όλα τα μωράκια βγάζουν γουλιες αλλά εμείς πως θα είμαστε ετοιμότητα; με αγχώνει πολύ κ μένα 

Βγάζει κ εσενα από την μυτουλα;;Αυτό με τρομαξε πιο πολύ ..και ευτυχώς έβαλε τα κλάματα αλλοως δεν θα τον έπαιρνα χαμπάρι γτ κοιμόμουν κ εγώ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 49 λεπτά, ο/η Maroulli είπε:

Βγάζει κ εσενα από την μυτουλα;;Αυτό με τρομαξε πιο πολύ ..και ευτυχώς έβαλε τα κλάματα αλλοως δεν θα τον έπαιρνα χαμπάρι γτ κοιμόμουν κ εγώ.

Απ τη μύτη όχι. Μίλησες με τον παιδίατρο; μωρέ τρώνε πολύ καμια φορά κ το βγάζουν. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η despoina46 είπε:

Απ τη μύτη όχι. Μίλησες με τον παιδίατρο; μωρέ τρώνε πολύ καμια φορά κ το βγάζουν. 

Ναι μου ειπε μπορεί να ρευτηκε δυνατά και από την πίεση να βγήκε απο την μύτη..δεν είναι κάτι να ανησυχω μ είπε...το θεμα είναι ομως αν την επόμενη φορα που μπορεί να το πάθει δεν τον πάρω χαμπάρι δεν κλάψει τι θα γίνει;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Maroulli είπε:

Ο μικρός μου ξύπνησε μέσα στη νυχτσ με  δυνατά κλάματα τον σήκωσα κ είδα ότι είχε βγει γάλα από τη μυτουλα του κ το στόμα του ήταν γεμάτα σάλιο...είναι η 2 φορά που μου το κάνει..του έκανα αμέσως  ορο  για να καθαρίσει. Περιμένω να περάσει η ώρα να πάρω τον παιδίατρο τηλ.Την πρώτη φορά λέω δεν θα είναι κάτι θα είχε μείνει γουλιτσα κ την έβγαλε σημερα όμως φρικαρα..αν δεν ηταν λέω στο πλάι ξαπλωμένος αν δεν του ειχα ανάκληση στο στρωμα  και σφηνάκι να τον κραταει σταθερό τι θα γινοταν;;;;θα μ πνιγόταν κ δεν θα έπαιρνα χαμπαρι;;;

Ειναι οντως κατι που ολες οι μαμάδες εχουμε άγχος 

και εγω ξυπναω το βράδυ να την δω και ας ειναι το δεύτερο μωρο μου δεν έχει να κανει, ανάκληση και στο πλάι το μόνο που βοηθαει...

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Maroulli είπε:

Ναι μου ειπε μπορεί να ρευτηκε δυνατά και από την πίεση να βγήκε απο την μύτη..δεν είναι κάτι να ανησυχω μ είπε...το θεμα είναι ομως αν την επόμενη φορα που μπορεί να το πάθει δεν τον πάρω χαμπάρι δεν κλάψει τι θα γίνει;

Και εμείς βγάζουμε συχνά από την μυτούλα και εκείνη την ώρα σφίγγεται η ψυχή μου έτσι όπως την βλέπω να προσπαθεί να πάρει ανασούλες! 😢 εμένα η παιδίατρος μου είπε οτι είναι λίγο πιο σοβαρή παλινδρόμηση και να προσπαθώ να την ταΐζω όσο πιο όρθια γίνεται και μετά να την αφήνω τουλάχιστον 20 λεπτά όρθια! Αλλά γενικά δεν είναι κάτι ανησυχιτικό 🤷🏻‍♀️🤷🏻‍♀️🤷🏻‍♀️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η netspirit είπε:

Το καθε γαλα αντιδράει διαφορετικά σε καθε μωρο 

στην πρωτη μου κορη πχ το almiron της εκανε διάρροια ενω χαρακτηρίζεται οτι κανει δυσκοιλιότητα και τελικα βρήκα την ηρεμία μου με αυτο

τωρα λιγες μερες η μπεμπα έχει συνέλθει θα έλεγα και κανει μικρές αναγωγές που και που.

