Μετάβαση σε περιεχόμενο

Θηλασμός γενικά


Recommended Posts

στις πριν 3 ώρες, ο/η Sofi90 είπε:

22 ειχα 23 γεννηθηκε..Οταν περασε το αλμα ξυπναγε ανα 1μιση ωρα..Ετσι οπως το λες σαν να ειχε ξυπνητήρι..Αλλα το νορμάλ της ειναι ανα 3 3μιση...Εισαι τυχερή που σου κοιμαται περισσοτερο..Πολυ λιγες φορες μου το εχει κανει..

Μην ανησυχείς δε νομίζω να έχει φοβία!φουλ στις αγκαλίτσες και θα περάσει!!!!

Καλά είμαι πολύ τυχερή που η μπέμπα μου μου βγήκε υπναρού σαν εμένα!Ο γιατρός μας μου λέει μην το λες πουθενά!Και με όποιον το συζητάω μου λέει πόσο τυχερη είμαι και καμία φορά δεν κοιμάται η ζορίζεται και λέω αχ μπέμπα μας φάγανε!χαχααχαα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις On 25/7/2019 at 1:29 ΜΜ, ο/η Narcissa είπε:

Καλησπέρα μανούλες! 

Τις τελευταίες μέρες έχουμε ένα θεματάκι με το θηλασμο. Ο μπεμπουλης τρώει πολύ λίγο τύπου 2-3 λεπτά και μετά βγάζει τη θηλή από το στόμα, γυρνάει από την άλλη, γυρνάει προς εμένα την ξαναπιάνει, κάνει μια ρουφηξιά, την ξαναβγάζει κ.ο.κ μέχρι που αρχίζει να κλαίει και να πιπιλαει το δάχτυλο του. Δοκίμασα να τον σηκώνω να ρευτεί και να τον ξαναβαζω, αλλά με το που τον ξαπλώνω, έχουμε κλάματα. Μου δίνει την αίσθηση ότι πεινάει κι άλλο και για κάποιο λόγο δεν μπορεί να φάει. Σκέφτομαι ότι μπορεί να του ανεβαίνει γαλατάκι ή να πονάει λόγω ΓΟΠ ή να πνίγεται (που όντως συμβαίνει) λόγω αυξημένης ροης και να εκνευρίζεται, μιας που τρώει πολύ λαίμαργα, ή αντιθέτως να μην έχω καλή ροή, να πίνει μόνο το αραιό γάλα και μετά που το πιο λιπαρό θέλει περισσότερη προσπάθεια, να μην έχει υπομονή και να νευριάζει και να τα παρατάει. Ποιος ξέρει; Όλοι μου λένε να δοκιμάσω μπιμπερό να δω αν θα μου κάνει το ίδιο... εγώ νομίζω καλύτερα να φωνάξω μια σύμβουλο θηλασμού πρώτα μήπως μπορέσει να με βοηθήσει. Έχετε καμία να μου συστήσετε; Αθήνα μένω, βόρεια. 

Κορίτσι μου τι κάνετε; Πώς τα πάτε; Μήπως έχεις έντονη ροη; Η μήπως κάνει κάτι σαν απεργία; Δοκίμασες να ταιζεις ενώ περπατάς; Να τον έχεις πιο όρθιο; Η ξάπλωτα κοιλίτσα κοιλίτσα; Υπομονή... Φάση είναι και θα περάσει. Σύμβουλο εγώ δεν ξέρω αλλά αν θέλεις και έχεις φμπ μπορείς να μπεις εκεί στην ομάδα θηλασμού και σίγουρα θα βρεις στη περιοχή σου αλλά και κοπελες που πέρασαν το ίδιο πώς το αντετωπισαν.... Θηλαστρο και μπιμπερο δεν νομίζω πως θα ήταν καλό να δοκιμάσεις.... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 ώρες, ο/η Sofi90 είπε:

Εγω εχω ενα θεμα με το μωρο..Εχει εδω και 2 βδομαδες που ελειπε ο μπαμπας της και θελει να κοιμαται στα χερια μου και με το στηθος στο στομα..Αν κανω να την αφησω κατω η να της το βγαλω απ το στομα ξυπναει ουρλιαζοντας..Αυτο μονο την μερα και αντιδραει σαν κατι να φοβαται και θελει να ειναι κολλημενη πανω μου..Την νυχτα τα καταφέρνω και την βαζω διπλα μου χωρις να ξυπνήσει και δεν εχει θεμα..Νομιζα οτι ειχε φοβηθει οτι θα φυγω και γω επειδη ελειπε ο μπαμπας της μια βδομαδα αλλα εχει γυρισει 6 μερες τωρα και δεν εχω δει διαφορα..Στο ίντερνετ που το εψαξα λέει μονο για μωρα που φοβουνται την νυχτα και οχι την μερα , η μαμα μου λέει να την παω να την διαβασει παπάς! εγω φοβαμαι μην της εχει δημιουργηθεί κανενα ψυχολογικό..Σημερα εκανε 1 ωρα υπνο το πρωι,3 ωρες το μεσημερι,αλλη μια ωρα το απογευμα και αλλη μια ωρα κατα τις 9..Στα χερια ολες τις φορες και ανοιγει και το ματι να δει αν οντως την κραταω και το ξανακλεινει..Δεν ξερω πως της δημιουργήθηκε αυτό..Να κλαψει δεν την εχω αφησει ποτέ..Δεν ξέρω τι να κανω να μην φοβάται

Δεν νομίζω πως είναι άγχος αποχωρισμού με τον μπαμπά... Ίσως εσύ να ένιωθες στεναχωρημένη και.το παιδί το κατάλαβε ...ότι και αν είναι, φάση είναι και θα περασει.... Εσύ οπλισμού με υπομονή... Άλματα, μεγαλώνουν... Δεν υπάρχει ακόμη πρόγραμμα.... Εμένα συνήθως δεν κοιμάται πολυεσα στην ημέρα .... Υπομονή, αγάπη και αγκαλιές και θα περάσει :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Sofi90 κι εγώ αυτό θα σου έγραφα, μήπως είσαι εσυ στεναχωρημένη ή αγχωμένη. Κι εμένα ο μπέμπης είναι στην τσίτα όταν δεν είμαι καλά ψυχολογικά. 

@AlKate μίλησα με σύμβουλο και με την παιδίατρο μας. Και οι 2 μου είπαν ότι μάλλον είναι λόγω ΓΟΠ και έντονης ροής. Μου μίλησαν και για δυσανεξία στο αγελαδινό γάλα. Όποτε ξεκινήσαμε σιροπακι, εγώ κόβω τα γαλακτομικά και παρηγγειλα και νοσοκομειακό θηλαστρο για να βγάζω λίγο γάλα πριν από κάθε θηλασμο για να μην πνίγεται. Σήμερα τρώει λίγο καλύτερα, αλλά όχι καλά. Θα δώσω μια εβδομάδα να δω αν θα λειτουργήσουν τα παραπάνω και τι βάρος θα πάρει και βλέπουμε... υπομονή, τι άλλο μπορώ να κάνω; Και απεργία θηλασμού να μου κάνει και άλμα να είναι, θα περάσει, έτσι δεν είναι; Υπομονή... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Narcissa πολύ βολικό τ νοσοκομειακό καμία σχέση με τ οικιακό,θα σωθείς. Μέχρι να έρθει βγάζε λίγο με τ χέρι ίσα ίσα να μην πνίγεται τ μωρό. Εμένα μου τ κάνει αυτό να θηλάζει έτσι κ να τραβιέται κ να κλαίει όταν νυστάζει. Που η πεινάει κ νυστάζει μαζί κ Δ έχει κουράγιο να φάει οπότε την κοιμιζω κ ξυπνάει Μετά από λίγο κ τρώει η Μόνο νυστάζει Κ κοιμάται. Δοκιμάζεις ότι σ είπαν κ βλέπεις. Απλά με τ θήλαστρο πρόσεξε την υπερπαραγωγή που ήδη έχεις αρκετό γάλα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 43 λεπτά, ο/η Diwni είπε:

@Narcissa πολύ βολικό τ νοσοκομειακό καμία σχέση με τ οικιακό,θα σωθείς. Μέχρι να έρθει βγάζε λίγο με τ χέρι ίσα ίσα να μην πνίγεται τ μωρό. Εμένα μου τ κάνει αυτό να θηλάζει έτσι κ να τραβιέται κ να κλαίει όταν νυστάζει. Που η πεινάει κ νυστάζει μαζί κ Δ έχει κουράγιο να φάει οπότε την κοιμιζω κ ξυπνάει Μετά από λίγο κ τρώει η Μόνο νυστάζει Κ κοιμάται. Δοκιμάζεις ότι σ είπαν κ βλέπεις. Απλά με τ θήλαστρο πρόσεξε την υπερπαραγωγή που ήδη έχεις αρκετό γάλα.

