Μετάβαση σε περιεχόμενο

Σπερμοδιάγραμμα - γνώμες SOS!


Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια! Πριν 1.5 χρονο, μετα απο σχεδον 1 χρονο προσπαθειων, ειπαμε να ξεκινησουμε τις απαραιτητες εξετασεις για υπογονιμοτητα. Παει ο αντρας μου σε ενα γνωστο διαγνωστικο κεντρο συμβεβλημενο με τον εοππυ, κάνει το σπερμοδιαγραμμα και ολα μια χαρα!! 132 εκατ. σπερματοζωαρια, κινητοκοτητα μια χαρα και μορφολογια οριακη στο 14%. 

Μετα απο ερευνα ανακαλυπτουμε οτι εχω εγω θεμα και με σαλπιγγα και με διαφραγμα το οποιο το διορθωσαμε και ξαναξεκιναμε προσπαθειες.. παλι τιποτα! Οποτε λεω στον αντρα μου να παει να ξανακανει σπερμοδιαγραμμα σε ενα γνωστο κεντρο σπερματολογιας αυτη τη φορα.  Πηγαινει, το κανει και βγαινουν τα αποτελεσματα.... Πλήρως απαγοητευτικά!!! 66 εκατομ. μικροτερη κινητικοτητα και 1% μορφολογια  - τερατοζωοσπερμια! Παθαμε σοκ εμεις. Πως γινεται ρε κοριτσια???

Εχουμε τις επομενες μερες ραντεβου με ουρολογο οποτε πιστευω οτι θα μας δωσει λυση.. Ο γυναικολογος μου που της ειδε μας ειπε οτι εμπιστευεται καλυτερα το κεντρο γονιμοτητας απο το διαγνωστικο κεντρο και μας προτεινε  καταψυξη σπερματος και να το δουμε συντομα για εξωσωματικη! 

Εγω πιστευω οτι εχει γινει λαθος σε ενα απο τα δυο σπερμοδιαγραμματα. Θελω τις γνωμες ή τις εμπειριες σας γιατι μου φαινεται οτι κατι δεν παει καλα. Εχει παθει καμαι κατι παρομοιο? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσι μου φυσικά και γίνεται γιατί τα απλά διαγνωστικά  βάζουν το δείγμα σε υπολογιστή οπότε μπορεί να βγεί ότι να ναι αποτέλεσμα! Εμείς έτσι την πατήσαμε!!Τώρα 66 εκατομμύρια που γράφεις είναι ανά μλ; Γιατί αν είναι έτσι είναι μια χαρά!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 28 λεπτά, ο/η PAPA EVA είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Πριν 1.5 χρονο, μετα απο σχεδον 1 χρονο προσπαθειων, ειπαμε να ξεκινησουμε τις απαραιτητες εξετασεις για υπογονιμοτητα. Παει ο αντρας μου σε ενα γνωστο διαγνωστικο κεντρο συμβεβλημενο με τον εοππυ, κάνει το σπερμοδιαγραμμα και ολα μια χαρα!! 132 εκατ. σπερματοζωαρια, κινητοκοτητα μια χαρα και μορφολογια οριακη στο 14%. 

Μετα απο ερευνα ανακαλυπτουμε οτι εχω εγω θεμα και με σαλπιγγα και με διαφραγμα το οποιο το διορθωσαμε και ξαναξεκιναμε προσπαθειες.. παλι τιποτα! Οποτε λεω στον αντρα μου να παει να ξανακανει σπερμοδιαγραμμα σε ενα γνωστο κεντρο σπερματολογιας αυτη τη φορα.  Πηγαινει, το κανει και βγαινουν τα αποτελεσματα.... Πλήρως απαγοητευτικά!!! 66 εκατομ. μικροτερη κινητικοτητα και 1% μορφολογια  - τερατοζωοσπερμια! Παθαμε σοκ εμεις. Πως γινεται ρε κοριτσια???

