Μετάβαση σε περιεχόμενο

Χριστουγεννιάτικα μωράκια 2020!!!!


Recommended Posts

Καλησπερα κοριτσια μου! Πως ειστε; Μπαινω σας διαβάζω αλλα δεν υπάρχει και πολύς χρόνος πλεον...

ευτυζως σε γενικές γραμμές είμαστε καλα. Η μεγαλη έχει αποδεχτεί την μπεμπουλα μας κ η ζήλια της ειναι φυσιολογική έως ανύπαρκτη. 
προσεχει πολυ την αδερφη της, αν κλαίει με τραβάει να τη σηκώσω, οταν την κάνω μπανιο μου φέρνει την πετσέτα της και την πάνα της,’κα...

γενικα προσεχει την αδερφη της και δεν μου δημιουργεί προβλήματα ιδιαίτερα εκτος τα φυσιολογικα που κανει ενα παιδί 21 μηνων.

η αληθεια ειναι οτι ειναι ζορικα ειδικ οταν γκρινιάζουν και οι δυο μαζί, η πρέπει να σηκωθώ το πρωί μετα απο τα κλασσικα ξενύχτια...

η μπεμπα έχει κατι πονακια αλλα ευτυχως υποφερτά δλδ δεν σπαράζει τρελα κ όταν τη βαλω στο στηθος ηρεμεί αλλα οταν τη βαλω κατω ειναι καπως... το καλο ειναι οτι της αρέσει η φασαρία κ χθες ευτυχως κοιμήθηκε με τον αποροφητηρα 😂

βγαινουμε εξω καθημερινά

Φαγητο θηλαζω και το βράδυ δινω μόνο ξενο και κοιματε περισσοτερο ..

σκεφτομαι τωρα να νοικιάζω για ενα μηνα αρχικά το θηλαστρο της Medela διοτι αυτο που δανειστηκα μου πλήγωσε τη μια θηλή και ο πονοσ Ειναι αβαστακτος.... 

δεν θελω να σταματήσω να τη θηλάζω ειδικα τωρα που αυξήθηκε το γαλα μου οποτε μαλλον θα το νοικιάζω ηια λιγο καιρο κ αν πάει καλα θα αγορασω ενα καλο.

το θεμα της άπνοιας που λέτε το εκανε κι εμενα αλλα προσπαθήστε να ειστε ψύχραιμες! Εμενα εκανε πολλες  και μεγάλες αναγωγές αλλα το αντιμετώπισα σιγά σιγά και πλεον κανει μια στο τοσο ... πιστευω οτι παίζει ρόλο η θερμοκρασία στο γαλα κ η στάση που κρατας το βρέφος οταν το ταΐζεις (τουλάχιστον αυτο άλλαξα συν οτι όταν ρευτεί την κραταω λιγο ακομι όρθια )

αυτα απο εμενα ....

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 5.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 4 ώρες, ο/η Mantarini είπε:

εχτές ήταν το χειρότερο βράδυ μας... μάλλον κολικοί.. τσίριζε και έκλαιγε πολύ έντονα πρώτη φορά μου το κάνει αυτό..  την πήρα στο κρεβάτι μας και ήμασταν  ξαπλωμένες και την είχα στο στήθος για να ηρεμήσει.. μέχρι που αποκοιμήθηκε.. ουφ..  

Υπάρχουν κατι σταγόνες για τους κολικους... επίσης δες μια τη διατροφη σου μηπως εφαγες κατι διαφορετικό σε σχέση με τις αλλες μερες;;; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 ώρες, ο/η despoina46 είπε:

Αχ μανούλες κουράγιο. Είμαστε τώρα 2.5 ώρες ξυπνιες. Θηλάζουμε, αλλάζουμε πάνα, κ φτου κ απ την αρχή ???

Μου το κανει συχνά ... το μόνο που την ηρεμεί ειναι η φωνή μου οταν της τραγουδάω ή ο αποροφητηρας καποιες στιγμές...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η despoina46 είπε:

Ωχ κατάλαβα. Τι μας περιμένει!!! Τρέμω στην ιδέα των κολικων. Θα σας δει παιδίατρος; 

παιδίατρος μας είδε όταν γυρίσαμε από Θεσσαλονίκη και ξανά θα μας δει τέλος του μήνα που θα γίνει ενός μηνός. 

