Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μανουλες Σεπτεμβρίου 2020


Recommended Posts

στις On 22/7/2020 at 5:02 ΜΜ, ο/η whatever είπε:

Τελικά πήγα και γω για ψώνια χθες και πήρα τα περισσότερα από αυτά που μου προτείνατε @Princess28 @Tina92. Έμειναν κάτι λίγα ακόμη και ελπίζω μέχρι τέλος της άλλης εβδομάδας να έχω ξεμπερδεψει με όλα και να αρχίσω τα πλυντήρια! Να μοσχοβολησει και το σπίτι! 

Επίσης σχεδόν τελειώσαμε και με το δωμάτιο του μπέμπη χθες! Μόνο η κουρτίνα έμεινε! Βέβαια το μωρό θα είναι στην κρεβατοκάμαρα στην αρχή αλλά ήθελα να έχει από τώρα το δωμάτιο του και να μην παιδευομαστε μετά να το φτιάξουμε

Τέλεια!! Τα ψώνισες όλα; 😊 Το δωμάτιο έτοιμο;; ☺️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Xrita είπε:

Καλημερα!!! 

Τέλεια η μπεμπα! 

Εγώ Δευτέρα έχω ραντεβου!! Κοντευουμε αλλά εμένα μου φαίνεται πολυ ακόμα... Δεν ξέρω γιατί... Ειμαι και δυο εβδομάδες περιπου πιο πισω... Ίσως για αυτό... 

Κι εγώ Δευτέρα έχω αγάπη μαζί έχουμε 😄 

Πόσο είσαι τώρα;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Xrita είπε:

Καλώς ήρθες κορίτσι! 😀😘

Αντε, είσαι πολυ κοντά!!!! 

Αυτό με την τουαλέτα είναι ενοχλητικό, αλλά τι να κάνουμε, δεν πειραζει! Σημασία έχει που όλη την ώρα νιώθεις το μπεμπέ... Εμένα είναι λίγο πιο χαλαρός τις τρεις τελευταίες μερες κ λίγο με έχει αγχώσει, αλλά είχε τυχει για 3 μέρες να είναι παλι λιγότερο κινητικός πριν δυο εβδομάδες... 

Ναι μπήκα στο μήνα μου!!

Όντως είναι ενοχλητικό..μωρέ το νιώθω ευτυχώς απ’τη μία με ενοχλεί λίγο απ’την άλλη νιώθω ήρεμη ότι είναι καλά 😅

Μην αγχώνεσαι αν το νιώθεις όσο πρέπει, απλά αν δεν το νιώσεις καθόλου για πολλές ώρες ή αν μειωθούν πολύ οι κινήσεις εκεί να το πεις στο γιατρό σου!!

Μια μέρα πριν 4-5 εβδ κι εγώ δεν το ένιωθα, και επειδή είχα διαβάσει κάτι για ενδομήτριους θανάτους κλπ κ είχα τρομάξει πήγα στο γιατρό να δω αν είναι καλά 😆 Αλλά εντάξει ευτυχώς...κ πέρα από εκείνη τη φορά είναι αρκετά δραστήριο φτου φτου..αφού αναρωτιέμαι δεν κοιμάται πολύ; 😄 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Tina92 είπε:

Τελειαααααα γεμίσατε τις μπαταρίες σας!!!

Υπομονή κορίτσι δεν έμεινε πολύ!!!και εγώ μια από τα ίδια....ναι ανά δυο εβδομάδες έχω ραντεβού το επόμενο είναι στις 12/08

εγω το βράδυ δεν κοιμάμαι καθόλου έχω καούρες και δεν βολεύομαι 

Ναι ήταν πολύ ωραία 🥰

Ναι μπήκα στο μήνα μου!! Κ ακόμη μου φαίνεται μακριά χαχα....

Εγώ το βράδυ έχω αυπνίες να σου πω, αλλά όχι καούρες..το στομάχι μ το έχω μεσα στη μέρα πολύ, κ νύχτα κ όλα..συνήθως όταν ξαπλώνω νιώθω καλύτερα, αλλά καμιά φορά όχι..ανάλογα 😕

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Dimitra91 είπε:

Καλησπέρα σε όλες!!!!!! Πως είστε;;; :D

Εμένα σήμερα είναι η τελευταία μου μέρα στη δουλειά!!! Από αύριο βγαίνω σε άδεια!!!🤗