Εχουμε τις επομενες μερες ραντεβου με ουρολογο οποτε πιστευω οτι θα μας δωσει λυση.. Ο γυναικολογος μου που της ειδε μας ειπε οτι εμπιστευεται καλυτερα το κεντρο γονιμοτητας απο το διαγνωστικο κεντρο και μας προτεινε  καταψυξη σπερματος και να το δουμε συντομα για εξωσωματικη! 

Εγω πιστευω οτι εχει γινει λαθος σε ενα απο τα δυο σπερμοδιαγραμματα. Θελω τις γνωμες ή τις εμπειριες σας γιατι μου φαινεται οτι κατι δεν παει καλα. Εχει παθει καμαι κατι παρομοιο? 

Καλησπέρα κορίτσι μου!!!

Λυπάμαι πολύ για όλα αυτά που πέρασες και εσύ..και εμείς έχουμε κάνει θεραπεία με βιταμίνη ειχαμε χαμηλή μορφολογία ολα τα υπόλοιπα ομως ειναι καλα!!Ο ανδρολογος ειναι αρμόδιος γι αυτά και θα σας βρει κάποια λύση.. μην απογοητεύεσαι.. πάντως η δική μου γνώμη ειναι να κάνετε και έναν υπέρηχο για κιρσοκηλη διοτι παιζει ρόλο..!!Όσο αναφορά για λάθος αποτελεσμάτων σιγουρα καποιο εχει κανει λαθος διοτι εχει μεγάλη απόκλιση..πηγαίνετε στον ανδρολογο να δείτε τι θα σας πει και βλέπεις τι θα κάνετε..

Σου εύχομαι ολόψυχα να πάνε όλα καλά και να μην χρειαστεί να ταλαιπωρηθείς αλλο,σύντομα να έχεις ένα μωράκι στην αγκαλιά σου?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 57 λεπτά, ο/η PAPA EVA είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Πριν 1.5 χρονο, μετα απο σχεδον 1 χρονο προσπαθειων, ειπαμε να ξεκινησουμε τις απαραιτητες εξετασεις για υπογονιμοτητα. Παει ο αντρας μου σε ενα γνωστο διαγνωστικο κεντρο συμβεβλημενο με τον εοππυ, κάνει το σπερμοδιαγραμμα και ολα μια χαρα!! 132 εκατ. σπερματοζωαρια, κινητοκοτητα μια χαρα και μορφολογια οριακη στο 14%. 

Μετα απο ερευνα ανακαλυπτουμε οτι εχω εγω θεμα και με σαλπιγγα και με διαφραγμα το οποιο το διορθωσαμε και ξαναξεκιναμε προσπαθειες.. παλι τιποτα! Οποτε λεω στον αντρα μου να παει να ξανακανει σπερμοδιαγραμμα σε ενα γνωστο κεντρο σπερματολογιας αυτη τη φορα.  Πηγαινει, το κανει και βγαινουν τα αποτελεσματα.... Πλήρως απαγοητευτικά!!! 66 εκατομ. μικροτερη κινητικοτητα και 1% μορφολογια  - τερατοζωοσπερμια! Παθαμε σοκ εμεις. Πως γινεται ρε κοριτσια???

Εχουμε τις επομενες μερες ραντεβου με ουρολογο οποτε πιστευω οτι θα μας δωσει λυση.. Ο γυναικολογος μου που της ειδε μας ειπε οτι εμπιστευεται καλυτερα το κεντρο γονιμοτητας απο το διαγνωστικο κεντρο και μας προτεινε  καταψυξη σπερματος και να το δουμε συντομα για εξωσωματικη! 

Εγω πιστευω οτι εχει γινει λαθος σε ενα απο τα δυο σπερμοδιαγραμματα. Θελω τις γνωμες ή τις εμπειριες σας γιατι μου φαινεται οτι κατι δεν παει καλα. Εχει παθει καμαι κατι παρομοιο? 

Πιο πιθανό μου φαίνεται να είναι σωστό στο δεύτερο κέντρο όπως σου είπαν σε ορισμένα μη εξειδικευμενα διαγνωστικά τα βάζουν σε μηχάνημα. 

