Μετάβαση σε περιεχόμενο

Αδειασμα στηθους


AlKate

Recommended Posts

Καλησπέρα στη παρέα!

Έχω μια μπουμπού 3 εβδομάδων. Τη θηλάζω αποκλειστικά αλλά έχω κάποιες απορίες...

Αρχικά τι ακριβώς σημαίνει η φράση άδειασε το στήθος; Δεν βγάζει καθόλου γαλα το στήθος μετά από τον θηλασμό;

Η μπέμπα δεν αδειάζει το στήθος... Κάποιες φορές αφού έχει φάει από το ένα δεν θέλει άλλο από εκεί αλλά από το άλλο τρώει με λαιμαργία. Αυτό γιατι το κάνει; Πώς πρέπει να το διαχειριστώ εγώ; Και αν όντως αφήνει ποσότητα στο στήθος πρέπει να κάνω κάτι εγώ η να το αφήσω έτσι;;; 

Έχω πολλές απορίες... Θέλω πολύ να τα καταφέρω :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 46 λεπτά, ο/η AlKate είπε:

Καλησπέρα στη παρέα!

Έχω μια μπουμπού 3 εβδομάδων. Τη θηλάζω αποκλειστικά αλλά έχω κάποιες απορίες...

Αρχικά τι ακριβώς σημαίνει η φράση άδειασε το στήθος; Δεν βγάζει καθόλου γαλα το στήθος μετά από τον θηλασμό;

Η μπέμπα δεν αδειάζει το στήθος... Κάποιες φορές αφού έχει φάει από το ένα δεν θέλει άλλο από εκεί αλλά από το άλλο τρώει με λαιμαργία. Αυτό γιατι το κάνει; Πώς πρέπει να το διαχειριστώ εγώ; Και αν όντως αφήνει ποσότητα στο στήθος πρέπει να κάνω κάτι εγώ η να το αφήσω έτσι;;; 

Έχω πολλές απορίες... Θέλω πολύ να τα καταφέρω :)

καλησπέρα κορίτσι κ να σου ζησει το μωρακι σου!! Είναι ακόμα πολύ νωρίς που θηλαζεις κ ακόμα λογικά ούτως η άλλως δεν θα εχεις το πολύ το γάλα, ακόμα δεν έχει εδραιωθεί ο θηλασμός..κ όταν λέμε αδειάζει το στήθος έχει γάλα, έτσι κ αλλιως δεν είναι οτι εχεις πχ στο στήθος μέσα 100μλ κ μετα τέλος, απλα κανει συνεχώς παραγωγη ανάλογα το τι κ ποσο θέλει να πιει το μωρακι..απλα δεν είναι τόσο τουμπανο όπως λέμε όταν έχει πιει τη ποσοτητα που θελει το μωρο..εσύ έτσι αφού θέλεις να τα καταφερεις με το θηλασμό να τη βάζεις συνέχεια κ απο τα δυο ουτως ώστε να εχεις παραγωγη γτ είναι νωρίς ακόμα κ η ίδια δεν πίνει τη ποσοτητα που πίνει ενα μωρακι 4,6,7 μηνών γτ κουράζεται κιόλας είναι πολύ μικρούλα ακόμα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να σου ζήσει και καλή γαλουχία!!!

Ε λοιπόν την ίδια απορία είχα και εγώ!και μου ειχαν πει από την εθνική γραμμή στήριξης θηλασμού ότι το στήθος δεν είναι μπουκάλι δεν αδειάζει ποτέ.απλα στην αρχή που ρουφάει το γάλα μας είναι ποιο ρευστό πιο αραιό και το καταπίνει ποιο εύκολα.μετα γίνεται ποιο παχύρευστο και ποιο δύσκολο να κάνει θηλαστηκες κινήσεις. Κοίτα!,ο θηλασμός πετυχαίνει όταν σου φύγει το άγχος και δεν κοιτάς καθόλου ρολόγια ούτε κάθε πότε θήλασε η πόση ώρα θήλασε η από που θήλασε.ετσι είχα αγχωθει εγώ και παρολίγο να τα παρατήσω αλλά ευτυχώς άκουσα τη σύμβουλο θηλασμού στο "ακόλουθα το μωράκι σου στο θηλασμό άστο να θηλάσει όσο και οπότε θέλει" δεν υπάρχουν ωράρια ούτε γραμμάρια!!!εσύ πρόσφερε και παρακολουθα αν έχει αρκετές πάνες με τσισα και αν παίρνει βάρος.τοτε όλα καλά!!

