Μετάβαση σε περιεχόμενο

Πολυκυστικες ωοθήκες -utrogestan


Recommended Posts

Γεια σας  κοριτσια μου! 

Λοιπον, τον επομενο

μηνα κλεινουμε χρόνο ελεύθερων επαφών και ακόμα τίποτα! Περιττό να σας πω ότι είχα πάει σε πάνω από 6 γιατρούς εδώ στην λακωνια και όλοι έλεγαν τα δικά τους. Κανένας δεν με βοηθούσε. Ανακαλύπτω τώρα έναν γιατρο(να είναι πάντα καλά ο άνθρωπος) και μου βρίσκει πολυκυστικες ωοθήκες (που δεν τις έβλεπε κανένας άλλος πριν?) και μου έδωσε inofert plus και utrogestan κολπικά για να πιάσουμε σποράκι! Είναι πολύ αισιόδοξος έως σίγουρος θα έλεγα και με κάνει να νιώθω και εγώ έτσι. Θέλω εμπειρίες πόσες έμειναν έγκυες και μετά από ποσό καιρό με utrogestan κολπικά 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Lilipan είπε:

Γεια σας  κοριτσια μου! 

Λοιπον, τον επομενο

μηνα κλεινουμε χρόνο ελεύθερων επαφών και ακόμα τίποτα! Περιττό να σας πω ότι είχα πάει σε πάνω από 6 γιατρούς εδώ στην λακωνια και όλοι έλεγαν τα δικά τους. Κανένας δεν με βοηθούσε. Ανακαλύπτω τώρα έναν γιατρο(να είναι πάντα καλά ο άνθρωπος) και μου βρίσκει πολυκυστικες ωοθήκες (που δεν τις έβλεπε κανένας άλλος πριν?) και μου έδωσε inofert plus και utrogestan κολπικά για να πιάσουμε σποράκι! Είναι πολύ αισιόδοξος έως σίγουρος θα έλεγα και με κάνει να νιώθω και εγώ έτσι. Θέλω εμπειρίες πόσες έμειναν έγκυες και μετά από ποσό καιρό με utrogestan κολπικά 

 

Πρώτον μην αγχώνεσαι, δεύτερον τι σημασία έχει σε πόσο καιρό έμεινε έγκυος η κάθε κοπελα? Επίσης το ουτροτζεσταν δεν βοηθάει να μείνεις έγκυος, αλλά να διατηρηθεί το έμβρυο εάν γίνει εμφύτευση, που προϋποθέτει πρώτα σύλληψη! Μια μπορεί να έκανε σε έναν μήνα, άλλη σε 5 χρόνια... Σταματήστε να αγχώνεστε κορίτσια! Σταμάτησε να λέτε έχω τόσο καιρό και τόσο καιρό! Το λέμε και το ξαναλέμε κάθε φορά! Το μωρό θα έρθει όταν δεν θα το περιμένετε! Κάντε αυτά που λένε οι ιατροί αλλά πραγματικά με το άγχος έχετε σίγουρη μέθοδο αντισυλληψης! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν αγχώνομαι, ρωτάω για εμπειρίες! Ο γιατρός μου μου έβγαλε όλο το άγχος ? θέλω απλα γνώμες και εμπειρίες από γυναίκες που έχουν κάνει την συγκεκριμένη οδηγία γιατρού ευχαριστώ !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Lilipan είπε:

Δεν αγχώνομαι, ρωτάω για εμπειρίες! Ο γιατρός μου μου έβγαλε όλο το άγχος ? θέλω απλα γνώμες και εμπειρίες από γυναίκες που έχουν κάνει την συγκεκριμένη οδηγία γιατρού ευχαριστώ !