Από τα στοιχεία που αναφέρεις (αν είναι ανά ml) το μόνο που μου φαίνεται να θέλει βελτίωση είναι η μορφολογία όπου οι φυσιολογικές τιμές πρέπει να είναι άνω του 4%. Το συγκεκριμένο ποσοστό βελτιώνεται με βιταμίνες που θα πρέπει να σου συστήσει ουρολόγος αφού πρώτα εξετάσει τον άνδρα σου και πάρει το ιστορικό του. 

Κατάψυξη από όσο ξερω συστήνουν σε άντρες που έχουν πρόβλημα στον αριθμό (κάτω από 15 εκατομμύρια ανά ml ίσως και κάτω από 5) και φαίνεται να υπάρχει και πρόβλημα στη σπερματογενεση. 

Εσείς με αυτούς τους αριθμούς (αν είναι ανά ml) μάλλον δεν ανήκετε σε αυτήν την κατηγορία. Βελτιώνοντας το ποσοστό των φυσιολογικων μορφών δε βλέπω το λόγο γιατί να μην μπορείτε να συνεχίσετε φυσιολογικα τις προσπάθειες σας.  

Θα πρέπει να επισκεφτείτε έναν ουρολόγο όμως για να σας πει εκείνος πώς μπορείτε να βελτιώσετε τη μορφολογία και να σας πει τι προτείνει και εκείνος. 

Δε νομίζω ότι πρέπει να αγχώνεσαι, βελτιώνεται η μορφολογία και τα υπόλοιπα νούμερα αν είναι ανά ml φαίνονται καλά. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κοριτσια! Ευχαριστω πολυ ολες για την αμεση απαντηση σας! Λοιπον το εγραψα λαθος, 19 εκατομμυρια ειναι ανα ml. Εντομεταξυ εχουμε προσπαθησει και κανουμε υγιεινη διατροφη, εχουμε χασει κιλα και ο αντρας μου κανει και πολυ ασκηση. Το τελευταιο 3μηνο εχει ξεκινησει και παιρνει καποια ειδικα συμπληρωματα διατροφης που ενισχυουν το σπερμα. Πραγματικα δεν ξερω τι αποτελεσματα θα εδειχνε και χωρις αυτες τις βιταμινες.... Σιγουρα θα κανουμε και υπερηχο για κηρσοκηλη, αν και που εχει κανει δεν του βρηκαν κατι, ισως ομως να μην τον ειδε κ ειδικος στο θεμα αυτο. Κ αυτος στο κεντρο σπερματολογιας και ο γυναικολογος μου μας ειπαν οτι μπορουμε απλα ειναι πολυ μικρες οι πιθανοτητες. Και επειδη πλησιαζουμε τα 35 και μπορει να ειναι χειροτερα αργοτερα καλυτερα να κανουμε κατι αμεσα...

Σας ευχαριστω πολυ για τις ευχες! Ευχομαι και για εσας τα καλυτερα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 λεπτά, ο/η PAPA EVA είπε:

Καλημερα κοριτσια! Ευχαριστω πολυ ολες για την αμεση απαντηση σας! Λοιπον το εγραψα λαθος, 19 εκατομμυρια ειναι ανα ml. Εντομεταξυ εχουμε προσπαθησει και κανουμε υγιεινη διατροφη, εχουμε χασει κιλα και ο αντρας μου κανει και πολυ ασκηση. Το τελευταιο 3μηνο εχει ξεκινησει και παιρνει καποια ειδικα συμπληρωματα διατροφης που ενισχυουν το σπερμα. Πραγματικα δεν ξερω τι αποτελεσματα θα εδειχνε και χωρις αυτες τις βιταμινες.... Σιγουρα θα κανουμε και υπερηχο για κηρσοκηλη, αν και που εχει κανει δεν του βρηκαν κατι, ισως ομως να μην τον ειδε κ ειδικος στο θεμα αυτο. Κ αυτος στο κεντρο σπερματολογιας και ο γυναικολογος μου μας ειπαν οτι μπορουμε απλα ειναι πολυ μικρες οι πιθανοτητες. Και επειδη πλησιαζουμε τα 35 και μπορει να ειναι χειροτερα αργοτερα καλυτερα να κανουμε κατι αμεσα...

