Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μανουλες Σεπτεμβρίου 2020


Recommended Posts

στις πριν 1 ώρα, ο/η Xrita είπε:

Πως καταλαβαίνεις ότι τρώει;;από τις θηλαστικες κινήσεις ή επειδή δεν έχει ενδείξεις πεινας(χέρια στο στόμα, άνοιγμα στόματος κλπ) ;;επίσης του δίνεις ξένο;;θυμισε μου, δε θυμάμαι στη φάση που είμαι... 

Από τις πάνες της το καταλαβαίνω κάνει και τσίσα και κακά που σημαίνει ότι τρώει! Έτσι μας είπαν απο το μαιευτήριο! Ναι πέρασε μέρα που έδωσα μόνο ξένο γάλα! Τώρα κάνω προσπάθειες και την έχω στο στηθος όλη μέρα και μόνο το βράδυ της δίνω ξένο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Ευάγγελοςτ είπε:

Πω πω κορίτσια είχα μέρες να δω το θέμα και τώρα είδα τα ευχάριστα νέα! @Xrita, @whatever, @Dimitra91 κορίτσια μου να σας ζήσουν τα μωράκια σας! Γερά κι ευλογημένα να είναι! Όλα τα καλά να τους δίνει η ζωή! 💗

Το ίδιο φυσικά εύχομαι και στα άλλα κορίτσια! Μόνο τα καλύτερα!💗

 

Ευχαριστώ πολύ να είσαι καλά!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα σε όλες! 

Ελπίζω να είστε και σεις και τα μπεμπακια σας καλά!

Όπως σας είπα ήδη βγήκαμε την περασμένη Δευτέρα και δεν έχω καταλάβει πόσο γρήγορα πέρασαν αυτές οι μέρες.

Ο μπεμπουλης μας γεννήθηκε 2640 και βγήκαμε από την κλινική 2530. Ένα γατάκι πήραμε στο σπίτι... Όταν έκανα εισαγωγή στην κλινική ζήτησα αποκλειστικό θηλασμό αλλά μόλις γεννήθηκε φοβήθηκα για το βάρος του και ζήτησα να του δίνουν και συμπλήρωμα. Ξεκίνησα να θηλάζω με ψευδοθηλες στην κλινική, λόγω εισεχουσων θηλών, όμως επειδή έχω και γω μεγάλο στήθος δυσκολεύουν πολύ να βάλω το μωρό στο στήθος μόνη μου. Δεν μπορούσα να το πιάσω και να το κουμαντάρω μόνη μου. 

Το πρώτο βράδυ μας στο σπίτι ήταν ένα δράμα... Νομίζω τα κάναμε όλα μαντάρα και αναποδα. Αλλάξαμε δεν ξέρω και γω πόσες πάνες.... Δεν μπορούσαμε να καταλάβουμε γιατί γκρινιαζε.... Πότε να το ταισουμε.... Γενικώς ήταν ένα πολύ δύσκολο βράδυ.

Συνεχισαμε με μεικτή διατροφή βγαίνοντας από την κλινική γιατί το μωρό ανέβασε και ίκτερο και δεν θέλαμε να μείνει νηστικο. Δεν φαινόταν να βρέχει και πάνες και φοβηθηκαμε. Οι οδηγίες του παιδιάτρου ήταν το μωρό να θηλάζει όποτε και όσο ήθελε και ανά 4 ώρες να δίνουμε συμπλήρωμα. Το πρώτο βράδυ, που δεν τα πήγαμε καλά, είμασταν με το άγχος να φάει το μωρό έστω το συμπλήρωμα και εκεί κάπου με το ρολόι στο χέρι βρήκαμε τα ζόρια. Αυτό που εμείς καταλάβαμε ήταν ότι έπρεπε να επιμείνουμε να φάει το μωρό συμπλήρωμα αλλά ο γιατρός μας είπε να μην το ζοριζουμε καθόλου. Απλά να του προσφέρουμε και αν ήθελε το ίδιο θα έτρωγε. Και πάντα πριν το συμπλήρωμα θηλασμός, ώστε αν χορτάσει να μη χρειάζεται καθόλου το συμπλήρωμα. 

Πλέον έχουμε τρεις μέρες που καταφέραμε να θηλασουμε χωρίς τις ψευδοθηλες. Μου έφυγε ένας μπελάς από το κεφάλι με τις ψευδοθηλες γιατί με ζοριζε να μείνουν στη θέση τους αν κουνιόταν το μωράκι. 

Γενικώς δεν θηλάζει πολύ ώρα. 10-15 λεπτά μόνο και ζητάει ανά 1-2 ώρες τη μέρα. Θηλάζω μόνο από το ένα στήθος τη φορά γιατί όποτε άλλαξα τελικά από το δεύτερο δεν έπιασε. Φαντάζομαι χορταινει αφού βρέχει πάνες κανονικά και πολλές φορές δεν θέλει καθόλου από το συμπλήρωμα

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Ευάγγελοςτ είπε:

Πω πω κορίτσια είχα μέρες να δω το θέμα και τώρα είδα τα ευχάριστα νέα! @Xrita, @whatever, @Dimitra91 κορίτσια μου να σας ζήσουν τα μωράκια σας! Γερά κι ευλογημένα να είναι! Όλα τα καλά να τους δίνει η ζωή! 💗

Το ίδιο φυσικά εύχομαι και στα άλλα κορίτσια! Μόνο τα καλύτερα!💗

 

Σε ευχαριστουμε πολυ πολυ! Να χαίρεσαι κ εσυ το δικό σου κ ευχομαι συντομα κ το δευτερο!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η whatever είπε:

Καλησπέρα σε όλες! 

Ελπίζω να είστε και σεις και τα μπεμπακια σας καλά!

Όπως σας είπα ήδη βγήκαμε την περασμένη Δευτέρα και δεν έχω καταλάβει πόσο γρήγορα πέρασαν αυτές οι μέρες.

Ο μπεμπουλης μας γεννήθηκε 2640 και βγήκαμε από την κλινική 2530. Ένα γατάκι πήραμε στο σπίτι... Όταν έκανα εισαγωγή στην κλινική ζήτησα αποκλειστικό θηλασμό αλλά μόλις γεννήθηκε φοβήθηκα για το βάρος του και ζήτησα να του δίνουν και συμπλήρωμα. Ξεκίνησα να θηλάζω με ψευδοθηλες στην κλινική, λόγω εισεχουσων θηλών, όμως επειδή έχω και γω μεγάλο στήθος δυσκολεύουν πολύ να βάλω το μωρό στο στήθος μόνη μου. Δεν μπορούσα να το πιάσω και να το κουμαντάρω μόνη μου. 

Το πρώτο βράδυ μας στο σπίτι ήταν ένα δράμα... Νομίζω τα κάναμε όλα μαντάρα και αναποδα. Αλλάξαμε δεν ξέρω και γω πόσες πάνες.... Δεν μπορούσαμε να καταλάβουμε γιατί γκρινιαζε.... Πότε να το ταισουμε.... Γενικώς ήταν ένα πολύ δύσκολο βράδυ.