Αύριο θα είμαι 32εβδομάδων και σήμερα έκανα το ντόπλερ! Όλα είναι πολύ καλά, ο πλακούντας μου είναι πολύ ψηλά  οπότε μου επιβεβαίωσε ότι εκτός απροόπτου πάω για φυσιολογικό τοκετό. Η ανάπτυξη του μωρού είναι καλή και είναι 2 κιλά τώρα! Μου είπε ότι κάθε εβδομάδα θα παίρνει 200 με 300 γραμμάρια κατά τη διάρκεια του 8ου μήνα. Με ρώτησε και πόσα κιλά γεννήθηκα γιατί λέει παίζει ρόλο!  Επίσης, έχει πάρει θέση με το κεφαλάκι της κάτω και το είχα καταλάβει η αλήθεια είναι γιατί εκτος του ότι πιέζει αρκετά την ουρήθρα, ώρες ώρες νιώθω και μία ενόχληση ελαφριά σαν τσούξιμο που πριν δεν το είχα!

Καλησπέρα Δημητρούλα!! 

Γύρισα χθες βράδυ από διακοπές, αυτό ήταν τώρα όλο τον Αύγουστο εδώ να περιμένουμε 😄😄

Όλα καλά λοιπόν 🤗 

Θα βγεις κ σε άδεια τώρα θα είσαι πιο ξεκούραστη!! Μια χαρά είναι το μωράκι σου! Δεν ήξερα ότι παίζει ρόλο πόσο γεννηθήκαμε..εγώ γεννήθηκα 3650, ελπίζω να μη βγει τόσο 😫 

Εγώ καλά είμαι Δευτέρα έχω ραντεβού στο γιατρό!! Μετά φεύγει για 2 εβδομάδες διακοπές, οπότε φαντάζομαι θα αργήσει να με δει..μπήκα και στο μήνα μου ελπίζω να μην τύχει τίποτα απρόοπτο !!

Πότε έχεις ξανά ραντεβού;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η whatever είπε:

Γεμίσατε μπαταρίες!!! Μπήκες στο μήνα σου ε; Άντε ξεκινάει η κατηφόρα τωρα!!! Με το καλό!!! 

Υπομονή θέλει τωρα. Και ο ύπνος δύσκολος είναι και τα μωρά αρχίζουν και στριμώχνονται και μας πιέζουν παντού.... Έχει και πολυ ζέστη αυτές τις μέρες....

Ζοριζομαστε πολύ τώρα για αυτό και μας φαίνεται μεγάλο το διάστημα. Τουλάχιστον αυτό καταλαβαίνω εγώ από τον εαυτό μου

Οπότε και γω λέω να πάρω κάνα δυο κοντά αλλά να τα αφήσω προς το τέλος. Και είχα δει κάτι πολύ όμορφα και ήθελα να τα πάρω αλλά δεν ήξερα αν θα τα χρειαζομουν! 

Πολύ καλό αυτό με το βιβλίο και κυρίως που είναι δικό του γιατί βλέπεις ακριβώς και τις απόψεις του γιατρού σου 

Μπράβο όλα πολύ καλά!!! Ευκαιρία τώρα να χαλαρώσεις στην άδεια και να ξεκουραστείς!!!

Το ίδιο είπε και σε μένα ο γιατρός. Και πλέον θα το νιώθουμε διαφορετικά λόγω στενότητας χώρου

Ναι ισχύει... Υπομονή και όταν τα πάρουμε στην αγκαλιά μας θα τα ξεχάσουμε όλα! Ανυπομονώ να τον δω! Τώρα έχω ξανά ραντεβού σε 20 μέρες και μετά κάθε 10! Έτσι μου φαίνεται μικρό το διάστημα!!!

 

Ναιι μπήκα άσε...για να δούμε τη Δευτέρα τι θα μας πει..την προηγούμενη εβδομάδα δε μας είπε τίποτα, οπότε φαντάζομαι είναι ήσυχα τα πράγματα ακόμη 😄

3 Αυγούστου έχουμε ραντεβού, ο γιατρός πάει διακοπές μετά 5-15 Αυγούστου..θα με φάει η αγωνία μέχρι να γυρίσει 😝

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η whatever είπε:

Πφφφφ έγραψα ολόκληρη έκθεση αλλά το κινητό μου δεν συνεργάζεται οπότε τα ξαναγράφω.

Τέλεια είναι η μπέμπα!!! Μεγάλωσε πολύ!!! Και είναι και ψηλή !!! Φτου φτου γερή να είναι!!!