Εμείς θηλασαμε 16μηνες τώρα είναι 20μηνων περίπου η μικρή μου!

ΝΑ ΖΟΥ ΖΉΣΕΙ!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κι εγώ την ίδια απορία είχα στις αρχές! Γύρω στους 2 μη σου πω 3 μήνες κατάλαβα αυτό που λένε "αδειασμα" (πρακτικά δεν αδειάζει ποτέ όπως πολύ σωστά λέει και η @Mamaioannas ) Θα σου πω όμως πώς το νιωθω τωρα που ειναι σχεδον 5 μηνων. Αν περασουν αρκετες ωρες που δεν έχω θηλάσει νιώθω το στήθος πολύ γεμάτο και σκληρό. Μερικές φορές πιάνω και πιο σκληρά σημεια σαν γρομπαλάκια. Αρχιζει το μωρό να ρουφάει και σιγά σιγά τα γρομπαλακια διαλύονται (βοηθάει να κάνεις και μαλάξεις ταυτοχρονα στα σκληρά σημεία). Στο 5λεπτο, που αρχιζει και το μωρο να ρουφαει με πιο αργο ρυθμο, εχουν μαλακώσει και η δομή του μαστού είναι ενιαία και μαλακή. Επειδή θηλάζω από ένα στήθος κάθε φορα, μετά το τέλος του θηλασμου ειναι εμφανής η διαφορά. Βάζω και τεστ στον άντρα μου "από ποιο στήθος θηλασα;" και το βρίσκει πάντα! Χωρίς να το πιάσει, μόνο με το ματι! 

Νομίζω ακόμα είναι νωρίς και έχεις αυτό που λέμε μεταβατικό γάλα, αλλά στην πορεία θα εδραιωθει ο θηλασμος, θα εχεις το ωριμο γαλα και θα το δεις κι εσύ σιγουρα! Και βεβαια οι χρονοι ειναι ενδεικτικοι. Εμενα μπορει να αδειαζει στα 5 λεπτά, σε άλλη στο μισάωρο, ανάλογα με τις ανάγκες του μωρού, την ώρα της ημέρας κλπ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Άρα απλά δίνω στήθος όσο πιο συχνά θέλει, όταν θέλει το μωρό :) δεν χρειάζεται να βγάζω ποσότητα μετά το θηλασμό; @Mamaioannas μπράβο! Το θηλασες μεγάλο διάστημα! Συγχαρητήρια... @Antelopeγια να δούμε αφού γίνει εδραίωση πότε θα καταλάβω κάποια πράγματα και εγώ! @Klrη ποσότητα αλλάζει καθώς μεγαλώνει το μωρό και οι ανάγκες του... Μαζί αυξάνει.και η παραγωγή, σωστά;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η AlKate είπε:

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Άρα απλά δίνω στήθος όσο πιο συχνά θέλει, όταν θέλει το μωρό :) δεν χρειάζεται να βγάζω ποσότητα μετά το θηλασμό; @Mamaioannas μπράβο! Το θηλασες μεγάλο διάστημα! Συγχαρητήρια... @Antelopeγια να δούμε αφού γίνει εδραίωση πότε θα καταλάβω κάποια πράγματα και εγώ! @Klrη ποσότητα αλλάζει καθώς μεγαλώνει το μωρό και οι ανάγκες του... Μαζί αυξάνει.και η παραγωγή, σωστά;

Ακριβως αυτό!! Στην αρχή αρχή του θηλασμού είναι σαν νερο, για να ξεδιψάσει, στη συνέχεια προς το τελος γίνεται πιο λιπαρό, η φύση προνοεί για όλα!! Κ εμένα έχει φτασει τώρα 8μηνων κ πολλές φορες νιώθω άδειο το στήθος μ, παρόλα αυτά έχω γάλα κ πίνει, δλδ χορτενει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσάκι μου να σου ζήσει το μωράκι σου 

λοιπόν και εγώ ακουγα διάφορα μου λέγανε διάφορα ένα τέταρτο και ένα τέρτο λίγο απο το ένα λίγο από το άλλο

