Μετάβαση σε περιεχόμενο

Recommended Posts

στις πριν 38 λεπτά, ο/η Angelina85 είπε:

Γεια σας κορίτσια! Κ εμένα σφίγγεται κ κλαίει όταν ενεργείται. Ευτυχώς όχι κάθε φορά.  Κατά τα άλλα το βράδυ κοιμάται σερί 4 ώρες κ όλοι μου λένε ότι για νεογέννητο είναι πολύ, πολύ καλά. 

και την ημέρα; πως τα πάτε;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 2.3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εμάς άλλες φορές κοιμάται σερί δίωρα, τρίωρα κι άλλες μας πάει με γκρίνια στο επόμενο γεύμα. Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί τα χαράματα ρουθουνιζει και ξεφυσαει και μιρλιζει. Και μάλιστα όταν της έχω κάνει ορό στο μπάνιο το βράδυ και έχω ρουφήξει τις μυξες... Μιλάμε πολύ σπαστικό. Μένω ξάγρυπνη να δω τι έχει, τι φταίει, τι θελει....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 λεπτά, ο/η konstantinaVE είπε:

Εμάς άλλες φορές κοιμάται σερί δίωρα, τρίωρα κι άλλες μας πάει με γκρίνια στο επόμενο γεύμα. Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί τα χαράματα ρουθουνιζει και ξεφυσαει και μιρλιζει. Και μάλιστα όταν της έχω κάνει ορό στο μπάνιο το βράδυ και έχω ρουφήξει τις μυξες... Μιλάμε πολύ σπαστικό. Μένω ξάγρυπνη να δω τι έχει, τι φταίει, τι θελει....

κι εμάς τι ίδιο με τον ύπνο.. γιαυτο έγραψα εδώ αναρρωτουμενη εάν είναι φυσιολογικό... τι να πω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Klimentini είπε:

και την ημέρα; πως τα πάτε;

Στη διάρκεια της ημέρας μπορεί να μη κοιμηθεί μέχρι το επόμενο γεύμα. Λίγο αγκαλιά, λίγη γκρίνια, καμία βολτίτσα αν δεν έχει ζέστη Κ τη βγάζουμε. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η evi1996 είπε:

Κορίτσια τι κάνετε ;; Εσάς τα μωράκια σας σφίγγονται και ζορίζονται σαν να θέλουν να κάνουν κακά και κοκκινίζουν ;;; 

Καλησπέρα, Εμένα το έκανε και έκανε και γουλιτσες μετά και η γιατρός μας έδωσε ειδικό γάλα το frisolac ac τώρα είμαστε μια χαρά... 

28 ημερών 4680 βάρος 58εκ ύψος, μόλις γυρίσαμε από την γιατρό μας.. 

Πρώτο εμβόλιο 16 Σεπτεμβρίου 😪

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Angelina85 τελικά τον θηλασμο τον έκοψες;

Δεν παρακολουθώ καθόλου την συζήτηση τώρα με το μωρό διαβάζω ότι προλάβω... 

Ξερει καμία κανένα νέο από την Αθηνά; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Sotiria2004 είπε:

@Angelina85 τελικά τον θηλασμο τον έκοψες;

Δεν παρακολουθώ καθόλου την συζήτηση τώρα με το μωρό διαβάζω ότι προλάβω... 

Ξερει καμία κανένα νέο από την Αθηνά; 

Γεια σου @Sotiria2004 ! Συνέχιζα την προσπάθεια χωρίς να έχει αυξηθεί η παραγωγή μου. Τελικώς από εχθές τον διέκοψα γιατί ξεκίνησα αγωγή με κορτιζονή λόγω αλλεργικής αντίδρασης στην επισκληριδιο. Είχα μετά τον τοκετο εξανθήματα τα οποία προσπαθούσα να αντιμετωπίσω με τοπική αγωγή. Χθες όμως ήταν σε μεγάλη έξαρση κ η δυσφορία μου μεγάλη οπότε κ πήγα σε δερματολόγο. Αν κ πέρασαν 23 ημέρες από τον τοκετό η γιατρός είπε ότι είναι αντίδραση στην επισκληριδιο! Ξεκίνησα φάρμακα δια στόματος κ αλοιφές οπότε δεν ήθελα σε καμία περίπτωση να επιβαρυνθεί η μικρή μου με κορτιζόνη. Θεώρησα ότι ηταν άλλος ενας λογος να  σταματήσω την προσπάθεια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Angelina85 είπε:

Γεια σου @Sotiria2004 ! Συνέχιζα την προσπάθεια χωρίς να έχει αυξηθεί η παραγωγή μου. Τελικώς από εχθές τον διέκοψα γιατί ξεκίνησα αγωγή με κορτιζονή λόγω αλλεργικής αντίδρασης στην επισκληριδιο. Είχα μετά τον τοκετο εξανθήματα τα οποία προσπαθούσα να αντιμετωπίσω με τοπική αγωγή. Χθες όμως ήταν σε μεγάλη έξαρση κ η δυσφορία μου μεγάλη οπότε κ πήγα σε δερματολόγο. Αν κ πέρασαν 23 ημέρες από τον τοκετό η γιατρός είπε ότι είναι αντίδραση στην επισκληριδιο! Ξεκίνησα φάρμακα δια στόματος κ αλοιφές οπότε δεν ήθελα σε καμία περίπτωση να επιβαρυνθεί η μικρή μου με κορτιζόνη. Θεώρησα ότι ηταν άλλος ενας λογος να  σταματήσω την προσπάθεια.

περαστικά σου .. κι εγώ παλεύω με την παραγωγή ακόμα... τζίφος. όλοι λένε πως δεν υπάρχει "δεν έχω γάλα", υπάρχει λάθος τεχνική. δεν ξέρω τι να πω, έχω δοκιμάσει κυριολεκτικά τα πάντα. αλλά πλέον δεν θέλω να με παίρνει από κάτω και απλά δέχομαι ότι θα πίνει ως επι το πλείστον ξένο και λίγο δικό μου.. έως ελάχιστο δηλ..

:(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Klimentini είπε:

περαστικά σου .. κι εγώ παλεύω με την παραγωγή ακόμα... τζίφος. όλοι λένε πως δεν υπάρχει "δεν έχω γάλα", υπάρχει λάθος τεχνική. δεν ξέρω τι να πω, έχω δοκιμάσει κυριολεκτικά τα πάντα. αλλά πλέον δεν θέλω να με παίρνει από κάτω και απλά δέχομαι ότι θα πίνει ως επι το πλείστον ξένο και λίγο δικό μου.. έως ελάχιστο δηλ..

:(

Σε ευχαριστώ πολύ! Να μη σε παίρνει από κάτω...σε αντίθεση με εμένα καταβάλλεις φιλότιμη προσπάθεια όσον αφορά στο θηλασμό κ έχεις δοκιμάσει όπως λες τα πάντα. Το παιδάκι σου έστω κ με αυτό το ελάχιστο κ φυσικά με το συμπλήρωμα θα είναι μια χαρά! Όταν είπα στεναχωρημένη στη νεογνολογο ότι έχω ελάχιστο γάλα ήταν ιδιαίτερα καθησυχαστική κ με διαβεβαιώσε ότι η μικρή μου θα είναι μια χαρά κ χωρίς αυτό. Δυστυχώς ο θηλασμός είναι ένα μεγάλο στοίχημα κ κάποιες δεν καταφέρνουμε να το κερδίσουμε. Προχωράμε παρακάτω με θετική διάθεση. Μην αφήνεις να σε καταβάλλει όλο αυτό.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 ώρες, ο/η Angelina85 είπε:

Γεια σου @Sotiria2004 ! Συνέχιζα την προσπάθεια χωρίς να έχει αυξηθεί η παραγωγή μου. Τελικώς από εχθές τον διέκοψα γιατί ξεκίνησα αγωγή με κορτιζονή λόγω αλλεργικής αντίδρασης στην επισκληριδιο. Είχα μετά τον τοκετο εξανθήματα τα οποία προσπαθούσα να αντιμετωπίσω με τοπική αγωγή. Χθες όμως ήταν σε μεγάλη έξαρση κ η δυσφορία μου μεγάλη οπότε κ πήγα σε δερματολόγο. Αν κ πέρασαν 23 ημέρες από τον τοκετό η γιατρός είπε ότι είναι αντίδραση στην επισκληριδιο! Ξεκίνησα φάρμακα δια στόματος κ αλοιφές οπότε δεν ήθελα σε καμία περίπτωση να επιβαρυνθεί η μικρή μου με κορτιζόνη. Θεώρησα ότι ηταν άλλος ενας λογος να  σταματήσω την προσπάθεια.