αν ομως κανει πάλι τα ίδια θα της πάρω υπό αλλεργικό 

Στην πρωτη μου κορη ανησυχούσα οτι έχει πρόβλημα γτ το εκανε και μεγαλουτσικη :) τωρα απολαμβάνω το χουρχουρισμα της μπέμπας 😘

Αφου τα μωρά σας περνούν βαρος να χαίρεστε που ειναι ήσυχα 🤣

υπαρχουν μωρά που κανουν βασανιστήρια στους γονείς τους 🤣

Αχ κι εμεις κανουμε βολτιτσες !!!

φορμα εξόδου και δρομο με τις κορες για D3 💕

Εγώ έχω μια κουβερτούλα που έχε φερμουάρ κ κουμπιά... Κ το βάζω εκει

. 😁 Μου το είχαν πάρει δώρο κ βολεύει κ στον ύπνο γιατί με το να χτυπάει τα πόδια του ξεσκεπαζοταν συνέχεια!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Angie1106 είπε:

Και εμείς βγάζουμε συχνά από την μυτούλα και εκείνη την ώρα σφίγγεται η ψυχή μου έτσι όπως την βλέπω να προσπαθεί να πάρει ανασούλες! 😢 εμένα η παιδίατρος μου είπε οτι είναι λίγο πιο σοβαρή παλινδρόμηση και να προσπαθώ να την ταΐζω όσο πιο όρθια γίνεται και μετά να την αφήνω τουλάχιστον 20 λεπτά όρθια! Αλλά γενικά δεν είναι κάτι ανησυχιτικό 🤷🏻‍♀️🤷🏻‍♀️🤷🏻‍♀️

Κ εμείς μια από τα ίδια.. Αλλά σταμάτησε πια.. Ωρίμασε μάλλον!!! 😁

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Maroulli είπε:

Βγάζει κ εσενα από την μυτουλα;;Αυτό με τρομαξε πιο πολύ ..και ευτυχώς έβαλε τα κλάματα αλλοως δεν θα τον έπαιρνα χαμπάρι γτ κοιμόμουν κ εγώ.

Κάί μένά μόύ τό έχέί κάνέί .πόσή ώρά τόν κράτάς όρθίό γίά ρέψίμό?μπόρέί νά κάνέί μίά πάλνίδρόμήσή .ή άλήθέίά έίνάί ότί θέλέί πρόσόχή χώρίς όμώς νά μάς γίνέί έμμόνή .γίά π.χ τήν λ

Κράτάώ όρθίά πάνώ άπό 30 λέπτά .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η Μπεμπελουκα είπε:

Έρώτήσή στίς βόλτέςπόύ βγάίνέτέ μέ κάρότσί βάζέτέ τό πόρτμπέμπέ ή τό άύγό??

Εγώ με το πορτ μπεμπέ! Την ξαπλώνω και τις περισσότερες φορές την παίρνει ο ύπνος

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Μπεμπελουκα είπε:

Κάί μένά μόύ τό έχέί κάνέί .πόσή ώρά τόν κράτάς όρθίό γίά ρέψίμό?μπόρέί νά κάνέί μίά πάλνίδρόμήσή .ή άλήθέίά έίνάί ότί θέλέί πρόσόχή χώρίς όμώς νά μάς γίνέί έμμόνή .γίά π.χ τήν λ

Κράτάώ όρθίά πάνώ άπό 30 λέπτά .