Συνεχισαμε με μεικτή διατροφή βγαίνοντας από την κλινική γιατί το μωρό ανέβασε και ίκτερο και δεν θέλαμε να μείνει νηστικο. Δεν φαινόταν να βρέχει και πάνες και φοβηθηκαμε. Οι οδηγίες του παιδιάτρου ήταν το μωρό να θηλάζει όποτε και όσο ήθελε και ανά 4 ώρες να δίνουμε συμπλήρωμα. Το πρώτο βράδυ, που δεν τα πήγαμε καλά, είμασταν με το άγχος να φάει το μωρό έστω το συμπλήρωμα και εκεί κάπου με το ρολόι στο χέρι βρήκαμε τα ζόρια. Αυτό που εμείς καταλάβαμε ήταν ότι έπρεπε να επιμείνουμε να φάει το μωρό συμπλήρωμα αλλά ο γιατρός μας είπε να μην το ζοριζουμε καθόλου. Απλά να του προσφέρουμε και αν ήθελε το ίδιο θα έτρωγε. Και πάντα πριν το συμπλήρωμα θηλασμός, ώστε αν χορτάσει να μη χρειάζεται καθόλου το συμπλήρωμα. 

Πλέον έχουμε τρεις μέρες που καταφέραμε να θηλασουμε χωρίς τις ψευδοθηλες. Μου έφυγε ένας μπελάς από το κεφάλι με τις ψευδοθηλες γιατί με ζοριζε να μείνουν στη θέση τους αν κουνιόταν το μωράκι. 

Γενικώς δεν θηλάζει πολύ ώρα. 10-15 λεπτά μόνο και ζητάει ανά 1-2 ώρες τη μέρα. Θηλάζω μόνο από το ένα στήθος τη φορά γιατί όποτε άλλαξα τελικά από το δεύτερο δεν έπιασε. Φαντάζομαι χορταινει αφού βρέχει πάνες κανονικά και πολλές φορές δεν θέλει καθόλου από το συμπλήρωμα

 

Ναι βρε κορίτσι μου μεγάλο θέμα ο θηλασμός..... Εμείς το 2ο βράδυ περάσαμε μαρτυρικά! Εκλεγε ακατάπαυστα και έκανε συνεχεια κακά της, μάλλον πονούσε η κοιλιά της... Πάντως εκεί ήταν που δώσαμε και συμπλήρωμα! Κάθε μωράκι είναι διαφορετικό κορίτσια. Αυτό πρέπει να θυμόμαστε, είτε θηλάζει είτε όχι δεν έχει καμία σημασία! Δεν πρέπει να νιώθουμε τύψεις! Αυτό κατάλαβα εγώ! Γιατί τις πρώτες μέρες ήμουν χάλια,δεν μου είχε περάσει απο το μυαλό πόσο δυσκολο θα ήταν!Αλλά εντάξει τώρα το παλεύω όλη μερα με στήθος και μόνο βράδυ με συμπλήρωμα, μέχρι να πάμε παιδίατρο να μας δώσει οδηγίες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 ώρες, ο/η Tina92 είπε:

Αγάπη τραβάω ότι τραβάς η μικρή μου επειδή δεν έχω ακόμα κανονικό γάλα δεν χορταίνει με τίποτα την έχω σχεδόν όλη μέρα στο στήθος, σήμερα έκανα κ λέιζερ για να μην πονάνε οι θηλές μου φαντάσου και τις δίνω συμπλήρωμα με λαστιχάκι την ώρα που την θηλάζω το κολλάω πανω στην θηλή και αυτό τρέχει την ώρα που ρουφάει τις δίνω μέχρι 20 ml μέχρι να έρθει το κανονικό γάλα να δω πως θα πάει...η μικρή μας είναι πολύ λαιμαργη κ σταγονιτσες π βγαίνουν δεν τις φτάνουν με τίποτα σκεψου δεν έκανε κακά η καημένη μέχρι που τις έδωσα το συμπλήρωμα μην αγχώνεσαι παντως θα φτιάξουν απλά μην σταματήσεις να θυλαζεις εγώ την θηλάζω όλη μέρα σχεδόν για να κατέβει το γάλα κ τις δίνω κ το συμπλήρωμα 20ml ανα 4 ώρες μέχρι να έρθει το γάλα  για να έχει ενέργεια.εχω και εγώ βάρη στήθος και το μαξιλάρι θηλασμού είναι σωτήριο...θα σου στείλω αργότερα φωτό με αυτό το λαστιχάκι 

Αχ, σ ε καταλαβαίνω κ σένα ρε αγάπη.... Λαίμαργος κ μένα... Δε μπορεί να το πιασει... Ουρλιάζει, το σπρωχνει με το χέρι, θυμώνει, το τραβάει... Δε φαντάζεσαι... Τι είναι αυτό το λαστιχακι;πως το ζητάω από το φαρμακείο;;;;στην αρχή του έδινα με συρηγγα, τώρα του δίνω με πιπιλα γιατί κουράζεται κ δεν τρώει κ όταν του έδωσε η παιδιατρος το υπόλοιπο ξένο με πιπιλα κ σταματησε τη συριγγα στην κυριολεξία το ρουφήξει σε ελάχιστο χρόνο... Όταν μπορείς στείλε μου φωτο το λαστιχάκι.... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 ώρες, ο/η Dimitra91 είπε:

Κορίτσια!

Ήρθε η ώρα να σας πω την εμπειρία μου!

Τριτη 15/9/20 ξυπνάω και πάω τουαλέτα το πρωί, νιώθω κάτι περίεργο και μπαίνω κατευθείαν στο μπάνιο και όντως έσπασαν τα νερά... έτρεχαν ποτάμια! Ετοιμάζομαι κάνω μπάνιο κάνω κάποιες δουλειες στο σπίτι (η τρελή), παίρνω την γιατρό μου και μου είπε να πάω στο μαιευτήριο. Μετά πήρα τον άντρα μου και ήρθε απο τη δουλειά και την ώρα που ξεκινήσαμε να πάμε στην κλινική ξανασπάνε τα νερά μου, πάλι ποτάμια, κατεβαίνω αλλάζω και τελοσπάντων πάμε στην κλινική.

Με έβαλαν καρδιοτοκογράφο είχα διαστολή 1 και μου έβαλαν και κάποιους πόνους! Εντομεταξύ έτρεχαν νερά πάρα πολλά! Τελοσπάντων με τα πολλά, έφτασα διαστολή 5 χωρίς επισκληρίδιο, ο τράχηλος μου είχε εξαλειφθεί σχεδόν , έκανα μετά επισκληρίδιο αλλά η μπουμπού μας είχε άλλα σχέδια, καθώς έπεφταν οι παλμοί της κατακόρυφα και δεν ανέβαιναν με τίποτα! Είχε σφηνώσει το κεφαλάκι της στη λεκάνη μου και δεν κουνούσε! Οπότε πήγαμε για καισαρική γιατί ήταν επικίνδυνο και γέννησα στις 38εβδ κ 4ημ,στις 15/9/20 3:05 μμ μια μπεμπα κουκλα 3700 κ 50 πόντους! Γενικά η καισαρική δεν ήταν κάτι τραγικό, είχα μία πολύ καλή εμπειρία (αν η αισθηση του πόνου ειναι υποκειμενική), ανάρρωσα πάρα πολύ γρήγορα, έφυγα την 3η μέρα απο την κλινική που "κανονικά" θα έφευγα την 5η ημέρα!