Δεν πειράζει... Ήταν γραφτό... Περαστικά σου και πάνω από όλα η υγεία μας... 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ρε κορίτσια βοήθεια.. ποσό τρώνε τα παιδιά σας; εμένα ζητάει φαγητό Συνέχεια και φοβάμαι μην ξεπερνάω τα όρια.. χθες έφτασε τα 780 μλ φόρμουλα+ κάτι ψηλά από το στήθος και σήμερα έτσι όπως πάει θα φάει 800 μλ. 

η παιδίατρος( πήρα τηλ ελληνίδα παιδίατρο μετά τις πατάτες που έκανε η Δανέζα παιδιατρος) μου είπε ότι για την ηλικία τους τρώνε μέχρι 700.  τι στο καλό; 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Klimentini είπε:

ρε κορίτσια βοήθεια.. ποσό τρώνε τα παιδιά σας; εμένα ζητάει φαγητό Συνέχεια και φοβάμαι μην ξεπερνάω τα όρια.. χθες έφτασε τα 780 μλ φόρμουλα+ κάτι ψηλά από το στήθος και σήμερα έτσι όπως πάει θα φάει 800 μλ. 

η παιδίατρος( πήρα τηλ ελληνίδα παιδίατρο μετά τις πατάτες που έκανε η Δανέζα παιδιατρος) μου είπε ότι για την ηλικία τους τρώνε μέχρι 700.  τι στο καλό; 

 

Ποσο ημερων ειναι το μωράκι σου??? Και μενα απο χτες τα ιδια ειναι κολλημένος στο στηθος μου! Και πινει και 270 φορμουλα! Νομιζω περναμε το πρωτο αλμα!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Klimentini είπε:

ρε κορίτσια βοήθεια.. ποσό τρώνε τα παιδιά σας; εμένα ζητάει φαγητό Συνέχεια και φοβάμαι μην ξεπερνάω τα όρια.. χθες έφτασε τα 780 μλ φόρμουλα+ κάτι ψηλά από το στήθος και σήμερα έτσι όπως πάει θα φάει 800 μλ. 

η παιδίατρος( πήρα τηλ ελληνίδα παιδίατρο μετά τις πατάτες που έκανε η Δανέζα παιδιατρος) μου είπε ότι για την ηλικία τους τρώνε μέχρι 700.  τι στο καλό; 

 

Μου είπε η γιατρός ότι μέχρι και 1 λίτρο μπορώ να δώσω.. Αν το ζητάει.. 

Εγω έχω ένα άλλο θέμα βρε κορίτσια.. 

Ήρθε σε καμία σας περίοδος; έχω αίμα αλλά κόκκινο.. Όχι σαν της περιόδου που είχα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Ampempa είπε:

Ποσο ημερων ειναι το μωράκι σου??? Και μενα απο χτες τα ιδια ειναι κολλημένος στο στηθος μου! Και πινει και 270 φορμουλα! Νομιζω περναμε το πρωτο αλμα!! 

6 εβδομάδων είναι και ζητάει φαΐ συνέχεια... 270 το 24ωρο; ποσό είναι εσένα;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Sotiria2004 είπε:

Μου είπε η γιατρός ότι μέχρι και 1 λίτρο μπορώ να δώσω.. Αν το ζητάει.. 

Εγω έχω ένα άλλο θέμα βρε κορίτσια.. 

Ήρθε σε καμία σας περίοδος; έχω αίμα αλλά κόκκινο.. Όχι σαν της περιόδου που είχα. 

φαντάζομαι δεν μετράς ποσό της δίνει ε; περίοδος όχι ακόμα και σήμερα αναρωτιόμουν ποτέ θα μου έρθει;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Klimentini είπε:

6 εβδομάδων είναι και ζητάει φαΐ συνέχεια... 270 το 24ωρο; ποσό είναι εσένα;

Χτες γιναμε 1 μηνα!!! Τον θηλαζω ολη μερα, οπότε θελει! Ζυγιστηκαμε χτες και πήρε 320 γραμμαρια σε μια εβδομάδα, νομιζω στο πρωτο αλμα αναπτυξης ειμαστε!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 43 λεπτά, ο/η Ampempa είπε:

Χτες γιναμε 1 μηνα!!! Τον θηλαζω ολη μερα, οπότε θελει! Ζυγιστηκαμε χτες και πήρε 320 γραμμαρια σε μια εβδομάδα, νομιζω στο πρωτο αλμα αναπτυξης ειμαστε!! 