Εγώ πήγα προχθες. Ακριβώς 32 εβδομαδων 1900 γρ. Μου φάνηκε λίγο μικρούλης αλλά ο γιατρός είπε ότι είναι μια χαρά για τις εβδομάδες του. Απλά σε αυτές τις 3 εβδομάδες πήρε λιγότερο απ' ότι τις προηγούμενες τρεις εβδομάδες και μου κακοφανηκε. Φυσιολογικό είναι είπε ο γιατρός. Και αυτά κάνουν άλματα και άλλοτε παίρνουν λιγότερο άλλοτε περισσότερο βάρος.

Έκανα και ντοπλερ. Όλα πολύ καλά όπως επίσης και ο πλακούντας, το αμνιακό και όλα τα υπόλοιπα. Το μόνο κακό ότι έχω δύο ινωμυωματα στο εξωτερικό τοίχωμα της μήτρας και ο πωπος του μπέμπη έχει καθήσει πάνω στο μεγαλύτερο και με πιέζει και πονάω αλλά δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι τώρα. Μόνο υπομονή. Επίσης είναι με το κεφάλι κάτω και πλέον πολύ δύσκολο το να γυρίσει και να αλλάξει θέση πάνω κάτω.

Όπως τα λες είναι, κάνουν άλματα και άλλοτε παίρνουν πιο πολύ βάρος άλλοτε πιο λίγο!! Κ αυτές οι μετρήσεις είναι στο περίπου ούτως ή άλλως..Οπότε μην αγχώνεσαι!! Θα δεις την άλλη φορά έναν παίδαρο στην οθόνη 😄

Υπομονή με τον πόνο..🙁 θα είναι ενοχλητικό φαντάζομαι, αλλά να σκέφτεσαι το μωράκι σου, για λίγο θα’ναι 💙

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η Princess28 είπε:

Ναι ήταν πολύ ωραία 🥰

Ναι μπήκα στο μήνα μου!! Κ ακόμη μου φαίνεται μακριά χαχα....

Εγώ το βράδυ έχω αυπνίες να σου πω, αλλά όχι καούρες..το στομάχι μ το έχω μεσα στη μέρα πολύ, κ νύχτα κ όλα..συνήθως όταν ξαπλώνω νιώθω καλύτερα, αλλά καμιά φορά όχι..ανάλογα 😕

Καλά από αϋπνίες αλλο τίποτα νομίζω αυτό είναι το χειρότερο γιατί όλη την μέρα μετά είμαι σαν κοτόπουλο 🙈

εγω στον μήνα μου μπαίνω σε 2 εβδομάδες....σήμερα πήγα στο νοσοκομείο και δήλωσα την γεννά έκλεισα και μονόκλινο δωμάτιο για να μένει και ο άντρα μου εκεί και ειπα ότι θέλω μέχρι να γεννήσω κατά την διάρκεια των πόνων να είμαι στο νερό γιατί βοηθάει πολύ.... τώρα περιμένω τους γονείς μου σε δυο εβδομάδες και αναμένουμε την μπουμπου 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η whatever είπε:

Και γω δεν βολευομαι καθόλου. Και όταν κοιμάμαι από τα δεξιά πιέζεται ακόμη περισσότερο το ινωμυομα και πονάω. Αλλά όταν προσπαθώ να γυρίσω εχω πολύ πλάκα! Κρατάω το μαξιλάρι ανάμεσα στα πόδια και απλά κάνω βαρελάκι στο πλάι!!! Γυμναστικές επιδείξεις σου λέω!!!

Ασε κ εγώ σηκώνομαι περίεργα από το κρεβάτι.... Δεν το ειχα σκεφτεί το βαρελακι... !!!!!Εγώ γυρνάω σα γιαγιά!!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Dimitra91 είπε:

Καλησπέρα σε όλες!!!!!! Πως είστε;;; :D

Εμένα σήμερα είναι η τελευταία μου μέρα στη δουλειά!!! Από αύριο βγαίνω σε άδεια!!!🤗

Αύριο θα είμαι 32εβδομάδων και σήμερα έκανα το ντόπλερ! Όλα είναι πολύ καλά, ο πλακούντας μου είναι πολύ ψηλά  οπότε μου επιβεβαίωσε ότι εκτός απροόπτου πάω για φυσιολογικό τοκετό. Η ανάπτυξη του μωρού είναι καλή και είναι 2 κιλά τώρα! Μου είπε ότι κάθε εβδομάδα θα παίρνει 200 με 300 γραμμάρια κατά τη διάρκεια του 8ου μήνα. Με ρώτησε και πόσα κιλά γεννήθηκα γιατί λέει παίζει ρόλο!  Επίσης, έχει πάρει θέση με το κεφαλάκι της κάτω και το είχα καταλάβει η αλήθεια είναι γιατί εκτος του ότι πιέζει αρκετά την ουρήθρα, ώρες ώρες νιώθω και μία ενόχληση ελαφριά σαν τσούξιμο που πριν δεν το είχα!

