Μετάβαση σε περιεχόμενο

Recommended Posts

στις On 17/10/2020 at 10:23 ΜΜ, ο/η konstantinaVE είπε:

@Xrita μην ανησυχείς. Εφόσον βάζει βάρος το παιδί και κατουράει τουλάχιστον 6 πάνες την ημέρα, αναπτύσσεται κανονικά. 
Κι εμένα έκανε σκαμπανεβάσματα. Αντί να τρώει 750 την ημέρα μου έτρωγε 550! 
Όμως δεν προλάβαινα το κάτουρο (και μιλάμε για βαριές πάνες λες κι ήταν 6 μηνών) και βάρος κανονικότατα έβαζε!!
Τώρα οι φωνούλες και το ψευτοκλάμα στον ύπνο κι η δική μου τα κάνει. 
Ακόμα και τώρα ξυπνάει νωρίτερα από ό,τι είναι να φάει και μιρλίζει. 
Ή χτυπιέται και κάνει φωνούλες με τα μάτια κλειστά. 
Χώνω πιπίλα και ξανακοιμάμαι. Και ξανά και ξανά έως ότου ηρεμήσει....

Αχχχχ.... Ηρέμησα λίγο με αυτά που λέτε κ άρχισε να τρώει κ λίγο πιο πολυ... 

Εμένα δεν είναι βαριές οι πανες αλλά έχουμε πανες βρεγμένος και καθε 3.5 ώρες περιπου τον αλλάζω... 

Αυτό με το νωρίτερο ξυπνημα το έχουμε κ εμεις... Εγώ του βάζω πιπίλα, την τρώει, τη ζητά,του βγαίνει στον υπνο, του πέφτει, ξυπνάει, κλαίει κ ξαναβαζω πιπίλα κ ξανά από την αρχή.... Και εσένα έτσι δηλαδή ε;;

Όσο για το βάρος τώρα πηρε σε 4 μέρες 102 γραμμάρια, περιπου20  + τη μέρα, αλλά βρε κορίτσια μου φαίνεται λίγο για ξένο γάλα που πινει... Τι λέτε εσείς;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 2.3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κορίτσια καλησπέρα σε όλες κι ελπίζω να είστε όλες καλά! 

Μόλις πήραμε στα χέρια μας το διαβατήριο του μωρού και ενώ ήθελα διακαώς να ταξιδέψω από τη Δανία να έρθω στην Ελλάδα και συγκεκριμένα στην Αθήνα, τώρα διστάζω λόγω της κατάστασης.

Όσες μένετε Ελλάδα είναι όντως έτσι τα πράγματα; ή μας τα παραφουσκώνουν στις εφημερίδες; εάν ήσασταν στη θέση μου, τι θα κάνατε; θα ταξιδέυατε ή θα το αφήνατε για αργότερα; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η Klimentini είπε:

Κορίτσια καλησπέρα σε όλες κι ελπίζω να είστε όλες καλά! 

Μόλις πήραμε στα χέρια μας το διαβατήριο του μωρού και ενώ ήθελα διακαώς να ταξιδέψω από τη Δανία να έρθω στην Ελλάδα και συγκεκριμένα στην Αθήνα, τώρα διστάζω λόγω της κατάστασης.

Όσες μένετε Ελλάδα είναι όντως έτσι τα πράγματα; ή μας τα παραφουσκώνουν στις εφημερίδες; εάν ήσασταν στη θέση μου, τι θα κάνατε; θα ταξιδέυατε ή θα το αφήνατε για αργότερα; 

Καλησπερα κοριτσι μου! Εχουμε κρουσματα αλλα νομιζω ειμαστε σε καλύτερη μοιρα απο ολη την ευρωπη! Εγω ειμαι αθηνα και βγαινω καθε μερα απλα δεν πηγαινω σε μερη με πολυ κόσμο, προσεχω και ολα καλα! Εγω θα ταξιδευα με προφύλαξεις! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Ampempa είπε:

Καλησπερα κοριτσι μου! Εχουμε κρουσματα αλλα νομιζω ειμαστε σε καλύτερη μοιρα απο ολη την ευρωπη! Εγω ειμαι αθηνα και βγαινω καθε μερα απλα δεν πηγαινω σε μερη με πολυ κόσμο, προσεχω και ολα καλα! Εγω θα ταξιδευα με προφύλαξεις! 

σε ευχαριστώ! έχω βρει ένα μικρό διαμερισματάκι να νοικιάσω κοντά στη πεθερά μου για να μπορεί να μου δίνει ένα χεράκι. το διαμέρισμα βρισκεται στο Κουκάκι. μακάρι να πάρω την απόφαση να φύγω γιατί ενώ θέλω, όλο κάτι με κρατάει. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 16/10/2020 at 11:22 ΜΜ, ο/η Sotiria2004 είπε:

Φάση θα περνάει... 

Θα αλλάξει... Μέρα με την μέρα βλέπεις διάφορες.. Μήπως έκανε και το πρώτο εμβόλιο; συνήθως στο εμβόλιο μειώνουν το φαγητό; η μήπως του αλλαξες γάλα; 

Σε ευχαριστωωω. Οχι, δεν έχουμε σαραντισει ακόμα... Μέρα με τη μέρα διάφορες Ε;Δηλαδή μια μέρα θα τρώει πολυ κ μια όχι εννοείς;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 17/10/2020 at 1:00 ΠΜ, ο/η Ampempa είπε:

Μαλλον περναει αλμα!! Και εμενα μου εκανε κατι περιεργα 7 με 9 εβδομαδων! Του εδινα 3 x 90  συν θηλασμο και δεν ετρωγε πανω απο 40 στα δυο 90αρια!! Να. Μην ανυσηχεις συνεχεια θα συμβαινουν αυτα!!! 