Μη ρωτάς! Να ρωτάς για γνώμες κ εμπειρίες που είναι μέτρησιμες π.χ. Τι πάχος έχει το ενδομητιο μετά την ωορρηξια! Εκεί υπάρχει ένας μέσος όρος αποδεκτός... Αν ρωτάς ποτέ έμεινε έγκυος η κάθε μία θα απελπιστείς είτε έμειναν έγκυος γρήγορα είτε αργά! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Lilipan είπε:

Γεια σας  κοριτσια μου! 

Λοιπον, τον επομενο

μηνα κλεινουμε χρόνο ελεύθερων επαφών και ακόμα τίποτα! Περιττό να σας πω ότι είχα πάει σε πάνω από 6 γιατρούς εδώ στην λακωνια και όλοι έλεγαν τα δικά τους. Κανένας δεν με βοηθούσε. Ανακαλύπτω τώρα έναν γιατρο(να είναι πάντα καλά ο άνθρωπος) και μου βρίσκει πολυκυστικες ωοθήκες (που δεν τις έβλεπε κανένας άλλος πριν?) και μου έδωσε inofert plus και utrogestan κολπικά για να πιάσουμε σποράκι! Είναι πολύ αισιόδοξος έως σίγουρος θα έλεγα και με κάνει να νιώθω και εγώ έτσι. Θέλω εμπειρίες πόσες έμειναν έγκυες και μετά από ποσό καιρό με utrogestan κολπικά 

 

Καλη επιτυχια σου ευχομαι κ συντομα να κρατας το μωρακι σου στην αγκαλια! Ειδες καμια αλλαγη στην περιοδο σου απο θεμα ροης ? Eγω τα inofert και Inofert plus παιρνω. Απο οτι ξερω για τα inofert μετα τους 3 μηνες ξεκινα η δραση τους.. για τα αλλα δεν γνωριζω! παντως η καθε γυναικα ειναι διαφορετικη, οποτε μην υπολογιζεις το ποτε εμεινε η καθεμια εγκυος... Πρεπει να αποβαλλουμε το αγχος οσο μπορουμε κ οντως θα ερθει εκει που δεν το περιμενουμε....εχει δικιο η @joy2

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας! Άγχος πλέον δεν έχω, είμαι σίγουρη ότι θα έρθει το μωρό μου, όταν είναι η ώρα. Παίρνω τρεις μήνες τα inofert και επειδή τώρα ανακαλύψαμε τις πολυκυστικες μου τα γύρισε στα plus . Το παίρνεις πρωί χωρίς φαγητό ; Γιατί δεν ρώτησα τον γιατρό! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 33 λεπτά, ο/η Lilipan είπε:

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας! Άγχος πλέον δεν έχω, είμαι σίγουρη ότι θα έρθει το μωρό μου, όταν είναι η ώρα. Παίρνω τρεις μήνες τα inofert και επειδή τώρα ανακαλύψαμε τις πολυκυστικες μου τα γύρισε στα plus . Το παίρνεις πρωί χωρίς φαγητό ; Γιατί δεν ρώτησα τον γιατρό! 

Παιρνω τα inofert σε σκονη καθε πρωι διαλυμενο σε νερο νηστικη και τα Inofert plus καθε βραδυ πριν παω για υπνο! ετσι μου συνεστησε ο γιατρος μου. Τα inofert plus τα παιρνεις μονο βραδυ πριν κοιμηθεις κ σε βοηθανε κ να κοιμασαι καλυτερα λογω της μελατονινης. Το γραφει κ στις οδηγιες. Ειχες καποια αλλαγη στη ροη της περιοδου σου οταν τα επαιρνες? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα,εγώ έπαιρνα τα inofert και τα inofert  plus για έξι μήνες χωρίς κανένα αποτέλεσμα(να ρυθμιστεί λίγο ο κύκλος μου θέλαμε Γιατί δεν μπορούσα να πάρω αντισυλληπτικά)ο γυναικολόγος που έχω τώρα δεν τα συνιστά .εξαρτάται φυσικά τον κάθε οργανισμό σε άλλες κοπέλες βοηθάνε σε άλλες Όχι,εύχομαι να σε βοηθήσουν 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμένα με

