Μετάβαση σε περιεχόμενο

Ερώτηση για εξωσωματική


Recommended Posts

κορίτσια καλησπέρα..είμαι νέο μέλος στη παρέα και θα ήθελα τη βοήθεια σας..Από Σεπτέμβρη θα μπω και εγώ σε διαδικασία εξωσωματικής..αυτό που με προβληματίζει είναι ότι ο γιατρός μου μας είπε ότι θα κάνουμε την εμβρυομεταφορά σε επόμενο κύκλο χωρίς να έχω πολυκυστικές..απλά για να αποφύγουμε τη διέγερση των ωοθηκών..τι γνώμη έχετε γι αυτο? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κι εγω πρωτη φορα θα κανω και δεν ξερω να σου πω ακριβως, αλλα καταλαβαινω οτι το κανουν αυτο για να εχει "ηρεμησει" ο οργανισμος απο τη διεγερση και να ειναι καταλληλο το ενδομητριο να τα φιλοξενησει. Δεν ειναι κατι ανησυχητικο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσι μου και εγώ το έκανα αυτό. Λέγεται κύκλος freeze all και το είχαμε προαποφασίσει με το γιατρό μου εκτός αρνητικού απροοπτου. Το αρνητικό θα ήταν να μην έχω την ανταπόκριση που περιμέναμε. 

Για να πάθεις υπερδιέγερση δεν είναι ανάγκη να έχεις πολυκυστικες ωοθήκες. 

Εγώ έκανα 12 ωάρια εκ των οποίων τα 10 ήταν ώριμα και τα 2 δεν ήταν. Είχα και 2-3 τα οποία δεν τα πήραν καν γιατί ήταν μικρά. Δεν λες 14 ωάρια παρά πολλά και κλασική υπερδιέγερση. 

Ωστόσο ανέβασα πολλή οιστραδιόλη είχα και λίγο υγρό στις ωοθήκες αποτελέσματα της ήπιας υπερδιέγερσης. Επίσης η προγεστερονη μου ανέβηκε σε μη επιθυμητά επίπεδα. Όχι απαγορευτικά αλλά όχι και τόσο τέλεια. 

Δηλαδή η ορμονική ισορροπία δεν ήταν η καταλληλότερη για εμβρυομεταφορα. 

Πιστεύω ότι ο γιατρός έχει προσδοκίες για αρκετά ωαριακια και άρα εμβρυακια και θεωρεί ότι θα χαλάσει η ορμονική ισορροπία. 

Άρα πράττει το καλύτερο κατά την άποψη του για να έχει τις καλύτερες προϋποθέσεις στην εμβρυομεταφορα. 

Επίσης όταν κάνεις πολλά ωάρια και ανέβει το επίπεδο των ορμονών μπορεί να πάθεις υπερδιέγερση όχι μέχρι την ωοληψια αλλά στην εμβρυομεταφορα εφόσον μείνεις έγκυος και ανέβει και άλλο το επίπεδο των ορμονών με ένα σχετικό κίνδυνο να μην κρατηθεί το έμβρυο. 

Εμένα πάντως πέτυχε μια χαρά η τακτική αυτή. Είμαι στον 6ο μήνα. 

Το σωστό είναι πάντως να τον ρωτήσεις γιατί ακολουθεί αυτή την τακτική ώστε να μην έχεις καμία απορία και να είσαι πεπεισμένη ότι προσπαθεί για το καλύτερο. 

Επίσης όλες οι κοπέλες που έκαναν αρκετά ωαριακια ακολουθούν αυτή την τακτική χωρίς να έχουν πολυκυστικες όπως θα σε ενημερώσουν ακριβώς για να αποφύγουν την υπερδιέγερση. 

Σου εύχομαι πολύ καλή επιτυχία. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Πιου-πιου είπε:

Κορίτσι μου και εγώ το έκανα αυτό. Λέγεται κύκλος freeze all και το είχαμε προαποφασίσει με το γιατρό μου εκτός αρνητικού απροοπτου. Το αρνητικό θα ήταν να μην έχω την ανταπόκριση που περιμέναμε. 

Για να πάθεις υπερδιέγερση δεν είναι ανάγκη να έχεις πολυκυστικες ωοθήκες. 

Εγώ έκανα 12 ωάρια εκ των οποίων τα 10 ήταν ώριμα και τα 2 δεν ήταν. Είχα και 2-3 τα οποία δεν τα πήραν καν γιατί ήταν μικρά. Δεν λες 14 ωάρια παρά πολλά και κλασική υπερδιέγερση. 

Ωστόσο ανέβασα πολλή οιστραδιόλη είχα και λίγο υγρό στις ωοθήκες αποτελέσματα της ήπιας υπερδιέγερσης. Επίσης η προγεστερονη μου ανέβηκε σε μη επιθυμητά επίπεδα. Όχι απαγορευτικά αλλά όχι και τόσο τέλεια. 

