Μετάβαση σε περιεχόμενο

Συσπάσεις στην 35η εβδομάδα της εγκυμοσύνης. Τα φώτα σας!


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλες. Διανύω την 35η εβδομάδα της εγκυμοσύνης μου και στο προηγούμενο ραντεβού μου στην 34η εβδομάδα είχα αναφέρει στον γιατρό μου ότι είχα πόνους κάτω χαμηλά και στην μέση. Μου ανέφερε ότι είναι απόλυτα φυσιολογικό και ότι πρόκειται για συσπάσεις Braxton Hicks. Εδώ και 3 μέρες παρατηρώ ότι έχουν αλλάξει και είναι διαφορετικές. Νιώθω πίεση στην μήτρα σαν να κάνει συστολές και πόνο στους γοφούς. Γίνονται ιδιαίτερα αντιληπτοί όταν στέκομαι ή όταν περπατώ ώρα. Αν κάποια είχε ή έχει παρόμοια εμπειρία ας με διαφωτίσει σας παρακαλώ. 

Επίσης με βάση την τελευταία ημερομηνία περιόδου έχω ΠΗΤ 5/07 όμως όταν πάω για υπέρηχο μου βγάζει 8/06! Υπάρχει κάποια με παρόμοια εμπειρία? Εάν ναι τελικά πότε γέννησε? Υπάρχει πιθανότητα να έχω δώσει λάθος ημερομηνία? Γιατί είναι μεγάλη η απόκλιση! 

Σας ευχαριστώ πολύ!!!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 29 λεπτά, ο/η Kate99 είπε:

Καλησπέρα σε όλες. Διανύω την 35η εβδομάδα της εγκυμοσύνης μου και στο προηγούμενο ραντεβού μου στην 34η εβδομάδα είχα αναφέρει στον γιατρό μου ότι είχα πόνους κάτω χαμηλά και στην μέση. Μου ανέφερε ότι είναι απόλυτα φυσιολογικό και ότι πρόκειται για συσπάσεις Braxton Hicks. Εδώ και 3 μέρες παρατηρώ ότι έχουν αλλάξει και είναι διαφορετικές. Νιώθω πίεση στην μήτρα σαν να κάνει συστολές και πόνο στους γοφούς. Γίνονται ιδιαίτερα αντιληπτοί όταν στέκομαι ή όταν περπατώ ώρα. Αν κάποια είχε ή έχει παρόμοια εμπειρία ας με διαφωτίσει σας παρακαλώ. 

Επίσης με βάση την τελευταία ημερομηνία περιόδου έχω ΠΗΤ 5/07 όμως όταν πάω για υπέρηχο μου βγάζει 8/06! Υπάρχει κάποια με παρόμοια εμπειρία? Εάν ναι τελικά πότε γέννησε? Υπάρχει πιθανότητα να έχω δώσει λάθος ημερομηνία? Γιατί είναι μεγάλη η απόκλιση! 

Σας ευχαριστώ πολύ!!!!! 

Πήγαινε να σε δει ο γιατρός σου εγώ είχα συσπάσεις με ελάχιστο πόνο φαντάσου δεν το καταλάβαινα καν ημουν 36+4 πηγα σε προγραμματισμένο ραντεβού που είχα  στο γιατρό με βαλανε στο nst και είδανε ότι ήτανε έντονες εγω βεβαια είχα και διαστολή,

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Kate99 είπε:

Καλησπέρα σε όλες. Διανύω την 35η εβδομάδα της εγκυμοσύνης μου και στο προηγούμενο ραντεβού μου στην 34η εβδομάδα είχα αναφέρει στον γιατρό μου ότι είχα πόνους κάτω χαμηλά και στην μέση. Μου ανέφερε ότι είναι απόλυτα φυσιολογικό και ότι πρόκειται για συσπάσεις Braxton Hicks. Εδώ και 3 μέρες παρατηρώ ότι έχουν αλλάξει και είναι διαφορετικές. Νιώθω πίεση στην μήτρα σαν να κάνει συστολές και πόνο στους γοφούς. Γίνονται ιδιαίτερα αντιληπτοί όταν στέκομαι ή όταν περπατώ ώρα. Αν κάποια είχε ή έχει παρόμοια εμπειρία ας με διαφωτίσει σας παρακαλώ. 

