Μετάβαση σε περιεχόμενο

Τα εμβολια στα παιδια μασ....


Recommended Posts

Κορίτσια δεν θέλω να επηρεάσω καμμία για το πως θα προστατεύσει την υγεία των παιδιών της, όμως ένιωσα την ανάγκη μόνο να σας θυμίσω αυτό που σίγουρα έχετε δει και στις ειδήσεις. Το 2008 στην μικρή επαρχιακή πόλη που ζω, "χάθηκαν" 2 έφηβοι (14 και 16 χρόνων) από μηνιγγίτιδα! Οι γιατροί έλεγαν πως εάν είχαν εμβολιασθεί με την κατάλληλη θεραπεία θα ζούσαν και δεν θα είχαν κάποιο πρόβλημα!!!!

Σίγουρα οι γιατροί δεν είναι ΘΕΟΙ αλλά και εμείς όσο "ψαγμένες" και αν είμαστε, σίγουρα δεν είμαστε παντογνώστες!

Φοβάμαι τις παρενέργειες από τα εμβόλια και προσπαθώ να ενημερώνω από τον παιδίατρο που παρακολουθεί τα παιδιά μου! Ναι εγώ του έχω εμπιστοσύνη, γιατί του έχω εμπιστευτεί ότι πιο πολύτιμο έχω: ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ! Εάν δεν του είχα εμπιστοσύνη δεν θα τα πήγαινα σε αυτόν ΟΥΤΕ ΝΑ ΤΑ ΖΥΓΙΣΕΙ!!!!!!

Τρέμω στην ιδέα ότι μερικές αρρώστιες, χωρίς τον κατάλληλο εμβολιασμό, μπορεί να είναι και ΘΑΝΑΤΗΦΟΡΕΣ!

Διαβάζοντας τα μυνήματα μου γεννήθηκε μια απορία: "Για να γίνει η εγγραφή του παιδιού στο Δημοτικό, σου δίνουν ένα χαρτί που πρέπει να συμπληρωθεί από τον παιδίατρο. Μέσα στα πολλά που ρωτάει, ζητάει και την επιβεβαίωση του γιατρού ότι το παιδί έχει κάνει όλα τα απαραίτητα εμβόλια!! Πώς γίνεται λοιπόν και υπάρχουν παιδάκια αμβολίαστα στα σχολεία;;;;;"

Ας κάνει η κάθε μία ότι νομίζει καλύτερο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 105
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Η παιδίατρός μου αποδέχτηκε την άποψή μου, τη σεβάστηκε και δεν μου το ανέφερε ξανά. Όσον αφορά στα αντιβιοτικά, δεν έχω δώσει στο παιδί μου (όπως και κανενός είδους άλλο φάρμακο). Ούτε και η ίδια παίρνω αντιβίωση ή παυσίπονα. Και, ναι πιστεύω στην ομοιοπαθητική, χωρίς να απορρίπτω την κλασσική ιατρίκή. Απλά πιστεύω, ότι όσο γίνεται καλό είναι να προσεγγίζουμε οποιαδήποτε ενόχληση ή πάθηση κατά το δυνατόν ...ηπιότερα. Και ναί, πιστεύω ότι υπάρχουν και κακοί ομοιοπαθητικοί και κακοί γιατροί. Τίποτα δεν είναι απόλυτο. Και σέβομαι την άποψη των γονιών που αποφασίζουν να εμβολιάσουν τα παιδιά τους, εφόσον εξέτασαν λίγο και τον αντίλογο σε αυτό το θέμα. Σε καμία περίπτωση κάποιος δεν πρέπει να οφείλει να απολογείται για τις επιλογές του ή να τις κρατάει κρυφές επειδή κάποιοι (πολλοί ή λίγοι δεν έχει σημασία) διαφωνούν. Δεν προσπαθώ να πείσω. Γνωστοποιώ και την άλλη άποψη και όσοι θέλουν το ψάχνουν γιατί κανείς δεν μπορεί να βασίζει τις επιλογές του στο τί λέγεται σε ένα φόρουμ. Μπορεί όμως να το χρησιμοποιεί ως έναυσμα για έρευνα και σκέψη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω σου ειπα δεν αντιδρω καθολου με οσα γραφεις πολυ καλα κανεις γιατι ενημερωνεις για κατι που ισως καποιες κοπελες να μην ξερουν.Μπορει να εχω αντιθετη γνωμη αλλα απο περιεργεια καιμονο διαβασα ενα κομματι στο ιντερνετ για τα κατα των εμβολιασμων(σιγουρα υπαρχουν παρενεργειες)και θα ηθελα σε παρακαλω να μου πεις ποιο ειναι το βιβλιο απλα για να το διαβασω απο περιεργεια.