Σε ευχαριστώ κ σένα ρε κορίτσι.... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Xrita είπε:

Σε ευχαριστωωω. Οχι, δεν έχουμε σαραντισει ακόμα... Μέρα με τη μέρα διάφορες Ε;Δηλαδή μια μέρα θα τρώει πολυ κ μια όχι εννοείς;;

Καλημερα

Ναι θα τρώει πολυ κάποιες μέρες, άλλες πάλι λίγο άμα είναι σε άλμα που σου είπαν τα κορίτσια (αυτό εννοώ φάση) κάθε φορά θα συμπεριφερεται διαφορετικά.. Δεν είναι απαραίτητο να στο κάνειονο στο φαΐ μπορεί να στο κάνει και στον ύπνο.. Μην σε στεναχωρεί θα αλλάζει τώρα συνέχεια συμπεριφορές... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 23/10/2020 at 11:07 ΠΜ, ο/η Sotiria2004 είπε:

Καλημερα

Ναι θα τρώει πολυ κάποιες μέρες, άλλες πάλι λίγο άμα είναι σε άλμα που σου είπαν τα κορίτσια (αυτό εννοώ φάση) κάθε φορά θα συμπεριφερεται διαφορετικά.. Δεν είναι απαραίτητο να στο κάνειονο στο φαΐ μπορεί να στο κάνει και στον ύπνο.. Μην σε στεναχωρεί θα αλλάζει τώρα συνέχεια συμπεριφορές... 

Λες. Ε;;;Νόμιζα στο άλμα ότι τρώει πολυ κ οχι λιγότερο.... Αντε να δουμε....Ξαφνικα ετρωγε παλι, μου ξεκίνησε να τρώει κ τωρα παλι σταμάτησε... Έλεος αυτό το παιδι.... 😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια πως τα πάτε; για πείτε νέα σας!! Τι είναι αυτή η παλινδρόμηση ύπνου στους 4 μήνες που λένε όλοι; να φοβάμαι;;; 😮 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η Klimentini είπε:

Κορίτσια πως τα πάτε; για πείτε νέα σας!! Τι είναι αυτή η παλινδρόμηση ύπνου στους 4 μήνες που λένε όλοι; να φοβάμαι;;; 😮 

Καλησπέρα!! Δεν το έχω ακούσει αυτό...αν ξέρει καμία κοπέλα να μας πει!! 

Εμείς μεθαύριο γινόμαστε 2 μηνών 💜 οπότε καλό θα είναι να ξέρουμε τι μας περιμένει..

Γενικά καλά είμαστε, είναι ήσυχο μωράκι ευτυχώς και πολύ γλυκό..τη μέρα δεν κοιμάται καθόλου και αυτό με κουράζει λίγο γιατί δε μπορώ να κάνω τίποτα..θέλει και συνέχεια να είναι πάνω μου...αλλά τη νύχτα ευτυχώς κοιμάται αρκετά καλά..!!

Τι κάνετε εσείς; Τι θα κάνεις τελικά θα έρθεις Ελλάδα; 

Τα υπόλοιπα κορίτσια τι κάνετε;

Ελπίζω να είστε όλες καλά! 😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια, 

Εμείς είμαστε καλά 3 του μηνός μπαίνουμε στον 4ο το βράδυ κοιμόμαστε 9 με 7 σερί, ευτυχώς. Τρώμε όλο το φαη μας 11 του μηνός θα πάμε παιδίατρο και θα σας πω και πόσα κιλά γίναμε... 😍

Εγω έχω άλλη απορία και θα ήθελα να μάθω αν ξέρετε κάτι... Έκανα γενικές εξετάσεις και το φυλλικο οξύ είναι πολύ κατεβασμένο... Έχει κάποια κάτι παρόμοιο; βέβαια αύριο θα πάω σε παθολόγο να δω και εχθές πήρα τον γυναικολόγο μου και μου είπε να αγοράσω ένα κουτί και να πάρω έναν μήνα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Princess28 είπε:

Καλησπέρα!! Δεν το έχω ακούσει αυτό...αν ξέρει καμία κοπέλα να μας πει!! 

Εμείς μεθαύριο γινόμαστε 2 μηνών 💜 οπότε καλό θα είναι να ξέρουμε τι μας περιμένει..

Γενικά καλά είμαστε, είναι ήσυχο μωράκι ευτυχώς και πολύ γλυκό..τη μέρα δεν κοιμάται καθόλου και αυτό με κουράζει λίγο γιατί δε μπορώ να κάνω τίποτα..θέλει και συνέχεια να είναι πάνω μου...αλλά τη νύχτα ευτυχώς κοιμάται αρκετά καλά..!!

Τι κάνετε εσείς; Τι θα κάνεις τελικά θα έρθεις Ελλάδα; 

Τα υπόλοιπα κορίτσια τι κάνετε;

Ελπίζω να είστε όλες καλά! 😊

πωωω αυτό με την ημέρα το πέρασα κι εγώ στους δυο μήνες!! τώρα μου κοιμάται 45 λεπτά περίπυ 3 φορές την ημέρα.. πανικός.. 