Αντε, να ξεκουραστεις κ εσυ!!!! Μεγαλωνει κ εσένα η μπεμπα! Τέλεια! 😛 Αυτο με τον πλακουντα δεν το ήξερα, δηλαδή αν είναι ψηλά ο πλακουντας πας με φυσιολογικό κ αν είναι χαμηλά μπορεί κ καισαρική;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Xrita είπε:

Αντε, να ξεκουραστεις κ εσυ!!!! Μεγαλωνει κ εσένα η μπεμπα! Τέλεια! 😛 Αυτο με τον πλακουντα δεν το ήξερα, δηλαδή αν είναι ψηλά ο πλακουντας πας με φυσιολογικό κ αν είναι χαμηλά μπορεί κ καισαρική;;;

Αν είναι χαμηλά ο πλακούντας ναι πας με καισαρική! Αλλά και μιας φίλης μου χαμηλά ήταν και ανέβηκε μετά..μη φοβάσαι αν ήταν χαμηλά θα στο είχαν πει 😊 εμένα είναι πρόσθιος, δηλαδή μπροστά από το μωρό στη μήτρα..😄

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 50 λεπτά, ο/η Princess28 είπε:

Αν είναι χαμηλά ο πλακούντας ναι πας με καισαρική! Αλλά και μιας φίλης μου χαμηλά ήταν και ανέβηκε μετά..μη φοβάσαι αν ήταν χαμηλά θα στο είχαν πει 😊 εμένα είναι πρόσθιος, δηλαδή μπροστά από το μωρό στη μήτρα..😄

Ναι, χαμηλά είναι... Ρωτησα αυτόν στο doopler αν είναι κακό και μου είπε ότι απλά είναι η θέση του πλακουντα τέτοια... Εγώ παω με καισαρική δυστυχώς λογω υψηλης μυωπίας... Αν είναι επικίνδυνο με νοιάζει για το μωρό γιατί διάβασα κάτι κουλά στο ίντερνετ... Θα ρωτησω το γιατρό τώρα που θα παω... Σε ευχαριστώ αγάπη! 😘😘

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Tina92 είπε:

Καλά από αϋπνίες αλλο τίποτα νομίζω αυτό είναι το χειρότερο γιατί όλη την μέρα μετά είμαι σαν κοτόπουλο 🙈

εγω στον μήνα μου μπαίνω σε 2 εβδομάδες....σήμερα πήγα στο νοσοκομείο και δήλωσα την γεννά έκλεισα και μονόκλινο δωμάτιο για να μένει και ο άντρα μου εκεί και ειπα ότι θέλω μέχρι να γεννήσω κατά την διάρκεια των πόνων να είμαι στο νερό γιατί βοηθάει πολύ.... τώρα περιμένω τους γονείς μου σε δυο εβδομάδες και αναμένουμε την μπουμπου 

Τέλεια πολύ βολικό αυτό με το μονόκλινο! Θα ήθελα κι εγώ να έχουμε μονόκλινο αλλά είναι πολλά παραπάνω στο μαιευτήριό μου..οπότε θα βολευτούμε χωρίς αυτό 😄 Κι εγώ ήθελα παλιά να γεννήσω στο νερό! Ωραία θα είναι αν και θα ήθελα μέχρι τέλους...αλλά δε γίνεται συνήθως 😄 εγώ το ήθελα πιο πολύ γιατί είχα ακούσει κάπου κάποτε ότι αν γεννήσεις στο νερό το μωρό δε ξεχνάει το κολύμπι κ συνεχίζει να ξέρει να κολυμπάει..τώρα δε ξέρω αν ισχύει ή αν ήταν βλακείες, ούτε που θυμάμαι πού το άκουσα πάνε πολλά χρόνια 😄

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Xrita είπε:

Ναι, χαμηλά είναι... Ρωτησα αυτόν στο doopler αν είναι κακό και μου είπε ότι απλά είναι η θέση του πλακουντα τέτοια... Εγώ παω με καισαρική δυστυχώς λογω υψηλης μυωπίας... Αν είναι επικίνδυνο με νοιάζει για το μωρό γιατί διάβασα κάτι κουλά στο ίντερνετ... Θα ρωτησω το γιατρό τώρα που θα παω... Σε ευχαριστώ αγάπη! 😘😘