α κοριτσια και κατι αλλο εγω μπορει να εχω τελλειως διαφορετικη αποψη απο τη γεωργια ομως δεχομαι την αποψη της δεν πρεπει αν την κατακρινετε απλα παραθετει τα πιστευω της ας τα δεχτουμε αλλωστε το εχει πει ειναι δικαιωματης να πιστευει αυτο που θελει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το έχω ξαναγράψει και κατηγορήθηκα για.... διαφήμιση! Λοιπόν είναι το :

"Εμβολιασμοί, μια επιχείρηση βασισμένη στο φόβο" του γερμανού γιατρού Gerhard Buchwald. Κυκλοφορεί στα βιβλιοπωλεία και στο διαδίκτυο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΓΕΩΡΓΙΑ ΚΑΚΑΛ έγραψε:

Το έχω ξαναγράψει και κατηγορήθηκα για.... διαφήμιση! Λοιπόν είναι το :

"Εμβολιασμοί, μια επιχείρηση βασισμένη στο φόβο" του γερμανού γιατρού Gerhard Buchwald. Κυκλοφορεί στα βιβλιοπωλεία και στο διαδίκτυο.

ναι το ειδα στο ιντερνετ οκει θα το κοιταξω. Παντως να ξερεις πως εγω προσωπικα σεν σε κρινω ειναι η γνωμη σου και τη σεβομαι .
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

λοιπον ακουστε να σας πω τι συμβαινει!!!Ολα ειναι θεμα ψυχολογιας.Η κατα τ'αλλα συμπαθεστατη φιλη μας Γεωργια αισθανεται μεσα της καποια ανασφαλεια,αβεβαιοτητα,ισως και καποιες τυψεις γι'αυτο που παει να κανει στο παιδι της.Ειναι μονη της,σαν τη μυγα μες το γαλα.Οποτε τι παει να κανει;θελει να επηρεασει κι αλλους(πραγμα δυσκολο) ετσι ωστε να καλυψει αυτες τις ανασφαλειες.Αλλο να εισαι μονη σου,αλλο να ξερεις οτι εχεις κι αλλους μαζι σου σε μια τρελα.Νομιζω οτι οι κοπελες που εχουν γνωσεις ψυχολογιας θα μπορουσαν να μας το αναλυσουν καλυτερα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

συγνωμη βρε κοριτσια για την παρεμβαση αλλα σαν πιο

παλια μανουλα ολο το θεμα μου θυμησε αυτο που λεγεται:

"δικο μου ειναι το παιδι και οτι θελω το κανω"

:( :( :( :(

ειναι πολυ εγωιστικες αποφασεις αυτες.......

το σπιτι μου ειναι γεματο παιδια & ζωα και ουδεις ανεμβολιαστος;)

ακομη κι οταν καποιες στιγμες ενιωθα οτι υπηρχε υπερβολη ή οικονομικος δολος για καποιο εμβολιο ελεγα ας παει στα κομματια γιατι για 20€??

ας εχω εγω το κεφαλι μου ησυχο οτι εκανα το κατι παραπανω και ολα

τα υπολοιπα ειναι περιττα.......

παντου υπαρχουν καλοστημενες βιομηχανιες ψεμματος & χρηματισμου κ.ο.κ.

ποσο μαλλον οσον αφορα φαρμακα,εμβολιασμους κ.τ.λ.

δοξα το Θεο εν ετη 2009 υπαρχει υπερ-ενημερωση.......

