Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μεταβαση απο κουνια σε κρεβατι!


Recommended Posts

Γεια σας παρεουλα!Μαμα μικρης πριγκιπισσας 2 χρονων εδω κ εγκυος 7 μηνων σε ενα ζουζουνακι.Εχουμε το εξης προβλημα.Πριν λιγες μερες η κορη μου εκλεισε τα 2.Ειχαμε θεματα οταν εφτανε η ωρα του υπνου,αργουσε να κοιμηθει,σπαραζε κ ολα αυτα τα σχετικα.Αποφασισαμε οτι δεν παει αλλο κ ενα βραδυ την αφησα στην κουνια χωρις να την σηκωσω.Απο την επομενη νυχτα λοιπον η μικρη το πολυ 10 κοιμοταν κ ημασταν ολοι ευτυχισμενοι!Μεχρι που επιχειρησα να την δοκιμασω σε κρεβατακι.Βγαλαμε το καγκελο της κουνιας κ εβαλα προστατευτικο του jumbo το οποιο αφηνει μια ακρη στην κουνια για να ανεβοκατεβαινει το παιδι.Απο εκεινο το βραδυ που η ζουζουνα μας καταλαβε τι εγινε,η ωρα του υπνου εχει γινει βασανο.Της παιρνει 1 ωρα να κοιμηθει κ θελει να καθομαι διπλα.Αν φευγω κατεβαινει κ ερχεται μαζι μου.Επισης να σημειωσω οτι ξυπναει τα βραδια για γαλα.Σιγουρα μια φορα,μπορει κ δυο.Οπως καταλαβαινετε καθε φορα μας παιρνει 1 ωρα να ξανακοιμηθουμε με αποτελεσμα εγω να ειμαι κομματια.Ειμαι σε δυσκολη φαση της εγκυμοσυνης κ δεν αντεχω τετοιο ξενυχτι.Σημερα ξαναεβαλα το καγκελο κ μολις την πηγα στα 10 λεπτα ειχε κοιμηθει.Λετε να μην ειναι ετοιμη ακομα?Το εκανα πιο πολυ γιατι θα χρειαστω την κουνια γυρω στον Μαρτη/Απριλη κ για να μην την ζορισω με τον μπεμπη κ νομιζει οτι της παιρνει το κρεβατι της..Να περιμενω λιγες μερες κ να ξαναδοκιμασω??Υπαρχουν αναλογες εμπειριες με τετοιες ηλικιες?Πως το διαχειριστηκατε?Ευχαριστω πολυ κ συγνωμη για το κατεβατο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα! Να σ ζήσει τ κοριτσάκι σ κ με τ καλο τ μωράκι σου. Εφόσον με τ κάγκελο κοιμήθηκε κ πάλι αμέσως νομίζω πως νιώθει ανασφάλεια χωρίς αυτό. Άσε την όπως είναι κ τ επόμενο μήνα δοκιμάζεις πάλι. Νομίζω πως δ είναι έτοιμη ακόμα. Έχεις καιρό μέχρι τ Μάρτιο να ξανα δοκιμάσεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Diwni είπε:

Καλησπέρα! Να σ ζήσει τ κοριτσάκι σ κ με τ καλο τ μωράκι σου. Εφόσον με τ κάγκελο κοιμήθηκε κ πάλι αμέσως νομίζω πως νιώθει ανασφάλεια χωρίς αυτό. Άσε την όπως είναι κ τ επόμενο μήνα δοκιμάζεις πάλι. Νομίζω πως δ είναι έτοιμη ακόμα. Έχεις καιρό μέχρι τ Μάρτιο να ξανα δοκιμάσεις.

Καλημερα!ευχαριστω πολυ για την απαντηση!!!κοιμηθηκε κ μαλιστα πολυ καλα..στις 6μιση ξυπνησε για γαλα..μαλλον κ εγω αυτο θεωρω,ενιωσε ασφαλεια..τουλαχιστον ξεκουραστηκα κ εγω αποψε..Βεβαια υπαρχει κ η εκδοχη να καταλαβε οτι κατι δεν εκανε καλα κ της το ξαναεβαλα! ??? θα την αφησω λιγο ακομα κ βλεπουμε!

Ευχαριστω πολυ! ??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα! Ισως να μην ενοιωθε ασφαλεια, ειναι ενα θεμα που με απασχολει και εμενα να σου πω καθως γενναω σε λιγο καιρο (σε 2εβδομαδες μπαινω στο μηνα μου).