Δυστυχώς δεν θα έρθω ακόμα Ελλάδα δεδομένης της κατάστασης + του ότι με απέλυσαν από την εργασία μου ενώ είμαι σε άδεια εγκυμοσύνης και θέλω να το ψάξω νομικά να δω εάν μπορούν να το κάνουν. Ίσως κατέβω Δεκέμβρη εάν έχουν χαλαρώσει λίγο τα πράγματα.

 

Κορίτσια οποία ξέρει για την τρελή φάση των 4 μηνών ας μας πει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 51 λεπτά, ο/η Sotiria2004 είπε:

Καλημέρα κορίτσια, 

Εμείς είμαστε καλά 3 του μηνός μπαίνουμε στον 4ο το βράδυ κοιμόμαστε 9 με 7 σερί, ευτυχώς. Τρώμε όλο το φαη μας 11 του μηνός θα πάμε παιδίατρο και θα σας πω και πόσα κιλά γίναμε... 😍

Εγω έχω άλλη απορία και θα ήθελα να μάθω αν ξέρετε κάτι... Έκανα γενικές εξετάσεις και το φυλλικο οξύ είναι πολύ κατεβασμένο... Έχει κάποια κάτι παρόμοιο; βέβαια αύριο θα πάω σε παθολόγο να δω και εχθές πήρα τον γυναικολόγο μου και μου είπε να αγοράσω ένα κουτί και να πάρω έναν μήνα 

Μπράβο!!! 9 με 7; σαν όνειρο μου φαίνεται!! :P :P 

όσο για το φολικό οξύ.. δεν ξέρω να σου πω γιατί δεν έκανα καν εξετάσεις. ίσως θα έπρεπε.. Πως τα πάτε με τον ύπνο κατα τη διάρκεια της ημέρας;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Klimentini είπε:

Μπράβο!!! 9 με 7; σαν όνειρο μου φαίνεται!! :P :P 

όσο για το φολικό οξύ.. δεν ξέρω να σου πω γιατί δεν έκανα καν εξετάσεις. ίσως θα έπρεπε.. Πως τα πάτε με τον ύπνο κατα τη διάρκεια της ημέρας;

Όταν είμαστε σπίτι δεν κοιμόμαστε καθόλου αν βγούμε έξω κοιμάται...Η για να το πω σωστά κάνει ότι κοιμάται...η ψευτρου αλλά με βολεύει γιατί δεν έχω γκρίνιες... Είναι πολύ καλό το κορίτσι μου αρκεί να μην είμαστε μέσα... Σπίτι όλη μέρα γκρίνια και μιρλα.. Πφφφφφ γυναίκα με τα όλα της... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ, πόσο ζηλεύω... Γινόμαστε 4 μηνών την άλλη εβδομάδα και ακόμα.υρωει στο 4ωρο ΚΑΙ τη νύχτα... Με έχει φάει η αϋπνία.... 

Τι είναι αυτή η παλινδρόμηση που λέτε;; 

Εγώ σήμερα είδα το πρώτο δοντακι!! Ήταν μια κόκκινη σχισμή στα κάτω, και τελικά έσκασε!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 ώρες, ο/η konstantinaVE είπε:

Αχ, πόσο ζηλεύω... Γινόμαστε 4 μηνών την άλλη εβδομάδα και ακόμα.υρωει στο 4ωρο ΚΑΙ τη νύχτα... Με έχει φάει η αϋπνία.... 

Τι είναι αυτή η παλινδρόμηση που λέτε;; 

Εγώ σήμερα είδα το πρώτο δοντακι!! Ήταν μια κόκκινη σχισμή στα κάτω, και τελικά έσκασε!!!

καλημέρα!! το πρώτο δοντάκι;; τι λες τώρα!! μα γιαυτο ίσως δεν σου πολύ κοιμόταν.. 

η παλινδρόμηση είναι το λεγόμενο sleep regression.διαβάζω ον λαιν αλλα δεν βγαζω ακρη.. απ'οτι εχω καταλάβει οι 4 μηνες ζωής ειναι κάτι σαν άλμα; και τρελενεται το θέμα; δεν ξέρω.. 

κι εμένα γίνεται 4 την επόμενη εβδομάδα και έχει μάθει να αναποδογυρίζει από μπρούμυτα ανάσκελα και ξυπνάει τελευταία συχνά.. 😕

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μπα, ο ύπνος νομίζω είναι κληρονομικό από εμένα. Ο,τι ώρα κι αν κοιμηθω, 9.30 είμαι όρθια. Άσε το στριφογυρισμα... γι αυτό δεν απορώ, όσο κι αν με εξουθένωνει...

Τώρα την Τρίτη θα μας δει η παιδίατρος και θα δούμε και τα υπόλοιπα δόντια...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Klimentini είπε:

καλημέρα!! το πρώτο δοντάκι;; τι λες τώρα!! μα γιαυτο ίσως δεν σου πολύ κοιμόταν.. 

η παλινδρόμηση είναι το λεγόμενο sleep regression.διαβάζω ον λαιν αλλα δεν βγαζω ακρη.. απ'οτι εχω καταλάβει οι 4 μηνες ζωής ειναι κάτι σαν άλμα; και τρελενεται το θέμα; δεν ξέρω.. 