Αύριο βγάζω τα ράμματα! Η μπέμπα μας αρχίζει σιγά σιγά να συνηθίζει το περιβάλλον και προσπαθώ ειλικρινά με τον θηλασμό παρόλο που απογοητεύομαι που και που, το παλεύω! Την 2η μερα της γέννας δεν μπορούσα καθόλου να θηλάσω γτ είχα πληγωθεί... τώρα κάτι γίνεται, την έχω όλη μέρα στο στήθος και μόνο το βράδυ της δίνω λίγο συμπλήρωμα... θα δω πως θα πάει, αλλιώς θα καλέσω κάποιον σύμβουλο θηλασμού όπως είπατε κι εσείς! Επίσης στην καισαρική αργεί η όλη διαδικασία της παραγωγής γάλακτος (έτσι μου είπαν δλδ)!

Καλησπέρα!!

Δυσκολεύτηκες λίγο με το μωράκι που έπεφταν οι παλμοί κ είχε σφηνώσει, αλλά ευτυχώς όλα πήγαν καλά και δεν πόνεσες πολύ! 💕

Τώρα πώς είσαι πονάς ή καλύτερα;

Κ εμένα τη 2η μέρα το βράδυ δηλαδή ήταν πολύ ερεθισμένες οι θηλές κ είχαν αίμα εκεί τα είδα όλα έκλαιγα φοβόμουν μη ξυπνήσει το μωρό κ πρέπει να το θηλάσω κ πήρα τον άντρα μου κ μου έφερε ψευδοθηλές..πωπω δε θέλω να το θυμάμαι ήταν δύσκολο εκεί :( ευτυχώς τώρα πέρασε..

Για να σου είπαν ότι αργεί με την καισαρική έτσι θα’ναι! Οπότε βάζε το στο στήθος και μια χαρά θα’σαι σε λίγο, βλέπω το παλεύεις..😊

Εμείς 20 ημερών σήμερα μάλλον έχουν ξεκινήσει οι κολικοί γιατί χθες ήταν λίγο ανήσυχος, φαινόταν ότι πόναγε, σφιγγόταν, κοιμόταν δύσκολα κ με το που τον έβαζα στην κούνια ξύπναγε, μόνο στο στήθος ηρεμεί..σμρ λίγο πιο ήρεμος, κ το βράδυ ευτυχώς κοιμήθηκε μέχρι τις 5 σερι..μετά ξύπναγε ανά ώρα περίπου..να δούμε σήμερα θα ναι πιο ήρεμος ή έχει κολικούς ο γλυκούλης; Δε μπορώ να τον βλέπω να κλαίει κ να πονάει στεναχωριέμαι μωρέ.!

Πώς είστε εσείς;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 ώρες, ο/η whatever είπε:

Καλησπέρα σε όλες! 

Ελπίζω να είστε και σεις και τα μπεμπακια σας καλά!

Όπως σας είπα ήδη βγήκαμε την περασμένη Δευτέρα και δεν έχω καταλάβει πόσο γρήγορα πέρασαν αυτές οι μέρες.

Ο μπεμπουλης μας γεννήθηκε 2640 και βγήκαμε από την κλινική 2530. Ένα γατάκι πήραμε στο σπίτι... Όταν έκανα εισαγωγή στην κλινική ζήτησα αποκλειστικό θηλασμό αλλά μόλις γεννήθηκε φοβήθηκα για το βάρος του και ζήτησα να του δίνουν και συμπλήρωμα. Ξεκίνησα να θηλάζω με ψευδοθηλες στην κλινική, λόγω εισεχουσων θηλών, όμως επειδή έχω και γω μεγάλο στήθος δυσκολεύουν πολύ να βάλω το μωρό στο στήθος μόνη μου. Δεν μπορούσα να το πιάσω και να το κουμαντάρω μόνη μου. 

Το πρώτο βράδυ μας στο σπίτι ήταν ένα δράμα... Νομίζω τα κάναμε όλα μαντάρα και αναποδα. Αλλάξαμε δεν ξέρω και γω πόσες πάνες.... Δεν μπορούσαμε να καταλάβουμε γιατί γκρινιαζε.... Πότε να το ταισουμε.... Γενικώς ήταν ένα πολύ δύσκολο βράδυ.

Συνεχισαμε με μεικτή διατροφή βγαίνοντας από την κλινική γιατί το μωρό ανέβασε και ίκτερο και δεν θέλαμε να μείνει νηστικο. Δεν φαινόταν να βρέχει και πάνες και φοβηθηκαμε. Οι οδηγίες του παιδιάτρου ήταν το μωρό να θηλάζει όποτε και όσο ήθελε και ανά 4 ώρες να δίνουμε συμπλήρωμα. Το πρώτο βράδυ, που δεν τα πήγαμε καλά, είμασταν με το άγχος να φάει το μωρό έστω το συμπλήρωμα και εκεί κάπου με το ρολόι στο χέρι βρήκαμε τα ζόρια. Αυτό που εμείς καταλάβαμε ήταν ότι έπρεπε να επιμείνουμε να φάει το μωρό συμπλήρωμα αλλά ο γιατρός μας είπε να μην το ζοριζουμε καθόλου. Απλά να του προσφέρουμε και αν ήθελε το ίδιο θα έτρωγε. Και πάντα πριν το συμπλήρωμα θηλασμός, ώστε αν χορτάσει να μη χρειάζεται καθόλου το συμπλήρωμα. 

Πλέον έχουμε τρεις μέρες που καταφέραμε να θηλασουμε χωρίς τις ψευδοθηλες. Μου έφυγε ένας μπελάς από το κεφάλι με τις ψευδοθηλες γιατί με ζοριζε να μείνουν στη θέση τους αν κουνιόταν το μωράκι. 

Γενικώς δεν θηλάζει πολύ ώρα. 10-15 λεπτά μόνο και ζητάει ανά 1-2 ώρες τη μέρα. Θηλάζω μόνο από το ένα στήθος τη φορά γιατί όποτε άλλαξα τελικά από το δεύτερο δεν έπιασε. Φαντάζομαι χορταινει αφού βρέχει πάνες κανονικά και πολλές φορές δεν θέλει καθόλου από το συμπλήρωμα

 

Μια χαρά κι εσείς δυσκολευτήκατε αλλά το βρίσκετε τώρα!! Εντάξει μωρέ πρώτη φορά γινόμαστε μανούλες, λογικό να μην τα ξέρουμε κι όλα...😊 τώρα μαθαίνουμε!