χμ.... τι να πω.. φαταουλες τα μωράκια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Klimentini είπε:

φαντάζομαι δεν μετράς ποσό της δίνει ε; περίοδος όχι ακόμα και σήμερα αναρωτιόμουν ποτέ θα μου έρθει;;

Κάνω 150 και όσο πιει πάνω κάτω 120 κάθε 3 με 4 ώρες πίνει... Απλά μου είπε η γιατρόσ ότι στο σύνολο μέχρι και λίτρο είναι οκ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια.. ίσως θα πρέπει να γράφω σε άλλο θεματάκι αλλά τόσο καιρό εδώ που είμαστε, νιώθω καλά μαζί σας.

Σήμερα γύρισα από το πρώτο τσεκ απ του παιδιού.. και είναι 4.600 σε βάρος!!! ε βέβαια αφού τρώει σαν βόδι χαχαα εσάς ποσό είναι τα δικά σας; Ο δικός μου είναι 6 εβδομάδων 52 εκατοστά και όπως είπα και πιο πάνω 4600 σε βάρος. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια μου!! Πώς τα πάτε με τα μπεμπακια σας;

Εμείς 4/8 που πήγαμε παιδίατρο ήμασταν 4880 και 54 εκατοστά,τώρα την Πέμπτη θα ξαναπάμε, λογικά θα κάνουμε και το πρώτο εμβόλιο...σήμερα ξεκινάμε και φυσιοθεραπεία για το χεράκι της!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 24/8/2020 at 3:24 ΜΜ, ο/η Mariaira είπε:

Καλησπέρα κορίτσια μου!! Πώς τα πάτε με τα μπεμπακια σας;

Εμείς 4/8 που πήγαμε παιδίατρο ήμασταν 4880 και 54 εκατοστά,τώρα την Πέμπτη θα ξαναπάμε, λογικά θα κάνουμε και το πρώτο εμβόλιο...σήμερα ξεκινάμε και φυσιοθεραπεία για το χεράκι της!

Καλή και γρήγορη ανάρρωση να έχει η μπεμπα σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κι από εμένα κορίτσια! Τι κάνετε εσείς και τα μπεμπουδάκια σας; Τα κορίτσια που ακόμα περιμένουν να γεννήσουν; Εκτός από την @Princess28 πριμένουμε κάποια άλλη κοπέλα;

Εμένα, όπως είχα αναφέρει θα με πήγαιναν με πρόκληση εάν έφτανα τις 39 εβδομάδες αλλά ο μπέμπης είχε άλλα σχέδια. Την προηγούμενη Δευτέρα είχα κολπική εξέταση και δεν είχα καθόλου διαστολή, ο τράχηλος μεν μαλακός αλλά μόλις είχε αρχίσει να ανοίγει. Τρίτη είχα κανονίσει ραντεβού με τον γυναικολόγο, να με εξετάσει και να κανονίσουμε ημερομηνία αλλά τα νερά έσπασαν αναπάντεχα Δευτέρα βράδυ. Πριν καν προλάβω να το συνειδητοποιήσω ξεκίνησαν οι συσπάσεις δυνατά. Δυστυχώς με χτύπησαν μόνο πίσω χαμηλά μέση (back labor) και όχι χαμηλα στην κοιλιά, και ο πόνος ήταν απερίγραπτος. Μετά από πολύ ταλαιπωρία, 2 φορές επισκληρίδιο και σχεδόν 23 ώρες από τη στιγμή που έσπασαν τα νερά, γεννήθηκε ο μπέμπης μας!