υπαρχει βεβαια και ο Λιακοπουλος;)

παρεπιπτοντως θα παρω το βιβλιο να το διαβασω απο περιεργεια,

αλλα δεν πιστευω κανεναν ...ουτε τους μεν ουτε τους δε:)

η αποψη μου για τα εμβολια ειναι η χειροτερη αλλα.....:(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αλεξία Ελευθεριάδου, Παιδίατρος, 12/02/2007

Γιατί πρέπει να εμβολιάσω το παιδί μου;

Οι εμβολιασμοί είναι ένα από τα πιο αποτελεσματικά και οικονομικά μέτρα που εφαρμόστηκαν για να βελτιώσουν το επίπεδο υγείας τόσο των παιδιών όσο και των ενηλίκων.

Βοηθούν στην προστασία του ανθρώπινου οργανισμού από διάφορες μολυσματικές ασθένειες που προκαλούν σοβαρές επιπλοκές ακόμη και το θάνατο. Είναι δικαίωμα του κάθε παιδιού να προστατευτεί από τις μολυσματικές ασθένειες και κανένας δεν μπορεί να εξαιρέσει ένα παιδί από το σχήμα εμβολιασμών, αν δεν υπάρχουν σοβαρές αντενδείξεις.

Συχνοί είναι όμως και διάφοροι μύθοι που αφορούν τους εμβολιασμούς όπως,

· Η ομοιοπαθητική ιατρική είναι το ίδιο αποτελεσματική όπως και η ιατρική.

· Η καθαριότητα στο σπίτι και η υγιεινή σε όλους τους κοινόχρηστους χώρους όπως και η σωστή επιλογή των φαγητών είναι ικανοποιητικοί παράγοντες για να προστατεύσουν την υγεία ενός παιδιού.

· Το εμβόλιο MMR για ερυθρά, ιλαρά και μαγουλά μπορεί να προκαλέσει αυτισμό.

Η στάση των ομοιοπαθητικών εναντίον των εμβολίων είναι ανυπόστατη μια και η συμβατική ιατρική από τη στιγμή που εφάρμοσε τους εμβολιασμούς απέδειξε ότι μπορεί να εξαλείψει ασθένειες που κατά καιρούς απείλησαν την ανθρωπότητα όπως η πανώλη και η ευλογιά. Στη νεότερη ιστορία η συμβατική ιατρική παρασκεύασε εμβόλια για την καταπολέμηση του τετάνου, της διφθερίτιδας, του κοκκύτη του αιμόφιλου της ινφλουένζας, της πολιομυελίτιδας, της ηπατίτιδας Α, Β, της μηνιγγίτιδας Α+C, της ανεμοβλογιάς, του πνευμονιοκόκκου, της ιλαράς, της ερυθράς, του μαγουλά, του ροταϊού, και πρόσφατα κατά του ιού των ανθρώπιων θηλωμάτων (human papilloma virus). Με την βοήθεια των εμβολίων ο ανθρώπινος οργανισμός καθίσταται ικανός να αντιμετωπίσει τις ασθένειες αυτές ενώ τα άτομα που δεν έχουν εμβολιαστεί παραμένουν ευάλωτα στις διάφορες ασθένειες.

Ακόμη η αυστηρή καθαριότητα και υγιεινή μεταθέτουν τις μολυσματικές ασθένειες σε μεγαλύτερες ηλικίες με αποτέλεσμα παιδιά και ενήλικες να νοσούν με σοβαρότερα συμπτώματα.

Η χρήση του MMR απασχόλησε πολλές φορές την επιστημονική κοινότητα γιατί κατά καιρούς ενοχοποιήθηκε ότι προκαλεί αυτισμό και προδιάθεση για την νόσο του Crohn. Ακολούθησε διακοπή του εμβολιασμού με καταστροφικές συνέπειες για ένα μεγάλο αριθμό παιδιών που νόσησαν. Οι μελέτες που ενοχοποίησαν το MMR θεωρήθηκαν ότι δε χρησιμοποιούσαν ορθή μεθοδολογία και επιπλέον το ισχυρότερο επιχείρημα υπέρ του εμβολίου είναι ότι ο αυτισμός περιγράφτηκε για πρώτη φορά το 1943 δηλαδή 20 χρόνια προτού παρασκευαστεί το MMR. Επιπλέον μια πρόσφατη μελέτη που δημοσιεύτηκε στο περιοδικό LANCET (19/01/2007) επιβεβαιώνει την μείωση της παιδικής θνησιμότητας κατά 60% λόγω ιλαράς μετά από μια τεράστια παγκόσμια εκστρατεία εμβολιασμού που τέθηκε σε εφαρμογή το 1999 με σκοπό να μειώσει τους θανάτους από ιλαρά κατά 50%.