Ρώτα το γιατρό σου καλύτερα ναι! Και με υψηλή μυωπία πας για καισαρική δηλαδή; Γιατί; Δεν το ήξερα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Princess28 είπε:

Τέλεια πολύ βολικό αυτό με το μονόκλινο! Θα ήθελα κι εγώ να έχουμε μονόκλινο αλλά είναι πολλά παραπάνω στο μαιευτήριό μου..οπότε θα βολευτούμε χωρίς αυτό 😄 Κι εγώ ήθελα παλιά να γεννήσω στο νερό! Ωραία θα είναι αν και θα ήθελα μέχρι τέλους...αλλά δε γίνεται συνήθως 😄 εγώ το ήθελα πιο πολύ γιατί είχα ακούσει κάπου κάποτε ότι αν γεννήσεις στο νερό το μωρό δε ξεχνάει το κολύμπι κ συνεχίζει να ξέρει να κολυμπάει..τώρα δε ξέρω αν ισχύει ή αν ήταν βλακείες, ούτε που θυμάμαι πού το άκουσα πάνε πολλά χρόνια 😄

Καλημέρα!!!

καλα και εγώ έκλεισα μονόκλινο γιατί εδώ δεν πληρώνεις τον γιατρό όποτε ειπα να δώσω τα χρήματα εκεί!!!!ναι μπορείς και μέχρι τέλους στο νερό αλλά  έχω ένα ψιλό άγχος ότι δεν θα βλέπουν το παιδί όταν θα βγαίνει δεν ξέρω γιατί μ κόλλησε αυτό  ενώ δεν είναι κάτι 🙈🙈🙈

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Princess28 είπε:

Ρώτα το γιατρό σου καλύτερα ναι! Και με υψηλή μυωπία πας για καισαρική δηλαδή; Γιατί; Δεν το ήξερα

Εχω 10 βαθμους κ φοβουνται γενικά αποκόλληση του αμφιβληστροειδή με την πιεση που ασκει η μητέρα για να βγει το παιδι.... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Tina92 είπε:

Καλημέρα!!!

καλα και εγώ έκλεισα μονόκλινο γιατί εδώ δεν πληρώνεις τον γιατρό όποτε ειπα να δώσω τα χρήματα εκεί!!!!ναι μπορείς και μέχρι τέλους στο νερό αλλά  έχω ένα ψιλό άγχος ότι δεν θα βλέπουν το παιδί όταν θα βγαίνει δεν ξέρω γιατί μ κόλλησε αυτό  ενώ δεν είναι κάτι 🙈🙈🙈

Καλημέρα!! 

Χαχα ξέρουν αυτοί καλέ μην αγχώνεσαι 😄 απλά έχω ακούσει ότι κ να πας στο νερό μέχρι τέλους πάλι μπορεί να μη γίνεται .

Εδώ φαντάσου το τρίκλινο έχει 1500€ και το μονόκλινο 4000€..χωρίς την αμοιβή γιατρού έτσι που είναι άλλα 1000-2000€ 😅 οπότε το τρίκλινο είναι μια χαρά 😄😌😆

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Xrita είπε:

Εχω 10 βαθμους κ φοβουνται γενικά αποκόλληση του αμφιβληστροειδή με την πιεση που ασκει η μητέρα για να βγει το παιδι.... 

Αα οκ...ναι ασκούμε πολύ πίεση κ με την επισκληρίδιο δεν το καταλαβαίνουμε..η φίλη μου φαντάσου που γέννησε τώρα επειδή δεν ένιωθε τπτ απ’την επισκληρίδιο έσπρωχνε πολύ κ της έσπασαν τα αγγεία του προσώπου..συμβαίνει αυτό δλδ...τώρα είναι οκ νταξει 😄 τι τραβάμε, να σας πω την αλήθεια φοβάμαι λίγο για τη γέννα τα σκέφτομαι όλα στο μυαλό μ κ έχω τρομάξει λίγο..επισκληρίδιο, κλύσμα, περινεοτομή, σπρώξιμο...ουφφ με έχει πιάσει μια φοβία πλησιάζει κ ο καιρός φοβάμαι κ που θα μου ρθει η γέννα εκεί που δεν το περιμένω 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 56 λεπτά, ο/η Princess28 είπε:

Αα οκ...ναι ασκούμε πολύ πίεση κ με την επισκληρίδιο δεν το καταλαβαίνουμε..η φίλη μου φαντάσου που γέννησε τώρα επειδή δεν ένιωθε τπτ απ’την επισκληρίδιο έσπρωχνε πολύ κ της έσπασαν τα αγγεία του προσώπου..συμβαίνει αυτό δλδ...τώρα είναι οκ νταξει 😄 τι τραβάμε, να σας πω την αλήθεια φοβάμαι λίγο για τη γέννα τα σκέφτομαι όλα στο μυαλό μ κ έχω τρομάξει λίγο..επισκληρίδιο, κλύσμα, περινεοτομή, σπρώξιμο...ουφφ με έχει πιάσει μια φοβία πλησιάζει κ ο καιρός φοβάμαι κ που θα μου ρθει η γέννα εκεί που δεν το περιμένω 

Μπορει κ να μη χρειαστει να κάνεις περινεοτομη.... Μια φίλη μου παντως αδυνατη με μεγάλο μωρό γέννησε στις 40 +3 μια χαρά φυσιολογικά κ γρήγορα με προκληση...και μια άλλη φίλη μου ακόμα πιο αδυνατη 46 κιλά εβγαλε μωρο 4 κιλά φυσιολογικά (για τομή δε θυμάμαι) κ ευκολα!!!Στο λέω για να ξεαγχωθεις... Βέβαια κάθε περίπτωση διαφέρει.. Εμένα τα ράμματα με τρομάζουν στην καισαρική και η Επισκληριδιος, μακάρι να μπορουσα φυσιολογικα, βέβαια κ εκει θα φοβόμουν το σπρώξιμο που λες κ εσυ.... Και εγώ φοβάμαι το σπάσιμο των νερών... Ποτε δεν ξέρεις... Ακουω τελευταία ότι πολλες πανε με προκληση κ μετα γεννάνε φυσιολογικά... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 22/7/2020 at 12:07 ΜΜ, ο/η Efi30 είπε:

 

Screenshot_20200722-120611.png

 

στις On 30/7/2020 at 2:56 ΜΜ, ο/η whatever είπε:

Και γω δεν βολευομαι καθόλου. Και όταν κοιμάμαι από τα δεξιά πιέζεται ακόμη περισσότερο το ινωμυομα και πονάω. Αλλά όταν προσπαθώ να γυρίσω εχω πολύ πλάκα! Κρατάω το μαξιλάρι ανάμεσα στα πόδια και απλά κάνω βαρελάκι στο πλάι!!! Γυμναστικές επιδείξεις σου λέω!!!

Καλησπερα κοριτσια..... Και εγω 33 εβδομαδων ειμαι απο χανια και ετοιμαζω το δωματιο.... Ηθελα να ρωτησω εχει παρει καποια κοπελα τσαντα αλλαξιερας??  Να μ πει καποια γνωμη? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Princess28 είπε:

Καλημέρα!! 

Χαχα ξέρουν αυτοί καλέ μην αγχώνεσαι 😄 απλά έχω ακούσει ότι κ να πας στο νερό μέχρι τέλους πάλι μπορεί να μη γίνεται .

Εδώ φαντάσου το τρίκλινο έχει 1500€ και το μονόκλινο 4000€..χωρίς την αμοιβή γιατρού έτσι που είναι άλλα 1000-2000€ 😅 οπότε το τρίκλινο είναι μια χαρά 😄😌😆

Όχι καλε εδώ έχει για για 4 ημέρες 500€ όποτε συμφέρει το μονόκλινο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Princess28 είπε:

Αα οκ...ναι ασκούμε πολύ πίεση κ με την επισκληρίδιο δεν το καταλαβαίνουμε..η φίλη μου φαντάσου που γέννησε τώρα επειδή δεν ένιωθε τπτ απ’την επισκληρίδιο έσπρωχνε πολύ κ της έσπασαν τα αγγεία του προσώπου..συμβαίνει αυτό δλδ...τώρα είναι οκ νταξει 😄 τι τραβάμε, να σας πω την αλήθεια φοβάμαι λίγο για τη γέννα τα σκέφτομαι όλα στο μυαλό μ κ έχω τρομάξει λίγο..επισκληρίδιο, κλύσμα, περινεοτομή, σπρώξιμο...ουφφ με έχει πιάσει μια φοβία πλησιάζει κ ο καιρός φοβάμαι κ που θα μου ρθει η γέννα εκεί που δεν το περιμένω 