Εμάς ευτυχώς κλαίει μόνο επειδή πεινάει, οπότε κλαίει λίγο όταν ξυπνάει, το βάζω στήθος σταματάει αυτόματα χαχα...κ στο άλλαγμα καμια φορά κλαίει που το κάνουμε μπάνιο..αλλά λίγο νταξει σταματάει μετά..γνκ δεν πολυκλαίει και όταν κλαίει έχει συγκεκριμένο λόγο, ευτυχώς είναι καλό μωράκι κ ήρεμο γενικά💙 (πέρα από κουκλάκι χαχα😄 )

Κι εγώ αγάπη 2-3 μέρες στο μαιευτήριο χρησιμοποίησα ψευδοθηλές, μόλις πήγαμε σπίτι την επόμενη μέρα τις έβγαλα, κ ένιωσα κ εγώ πολύ καλύτερα..πρώτον γιατί ήθελα να θηλάζω χωρίς θηλές, κ δεύτερον γιατί έπρεπε συνέχεια να τις αποστειρώνω κ είναι λίγο μπελάς όπως λες..καλύτερα έτσι 😄 Αλλά είδες, σιγά σιγά φτιάχνουν όλα 😄

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια!

Εχθές πήγαμε γιατρο και δεν εχουμε παρει το βαρος της γεννησης οποτε ο γιατρός μας ειπε να της δινουμε 2 με 3 φορες την ημερα συμπληρωμα! Κατα τα άλλα την βρηκε μια χαρά. Έχει πρησμένο στήθος κατι που οφείλεται στο γεγονος οτι οι ορμονες μου λεει ειναι πολυ δυνατές αλλα ειναι κατι φυσιολογικο και θα φυγει! Θα ξαναπαω τεταρτη να μου τη ζυγίσει, μέχρι τότε, της δινω στηθος και συμπληρωμα για να παχυνει το μικρο μου! Επισης το φαλι της μυριζε λιγο ασχημα αλλα μας ειπε οτι ειναι φυσιολογικο και οντως ειναι ετοιμο να πέσει! Ειναι αρκετα αηδιαστικο αυτο!

Επίσης τελικα εγω πηρα 15 κιλα συνολο μεχρι και την τελευταία ημερα της εγκυμοσύνης και με ειδε η γιατρος μου προχθες που μου εβγαλε τα ράμματα και τρελαθηκε! Μου λεει πως εγινες ετσι σε τοσες λιγες μερες? Η μιση εμεινες! Και όντως τα 10 τα εχασα αμεσως! Δεν το περίμενα! Αλλα ευτυχως! 😂😂😂

Εσεις τι κάνετε? Τα μωράκια σας?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Dimitra91 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!

Εχθές πήγαμε γιατρο και δεν εχουμε παρει το βαρος της γεννησης οποτε ο γιατρός μας ειπε να της δινουμε 2 με 3 φορες την ημερα συμπληρωμα! Κατα τα άλλα την βρηκε μια χαρά. Έχει πρησμένο στήθος κατι που οφείλεται στο γεγονος οτι οι ορμονες μου λεει ειναι πολυ δυνατές αλλα ειναι κατι φυσιολογικο και θα φυγει! Θα ξαναπαω τεταρτη να μου τη ζυγίσει, μέχρι τότε, της δινω στηθος και συμπληρωμα για να παχυνει το μικρο μου! Επισης το φαλι της μυριζε λιγο ασχημα αλλα μας ειπε οτι ειναι φυσιολογικο και οντως ειναι ετοιμο να πέσει! Ειναι αρκετα αηδιαστικο αυτο!

Επίσης τελικα εγω πηρα 15 κιλα συνολο μεχρι και την τελευταία ημερα της εγκυμοσύνης και με ειδε η γιατρος μου προχθες που μου εβγαλε τα ράμματα και τρελαθηκε! Μου λεει πως εγινες ετσι σε τοσες λιγες μερες? Η μιση εμεινες! Και όντως τα 10 τα εχασα αμεσως! Δεν το περίμενα! Αλλα ευτυχως! 😂😂😂

Εσεις τι κάνετε? Τα μωράκια σας?

Καλησπέρα!!

Πόσων ημερών είναι το μωράκι σου κ πόσο βάρος έχει;; Πρέπει να φτάσει το βάρος της γέννησης τη 10-14η μέρα..

Κι εμένα το αγοράκι μου έχει το στηθάκι του, έστειλε ο άντρας μου στην παιδίατρο αλλά είπε ότι είναι φυσιολογικό και είναι από τα οιστρογόνα μας!

Ο αφαλός του εμάς έπεσε την 8η μέρα..δεν μύριζε όμως αλλά το καθαρίζαμε 3 φορές τη μέρα με μια γαζούλα με οινόπνευμα..το κάνεις εσύ;

Αχ με τα κιλά εμένα είναι ο καημός μου, μου έχουν μείνει ακόμα 2μιση κ δε βλέπω να φεύγουν.. :( βέβαια στις 3 εβδομάδες είμαι ακόμη ελπίζω να φύγουν, αλλά τα βλέπω στάσιμα από τη 2η εβδομάδα έχω αυτά τα 2μιση και με έχει πιάσει κάθε μέρα κ τρώω σοκολάτες και γλυκά οπότε φοβάμαι ότι δε θα φύγουν :( 

Κατά τα άλλα το μωράκι μας είναι μια χαρά μεγαλώνει κι ομορφαίνει, 22 ημερών σήμερα, 23 τώρα που αλλάζει η μέρα, παίρνει βάρος κανονικά, είχε λίγη γκρίνια κ νόμιζα ότι άρχισαν οι κολικοί, αλλά όχι κάτι ιδιαίτερο οπότε δε ξέρω αν είναι τελικά..ήσυχος είναι ακόμα 💙

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Princess28 είπε:

Καλησπέρα!!

Πόσων ημερών είναι το μωράκι σου κ πόσο βάρος έχει;; Πρέπει να φτάσει το βάρος της γέννησης τη 10-14η μέρα..

Κι εμένα το αγοράκι μου έχει το στηθάκι του, έστειλε ο άντρας μου στην παιδίατρο αλλά είπε ότι είναι φυσιολογικό και είναι από τα οιστρογόνα μας!

Ο αφαλός του εμάς έπεσε την 8η μέρα..δεν μύριζε όμως αλλά το καθαρίζαμε 3 φορές τη μέρα με μια γαζούλα με οινόπνευμα..το κάνεις εσύ;

Αχ με τα κιλά εμένα είναι ο καημός μου, μου έχουν μείνει ακόμα 2μιση κ δε βλέπω να φεύγουν.. :( βέβαια στις 3 εβδομάδες είμαι ακόμη ελπίζω να φύγουν, αλλά τα βλέπω στάσιμα από τη 2η εβδομάδα έχω αυτά τα 2μιση και με έχει πιάσει κάθε μέρα κ τρώω σοκολάτες και γλυκά οπότε φοβάμαι ότι δε θα φύγουν :( 

Κατά τα άλλα το μωράκι μας είναι μια χαρά μεγαλώνει κι ομορφαίνει, 22 ημερών σήμερα, 23 τώρα που αλλάζει η μέρα, παίρνει βάρος κανονικά, είχε λίγη γκρίνια κ νόμιζα ότι άρχισαν οι κολικοί, αλλά όχι κάτι ιδιαίτερο οπότε δε ξέρω αν είναι τελικά..ήσυχος είναι ακόμα 💙

Φυσικα και το καθαριζαμε με βαμβακι μας είπε η νεογνολογος και οινόπνευμα! Επεσε σημερα 10 ημερων ακριβως! Εχθες ηταν 9 ημερων και 3450 (οσο βγηκαμε απο το μαιευτηριο)ενω γεννηθηκε 3700... Το παλεύουμε τωρα μια χαρα, θα δουμε την Τετάρτη αν παίρνει! 