Επίσης με βάση την τελευταία ημερομηνία περιόδου έχω ΠΗΤ 5/07 όμως όταν πάω για υπέρηχο μου βγάζει 8/06! Υπάρχει κάποια με παρόμοια εμπειρία? Εάν ναι τελικά πότε γέννησε? Υπάρχει πιθανότητα να έχω δώσει λάθος ημερομηνία? Γιατί είναι μεγάλη η απόκλιση! 

Σας ευχαριστώ πολύ!!!!! 

Καλησπέρα κοπέλα μου αρκετές έχουμε συσπάσεις braxton Hicks είναι οι λεγόμενες ψευδό- συσπάσεις προετοιμασίας για τον τοκετό. Άλλες τις νιώθουμε άλλες όχι. Πρέπει όμως να μιλήσεις με το γιατρό σου άμεσα να σε δει και ξεκούραση !

αναμενουμε νέα σου !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα σας κοπέλες μου @vivika10 @netspirit. Χθες την νύχτα έμεινα μέσα στην κλινική. Έκανα 3 φορές καρδιοτοκογράφο στον οποίο μόνο την μια φορά έδειξε ότι έχω συσπάσεις μου έκαναν προληπτικά ένεση κορτιζόνης για τους πνεύμονες του μωρού σε περίπτωση που γέννησω πρόωρα. Σήμερα το πρωί που με εξέτασε ο γιατρός ήταν όλα μια χαρά μου είπε ότι πρόκειται για πρόωρες συσπάσεις και μου είπε ότι πρέπει να κάνω ακόμα δύο δόσεις ενέσεις κορτιζόνης για να είμαστε προετοιμασμενοι για πρόωρο τοκετό.. Μου έδωσε εξιτήριο 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η Kate99 είπε:

Καλησπέρα σας κοπέλες μου @vivika10 @netspirit. Χθες την νύχτα έμεινα μέσα στην κλινική. Έκανα 3 φορές καρδιοτοκογράφο στον οποίο μόνο την μια φορά έδειξε ότι έχω συσπάσεις μου έκαναν προληπτικά ένεση κορτιζόνης για τους πνεύμονες του μωρού σε περίπτωση που γέννησω πρόωρα. Σήμερα το πρωί που με εξέτασε ο γιατρός ήταν όλα μια χαρά μου είπε ότι πρόκειται για πρόωρες συσπάσεις και μου είπε ότι πρέπει να κάνω ακόμα δύο δόσεις ενέσεις κορτιζόνης για να είμαστε προετοιμασμενοι για πρόωρο τοκετό.. Μου έδωσε εξιτήριο 

Καλά έκανες και πήγες για να είσαι σίγουρη,εγώ νοσηλευτικά 2 ημέρες πριν γεννήσω με τις συσπάσεις μου κάνανε και εμένα τις ενέσεις,όλα καλά θα πάνε και εγώ πρόωρα γέννησα και όλα μια χαρά.όσο πιο πολλές μέρες μπορείς να κερδίσεις τόσο το καλύτερο θα είναι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 29 λεπτά, ο/η vivika10 είπε:

Καλά έκανες και πήγες για να είσαι σίγουρη,εγώ νοσηλευτικά 2 ημέρες πριν γεννήσω με τις συσπάσεις μου κάνανε και εμένα τις ενέσεις,όλα καλά θα πάνε και εγώ πρόωρα γέννησα και όλα μια χαρά.όσο πιο πολλές μέρες μπορείς να κερδίσεις τόσο το καλύτερο θα είναι.

