Μετάβαση σε περιεχόμενο

Recommended Posts

Καλές γιορτές να έχουμε!!! Με υγεία , αισιοδοξία και χαμόγελα!!

Το πρόγραμμα μας είναι: 1-5 ημέρα κολοκύθα,6-10 ημέρα + καρότο,11-15 ημέρα+ γλυκοπατάτα η πατάτα,αν κ μου πρότεινε το πρώτο για λιγότερη δυσκοιλιότητα,16-20 ημερα + 20-30 γραμμάρια μοσχαράκι κ μια κουταλιά γλυκού ώμο λάδι στο τέλος.

21-25 ημέρα γύρω στις 11 το πρωί αχλάδι και 26-30 ημέρα + μήλο.

Επίσης μπορώ να της δίνω κ νεράκι γύρω στα 10-15 γραμμάρια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 2.3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Χρονια πολλά, κορίτσια!!!! Υγεία και χαρά στα σπίτια και τις οικογένειές σας!!! 

Αυτό με το νερό, τι θεμα.... Δεν το θελει...
Όσο για το πώς περνάει ο καιρός @Klimentini, αυτό συζητούσα με μία φίλη, αλλά και τη μικροβιολόγο που πηγαίνω... Πότε την κουβάλησα άρρωστη και Σάββατο να μου επαναλάβει τη χοριακή γιατί η πρώτη ήταν οριακά θετική, πότε είναι 5.5 μηνών το παιδί.... 
Την κοιτάζω που τρώει φαγητό και δεν το πιστεύω ότι είναι δικό μου.... 
Αχ, να είναι γερά και ευτυχισμένα όλα τα μωρακια!! 
Τίποτα άλλο! 
Καλές Γιορτές σε όλες!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χρονία πολλά και από εμάς κορίτσια μου... 

Καλά είμαστε και εμείς μεγαλώνουμε από 3 του μηνός θα ξεκινήσουμε μεσημεριανό.. Προς το παρών παλεύουμε με τα φρούτα.. Της έβαλα νερό όπως μου είπατε και έγινε πολύ υγρό γιατί μάλλον έβαλα πολύ και μετά μέσα την έβαλα λίγο ριζαλευρο, μια χαρά το έφαγε και τώρα της το κάνω έτσι... Τώρα αν είναι σωστό ή όχι δεν ξέρω αλλά το τρώει με όρεξη το απόγευμα που ήταν και χάλια μετά την κρέμα με βρώμη της έδωσα και μια μπανάνα στο χέρι και προσπαθούσε να την φάει... Χάλια έγινε.. Χαχχα

Όσες δίνετε φαγητό το κάνετε σε ατμομαγειρα; αξίζει να πάρω βρε κορίτσια;

Κωνσταντίνα εμένα το νερό δεν το αφήνει και κλαίει αν της το πάρω... Εμένα η παιδίατρος με είπε οσό θέλει να πίνει... Δεν μου έβαλε όριο.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ακριβώς έτσι το κάνω κι εγώ. 

Η κουμπάρα της αδελφής μου είχε πάρει αυτό της Avent και λέει σώθηκε, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο αξίζει γιατί εκείνη γενικώς δεν μαγειρεύει 🤪

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 ώρες, ο/η Sotiria2004 είπε:

Χρονία πολλά και από εμάς κορίτσια μου... 

Καλά είμαστε και εμείς μεγαλώνουμε από 3 του μηνός θα ξεκινήσουμε μεσημεριανό.. Προς το παρών παλεύουμε με τα φρούτα.. Της έβαλα νερό όπως μου είπατε και έγινε πολύ υγρό γιατί μάλλον έβαλα πολύ και μετά μέσα την έβαλα λίγο ριζαλευρο, μια χαρά το έφαγε και τώρα της το κάνω έτσι... Τώρα αν είναι σωστό ή όχι δεν ξέρω αλλά το τρώει με όρεξη το απόγευμα που ήταν και χάλια μετά την κρέμα με βρώμη της έδωσα και μια μπανάνα στο χέρι και προσπαθούσε να την φάει... Χάλια έγινε.. Χαχχα

Όσες δίνετε φαγητό το κάνετε σε ατμομαγειρα; αξίζει να πάρω βρε κορίτσια;

Κωνσταντίνα εμένα το νερό δεν το αφήνει και κλαίει αν της το πάρω... Εμένα η παιδίατρος με είπε οσό θέλει να πίνει... Δεν μου έβαλε όριο.. 