κι εμένα γίνεται 4 την επόμενη εβδομάδα και έχει μάθει να αναποδογυρίζει από μπρούμυτα ανάσκελα και ξυπνάει τελευταία συχνά.. 😕

Καλημέρα κι από εμένα! Παρακολουθώ τα νέα σας αλλά δεν προλαβαίνω να γράψω με το τερατάκι μου.

Λοιπόν, μου λύθηκε πολύ μεγάλη απορία με την αναφορά σου στην παλινδρόμηση ύπνου. Είχε τύχει να δω αναφορές για πολύ ανήσυχα μωρά μεταξύ 15-19 εβδομάδας, με έμφαση την 17η, αλλά κοιτούσα σχετικές πληροφορίες στο ίντερνετ για άλμα στον 4ο μήνα και δεν έβρισκα κάτι ιδιαίτερο, μόνο αναφορές στο μεγάλο άλμα του 3ου μήνα και μετά του 6ου. Και τώρα συνειδητοποιώ πως ό,τι διάβαζα μάλλον είχε να κάνει με παλινδρόμηση ύπνου. Από ό,τι κατάλαβα, είναι η περίοδος κατά την οποία αλλάζει η φύση του ύπνου του μωρού, και σιγά σιγά ο ύπνος τους μοιάζει με αυτόν των ενήλικων. Και δυστυχώς, μπορεί να διαρκέσει αρκετά αυτή η περίδος μετάβασης, καλό μας κουράγιο 😬

Ήθελα να σε ρωτήσω, πώς τον κατάφερες τον μικρούλη σου και κοιμάται την ημέρα; Ή απλά μεγάλωσε και του είναι πιο εύκολο; Ο μπεμπάκος μου κοιμάται σχετικά τα βράδια, αλλά την ημέρα είναι δράμα, κοιμάται πάνω μου μετά τον θηλασμό, και όπου και να τον ακουμπήσω ξυπνάει αμέσως, κούνια, αλλαξιέρα, καναπέ, κρεβάτι, πορτ-μπεμπέ, play gym... τπτ δεν δουλεύει. Νομίζω τρομάζει και νομίζει πως πέφτει όταν τον ακουμπάω-είναι μικρός ακόμα και τον βάζω ανάσκελα για ύπνο, χτες μόνο τον άφησα μπρούμυτα και κοιμήθηκε, αλλά ήμουν από πάνω του αναγκαστικά. Με θηλασμό λοιπόν ανά 2ώρες, και χωρίς να κοιμάται αν δεν είναι πάνω μου, δεν προλαβαίνω να κάνω τπτ, κι αρχίζω και κουράζομαι η αλήθεια. Αν έχεις κάποιο τιπ, εκτός απο υπομονή😅, σε εκλιπαρώ πες!

@Sotiria2004 Πόσο ζήλεψα με τις ώρες ύπνου της μικρής σου δε λέγεται!😁 Μπράβο στην κοριτσάρα σου! Τώρα που μπαίνει στον 4ο, να μας πεις αν βιώσετε αυτήν την παλινδρόμηση ύπνου. Αλήθεια, το λεγόμενο μεγάλο άλμα του 3ου μήνα, το καταλάβατε, και αν ναι, πώς;

@konstantinaVE Δοντάκι ήδη η μικρούλα σου; Ψυχούλα μου! Λογικό τότε να μην κοιμάται τόσο καλά. Είχες δει κάποια σημάδια από πριν; Αναρωτιέμαι αν κι ο δικός μου, τώρα 11 εβδομάδων, έχει θέμα με τα ούλα του γιατί είναι αρκετά ανήσυχος κι ορμάει στα χεράκια του σαν να μην υπάρχει αύριο, κι σκεφτόμουν να πάρω τα λεγόμενα rings για δάγκωμα, τα έχει δοκιμάσει κάποια κοπέλα να μας πει σχετικά;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Karmeliet είπε:

Καλημέρα κι από εμένα! Παρακολουθώ τα νέα σας αλλά δεν προλαβαίνω να γράψω με το τερατάκι μου.

Λοιπόν, μου λύθηκε πολύ μεγάλη απορία με την αναφορά σου στην παλινδρόμηση ύπνου. Είχε τύχει να δω αναφορές για πολύ ανήσυχα μωρά μεταξύ 15-19 εβδομάδας, με έμφαση την 17η, αλλά κοιτούσα σχετικές πληροφορίες στο ίντερνετ για άλμα στον 4ο μήνα και δεν έβρισκα κάτι ιδιαίτερο, μόνο αναφορές στο μεγάλο άλμα του 3ου μήνα και μετά του 6ου. Και τώρα συνειδητοποιώ πως ό,τι διάβαζα μάλλον είχε να κάνει με παλινδρόμηση ύπνου. Από ό,τι κατάλαβα, είναι η περίοδος κατά την οποία αλλάζει η φύση του ύπνου του μωρού, και σιγά σιγά ο ύπνος τους μοιάζει με αυτόν των ενήλικων. Και δυστυχώς, μπορεί να διαρκέσει αρκετά αυτή η περίδος μετάβασης, καλό μας κουράγιο 😬