Την επόμενη μέρα μας έδωσαν εξιτήριο και είμαστε σπίτι μας, προσπαθώντας να βρούμε τους ρυθμούς μας. Προς το παρον ο θηλασμός ευτυχώς πάει καλά, αν και λόγω μεγέθους στήθους δυσκολεύομαι αρκετά να βρω την κατάλληλη θέση κι έχω ήδη θέμα με την πλάτη μου, αλλά φαντάζομαι όσο περνάει ο καιρός θα μου είναι όλο και πιο άνετο. Θα ήθελα πάρα πολύ να έχουμε κάποιον δικό μας εδώ να μας βοηθήσει αυτό το πρώτο διάστημα, αλλά δυστυχώς λόγω της όλης κατάστασης με κοροναιό δεν ήταν εφικτό. Δύσκολη αυτή η φάση προσαρμογής και οι πρώτες εβδομάδες με το μωρό και προσπαθούμε να το αντιμετώπισουμε με ψυχραιμία και υπομονή.

Εύχομαι να είστε κι εσείς και τα μωράκια σας καλά, και να συνεχίσουμε να μιλάμε για τους προβληματισμούς μας/απορίες εδώ ή σε κάποιο άλλο θέμα, μιας και μοιραστήκαμε ήδη το όμορφο 9μηνο ταξίδι της εγκυμοσύνης. Σας φιλώ❤️  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 40 λεπτά, ο/η Karmeliet είπε:

Καλή και γρήγορη ανάρρωση να έχει η μπεμπα σου!

Σε ευχαριστώ πολύ! Αν και θα μας πάρει πολύ καιρό,ίσως κ χρόνο,για να επανέλθει το χεράκι της...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 λεπτά, ο/η Karmeliet είπε:

Καλησπέρα κι από εμένα κορίτσια! Τι κάνετε εσείς και τα μπεμπουδάκια σας; Τα κορίτσια που ακόμα περιμένουν να γεννήσουν; Εκτός από την @Princess28 πριμένουμε κάποια άλλη κοπέλα;

Εμένα, όπως είχα αναφέρει θα με πήγαιναν με πρόκληση εάν έφτανα τις 39 εβδομάδες αλλά ο μπέμπης είχε άλλα σχέδια. Την προηγούμενη Δευτέρα είχα κολπική εξέταση και δεν είχα καθόλου διαστολή, ο τράχηλος μεν μαλακός αλλά μόλις είχε αρχίσει να ανοίγει. Τρίτη είχα κανονίσει ραντεβού με τον γυναικολόγο, να με εξετάσει και να κανονίσουμε ημερομηνία αλλά τα νερά έσπασαν αναπάντεχα Δευτέρα βράδυ. Πριν καν προλάβω να το συνειδητοποιήσω ξεκίνησαν οι συσπάσεις δυνατά. Δυστυχώς με χτύπησαν μόνο πίσω χαμηλά μέση (back labor) και όχι χαμηλα στην κοιλιά, και ο πόνος ήταν απερίγραπτος. Μετά από πολύ ταλαιπωρία, 2 φορές επισκληρίδιο και σχεδόν 23 ώρες από τη στιγμή που έσπασαν τα νερά, γεννήθηκε ο μπέμπης μας!

Την επόμενη μέρα μας έδωσαν εξιτήριο και είμαστε σπίτι μας, προσπαθώντας να βρούμε τους ρυθμούς μας. Προς το παρον ο θηλασμός ευτυχώς πάει καλά, αν και λόγω μεγέθους στήθους δυσκολεύομαι αρκετά να βρω την κατάλληλη θέση κι έχω ήδη θέμα με την πλάτη μου, αλλά φαντάζομαι όσο περνάει ο καιρός θα μου είναι όλο και πιο άνετο. Θα ήθελα πάρα πολύ να έχουμε κάποιον δικό μας εδώ να μας βοηθήσει αυτό το πρώτο διάστημα, αλλά δυστυχώς λόγω της όλης κατάστασης με κοροναιό δεν ήταν εφικτό. Δύσκολη αυτή η φάση προσαρμογής και οι πρώτες εβδομάδες με το μωρό και προσπαθούμε να το αντιμετώπισουμε με ψυχραιμία και υπομονή.

Εύχομαι να είστε κι εσείς και τα μωράκια σας καλά, και να συνεχίσουμε να μιλάμε για τους προβληματισμούς μας/απορίες εδώ ή σε κάποιο άλλο θέμα, μιας και μοιραστήκαμε ήδη το όμορφο 9μηνο ταξίδι της εγκυμοσύνης. Σας φιλώ❤️  

Να σου ζήσει κορίτσι μου!!

Με λίγη υπομονή θα βρείτε τον ρυθμό σας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...