Τον κρατάω πάνω από μιση ώρα και και ειδικα χτες που το εκανε τον ειχα ατην αγκαλιά ν σε όρθια θέση μια ωρα με το ρολόι.. Και αππ την ωρα που κοιμήθηκε το έκανε μετα απο 2 ωρες...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Starrr είπε:

Εγώ έχω μια κουβερτούλα που έχε φερμουάρ κ κουμπιά... Κ το βάζω εκει

. 😁 Μου το είχαν πάρει δώρο κ βολεύει κ στον ύπνο γιατί με το να χτυπάει τα πόδια του ξεσκεπαζοταν συνέχεια!!! 

ναι την ξέρω έχω και εγω τέτοια που γινεται σαν υπνόσακος αλλα με βόλεψε η φόρμα εξόδου και για το μαρσιπο :) 

αμα σπυ ξεσκεπάζεται απο τωρα σε λυπαμαι... 🤣🤣🤣 

η μεγαλη μου μολις τη σκεπάζω σε λιγο έχει ξεσκεπαστεί κ πολλες φορές ξυπνάει μούσκεμα αν ειναι σκεπασμενη... αποτέλεσμα πλεον έχω μόνιμα σωμα στο δωμάτιο της αναμενο :(

στις πριν 4 ώρες, ο/η Μπεμπελουκα είπε:

Έρώτήσή στίς βόλτέςπόύ βγάίνέτέ μέ κάρότσί βάζέτέ τό πόρτμπέμπέ ή τό άύγό??

Εξαρταται! Κυρίως πορτ πέμπε γιατι κόβει και το κρύο :) 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τι κάνετε κορίτσια; πως πάτε; έχω τέτοια νεύρα κ είπα να γράψω να πω τον πόνο μου. Έχει το μωρό μια γκρίνια απ το μεσημέρι κ μετά συνέχεια σήμερα. Χθες ήταν όλη μέρα Παναγίτσα. Τ βράδυ ξυπναςι όμως, πότε στο δίωρο κ πότε ακόμη κ στη μία ώρα. Είπα σμρ ν κσνω ξένο γάλα να της δώσω μπας κ κοιμηθούμε. Πίνει λίγο 10 πάρα, λέω εντάξει δεν θέλει άλλο Χορτιάτη είναι. Την πήρε κατευθείαν ο ύπνος. Την βάζω ν κοιμηθεί κ ξαπλώνω δίπλα τγς. Πάνω π έκλεισα τα μάτια μ ξύπνησε πάλι κ έκλαιγε. Αχ δεν αντέχω θα πέσω κάτω. Δεν ξέρω τι θέλει. Ειλικρινά απελπιζομαι ώρες ωρες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η despoina46 είπε:

Τι κάνετε κορίτσια; πως πάτε; έχω τέτοια νεύρα κ είπα να γράψω να πω τον πόνο μου. Έχει το μωρό μια γκρίνια απ το μεσημέρι κ μετά συνέχεια σήμερα. Χθες ήταν όλη μέρα Παναγίτσα. Τ βράδυ ξυπναςι όμως, πότε στο δίωρο κ πότε ακόμη κ στη μία ώρα. Είπα σμρ ν κσνω ξένο γάλα να της δώσω μπας κ κοιμηθούμε. Πίνει λίγο 10 πάρα, λέω εντάξει δεν θέλει άλλο Χορτιάτη είναι. Την πήρε κατευθείαν ο ύπνος. Την βάζω ν κοιμηθεί κ ξαπλώνω δίπλα τγς. Πάνω π έκλεισα τα μάτια μ ξύπνησε πάλι κ έκλαιγε. Αχ δεν αντέχω θα πέσω κάτω. Δεν ξέρω τι θέλει. Ειλικρινά απελπιζομαι ώρες ωρες

Αχ καλο μου.... εσενα θέλει...

εμενα κανει έτσι οταν θέλει κακακια καποιες φορές ή γτ απλα θέλει να παθήσεις στο στηθος μου. Σημερα της έδωσα πιπιλα δεν άντεξα έχω τη μεγαλη με 38 - 39 πυρετό λογω εμβολίου και έχω φρικάρει ...