εγώ θα συμφωνήσω στην αρχή που είναι γεμάτο το στήθος το παιδί πίνει πιο εύκολα μετά θέλει περισσότερο κόπο  , ουτε σημαίνει ότι έχει αδείασει το στήθος ούτε ότι δεν έχει 

ο θηλασμός δεν έχει χρόνο ούτε κάθε πόση ώρα θηλάζει και φυσικά όσο προχωράει θα γίνςται πιο εύκολο

εμένα με βόλευυε έδινα μια το ένα και μια το άλλο κρατούσε καλά μεγαλώνοντας ίσως χρειαζόταν να πιεί και λίγο από το άλλο όταν φύγει το πρωτόγαλα το ίδιο κάνει αλλά δεν πρέπει να πίνει μόνο το πρωτογαλα γιατί μετά είναι το γάλα πιο θρεπτικό

εμεις θηλάσαμε 18-19 μήνες και διέκοψε με δική του επιλογ'η

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Klr μια χαρά έχετε φτάσει 8 μηνών και συνεχίζεται δυναμικά!! @egwδιεκοψε όταν ένιωθε έτοιμο το παιδί, το καλύτερο δηλαδή ... Μακάρι να φτάσουμε και εμείς τόσο με θηλασμό

... Εγώ προς το παρών τουλάχιστον δίνω και τα δύο συνήθως ,όσο θέλει να πιει. Πιο σπάνια το ένα μόνο. Συνήθως όταν κουραστεί η σταματήσει από το ένα( προσπαθώ λίγο ακόμη από εκεί μήπως θέλει βέβαια) και τη βάζω στο άλλο και από το άλλο συνήθως πίνει. Βέβαια έχει τώρα 3-4 μέρες που βγάζει γουλιες αλλά όσο θέλει εγώ τις δίνω. Τι νομίζετε; Με βάση την ηλικία καλύτερα δεν ειναι που δίνω και τα δύο;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η AlKate είπε:

@Klr μια χαρά έχετε φτάσει 8 μηνών και συνεχίζεται δυναμικά!! @egwδιεκοψε όταν ένιωθε έτοιμο το παιδί, το καλύτερο δηλαδή ... Μακάρι να φτάσουμε και εμείς τόσο με θηλασμό

... Εγώ προς το παρών τουλάχιστον δίνω και τα δύο συνήθως ,όσο θέλει να πιει. Πιο σπάνια το ένα μόνο. Συνήθως όταν κουραστεί η σταματήσει από το ένα( προσπαθώ λίγο ακόμη από εκεί μήπως θέλει βέβαια) και τη βάζω στο άλλο και από το άλλο συνήθως πίνει. Βέβαια έχει τώρα 3-4 μέρες που βγάζει γουλιες αλλά όσο θέλει εγώ τις δίνω. Τι νομίζετε; Με βάση την ηλικία καλύτερα δεν ειναι που δίνω και τα δύο;;

Ναι καλά κανεις ακόμα είναι μικρούλα..θα σου πει κ η παιδίατρος..εμένα αν θυμάμαι καλά κάπου όταν 40ντησε μ είπε να δίνω απο το ενα αμα θέλω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Klr είπε:

Ναι καλά κανεις ακόμα είναι μικρούλα..θα σου πει κ η παιδίατρος..εμένα αν θυμάμαι καλά κάπου όταν 40ντησε μ είπε να δίνω απο το ενα αμα θέλω

Και μετά από το ένα χορταινει; Της έδινες από το άλλο και δεν ήθελε;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου καλησπέρα. 

Εγώ έχω μια κούκλα 15 ημερών την οποία θηλάζω αποκλειστικά από το πρώτο δευτερόλεπτο. Αυτό όμως με τα 2 στήθη στον ίδιο θηλασμό το κατάφερα μόνο όσο ήμουν στο μαιευτήριο. Η μικρή μου τρώει πααααρα πολύ αλλά από ένα στήθος κάθε φορά. Συνήθως ο θηλασμός τελειώνει είτε επειδή βγαίνει μόνη της από το στήθος είτε επειδή κοιμάται (οπότε βάζω δάχτυλο και τη βγάζω εγώ) και μετά όπως και να' χει την παίρνει ο ύπνος πάνω μου. Όσο και να τη βάλω να πιεί δεν υπάρχει καμία πιθανότητα ούτε από το ένα ούτε από το άλλο στήθος. Απλά αν την αφήσω στην κούνια της, πολλές φορές ξυπνάει αμέσως και κλαίει. Ε.. εκεί τη βάζω πάλι στο στήθος αλλά δεν είναι σταθερό αν θα τη βάλω σε αυτό που θήλαζε μέχρι πριν λίγο ή στο άλλο. Κάθε φορά πράττω αναλόγως. Αναλόγως του πόση ώρα θήλαζε, αν εμένα το ένα μου στήθος πονάει πολύ (έχει πληγωθεί η μία μου θηλή και τις περισσότερες φορές αντέχω αλλά κάποιες φορές ο πόνος είναι πάρα πολύ έντονος) κλπ. 