Δηλαδή η ορμονική ισορροπία δεν ήταν η καταλληλότερη για εμβρυομεταφορα. 

Πιστεύω ότι ο γιατρός έχει προσδοκίες για αρκετά ωαριακια και άρα εμβρυακια και θεωρεί ότι θα χαλάσει η ορμονική ισορροπία. 

Άρα πράττει το καλύτερο κατά την άποψη του για να έχει τις καλύτερες προϋποθέσεις στην εμβρυομεταφορα. 

Επίσης όταν κάνεις πολλά ωάρια και ανέβει το επίπεδο των ορμονών μπορεί να πάθεις υπερδιέγερση όχι μέχρι την ωοληψια αλλά στην εμβρυομεταφορα εφόσον μείνεις έγκυος και ανέβει και άλλο το επίπεδο των ορμονών με ένα σχετικό κίνδυνο να μην κρατηθεί το έμβρυο. 

Εμένα πάντως πέτυχε μια χαρά η τακτική αυτή. Είμαι στον 6ο μήνα. 

Το σωστό είναι πάντως να τον ρωτήσεις γιατί ακολουθεί αυτή την τακτική ώστε να μην έχεις καμία απορία και να είσαι πεπεισμένη ότι προσπαθεί για το καλύτερο. 

Επίσης όλες οι κοπέλες που έκαναν αρκετά ωαριακια ακολουθούν αυτή την τακτική χωρίς να έχουν πολυκυστικες όπως θα σε ενημερώσουν ακριβώς για να αποφύγουν την υπερδιέγερση. 

Σου εύχομαι πολύ καλή επιτυχία. 

Σ ευχαριστώ πάρα πολύ κορίτσι μου για όλα αυτά που μου είπες..είχα αγχωθεί με όλα αυτά γιατί δεν το είχα ξανακούσει ποτέ..αυτό που ήξερα είναι ότι σου κάνουν την ωοληψία και μετά απο λίγες μέρες γίνεται η εμβρυομεταφορά..να είσαι καλά και με το καλό να υποδεχτείτε το μωράκι σας !!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η konstantinaVE είπε:

Κι εγω πρωτη φορα θα κανω και δεν ξερω να σου πω ακριβως, αλλα καταλαβαινω οτι το κανουν αυτο για να εχει "ηρεμησει" ο οργανισμος απο τη διεγερση και να ειναι καταλληλο το ενδομητριο να τα φιλοξενησει. Δεν ειναι κατι ανησυχητικο.

και ο γιατρός αυτό μας είπε αλλά δεν το είχαμε ξανακούσει και αγχωθήκαμε λίγο..σ ευχαριστώ πολύ πάντως για την απάντηση και εύχομαι ότι καλύτερο και σε σένα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η @Πιου-πιου οπως παντα απαντησε με τον ωραιο της τροπο, δινοντας και την απαραιτητη αισιοδοξια!!!

Καλη επιτυχια κι απο μενα! 

@Πιου-πιου μου, σε φιλω γλυκα!!! Εφτασες κιολας στον 6ο! Με το καλοοο!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η nikona είπε:

Η @Πιου-πιου οπως παντα απαντησε με τον ωραιο της τροπο, δινοντας και την απαραιτητη αισιοδοξια!!!

Καλη επιτυχια κι απο μενα! 

@Πιου-πιου μου, σε φιλω γλυκα!!! Εφτασες κιολας στον 6ο! Με το καλοοο!! 

Αγαπημένη μου ναι έφτασα!  Σε σκέφτομαι συχνά ! Είμαι σίγουρη ότι είσαστε πολύ καλά!!! Εύχομαι όλες οι κοπέλες να πετύχουν και να πάνε καλά μέχρι τέλους! Να φεύγουμε οι παλιές από τη μέση επιτέλους! Ο μπεμπακος μεγαλώνει και σας ξετρελαίνει;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μετα απο πολλες προσπαθειες που εχω κανει θα σου πω να μην βιαζεσαι ασε το σωμα σου να ξεκουραστη και πανε στο επομενο κυκλο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η km! είπε:

κορίτσια καλησπέρα..είμαι νέο μέλος στη παρέα και θα ήθελα τη βοήθεια σας..Από Σεπτέμβρη θα μπω και εγώ σε διαδικασία εξωσωματικής..αυτό που με προβληματίζει είναι ότι ο γιατρός μου μας είπε ότι θα κάνουμε την εμβρυομεταφορά σε επόμενο κύκλο χωρίς να έχω πολυκυστικές..απλά για να αποφύγουμε τη διέγερση των ωοθηκών..τι γνώμη έχετε γι αυτο? 

Συμφωνώ θα ηρεμήσει και το σώμα και θα είναι πιο έτοιμο να δεχτεί το σπορακι σας

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...