Μετάβαση σε περιεχόμενο

Όπου να ναι 2 χρόνων κ ακόμα τίποτα


Recommended Posts

Γεια σας κορίτσια.Ειχα γράψει κ πριν κάποιους μήνες παρόμοιο θέμα .Ο μικρός σε 2 μήνες σχεδόν θα γίνει 2 έτους κ δεν μιλάει καθόλου.Εξακολουθει να λέει τα δικά του καταλαβαίνει τα πάντα όσο μεγαλώνει αλλά ούτε μαμά ούτε μπαμπά.Τον ξεκίνησα κ λογοθεραπεία απ' το καλοκαίρι (ενώ θεωρείται πολύ νωρίς)οπου κάνουμε στην ουσία ασκήσεις για τροφες γιατί τρώει μόνο πολυ συγκεκριμένα πράγματα.Καμια διαφορα δεν βλεπω.Ισα που τον βασανιζουμε να φάει κάτι κλαίει κ φεύγουμε .Τον ξεκίνησα κ σε ένα τμήμα με μουσικοκοκινιτικη για να έρχεται κ σε επαφή με άλλα παιδάκια ...Έχω απογοητευτεί.Σημερα με πήραν τα κλάματα.Ολα μιλάνε ,λένε κάτι εκτός απ' τον δικό μου.Ειναι λες κ δεν θέλει να μιλήσει.Σαν να χει άρνηση.Ξερω ότι δεν έχει νοητικό πρόβλημα το παιδί αλλά γιατί δεν μου μιλάει ακόμα;Είναι κάποια άλλη μανούλα που πέρασε παρομοια κατάσταση;Εννοώ να μην μιλούσε το παιδί καθόλου μέχρι τέτοια ηλικία...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσι μου καλησπέρα!

για το φαγητό μπορώ να σου πω ότι κάποια στιγμή θα φάει.

τα έχω περασμένα.η δικιά μου τώρα 4 χρόνων και εδώ κι μισό χρόνο τρώει κάποια ποικιλία τροφών.

εσυ οφείλεις να προσπάθεια να προσφέρεις φαγητό με διάφορους τρόπους.

για παράδειγμα κρύβε πχ κρέας σε μακαρόνια βίδες.. κλπ φτιάχνεις σάλτσες με διαφορά συστατικά οφέλημα γιατί κάθε μπουκιά μετράει.μη στεναχωριεσαι

όσο για την ομιλία, και ο γιός της καδερφης μου 2,5 ετών και δε μιλάει άρκετα.

και όχι μόνο της ξαδερφης μου αλλά και της κολλητής μου κι τα δυο αγόρια της.

το παιδί σου είναι μια χαρα.θα βρει μιλήσει στην δίκη του ώρα και όχι στη δίκη σου.εσυ πολύ καλα κανεις και τον πας σε δραστηριότητες και να συνεχίσεις αλλά μη στεναχωριέσαι

σύντομα θα στα πει όλα μαζί!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η malio είπε:

Γεια σας κορίτσια.Ειχα γράψει κ πριν κάποιους μήνες παρόμοιο θέμα .Ο μικρός σε 2 μήνες σχεδόν θα γίνει 2 έτους κ δεν μιλάει καθόλου.Εξακολουθει να λέει τα δικά του καταλαβαίνει τα πάντα όσο μεγαλώνει αλλά ούτε μαμά ούτε μπαμπά.Τον ξεκίνησα κ λογοθεραπεία απ' το καλοκαίρι (ενώ θεωρείται πολύ νωρίς)οπου κάνουμε στην ουσία ασκήσεις για τροφες γιατί τρώει μόνο πολυ συγκεκριμένα πράγματα.Καμια διαφορα δεν βλεπω.Ισα που τον βασανιζουμε να φάει κάτι κλαίει κ φεύγουμε .Τον ξεκίνησα κ σε ένα τμήμα με μουσικοκοκινιτικη για να έρχεται κ σε επαφή με άλλα παιδάκια ...Έχω απογοητευτεί.Σημερα με πήραν τα κλάματα.Ολα μιλάνε ,λένε κάτι εκτός απ' τον δικό μου.Ειναι λες κ δεν θέλει να μιλήσει.Σαν να χει άρνηση.Ξερω ότι δεν έχει νοητικό πρόβλημα το παιδί αλλά γιατί δεν μου μιλάει ακόμα;Είναι κάποια άλλη μανούλα που πέρασε παρομοια κατάσταση;Εννοώ να μην μιλούσε το παιδί καθόλου μέχρι τέτοια ηλικία...