Αυτό που έχω παρατηρήσει πάντως είναι ότι το στήθος ποτέ δεν αδειάζει. Και πως να αδειάσει δλδ;; Αφού είναι προσφορά και ζήτηση. 

Εμένα μου συμβαίνει όμως το εξής: αν δε φάει για 2-3 ώρες το πολύ (πχ το βράδυ που κοιμάται και δεν την ξυπνάω πια γιατί αφενός δεν κοιμάται ποτέ πάνω από 3ωρο χωρίς να ξυπνήσει μόνη της να ζητήσει φαγακι και αφετέρου τρώει οοοολη μέρα οπότε χρειάζομαι κι εγώ λίγη ξεκούραση) πρήζεται το στήθος μου και βαραίνει και πονάει. Μόλις φάει μαλακώνει το στήθος και ηρεμώ. Επίσης, από την πληγωμένη θηλή μου όταν το στήθος είναι μαλακό δεν πονάω σχεδόν καθόλου μόλις πιάσει η μικρή. Αν το στήθος έχει πρηστεί τότε είναι που θέλω να σκουξω από τον πόνο. Συμβαίνει ή έχει συμβεί και σε κάποια άλλη κοπέλα αυτό;;; Δλδ είναι φυσιολογικό;; Ακόμα δεν έχουμε 40ντισει ώστε να εδραιωθεί ο θηλασμός οπότε φαντάζομαι γι'αυτό κ πρήζεται το στήθος μου;; Θα περάσει αυτό σιγά σιγά;;; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 34 λεπτά, ο/η Angelmammy είπε:

Κορίτσια μου καλησπέρα. 

Εγώ έχω μια κούκλα 15 ημερών την οποία θηλάζω αποκλειστικά από το πρώτο δευτερόλεπτο. Αυτό όμως με τα 2 στήθη στον ίδιο θηλασμό το κατάφερα μόνο όσο ήμουν στο μαιευτήριο. Η μικρή μου τρώει πααααρα πολύ αλλά από ένα στήθος κάθε φορά. Συνήθως ο θηλασμός τελειώνει είτε επειδή βγαίνει μόνη της από το στήθος είτε επειδή κοιμάται (οπότε βάζω δάχτυλο και τη βγάζω εγώ) και μετά όπως και να' χει την παίρνει ο ύπνος πάνω μου. Όσο και να τη βάλω να πιεί δεν υπάρχει καμία πιθανότητα ούτε από το ένα ούτε από το άλλο στήθος. Απλά αν την αφήσω στην κούνια της, πολλές φορές ξυπνάει αμέσως και κλαίει. Ε.. εκεί τη βάζω πάλι στο στήθος αλλά δεν είναι σταθερό αν θα τη βάλω σε αυτό που θήλαζε μέχρι πριν λίγο ή στο άλλο. Κάθε φορά πράττω αναλόγως. Αναλόγως του πόση ώρα θήλαζε, αν εμένα το ένα μου στήθος πονάει πολύ (έχει πληγωθεί η μία μου θηλή και τις περισσότερες φορές αντέχω αλλά κάποιες φορές ο πόνος είναι πάρα πολύ έντονος) κλπ. 

Αυτό που έχω παρατηρήσει πάντως είναι ότι το στήθος ποτέ δεν αδειάζει. Και πως να αδειάσει δλδ;; Αφού είναι προσφορά και ζήτηση. 