απλα σκεφτηκα να την καθυστερησω λιγο αφου ουτως ή αλλιως η μπεμπα θα αραξει στο πορτ μπεμπε λιγο ακομι.

δοκιμασε να το κανεις σαν παιχνιδι... ισως το δεχτει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η netspirit είπε:

Καλημερα! Ισως να μην ενοιωθε ασφαλεια, ειναι ενα θεμα που με απασχολει και εμενα να σου πω καθως γενναω σε λιγο καιρο (σε 2εβδομαδες μπαινω στο μηνα μου).

απλα σκεφτηκα να την καθυστερησω λιγο αφου ουτως ή αλλιως η μπεμπα θα αραξει στο πορτ μπεμπε λιγο ακομι.

δοκιμασε να το κανεις σαν παιχνιδι... ισως το δεχτει

Καλημερα!! Με το καλο κ εσυ λοιπον!!κ εγω σε 1 βδομαδα μπαινω στον 8ο. Κ ειπα να το δοκιμασω σιγα σιγα να δω..αλλα αυτη νομιζε οτι παιζουμε κ ολο ανεβοκατεβαινε! ??ναι κ εγω πιστευω οτι ενιωσε ασφαλεια παλι!

Κ εγω οταν ερθει με το καλο τον πρωτο καιρο εχω καλαθουνα..απλα ηθελα να μην συμπεσουν ολα μαζι..τι να πω..θα δειξει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 35 λεπτά, ο/η anastasia_92 είπε:

Καλημερα!! Με το καλο κ εσυ λοιπον!!κ εγω σε 1 βδομαδα μπαινω στον 8ο. Κ ειπα να το δοκιμασω σιγα σιγα να δω..αλλα αυτη νομιζε οτι παιζουμε κ ολο ανεβοκατεβαινε! ??ναι κ εγω πιστευω οτι ενιωσε ασφαλεια παλι!

Κ εγω οταν ερθει με το καλο τον πρωτο καιρο εχω καλαθουνα..απλα ηθελα να μην συμπεσουν ολα μαζι..τι να πω..θα δειξει!

Στην αρχη σιγουρα θα ζηλεψει το αδερφακι της αλλα μετα ισως την πείσεις οτι κ καλα ειναι η μεγαλη κ πρεπει να προσεχει την αδερφη της κ πως ααα τωρα που μεγαλωσες εσυ θα πας σε πιο ωραιο κρεβατι....

υπομονη... και εγω το σκεφτομαι να το ξεκινησω σιγα σιγα αλλα φοβαμαι ???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η netspirit είπε:

Στην αρχη σιγουρα θα ζηλεψει το αδερφακι της αλλα μετα ισως την πείσεις οτι κ καλα ειναι η μεγαλη κ πρεπει να προσεχει την αδερφη της κ πως ααα τωρα που μεγαλωσες εσυ θα πας σε πιο ωραιο κρεβατι....

υπομονη... και εγω το σκεφτομαι να το ξεκινησω σιγα σιγα αλλα φοβαμαι ???

Η αληθεια ειναι πως οταν το δοκιμασαμε (περα απο τα βραδια που με εξαντλησαν) ολη την μερα ειχε πλακα..ειδικα τα μεσημερια που κοιμοταν,οταν ξυπνουσε κατεβαινε κ ερχοταν μονη της να με βρει,ηταν τοσο ζουζουνιαρα που σου ερχοταν να την φας..αλλα αυτο το πραγμα καθε βραδυ για να κοιμηθει που επρεπε να καθομαι 1 ωρα διπλα της στην καρεκλα,συν τα βραδινα ξυπνηματα απο 1 ωρα το καθενα,με εξαντλησε!!αποψε κοιμηθηκα ξερη!!γιατι ειχα κ την εννοια μην σηκωθει κ δεν την καταλαβω!