Πήγε ο άντρας μου τελικά και το πήρε και θα μου το φέρει τώρα που θα γυρίσει από τη δουλειά. Σκέφτομαι όμως το εξής: αν βγάζω π.χ. 50ml πριν από κάθε θηλασμό και το αποθηκεύω, δε θα καταλήξω με μια τράπεζα γάλακτος από αραιό γάλα; Και θα το χρειαστώ σίγουρα, γιατί από Σεπτέμβρη θα επιστρέψω στο γραφείο. Ουφ έχω την ανησυχία μου που δεν τρώει και έχει γίνει το μυαλό πουρές. Και έτσι αγχωμένη που είμαι, γίνεται κι αυτός πιο νευρικός. Εν τω μεταξύ μπήκα σε μια ομάδα θηλασμού στο φμπ και εχουν γράψει σήμερα και χτες 3 κοπέλες ότι έχουν ακριβώς το ίδιο πρόβλημα, ακριβώς στην ίδια εβδομάδα. Έλεγα ότι δεν πολυπιστεύω στα άλματα, αλλά έχω αρχίσει και το ξανασκέφτομαι! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Narcissa μήπως τ ταΐζεις πιο τακτικά από ότι πεινάει; άμα βρέχει πάντως πάνες μια χαρά τρώει. Βγαζε λίγο πριν κ λίγο μετά τ θηλασμό κ βάζε τ στο ίδιο σακουλάκι. Εκτός αν τ στεγνώνει εντελώς τ στήθος. Τρώει κ από τα δύο;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 33 λεπτά, ο/η Diwni είπε:

@Narcissa μήπως τ ταΐζεις πιο τακτικά από ότι πεινάει; άμα βρέχει πάντως πάνες μια χαρά τρώει. Βγαζε λίγο πριν κ λίγο μετά τ θηλασμό κ βάζε τ στο ίδιο σακουλάκι. Εκτός αν τ στεγνώνει εντελώς τ στήθος. Τρώει κ από τα δύο;

Πάνες βρέχει καμία 10αρια. Αλλά 3 μέρες τώρα δεν έχει πάρει γραμμάριο από βάρος. Ναι ίσως τον ταΐζω πιο συχνά απ’οτι θέλει. Είναι λίγο φαύλος κύκλος η κατάσταση. Αγχώνομαι και τον πιέζω, του μεταδίδω άγχος που χειροτερεύει την οποία κατάσταση του, δεν τρώει, αγχώνομαι περισσότερο κ.ο.κ. Από το ένα έτρωγε πάντα. Καλά το για ποτέ μετατράπηκα από ζεν οντότητα σε μια υστερία με πόδια, χαμπάρι δεν πήρα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Narcissa ξεκόλλα με τ βάρος καλέ. Εμένα η μικρή μ γεννήθηκε 2440 κ Δ τη μέτρησα ούτε μια φορά. Δ πήρα καν ζυγαριά. Σε καμία από τις 2. Δ μπορεί τ παιδί να παίρνει βάρος με τ ίδιο ρυθμό κάθε μήνα. Που θα φθάσει; εμένα πχ από τ πρώτο στο 2ο μήνα πήρε 1.300 αν παίρνει τόσο κάθε μήνα σε 10 μήνες θα πρέπει να πάρει 13 κιλά συν τα 2.5 π γεννήθηκε 15 πράγμα αδύνατο. 10 πάνες είναι τ τέλειο όταν λενε 6 με 8. Μεγαλώνοντας θα μεγαλώνει κ ο χρόνος ανάμεσα στα γεύματα. Άστο λίγο πιο χαλαρά κ βλέπεις. Ίσως τ παιδί Δ πεινάει Κ εκνευρίζεται. Εμένα πάντα έτσι κάνει άμα Δ πεινάει. Κλαίει κ τραβάει τ κεφάλι της προς τα πίσω. Το βράδυ π σ κάνει πιο αραιους θηλασμους δ θηλάζει καλύτερα; Αφού τον κόβει η πείνα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η Narcissa είπε:

@Sofi90 κι εγώ αυτό θα σου έγραφα, μήπως είσαι εσυ στεναχωρημένη ή αγχωμένη. Κι εμένα ο μπέμπης είναι στην τσίτα όταν δεν είμαι καλά ψυχολογικά. 