Εμένα μου συμβαίνει όμως το εξής: αν δε φάει για 2-3 ώρες το πολύ (πχ το βράδυ που κοιμάται και δεν την ξυπνάω πια γιατί αφενός δεν κοιμάται ποτέ πάνω από 3ωρο χωρίς να ξυπνήσει μόνη της να ζητήσει φαγακι και αφετέρου τρώει οοοολη μέρα οπότε χρειάζομαι κι εγώ λίγη ξεκούραση) πρήζεται το στήθος μου και βαραίνει και πονάει. Μόλις φάει μαλακώνει το στήθος και ηρεμώ. Επίσης, από την πληγωμένη θηλή μου όταν το στήθος είναι μαλακό δεν πονάω σχεδόν καθόλου μόλις πιάσει η μικρή. Αν το στήθος έχει πρηστεί τότε είναι που θέλω να σκουξω από τον πόνο. Συμβαίνει ή έχει συμβεί και σε κάποια άλλη κοπέλα αυτό;;; Δλδ είναι φυσιολογικό;; Ακόμα δεν έχουμε 40ντισει ώστε να εδραιωθεί ο θηλασμός οπότε φαντάζομαι γι'αυτό κ πρήζεται το στήθος μου;; Θα περάσει αυτό σιγά σιγά;;; 

Πολύ καλά τα πάτε

Ναι φυσικά και θα περάσει και αυτο εμένα επειδή έκανε τετράωρο -στις αρχές μόνο γιατί μετά ήθελε ανά ωρα- το στήθος πρηζοταν και μου έτυχε να πέσει και γαλα από μόνο του εννοώ έσταζε στο μπάνιο

Μπορείς να το ξεφουσκώνεις λίγο από μόνη σου να ηρεμείς αν πονάς πολύ

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η egw είπε:

Πολύ καλά τα πάτε

Ναι φυσικά και θα περάσει και αυτο εμένα επειδή έκανε τετράωρο -στις αρχές μόνο γιατί μετά ήθελε ανά ωρα- το στήθος πρηζοταν και μου έτυχε να πέσει και γαλα από μόνο του εννοώ έσταζε στο μπάνιο

Μπορείς να το ξεφουσκώνεις λίγο από μόνη σου να ηρεμείς αν πονάς πολύ

 

Σ'ευχαριστώ για την απάντηση!! 

Κι εμένα στάζει μόνο του γάλα. Καθημερινά. Και από τα 2 στήθη. Ειδικά όταν την κοιτάζω και πλημμυρίζω από αγάπη. Ή όταν κάνω μαλαξεις για να ηρεμήσω λίγο και μετά να θηλάσω. Ναι, θα δοκιμάσω να βγάζω λίγο γάλα μόνη μου αλλά σκέφτομαι πόση ώρα πρέπει να το κάνω;; Εννοώ ότι το μωρό είναι πολύ αποτελεσματικό. Εγώ θα μπορέσω να το ξεφουσκώσω αποτελεσματικά;; Θα δοκιμάσω. Σ'ευχαριστώ και πάλι. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Angelmammy είπε:

Σ'ευχαριστώ για την απάντηση!! 

Κι εμένα στάζει μόνο του γάλα. Καθημερινά. Και από τα 2 στήθη. Ειδικά όταν την κοιτάζω και πλημμυρίζω από αγάπη. Ή όταν κάνω μαλαξεις για να ηρεμήσω λίγο και μετά να θηλάσω. Ναι, θα δοκιμάσω να βγάζω λίγο γάλα μόνη μου αλλά σκέφτομαι πόση ώρα πρέπει να το κάνω;; Εννοώ ότι το μωρό είναι πολύ αποτελεσματικό. Εγώ θα μπορέσω να το ξεφουσκώσω αποτελεσματικά;; Θα δοκιμάσω. Σ'ευχαριστώ και πάλι. 

Κοίτα τώρα που είναι ακόμη αρχή και το μωρό θα αλλάξει ωράρια απλά θα το κάνεις μόνη ίσια για να ανακουφιστεί και να έχεις γάλα για όταν ξυπνήσει 

Αν όμως συνεχίσετε έτσι μετά μπορείς να εδραιώσεις σαν τράπεζα αν και πιστεύω ότι το στήθος σου μετά θα ρυθμιστεί με βάση το μωρό και δεν θα έχεις πρόβλημα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η egw είπε:

Κοίτα τώρα που είναι ακόμη αρχή και το μωρό θα αλλάξει ωράρια απλά θα το κάνεις μόνη ίσια για να ανακουφιστεί και να έχεις γάλα για όταν ξυπνήσει 

