Μετάβαση σε περιεχόμενο

Θελώ να μείνω έγκυος


maroula34

Recommended Posts

στις On 22/4/2020 at 10:56 ΠΜ, ο/η Nefeliap είπε:

Χρονια πολλα ! Χρηστος Ανεστη! 
κοπελες και πιο μικρες σε ηλικια συμβαινει και εχουν χαμηλη Αμη μια χαρα κανανε παιδακι.μη κοιτας τις τιμες και αγχωνεσαι και εγω εχω υψηλη fsh 17 κ ειμαι 42 και καποια  κοπελα εγραψε οτι στο εξωτερικό απαγορευεται να σου κανουν εξωσωματικη και οτι ειναι απαγορευτική η τιμη μου .τι πρεπει να κανω να πω α οκ ειναι ψηλη ,αστο;

ή να με πιασει πανικος; Δε θα βγαλω ακρη προχωραω οσο προλαβαινω γιατί σε ενα ακριβως χρονο ανεβηκε πολυ ειχα 11 περυσι! Και παμε δυνατα χωρις αγχη και μια χαρα θα πιασουμε!  

Ευχαριστώ για την απάντηση και τη θετική σκέψη , βοηθάει 🥰 Εύχομαι το καλύτερο σε σένα και γρήγορα 😉

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η athinoulouka είπε:

Ευχαριστώ για την απάντηση και τη θετική σκέψη , βοηθάει 🥰 Εύχομαι το καλύτερο σε σένα και γρήγορα 😉

Δεν υπαρχει περιπτωση να μην μεινουμε ,στο λεω με σιγουρια ..το ενστικτο μου δε πεφτει εξω ποτε..και ας με πεις τρελή και υπεραισιοδοξη :-) 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 23/4/2020 at 7:12 ΜΜ, ο/η Nefeliap είπε:

Δεν υπαρχει περιπτωση να μην μεινουμε ,στο λεω με σιγουρια ..το ενστικτο μου δε πεφτει εξω ποτε..και ας με πεις τρελή και υπεραισιοδοξη :-) 

🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα !

Κρατάω το σχόλιο της Nefeliap,

και σκέφτομαι θα πάνε όλα καλά. Σήμερα προγραμματίσαμε μια Υστεροσκόπηση για την επόμενη εβδομάδα με το γιατρό μου και θα επαναλάβω στην επόμενη περίοδο τις εξετάσεις για να βεβαιωθούμε για τις τιμές από τις ορμόνες. Ο γιατρός με ενημέρωσε για μια νέα μέθοδο το PRP που βοηθάει στις τιμές απο τις ορμόνες σε περιπτωσεις όπως τη δική μου να γίνουν καλύτερες. Δεν εχω ακουσει για αυτή τη μέθοδο και απο μια αναζήτηση που έκανα στο ιντερνετ γίνεται σε λίγες κλινικές . Έχει κάνει κάποια κάτι ανάλογο ? Γνωρίζει κάποιος αν ειχε αποτέλεσμα ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα .για θεραπεία μπορώ να σου πω ότι μου είπε ο γιατρός και από εμπειρία μου.

Πρπ θεραπεία αρχίσαν να χρησιμοποιούν στην Αμερική πρώτο για θεραπεία υπογονιμότητας.. αλλά εκεί πολύ μεγάλο κόστος..3000.

Γιατί ξέρω? Γιατί ρώτησα... έψαξα για αυτή θεραπεία όταν μου το αναφέρει πρώτο ο γιατρός μου.

Πριν θεραπεία πρέπει να κάνετε κάποιες εξετάσεις για ορισμένες, για να μπορεί γιατρός να σας πει,αν θα σας τεριαζει αυτή θεραπεία...αν ναι τότε διαδικασία είναι απλή: μια μέρα , πρωί,δεινετε αίμα για να φτιάξουν στο εργαστήριο πλάσμα . Μετά από 1,5-2ωρες σε καλούν για ηδια θεραπεία..σε κάνουν νάρκωση και σε βάζουν με βοήθεια της υπέροχου πλάσμα στο ωοφικες και αν θες και σε μήτρα... αυτό κανονίζεις με γιατρό...

Όταν ξυπνάς λίγο τραβά...σαν έχεις παιριοδο..σου δίνουν και αντιβιοτικά για 3μερες.

Στο πρώτο παιριοδο , στο 2-3μερα κάνεις ορισμένες ε2, FSH, AMH.