Να χαίρεσαι τον μωράκι σου κοπέλα μου. Καταλαβαίνω την ανησυχία σου. Δεν πέρασα το ίδιο αλλά σαν μάνα σε νιώθω. Εγώ κάθε φορά που έβλεπα κάτι διαφορετικό( κι ακόμα το κάνω) με έπιανε το άγχος. Γιατί κάνει αυτό; Γιατί κάνει το άλλο; Και τελικά κάθε φορά δεν ήταν τίποτα. Το βαπτιστικό την μαμάς μου μίλησε τεσσάρων. Ο κουμπάρος μου επίσης. Της φίλης μου μετά τα δύο. Δεν είναι περίεργο. Υπάρχουν πολλά παιδιά που έχουν διαφορετικό χρόνο ανάπτυξης από τα άλλα. Εσύ από την μεριά σου προσπαθείς να κάνεις το καλύτερο και να είσαι περήφανη για αυτό. Θα σου μιλήσει κάποια στιγμή εκεί που δεν το περιμένεις!?

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα κοριτσι μου, 

θυμαμαι ειχαμε μιλησει πταν ξαναεγραψες τοτε για το θεμα αυτο.

Θα σου πω απλα οτι το καθε παιδι θελει το χρονο του σε οτιδιποτε.

ας μην κοιταμε τα παιδια των γυρω μας αλλα το ρυθμο του δικου μας παιδιου.

και εμενα η κορη κου ειναι 20 μηνων λεει 5-6 λεξεις απο τις οποιεστις προφερει οπως θελει εκεινη κ αν την πιεσεις δεν τις λεει καθολου (πεισμωνει) γι αυτο ασε το παιδι σου να μικησει οταν αυτο θα το θελησει. 
της κολλητης μ το μωρο μεχρι τα 4 δεν ελεγε λεξη κ ενα πρωι Εκει π ειπε ας μιλησει πταν θελει, απλα της ζητησε τοστ.

ευχομαι γρηγορα να μην κλεινει το στομα του :) 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλέ γιατί τέτοιο άγχος?!?! Καταλαβαίνω ότι όταν το παιδάκι μας δεν κάνει το αναμενόμενο για κάθε στάδιο της ηλικίας του, αγχωνόμαστε! Μανούλες είμαστε και θέλουμε όλες το καλύτερο για τα παιδάκια μας! Ωστόσο, ενδεικτικά να σου πω ότι ούτε ο αδερφός μου έβγαλε λέξη μέχρι τα 3 του χρόνια κ τώρα ειναι μια χαρά! Όσο για το φαγητό...πονεμένη ιστορια! Ούτε η δικιά μου τρώει τίποτα- είναι κλεισμένα 2. Μην το ζορίζεις όμως το παιδάκι σου! Ξέρεις τί μου είπε η παιδίατρος? "Έχεις δει παιδί να μην τρώει καθόλου? Όταν πεινασει, θα φάει κάτι! Έστω αυτό που θέλει εκείνο!" Μην πελαγώνεις κ μην αγχώνεσαι! Ειδικά άμα βλέπεις οτι κλαίει και δυσανασχετεί το μικρούλι σου! Να το χαίρεσαι!!!!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστώ πολύ όλους σας για τις απαντήσεις.Η αλήθεια είναι περίμενα από κάποια μαμά να μου πει η ίδια για παρόμοια κατάσταση για το παιδάκι της.Μεχρι στιγμής όλοι μου λένε για το παιδί κάποιου άλλου.Μου είναι πολύ δύσκολο να ηρεμήσω δυστυχώς.Καθε φορά που το ξεχνάω συναντώ κάποιο παιδάκι ίδιας η μικρότερης ηλικίας που μιλάει κ με ξαναπιάνει...Σας ευχαριστώ κ πάλι για τα καθυσηχαστικα σας λόγια .Ελπίζω σύντομα να ξεμπλοκαρει το παιδάκι μου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 48 λεπτά, ο/η malio είπε:

Ευχαριστώ πολύ όλους σας για τις απαντήσεις.Η αλήθεια είναι περίμενα από κάποια μαμά να μου πει η ίδια για παρόμοια κατάσταση για το παιδάκι της.Μεχρι στιγμής όλοι μου λένε για το παιδί κάποιου άλλου.Μου είναι πολύ δύσκολο να ηρεμήσω δυστυχώς.Καθε φορά που το ξεχνάω συναντώ κάποιο παιδάκι ίδιας η μικρότερης ηλικίας που μιλάει κ με ξαναπιάνει...Σας ευχαριστώ κ πάλι για τα καθυσηχαστικα σας λόγια .Ελπίζω σύντομα να ξεμπλοκαρει το παιδάκι μου.

Εγώ θα σου πω για το παιδάκι της αδερφής μου μιας κ δικά μου ακόμη δεν έχω! Δεν έλεγε ΛΕΞΗ ως τα 2 κ το χειρότερο κάποια στιγμή κάτι είπε κ σταμάτησε... εκεί τρελάθηκε εντελώς η αδερφή μου... άσε κ αυτά που είπε δεν ήταν καν καθαρά. Τελοσπάντων έκανε ό,τι κ συ, πήγε λογοθεραπεία κ τώρα στα 4 (λίγο λιγότερο για την ακρίβεια) δε βάζει γλώσσα μέσα! Η άρθρωση θέλει ακόμα λίγη δουλειά αλλά ωσπου να πάει σχολείο (εννοώ δημοτικό, παιδικό πάει από 2+) θα έχει φτιάξει! Αν θες κ αν δεν το έχεις κάνει να πας σε αναπτυξιολόγο, αυτός θα σου βεβαιώσει ότι πρόκειται για καθυστέρηση στο λόγο και τίποτα παραπάνω. Έτσι κ θα ησυχάσεις κ θα σου πει τι ακριβώς να κάνεις. Α! κ θα πάρεις κ από το ΙΚΑ κάποια χρήματα για τις λογοθεραπείες. Πάντως πάρε μια ανάσα γιατί ήδη κάνεις για το παιδί σου το καλύτερο που μπορείς και ήδη το έχεις πάει παντού!!! Συγχαρητήρια γιατί να ξέρεις δεν είναι καθόλου δεδομένο... οι περισσότεροι απλά εθελοτυφλούν!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@malio κορίτσι μου καταλαβαίνω το άγχος και την προβληματισμό σου... Είναι λογικό να σε απασχολεί το ποτε θα μιλήσει το παιδί σου κυριως γιατί οι γονείς έχουμε υποσυνείδητα συνδέσει στο μυαλό μας την ικανότητα της ομιλίας με την εξυπνάδα, πράγμα το οποίο συχνά δεν ευσταθεί..!!! Έχω να σου πω ότι δεν είναι καθόλου σπάνιο να μη μιλάει καθολου ένα παιδί ακόμη και όταν έχει κλείσει το 2ο έτος της ζωής του.... Για κάποιο λόγο μάλιστα το φαινόμενο αυτο παρατηρείται συχνότερα στα αγόρια από ότι στα κορίτσια.... Προσωπικά έχω στο περιβάλλον μου 5-6 παιδιά κοντινών προσώπων που ειπαν τις πρώτες λέξεις σε ηλικία από 2+ έως 3ων χρονών. Κάποια από αυτά είναι παιδιά φιλων αλλα συγγενων....Οι προβληματισμοι των γονέων είναι πάντα ίδιοι...όμως για καποιο λογο δεν τους μοιράζονται.... Ετσι, οπως εύστοχα παρατηρησες στο θεμα που άνοιξες  σου γράφουν όλοι για παιδιά άλλων... και κανείς για το δικό του...! Ταπεινή μου άποψη και χωρίς να είμαι ειδικός θα σου πω οτι το κυριότερο θέμα που σχετίζεται με την ανάπτυξη και τη διανοητική  λειτουργία είναι το αν αντιδρά το παιδί σε αυτά που του λες... Αν κατα κανόνα γυρίζει όταν το φωνάζεις (και δεν μιλάμε για τη στιγμή που είναι απορροφημένο παίζοντας ή παρακολουθώντας κάτι...), αν αναγνωρίζει πρόσωπα, δηλ. να σε κοιτάζει όταν ακούει την ερώτηση "που είναι η μαμά;;;;"  αν μπορεί να καταλάβει τι εννοείς λέγοντάς "Δώσε μου το παιχνίδι"...  