Αν όμως συνεχίσετε έτσι μετά μπορείς να εδραιώσεις σαν τράπεζα αν και πιστεύω ότι το στήθος σου μετά θα ρυθμιστεί με βάση το μωρό και δεν θα έχεις πρόβλημα

Ωραία! Σ'ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τις τελευταίες ημέρες το στήθος μου πλέον δεν σκληραίνει. Είναι μαλακό. Ακόμη και το βράδυ δηλαδή που αν όλα πάνε καλά κάνει 4ωρο η μπέμπα να ξυπνήσει και να φάει, είναι γεμάτο μεν αλλά μαλακό ... Είμαστε 25 ημερών. Αυτό σημαίνει ότι πάμε καλά; Προσαρμόζεται το στήθος με τη ζήτηση του μωρού; 

Και μια ακόμη ερώτηση... Έχει προτίμηση στο ένα στήθος (αριστερό). Προσπαθώ πάντα να τη βάζω πρώτα από το δεξί και όταν δεν θέλει άλλο τοτε τη βάζω στο αγαπημένο της. Τότε και ενώ στο δεξί μπορεί να είχε σταματήσει ή να εκνευριζοταν στο αριστερό αρχίζει και πίνει μεγάλες γουλιες. Και όχι μόνο στην αρχή ,και λίγο αργότερα. Ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος να διαχειριστώ την προτίμηση αυτή; Θα επηρεάσει την παραγωγή στο ένα και στο άλλο στήθος; Προσπαθώ το μη αγαπημενο να το ερεθιζω όσο πιο συχνά γίνεται...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η AlKate είπε:

Τις τελευταίες ημέρες το στήθος μου πλέον δεν σκληραίνει. Είναι μαλακό. Ακόμη και το βράδυ δηλαδή που αν όλα πάνε καλά κάνει 4ωρο η μπέμπα να ξυπνήσει και να φάει, είναι γεμάτο μεν αλλά μαλακό ... Είμαστε 25 ημερών. Αυτό σημαίνει ότι πάμε καλά; Προσαρμόζεται το στήθος με τη ζήτηση του μωρού; 

Και μια ακόμη ερώτηση... Έχει προτίμηση στο ένα στήθος (αριστερό). Προσπαθώ πάντα να τη βάζω πρώτα από το δεξί και όταν δεν θέλει άλλο τοτε τη βάζω στο αγαπημένο της. Τότε και ενώ στο δεξί μπορεί να είχε σταματήσει ή να εκνευριζοταν στο αριστερό αρχίζει και πίνει μεγάλες γουλιες. Και όχι μόνο στην αρχή ,και λίγο αργότερα. Ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος να διαχειριστώ την προτίμηση αυτή; Θα επηρεάσει την παραγωγή στο ένα και στο άλλο στήθος; Προσπαθώ το μη αγαπημενο να το ερεθιζω όσο πιο συχνά γίνεται...

καλα το πατε κορίτσι μου μια χαρα ναθ και θα προσαρμοστειτε ειναι ολα θετικά βήματα

πολυ καλα το χειριζεσαι και με το μη αγαπημενο στηθος:) δινε ερεθισματα στο στηθος σου με το μωρο για να μη χασει το γαλα και θα τα βρειτε και απ εκει

αχ ανυπομωνω πολυ να θηλασω παλι:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 57 λεπτά, ο/η egw είπε:

καλα το πατε κορίτσι μου μια χαρα ναθ και θα προσαρμοστειτε ειναι ολα θετικά βήματα

πολυ καλα το χειριζεσαι και με το μη αγαπημενο στηθος:) δινε ερεθισματα στο στηθος σου με το μωρο για να μη χασει το γαλα και θα τα βρειτε και απ εκει

αχ ανυπομωνω πολυ να θηλασω παλι:)

Σε ευχαριστώ :) ειναι πολύ όμορφο να θηλάζεις :) οσες το βίωσαν , καταλαβαίνουν...