Στο 2παιριοδο το ίδιο αλλά δεν κάνεις Αμη... αυτή εξέταση θέλουν κάθε 2μηνες.αλλα άλλες κάθε μήνα.

Όταν περνεις αποτέλεσμα τα στέλνεις στο γιατρό και αυτός λέει πως πάει τα πράγματα.. οπός μου είπε τότε ο γιατρός μου μην βιάζεσαι.. θεραπεία μπορεί να αρχίσει να δουλεύει και σε πρώτο μήνα.. αλλά μπορεί και από 5-6μηνα .... όλα εξαρτώνται από οργανισμο...συνειφος μια φορά αρκεί... κόστος περίπου 1500 ...ναι δεν είναι φτηνό αλλά,αν θα σκεφτείς πόσα χρήματα γλιτώνεις από εξωσωματικες που αν δεν στρονουν ορμόνες θα έπρεπε να κάνεις ...και όχι μια φορά.. ελπίζω σε κάλυψα με απάντηση στην ερώτηση σού... ότι απορία έχεις γράψει μου μην διστάζεις καθόλου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα κοριτσια!!! Ευχομαι συντομα να εχουμε καλα νεα ολες μας..ειμαι καινουρια στο φορουμ και θα ηθελα μερικες πληροφοριες..ποτε ειναι καλυτερο να παω να κανω β χοριακη; ανυπομονω πολυ για το τι θα δειξει αλλα δε ξερω ποτε να παω να κανω για να εχω σιγουρη απαντηση!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η XrysakiBel είπε:

Καλησπερα κοριτσια!!! Ευχομαι συντομα να εχουμε καλα νεα ολες μας..ειμαι καινουρια στο φορουμ και θα ηθελα μερικες πληροφοριες..ποτε ειναι καλυτερο να παω να κανω β χοριακη; ανυπομονω πολυ για το τι θα δειξει αλλα δε ξερω ποτε να παω να κανω για να εχω σιγουρη απαντηση!!!

Εγω θα πηγαινα 2 βδομαδες μετα την επαφη..δηλαδή και ετσι παω τωρα με εξωσωματικη που κανω..δηλαδη την ημερα της περιοδου αντε μια μερα πριν .για να ειμαι σιγουρη..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 ώρες, ο/η Nefeliap είπε:

Εγω θα πηγαινα 2 βδομαδες μετα την επαφη..δηλαδή και ετσι παω τωρα με εξωσωματικη που κανω..δηλαδη την ημερα της περιοδου αντε μια μερα πριν .για να ειμαι σιγουρη..

Σ ευχαριστω πολυ κοριτσι μου!!! Σου ευχομαι τα καλυτερα... Απλα ηθελα να παρω μια γνωμη γιατι ολοι μου λενε πρωτα να εχω καμια βδομαδα καθυστερηση και μετα να παω αλλα λογω αγωνιας καταλαβαινεις... Ανυπομονω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η XrysakiBel είπε:

Σ ευχαριστω πολυ κοριτσι μου!!! Σου ευχομαι τα καλυτερα... Απλα ηθελα να παρω μια γνωμη γιατι ολοι μου λενε πρωτα να εχω καμια βδομαδα καθυστερηση και μετα να παω αλλα λογω αγωνιας καταλαβαινεις... Ανυπομονω...

Οχι καλέ μια βδομαδα καθυστερηση ειναι πολυ!!! Και σε σενακαλη επιτυχια ! Να πανε ολα κάλά!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η Nefeliap είπε:

Οχι καλέ μια βδομαδα καθυστερηση ειναι πολυ!!! Και σε σενακαλη επιτυχια ! Να πανε ολα κάλά!!!

Να σαι καλα κοπελα μου!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 1/6/2020 at 11:59 ΜΜ, ο/η Αλεξάνδρα 18 είπε:

Καλησπέρα .για θεραπεία μπορώ να σου πω ότι μου είπε ο γιατρός και από εμπειρία μου.

Πρπ θεραπεία αρχίσαν να χρησιμοποιούν στην Αμερική πρώτο για θεραπεία υπογονιμότητας.. αλλά εκεί πολύ μεγάλο κόστος..3000.

Γιατί ξέρω? Γιατί ρώτησα... έψαξα για αυτή θεραπεία όταν μου το αναφέρει πρώτο ο γιατρός μου.