@AlKate μίλησα με σύμβουλο και με την παιδίατρο μας. Και οι 2 μου είπαν ότι μάλλον είναι λόγω ΓΟΠ και έντονης ροής. Μου μίλησαν και για δυσανεξία στο αγελαδινό γάλα. Όποτε ξεκινήσαμε σιροπακι, εγώ κόβω τα γαλακτομικά και παρηγγειλα και νοσοκομειακό θηλαστρο για να βγάζω λίγο γάλα πριν από κάθε θηλασμο για να μην πνίγεται. Σήμερα τρώει λίγο καλύτερα, αλλά όχι καλά. Θα δώσω μια εβδομάδα να δω αν θα λειτουργήσουν τα παραπάνω και τι βάρος θα πάρει και βλέπουμε... υπομονή, τι άλλο μπορώ να κάνω; Και απεργία θηλασμού να μου κάνει και άλμα να είναι, θα περάσει, έτσι δεν είναι; Υπομονή... 

Όλα περνάνε και μπορείς να τα καταφέρεις... Σε κάτι τέτοιες δυσκολίες είναι ο θηλασμός πιο αγχωτικος... Πάλεψε το και θα τα καταφέρετε.... Έτσι και αλλιώς το βάρος δεν είναι μόνο του κριτήριο.... Αν είναι γοπ θέλει να το κρατάς πολύ ώρα μετά το τάισμα όρθιο... Αν είναι απεργία θέλει υπομονή, δέρμα με δέρμα και διάφορες στάσεις θηλασμού (μια είχα διαβάσει το ξάπλωσε ανάσκελα και από πάνω του έδωσε το... Τσι τσι... Ούτε μπιμπερο...)(τι αλλά θα κάνουμε να δούμε...) Θα τα καταφέρετε! Μην απογοητευεσαι :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Diwni το βράδυ θηλάζει ανα 3 ώρες περίπου και τρώει καλά. Δε νομίζω επειδή τον κόβει η πείνα, αλλά επειδή είναι ζαβλακωμενος από τον ύπνο και τρώει πιο ήρεμα. Έχουμε μια μικρή βελτίωση σήμερα, όταν αφήνει το ένα στήθος, πιάνει για λίγο το άλλο και δεν κλαιει. Ίσως έκανε δουλίτσα το σιρόπι. Αλλά μου φαίνεται περίεργο να κλαιει επειδή δε θέλει να φάει. Στους νυχτερινούς θηλασμους, όταν δε θέλει άλλο, σφραγίζει χειλάκια και τέλος. Και να θέλω να τον πιέσω να φάει, δεν μπορώ! 

@AlKate Σ’ευχαριστω πολύ για αυτά που μου έγραψες!

Εχω και τον άντρα μου που επιμένει να ταΐζουμε με μπιμπερό και εκνευρίζομαι περισσότερο... Ακομα και αν με κάποιο τρόπο κατάφερνα να αντλησω ένα λίτρο γάλα τη μέρα, αντε να εξηγήσω ότι ο θηλασμός δεν είναι μόνο τρόπος διατροφής του μωρού και άντε να καταλάβει... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Narcissa είπε:

@Diwni το βράδυ θηλάζει ανα 3 ώρες περίπου και τρώει καλά. Δε νομίζω επειδή τον κόβει η πείνα, αλλά επειδή είναι ζαβλακωμενος από τον ύπνο και τρώει πιο ήρεμα. Έχουμε μια μικρή βελτίωση σήμερα, όταν αφήνει το ένα στήθος, πιάνει για λίγο το άλλο και δεν κλαιει. Ίσως έκανε δουλίτσα το σιρόπι. Αλλά μου φαίνεται περίεργο να κλαιει επειδή δε θέλει να φάει. Στους νυχτερινούς θηλασμους, όταν δε θέλει άλλο, σφραγίζει χειλάκια και τέλος. Και να θέλω να τον πιέσω να φάει, δεν μπορώ! 

@AlKate Σ’ευχαριστω πολύ για αυτά που μου έγραψες!

Εχω και τον άντρα μου που επιμένει να ταΐζουμε με μπιμπερό και εκνευρίζομαι περισσότερο... Ακομα και αν με κάποιο τρόπο κατάφερνα να αντλησω ένα λίτρο γάλα τη μέρα, αντε να εξηγήσω ότι ο θηλασμός δεν είναι μόνο τρόπος διατροφής του μωρού και άντε να καταλάβει... 