Πηγή:www.paidiatros.com

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τι είναι τα εμβόλια και ποίοι οι μηχανισμοί τους;

Ημερομηνία 12/02/2007

Μετά από ένα εμβολιασμό το ανθρώπινο σώμα αποκτά την ικανότητα να καταπολεμά τις διάφορες μολυσματικές ασθένειες με τις οποίες μπορεί να βρεθεί αντιμέτωπο. Για παράδειγμα αν εμβολιάσετε το παιδί σας με το εμβόλιο της πολιομυελίτιδας ο εξασθενημένος ιός που υπάρχει στο εμβόλιο θα διεγείρει το ανοσοποιητικό σύστημα του παιδιού για να παράξει αντισώματα εναντίον του ιού. Έτσι όταν το παιδί βρεθεί αντιμέτωπο με τον πραγματικό ιό που προκαλεί την ασθένεια τότε τα αντισώματα που έχουν ήδη δημιουργηθεί θα την καταπολεμήσουν.

Όπως είναι γνωστό τα νεογέννητα διαθέτουν κάποια φυσιολογική ανοσία, δηλαδή αντισώματα που έχουν περάσει από τη μητέρα διαμέσου του πλακούντα στον οργανισμό του όπως και μέσο του θηλασμού. Με το πέρασμα το χρόνου η φυσιολογική ανοσία μειώνεται ενώ παράλληλα το νεογνό αναπτύσσει το δικό του ανοσοποιητικό σύστημα.

Οι δύο τρόποι που επιτυγχάνεται η ανοσοποίηση είναι η ενεργητική και η παθητική.

Στην ενεργητική ανοσοποίηση χορηγούμε σε ένα οργανισμό ζωντανούς εξασθενημένους παράγοντες ή πλήρως εξασθενημένους ιούς με σκοπό να διεγείρουμε το ανοσοποιητικό σύστημα να παράξει αντισώματα που θα προστατεύσει τον οργανισμό αργότερα. Πιο απλά προσπαθούμε να ξεγελάσουμε το αμυντικό σύστημα του οργανισμού για να παράξει αντισώματα που θα τον προστατεύσουν όταν αντιμετωπίσει πραγματικούς ιούς.

Η παθητική ανοσοποίηση επιτυγχάνεται με την απευθείας χορήγηση αντισωμάτων. ( Π.χ. Με γ-σφαιρίνη ) η διαμέσου του πλακούντα, όπως συμβαίνει στο νεογνό.

www.paidiatros.com

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αδάμος Χατζηπαναγής, Παιδίατρος, 13/10/2003

Από την εποχή που άρχισε η χρησιμοποίηση των εμβολίων για την πρόληψη νοσημάτων, η ανθρωπότητα κατάφερε να απαλλαγεί από πολλές θανατηφόρες ασθένειες, όπως είναι η διφθερίτιδα και ο τέτανος. Ταυτόχρονα έγινε κατορθωτός ο περιορισμός σοβαρών παιδικών ασθενειών όπως η ιλαρά και η παρωτίτιδα. Με τη γέννησή τους τα παιδιά κουβαλούν μαζί τους αντισώματα (είναι αμυντικά όπλα του οργανισμού απέναντι στις ασθένειες) εναντίον πολλών ασθενειών, τα οποία πήραν από τη μητέρα τους. Αν μάλιστα το βρέφος θηλάζει τότε θα συνεχίσει να παίρνει αντισώματα από τη μητέρα μέσω του γάλακτος. Τα αντισώματα όμως αυτά δεν έχουν μεγάλη διάρκεια ζωής, για αυτό θα πρέπει να διεγείρουμε εμείς την παραγωγή αντισωμάτων με τα εμβόλια.