Πριν θεραπεία πρέπει να κάνετε κάποιες εξετάσεις για ορισμένες, για να μπορεί γιατρός να σας πει,αν θα σας τεριαζει αυτή θεραπεία...αν ναι τότε διαδικασία είναι απλή: μια μέρα , πρωί,δεινετε αίμα για να φτιάξουν στο εργαστήριο πλάσμα . Μετά από 1,5-2ωρες σε καλούν για ηδια θεραπεία..σε κάνουν νάρκωση και σε βάζουν με βοήθεια της υπέροχου πλάσμα στο ωοφικες και αν θες και σε μήτρα... αυτό κανονίζεις με γιατρό...

Όταν ξυπνάς λίγο τραβά...σαν έχεις παιριοδο..σου δίνουν και αντιβιοτικά για 3μερες.

Στο πρώτο παιριοδο , στο 2-3μερα κάνεις ορισμένες ε2, FSH, AMH.

Στο 2παιριοδο το ίδιο αλλά δεν κάνεις Αμη... αυτή εξέταση θέλουν κάθε 2μηνες.αλλα άλλες κάθε μήνα.

Όταν περνεις αποτέλεσμα τα στέλνεις στο γιατρό και αυτός λέει πως πάει τα πράγματα.. οπός μου είπε τότε ο γιατρός μου μην βιάζεσαι.. θεραπεία μπορεί να αρχίσει να δουλεύει και σε πρώτο μήνα.. αλλά μπορεί και από 5-6μηνα .... όλα εξαρτώνται από οργανισμο...συνειφος μια φορά αρκεί... κόστος περίπου 1500 ...ναι δεν είναι φτηνό αλλά,αν θα σκεφτείς πόσα χρήματα γλιτώνεις από εξωσωματικες που αν δεν στρονουν ορμόνες θα έπρεπε να κάνεις ...και όχι μια φορά.. ελπίζω σε κάλυψα με απάντηση στην ερώτηση σού... ότι απορία έχεις γράψει μου μην διστάζεις καθόλου.

Ευχαριστώ πολύ για πληροφορίες... έχω μιλήσει με άντρα μου και μάλλον θα καταλήξω σε αυτή θεωρείται πριν να προχωρήσω σε άλλη εξωσωματική.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κοριτσια , είμαι νέα στο φόρουμ και θα ήθελα να με βοηθησετε με τις συμβουλες σας. Εδω και περιπου 6 μήνες προσπαθούμε με τον άντρα μου και κανουμε προσπαθειες για νινακι. Βεβαια τις γονιμες δεν τις ξερει απλα τον οδηγο εγω στην πραξη για να μην το εχουμε στο νου μας και σχεδον 2 χρονια ( και παραπανω ) κάνουμε ελεύθερα αλλα όχι ιδιαίτερα τις γόνιμες μέρες. Μάταια. Μίλησα με αιματολόγο που μπου σύστισε μια φίλη μου και μου είπε η αιματολόγος να κάνω εξετάσεις θρομβοφιλίαςκαι βοταμινών . Μου έβγαλε 3 μεταλλάξεις στο αίμα τις οποίες τις κουμαντάρω με τις βιταμίνες που μου είπε η αιματολόγος. Πέρασα την πρώτη ωορρηξία μετα απ ότι άρχισα τις βιταμίνες και μου είπε να παίρνω και 2 φορές την εβδομάδα Pregnacare. Τα υγρά της ωορρηξίας κρατήσανε 8 ημέρες και με το τέλος των υγρώ, έχω έναν μόνιμο πόνο χαμηλά στις ωοθήκες και σε 4 μέρες είναι να αδιαθετήσω. Επίσης αρκετές μέρες έχω την αίσθηση χαμηλά ότι θα μ έρθει περίοδος. Εχω σύνδρομο ευερέσθητου εντέρου, υπάρχει περίπτωση λέτε να έχω κάποιο πρόβλημα ? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 8/6/2020 at 1:09 ΠΜ, ο/η athinoulouka είπε:

Ευχαριστώ πολύ για πληροφορίες... έχω μιλήσει με άντρα μου και μάλλον θα καταλήξω σε αυτή θεωρείται πριν να προχωρήσω σε άλλη εξωσωματική.

Συγνώμη athinoulouka αλλά κάτι έπαθε το κινητό μου και γραφή περίεργα.

Ελπίζω να σε βοηθήσει η θεραπεία.