Σας ευχαριστω πολυ για τις ευχες! Ευχομαι και για εσας τα καλυτερα!!!

Καλημέρα,ποια συμπληρώματα παίρνει ο σύζυγός σου?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσι μου εύχομαι σύντομα ευχάριστα νέα και χωρίς πολλές και άλλες μάλλον ταλαιπωρίες!! Δεν έχω ιδιετερη γνώση το μόνο που θα σου πω είναι πριν από ότι δειποτε να κάνει ξανά σπερμοδιαγραμα!! Όταν κάναμε προσπαθείς με τον άντρα μου κάναμε σπερμοδιαγραμα και ήταν 14 χιλιάδες μόνο και είχαμε τρελαθεί έψαχνα ουρολόγο οι γιατροί με έστελναν για εξωσωματική και ξανα κάναμε και ήταν 140 εκατομμύρια και όταν το συζητήσαμε στο κέντρο που κάναμε την εξέταση ξέρεις τι μου είπαν ξεχάσαμε την πρώτη φορά να βάλουμε ένα μηδενικό και για ένα μηδενικό εμείς όχι μόνο τρελάθηκαμαι αλλά ψάχναμε που να κάνουμε εξωσωματική αυτά από εμένα!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 30 λεπτά, ο/η Mamounitsa είπε:

Καλησπέρα κορίτσι μου εύχομαι σύντομα ευχάριστα νέα και χωρίς πολλές και άλλες μάλλον ταλαιπωρίες!! Δεν έχω ιδιετερη γνώση το μόνο που θα σου πω είναι πριν από ότι δειποτε να κάνει ξανά σπερμοδιαγραμα!! Όταν κάναμε προσπαθείς με τον άντρα μου κάναμε σπερμοδιαγραμα και ήταν 14 χιλιάδες μόνο και είχαμε τρελαθεί έψαχνα ουρολόγο οι γιατροί με έστελναν για εξωσωματική και ξανα κάναμε και ήταν 140 εκατομμύρια και όταν το συζητήσαμε στο κέντρο που κάναμε την εξέταση ξέρεις τι μου είπαν ξεχάσαμε την πρώτη φορά να βάλουμε ένα μηδενικό και για ένα μηδενικό εμείς όχι μόνο τρελάθηκαμαι αλλά ψάχναμε που να κάνουμε εξωσωματική αυτά από εμένα!! 

Ελεος δλδ!!! μας εχουν τρελανει!!! Ακου εκει ξεχασαν ενα μηδενικο! τι τραγικοι!!! Σιγουρα θα ξανακανουμε σπερμοδιαγραμμα πριν αποφασισουμε για εξωσωματικη, το θεμα ομως ειναι που να το κανουμε για να ξερουμε οτι θα βγει αξιοπιστο! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσι μου! Κι εμείς είμαστε σε δίλημμα αν θα πάμε σε απλό διαγνωστικό ή σε πιο εξειδικευμένο... Κι αυτό γιατί πριν λίγες μέρες είχε αρρωστήσει ο σύζυγος, όχι τπτ σοβαρό έφτασε μέχρι 38 πυρετό και είχε βήχα, και λεμε να πάμε σε πιο εξειδικευμένο να δώσουμε αρκετά χρήματα και να έχουμε την αμφιβολία;; Αν θέλεις στείλε μου πμ σε ποιο απλό διαγνωστικό πήγατε κ πόσο σας κόστισε..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η PAPA EVA είπε:

Ελεος δλδ!!! μας εχουν τρελανει!!! Ακου εκει ξεχασαν ενα μηδενικο! τι τραγικοι!!! Σιγουρα θα ξανακανουμε σπερμοδιαγραμμα πριν αποφασισουμε για εξωσωματικη, το θεμα ομως ειναι που να το κανουμε για να ξερουμε οτι θα βγει αξιοπιστο! 