Εκτός από αυτά που προσφέρει ο θηλασμός από άποψη θρεπτική και συναισθηματική γλυτώνεις να αποστειρωνεις, ζεσταίνεις ,πλένεις ,κατανάλωση ρεύματος κτλ... Αλλά εκτός από αυτά με μπιμπερο πάντα ελλοχεύει ο κίνδυνος σύγχυσης θηλής... Πρέπει να τα καταλάβει και να σε στηρίζει... Αν δεν πες μου να πάω να του στείλω τον άντρα μου να του πει δυο κουβέντες ;) Χαχαχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η AlKate είπε:

Εκτός από αυτά που προσφέρει ο θηλασμός από άποψη θρεπτική και συναισθηματική γλυτώνεις να αποστειρωνεις, ζεσταίνεις ,πλένεις ,κατανάλωση ρεύματος κτλ... Αλλά εκτός από αυτά με μπιμπερο πάντα ελλοχεύει ο κίνδυνος σύγχυσης θηλής... Πρέπει να τα καταλάβει και να σε στηρίζει... Αν δεν πες μου να πάω να του στείλω τον άντρα μου να του πει δυο κουβέντες ;) Χαχαχα

Δυστυχώς το μπιμπερό δεν μπορούμε να το αποφύγουμε μερικές φορές (π.χ. όταν πρέπει να πηγαίνω στο γραφείο) και πόσο μάλλον από Σεπτέμβρη που θα επιστρέψω κανονικά στη δουλειά. Και η αλήθεια είναι ότι δεν το πολυθέλει ο μπεμπούλης μου, οπότε σκέφτομαι μήπως πρέπει να προσπαθήσω από τώρα να δίνω 1-2 γεύματα τη μέρα με μπιμπερό για να το συνηθίσει; Τρώει, αλλά το πιάνει πολύ μίζερα, λες και το σιχαίνεται ? Σήμερα πάντως είμαστε καλύτερα, τουλάχιστον σταμάτησε το κλάμα και βρήκα πάλι το γελαστό παιδάκι μου! Οπότε είμαι κι εγώ πιο ήρεμη. Τι να πω; Ίσως στη ΓΟΠ και στην έντονη ροή, ήρθε και το άλμα της 12ης εβδομάδας και έδεσε...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Narcissa θα σου πρότεινα να ρωτήσεις τη σύμβουλο θηλασμού ή την παιδίατρο σας πως να χειριστείς το θέμα με το μπιμπερό. Λογικά το μωράκι σου δε θέλει μπιμπερο γιατί ξέρει ότι δεν είναι στήθος. Είναι έξυπνος και καταλαβαίνει και όπως είπες κι εσύ και η @AlKate ο θηλασμός είναι πολλά πολλά περισσότερα από διατροφή. 

@AlKate συμφωνώ απόλυτα με όσα λες. Ταιριάζουν πολύ οι απόψεις μας. 

 @Narcissa  είμαι σίγουρη ότι θα τα καταφέρεις... Δε σε φοβάμαι καθόλου. Απ' όσα γράφουμε τόσο καιρό φαίνεσαι πολύ ψαγμενη και συνειδητοποιημένη. Θα κάνεις το καλύτερο για το μωράκι σου. 

Βρε κορίτσια, να σας ρωτήσω εσάς που έχει εδραιωθεί ο θηλασμός σας. Άλλαξε καθόλου ο χρόνος θηλασμού από την στιγμή που εδραιώθηκε; Εμένα πλέον τρώει σε χρόνο ρεκόρ. Ειδικά τη νύχτα, τρώει και μετά βγαίνει από το στήθος, σφραγίζει χειλάκια και κοιμάται βαθειά. Τη μέρα πάλι τρώει πιο γρήγορα απλά δε μου κοιμάται... Γιατί τη μέρα απλά δεν κοιμάται.... Και κάτι ακόμα, το στήθος μου πια είναι πολύ μαλακό και όταν ξεκινάει να τρώει, νιώθω ένα μούδιασμα στο άλλο στήθος και ξεκινάει να τρέχει το γάλα. Τότε είναι που κατεβάζω γάλα, σωστά;;; Απλά δε νιώθω μούδιασμα στο στήθος που τρώει και ανησυχώ αν κάτι δε γίνεται σωστά. 