Γεια σου κοπέλα μου και χρόνια πολλά!

Χρησιμοποιώ ένα ματζαφλαράκι μεταλλικό με τρύπες το οποίο μπορείς να το βρεις και στη λαϊκή αλλά και στο ΙΚεα το οποίο το βάζω μέσα σε μια κατσαρόλα που έχω βάλει νερό. κι έτσι ό,τι φτιάχνω γίνεται στον ατμό. Δεν πιστεύω πως αξίζει να αγοραστεί ατμομάγειρας εκτός κι εάν βολεύει γενικά την οικογένεια! 

Γενικά του φτιάχνω μια κρέμα από 3 δημητριακά το πρωί (φαγόπυρο, κεχρί, καλαμπόκι) και τη συνοδεύω με πουρέ φρούτου. Συνήθως αχλάδι για καλύτερη λειτουργία του εντέρου. :P 

Το μεσημέρι παίζω με πατάτα, καρότο, μπρόκολο, αρακά, αβοκάντο + κάποιο φρούτο. 

Προσπαθώ να ανεβάσω φωτογραφία για να σου δείξω αλλά δεν με αφήνει το site εδω.. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Klimentini είπε:

Γεια σου κοπέλα μου και χρόνια πολλά!

Χρησιμοποιώ ένα ματζαφλαράκι μεταλλικό με τρύπες το οποίο μπορείς να το βρεις και στη λαϊκή αλλά και στο ΙΚεα το οποίο το βάζω μέσα σε μια κατσαρόλα που έχω βάλει νερό. κι έτσι ό,τι φτιάχνω γίνεται στον ατμό. Δεν πιστεύω πως αξίζει να αγοραστεί ατμομάγειρας εκτός κι εάν βολεύει γενικά την οικογένεια! 

Γενικά του φτιάχνω μια κρέμα από 3 δημητριακά το πρωί (φαγόπυρο, κεχρί, καλαμπόκι) και τη συνοδεύω με πουρέ φρούτου. Συνήθως αχλάδι για καλύτερη λειτουργία του εντέρου. :P 

Το μεσημέρι παίζω με πατάτα, καρότο, μπρόκολο, αρακά, αβοκάντο + κάποιο φρούτο. 

Προσπαθώ να ανεβάσω φωτογραφία για να σου δείξω αλλά δεν με αφήνει το site εδω.. 

 

Πολύ καλή ιδέα... Ευχαριστώ.. Θα το πάρω σίγουρα..

Αντε να δούμε με το μεσημέρι αν θα τρώει... 

Έσκασα με το φρούτο μέχρι να βρω τρόπο να τρώει και πάλι μήλο όταν βάζω δεν την τρώει αλλά το παλεύουμε.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Klimentini είπε:

Γεια σου κοπέλα μου και χρόνια πολλά!

Χρησιμοποιώ ένα ματζαφλαράκι μεταλλικό με τρύπες το οποίο μπορείς να το βρεις και στη λαϊκή αλλά και στο ΙΚεα το οποίο το βάζω μέσα σε μια κατσαρόλα που έχω βάλει νερό. κι έτσι ό,τι φτιάχνω γίνεται στον ατμό. Δεν πιστεύω πως αξίζει να αγοραστεί ατμομάγειρας εκτός κι εάν βολεύει γενικά την οικογένεια! 

Γενικά του φτιάχνω μια κρέμα από 3 δημητριακά το πρωί (φαγόπυρο, κεχρί, καλαμπόκι) και τη συνοδεύω με πουρέ φρούτου. Συνήθως αχλάδι για καλύτερη λειτουργία του εντέρου. :P 

Το μεσημέρι παίζω με πατάτα, καρότο, μπρόκολο, αρακά, αβοκάντο + κάποιο φρούτο. 

Προσπαθώ να ανεβάσω φωτογραφία για να σου δείξω αλλά δεν με αφήνει το site εδω.. 

 

Χρονια πολλα σε ολα τα κοριτσια!!! Απο ποσο μηνων δίνεις κεχρι και φαγοπυρο??? Καλαμπόκι σε τι μορφη? Ποσο ειναι τωρα το μωρακι σου?? 

Γιαουρτι σκεφτεσαι να ξεκινήσεις?? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Ampempa είπε:

Χρονια πολλα σε ολα τα κοριτσια!!! Απο ποσο μηνων δίνεις κεχρι και φαγοπυρο??? Καλαμπόκι σε τι μορφη? Ποσο ειναι τωρα το μωρακι σου?? 