Κορίτσια εγώ πάντως δεν αγχώνομαι  τόσο για την γεννά οσο για μετά με την Μπέμπα να τα κάνω όλα σωστά 🙈

παντως η αλήθεια είναι ότι εγώ γιαυτο δεν θέλω με  τίποτα επισκληριδιο γιατί την ώρα π πρέπει να σπρώξεις δεν καταλαβαίνεις τις συσπάσεις και ζορίζεσαι περισσότερο και εσυ και το μωρό,βέβαια καταλαβαίνω και όσες μανούλες το κάνουν γιατί δεν αντέχουν όλοι τους πόνους,τεσπα σημασία έχει να γεννήσουμε όλες καλά κ να είμαστε καλά τα μωρακια μας και εμεις με οποιονδήποτε τρόπο και να πρέπει να γεννήσουμε🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 30/7/2020 at 4:40 ΜΜ, ο/η Princess28 είπε:

Αγάπη ναι καλά τα θυμόσουν 😄 πήγαμε κ στο ραντεβού κ Λευκάδα, τη Δευτέρα έχω πάλι ραντεβού με το γιατρό!!

Πήγαμε και στη Ράχη που μου είπες, έβγαλα και μια φωτό να ταξιδέψετε κι εσείς ☺️

8B6DE180-7C71-4DAF-8EA5-5820E5B2B0F8.jpeg

Αχ τι ωραία!!! Όμορφες αναμνήσεις μου ξύπνησες!

Ήδη σκέφτομαι τις επόμενες διακοπές με τον μικρό μας μαζί!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 30/7/2020 at 4:41 ΜΜ, ο/η Princess28 είπε:

Τέλεια!! Τα ψώνισες όλα; 😊 Το δωμάτιο έτοιμο;; ☺️

Σχεδόν ολα! Πήραμε φορά και προχωρήσαμε! Μου έμεινε μόνο η κουρτίνα που θα την παραγγείλω αύριο και κάνα δυο φορμακια καλοκαιρινά που ανέφερε και η Δήμητρα αλλά εκείνα θα τα αφήσω προς το τέλος. Βέβαια αποφασίσαμε τελικά να αλλάξουμε τα κουφώματα στα δύο υπνοδωμάτια οπότε ανοίξαμε άλλες δουλειές όμως μας είπαν μέχρι 15αυγουστο θα έχουν μπει και αυτά. Νομίζω μια δουλειά κλείνω δέκα ανοίγω!!!!

Και για εμένα έμεινε μόνο μια νυχτικια ακόμα και τέλος!

στις On 30/7/2020 at 4:48 ΜΜ, ο/η Princess28 είπε:

Ναι ήταν πολύ ωραία 🥰

Ναι μπήκα στο μήνα μου!! Κ ακόμη μου φαίνεται μακριά χαχα....

Εγώ το βράδυ έχω αυπνίες να σου πω, αλλά όχι καούρες..το στομάχι μ το έχω μεσα στη μέρα πολύ, κ νύχτα κ όλα..συνήθως όταν ξαπλώνω νιώθω καλύτερα, αλλά καμιά φορά όχι..ανάλογα 😕

Η ουρά μας έμεινε κορίτσι μου... Υπομονή θα κάνουμε. Τώρα το σώμα μας ζοριζεται πολύ. Και γω ξαπλώνω συχνά μέσα στη μέρα πλέον και το μεσημέρι κοιμάμαι γιατί το βράδυ δεν...

στις On 30/7/2020 at 5:08 ΜΜ, ο/η Tina92 είπε:

Καλά από αϋπνίες αλλο τίποτα νομίζω αυτό είναι το χειρότερο γιατί όλη την μέρα μετά είμαι σαν κοτόπουλο 🙈

εγω στον μήνα μου μπαίνω σε 2 εβδομάδες....σήμερα πήγα στο νοσοκομείο και δήλωσα την γεννά έκλεισα και μονόκλινο δωμάτιο για να μένει και ο άντρα μου εκεί και ειπα ότι θέλω μέχρι να γεννήσω κατά την διάρκεια των πόνων να είμαι στο νερό γιατί βοηθάει πολύ.... τώρα περιμένω τους γονείς μου σε δυο εβδομάδες και αναμένουμε την μπουμπου 

Πολύ ενδιαφέρων ακούγεται αυτο με το νερό. Δεν ήξερα ότι βοηθάει στην πράξη με τους πόνους

στις On 30/7/2020 at 5:25 ΜΜ, ο/η Xrita είπε:

Ασε κ εγώ σηκώνομαι περίεργα από το κρεβάτι.... Δεν το ειχα σκεφτεί το βαρελακι... !!!!!Εγώ γυρνάω σα γιαγιά!!!! 