Αχ τελεια! Κι εγω δε καταλαβα ποτε πηγαμε 10ημερων! Πηγαμε και εκκλησια την 8η μερα και καναμε ονοματοδοσία οποτε εχει τον αγγελο του (οπως λενε) το μωρακι μου 🥰🥰🥰🥰

Επίσης η γιατρος μας ειπε να την βγαζουμε βόλτα σε ανοιχτούς χώρους και να μην κλειστούμε μεσα. Εσας σας το είπαν?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μανούλες καλησπερα κ από εμάς 🌸

εμεις σήμερα γίναμε 6 ημερών,θηλάζουμε κανονικά έχουμε βρει έναν ρυθμό,σήμερα μας έπεσε κ ο αφαλος,η  Μπέμπα μας είναι πολύ καλουλα παραπονιέται μόνο όταν κάνει κακακια κ όταν πεινάει,έχει βέβαια πολλά αέρια κ όλο μας γεμίζει με ευχάριστες μυρωδιές,να ρωτήσω κάτι εμάς κάνει κακιά πορτοκαλί κ είναι αρκετά ρευστά εσεις στις αρχές το είχατε αυτό;;

την Τετάρτη έχουμε ραντεβού στο γιατρό έχω περιέργεια να δω το βάρος της!!!

επισης το μεγαλύτερο άγχος μ είναι το ρέψιμο αν κ την κρατάω μέχρι κ 10 λεπτάκια για να ρευτεί πολλές φορές δεν το κάνει!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 41 λεπτά, ο/η Dimitra91 είπε:

Φυσικα και το καθαριζαμε με βαμβακι μας είπε η νεογνολογος και οινόπνευμα! Επεσε σημερα 10 ημερων ακριβως! Εχθες ηταν 9 ημερων και 3450 (οσο βγηκαμε απο το μαιευτηριο)ενω γεννηθηκε 3700... Το παλεύουμε τωρα μια χαρα, θα δουμε την Τετάρτη αν παίρνει! 

Αχ τελεια! Κι εγω δε καταλαβα ποτε πηγαμε 10ημερων! Πηγαμε και εκκλησια την 8η μερα και καναμε ονοματοδοσία οποτε εχει τον αγγελο του (οπως λενε) το μωρακι μου 🥰🥰🥰🥰

Επίσης η γιατρος μας ειπε να την βγαζουμε βόλτα σε ανοιχτούς χώρους και να μην κλειστούμε μεσα. Εσας σας το είπαν?

Μια χαρα η μικρούλα σου,αγάπη μην αγχώνεσαι με το βάρος θα τα πάρει πάλι😍

εμεις ονοματοδοσία θα κάνουμε την Τρίτη!!!

και εμάς μας είπε ότι όταν κλείσουμε μια εβδομάδα μπορούμε να βγενουν με την μικρή μας έξω!!!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η Dimitra91 είπε:

Φυσικα και το καθαριζαμε με βαμβακι μας είπε η νεογνολογος και οινόπνευμα! Επεσε σημερα 10 ημερων ακριβως! Εχθες ηταν 9 ημερων και 3450 (οσο βγηκαμε απο το μαιευτηριο)ενω γεννηθηκε 3700... Το παλεύουμε τωρα μια χαρα, θα δουμε την Τετάρτη αν παίρνει! 

Αχ τελεια! Κι εγω δε καταλαβα ποτε πηγαμε 10ημερων! Πηγαμε και εκκλησια την 8η μερα και καναμε ονοματοδοσία οποτε εχει τον αγγελο του (οπως λενε) το μωρακι μου 🥰🥰🥰🥰

Επίσης η γιατρος μας ειπε να την βγαζουμε βόλτα σε ανοιχτούς χώρους και να μην κλειστούμε μεσα. Εσας σας το είπαν?

Καλημέρα!! 

Εμάς αποστειρωμένη γάζα μας είχαν πει να χρησιμοποιούμε, αλλά κ βαμβάκι οκ θα είναι αφού σας το είπε ο γιατρός...εκεί γύρω στη 10η μέρα πέφτει ο αφαλός!

Πάντως ήταν νωρίς για να πεις ότι δεν παίρνει, γιατί σας το είπε αυτό ο γιατρός;; 9η μέρα ήταν σχεδόν απίθανο να έχει πάρει το βάρος της γέννησης!! Μήπως ήθελε απλά να σε βάλει να δώσεις ξένο; 10-14η μέρα πρέπει να έχει φτάσει το βάρος γέννησης..γιατί δεν περίμενε μέχρι την άλλη εβδομάδα; Εμένα γεννήθηκε 3330, την 9η μέρα ήταν 3250 και τη 10η 3400...πήρε 150γρ σε μία μέρα και πέρασε το βάρος γέννησης..να ξέρεις ότι το κάνουν αυτό, κάποιες μέρες παίρνουν 20-30γρ ή δεν παίρνουν καθόλου ή χάνουν, και κάποιες άλλες μέρες παίρνουν 100-200γρ μαζεμένα..

Καλά οι πρώτες μέρες δεν καταλαβαίνεις πότε περνάνε! Μέχρι που είχε πάει 15-20 ημερών περίπου δεν το κατάλαβα..τώρα πάνε λίγο πιο αργά οι μέρες..εντωμεταξύ μας είχαν πει στις 3 εβδομάδες να κάνουμε κάτι εξετάσεις, θυροειδή(γτ είχα κι εγώ) κ κάτι τέτοια, σήμερα είναι 23 ημερών δηλαδή πάνω από 3εβδ, κ λέμε να πάμε τη Δευτέρα για τις εξετάσεις, δηλαδή 25 ημερών..πειράζει λέτε;

Αχ τέλεια! Δεν το ήξερα αυτό που λες για το όνομα, θα το πηγαίναμε κι εμείς.. Πώς το είπατε;

Είχαμε ρωτήσει εμείς το γιατρό, αν μπορούμε να βγούμε κλπ, και μας είπε ναι απλά σε υπαίθριους χώρους, όχι κάπου που να έχει συνωστισμό ή δυνατή μουσική..4 ημερών βγήκαμε από το μαιευτήριο εμείς, 6 ημερών το πήγαμε στο μαιευτήριο για να μετρήσουμε πάλι τον ίκτερο, και 8 ημερών βγήκε την πρώτη του βόλτα...σε ένα πάρκο εδώ υπαίθριο κοντά στη θάλασσα, και μετά στο σπίτι κάτι φίλων μας..από τότε βγαίνει πού και πού αλλά προσεκτικά..εσείς το πηγαίνετε βόλτες; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Tina92 είπε:

Μανούλες καλησπερα κ από εμάς 🌸

εμεις σήμερα γίναμε 6 ημερών,θηλάζουμε κανονικά έχουμε βρει έναν ρυθμό,σήμερα μας έπεσε κ ο αφαλος,η  Μπέμπα μας είναι πολύ καλουλα παραπονιέται μόνο όταν κάνει κακακια κ όταν πεινάει,έχει βέβαια πολλά αέρια κ όλο μας γεμίζει με ευχάριστες μυρωδιές,να ρωτήσω κάτι εμάς κάνει κακιά πορτοκαλί κ είναι αρκετά ρευστά εσεις στις αρχές το είχατε αυτό;;

την Τετάρτη έχουμε ραντεβού στο γιατρό έχω περιέργεια να δω το βάρος της!!!