Καθε παιδι ειναι διαφορετικο!μπορει η δικη σου να το δεχτει πιο ευκολα.η ουσια ειναι να καταλαβει πως οταν πουμε νανι δεν ξανασηκωνομαστε απο την κουνια!!!εμεις εκει το χασαμε λιγο,γι αυτο την επομενη πρεπει να ειμαι πιο αποφασισμενη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ είμαι της άποψης να κανείς ότι κάνει το παιδί σ να αισθάνεται πιο όμορφα κ άνετα και αν βγει το κάγκελο σε 6 μήνες και τι έγινε το παν είναι να κοιμάται καλά το παιδί και εσυ φυσικά στην κατάσταση σ χρειάζεσαι ξεκούραση !! Εγώ έχω αγοράκι 2 χρωνβν και είχα το αντίθετο πρόβλημα από 1 δεν ήθελε την κούνια με τίποτα κοιμόταν μαζί μας και αποφάσισα 1,5 χρόνων να του πάρω κανονικό παιδικό κρεβάτι και κοιμάται μια χαρά κ χωρίς κάγκελα δεν μ έχει πέσει ούτε μια φορά (βάζω μαξιλάρες )

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Ntinaleonidas είπε:

Εγώ είμαι της άποψης να κανείς ότι κάνει το παιδί σ να αισθάνεται πιο όμορφα κ άνετα και αν βγει το κάγκελο σε 6 μήνες και τι έγινε το παν είναι να κοιμάται καλά το παιδί και εσυ φυσικά στην κατάσταση σ χρειάζεσαι ξεκούραση !! Εγώ έχω αγοράκι 2 χρωνβν και είχα το αντίθετο πρόβλημα από 1 δεν ήθελε την κούνια με τίποτα κοιμόταν μαζί μας και αποφάσισα 1,5 χρόνων να του πάρω κανονικό παιδικό κρεβάτι και κοιμάται μια χαρά κ χωρίς κάγκελα δεν μ έχει πέσει ούτε μια φορά (βάζω μαξιλάρες )

Κ εγω αυτο ηθελα να κανω να σου πω την αληθεια..δεν ηθελα να την πιεσω!απλα σκεφτομαι απο τον Μαρτη θα χρειαστω την κουνια για το μωρο γιατι στην καλαθουνα δεν θα χωραει λογικα!κ ηθελα να το προσπαθησω τωρα για να μην της φανει μετα ασχημο με το μωρο!αλλα αφου την βλεπω ετσι να κοιμαται οπως πριν θα την αφησω κ οσο παει!!!μεχρι να ερθει το μωρο κ να μεγαλωσει κιολας εχουμε 5 μηνες..θα δειξει!!

Αληθεια,απο τοσο μικρο δεν ηθελε?!?!?πολυ σπανια το ακους αυτο!!!!μια χαρα τοτε!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και εγώ το σκεφτόμουν αυτό και όταν του το ανέφερα (ότι θα βάλουμε το νινί στην κούνια και αυτός θα κοιμάται στο κανονικό κρεβάτι) έλεγε κατευθείαν όχι και έλεγε ότι η κούνια είναι δική του. Όταν γέννησα έπαιρνα το βρέφος στο κρεβάτι μου και εφόσον δεν θηλάζω στους 2 μήνες είπα να τον βάλω στην κούνια. Εννοείται ότι όλο αυτό το διάστημα ο μεγάλος κοιμότανε μια στο ένα κρεβάτι και μια στο άλλο χωρίς να το σχολιάζουμε εμείς. Μια μέρα λοιπόν που είχε πάει να κοιμηθεί στο κρεβάτι του είχα ταίσει το μωρό και αφού κοιμήθηκε πήγα και το έβαλα μέσα στην κούνια και με είδε ο μεγάλος και περίμενα να γίνει χαμός αλλά πέρασε εντελώς στο ντούκου και από την επόμενη ημέρα απλά κοιμίζω το μωρό στην κούνια. Ούτε εγώ δεν το περίμενα ότι θα γίνει τόσο εύκολα! Μακάρι να το καταφέρεις και εσύ έτσι εύκολα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η KONSTANTIA είπε:

Και εγώ το σκεφτόμουν αυτό και όταν του το ανέφερα (ότι θα βάλουμε το νινί στην κούνια και αυτός θα κοιμάται στο κανονικό κρεβάτι) έλεγε κατευθείαν όχι και έλεγε ότι η κούνια είναι δική του. Όταν γέννησα έπαιρνα το βρέφος στο κρεβάτι μου και εφόσον δεν θηλάζω στους 2 μήνες είπα να τον βάλω στην κούνια. Εννοείται ότι όλο αυτό το διάστημα ο μεγάλος κοιμότανε μια στο ένα κρεβάτι και μια στο άλλο χωρίς να το σχολιάζουμε εμείς. Μια μέρα λοιπόν που είχε πάει να κοιμηθεί στο κρεβάτι του είχα ταίσει το μωρό και αφού κοιμήθηκε πήγα και το έβαλα μέσα στην κούνια και με είδε ο μεγάλος και περίμενα να γίνει χαμός αλλά πέρασε εντελώς στο ντούκου και από την επόμενη ημέρα απλά κοιμίζω το μωρό στην κούνια. Ούτε εγώ δεν το περίμενα ότι θα γίνει τόσο εύκολα! Μακάρι να το καταφέρεις και εσύ έτσι εύκολα!