 

Επεξεργάστηκε από Αλεξάνδρα 18
Πρόβλημα με το tach της οθόνης του τηλέφωνου.
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 8/4/2020 at 8:37 ΠΜ, ο/η maroula34 είπε:

Κορίτσια καλήμερα, 

είμαι καινούργια στο forum ονομάζομαι Μαρία. Αρχικά θα ήθελα να ευχηθώ υγεία σε όλους. Δεν ξέρω εαν είναι εγωιστικό όμως ακόμη και μέσα σε αυτό τον πανικό εγώ σκέφτομαι πόσο πολύ θέλω ένα μωρό. Πόσο πολύ θα ήθελα να ολοκληρώσω την οικογένειά μας. Θα ήθελα να αναφέρω πως εγώ και ο άντρας μου συνεχίζουμε να δουλεύουμε, είμαι υπάλληλος σε εκδοτήριο. Με τον άντρα μου παντρευτήκαμε τον Σεμπτεβριο και ξεκινήσαμε τις προσπάθειες 3 μήνες τώρα και παμε στον 4ο χωρίς αποτέλεσμα. Το θέμα είναι οτι αγχώνομαι πολύ και δε ξέρω πως θα μπορούσα να αποβάλλω το άγχος αυτο. 

Καλημέρα σου! Εννοείται δεν τίθεται θέμα εγωισμού.. Δεν μπορούμε κάθε φορά να βάζουμε στην άκρη το θέμα παιδί.. Τώρα είναι η πανδημία που ούτε που ξέρουμε πόσο θα κρατήσει, μετά θα είναι μια καινούργια δουλειά,μια μετακόμιση,ο γάμος της κολλητής κτλ. 

Άμα σε βοηθάει στο να ξεαγχωθεις,ας κάνετε όλες τις εξετάσεις και εσύ και ο άντρας σου να δείτε τουλάχιστον ότι δεν υπάρχει κάτι το παθολογικό. Μετά θα σου έλεγα να αγοράσεις τεστ (στικ)ωορρηξίας που θα σε βοηθούσαν να βρεις ποτέ είσαι γόνιμη! Και πάνω από όλα, να σκέφτεσαι ότι 4 μήνες δεν είναι καθόλου πολλοί!! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 4 weeks later...
στις On 9/6/2020 at 3:48 ΜΜ, ο/η Αλεξάνδρα 18 είπε:

 

Καλημέρα..έχω κάνει τελικά την θεραπεία..με βάλανε και εκανα τέστ για covid19 πρώτα..και 3μερες μετά προχωρήσαμε σε θεραπεία πρπ. Ελπίζω να έχω αποτέλεσμα.

Έχω άγχος πολύ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα έχω κάνει πρώτες εξετάσεις μετά την θεραπεία. Γιατρός μου είπε ότι μάλλον δουλεύει θεραπεία ( γιατί ορμόνες μου άρχισαν να κουνιούνται) αλλά για να μου πει σίγουρα πρέπει να περιμένουμε ακόμα.

Ελπίζω.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 5 months later...
στις On 8/8/2020 at 12:32 ΠΜ, ο/η athinoulouka είπε:

Καλησπέρα έχω κάνει πρώτες εξετάσεις μετά την θεραπεία. Γιατρός μου είπε ότι μάλλον δουλεύει θεραπεία ( γιατί ορμόνες μου άρχισαν να κουνιούνται) αλλά για να μου πει σίγουρα πρέπει να περιμένουμε ακόμα.

Ελπίζω.....

Καλημέρα. Πέρασε αρκετός καιρός, ελπίζω ότι θεραπεία δούλεψε.

Γράψε μου αν θες στο π.μ.

Σε έχω στο μυαλό μου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 ώρες, ο/η Αλεξάνδρα 18 είπε:

Καλημέρα. Πέρασε αρκετός καιρός, ελπίζω ότι θεραπεία δούλεψε.

Γράψε μου αν θες στο π.μ.

Σε έχω στο μυαλό μου.

Σε ευχαριστώ πολύ για σκέψη και υποστήριξη. Είναι πολύ όμορφο αν ξέρεις ότι κάποιος σε καταλαβαίνει.

Ναι , όλα καλά πήγε με θεραπεία και υπομενο μήνα θα προχωρήσω σε διαδικασία εξωσωματικής.

Πάλι έχω επιτέλους θετικές σκέψεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 months later...

Κορίτσια μπορώ να πω ότι θεραπεία δούλεψε.

Αποφάσισα με γιατρό μου οτι θα μαζέψω όσο μπορώ ωάρια για να έχω περισσότερες ευκαιρίες για μελλοντικές εξωσωματικές.

Δεν ξέρω αν θα πιάσει με πρώτη αλλά Μάρτιο που μετά από οληψια έχω στη κατάψυξη 4 ωάρια καλής ποιότητας μου δείνει ελπίδα ότι όλα θα πάνε καλά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...