Είμαι λίγο αγχωμένη γιατι είμαι 35 κ 6 ακόμα και θέλω να φτάσω τουλάχιστον μέχρι το επόμενο ραντεβού μου με τον γιατρό που θα είμαι 36 κ 7 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα κοριτσι! Ειχα συσπασεις τις οποιες ενιωθα απο 26η εβδομαδα κ αλλες πιο πριν π δεν ενιωθα τοσο εντονα επερνα 8χαπια μαγνησιο μαξ την ημερα αλλα δεν εκανε κ τπτ! Στην β επιπεδου το μηκος τ τραχηλου ηταν 3εκ.Τελικα 34η εβδομαδα πηγα στο νοσοκομειο με συσπασεις τοκετου ανα 2λεπτα μ κανανε εισαγωγη,μ μετρησανε τον τραχηλο 1.3εκ μ κανανε τις ενεσεις κορτιζονης μ βαλανε ενδοφλεβιο ορο κ τπτ παλι ειχα συσπασεις απλα ανα 5λεπτα κ οχι ανα 2! Ειχα ορο και επερνα κ 2διαφορετικα χαπια απο το στομα μπας κ καθυστερησουμε λιγο τις συσπασεις εκατσα 2εβδομαδες σχεδον στο νοσοκομειο κ αλλη 1ξαπλα τουλ στο σπιτι αφου ειδαν οτι δεν υπαρχει εξελιξη με τις συσπασεις με στειλανε σπιτι(35κ3 με τραχηλο 0.5χιλ κοντενε συνεχως ο ατιμος)να περιμενω να με πιασουν οι πονοι ή να σπασουν τα νερα...οι συσπασεις δεν σταματησαν απλα ΠΟΤΕ! Τις ειχα μεχρι το τελος ανα 5λεπτα!

Τελικα ολα καλα 36η εβδομαδα ειχα διαστολη 1! 37η διαστολη 2! 38η διαστολη 3! κ τελικα γεννησα 39κ3.....ολα καλα θα πανε !!!! Ξεκουραση ξεκουραση κ παλι ξεκουραση! Με το καλο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 48 λεπτά, ο/η Valxris είπε:

Καλησπερα κοριτσι! Ειχα συσπασεις τις οποιες ενιωθα απο 26η εβδομαδα κ αλλες πιο πριν π δεν ενιωθα τοσο εντονα επερνα 8χαπια μαγνησιο μαξ την ημερα αλλα δεν εκανε κ τπτ! Στην β επιπεδου το μηκος τ τραχηλου ηταν 3εκ.Τελικα 34η εβδομαδα πηγα στο νοσοκομειο με συσπασεις τοκετου ανα 2λεπτα μ κανανε εισαγωγη,μ μετρησανε τον τραχηλο 1.3εκ μ κανανε τις ενεσεις κορτιζονης μ βαλανε ενδοφλεβιο ορο κ τπτ παλι ειχα συσπασεις απλα ανα 5λεπτα κ οχι ανα 2! Ειχα ορο και επερνα κ 2διαφορετικα χαπια απο το στομα μπας κ καθυστερησουμε λιγο τις συσπασεις εκατσα 2εβδομαδες σχεδον στο νοσοκομειο κ αλλη 1ξαπλα τουλ στο σπιτι αφου ειδαν οτι δεν υπαρχει εξελιξη με τις συσπασεις με στειλανε σπιτι(35κ3 με τραχηλο 0.5χιλ κοντενε συνεχως ο ατιμος)να περιμενω να με πιασουν οι πονοι ή να σπασουν τα νερα...οι συσπασεις δεν σταματησαν απλα ΠΟΤΕ! Τις ειχα μεχρι το τελος ανα 5λεπτα!

Τελικα ολα καλα 36η εβδομαδα ειχα διαστολη 1! 37η διαστολη 2! 38η διαστολη 3! κ τελικα γεννησα 39κ3.....ολα καλα θα πανε !!!! Ξεκουραση ξεκουραση κ παλι ξεκουραση! Με το καλο!

Σε ευχαριστώ πολύ μου δίνεις πολύ δύναμη!!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 46 λεπτά, ο/η Valxris είπε:

Καλησπερα κοριτσι! Ειχα συσπασεις τις οποιες ενιωθα απο 26η εβδομαδα κ αλλες πιο πριν π δεν ενιωθα τοσο εντονα επερνα 8χαπια μαγνησιο μαξ την ημερα αλλα δεν εκανε κ τπτ! Στην β επιπεδου το μηκος τ τραχηλου ηταν 3εκ.Τελικα 34η εβδομαδα πηγα στο νοσοκομειο με συσπασεις τοκετου ανα 2λεπτα μ κανανε εισαγωγη,μ μετρησανε τον τραχηλο 1.3εκ μ κανανε τις ενεσεις κορτιζονης μ βαλανε ενδοφλεβιο ορο κ τπτ παλι ειχα συσπασεις απλα ανα 5λεπτα κ οχι ανα 2! Ειχα ορο και επερνα κ 2διαφορετικα χαπια απο το στομα μπας κ καθυστερησουμε λιγο τις συσπασεις εκατσα 2εβδομαδες σχεδον στο νοσοκομειο κ αλλη 1ξαπλα τουλ στο σπιτι αφου ειδαν οτι δεν υπαρχει εξελιξη με τις συσπασεις με στειλανε σπιτι(35κ3 με τραχηλο 0.5χιλ κοντενε συνεχως ο ατιμος)να περιμενω να με πιασουν οι πονοι ή να σπασουν τα νερα...οι συσπασεις δεν σταματησαν απλα ΠΟΤΕ! Τις ειχα μεχρι το τελος ανα 5λεπτα!