Γιαουρτι σκεφτεσαι να ξεκινήσεις?? 

Καλημέρα και Χρόνια πολλά και σε σένα :) Ξεκίνησα με κεχρί όταν ήταν 5 μηνών και σιγά σιγά έβαζα και τα υπόλοιπα δημητριακά. Τώρα ο μικρούλης είναι 5 μιση μηνών και τρώει τα παραπάνω δημητριακά σε μορφή κρέμας. τα αγοράζω δηλαδή αλεσμένα ήδη σε πολύ ψιλή μορφή και τα φτιάχνω κρέμα κάθε πρωί. Στο τέλος προσθέτω μια κουταλίτσα του γλυκού ελαιόλαδο και λίγο φρούτο. Εάν θες σου δίνω τις αναλογίες για τη κρέμα. 

Γιαούρτι ναι, σε κάνα δυο εβδομάδες θα ξεκινήσω με κατσικίσιο έτσι και καταφέρω να βρω εδώ στη Δανία. Αλλιώς με αγελαδινό και βλέπουμε! 

Εσύ ξεκίνησες με στερεά;

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Sotiria2004 είπε:

Πολύ καλή ιδέα... Ευχαριστώ.. Θα το πάρω σίγουρα..

Αντε να δούμε με το μεσημέρι αν θα τρώει... 

Έσκασα με το φρούτο μέχρι να βρω τρόπο να τρώει και πάλι μήλο όταν βάζω δεν την τρώει αλλά το παλεύουμε.. 

το βράζεις το μήλο; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Sotiria2004 είπε:

Όχι μόνο βάζω ζεστό νερό όταν το λιώνω 

Εάν θες, βράσε το και θα γίνει πιο γλυκό και θα της αρέσει καλύτερα. 
το ίδιο και με το αχλάδι! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Klimentini είπε:

Καλημέρα και Χρόνια πολλά και σε σένα :) Ξεκίνησα με κεχρί όταν ήταν 5 μηνών και σιγά σιγά έβαζα και τα υπόλοιπα δημητριακά. Τώρα ο μικρούλης είναι 5 μιση μηνών και τρώει τα παραπάνω δημητριακά σε μορφή κρέμας. τα αγοράζω δηλαδή αλεσμένα ήδη σε πολύ ψιλή μορφή και τα φτιάχνω κρέμα κάθε πρωί. Στο τέλος προσθέτω μια κουταλίτσα του γλυκού ελαιόλαδο και λίγο φρούτο. Εάν θες σου δίνω τις αναλογίες για τη κρέμα. 

Γιαούρτι ναι, σε κάνα δυο εβδομάδες θα ξεκινήσω με κατσικίσιο έτσι και καταφέρω να βρω εδώ στη Δανία. Αλλιώς με αγελαδινό και βλέπουμε! 

Εσύ ξεκίνησες με στερεά;

 

Καλημερα!! Εχω ξεκινήσει σχεδον αππ τον 4μηνα και τωρα ειμαστε 5 και κατι! Τρωμε φρουτοκρεμα το πρωι, μηλο, αχλαδι, μπανανα και το απογευμα κολοκθι, καροτο, πατατα με λιγο ρυζαλευρο νουνου!!! Απο την αρχη την ετρωγε σχεδον όλη! Και τωρα θα ξεκινησω και κοτοπουλακι!! Αλλα θελω πολυ να του δωσω κεχρι, κινοα, φαγοπυρο! Αυτο που περνεις ειναι σαν αλευρι ή ψιλο σαν ζαχαρη?? Ναι θελω να μου πεις τις αναλογιες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 58 λεπτά, ο/η Ampempa είπε:

Καλημερα!! Εχω ξεκινήσει σχεδον αππ τον 4μηνα και τωρα ειμαστε 5 και κατι! Τρωμε φρουτοκρεμα το πρωι, μηλο, αχλαδι, μπανανα και το απογευμα κολοκθι, καροτο, πατατα με λιγο ρυζαλευρο νουνου!!! Απο την αρχη την ετρωγε σχεδον όλη! Και τωρα θα ξεκινησω και κοτοπουλακι!! Αλλα θελω πολυ να του δωσω κεχρι, κινοα, φαγοπυρο! Αυτο που περνεις ειναι σαν αλευρι ή ψιλο σαν ζαχαρη?? Ναι θελω να μου πεις τις αναλογιες

Κι εγώ από τον 4ο μήνα ξεκίνησα. με λίγο μήλο (μαγειρεμένο) στην αρχή και σιγά σιγά έβαλα κι άλλα φαγητά μέσα. Το ριζάλευρο της νουνού περιέχει φρουκτόζη ή κάποιο άλλο είδος ζάχαρης;

Αυτό που παίρνω ναι είναι ψιλό σαν σιμιγδάλι ψιλό. Πιο ψιλό και από τη ζάχαρη. Σαν αλεύρι σε σύσταση. 