Δεν μπορείς να είσαι σίγουρος ποτέ για το πόσο αξιόπιστο είναι να κάνετε δύο στο ίδιο εργαστήριο όχι σε άλλο! Να τυρησερε ακριβός τις ημέρες αποχής την ώρα που θα οατε κλπ για να βγάλετε μια ακρη! 

Και εγώ με την περίπτωση μου η αλήθεια είναι πως έπεσα από τα σύννεφα δεν είχα ξανά ακούσει ποτέ κάτι παρόμοιο ένα τραγικό λάθος πάλι καλά για λίγο μαε στοίχησε!! Γίνονται λάθη αυτό Ηθελα εξ αρχής να πω γιατί το ένα σπερμοδιαγραμα με το άλλο που είπες έχουν μεγάλη απόσταση σα να είναι αλλού δε μπορεί να έπεσε τόσο πολύ το σπέρμα!! Εύχομαι γρήγορα να βρείτε άκρη!!! Και φυσικά σύντομα γεμάτη κοιλίτσα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Οι μερες αποχης ηταν ιδιες οπως και η ωρα. ηταν το πρωι. Η μονη διαφορα ειναι οτι η πρωτη ηταν εκτος εργαστηριου ενω η δευτερη εντος. Σ ευχαριστω πολυ παντως!!! Μου δινετε δυναμη και κουραγιο ρε κοριτσια! Αντε ολες με κοιλιτσα το 2020!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η PAPA EVA είπε:

Οι μερες αποχης ηταν ιδιες οπως και η ωρα. ηταν το πρωι. Η μονη διαφορα ειναι οτι η πρωτη ηταν εκτος εργαστηριου ενω η δευτερη εντος. Σ ευχαριστω πολυ παντως!!! Μου δινετε δυναμη και κουραγιο ρε κοριτσια! Αντε ολες με κοιλιτσα το 2020!

κοριτσι μου δεν εχω ιδεα να σε βοηθησω..Μπορει ομως να ξερεις εσυ να βοηθησεις εμενα.Μολις πηραμε τα αποτελασματα στου αντρα μου και γραφει ορθα κοφτα ολογοασθενοτερατοσπερμια!Μπηκα λιγο και διαβασα τι ειναι στο ιντερνετ αλλα μεχρι να μιλησω με γιατρο θα τρελαθω..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Χρυσάφω είπε:

κοριτσι μου δεν εχω ιδεα να σε βοηθησω..Μπορει ομως να ξερεις εσυ να βοηθησεις εμενα.Μολις πηραμε τα αποτελασματα στου αντρα μου και γραφει ορθα κοφτα ολογοασθενοτερατοσπερμια!Μπηκα λιγο και διαβασα τι ειναι στο ιντερνετ αλλα μεχρι να μιλησω με γιατρο θα τρελαθω..

Και εγω τωρα τα μαθαινω μη νομιζεις! εμελλε να τα μαθουμε κ αυτα...Αν καταλαβαινω καλα απο το ονομα εχετε θεμα και με τον αριθμο και με τη μορφολογια. Να δειτε οπωσδηποτε εναν ουρολογο ανδρολογο. Μπορει να ξεκινησει ο αντρας σου βιταμινες που θα τον βοηθησουν, υγιεινη διατροφη, ασκηση, οχι καπνισμα και αλκοολ και οοοχι αγχος (δεν ξερω κατα ποσο ευκολο ειναι αυτο) και να κανει υπερηχο για κηρσοκηλη! Ο γιατρος βεβαια ξερει καλυτερα και θα σας κατευθυνει.

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η PAPA EVA είπε:

Και εγω τωρα τα μαθαινω μη νομιζεις! εμελλε να τα μαθουμε κ αυτα...Αν καταλαβαινω καλα απο το ονομα εχετε θεμα και με τον αριθμο και με τη μορφολογια. Να δειτε οπωσδηποτε εναν ουρολογο ανδρολογο. Μπορει να ξεκινησει ο αντρας σου βιταμινες που θα τον βοηθησουν, υγιεινη διατροφη, ασκηση, οχι καπνισμα και αλκοολ και οοοχι αγχος (δεν ξερω κατα ποσο ευκολο ειναι αυτο) και να κανει υπερηχο για κηρσοκηλη! Ο γιατρος βεβαια ξερει καλυτερα και θα σας κατευθυνει.