Σήμερα δείχνει εκνευρισμό. Ενώ φαίνεται ότι πεινάει στο στήθος μετά από λίγο κλαίει. Πιπιλαει λίγο και μετά πάλι κλάμα.... Χτυπάει με το στόμα της το στήθος αλλά δεν το πιάνει κάποιες φορες (το κεφάλι μπρος -πισω). Τι λέτε να φταίει;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η AlKate είπε:

Σε ευχαριστώ :) ειναι πολύ όμορφο να θηλάζεις :) οσες το βίωσαν , καταλαβαίνουν...

Σήμερα δείχνει εκνευρισμό. Ενώ φαίνεται ότι πεινάει στο στήθος μετά από λίγο κλαίει. Πιπιλαει λίγο και μετά πάλι κλάμα.... Χτυπάει με το στόμα της το στήθος αλλά δεν το πιάνει κάποιες φορες (το κεφάλι μπρος -πισω). Τι λέτε να φταίει;

Δε ξέρω κιεμενα το έκανε που και που και μετά του περνούσε ίσως κάποια ενόχληση ίσως κάτι δεν της αρέσει χαλάρωνε το και ερέθιζε το με γάλα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η AlKate είπε:

Σε ευχαριστώ :) ειναι πολύ όμορφο να θηλάζεις :) οσες το βίωσαν , καταλαβαίνουν...

Σήμερα δείχνει εκνευρισμό. Ενώ φαίνεται ότι πεινάει στο στήθος μετά από λίγο κλαίει. Πιπιλαει λίγο και μετά πάλι κλάμα.... Χτυπάει με το στόμα της το στήθος αλλά δεν το πιάνει κάποιες φορες (το κεφάλι μπρος -πισω). Τι λέτε να φταίει;

Καλησπέρα!! 

Κι εμένα το κάνει αυτό που και που. Και το κεφάλι μπρος πίσω όχι μόνο στο στήθος αλλά και στον ώμο όταν τη βάζω. Χαχα! Αφού γελάω γιατί μου φαίνεται τόσο χαριτωμένο να ψάχνει παντού στήθος. Επίσης, μου συμβαίνει ακριβώς το ίδιο με την προτίμηση στο αριστερό. Λένε ότι ηρεμούν εκεί τα μωράκια γιατί ακούν την καρδιά μας.

Αχ, πόσες ανησυχίες έχουμε!!!

Πάντως εμένα ακόμα το πρήξιμο υπάρχει αν δε φάει στο 2-3ωρο. Μάλλον έχουμε μέρες μπροστά μας ώστε να μην φουσκώνει... Χαίρομαι όμως που σε σένα ξεκίνησε να προσαρμόζεται. Μου δίνει κουράγιο. :-) 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Angelmammy το έκανε και εμένα στο στήθος και ήταν πολύ χαριτωμενο. Τώρα απλά τη προλαβαίνω και τη βάζω στο στήθος νωρίτερο οπότε τη γλίτωσε ...ο ώμος :) ως προς τις ανησυχίες άσε .. ότι και να δω εγώ αγχώνομαι. Και δεν είμαι και αγχωδης από τη φύση μου αλλά αν μου φαίνεται περίεργο....

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα!εγω ειμαι στην αρχη της εγκυμοσυνης μου αλλαεπδ θελω πολυ να θηλασω οταν με το καλο γεννηθει θελω νακανω μερικες ερωτησεις.υπαρχει κατι που πρεπει να κανωαπο τωρα για να εχω γαλα?σε ποιον μηνα και που πρεπει να απευθηνθω για να μαθω πως θα θηλασω σψστα για οσο περισσοτερους μηνες μπορω?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 43 λεπτά, ο/η vasiliki30 είπε:

Καλησπερα!εγω ειμαι στην αρχη της εγκυμοσυνης μου αλλαεπδ θελω πολυ να θηλασω οταν με το καλο γεννηθει θελω νακανω μερικες ερωτησεις.υπαρχει κατι που πρεπει να κανωαπο τωρα για να εχω γαλα?σε ποιον μηνα και που πρεπει να απευθηνθω για να μαθω πως θα θηλασω σψστα για οσο περισσοτερους μηνες μπορω?