Αναλογίες: 

150 ml νερό από τη βρύση 

3 γρ. κεχρί

4 γρ. καλαμποκάλευρο ολικής άλεσης

 7 γρ. φαγόπυρο

30 ml νερό βραστό

4 γρ. φόρμουλα

1κγ λάδι 

Σέ ένα κατσαρολάκι βάζω το νερό και τα άλευρα και ανακατεύω συνεχώς σε σχετικά δυνατή φωτιά μέχρι το μείγμα να πάρει μια βράση. Μόλις πάρει βράση, αφαιρώ από τη φωτιά και προσθέτω το βρασμένο νερό μαζί με τη φόρμουλα. Χαμηλώνω τη φωτιά στο ελάχιστο δυνατό και ανακατεύω για λίγη ακόμα ώρα. Η κρέμα είναι έτοιμη. Βγάζω από τη φωτιά και σερβίρω στο μπολάκι του περίπου 4 κουταλιές της σούπας. Προσθέτω ελαιόλαδο και πουρέ φρούτου στο πλάι και είμαι έτοιμη. 

Εάν εσύ δεν του δίνεις φόρμουλα τότε μπορείς απλά να μην κάνεις το τελευταίο κομμάτι της συνταγής. (όχι βραστό νερό και όχι φόρμουλα)

Ξεκίνησα με κεχρί 15 γρ, μετά από μια εβδομάδα έβαλα φαγόπυρο και έπειτα καλαμπόκι. Τώρα τα μοιράζω όπως έγραψα πιο πάνω γιατί παρατήρησα ότι το φαγόπυρο του αρέσει πιο πολύ κι έτσι έβαλα περισσότερη αναλογία :) 

 

Το κοτόπουλο πως θα του το κάνεις; επίσης αυγό θα δώσεις;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 26 λεπτά, ο/η Klimentini είπε:

Κι εγώ από τον 4ο μήνα ξεκίνησα. με λίγο μήλο (μαγειρεμένο) στην αρχή και σιγά σιγά έβαλα κι άλλα φαγητά μέσα. Το ριζάλευρο της νουνού περιέχει φρουκτόζη ή κάποιο άλλο είδος ζάχαρης;

Αυτό που παίρνω ναι είναι ψιλό σαν σιμιγδάλι ψιλό. Πιο ψιλό και από τη ζάχαρη. 

Αναλογίες: 

150 ml νερό από τη βρύση 

3 γρ. κεχρί

4 γρ. καλαμοκάλευρο

 7 γρ. φαγόπυρο

30 ml νερό βραστό

4 γρ. φόρμουλα

1κγ λάδι 

Σέ ένα κατσαρολάκι βάζω το νερό και τα άλευρα και ανακατεύω συνεχώς σε σχετικά δυνατή φωτιά μέχρι το μείγμα να πάρει μια βράση. Μόλις πάρει βράση, αφαιρώ από τη φωτιά και προσθέτω το βρασμένο νερό μαζί με τη φόρμουλα. Χαμηλώνω τη φωτιά στο ελάχιστο δυνατό και ανακατεύω για λίγη ακόμα ώρα. Η κρέμα είναι έτοιμη. Βγάζω από τη φωτιά και σερβίρω στο μπολάκι του περίπου 4 κουταλιές της σούπας. Προσθέτω ελαιόλαδο και πουρέ φρούτου στο πλάι και είμαι έτοιμη. 