 

 

Σιγουρα ολα αυτα βοηθάνε ...Θα ρωτησω τον γιατρο και θα επισκεφτούμε σιγουρα ουρολογο..Με εξωσωματικη θα προχωρόυσαμε ετσι κι αλλιώς αλλα πιστευαμε μεχρι τωρα οτι το σπέρμα ήταν ενταξει..Στις προηγούμενες εξετασεις δεν είχε δειξει κατι...Τωρα το βλέπω για απανωτά σπερμ/ματα και άντε να δούμε πως θα τα κανει..Σε εμενα δεν με νοιαζει τιποτα..οτι ειναι να κανει εκεινος..σερνομαστε..Αστα.Καλη δυναμη και καλη επιτυχία ευχομαι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και εμας ο γυναικολογος μου μας λεει γαι εξωσωματικη αλλα εγω ακομα δεν το εχω παρει αποφαση...δεν ξερω! Σ ευχαριστω πολυυυ! Ευχομαι και σε σενα τα καλυτερα!!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Βικούλα88 εάν ανέβασε πυρετό έχε στο νου σου ότι τα αποτελέσματα θα είναι παραπλανητικά..όταν πας στο κέντρο να το αναφέρεις οπωσδήποτε... πάντως μετά από πυρετό καλό είναι να μη γίνεται σπέρμοδιάγραμμα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Sofia35 είπε:

@Βικούλα88 εάν ανέβασε πυρετό έχε στο νου σου ότι τα αποτελέσματα θα είναι παραπλανητικά..όταν πας στο κέντρο να το αναφέρεις οπωσδήποτε... πάντως μετά από πυρετό καλό είναι να μη γίνεται σπέρμοδιάγραμμα.