Δοκίμασε το ίσως σε βολεψει!

στις πριν 10 ώρες, ο/η Xrita είπε:

Εχω 10 βαθμους κ φοβουνται γενικά αποκόλληση του αμφιβληστροειδή με την πιεση που ασκει η μητέρα για να βγει το παιδι.... 

Η ασφάλεια του μωρού και η δική σου είναι το σημαντικότερο κορίτσι μου. Μην σκέφτεσαι ότι δεν θα γίνει φυσιολογικός τοκετός. Να σκέφτεσαι ότι θα γίνει με τον ασφαλέστερο τρόπο για να είστε και οι δύο καλά. Όλα καλά θα πάνε!

στις πριν 4 ώρες, ο/η Roula2410 είπε:

 

Καλησπερα κοριτσια..... Και εγω 33 εβδομαδων ειμαι απο χανια και ετοιμαζω το δωματιο.... Ηθελα να ρωτησω εχει παρει καποια κοπελα τσαντα αλλαξιερας??  Να μ πει καποια γνωμη? 

Εννοείς αυτή τη κλασική που κουβαλάμε πάνες αλλαξιες και τέτοια; Εμένα ειχε το καρότσι μαζι. Οχι πολύ μεγάλη αλλά νομίζω για χειμώνα που δεν θα πολύ κινηθούμε κιόλας είναι μια χαρά. Από άνοιξη με μετά σκοπεύω να πάρω μια πλάτης που έχουν πολύ χώρο

στις πριν 7 ώρες, ο/η Princess28 είπε:

Αα οκ...ναι ασκούμε πολύ πίεση κ με την επισκληρίδιο δεν το καταλαβαίνουμε..η φίλη μου φαντάσου που γέννησε τώρα επειδή δεν ένιωθε τπτ απ’την επισκληρίδιο έσπρωχνε πολύ κ της έσπασαν τα αγγεία του προσώπου..συμβαίνει αυτό δλδ...τώρα είναι οκ νταξει 😄 τι τραβάμε, να σας πω την αλήθεια φοβάμαι λίγο για τη γέννα τα σκέφτομαι όλα στο μυαλό μ κ έχω τρομάξει λίγο..επισκληρίδιο, κλύσμα, περινεοτομή, σπρώξιμο...ουφφ με έχει πιάσει μια φοβία πλησιάζει κ ο καιρός φοβάμαι κ που θα μου ρθει η γέννα εκεί που δεν το περιμένω 

Και γω πολύ τον φοβάμαι τον τοκετό.... Βέβαια μου λένε μην αγχώνεσαι είσαι με γιατρούς, μαιες, σε παρακολουθούν συνέχεια αλλά και πάλι τον φοβάμαι. Ευτυχώς τον έχω αποθησει τελείως από το μυαλό μου και δεν θα ασχοληθώ μέχρι να μπω στον μηνα μου

στις πριν 3 ώρες, ο/η Tina92 είπε:

Κορίτσια εγώ πάντως δεν αγχώνομαι  τόσο για την γεννά οσο για μετά με την Μπέμπα να τα κάνω όλα σωστά 🙈

παντως η αλήθεια είναι ότι εγώ γιαυτο δεν θέλω με  τίποτα επισκληριδιο γιατί την ώρα π πρέπει να σπρώξεις δεν καταλαβαίνεις τις συσπάσεις και ζορίζεσαι περισσότερο και εσυ και το μωρό,βέβαια καταλαβαίνω και όσες μανούλες το κάνουν γιατί δεν αντέχουν όλοι τους πόνους,τεσπα σημασία έχει να γεννήσουμε όλες καλά κ να είμαστε καλά τα μωρακια μας και εμεις με οποιονδήποτε τρόπο και να πρέπει να γεννήσουμε🥰

Εγώ πάλι δεν το σκέφτομαι καν χωρίς επισκληριδιο. Δεν φοβάμαι τόσο τους πόνους από τις συσπάσεις, μάλλον λόγω αγνοιας, αλλά φοβάμαι πολύ τον πόνο αν χρειαστεί περινεοτομη ή βγει ατσαλα το μωρό και με σκίσει. 

Και κάπου εδώ σταματάω πάλι να σκέφτομαι τον τοκετό...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...