επισης το μεγαλύτερο άγχος μ είναι το ρέψιμο αν κ την κρατάω μέχρι κ 10 λεπτάκια για να ρευτεί πολλές φορές δεν το κάνει!!

Καλησπέρα, μπράβο αγάπη 😊 Κι εμάς έτσι ήρεμο είναι 😊

Έτσι είναι τα κακάκια των νεογέννητων να ξέρεις άμα θηλάζεις, πορτοκαλί κ ρευστά..μη σε αγχώνει 😊

Για το ρέψιμο κράτα τη κ 15 λεπτάκια αν θες..μπορεί να αργήσει λίγο ή να μη ρευτεί καθόλου αν θηλάζει έχω ακούσει..εμάς στην αρχή δε ρευόταν πάντα, τώρα ρεύεται αλλά τυχαίνει να τον κρατάω κ μισή ώρα για να ρευτεί, και μετά να τον ξαπλώνω και να βγάζει γουλιές..οπότε έχω το νου μου 😕

Πώς πάτε γενικά; Ερωτευμένη με τη μικρούλα; Ο άντρας σου έχει άδεια ή δουλεύει;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 32 λεπτά, ο/η Princess28 είπε:

Καλησπέρα, μπράβο αγάπη 😊 Κι εμάς έτσι ήρεμο είναι 😊

Έτσι είναι τα κακάκια των νεογέννητων να ξέρεις άμα θηλάζεις, πορτοκαλί κ ρευστά..μη σε αγχώνει 😊

Για το ρέψιμο κράτα τη κ 15 λεπτάκια αν θες..μπορεί να αργήσει λίγο ή να μη ρευτεί καθόλου αν θηλάζει έχω ακούσει..εμάς στην αρχή δε ρευόταν πάντα, τώρα ρεύεται αλλά τυχαίνει να τον κρατάω κ μισή ώρα για να ρευτεί, και μετά να τον ξαπλώνω και να βγάζει γουλιές..οπότε έχω το νου μου 😕

Πώς πάτε γενικά; Ερωτευμένη με τη μικρούλα; Ο άντρας σου έχει άδεια ή δουλεύει;

Αγάπη κ εμάς κάνει γουλιές αν κ ρεύεται ασε πολύ με αγχώνει αυτό...αν κ πολλά μωρακια το κάνουν!!!

ααααα ναι την χαζεύουμε όλη την ώρα🥰🥰🥰

εχει δυο εβδομάδες άδεια ο άντρας μ,όταν πάει στην δουλειά θα έχω την μαμά μου εδώ γιατί νιώθω μια ασφάλεια όταν είμαι με κάποιον τώρα στην αρχή!!!εσεις πως τα πάτε;;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 52 λεπτά, ο/η Tina92 είπε:

Αγάπη κ εμάς κάνει γουλιές αν κ ρεύεται ασε πολύ με αγχώνει αυτό...αν κ πολλά μωρακια το κάνουν!!!

ααααα ναι την χαζεύουμε όλη την ώρα🥰🥰🥰

εχει δυο εβδομάδες άδεια ο άντρας μ,όταν πάει στην δουλειά θα έχω την μαμά μου εδώ γιατί νιώθω μια ασφάλεια όταν είμαι με κάποιον τώρα στην αρχή!!!εσεις πως τα πάτε;;;;

Κι εμάς , έχει κάνει κ εμετούλη κάποιες φορές..δε ξέρω πώς να το αποφύγουμε...αφού το κρατάω αρκετή ώρα κ πάλι βγάζει γουλιές τι άλλο πρέπει να κάνω; Επίσης τον πιάνει λόξυγγας κάθε μέρα..δε ξέρω αν φταίει το φαι κ γι’αυτό

Τέλεια, πάλι καλά που είναι κ η μαμά σου, σίγουρα είναι βοήθεια!! Κι εμένα είχε πάρει 2 εβδομάδες άδεια ο άντρας μου..είναι κ η μαμά μου στην ίδια πολυκατοικία οπότε έχω βοήθεια ούτως ή άλλως, απλά το κακό είναι ότι έχει και τον ανιψιό μου όλη μέρα μαζί που τώρα πάει 1η δημοτικού, κ τώρα πχ είναι κρυωμένος όλο βήχει και φτερνίζεται και φοβάμαι να πάω το μωρό...😕 γνκ φοβόμουν αλλά πήγαινα τι να κάνω, τώρα που πήγα χθες και είναι άρρωστος δεν ξαναπήγα με το μωρό σήμερα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Princess28 είπε:

Καλημέρα!! 

Εμάς αποστειρωμένη γάζα μας είχαν πει να χρησιμοποιούμε, αλλά κ βαμβάκι οκ θα είναι αφού σας το είπε ο γιατρός...εκεί γύρω στη 10η μέρα πέφτει ο αφαλός!

Πάντως ήταν νωρίς για να πεις ότι δεν παίρνει, γιατί σας το είπε αυτό ο γιατρός;; 9η μέρα ήταν σχεδόν απίθανο να έχει πάρει το βάρος της γέννησης!! Μήπως ήθελε απλά να σε βάλει να δώσεις ξένο; 10-14η μέρα πρέπει να έχει φτάσει το βάρος γέννησης..γιατί δεν περίμενε μέχρι την άλλη εβδομάδα; Εμένα γεννήθηκε 3330, την 9η μέρα ήταν 3250 και τη 10η 3400...πήρε 150γρ σε μία μέρα και πέρασε το βάρος γέννησης..να ξέρεις ότι το κάνουν αυτό, κάποιες μέρες παίρνουν 20-30γρ ή δεν παίρνουν καθόλου ή χάνουν, και κάποιες άλλες μέρες παίρνουν 100-200γρ μαζεμένα..