τα inofert σε σκόνη μέσα στους τρειςσμηνες που τα παίρνω και έχοντας πολυκυστικες ενώ δεν το γνώριζα,η περίοδος ακριβώς στις 29 ημέρες μου

ερχεται ενώ ερχόταν 35+ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Lilipan είπε:

Εμένα με

τα inofert σε σκόνη μέσα στους τρειςσμηνες που τα παίρνω και έχοντας πολυκυστικες ενώ δεν το γνώριζα,η περίοδος ακριβώς στις 29 ημέρες μου

ερχεται ενώ ερχόταν 35+ 

Ειχες αλλαγή στη ροή σου? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Lilipan είπε:

Ναι ήταν όπως στο λύκειο αυτό μου θυμησε, αρκετή ΡΟΗ κόκκινο αίμα 

Εγω παλι στα κανονικα μου εχω πολυ αιμα κ κοκκινο και τωρα ειχα μειωμενη ροη περισσοτερο καφε! Γιαυτο μου εκανε εντυπωση κ ρωταω. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 28 λεπτά, ο/η ELENA KAS είπε:

Εγω παλι στα κανονικα μου εχω πολυ αιμα κ κοκκινο και τωρα ειχα μειωμενη ροη περισσοτερο καφε! Γιαυτο μου εκανε εντυπωση κ ρωταω. 

Εμένα σε αντίθεση με εσένα είχε μειωθεί λόγω πολυκυστικών ενώ τώρα είναι όπως ακριβώς ήταν. Ρωτά τον γιατρό σου ??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 λεπτά, ο/η Lilipan είπε:

Εμένα σε αντίθεση με εσένα είχε μειωθεί λόγω πολυκυστικών ενώ τώρα είναι όπως ακριβώς ήταν. Ρωτά τον γιατρό σου ??

Εχω σε λιγες μερες ραντεβου και θα τον ρωτησω. Εγω δεν εχω πολυκυστικες, απλα μου τα εδωσε για να με βοηθησει με τον κυκλο μου και για συλληψη. Σ ευχαριστω πολυ πάντως! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@joy2 θα συμφωνήσω μαζί σου 100%. Εμένα για παράδειγμα δε με βοήθησαν καθόλου τα inofert.. Τα έπαιρνα τόσο καιρό για να ενισχυθεί η ωορρηξία (αν θυμάμαι καλά...).. Έπαιρνα επίσης travogen προγεστερόνη σε μορφή ενδοκολπικης αλοιφής από την ωορρηξία και μετα (κάνει την ίδια δουλειά με το utrogestan) ενώ παράλληλα και salospir που βοηθάει στην εμφύτευση αν έχεις αυτοανοση θρομβοφιλια  οπως εγώ.. δεν γινόταν  τίποτα.....  έμεινα έγκυος φυσιολογικα όταν πλεον κουράστηκα και τα σταμάτησα όλα αυτά.... λιγο πριν προχωρήσω στη δεύτερη εξωσωματική... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 28/7/2019 at 9:08 ΜΜ, ο/η Lilipan είπε:

Δεν αγχώνομαι, ρωτάω για εμπειρίες! Ο γιατρός μου μου έβγαλε όλο το άγχος ? θέλω απλα γνώμες και εμπειρίες από γυναίκες που έχουν κάνει την συγκεκριμένη οδηγία γιατρού ευχαριστώ !