Γενικά όλο ανησυχίες είμαστε.. χαχα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Angelmammy κ γω τ ίδιο νιώθω. Μόλις ξεκινήσει να τρώει νιώθω μούδιασμα στο άλλο. Εφόσον τ μωρό τρώει κ βγαίνει από μόνο του χορταίνει. Τι σε ανησυχεί;

@Narcissaλοιπόν σήμερα η δικιά μ κάνει τα ίδια. Ενώ πεινάει κ γκρινιάζει τη βάζω στο στήθος κ κλαίει με λυγμούς. Οπότε κ γω παω κάθομαι για ένα λεπτό κάτω από τ απορροφητηρα ηρεμεί σε 2 λεπτά πιάνει στήθος κ ξεκινάει κ τρώει οπότε κ μεταφερομαι κ γω πάλι στο σαλόνι. Θα τ συνηθίσει κ τ μπουκάλι. Και μόνο π μπαίνεις στη διαδικασία να βγάζεις γάλα κτλ μπράβο σου. Στην τελική Ναι ο θηλασμός Δ είναι μόνο τρόπος ταισματος Αλλά ούτε ο μοναδικός τρόπος δεσίματος με τη μαμά. Τα μωράκια μας κ μόνο στην αγκαλιά μ αε καταλαβαίνουν που βρίσκονται αφού ακούν τ γνωριμο σε αυτά ηχο της καρδιάς μας. Προσωπικά Δ πιστεύω ότι ένα μωρό π θηλάζει είναι πιο δεμένο με τη μαμά του από ένα Που δ θηλάζει. Η μεγάλη μ είναι 2 χρονών κ 15 κιλά. Έκοψε τ θηλασμό 8 μηνών Αλλά ακόμη θέλει να κοιμάται στην αγκαλιά μου. Να την κοιμιζω Εγώ δηλαδή Κ να της δίνω τ γάλα της Εγώ ενώ Αλλά παιδάκια της ηλικίας της τ πίνουν μόνα τους. Της αρέσει όμως να αποκοιμιεται έτσι κ δε με ενοχλεί καθόλου να την κρατάω αγκαλίτσα για να κοιμηθεί.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Diwni έχεις δίκιο. Με ανησυχεί μόνο ότι διάβασα κάπου ότι νιώθεις μούδιασμα και στα 2 στήθη και επειδή εγώ νιώθω στο ένα, σκέφτομαι βλακείες... 

Τι όμορφη εικόνα αυτή που μας περιγράφεις με τη μεγάλη σου;;; Μακάρι να θέλουν την αγκαλιά μας μέχρι και μεγάλα! Αυτό συζητούσαμε με την @Sofi90 κάποια στιγμή... Μακάρι και μεγάλες γυναίκες να θέλουν αγκαλίτσα. Ανεξάρτητοι άνθρωποι, ικανοί και να θέλουν και το χάδι μας. :-)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Angelmammy Ναι ενώ είναι πολύ ανεξάρτητο παιδάκι για να κοιμηθεί θέλει αγκαλίτσα. Σκέψου είναι από τα παιδάκια που έξω τρέχουν, παίζουν κτλ κ ούτε κοιτάνε που είναι η μαμά τους (κακό αυτό βέβαια ). Για νάνι όμως έρχεται αγκαλιά της δίνω τ γάλα κ την βάζω στο κρεβάτι της. Άμα Δ έχει κοιμηθεί κάθομαι απλά δίπλα της κ περιμένω να κοιμηθεί. Άμα ξυπνήσει ταυτόχρονα τ βράδυ με ρ μωρό την φέρνει ο άντρας μ δίπλα στον καναπέ που θηλάζω, κάθεται, ακουμπάει τ κεφάλι της στο μπράτσο μου κ κοιμάται. Της κάνει ο άντρας μ γάλα πάει να της τ δώσει κ λέει όχι όχι μαμά μαμά. Μπορεί να περιμένει κ 20 λεπτά μέχρι να φάει τ μωρό, να ρευτει κ να τ πάρει ο άντρας μου να τ πάει μέσα. Οπότε την παίρνω αγκαλιά της δίνω τ γάλα κ την βάζω πάλι στο κρεβάτι της.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Sofi90 πολύ ταλαιπωρία η μικρή σου χαρά στο κουράγιο σου πραγματικά τόσες ώρες στο στήθος. Καλά Δ τ συζητώ πόσα γλιτώνουμε από γάλατα. Έχει τις ευκολίες του εννοείται ο θηλασμός.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Sofi90 θα εδραιωθεί και ο δικός σου θηλασμός, μην ανησυχείς. Είδες ο δικός μου εδραιώθηκε στις 83-84 ημέρες. Σχεδόν στο 3μηνο δλδ. 