Αααα τι ωραια που πηγε εσας!!!δεν δειχνει καποια αρνηση η αληθεια ειναι ακομα απεναντι στο μωρο..τωρα τι να πω..θα δειξει!!!τα παιδια ειναι ολο εκπληξεις!εγω ειχα κ αμφιβολλια τωρα που ξανα εβαλα το καγκελο μηπως θυμωνε κ ειχα παλι φωνες..ελα μου ομως που αυτη βολευτηκε αμεσως!!ενω με το προστατευτικο με ηθελε διπλα,μολις ξαναεβαλα το καγκελο ξερη στο 5λεπτο!!!τι να πει κανεις!!!!πλησιαζει η ωρα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η anastasia_92 είπε:

Κ εγω αυτο ηθελα να κανω να σου πω την αληθεια..δεν ηθελα να την πιεσω!απλα σκεφτομαι απο τον Μαρτη θα χρειαστω την κουνια για το μωρο γιατι στην καλαθουνα δεν θα χωραει λογικα!κ ηθελα να το προσπαθησω τωρα για να μην της φανει μετα ασχημο με το μωρο!αλλα αφου την βλεπω ετσι να κοιμαται οπως πριν θα την αφησω κ οσο παει!!!μεχρι να ερθει το μωρο κ να μεγαλωσει κιολας εχουμε 5 μηνες..θα δειξει!!

Αληθεια,απο τοσο μικρο δεν ηθελε?!?!?πολυ σπανια το ακους αυτο!!!!μια χαρα τοτε!!

Από 1 χρόνων άρχισε να μην κοιμάται καλά και να κλαίει και να ξυπνάει συνέχεια αποτε μες στον ύπνο μ τον έβγαζα και τον έφερνα στο κρεβάτι μας για 6 μήνες προσπαθούσα και τίποτα αγόρασα κανονικό μόνο κρεβάτι και λύθηκε το πρόβλημα πιστεύω ότι έβλεπε τα κάγκελα και ένιωθε εγκλωβισμένος π δεν μπορούσε να βγει όποτε θέλει ... τώρα μόλις ξυπνάει το πρωί ερχετε στην κρεβάτοκαμαρα και με τραβάει από το χέρι να σηκωθώ για το γάλα του ούτε κλάμα τίποτα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Ntinaleonidas είπε:

Από 1 χρόνων άρχισε να μην κοιμάται καλά και να κλαίει και να ξυπνάει συνέχεια αποτε μες στον ύπνο μ τον έβγαζα και τον έφερνα στο κρεβάτι μας για 6 μήνες προσπαθούσα και τίποτα αγόρασα κανονικό μόνο κρεβάτι και λύθηκε το πρόβλημα πιστεύω ότι έβλεπε τα κάγκελα και ένιωθε εγκλωβισμένος π δεν μπορούσε να βγει όποτε θέλει ... τώρα μόλις ξυπνάει το πρωί ερχετε στην κρεβάτοκαμαρα και με τραβάει από το χέρι να σηκωθώ για το γάλα του ούτε κλάμα τίποτα 

Εμενα παλι μαλλον με το καγκελο νιωθει ασφαλεια..πριν που την εβαλα πηρε το νανι κ την πιπιλα της,τεντωθηκε κ κοιμηθηκε..νομιζω ουτε 2 λεπτα δεν της πηρε!!!

Ενταξει,αφου ερχεται απευθειας σε εσας..εγω ειχα κ την εννοια μου μην βουτηξει τιποτα,νην ανεβει πουθενα κ πεσει..οποτε απομονωνα ολα τα δωματια κ το σαλονι κ εμενε μονο το δικο της κ το δικο μας ανοιχτο..τελος παντων..ευχαριστω παντως για την βοηθεια..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...