Κορίτσι μπορείς επίσης Ν δοκιμάσεις να κάνεις υπερήχους για να βλέπεις πότε κ αν γίνεται ωορρηξία.... Οπωσ επίσης κ να πάρεις κλομιφαινη!!!! ? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Gelie είπε:

@joy2 θα συμφωνήσω μαζί σου 100%. Εμένα για παράδειγμα δε με βοήθησαν καθόλου τα inofert.. Τα έπαιρνα τόσο καιρό για να ενισχυθεί η ωορρηξία (αν θυμάμαι καλά...).. Έπαιρνα επίσης travogen προγεστερόνη σε μορφή ενδοκολπικης αλοιφής από την ωορρηξία και μετα (κάνει την ίδια δουλειά με το utrogestan) ενώ παράλληλα και salospir που βοηθάει στην εμφύτευση αν έχεις αυτοανοση θρομβοφιλια  οπως εγώ.. δεν γινόταν  τίποτα.....  έμεινα έγκυος φυσιολογικα όταν πλεον κουράστηκα και τα σταμάτησα όλα αυτά.... λιγο πριν προχωρήσω στη δεύτερη εξωσωματική... 

Είδες... Χαίρομαι τόσο πολύ που τελικά τα κατάφερες! Κοίτα μπορεί σε περιπτώσεις να βοηθάνε, δεν το συζητάω καν αυτό, κάθε οργανισμός δρα διαφορετικά, αλλά όχι να ρωτάνε και να αγχώνονται για τον χρόνο επίτευξης εγκυμοσύνης... Το λέω για το καλό τους κάθε φορά και με τη καλύτερη διάθεση ότι οταν δεν θα το σκέφτονται θα μείνουν έγκυος! Και εγώ έμεινα μετά από ακριβώς δύο χρόνια προσπαθειών, γιατί? Επειδή τον επόμενο μήνα από αυτόν που έμεινα έγκυος είχαμε κανονίσει λαπαροσκοπηση και ούτε καν σκεφτόμουν ότι θα μπορούσα να μείνω έγκυος, άρα είχα αποβάλλει το άγχος μου... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@joy2 Μιλώντας ρεαλιστικά δεν ξέρω αν και κατα πόσο γίνεται να αποβληθεί το άγχος ιδιαίτερα στην προσπάθεια για επίτευξη πρώτης εγκυμοσυνης... Οταν δηλαδη δεν έχεις γίνει ακόμη μητέρα, είσαι πάνω από 32-33 προσπαθειες καιρό και ανήκεις στην κατηγορία των γυναικών που αισθάνονται πως η μητρότητα είναι αυτοσκοπός..... Που πανω από οτιδήποτε επιθυμούν να αποκτήσουν ένα παιδί... σωστό λάθος δεν έχει σημασία.... Υπάρχουν γυναίκες που τις γεμίζει μόνο αυτό.. και νιώθουν ότι είναι ο βασικός προορισμός της ζωής τους.... Σε αυτη την περίπτωση ολα τα άλλα μοιάζουν δεύτερα στη λίστα των προτεραιοτήτων σου.... Μια καλή δουλειά.... Ένα όμορφο σπίτι... κάποια χρήματα ώστε να ζεις κάπως άνετα.. τίποτα δε μοιάζει αρκετό να γεμίζει αυτό το κενό.. Ειδικα απο ανθρώπους που είναι ηδη γονείς ακούς το "Μην αγχώνεσαι...." και κουνάς το κεφάλι συγκαταβατικά... Μερικές φορές θες και να τους βρίσεις... Να τους πεις : " πλάκα μου κάνετε;;;" Είναι πραγματικά δύσκολο να σε καταλάβουν.. Εγώ χρειάστηκε να κάνω ακόμη και ψυχανάλυση για να βρώ τον εαυτό μου, τον οποίο εν μερει ειχα χασει μεσα στην όλη περιπέτεια που περάσαμε.....   Η μελαγχολία είναι ψυχική κατάσταση που βρίσκεται δίπλα μας και μπορεί χωρίς να το καταλάβουμε να χτυπήσει και τη δική μας πόρτα... Κατ' εμέ το κλειδί σε αυτά είναι να ξεφύγεις από τη νοοτροπία: "πρέπει πάση θυσία να τα καταφέρω αυτό το μήνα... ο χρόνος περνάει... πρέπει τώρα!!!!"...  Είναι τελείως λανθασμένη λογική και σε οδηγεί αναμφίβολα σε αδιέξοδο... Το ότι στεναχωριέσαι και απογοητεύεσαι είναι αυτονόητο όμως αυτό πρέπει να συμβαίνει με έναν υγιή τρόπο, χωρίς να καταστρέφεται η ζωή και η καθημερινότητα σου..