Εάν εσύ δεν του δίνεις φόρμουλα τότε μπορείς απλά να μην κάνεις το τελευταίο κομμάτι της συνταγής. (όχι βραστό νερό και όχι φόρμουλα)

Ξεκίνησα με κεχρί 15 γρ, μετά από μια εβδομάδα έβαλα φαγόπυρο και έπειτα καλαμπόκι. Τώρα τα μοιράζω όπως έγραψα πιο πάνω γιατί παρατήρησα ότι το φαγόπυρο του αρέσει πιο πολύ κι έτσι έβαλα περισσότερη αναλογία :) 

 

Το κοτόπουλο πως θα του το κάνεις; επίσης αυγό θα δώσεις;

Τελεια θα την δοκιμασω! Θα το βαλω το κοτοπουλο  μεσα στα λαχανικα βραστο και λιωμενο! Η κρεμα νουνου εχει φρουκτοζη! Αυγο θα ρωτησω τον γιατρο αρχες του μηνα που θα παμε! Περιπου ποσα γραμμαρια δίνεις μαζι με το φρουτο?? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Ampempa είπε:

Τελεια θα την δοκιμασω! Θα το βαλω το κοτοπουλο  μεσα στα λαχανικα βραστο και λιωμενο! Η κρεμα νουνου εχει φρουκτοζη! Αυγο θα ρωτησω τον γιατρο αρχες του μηνα που θα παμε! Περιπου ποσα γραμμαρια δίνεις μαζι με το φρουτο?? 

βγαίνουν 4 κουταλιές της σούπας.. δεν ξέρω ποσά γραμμάρια! 😕 😕 

αυγό ρώτησα και μου είπαν εώς ένα αυγό την εβδομάδα και μέσα σε φαγητά.. πχ τηγανίτες κλπ.. σκέφτομαι να το κάνω μόλις γίνει 6 μηνών. σε δυο εβδομάδες δηλ.. 

εντάξει.. θα το κάνω κι εγω έτσι το κοτόπουλο. μπούτι ή στήθος; παίζει ρόλο;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η Klimentini είπε:

βγαίνουν 4 κουταλιές της σούπας.. δεν ξέρω ποσά γραμμάρια! 😕 😕 

αυγό ρώτησα και μου είπαν εώς ένα αυγό την εβδομάδα και μέσα σε φαγητά.. πχ τηγανίτες κλπ.. σκέφτομαι να το κάνω μόλις γίνει 6 μηνών. σε δυο εβδομάδες δηλ.. 

εντάξει.. θα το κάνω κι εγω έτσι το κοτόπουλο. μπούτι ή στήθος; παίζει ρόλο;;

Οτι κομματι θες απλα να μην εχει λιπος να ειναι καθαρο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια εγώ σας παρακολουθώ... Είστε πολύ μπροστά εσεις και είχα και την εντύπωση ότι γέννησα τε μετά από μένα... Από 3 του μήνα θα αρχίσουμε και εμει; φαγητό σας δια αζω, ότι απορίες έχω θα σας ρωτάω... Ευχαριστώ και φιλάκια στα μωράκια σας... 

Τελικά το δώρο σας έφερε ο Άγιος Βασίλης; εμείς πήραμε μια κούνια κρεμαστή από το ταβάνι και όλη μέρα είμαστε εκεί 😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τελικά η χαρά μου κράτησε δύο μέρες!!! Μόλις δει το μπολακι με το φαγητό της κλαει και σφίγγει τα χειλάκια..ούφ πολύ στεναχωριέμαι...δε ξέρω τι να κάνω,δε θέλω να συνδέσει το φαγητό με ότι την πιέζω...καμία ιδέα βρε κορίτσια;

Δώρο μας έφερε ο άγιος Βασίλης ένα σετ φαγητού,ένα μαξιλάρι κύκνο για τη κούνια της και σήμερα παρέλαβα και το κάθισμα φαγητού!

Αν μας έφερνε και όρεξη για το φαγητό θα ήμουν πολύ χαρούμενη 😆😆😆

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Sotiria2004 είπε:

Κορίτσια εγώ σας παρακολουθώ... Είστε πολύ μπροστά εσεις και είχα και την εντύπωση ότι γέννησα τε μετά από μένα... Από 3 του μήνα θα αρχίσουμε και εμει; φαγητό σας δια αζω, ότι απορίες έχω θα σας ρωτάω... Ευχαριστώ και φιλάκια στα μωράκια σας... 

Τελικά το δώρο σας έφερε ο Άγιος Βασίλης; εμείς πήραμε μια κούνια κρεμαστή από το ταβάνι και όλη μέρα είμαστε εκεί 😂

χαχαχ όντως Σωτηρία γέννησα μετά από σένα!! χιχιχι 

αχ τι ωραία η κρεμαστή κούνια!! ήθελα κι εγώ αλλά νοικιάζουμε εδώ και όσο λιγότερες τρύπες τόσο το καλύτερο. :P :P 

Ο αη Βασίλης έφερε μια παραγγελία από τα H&M ρούχα + ένα play mat για να παιζει και ενα αρκουδακι για να εχει για παρέα. Γενικά ο αη Βασίλης φέτος ήταν γενναιόδωρος. 