 

στις πριν 3 λεπτά, ο/η netspirit είπε:

Υπάρχουν κατι σταγόνες για τους κολικους... επίσης δες μια τη διατροφη σου μηπως εφαγες κατι διαφορετικό σε σχέση με τις αλλες μερες;;; 

Η αλήθεια είναι ότι από την παραμονη Χριστουγέννων έχω φάει τα πάντα όλα.. αναμενόμενο το μωρο να το πιάσουν πόνοι..  Δυστυχώς δεν μπορώ να ξέρω τι την πείραξε από ολα αυτά.. Αλλά ειμαι σχεδόν σίγουρη πλέον. 2 μέρες τρώω μακαρόνια σκέτα Μήπως ηρεμήσει.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η netspirit είπε:

Μου το κανει συχνά ... το μόνο που την ηρεμεί ειναι η φωνή μου οταν της τραγουδάω ή ο αποροφητηρας καποιες στιγμές...

Μας θέλουν δίπλα τους τα καημένα μωρέ. Νιώθουν ασφάλεια. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η despoina46 είπε:

Μας θέλουν δίπλα τους τα καημένα μωρέ. Νιώθουν ασφάλεια. 

9 μήνες τα είχαμε στην κοιλιά μας λογικό είναι μωρέ.. Εμείς πήραμε και την ollie την κουκουβάγια που έχει λευκούς ήχους και την νανουρίζει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια! 

Σας διαβάζω και θυμάμαι τα δικά μου όμορφα και δύσκολα ταυτόχρονα. 

Ήθελα απλά να δώσω ένα tip, που και εγώ εδώ στο φόρουμ το διάβασα. 

Εμένα με έσωσε στους κολικούς, η μπάλα του πιλάτες. Κάθεσαι πάνω με το μωρό αγκαλιά και κοινώς κάνεις μπαουντς χαχα

Αυτή η περιοδική κίνηση τα ηρεμεί. 

5 ευρώ λοιπόν από παιχνιδοκαταστημα και δεν άκουσα ξανά κλάμα του μωρού. 

Η μέση λίγο τσιμπάει στο βάθος των μηνών, αλλά προσωπικά τη μπάλα δε θα την άλλαζα με τίποτα. 

Αυτά από μένα.

Αγωνιστικούς χαιρετισμούς και τα πιο όμορφα έρχονται! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 52 λεπτά, ο/η Mantarini είπε:

9 μήνες τα είχαμε στην κοιλιά μας λογικό είναι μωρέ.. Εμείς πήραμε και την ollie την κουκουβάγια που έχει λευκούς ήχους και την νανουρίζει

εγω πηρα μια συμβουλο θηλασμου σημερα κ ηρθε σπιτι.Με τονωσε ψυχολογικα,μου ειπε οποτε θελει στηθος το δινουμε,ακομη κ 15 ωρες τη μερα.Αυτο κρατα ει ενα διαστημα κ μετα στρωνουν τα πραγματα.Μακαρι να ειναι ετσι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η despoina46 είπε:

εγω πηρα μια συμβουλο θηλασμου σημερα κ ηρθε σπιτι.Με τονωσε ψυχολογικα,μου ειπε οποτε θελει στηθος το δινουμε,ακομη κ 15 ωρες τη μερα.Αυτο κρατα ει ενα διαστημα κ μετα στρωνουν τα πραγματα.Μακαρι να ειναι ετσι

καλά έκανες κοπέλα μου!! Και εγώ είχα πάρει στη Θεσσαλονίκη τις πρώτες μέρες και είχε έρθει σπίτι. ήθελα να μου πει ότι όλα πάνε καλά και ότι τα κάνω καλά.. βοηθάει πολύ.. Έτσι είναι πάντως στην αρχή.. μαραθώνιους θηλασμούς.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Dir είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! 

Σας διαβάζω και θυμάμαι τα δικά μου όμορφα και δύσκολα ταυτόχρονα. 

Ήθελα απλά να δώσω ένα tip, που και εγώ εδώ στο φόρουμ το διάβασα. 

Εμένα με έσωσε στους κολικούς, η μπάλα του πιλάτες. Κάθεσαι πάνω με το μωρό αγκαλιά και κοινώς κάνεις μπαουντς χαχα

Αυτή η περιοδική κίνηση τα ηρεμεί. 

5 ευρώ λοιπόν από παιχνιδοκαταστημα και δεν άκουσα ξανά κλάμα του μωρού. 

Η μέση λίγο τσιμπάει στο βάθος των μηνών, αλλά προσωπικά τη μπάλα δε θα την άλλαζα με τίποτα. 

Αυτά από μένα.