Τελικα ολα καλα 36η εβδομαδα ειχα διαστολη 1! 37η διαστολη 2! 38η διαστολη 3! κ τελικα γεννησα 39κ3.....ολα καλα θα πανε !!!! Ξεκουραση ξεκουραση κ παλι ξεκουραση! Με το καλο!

Μπράβο σου τα κατάφερες και έφτασες μέχρι 39κ3,εγώ είχα ραντεβου στον γιατρό για εξέταση πήγα μόύ έβαλε στον καρδιοτοκογραφο και είχα συσπάσεις χωρίς πόνο και διαστολή ένα στις 36+4.Μου κάνανε εισαγωγή και σε 2 ημέρες με διαστολή 3 και συσπάσεις σχετικά λίγες για γέννα και χωρίς πόνους γέννησα με καισαρική βέβαια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Kate99 είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ μου δίνεις πολύ δύναμη!!!! 

Ολα θα πανε καλα!

 

στις πριν 1 ώρα, ο/η vivika10 είπε:

Μπράβο σου τα κατάφερες και έφτασες μέχρι 39κ3,εγώ είχα ραντεβου στον γιατρό για εξέταση πήγα μόύ έβαλε στον καρδιοτοκογραφο και είχα συσπάσεις χωρίς πόνο και διαστολή ένα στις 36+4.Μου κάνανε εισαγωγή και σε 2 ημέρες με διαστολή 3 και συσπάσεις σχετικά λίγες για γέννα και χωρίς πόνους γέννησα με καισαρική βέβαια.

Εγω ειχα ραντεβου 39κ4 αλλα ξυπνησα το πρωι 39κ2 και λεω στον αντρα μ παμε να με δουνε γτ με ρωταει εχεις πονο; του λεω τπτ παραπανω απο οτι συνηθως μολις φτασαμε στο νοσοκομειο π θα μας εβλεπαν κ με βαλανε στον καρδιοτογραφο(11η ωρα) με επιασαν οι πονοι....χαρηκα τοσο πολυ π θα γεννουσα.....τελικα γεννησα φυσιολογικα στις 1το ξημερωμα!!! Ειχα ομως πολλους πονους βαση τ μηχανηματος γτ εγω τοσο καιρο με συσπασεις δεν καταλαβαινα τπτ ειχα συνηθισει τον πονο αφου εγραφε ο καρδιοτοκογραφος 199 τερμα δηλ(ανα 1λεπττο) κ εγω χαζογελουσα! Διπλα μ μια κοπελα εγραφε 30κ βογγαγε η καημενη απο πονο κ νευριαζε χαριτολογωντας με εμενα π δεν εβγαζα αχνα!!! Αφου πιστευω αν δεν πηγαινα κ ημουν σπιτι δεν θα καταλαβαινα τπτ στανταρ θα γεννουσα σπιττι χαχαχα!!!! Γερα μωρα η πιο ωραια εμπειρια!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η Kate99 είπε:

Καλησπέρα σας κοπέλες μου @vivika10 @netspirit. Χθες την νύχτα έμεινα μέσα στην κλινική. Έκανα 3 φορές καρδιοτοκογράφο στον οποίο μόνο την μια φορά έδειξε ότι έχω συσπάσεις μου έκαναν προληπτικά ένεση κορτιζόνης για τους πνεύμονες του μωρού σε περίπτωση που γέννησω πρόωρα. Σήμερα το πρωί που με εξέτασε ο γιατρός ήταν όλα μια χαρά μου είπε ότι πρόκειται για πρόωρες συσπάσεις και μου είπε ότι πρέπει να κάνω ακόμα δύο δόσεις ενέσεις κορτιζόνης για να είμαστε προετοιμασμενοι για πρόωρο τοκετό.. Μου έδωσε εξιτήριο 