Αυτό το 4ωρο θηλασμού που έκανες μέχρι να κοιμηθεί το έχω κάνει κι εγώ πόσες φορές με τη μικρή. Συνήθως βέβαια στο 3ωρο κοιμόταν. Τώρα έχει αλλάξει πολύ αυτό. Δε θέλει ώρες θηλασμού για να κοιμηθεί. Θέλει ώρες γενικά, ακόμα και αν κάθεται και τρώει τα χέρια της. Άλλες φορές κοιμάται από μόνη της (αφού βλέπει και εμάς που έχουμε πέσει πτώματα δίπλα της) και άλλες θέλει να την ξαναβάλω στο στήθος, να κοιμηθεί τρώγοντας και μετά ανά την αφήσω κάτω και να συνεχίσει τον ύπνο της. 

@Diwni λες η μεγάλη σου να μην είχε τόση έντονη ανάγκη να της δώσεις εσύ το γάλα της αν δεν την είχες θηλάσει;; Δλδ αν είχε μάθει να την ταιζει και ο μπαμπάς της από νεογέννητο. Ποιός ξέρει; Είναι πολύ όμορφα αυτά που μας περιγράφεις γενικά. Να χαίρεσαι τα παιδάκια σου. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η Sofi90 είπε:

@Diwni Πραγματικά ειναι το μονο που δεν με πειραζει στο μωρο..Βρισκω κατι να κανω αυτές τις ωρες..Πιο πολύ θα ηθελα να κοιμαται λιγο μεσημερι καμιά ωρα να ξεκουραζομαι και γω κ ας ειναι και 5 ωρες στο στηθος..Βεβαια αν ειχα κ αλλο παιδι δεν νομιζω να καταφερνα με τους μαραθωνιους που κανει..

@Angelmammy Εμεις ειμαστε 66 μερες σημερα..Για να δουμε!Εμενα ξεκινησε 3 μερες τωρα να βαζει με τοση μανία το χερι της στο στομα και να γεμιζει σάλια παντού..Ειχε κανει την μπλουζα της μουσκεμα προχθες..Πολλα σαλια λεμε.Παρατηρησα ομως οτι σαν να τριβει τα ουλα της με την μπούνια..Μηπως ξεκινησαν να την τρωνε?

Δε νομίζω ακόμα να την τρώνε. Ποτέ δεν ξέρεις βέβαια αλλά είναι νωρίς. Θυμάσαι που με το που κλείσαμε κι εμείς 2 μήνες ξεκίνησε να τρώει με μανία τα χεράκια της;; Ε... Εκεί είστε εσείς τώρα. :-) Νομίζεις ότι τρίβει τα ούλα της γιατί ακόμα δεν μπορεί να βάλει το χέρι της όπως θέλει στο στόμα. Σκέψου ότι εμένα τρώει με λαχτάρα το δείκτη ή τον αντίχειρα ή βάζει 2 δάχτυλα μαζί πολλές φορές. Στην αρχή δυσκολευόταν να τα βρει και έβαζε μπουνιτσα μέσα στο στόμα και έκανε μία ώρα να πιάσει δάκτυλο. Χαχαχαχα!!! Τώρα κατευθείαν μέσα στο στόμα το δάκτυλο που θέλει!!!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Angelmammy κ μένα έτσι κάνει με τα δάχτυλα. Συνήθως βάζει 2 κ τα ρουφάει με μανία χαχα όσο για τη μεγάλη μ Δ νομίζω να έχει να κάνει με τ θηλασμό. Βασικά ήταν κ είναι πολύ δύσκολη στον ύπνο. Μόνο εγώ κατάφερνα να την κοιμιζω κ πάλι με τα χίλια ζόρια. Ίσως φταίει αυτό. Ίσως πάλι επειδή είναι πολύ ανεξάρτητη όλη την υπόλοιπη μέρα να έχει ανάγκη για μαμά πριν να κοιμηθεί για να ηρεμήσει.