Ήθελα να σε ρωτήσω, πώς τον κατάφερες τον μικρούλη σου και κοιμάται την ημέρα; Ή απλά μεγάλωσε και του είναι πιο εύκολο; Ο μπεμπάκος μου κοιμάται σχετικά τα βράδια, αλλά την ημέρα είναι δράμα, κοιμάται πάνω μου μετά τον θηλασμό, και όπου και να τον ακουμπήσω ξυπνάει αμέσως, κούνια, αλλαξιέρα, καναπέ, κρεβάτι, πορτ-μπεμπέ, play gym... τπτ δεν δουλεύει. Νομίζω τρομάζει και νομίζει πως πέφτει όταν τον ακουμπάω-είναι μικρός ακόμα και τον βάζω ανάσκελα για ύπνο, χτες μόνο τον άφησα μπρούμυτα και κοιμήθηκε, αλλά ήμουν από πάνω του αναγκαστικά. Με θηλασμό λοιπόν ανά 2ώρες, και χωρίς να κοιμάται αν δεν είναι πάνω μου, δεν προλαβαίνω να κάνω τπτ, κι αρχίζω και κουράζομαι η αλήθεια. Αν έχεις κάποιο τιπ, εκτός απο υπομονή😅, σε εκλιπαρώ πες!

@Sotiria2004 Πόσο ζήλεψα με τις ώρες ύπνου της μικρής σου δε λέγεται!😁 Μπράβο στην κοριτσάρα σου! Τώρα που μπαίνει στον 4ο, να μας πεις αν βιώσετε αυτήν την παλινδρόμηση ύπνου. Αλήθεια, το λεγόμενο μεγάλο άλμα του 3ου μήνα, το καταλάβατε, και αν ναι, πώς;

@konstantinaVE Δοντάκι ήδη η μικρούλα σου; Ψυχούλα μου! Λογικό τότε να μην κοιμάται τόσο καλά. Είχες δει κάποια σημάδια από πριν; Αναρωτιέμαι αν κι ο δικός μου, τώρα 11 εβδομάδων, έχει θέμα με τα ούλα του γιατί είναι αρκετά ανήσυχος κι ορμάει στα χεράκια του σαν να μην υπάρχει αύριο, κι σκεφτόμουν να πάρω τα λεγόμενα rings για δάγκωμα, τα έχει δοκιμάσει κάποια κοπέλα να μας πει σχετικά;

Καλησπέρα κι από μένα!

Σχετικά με τον ύπνο την ημέρα.. εάν λέγεται ύπνος τα 3 45λεπτα που κοιμάται, το κατάφερα μετά από πολύ προσπάθεια και επίσης τον άφησα να κοιμάται μπρούμυτα γιατί αυτό είδα ότι του άρεσε και τον έκανε να νιώθει μεγαλύτερη ασφάλεια. Κατέβασα και μια εφαρμογή στο κινητό με λευκούς ήχους και του βάζω να ακούει τον ήχο της σκούπας και έτσι ηρεμεί. όμως μου κάνει μόνο έναν κύκλο ύπνου. δηλαδή στο 45 λεπτο έχει ξυπνήσει και δεν πολύ θέλει να ξανακοιμηθεί. Ενα άλλο που κάνω είναι να τον κρατάω επάνω μου όρθια όταν έρχεται η ώρα του να κοιμηθεί και να μην του μιλάω καθόλου. Έτσι ακούγεται μόνο ο ήχος από το κινητό.

Στην αρχή μου κλαψούριζε λίγο (γρκίνια όχι πλάνταγμα) και μετά ανακάλυψε ότι μπορεί να νανουρίζεται πιπιλώντας το δάχτυλο του κι έτσι μου ψιλοκοιμάται.. το βράδυ είναι καλύτερα τα πράγματα αλλά δεν καταφέρνω να τον βάλω για ύπνο μετά τις 18:30. έτσι κοιμάται για βράδυ 18:30-3:30 και μετά ξυπνάει τρώει και κοιμάται έως τις 6:30. αυτό ήταν.. μετά αρχίζει ο ωραιότατος γολγοθάς της ημέρας και του 45λεπτου..:P 

πόσο είναι ο δικός σου;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 ώρες, ο/η Karmeliet είπε:

Καλημέρα κι από εμένα! Παρακολουθώ τα νέα σας αλλά δεν προλαβαίνω να γράψω με το τερατάκι μου.

Λοιπόν, μου λύθηκε πολύ μεγάλη απορία με την αναφορά σου στην παλινδρόμηση ύπνου. Είχε τύχει να δω αναφορές για πολύ ανήσυχα μωρά μεταξύ 15-19 εβδομάδας, με έμφαση την 17η, αλλά κοιτούσα σχετικές πληροφορίες στο ίντερνετ για άλμα στον 4ο μήνα και δεν έβρισκα κάτι ιδιαίτερο, μόνο αναφορές στο μεγάλο άλμα του 3ου μήνα και μετά του 6ου. Και τώρα συνειδητοποιώ πως ό,τι διάβαζα μάλλον είχε να κάνει με παλινδρόμηση ύπνου. Από ό,τι κατάλαβα, είναι η περίοδος κατά την οποία αλλάζει η φύση του ύπνου του μωρού, και σιγά σιγά ο ύπνος τους μοιάζει με αυτόν των ενήλικων. Και δυστυχώς, μπορεί να διαρκέσει αρκετά αυτή η περίδος μετάβασης, καλό μας κουράγιο 😬