Γάλα θα εχεις σίγουρα φθάνει να βάζεις το μωρό να θηλάζει 

Δεν κάνεις τίποτα από πριν το γάλα σου θα έρθει όταν το μωρό το έχεις ανάγκη 

Ψάξε στη πόλη σου που γίνονται Σεμίναρια απευθυνσου σε σύμβουλο θηλασμό θα σε βοηθήσει οποιππ μήνα θες εσύ εγώ είχα μείνει προς το τέλος για να τα θυμάμαι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 45 λεπτά, ο/η egw είπε:

Γάλα θα εχεις σίγουρα φθάνει να βάζεις το μωρό να θηλάζει 

Δεν κάνεις τίποτα από πριν το γάλα σου θα έρθει όταν το μωρό το έχεις ανάγκη 

Ψάξε στη πόλη σου που γίνονται Σεμίναρια απευθυνσου σε σύμβουλο θηλασμό θα σε βοηθήσει οποιππ μήνα θες εσύ εγώ είχα μείνει προς το τέλος για να τα θυμάμαι

Με αγχωνει οτι εχω ακουσει γυναικες που δνμπορεσαν να θυλασουν ενω θελανε.το θεωρω πολυ σημαντικο στην ζωη του παιδιου για αυτο το εχω στο μυαλο μου απο τωρα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Όπως είπε και η @anna_30 μπορεί εκεί που τα τεστακια δειχνουν άχνα μια μέρα ξαφνικός να δειξει θετικο🙏
    • Γι αυτο ειμαστε εδω κοριτσι μου!! η μια στηριγμα της αλλης!!! 🤗❤️ κι εγω μονο εδω στο φορουμ νιωθω οτι καποιος μπορει να νιωσει οπως νιωθω.. οσο και να με αγαπανε οι φιλες μου και οι ανθρωποι μου, αν δε το βιωσεις, δεν ξερεις πως ειναι...
    • Τελειααααα❤️❤️❤️ αρχικά ας μην προτρέχουμε γτ το θαυματακι μπορεί να ήρθε ❤️ αν δεν… τοτε πατε στα επόμενα πλάνα💪 από ότι κατάλαβα στον μεθεπόμενο κύκλο αν χρειαστεί που το απεύχομαι θα πατε με ενεσουλες γοναδοτροπινων και χάπια όπως έκανα και εγώ στη δεύτερη σπερματεγχυνση🙏❤️🙏 εύχομαι σε λίγες μέρες να μας πεις τα ευχαριστα κοριτσάκι μου❤️ 
    • Κορίτσια καλησπέρα! Πήγα κ μίλησα σήμερα μ το γιατρό γιατί αν μ έρθει περίοδος τελικά τη περιμένω Κυριακή τ Πάσχα άρα θ έπρεπε ν προμηθευτώ χάπια και ν μάθω διαδικασία από πριν!  μ είπε πως κανονικά κάνουμε εξετάσεις 1 2η μέρα τ κύκλου ορμονικές και μετά ξεκινάμε τα χάπια 2η με 7η μέρα και μετά κάνουμε παρακολούθηση , κατι ενεσακια λέει γ ν πολλαπλασιαστούνε και μετά τη τελική ένεση γ ν σκάσουν!  αλλα επειδή πέφτει μέσα στο Πάσχα η περίοδος αν έρθει εμένα , γ αυτόν τον κύκλο θ πάρω μόνο τα χάπια τα serpafar πρωί βράδυ , και μετά θ ξεκινήσουμε παρακολούθηση !  αν είναι ένα μ λέει δν θ κάνουμε την ένεση την τελική! Αν είναι περισσότερα τότε θ κάνουμε και την ένεση , θα το δούμε εκείνες τις μέρες! Κ στον κύκλο τ ιουνιου μ είπε ν προχωρήσουμε σε σπερματέγχυση!  Αυτα!!!! Σήμερα είμαι 7η ΜΤΩ δν έχω κανένα συμπτωμα , αλλά νιώθω πως έχω νεύρα και σαν μια σύγχυση εσωτερική , σν ν μην έχω υπομονή ένα πράγμα !    @Girly μουυυυυυ αγαπημένη μουυυυ φωτεινό μ πλασμα περιμένουμε νέα από το γιατρό! Αιντε σχολνα έχουμε πανηγυρια μπροστά μας , πρέπει ν είμαστε με κοιλιά είπαμε 😂😂🤰🤰🤰
    • Τι κάνετε κορίτσια μου?? @Demy93 τι έκανες τελικά με το δόντι? Όλα καλά ?  Εμείς πήγαμε γιατρο.. όλα πολύ καλά .. έφτασε το ένα κιλό η μπέμπα μας 🩷🩷
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...