δυο δορές τη βούτηξα στο μπανιο γτ με το που της δινω σιροπακι απο το κλαμμα της το βγάζει :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η netspirit είπε:

Αχ καλο μου.... εσενα θέλει...

εμενα κανει έτσι οταν θέλει κακακια καποιες φορές ή γτ απλα θέλει να παθήσεις στο στηθος μου. Σημερα της έδωσα πιπιλα δεν άντεξα έχω τη μεγαλη με 38 - 39 πυρετό λογω εμβολίου και έχω φρικάρει ...

δυο δορές τη βούτηξα στο μπανιο γτ με το που της δινω σιροπακι απο το κλαμμα της το βγάζει :(

Εσύ έχεις κ δύο, τι να πεις. Περαστικά σας. Εγώ ρώτησα την παιδίατρο μου που είναι κ σύμβουλος θηλασμού κ μου επέτρεψε πιπίλα απ τον μήνα κ μετά. Επίσης το ξένο γάλα το χω δώσω περιστασιακά λίγες φορές γτ θέλω να μάθει κ λίγο μπιμπερό. Όταν θα χρειαστεί να λείψω κάποιος πρέπει να την ταισει. Θήλαστρο δεν έχω, αλλά κ όταν νοίκιασα, δεν έβγαζα πολύ γάλα, γι αυτό δν μπαίνω στη διαδικασία να αγοράσω. Στο 2μηνο που θα κάνουμε το εμβόλιο, θα συζητήσω το ενδεχόμενο μικτης διατροφής. Αυτό το άγχος κάθε φορα αν τρώει κ πόσο, θα με φάει. Άσε που έχουν πληγώθει οι θήλες μου.. 😥😥

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Μπεμπελουκα είπε:

Κοριτσιαααα sos τα πρασινα κακα τι σημαινουν ?????

Κ μένα μου έκανε δύο μέρες κορίτσι... Για την ακρίβεια λάδι... Κ η ξαδέρφη μου το ίδιο. Μου είπε δεν ε είναι κάτι!! Τώρα ξανά έγιναν όπως ήταν... Όσο μεγαλώνουν θα αλλάζει το χρώμα κ η υφή! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 27 λεπτά, ο/η Μπεμπελουκα είπε:

Κοριτσιαααα sos τα πρασινα κακα τι σημαινουν ?????

Μπορεί να μην είναι τίποτα μπορεί να είναι και υπερπαραγωγή γάλακτος και το παιδί να πίνει μόνο το πρώτο γάλα και να μην φτάνει στο υστερόγαλα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η despoina46 είπε:

Εσύ έχεις κ δύο, τι να πεις. Περαστικά σας. Εγώ ρώτησα την παιδίατρο μου που είναι κ σύμβουλος θηλασμού κ μου επέτρεψε πιπίλα απ τον μήνα κ μετά. Επίσης το ξένο γάλα το χω δώσω περιστασιακά λίγες φορές γτ θέλω να μάθει κ λίγο μπιμπερό. Όταν θα χρειαστεί να λείψω κάποιος πρέπει να την ταισει. Θήλαστρο δεν έχω, αλλά κ όταν νοίκιασα, δεν έβγαζα πολύ γάλα, γι αυτό δν μπαίνω στη διαδικασία να αγοράσω. Στο 2μηνο που θα κάνουμε το εμβόλιο, θα συζητήσω το ενδεχόμενο μικτης διατροφής. Αυτό το άγχος κάθε φορα αν τρώει κ πόσο, θα με φάει. Άσε που έχουν πληγώθει οι θήλες μου.. 😥😥

Κοριτσιιιι μου ποσο σε καταλαβαινω !ψευδοθηλες???μην πεσεις στη λουμπα για μεικτη το εκανα και εγω κ μολις το παρατησα ειναι πολυ κουραστηκο .κανε υπομονη με τον θηλασμο αφου εχετε προσαρμοστει εστω για 3 μηνες ακομη που θα μπουν και οι στερεες!!!μπορεις να τα καταφερεις!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Angie1106 είπε:

Μπορεί να μην είναι τίποτα μπορεί να είναι και υπερπαραγωγή γάλακτος και το παιδί να πίνει μόνο το πρώτο γάλα και να μην φτάνει στο υστερόγαλα

Για  να δουμε 2 φορες μου το εχει κανει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Μπεμπελουκα είπε:

Για  να δουμε 2 φορες μου το εχει κανει

Μου έκανε και μένα σε δύο πάνες και την κρατούσα 4 ώρες σε κάθε στήθος και επανήλθαμε στην γνωστή μουσταρδίτσα 🌷🌷🌷

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Μπεμπελουκα είπε:

Κοριτσιιιι μου ποσο σε καταλαβαινω !ψευδοθηλες???μην πεσεις στη λουμπα για μεικτη το εκανα και εγω κ μολις το παρατησα ειναι πολυ κουραστηκο .κανε υπομονη με τον θηλασμο αφου εχετε προσαρμοστει εστω για 3 μηνες ακομη που θα μπουν και οι στερεες!!!μπορεις να τα καταφερεις!!!

Γτ σου φάνηκε κουραστικό; εν τω μεταξύ από κακά πως πάτε; πόσες φορές τη μέρα κάνουν; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Και μας ο μπέμπης κοιμάται στην αγκαλιά μου ή στην αγκαλιά του άντρα μου.. χαίρομαι τόσο πολύ που δένονται κι εκείνοι και ο άντρας μου καμαρώνει όσο δεν πάει!  λέει άσε εγώ ξέρω να τον κοιμήσω! Χαχα μωρέ θέλουν κι εκείνοι έναν ρόλο δικό τους με το μωράκι! Οπότε όταν έρχεται απ' την δουλειά αναλαμβάνει εκείνος να τον κοιμίζει, εγώ κάνω βέβαια όλα τα υπόλοιπα 😀
    • εχω την εντύπωση οτι την τελευταία εβδομάδα έχουμε ηρεμήσει με τους κολικούς...κοιμομαστε νορμάλ 11-12 το βράδυ... μια μέρα μόνο κοιμηθήκαμε στη 1.. αλλά δεν εχει κλάμα καθόλου το βράδυ πλέον...λιγο γκρίνια ίσως αλλά καμία σχέση...εχω την εντύπωση οτι μπαίνουμε σε πρόγραμμα κιόλας... ξυπνάμε κάθε μέρα στις 9.30...στις 11 κοιμόμαστε μεχρι τις 12 παρά...και στη 1 ξανά κοιμόμαστε μέχρι 2+ και ξανα στις 3.30 μέχρι 5.30...παει κάπως έτσι κάθε μέρα..
    • Αυτό πρέπει να γίνετε από τα παιδεία εμένα ο άντρας μου δεν δέχεται πολλά πολλά αν του πει κουβέντα την ρίχνει την Χριστοπ@ναγι@ του δεν χαρίζει βέβαια στην μαμά μου δεν μιλάει έτσι αλλά στην μαμά του δεν υπολογίζει οπότε καμία φορά πρέπει να γίνετε και αυτό  αλλα έχω βοήθεια δεν μπορώ να πω ότι χρειάζομαι και τη μεγάλη μου κόρη την κρατάει όταν δεν δουλεύει θα πάρει τηλέφωνο να της πάμε το παιδί να το κρατήσει αλλά και η κόρη μου θέλει να πηγαίνει γιατί ασχολείται μαζί της παίζουν πηγαίνουν βόλτες  Τώρα την έχω από το πρωί ήρθε να μου κάνει δουλειές σκούπισμα σφουγγάρισμα σιδέρωμα δεν έχω παράπονο 
    • Όχ ναι..μου φαίνεται είναι την 8η ένα άλμα...υπομονή μανούλα! Με τους κολικούς τώρα πως τα πατε
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...