Αγωνιστικούς χαιρετισμούς και τα πιο όμορφα έρχονται! 

Τι ειναι αυτο το μπάουντς;;; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Mantarini είπε:

καλά έκανες κοπέλα μου!! Και εγώ είχα πάρει στη Θεσσαλονίκη τις πρώτες μέρες και είχε έρθει σπίτι. ήθελα να μου πει ότι όλα πάνε καλά και ότι τα κάνω καλά.. βοηθάει πολύ.. Έτσι είναι πάντως στην αρχή.. μαραθώνιους θηλασμούς.. 

Ακριβώς αυτό μου είπε. Μαραθώνιοι θηλασμοι κ αυτό σιγα σιγά θα στρώσει. Υπομονή σε όλα τα κορίτσια θα περάσει ο καιρός 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 ώρες, ο/η Maroulli είπε:

Αχ κορίτσια εμάς ξεκίνησαν για τα καλά οι κολικοι..προχτές το βράδυ ήταν ξυπνιος από τις 11 μέχρι τις 9 μισή το πρωί πρέπει να κοιμήθηκε καμία μια μίση ώρα όλο το βράδυ μόνο ποναγε η ψυχή μου που τον έβλεπα να θέλει να κοιμηθεί και να μην μπορεί από τους πόνους, ξεκινήσαμε τις σταγόνες μέχρι στιγμής δείχνει να τον πιάνουν θα δείξει πως θα πάει.. 

ποσο ειστε?Νομιζω κ μας ξεκινησαν.Τι συμπτωματα εχετε?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 ώρες, ο/η Dir είπε:

@netspirit χαχαχα

Κάνω πάνω κάτω, αναπηδάω το δίνει σα μετάφραση το γκουγκλ

Χαχαχααχ ασε αν Ειναι να αναπηδήσω κιολας μετα απο το ημερήσιο τρεχάλα κ χορό με την μεγαλη κορη θα ψοφήσω 😂😂😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η despoina46 είπε:

ποσο ειστε?Νομιζω κ μας ξεκινησαν.Τι συμπτωματα εχετε?

16 ημερών είμαστε...τεντώνει ποδαράκια μαζεύει ποδαράκια μπόλικη γκρίνια..Και δεν κοιμάται για αρκετές ώρες όταν πονάει..ακόμα είναι χαλαρά δεν ξέρω πώς θα πάει όταν αυξηθούν περισσότερο..εσείς τι συμπτώματα έχετε;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Maroulli είπε:

16 ημερών είμαστε...τεντώνει ποδαράκια μαζεύει ποδαράκια μπόλικη γκρίνια..Και δεν κοιμάται για αρκετές ώρες όταν πονάει..ακόμα είναι χαλαρά δεν ξέρω πώς θα πάει όταν αυξηθούν περισσότερο..εσείς τι συμπτώματα έχετε;;;

κι εμεις 16 ημερων,τα ιδια κι εμεις απο χθες κυριως.Την βαζω συνεχεια στο στηθος,μολις την βγαζω κλαιει κ ξανα τα ιδια.Παιρνετε κατι?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 40 λεπτά, ο/η despoina46 είπε:

κι εμεις 16 ημερων,τα ιδια κι εμεις απο χθες κυριως.Την βαζω συνεχεια στο στηθος,μολις την βγαζω κλαιει κ ξανα τα ιδια.Παιρνετε κατι?

Ναι ναι εννοείται σταγονες infacolic ξεκινήσαμε αλλά δεν του τα δίνω σε κάθε γεύμα ακόμα δίνω 2 με 3 φορές την ημέρα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Maroulli είπε:

Ναι ναι εννοείται σταγονες infacolic ξεκινήσαμε αλλά δεν του τα δίνω σε κάθε γεύμα ακόμα δίνω 2 με 3 φορές την ημέρα.

Εμένα μ είπε είναι νωρίς να ξεκινήσουμε. Σε καμία πέντε μέρες αν δω να συνεχίζεται η κατάσταση θα πάρουμε. Τώρα είναι ήρεμη αλλα ο ύπνος άφαντος 🙄🙄

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η Maroulli είπε:

16 ημερών είμαστε...τεντώνει ποδαράκια μαζεύει ποδαράκια μπόλικη γκρίνια..Και δεν κοιμάται για αρκετές ώρες όταν πονάει..ακόμα είναι χαλαρά δεν ξέρω πώς θα πάει όταν αυξηθούν περισσότερο..εσείς τι συμπτώματα έχετε;;;

εμενα αυτό μου το έκανε 2 βράδια μετά ηρέμισε και μάλλον έφταιγε κάτι που έφαγα... @despoina46 δες μήπως την πείραξε κάτι που έφαγες..  