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Gelie έχεις απόλυτο δίκιο και το καταλαβαίνω! Και εγώ ήμουν για δύο χρόνια περίοδος και κλάμα και πολύ άγχος, εξετάσεις, τρέξιμο, ο, τι θες... Εννοείται είναι δύσκολο να πετύχεις να μην έχεις άγχος αλλά πρέπει να το παλέψουν... Το πρώτο βήμα είναι να ψαχτουν καλά, το δεύτερο να μην ακούν και να μην ρωτάνε ποτέ έμεινε έγκυος η κάθε μία γιατί μόνο κακό κάνει!! Η κάθε μία έχει τον δρόμο και την τύχη της ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η joy2 είπε:

@Gelie έχεις απόλυτο δίκιο και το καταλαβαίνω! Και εγώ ήμουν για δύο χρόνια περίοδος και κλάμα και πολύ άγχος, εξετάσεις, τρέξιμο, ο, τι θες... Εννοείται είναι δύσκολο να πετύχεις να μην έχεις άγχος αλλά πρέπει να το παλέψουν... Το πρώτο βήμα είναι να ψαχτουν καλά, το δεύτερο να μην ακούν και να μην ρωτάνε ποτέ έμεινε έγκυος η κάθε μία γιατί μόνο κακό κάνει!! Η κάθε μία έχει τον δρόμο και την τύχη της ;)

Συμφωνω απολυτα και με τις δυο, ουτε να παψεις να αγχωνεσαι μπορεις αλλα ουτε και να κοιτας σε ποσο χρονικο διαστημα πετυχε η μια κοπελα κτλ

Νομιζω πως απο καποια στιγμη και μετα παυεις να σκεφτεσαι το χρονο...οι απανωτες αναποδιες σιγουρα φερνουν θλιψη, μεγαγχολια και καταστρεφουν αρκετα κομματια της ζωης.. Οσο και να ακους "μην αγχωνεσαι κτλ" αν δεν πιασεις πατο τελικα δε θα καταλαβεις οτι δε θες αλλο αγχος στη ζωη σου..στο τελος συνηθως επιλεγεις να ζεις με χαμογελο! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 λεπτά, ο/η peacock είπε:

Συμφωνω απολυτα και με τις δυο, ουτε να παψεις να αγχωνεσαι μπορεις αλλα ουτε και να κοιτας σε ποσο χρονικο διαστημα πετυχε η μια κοπελα κτλ

Νομιζω πως απο καποια στιγμη και μετα παυεις να σκεφτεσαι το χρονο...οι απανωτες αναποδιες σιγουρα φερνουν θλιψη, μεγαγχολια και καταστρεφουν αρκετα κομματια της ζωης.. Οσο και να ακους "μην αγχωνεσαι κτλ" αν δεν πιασεις πατο τελικα δε θα καταλαβεις οτι δε θες αλλο αγχος στη ζωη σου..στο τελος συνηθως επιλεγεις να ζεις με χαμογελο! 

Ακριβώς αυτό!! Με το καλό κορίτσια μας! Σας το εύχομαι από καρδιάς, και όπως λέω όπου είστε είμασταν και οπου είμαστε θα έρθετε! ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@peacock πόσο σωστά τα είπες...!!! Όπως τα λες πάντα κοριτσάκι μου!!!!  Σου έχω πει πολλές φορές πόσο ξεχωριστό άνθρωπο σε θεωρώ και ας έχουμε πολύ καιρό να τα πούμε!!!! ???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...