Οι ενέσεις δεν είναι τίποτα βοηθανε το μωρό να αναπτυχθούν τα πνευμονία τπυ πιο γρήγορα σε περίπτωση προωρου

ειχα κάνει κ εγώ 3

έπισης έπαιρνα και μαγνήσιο ως την 35η εβδομάδα γιατί βοηθάει στις συσπάσεις (να μην γίνονται)

στις πριν 10 ώρες, ο/η Valxris είπε:

Καλησπερα κοριτσι! Ειχα συσπασεις τις οποιες ενιωθα απο 26η εβδομαδα κ αλλες πιο πριν π δεν ενιωθα τοσο εντονα επερνα 8χαπια μαγνησιο μαξ την ημερα αλλα δεν εκανε κ τπτ! Στην β επιπεδου το μηκος τ τραχηλου ηταν 3εκ.Τελικα 34η εβδομαδα πηγα στο νοσοκομειο με συσπασεις τοκετου ανα 2λεπτα μ κανανε εισαγωγη,μ μετρησανε τον τραχηλο 1.3εκ μ κανανε τις ενεσεις κορτιζονης μ βαλανε ενδοφλεβιο ορο κ τπτ παλι ειχα συσπασεις απλα ανα 5λεπτα κ οχι ανα 2! Ειχα ορο και επερνα κ 2διαφορετικα χαπια απο το στομα μπας κ καθυστερησουμε λιγο τις συσπασεις εκατσα 2εβδομαδες σχεδον στο νοσοκομειο κ αλλη 1ξαπλα τουλ στο σπιτι αφου ειδαν οτι δεν υπαρχει εξελιξη με τις συσπασεις με στειλανε σπιτι(35κ3 με τραχηλο 0.5χιλ κοντενε συνεχως ο ατιμος)να περιμενω να με πιασουν οι πονοι ή να σπασουν τα νερα...οι συσπασεις δεν σταματησαν απλα ΠΟΤΕ! Τις ειχα μεχρι το τελος ανα 5λεπτα!

Τελικα ολα καλα 36η εβδομαδα ειχα διαστολη 1! 37η διαστολη 2! 38η διαστολη 3! κ τελικα γεννησα 39κ3.....ολα καλα θα πανε !!!! Ξεκουραση ξεκουραση κ παλι ξεκουραση! Με το καλο!

Ειλικρινά σου αξίζουν πολλά μπράβο κορίτσι μου! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 5/6/2019 at 11:57 ΜΜ, ο/η netspirit είπε:

Οι ενέσεις δεν είναι τίποτα βοηθανε το μωρό να αναπτυχθούν τα πνευμονία τπυ πιο γρήγορα σε περίπτωση προωρου

ειχα κάνει κ εγώ 3

έπισης έπαιρνα και μαγνήσιο ως την 35η εβδομάδα γιατί βοηθάει στις συσπάσεις (να μην γίνονται)

Ειλικρινά σου αξίζουν πολλά μπράβο κορίτσι μου! 

Σε ευχαριστω πολυ κοπελα μου! Σε ολες τις μανουλες κ τις ηδη κ τις μελλουσες αξιζουν η καθε μια κανει τις δικες τις 'θυσιες' για να φερει το θαυμα της στον κοσμο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα! Εγώ είχα συσπάσεις, ελέγξαμε τα πάντα με υπέρηχο στον γιατρό (ημέρα Πέμπτη, όλα άψογα) και, τελικά, μετά από δύο μέρες γέννησα στην 35+1 εβδομάδα, εφόσον ο μπέμπης είχε άλλη άποψη προφανώς. Όλα καλά, γεννήθηκε Σάββατο και Τετάρτη ήμασταν σπιτάκι μας, βγαίνοντας από το μαιευτήριο. Κάθε περίπτωση είναι εντελώς διαφορετική. Εσύ ακολουθείς ό,τι σου πει ο γιατρός και όλα θα πάνε υπέροχα. Με το καλό!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Επίσης, επειδή τώρα βλέπω τα σχετικά με τις ημερομηνίες, πραγματικά δεν ξέρω τι συμβαίνει...εμένα αρχικά ήταν 29/3, μετά 9/3 και τελικά γέννησα 19/2....

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...