Ήθελα να σε ρωτήσω, πώς τον κατάφερες τον μικρούλη σου και κοιμάται την ημέρα; Ή απλά μεγάλωσε και του είναι πιο εύκολο; Ο μπεμπάκος μου κοιμάται σχετικά τα βράδια, αλλά την ημέρα είναι δράμα, κοιμάται πάνω μου μετά τον θηλασμό, και όπου και να τον ακουμπήσω ξυπνάει αμέσως, κούνια, αλλαξιέρα, καναπέ, κρεβάτι, πορτ-μπεμπέ, play gym... τπτ δεν δουλεύει. Νομίζω τρομάζει και νομίζει πως πέφτει όταν τον ακουμπάω-είναι μικρός ακόμα και τον βάζω ανάσκελα για ύπνο, χτες μόνο τον άφησα μπρούμυτα και κοιμήθηκε, αλλά ήμουν από πάνω του αναγκαστικά. Με θηλασμό λοιπόν ανά 2ώρες, και χωρίς να κοιμάται αν δεν είναι πάνω μου, δεν προλαβαίνω να κάνω τπτ, κι αρχίζω και κουράζομαι η αλήθεια. Αν έχεις κάποιο τιπ, εκτός απο υπομονή😅, σε εκλιπαρώ πες!

@Sotiria2004 Πόσο ζήλεψα με τις ώρες ύπνου της μικρής σου δε λέγεται!😁 Μπράβο στην κοριτσάρα σου! Τώρα που μπαίνει στον 4ο, να μας πεις αν βιώσετε αυτήν την παλινδρόμηση ύπνου. Αλήθεια, το λεγόμενο μεγάλο άλμα του 3ου μήνα, το καταλάβατε, και αν ναι, πώς;

@konstantinaVE Δοντάκι ήδη η μικρούλα σου; Ψυχούλα μου! Λογικό τότε να μην κοιμάται τόσο καλά. Είχες δει κάποια σημάδια από πριν; Αναρωτιέμαι αν κι ο δικός μου, τώρα 11 εβδομάδων, έχει θέμα με τα ούλα του γιατί είναι αρκετά ανήσυχος κι ορμάει στα χεράκια του σαν να μην υπάρχει αύριο, κι σκεφτόμουν να πάρω τα λεγόμενα rings για δάγκωμα, τα έχει δοκιμάσει κάποια κοπέλα να μας πει σχετικά;

Εμένα το βράδυ από την μέρα που ήρθαμε σπίτι 8.30 την κάνουμε μπάνιο, με μασάζ μετά και μετά γάλα.. Ακόμα και να μην είναι η ώρα της την δίνουμε έστω και λίγο... Και την παίρνει ο ύπνος... 

Το έχει μάθει ότι μόλις κάνει μπάνιο θα φάει κσι ύπνος, συνήθεια φαντάζομαι έγινε... 

Παλλινδρομηση δεν έχει άλλα πολλές φορές επειδή πλέον είναι στην φάση που προσπαθεί να σηκωθεί βγάζει γουλιες συνέχεια γιατί ζορίζεται κάτι που δεν μου το έκανε πριν.. 

Στον τρίτο μηνα το μόνο που μου άλλαξε είναι ότι τρώει τα χέρια της σαν τρελή, πιπίλα δεν πήρε ποτέ κάνει μπλιαχ και την πεταει

Θα συμφωνήσω με την Κωνσταντίνα ότι και εμένα αν δεν την κοιτάω και δεν την δίνω σημασία κοιμάται μέσα στην μέρα αλλά πολυυυυυυυ σπάνια, όλη μέρα προσπαθεί να σηκωθεί, μιλάμε για κοιλιακούς όχι αστεια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 ώρες, ο/η Klimentini είπε:

Καλησπέρα κι από μένα!

Σχετικά με τον ύπνο την ημέρα.. εάν λέγεται ύπνος τα 3 45λεπτα που κοιμάται, το κατάφερα μετά από πολύ προσπάθεια και επίσης τον άφησα να κοιμάται μπρούμυτα γιατί αυτό είδα ότι του άρεσε και τον έκανε να νιώθει μεγαλύτερη ασφάλεια. Κατέβασα και μια εφαρμογή στο κινητό με λευκούς ήχους και του βάζω να ακούει τον ήχο της σκούπας και έτσι ηρεμεί. όμως μου κάνει μόνο έναν κύκλο ύπνου. δηλαδή στο 45 λεπτο έχει ξυπνήσει και δεν πολύ θέλει να ξανακοιμηθεί. Ενα άλλο που κάνω είναι να τον κρατάω επάνω μου όρθια όταν έρχεται η ώρα του να κοιμηθεί και να μην του μιλάω καθόλου. Έτσι ακούγεται μόνο ο ήχος από το κινητό.

Στην αρχή μου κλαψούριζε λίγο (γρκίνια όχι πλάνταγμα) και μετά ανακάλυψε ότι μπορεί να νανουρίζεται πιπιλώντας το δάχτυλο του κι έτσι μου ψιλοκοιμάται.. το βράδυ είναι καλύτερα τα πράγματα αλλά δεν καταφέρνω να τον βάλω για ύπνο μετά τις 18:30. έτσι κοιμάται για βράδυ 18:30-3:30 και μετά ξυπνάει τρώει και κοιμάται έως τις 6:30. αυτό ήταν.. μετά αρχίζει ο ωραιότατος γολγοθάς της ημέρας και του 45λεπτου..:P 

πόσο είναι ο δικός σου;;