@Sofi90 πραγματικά χαρά στο κουράγιο σου όμως! Δ θα μπορούσα να είμαι τόσες ώρες καθηλωμένη θα με έπιαναν τα νεύρα μου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Γκουντ μορνινγκκκκκκκ εβρι μπαντι!! Καλημέρα κορίτσια μου. Επιτέλους σήμερα μετά από πολλές μέρες δεν χρειάστηκα αποσυμφοριτικο  μύτης και χάπια για να μπορώ να λειτουργώ. Την πάτησα άσχημα με κρύωμα και ήμουν κρεβατωμενη.  @Elli13 αρχηγέ μου λιωνωωωω. Λιωνωωωω. Είδα την φωτό και συγκινήθηκα πολύ...αυτό το πλασματακι το ξέρουμε από όταν ήταν κύτταρο ακόμη..αχ υπέροχα συναισθήματα ❤️.  Διάβασα ότι μπόρεσα. Καλή επιτυχία @marinamanoulitsa ξέρω ότι είσαι ένα βήμα πριν το όνειρο σου! Πιστεύω δε σένα και σε αυτόν τον μήνα!  @Kate1992 χαχαχα πέθανα με το σχόλιο σου!! Ναι μαρή εσένα περιμένω εννοείται και βέβαια θα σε πιεσω να μείνεις έγκυος χθες για να πάρω και εγώ σειρά! Χαχαχ κανόνισε την πορεία σου. Μόνο αυτό σου λεω!! @Mpourmpouloεμείς τα λέμε φυσικά και εκτός, αλλά σου στέλνω και από εδώ μια ❤️🤗 @marilouuκαλή σου επιτυχία κορίτσι μου!! Όλα θα σου πάνε υπέροχα ❤️.  @Elk μου αγαπημένη δεν ξέρω κάτι γι αυτό που είπες..όμως σου στέλνω μια ❤️. Τόσο καιρό οπότε μπαίνω πάντα βλέπω πόσο βοηθητική είσαι απέναντι σε όλες μας εδώ! Πάντα εδώ για τις απορίες μας!!    Εγώ κορίτσιαπ μου σήμερα θα πάω για έναν δεύτερο υπέρηχο. Την Δευτέρα ήταν η 7η μέρα του κύκλου μου και είχα ένα ωοθηλακιο 15 χιλιοστά . Αυτή τη φορά ίσως να μη με έπιασε καλά η κλομιφαινη και λόγω κρυωματος. Πρώτη φορά συμβαίνει να κάνω με χάπια μόνο ένα ωοθηλακιο! Ο γιατρός προγραμμάτισε την σπερματεγχυση για την Μ.Δευτερα.  επειδή όμως εγώ αγχώθηκα ότι μπορεί μέχρι τότε να σκάσει ζήτησα να με ξαναδεί και σήμερα θα ξαναπάω. Αγχώνομαι μην τυχόν και γίνει η ωορηξια μου την Κυριακή που είναι κλειστά τα κέντρα και δεν προλάβω να κάνω την σπερματεγχυση 
    • Καλημέρα! Να ακούσετε το γιατρό σας! Με το καλό το μωράκι σας και μια καλή εγκυμοσύνη εύχομαι!
    • Καλημέρα σου! Να ακούσεις τον γιατρό σου, όσο δύσκολο κι αν είναι! Εννοώ στο να κάνεις υπομονή! Να ξέρεις γενικά θα έχεις άγχος αν όλα πηγαίνουν καλά! Κι αν κάτι δεν πάει, όπου και το απευχομαι, δεν είναι στο χέρι μας να κάνουμε κάτι! Το ότι είναι πίσω στις μέρες δεν σημαίνει απολύτως κάτι κακό! Μπορεί να είχες καθυστερημένη σύλληψη! Κάνε υπομονή και την προσευχή σου και σε 2 εβδομάδες να πας να δεις το παιδάκι σου και σου εύχομαι όλα να είναι καλά!!
    • Καλημέρα κορίτσια!! με το καλό κορίτσι μου καλή αρχή και αυτήν η φορά να είναι η τυχερη σου 🙏
    • Είναι να έχεις την κάμερα στο χέρι όλη την ώρα για να μείνουν οι συζητήσεις 😂😂😂 νομίζω είναι η πιο ωραία τους ηλικία…. Γιατί καταλαβαίνουν και αυτά ότι επικοινωνούν και προσπαθούν να μας εντυπωσιάσουν κάθε μέρα και πιο πολύ! Ε μωρέ και καβγάδες στο παιχνίδι είναι…εμένα μαλώνει με τον άντρα μου.,, μαμά ο μπαμπάς μου είπε αυτό μαμά ο μπαμπάς δεν μ αφήνει να πάρω το παιχνίδι… ειλικρινά νομίζω ο άντρας μου έγινε πιο μικρός από το παιδάκι μας 😂😂😂
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...