Αν όπως λες καταλαβαίνει τα πάντα, πιστεύω ότι δεν συντρέχει λόγος ανησυχίας.. Το παιδάκι θα μιλήσει όταν είναι έτοιμο... Φυσικά καλά έκανες και τον ξεκίνησες λογοθεραπεια όμως θέλει πολλή υπομονή και επίγνωση ότι το παιδι θα μιλήσει μόλις αισθανθεί το ίδιο ότι μπορεί ... Είχα αντίστοιχο άγχος για την κόρη μου όχι στον τομέα της ομιλίας αλλά της κίνησης... Είναι 17 μηνών και 1 βδομάδας και μέχρι 15,5  μηνών περπατούσε μόνο όταν την κρατούσαμε από το χέρι και μάλιστα με μεγάλη αστάθεια... τα πόδια της πήγαιναν όπου να'ναι (σχεδόν έκανε 8αρια)... Τον Αύγουστο που διενυε τον 15ο μηνα  και ηταν σε αυτη την κατάσταση είχα τρελαθεί...  Παιδιά γνωστών και φίλων να έχουν περπατήσει εκεί κοντά στα πρώτα τους γενέθλια .... και εμένα η δικιά μου 15 μηνών παιδί  να μπουσουλαει....!!!! Και μάλιστα οσες φορες προσπαθούσαμενα την ενθαρρύνουμε και να της δωσουμε ωθηση να περπατήσει επιτέλους,  παταγε γοερά κλάματα και καθόταν κατω...Τελικά ακριβώς στα μέσα του Σεπτέμβρη (και ενω είχαμε προγραμματισμένο ραντεβού σε ορθοπεδικό) έκανε από μόνη της 2-3 βηματάκια και από εκείνη την ημέρα εξελίσσεται συνεχώς... Τώρα τρέχει.... πηγαίνει βέβαια σαν μεθυσμένο κοτόπουλο ακόμη, αλλά είμαστε σε πολύ καλό δρόμο και πιστεύω ότι μέσα στο Νοέμβρη το βάδισμα της θα έχει σταθεροποιηθεί 100%... Καταλήγω λοιπόν ότι κάθε παιδί έχει τους ρυθμούς του... Άλλο μιλάει αργα άλλο περπατάει αργά... Αυτά που τα κάνουν όλα στον ιδανικό χρόνο είναι ελάχιστα.. Ο παιδίατρος σου θα σου δώσει τις απαραίτητες κατευθύνσεις και θα σου πει αν χρειάζεται να το ψάξεις περαιτέρω ή όχι... Πιστεύω πάντως ότι όλα καλά θα πάνε!!!!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Gelie με έκανες κ γέλασα γιατί μου θύμησες το άλλο ανιψάκι μου... δεν έκανε βήμα ως 16μηνών! από γιατρό σε γιατρό το πήγαιναν κ φαντάσου αυτός καν δεν μπουσουλούσε, το έστηνες στα 4 κ ξάπλωνε φαρδύ πλατύ! Μια μέρα εντελώς ξαφνικά σηκώθηκε κ έτρεξε από ένα δωμάτιο στο άλλο! τρίβαμε τα μάτια μας! δεν πέρασε ποτέ τη φάση με τα βηματάκια, το ασταθές βήμα ή έστω το μπουσούλημα, πήγε από το 0 στο 100 σε ένα απόγευμα! Γι'αυτό μην τρελαίνεστε από τη στιγμή βέβαια που το έχετε πάει σε γιατρό να βεβαιώσει ότι δεν βλέπει κάτι άλλο. Να τα χαίρεστε τα παιδάκια σας κ θα δείτε όλα καλά θα είναι! απλά πλέον ψυριζουμε τα πάντα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ γλυκιά μου στο έχω ξαναγράψει, ο γιος μου μίλησε στα 2,5 του χρόνια. Με κατέτρωγε το άγχος, έλεγα έχει πρόβλημα το παιδί! Είχα μιλήσει τηλεφωνικά και με έναν λογοθεραπευτή (εγώ μιξόκλαιγα για την ακρίβεια και ο δύσμοιρος προσπαθούσε να με καθησυχάσει) και μου είπε ότι μετά τα 3 ανησυχούμε αν το παιδί μας δεν μιλάει. Είχα κάνει και το λάθος να παρακολουθήσω ένα βίντεο στο youtube μιας λογοθεραπεύτριας κατά τα λεγόμενά της στην οποία ρώτησα αν πρέπει να ανησυχώ που το παιδί μου δεν λέει π.χ. 100 λέξεις και μου είχε απαντήσει ότι πρέπει να το κοιτάξω! Και τώρα που κοντεύει στα 3 και ξεκίνησε και παιδικό μιλάει και λέει περισσότερα από όσα αντέχουν τα αυτιά μας ? 