Καλά οι πρώτες μέρες δεν καταλαβαίνεις πότε περνάνε! Μέχρι που είχε πάει 15-20 ημερών περίπου δεν το κατάλαβα..τώρα πάνε λίγο πιο αργά οι μέρες..εντωμεταξύ μας είχαν πει στις 3 εβδομάδες να κάνουμε κάτι εξετάσεις, θυροειδή(γτ είχα κι εγώ) κ κάτι τέτοια, σήμερα είναι 23 ημερών δηλαδή πάνω από 3εβδ, κ λέμε να πάμε τη Δευτέρα για τις εξετάσεις, δηλαδή 25 ημερών..πειράζει λέτε;

Αχ τέλεια! Δεν το ήξερα αυτό που λες για το όνομα, θα το πηγαίναμε κι εμείς.. Πώς το είπατε;

Είχαμε ρωτήσει εμείς το γιατρό, αν μπορούμε να βγούμε κλπ, και μας είπε ναι απλά σε υπαίθριους χώρους, όχι κάπου που να έχει συνωστισμό ή δυνατή μουσική..4 ημερών βγήκαμε από το μαιευτήριο εμείς, 6 ημερών το πήγαμε στο μαιευτήριο για να μετρήσουμε πάλι τον ίκτερο, και 8 ημερών βγήκε την πρώτη του βόλτα...σε ένα πάρκο εδώ υπαίθριο κοντά στη θάλασσα, και μετά στο σπίτι κάτι φίλων μας..από τότε βγαίνει πού και πού αλλά προσεκτικά..εσείς το πηγαίνετε βόλτες; 

Ετσι κι αλλιως ήδη εδινα λιγο ξενο γαλα οποτε σιγουρα δεν ήθελε να μας βαλει να δώσουμε. Να σου πω ομως καλυτερα ετσι γιατι ειμαι πιο ήρεμη ψυχολογικά οποτε παει και ο θηλασμος καλυτερα!

Δεν νομιζω να πειράζει αφου σας ειχαν πει να το Κανετε!

Πηγαμε μια βολτα με το αυτοκινητο τις προαλλες και λεμε αυριο αν ο καιρος ειναι καλος να πάμε καπου πιο μακρια να την κανουμε βολτα με το καροτσι! 🥰 Εννοειται οτι το αμαξι της αρεσε και κοιμοταν 4 ωρες! 😅😅

Γενικά καλο μωρο ειναι κλαιει φυσικα όταν πεινάει ή οταν ειναι λερωμενη και όταν κλαιει την ακουει η γειτονιά αλλα ενταξει σε φυσιολογικα πλαισια! Συνηθιζουμε σιγα σιγα! Το ονομα μας ειναι Αλεξανδρα! ❣️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 λεπτά, ο/η Princess28 είπε:

Κι εμάς , έχει κάνει κ εμετούλη κάποιες φορές..δε ξέρω πώς να το αποφύγουμε...αφού το κρατάω αρκετή ώρα κ πάλι βγάζει γουλιές τι άλλο πρέπει να κάνω; Επίσης τον πιάνει λόξυγγας κάθε μέρα..δε ξέρω αν φταίει το φαι κ γι’αυτό

Τέλεια, πάλι καλά που είναι κ η μαμά σου, σίγουρα είναι βοήθεια!! Κι εμένα είχε πάρει 2 εβδομάδες άδεια ο άντρας μου..είναι κ η μαμά μου στην ίδια πολυκατοικία οπότε έχω βοήθεια ούτως ή άλλως, απλά το κακό είναι ότι έχει και τον ανιψιό μου όλη μέρα μαζί που τώρα πάει 1η δημοτικού, κ τώρα πχ είναι κρυωμένος όλο βήχει και φτερνίζεται και φοβάμαι να πάω το μωρό...😕 γνκ φοβόμουν αλλά πήγαινα τι να κάνω, τώρα που πήγα χθες και είναι άρρωστος δεν ξαναπήγα με το μωρό σήμερα..

Κι εμενα εχει λοξυγγα συνεχεια! Ρωτησα τον γιατρο και μιυ ειπε οτι ειναι φυσιολογικός κ συνήθως οφείλεται σε λαιμαργία 😂😂😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Princess28 είπε:

Κι εμάς , έχει κάνει κ εμετούλη κάποιες φορές..δε ξέρω πώς να το αποφύγουμε...αφού το κρατάω αρκετή ώρα κ πάλι βγάζει γουλιές τι άλλο πρέπει να κάνω; Επίσης τον πιάνει λόξυγγας κάθε μέρα..δε ξέρω αν φταίει το φαι κ γι’αυτό

Τέλεια, πάλι καλά που είναι κ η μαμά σου, σίγουρα είναι βοήθεια!! Κι εμένα είχε πάρει 2 εβδομάδες άδεια ο άντρας μου..είναι κ η μαμά μου στην ίδια πολυκατοικία οπότε έχω βοήθεια ούτως ή άλλως, απλά το κακό είναι ότι έχει και τον ανιψιό μου όλη μέρα μαζί που τώρα πάει 1η δημοτικού, κ τώρα πχ είναι κρυωμένος όλο βήχει και φτερνίζεται και φοβάμαι να πάω το μωρό...😕 γνκ φοβόμουν αλλά πήγαινα τι να κάνω, τώρα που πήγα χθες και είναι άρρωστος δεν ξαναπήγα με το μωρό σήμερα..

Να ξέρει ο λοξυγγας είναι καλός να τον έχουν γιατί τους προστατεύει από τον εμετό,κ εμάς έχει κ για να σταματήσει μπορεί να περάσει κ μια 20 λεπτά,να σε ρωτήσω εσυ τι προγράμμα έχεις με τον θηλασμό;;;και εσυ δεν θηλάζεις αποκλειστικά;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 25/9/2020 at 9:24 ΜΜ, ο/η Dimitra91 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!

Εχθές πήγαμε γιατρο και δεν εχουμε παρει το βαρος της γεννησης οποτε ο γιατρός μας ειπε να της δινουμε 2 με 3 φορες την ημερα συμπληρωμα! Κατα τα άλλα την βρηκε μια χαρά. Έχει πρησμένο στήθος κατι που οφείλεται στο γεγονος οτι οι ορμονες μου λεει ειναι πολυ δυνατές αλλα ειναι κατι φυσιολογικο και θα φυγει! Θα ξαναπαω τεταρτη να μου τη ζυγίσει, μέχρι τότε, της δινω στηθος και συμπληρωμα για να παχυνει το μικρο μου! Επισης το φαλι της μυριζε λιγο ασχημα αλλα μας ειπε οτι ειναι φυσιολογικο και οντως ειναι ετοιμο να πέσει! Ειναι αρκετα αηδιαστικο αυτο!

Επίσης τελικα εγω πηρα 15 κιλα συνολο μεχρι και την τελευταία ημερα της εγκυμοσύνης και με ειδε η γιατρος μου προχθες που μου εβγαλε τα ράμματα και τρελαθηκε! Μου λεει πως εγινες ετσι σε τοσες λιγες μερες? Η μιση εμεινες! Και όντως τα 10 τα εχασα αμεσως! Δεν το περίμενα! Αλλα ευτυχως! 😂😂😂

Εσεις τι κάνετε? Τα μωράκια σας?