Καλημέρα! 11εβδομάδων είναι το τερατάκι μου😍 Το πρόβημά μου δεν είνια ότι δνε κοιμάται με τπτ, αλλά ότι θα κοιμηθεί πάνω μου, κι αν πάω να τον ξαπλώσω ξυπνάει αμέσως, οπότε για να κοιμηθεί αναγκαστικά μέσα στην μέρα ριζώνω στον καναπέ για να κοιμηθεί, τουλάχιστον να ξεκουραστεί. Αλλά έτσι δουλειές δε γίνονται,κι εσύ φαντάζομαι με καταλαβαίνεις, δύσκολο χωρίς οικογένεια να βοηθήσει έστω και λίγο όταν χρειαστεί. Αυτο λέμε με τον σύντροφό μου, αν αρρωστήσει ένας από του 2μας, τι θα κάνουμε😬

Κι εμείς για Δεκέμβριο λέγαμε να κατέβουμε, αλλά τώρα δεν έχω ιδέα, θα περιμέουμε μέχρι τελευταια στιγμή αναγκαστικά να αποφασίσουμε.

Πολύ λυπάμαι που σε απέλυσαν, αλλά δυστυχώς εξαρτάται από το συμβόλαιο που είχες, κάποιοι τύποι συμβολάιων τους δίνουν το δικαίωμα να μπορούν να απολύσουν χωρίς νομικό θέμα. Μακάρι στην περίπτωσή σου να ήταν παράνομο, γιατί τότε δεν υπάρχει περίπτωση να μη δικαιωθείς. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Karmeliet καλώς ήρθες στον κόσμο μου!!!! Ακριβώς τα ίδια περνάω 4 μήνες... Αυτή τη στιγμή που σας γράφω είναι.ξαπλωμενη στη σεζλονγκ του καναπέ. Κοιμάται εδώ κι ένα δίωρο πάνω μου. Χθες έκατσα σχεδόν 4 ώρες ακουνητη. Κατουριομουν, πονούσε ο ώμος μου.... Μόλις.κανω να την αφήσω κλαίει. 

Στο δωμάτιο βέβαια την αφήνω πλέον με μεγαλύτερη ευκολία στο.λικνο, αρκεί να με κοιτάζει και να της κρατάω το χεράκι. Και πάλι όμως δέσμια ειμαι. Δουλειές κάνω όταν είναι ο άντρας μου εδώ ή φωνάζω την πεθερά μου για λιγάκι (δεν το προτιμώ αλλά ύστατη λύση). Το μόνο που μερικές φορές πετυχαίνει για κάνα τέταρτο είναι το καρότσι. Την παίρνω μαζί μου στην κουζίνα κι εγώ πλένω μαγειρεύω κλπ. Αλλα κι αυτο ΑΝ θα πιάσει....

Κι όλα αυτά όχι για να μην κλάψει αυτή, αλλά γιατί δεν αντέχω εγώ... Την τελευταία φορά που μου έκανε υστερικό κλαμα, με κοιτούσε κατάματα και γκαζωνε χειρότερα σα να μου τα χωνε, ήμουν και εγώ κουρασμένη απ'όλη την ημέρα και με τρέλανε στο σημείο που άρχισα να φωνάζω.... Δε θέλω όμως να χάνω τον ελεγχο..μου έχει.τυχει 2-3 φορές κι ειλικρινά νιώθω απαίσια. Έχουν σπάσει τα νευρα μου από πολλά πράγματα και έτσι προτιμώ να κάθομαι σαν την κλωσσα ακουνητη παρά να τσιριζει αυτή να νευριάζω εγώ και άκρη να μη βγαίνει. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 57 λεπτά, ο/η Sotiria2004 είπε:

Εμένα το βράδυ από την μέρα που ήρθαμε σπίτι 8.30 την κάνουμε μπάνιο, με μασάζ μετά και μετά γάλα.. Ακόμα και να μην είναι η ώρα της την δίνουμε έστω και λίγο... Και την παίρνει ο ύπνος... 

Το έχει μάθει ότι μόλις κάνει μπάνιο θα φάει κσι ύπνος, συνήθεια φαντάζομαι έγινε... 

Παλλινδρομηση δεν έχει άλλα πολλές φορές επειδή πλέον είναι στην φάση που προσπαθεί να σηκωθεί βγάζει γουλιες συνέχεια γιατί ζορίζεται κάτι που δεν μου το έκανε πριν.. 

Στον τρίτο μηνα το μόνο που μου άλλαξε είναι ότι τρώει τα χέρια της σαν τρελή, πιπίλα δεν πήρε ποτέ κάνει μπλιαχ και την πεταει

Θα συμφωνήσω με την Κωνσταντίνα ότι και εμένα αν δεν την κοιτάω και δεν την δίνω σημασία κοιμάται μέσα στην μέρα αλλά πολυυυυυυυ σπάνια, όλη μέρα προσπαθεί να σηκωθεί, μιλάμε για κοιλιακούς όχι αστεια

Καλημέρα! Από κοιλιακούς κι εμείς καλά πάμε, δεν έχω παράπονο, είναι δυνατό το αντράκι μου χιχιχι 💪 Ρε συ, κι εμένα πιπιλάει τα χέρια του σαν να μην υπάρχει αύριο, γι' αυτό αναρωτιόμουν αν είναι από τα ούλα του...μιλάμε για λύσσα, όχι αστεία 😄 Πιπίλα κι εγώ δεν ήθελα να δώσω, χτες επειδή ήμουν κουρασμένη και μου βγήκε ένταση, την αποστείρωσα και του έδωσα για 2', δεν ξετρελάθηκε, αλλά καλό είναι να την έχουμε εύκαιρη για ώρα ανάγκης, πχ αεροπορικό ταξίδι.