Έφτασε μεχρι 38 με διάρκεια 1 μέρας.. ρώτησα 2 γυναικολόγους και μου είπαν ότι επειδή δεν ήταν και καμιά σοβαρή φλεγμονή, να το κάνουμε το σπερματοδιαγραμμα..  θα ρωτήσουμε και το κέντρο να μας πει.. τι να πω..  κι εγώ έχω τις αμφιβολίες μου αλλά λέγαμε να μην αφήσουμε τον χρόνο να φύγει άλλο .. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Κοριτσάκι μου!!!! ❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️ Τι χαρά είναι αυτή!!! Αχχ Μπράβο!!! Όχι να σου πω ότι στα έλεγα αλλά είδες ότι δεν πρέπει να χάνεις την πίστη στο σπορακι σου!;!;! Δεν ήθελα να επιμείνω τις προάλλες γιατί καμιά φορά και το ένστικτο είναι ισχυρό και εγώ στη θέση σου δεν θα άκουγα κανέναν.. Δεν σου λέω να χαρείς, λογικό να κρατάμε μικρό καλάθι, απλά σου λέω να έχεις πίστη στο σπορακι και να μην το καταδικάζεις, η φύση είναι απρόβλεπτη και θαυμαστή και όσο και να προσπαθούμε να την βάλουμε σε κουτάκια και σε βιβλιογραφίες και να προσπαθήσουμε να την εξηγήσουμε ακόμα και οι γιατροί παραδέχονται ότι δεν μπορούν να τα εξηγήσουν όλα!! Πέρσι στην εγκυμοσύνη είδα έμβρυο με χοριακη 500, άκουσα καρδούλα με χοριακη 900!!! Σκέψου ότι βάση βιβλιογραφίας συνήθως μεταξύ 5680-13660mIU/ml εμφανίζεται ο αμνιακος σάκκος και μεταξύ 11230-25640mIU/ml εμφανίζεται ο καρδιακός χτύπος..! Δεν υπήρχε καμία απολύτως λογική εξήγηση!! Και όμως αυτό μέχρι και τη 12η εβδομάδα αναπτυσσόταν κανονικά!! Άσχετα που μετά σταμάτησε η καρδούλα του για άλλο λόγο.. σε άλλες γυναίκες που διάβαζα τότε παρόμοιες περιπτώσεις είχαν κρατήσει τα μωράκια τους υγιέστατα! Κάποια πράγματα δεν μπορεί να τα εξηγήσει η επιστήμη και το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι να μην χάνουμε τη πίστη μας και να κάνουμε υπομονή.. ότι είναι να γίνει θα γίνει άλλωστε και θα το αντιμετωπίσουμε όταν έρθει..! Μέχρι τότε συνέχισε να πιστεύεις στο θαύμα που συντελείται μέσα σου και μακάρι Παναγίτσα μου να πάνε όλα κατ'ευχήν!!! 🙏🙏🙏🙏🙏🙏🙏 Άντλησε δύναμη από τα παιδάκια σου και στείλε θετική σκέψη και ενέργεια στο μικρό σπορακι!! ❤️❤️❤️❤️ Καλά το σκέφτεσαι πάντως, δώστου λίγο χρόνο παραπάνω..! Το κάθε εμβρυακι έχει το δικό του ρυθμό ανάπτυξης..! Εγώ μαζί σου πάντως ότι και αν αποφασίσεις! 😘😘😘 Τα ultro να συνεχίσεις να τα παίρνεις!! Εννοείτε ότι έχει νόημα!! Αν ήταν το δικό του το μωρό θα σου έλεγα εγώ..!!! Πόσα σου δίνει;;; Να ρωτήσεις μήπως και έναν άλλον γιατρό;;
    • Καλημέρα κοριτσάκι μου!!! Τι ωραία το σπορακι γιγαντώνεται!!! 😍😍😍😍😍😍. Με το καλό υγιέστατο να είναι πάνω από όλα!!! 🙏🙏🙏🙏🙏🙏 Καλά έκανες και πήγες να το δείς! Ούτε εγώ θα άντεχα και για να είμαι απόλυτα ειλικρινής ήθελα να το γράψω κιόλας... Με τα άσχημα γεγονότα των προηγούμενων ημερών επιρρεαστηκα πολύ όσο και αν προσπάθησα να είμαι αισιόδοξη.. και την Παρασκευή που μας πέρασε δεν άντεξα και πήγα να το δω και εγώ μόνο που αυτή τη φορά ήταν ακίνητο και πέρασα αστραπιαία 2 μικρά εγκεφαλικά μέχρι να μου εξηγήσει ο γιατρός ότι το βλέπουμε να κοιμάται και μάλιστα με το δάχτυλο στο στόμα!!! 😅😅😅 Εκεί που είσαι δεν κάνουν την Papp-A μαζί με την αυχενική; Κανονικά λένε πρέπει να γίνεται ταυτόχρονα ή έστω 1-2 μέρες διαφορά για να συμβαδίζουν οι μετρήσεις χρονικά.. 
    • Δυστυχώς εδώ μου είπαν ότι είναι επικίνδυνο να το γυρίσει ο γιατρός.. για να δούμε σε δύο βδομάδες που θα πάμε πώς θα μάστε και θα ξαναρωτήσω..γτ κι εγώ αυτό έχω ακούσει! Ότι υπάρχει τρόπος..
    • Δλδ κι εσένα σε ένα σημείο πετρώνει δηλαδή στνήθως η κοιλιά σου ασχέτως με το πού είναι το μωρό; Με βοηθάς πολύ να καταλάβω!
    • Ευχαριστω πολυ Ελισσαβετ μου για τις ευχες!!!❣️❣️❣️ Μακαρι να πανε ολα καλα αυτη τη φορα κ να ερθει/ουν τ@ θαυματακι@ μας γερ@ στην αγκαλια μας!!!!🙏🥹✨️🧿 Κ να γεμισει η ομαδα μας απο δακρυα ευτυχιας κ τελειομηνες εγκυμοσυνες!!🙏🙏🙏🌈
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...