Κοριτσι κ εμένα δεν τα έχει παρει ακόμα τα κιλά που έχασε... Να σε ρωτησω ποσα ml σου είπε να δίνεις ξένο τη φορά;;;αυτό για το στήθος το έχει κ ο δικός μας κ μας είπε ακριβώς το ίδιο η παιδιατρος... Όσο για τα κιλά τα δικά σου μπράβο ρε κορίτσι!!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 26/9/2020 at 2:38 ΠΜ, ο/η Tina92 είπε:

Μανούλες καλησπερα κ από εμάς 🌸

εμεις σήμερα γίναμε 6 ημερών,θηλάζουμε κανονικά έχουμε βρει έναν ρυθμό,σήμερα μας έπεσε κ ο αφαλος,η  Μπέμπα μας είναι πολύ καλουλα παραπονιέται μόνο όταν κάνει κακακια κ όταν πεινάει,έχει βέβαια πολλά αέρια κ όλο μας γεμίζει με ευχάριστες μυρωδιές,να ρωτήσω κάτι εμάς κάνει κακιά πορτοκαλί κ είναι αρκετά ρευστά εσεις στις αρχές το είχατε αυτό;;

την Τετάρτη έχουμε ραντεβού στο γιατρό έχω περιέργεια να δω το βάρος της!!!

επισης το μεγαλύτερο άγχος μ είναι το ρέψιμο αν κ την κρατάω μέχρι κ 10 λεπτάκια για να ρευτεί πολλές φορές δεν το κάνει!!

Εμας είναι πρασινα κ άλλοτε κιτρινοπορτοκαλι... Μας είπε ότι είναι φυσιολογικό η παιδιατρος... Επίσης από το νοσοκομείο μας είπε ότι με το θηλασμο δε χρειάζεται να ρευτει... Εντυπωση μου έκανε... Χρειάζεται να ρευτει λέει με το ξένο οπωσδηποτε.. Πάντως κ με το ξένο που δίνουμε αν κοιμάται, δεν ρευεται ακόμα κ αν τον έχουμε χτυπήσει στην πλατουλα κ μας είπαν ότι μπορεί να ρευτει κ μια ώρα μετά με το ξένο... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 ώρες, ο/η Princess28 είπε:

Καλημέρα!! 

Εμάς αποστειρωμένη γάζα μας είχαν πει να χρησιμοποιούμε, αλλά κ βαμβάκι οκ θα είναι αφού σας το είπε ο γιατρός...εκεί γύρω στη 10η μέρα πέφτει ο αφαλός!

Πάντως ήταν νωρίς για να πεις ότι δεν παίρνει, γιατί σας το είπε αυτό ο γιατρός;; 9η μέρα ήταν σχεδόν απίθανο να έχει πάρει το βάρος της γέννησης!! Μήπως ήθελε απλά να σε βάλει να δώσεις ξένο; 10-14η μέρα πρέπει να έχει φτάσει το βάρος γέννησης..γιατί δεν περίμενε μέχρι την άλλη εβδομάδα; Εμένα γεννήθηκε 3330, την 9η μέρα ήταν 3250 και τη 10η 3400...πήρε 150γρ σε μία μέρα και πέρασε το βάρος γέννησης..να ξέρεις ότι το κάνουν αυτό, κάποιες μέρες παίρνουν 20-30γρ ή δεν παίρνουν καθόλου ή χάνουν, και κάποιες άλλες μέρες παίρνουν 100-200γρ μαζεμένα..

Καλά οι πρώτες μέρες δεν καταλαβαίνεις πότε περνάνε! Μέχρι που είχε πάει 15-20 ημερών περίπου δεν το κατάλαβα..τώρα πάνε λίγο πιο αργά οι μέρες..εντωμεταξύ μας είχαν πει στις 3 εβδομάδες να κάνουμε κάτι εξετάσεις, θυροειδή(γτ είχα κι εγώ) κ κάτι τέτοια, σήμερα είναι 23 ημερών δηλαδή πάνω από 3εβδ, κ λέμε να πάμε τη Δευτέρα για τις εξετάσεις, δηλαδή 25 ημερών..πειράζει λέτε;

Αχ τέλεια! Δεν το ήξερα αυτό που λες για το όνομα, θα το πηγαίναμε κι εμείς.. Πώς το είπατε;

Είχαμε ρωτήσει εμείς το γιατρό, αν μπορούμε να βγούμε κλπ, και μας είπε ναι απλά σε υπαίθριους χώρους, όχι κάπου που να έχει συνωστισμό ή δυνατή μουσική..4 ημερών βγήκαμε από το μαιευτήριο εμείς, 6 ημερών το πήγαμε στο μαιευτήριο για να μετρήσουμε πάλι τον ίκτερο, και 8 ημερών βγήκε την πρώτη του βόλτα...σε ένα πάρκο εδώ υπαίθριο κοντά στη θάλασσα, και μετά στο σπίτι κάτι φίλων μας..από τότε βγαίνει πού και πού αλλά προσεκτικά..εσείς το πηγαίνετε βόλτες; 

Καλημερα! Να σε ρωτησω δηλαδή στην αρχή σου είχε παρει 100 γραμμάρια σε μια μέρα, ενώ του είχες αλλάξει πχ πανα κ ήταν άδεια;;;😀😀😀😀😀😀😀😀😀😀😀παρα πολυ!!!εμας παιρνει 50-70 (δινουμε όμως κ ξένο όπως είπε η παιδιατρος επειδη το ρουφηξε μετά παο θηλασμο κ φαινόταν πεινασμενο...μας ειπε η παιδιατρος ότι είναι φυσικό να παιρνει 20-30 γραμμάρια την εβδομάδα. ...εσας τι σας είπε πανω σε αυτό;;;;;

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια... 

Τι κάνετε;;;

Εγώ έτρεχα γιατί ανέβασα πυρετο 9η μέρα μετά την καισαρική(τραγικό)... Θα σας πω την ιστορία σε άλλη φάση...(δε σας εχω πει κ για την καισαρική ακόμα☹️😓🙃🙃) μου είπε να μείνω μέσα μια μέρα να με καθαρίσει κ να παρω ενδοφλέβια(έξαλλη έγινα) είμαι σπίτι αλλά έτσι κ έτσι κ τα λευκά είναι ψηλα... Θα δείξει αν θα μπω....😴😪😓😭😭😭😭😭😭τοσες καισαρικές κάνουν ρε γαμωτο δεν μπορω να καταλάβω τι πηγε στραβα....Με αυτά δεν έχω μιλήσει κ με τη συμβουλο θηλασμου... 

Να σας ρωτησω... 

Οι θήλες σας πως είναι;;;

Έχουν Κακκαδακια πανω;;

Βάζετε χαμομήλι ή τη  λανολινη μόνο;;

Επίσης κορίτσια εμάς ο αφαλος δεν έχει πέσει (11 η μέρα)... Βέβαια δεν ανησυχώ ξέρω ότι θέλει 3 εβδομάδες να πέσει σε κάποια μωρά... 

Και κάτι άλλο, ουρλιάζει κ πλανταζει κάθε φορά που τον γδυνουμε για να πλυνουμε ποπο ή να κάνουμε μπάνιο...... Συμβαίνει με εσας;;;

Και τέλος τα βάζετε πάντα κάτω από τη βρυση ή χρησιμοποιείτε κ μαντηλακια στο αλλαγές;;;;;

*****σορυ για τις πολλες ερωτήσεις..... 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...