εχτές αφού είδα ότι ήταν ήρεμη και την πήρε ο ύπνος ήσυχα αποφάσισα να τη βάλω στη καλαθούνα, (τα βράδια που πονούσε την είχαμε στο κρεβάτι μας)  λες και το κατάλαβε κορίτσια και ήταν πολύ ανήσυχη στη καλαθούνα.. την θήλασα και την έβαλα ανάμεσα μας και κοιμήθηκε σαν πουλάκι... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 37 λεπτά, ο/η Mantarini είπε:

εμενα αυτό μου το έκανε 2 βράδια μετά ηρέμισε και μάλλον έφταιγε κάτι που έφαγα... @despoina46 δες μήπως την πείραξε κάτι που έφαγες..  

εχτές αφού είδα ότι ήταν ήρεμη και την πήρε ο ύπνος ήσυχα αποφάσισα να τη βάλω στη καλαθούνα, (τα βράδια που πονούσε την είχαμε στο κρεβάτι μας)  λες και το κατάλαβε κορίτσια και ήταν πολύ ανήσυχη στη καλαθούνα.. την θήλασα και την έβαλα ανάμεσα μας και κοιμήθηκε σαν πουλάκι... 

Αυτό το έχω παρατηρήσει και εγώ! Ο ύπνος που κάνει ανάμεσά μας είναι μακράν πιο ποιοτικός από εκείνον που κάνει στο λίκνο! Τί γνώμη έχετε για την συγκοίμηση κορίτσια; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 λεπτά, ο/η Angie1106 είπε:

Αυτό το έχω παρατηρήσει και εγώ! Ο ύπνος που κάνει ανάμεσά μας είναι μακράν πιο ποιοτικός από εκείνον που κάνει στο λίκνο! Τί γνώμη έχετε για την συγκοίμηση κορίτσια; 

Εγώ είμαι θετική δεν με πειράζει.. με διευκολύνει και στο θηλασμό.. Για την ώρα.. απλά σκέφτομαι μεγαλώνοντας θα συνηθίσει με την παρουσία μας και άμα θέλουμε να βγούμε με τον άντρα μου σε όποιον θα την έχουμε αφήσει δεν θα μπορεί να την κοιμησει  ίσως.. δεν ξέρω πάλι  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 47 λεπτά, ο/η Angie1106 είπε:

Αυτό το έχω παρατηρήσει και εγώ! Ο ύπνος που κάνει ανάμεσά μας είναι μακράν πιο ποιοτικός από εκείνον που κάνει στο λίκνο! Τί γνώμη έχετε για την συγκοίμηση κορίτσια; 

Δεν τον εχω δοκιμασει ακομα..δεν ξερω φοβάμαι λίγο.. πως τα βαζεται;;; εγώ στην κούνια της έχω  βαλει ανάκληση πάνω από το στρωμα στ8 κρεββάτι βάζετε κατι;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Mantarini είπε:

εμενα αυτό μου το έκανε 2 βράδια μετά ηρέμισε και μάλλον έφταιγε κάτι που έφαγα... @despoina46 δες μήπως την πείραξε κάτι που έφαγες..  

εχτές αφού είδα ότι ήταν ήρεμη και την πήρε ο ύπνος ήσυχα αποφάσισα να τη βάλω στη καλαθούνα, (τα βράδια που πονούσε την είχαμε στο κρεβάτι μας)  λες και το κατάλαβε κορίτσια και ήταν πολύ ανήσυχη στη καλαθούνα.. την θήλασα και την έβαλα ανάμεσα μας και κοιμήθηκε σαν πουλάκι... 

Σημερα ειναι πολυ ηρεμη απο το πρωι που ξυπνησε,μακαρι να συνεχισει ετσι.Ξεκινησαμε κ σταγονες ,να δουμε πως θα παει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Maroulli είπε:

Δεν τον εχω δοκιμασει ακομα..δεν ξερω φοβάμαι λίγο.. πως τα βαζεται;;; εγώ στην κούνια της έχω  βαλει ανάκληση πάνω από το στρωμα στ8 κρεββάτι βάζετε κατι;;;

Εγώ στο κρεβάτι δεν βάζω κάτι! Στο λίκνο έχω βάλει ένα βιβλίο κάτω από το στρωματάκι της  για να κάνει αυτήν την κλίση που θέλουμε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...