 

ερώτηση.. πόσες φορές ξυπνάνε τα παιδάκια σας το β΄ραδυ; τα ταΐζετε τη νύχτα; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Mariaira είπε:

Τελικά η χαρά μου κράτησε δύο μέρες!!! Μόλις δει το μπολακι με το φαγητό της κλαει και σφίγγει τα χειλάκια..ούφ πολύ στεναχωριέμαι...δε ξέρω τι να κάνω,δε θέλω να συνδέσει το φαγητό με ότι την πιέζω...καμία ιδέα βρε κορίτσια;

Δώρο μας έφερε ο άγιος Βασίλης ένα σετ φαγητού,ένα μαξιλάρι κύκνο για τη κούνια της και σήμερα παρέλαβα και το κάθισμα φαγητού!

Αν μας έφερνε και όρεξη για το φαγητό θα ήμουν πολύ χαρούμενη 😆😆😆

αυτό ακριβώς που είπες! μην τη πιέζεις για να μην συνδέσει το φαγητό με άσχημη εμπειρία. 

εάν δοκίμαζες να τρως κι εσύ μαζί της και να σε βλέπει; 

δοκίμασες να δώσεις πουρέ φρούτου μαγειρεμένο; είναι γλυκό και αρέσει! 

μήπως να άφηνες το μπολάκι της και να έπαιρνες ένα άλλο σκεύος για αρχή μέχρι να εξοικειωθει; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Φρούτο δεν έχουμε ξεκινήσει ακόμα...

Θα δοκιμάσω να τρώω κ εγώ μαζί της και να της αλλάξω το μπολακι...θα δω κ αύριο πως θα πάει ,σήμερα της πήρα καρεκλακι ,μπορεί αν κάτσει κ της δώσω τα παιχνίδια της να φάει...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Klimentini είπε:

χαχαχ όντως Σωτηρία γέννησα μετά από σένα!! χιχιχι 

αχ τι ωραία η κρεμαστή κούνια!! ήθελα κι εγώ αλλά νοικιάζουμε εδώ και όσο λιγότερες τρύπες τόσο το καλύτερο. :P :P 

Ο αη Βασίλης έφερε μια παραγγελία από τα H&M ρούχα + ένα play mat για να παιζει και ενα αρκουδακι για να εχει για παρέα. Γενικά ο αη Βασίλης φέτος ήταν γενναιόδωρος. 

 

ερώτηση.. πόσες φορές ξυπνάνε τα παιδάκια σας το β΄ραδυ; τα ταΐζετε τη νύχτα; 

Συνηθως κοιματε κατα τις 10 30!!! Αργουμε λιγακι αλλα κοιμομαστε αρκετα ολη την μερα!! Συνηθως 4 με 7 το πρωι ξυπναει για γαλα!!! Και ξανα κοιματε! Αλλες φορες κοιματε σερι μεχρι τις 8 - 9! Ειμαι τυχερη σε αυτο το κομματι!! Εσενα? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 λεπτά, ο/η Ampempa είπε:

Συνηθως κοιματε κατα τις 10 30!!! Αργουμε λιγακι αλλα κοιμομαστε αρκετα ολη την μερα!! Συνηθως 4 με 7 το πρωι ξυπναει για γαλα!!! Και ξανα κοιματε! Αλλες φορες κοιματε σερι μεχρι τις 8 - 9! Ειμαι τυχερη σε αυτο το κομματι!! Εσενα? 

εμένα κοιμάται στις 19:00 και ξυπνάει γύρω στις 3:00 για γάλα..και ξανακοιμάται μέχρι τις 6:30 απλά αναρωτιέμαι μέχρι πότε θα ξυπνάνε για γάλα το βράδυ; γνωρίζεις;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 λεπτά, ο/η Mariaira είπε:

Φρούτο δεν έχουμε ξεκινήσει ακόμα...

Θα δοκιμάσω να τρώω κ εγώ μαζί της και να της αλλάξω το μπολακι...θα δω κ αύριο πως θα πάει ,σήμερα της πήρα καρεκλακι ,μπορεί αν κάτσει κ της δώσω τα παιχνίδια της να φάει...

θύμισέ μου τι της δίνεις, παίζει απλά να μην της αρέσει αυτό που της δίνεις..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...