Εμείς δεν τον κάνουμε μπάνιο καθημερινά, μας είχαν πει στην αρχή πως δεν κάνει γιατί είναι πολύ ευαίσθητο το δερματάκι τους, για ξηρότητα. Σα έχει πει ο παιδίατρος πως δεν υπάρχει θέμα για μπανάκι καθημερινά; Θα ρωτήσω κι εγώ στον επόμενο έλεγχο να δω τι θα μου πουν. Αλλά ευτυχώς με τον βραδινό ύπνο δεν έχουμε θέμα, κοιμάται σχετικά καλά, από 5-7 ώρες συνεχόμενες. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η konstantinaVE είπε:

@Karmeliet καλώς ήρθες στον κόσμο μου!!!! Ακριβώς τα ίδια περνάω 4 μήνες... Αυτή τη στιγμή που σας γράφω είναι.ξαπλωμενη στη σεζλονγκ του καναπέ. Κοιμάται εδώ κι ένα δίωρο πάνω μου. Χθες έκατσα σχεδόν 4 ώρες ακουνητη. Κατουριομουν, πονούσε ο ώμος μου.... Μόλις.κανω να την αφήσω κλαίει. 

Στο δωμάτιο βέβαια την αφήνω πλέον με μεγαλύτερη ευκολία στο.λικνο, αρκεί να με κοιτάζει και να της κρατάω το χεράκι. Και πάλι όμως δέσμια ειμαι. Δουλειές κάνω όταν είναι ο άντρας μου εδώ ή φωνάζω την πεθερά μου για λιγάκι (δεν το προτιμώ αλλά ύστατη λύση). Το μόνο που μερικές φορές πετυχαίνει για κάνα τέταρτο είναι το καρότσι. Την παίρνω μαζί μου στην κουζίνα κι εγώ πλένω μαγειρεύω κλπ. Αλλα κι αυτο ΑΝ θα πιάσει....

Αχαχαχχχα, η πρώτη παράγραφος... η καθημερινότητά μου! Το καρότσι και σ'εμάς δουλεύει, αλλά μόνο αν βγούμε έξω βόλτα και περπατάμε για αρκετή ώρα. Νομίζω του αρέσει πολύ ο δροσερός, φρέσκος αέρας. Με το που τον βάζω όμως σπίτι, ξυπνάει αμέσως. Χτες όμως, τον άφησα στην αυλή όταν γυρίσαμε γιατί δεν είχε πολύ κρύο, να δω τι θα κάνει και κοιμήθηκε για μια ώρα+ σίγουρα, και μαγείρεψα με την ησυχία μου😁Σήμερα που έχει ήλιο θα τ ξαναδοκιμάσω. Πρόσκαιρη λύση βέβαια, μέχρι να χειμωνιάσει κανονικά εδώ, αλλά μακάρι να δουλέψει και να μην έτυχε χτες!

Αχ μωρέ, είναι κουραστική περίοδος, όλες μου είχαν πει υπομονή το πρώτο εξάμηνο. Αλλά είμαι σίγουρη πως μετά θα μας λείπει αυτη η αίσθηση, τα μικροσκοπικά μωράκια μας που δεν μπορούν παρά μόνο στην αγκαλιά μας❤️

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 λεπτά, ο/η Karmeliet είπε:

Αχαχαχχχα, η πρώτη παράγραφος... η καθημερινότητά μου! Το καρότσι και σ'εμάς δουλεύει, αλλά μόνο αν βγούμε έξω βόλτα και περπατάμε για αρκετή ώρα. Νομίζω του αρέσει πολύ ο δροσερός, φρέσκος αέρας. Με το που τον βάζω όμως σπίτι, ξυπνάει αμέσως. Χτες όμως, τον άφησα στην αυλή όταν γυρίσαμε γιατί δεν είχε πολύ κρύο, να δω τι θα κάνει και κοιμήθηκε για μια ώρα+ σίγουρα, και μαγείρεψα με την ησυχία μου😁Σήμερα που έχει ήλιο θα τ ξαναδοκιμάσω. Πρόσκαιρη λύση βέβαια, μέχρι να χειμωνιάσει κανονικά εδώ, αλλά μακάρι να δουλέψει και να μην έτυχε χτες!

Αχ μωρέ, είναι κουραστική περίοδος, όλες μου είχαν πει υπομονή το πρώτο εξάμηνο. Αλλά είμαι σίγουρη πως μετά θα μας λείπει αυτη η αίσθηση, τα μικροσκοπικά μωράκια μας που δεν μπορούν παρά μόνο στην αγκαλιά μας❤️

 

Κι εμάς.κοιμαται συνήθως στη βόλτα αλλά όχι πάντα. Όπως λες θα μου λείψει αλλά έχουν δίκιο κι όσοι μου λένε τι θα γίνει όταν πας για δουλειά;;; Της κάνουμε κακό εν μέρει... Το να πω... Δύσκολες οι ισορροπίες. Να ακούς γκρίνια κι ΑΝ πιάσει; Να είσαι ήρεμη αλλά να μην κάνεις τίποτα;; Πφφφ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...