Μήπως εκεί που το πας απλά χαλάς τα λεφτά σου και σου δημιουργείται επιπλέον άγχος για την ομιλία? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσι, η μαμα μου ακομα το θυμαται κ γελάει οτι δεν ειπα κουβεντα μεχρι κ 2 και κατι ετων..Κ ξαφνικά ελειψε για λιγο εκτακτως στο νοσοκομειο κ της τηλ η γιαγια μου κ της λεει " για παρε μια κοπέλα που θελει να σου μιλησει" κ ημουν εγω που ελεγα απειρες προτασεις στη μαμά μου !Η ιδια επαθε σοκ ,νομιιζε οτι θα της βγω μουγγοθοδωρας! Οπότε δώσε λιγο χρόνο ,δύσκολο για μια μητέρα ,αλλα αξίζει να ειμαστε αισιοδοξοι.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 4 weeks later...

Γεια σας κορίτσια!Σας ευχαριστώ όλες παρά μα πάρα πολύ που προσπαθείτε να με εμψυχωσετε .Να στε πάντα καλά κ να χαίρεστε τα ζουζουνακια σας!Είχα να μπω καιρό γιατί είχα απογοητευτεί..Ευτυχως  ο μικρός έχει ξεκινήσει να λέει κάποιες λεξουλες .Δεν τις λέει καθαρά αλλά με το δικό του τρόπο.Αρχισε πάλι αυτά που είχε σταματήσει + κάνα 2 καινούριες κ προσπαθεί μέρα με τη μέρα να επαναλάβει καποιες που ακουει.Μαμα μπαμπά δεν λέει ακόμα.Καμια φορά  λέει μαναμα μετά που θ ακούσει εμένα αλλά όχι να με φωνάξει όταν θέλει κάτι.Βολευεται ακόμα με τις φωνές.Τουλαχιστον είναι ένα μεγάλο βήμα αυτό μετά από τόσο καιρο παύσης εκτός από τα ακααταλαβιστικα που έλεγε.Δεν ξέρω ειλικρινά αν έχει βοηθήσει η λογοθεραπεία η απλά ήρθε η ώρα...Όπως κ να χει είμαι πιο ήρεμη λιγάκι πλέον.Μακαρι να πάνε όλα καλά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Όλα θα πάνε καλά, μην ανησυχείς! Υπάρχουν και παιδιά που απλά βαριούνται όπως ο ανηψιός μου που έχει κλείσει τα 3, τα καταλαβαίνει όλα, μέχρι και την πάνα έκοψε αλλά μιλάει όταν θέλει και τα λέει όπως θέλει! Ο δικός μου έχει ξεφύγει πια στην ομιλία, ξεκίνησα να του λέω ήδη "φτάνει παιδί μου, σταμάτα 5 λεπτάκια" ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...