Τι κάνουν λοιπόν τα εμβόλια;

Με τα εμβόλια εισάγουμε στον οργανισμό τον ίδιο τον μικροοργανισμό (ιό ή μικρόβιο) νεκρό ή εξασθενημένο, ή αντιγόνο ("κομμάτι") από τον μικροοργανισμό. Με τον τρόπο αυτό διεγείρουμε τον οργανισμό να παράγει δικά του αντισώματα τα οποία κατευθύνονται εναντίον του συγκεκριμένου μικροοργανισμού. Έτσι εάν στο μέλλον προσπαθήσει να μπει στον οργανισμό του παιδιού ο συγκεκριμένος μικροοργανισμός, τα αντισώματα που ήδη υπάρχουν θα τον εξουδετερώσουν και το παιδί σας δε θα αρρωστήσει. Μερικοί γονείς φοβούνται να εμβολιάσουν το παιδί τους γιατί υπάρχει η πιθανότητα επιπλοκών. Επιπλοκές πράγματι μπορεί να υπάρξουν, αλλά είναι σπανιότατες και ακόμη πιο σπάνιες είναι οι επιπλοκές που μπορεί να δημιουργήσουν μη αναστρέψιμο πρόβλημα στο παιδί. Από την άλλη πλευρά όμως,αν δεν εμβολιάσετε το παιδί σας και αρρωστήσει τότε ο κίνδυνος των επιπλοκών είναι μεγάλος και η πιθανότητα θανάτου υπαρκτή.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα σε όλες σας.

Η κορούλα μου είναι 5,5 μηνών και την εμβολιάζω κανονικά. Δε θα σας πω ψέματα, δεν ψάχτηκα καθόλου για το αν είναι υποχρεωτικά ή προαιρετικά, επικίνδυνα ή ακίνδυνα, απαραίτητα ή όχι. Έκανα απλά ότι κάνει η πλειοψηφία των γονιών.

Το ότι υπάρχουν γονείς που δεν εμβολιάζουν τα παιδιά τους με αφήνει αδιάφορη, η επιλογή τους όμως είναι σεβαστή. Όπως είναι σεβαστή και η επιλογή τους να σταματήσουν ή να συνεχίσουν αποστείρωση μετά τον 3ο μήνα, να σταματήσουν ή να συνεχίσουν το θηλασμό μετά από κάποιο μήνα, να γεννήσουν με καισαρική αντί φυσιολογικά (όταν είναι καθαρά επιλογή τους) και άλλα πράγματα που κάποιοι κάνουν στα παιδάκια τους και κάποιοι άλλοι όχι.

Πριν καιρό σε άλλο ποστ κατέθεσα μία εμπειρία μου όσον αφορά το θηλασμό (που δεν κατάφερα να κάνω). Σε μια δημοσίευση μου έγραψα "το εργοστάσιο παραγωγής γάλακτος έκλεισε". Κάποια άλλη κοπέλα στο ίδιο ποστ έγραψε "μου κόπηκε το γάλα". Μία κοπέλα που δε θυμάμαι ποια ήταν και ούτε θα ανατρέξω στο ποστ αυτό για να δω ποια ήταν -δεν είναι αυτό το θέμα μας- μας επισήμανε να μη γράφουμε τέτοια πράγματα που είναι ανακρίβειες, γιατί διαβάζουν και άλλες υποψήφιες μανούλες και μπορεί να απογοητευθούν ή να ταραχτούν (τα λόγια της δεν τα θυμάμαι ακριβώς). Τώρα γράφει κάποια κοπέλα την άποψή της για τα εμβόλια και γίνεται το ίδιο. Της λέμε να μην την εκφράζει για να μην πανικοβληθούν οι υπόλοιπες.

Τότε συγνώμη κιόλας αλλά σας παρακαλώ, όποια κοπέλα είχε την ατυχία να παλλινδρομήσει η κύησή της, να αποβάλλει ή να χάσει το παιδάκι της, κάποια που ενώ προσπαθεί εδώ και πολύ καιρό δεν καταφέρνει να συλλάβει γιατί τελικά έχει σοβαρό πρόβλημα στο οποίο αποδίδεται η αποτυχία των προσπαθειών, μην γράφει εδώ μέσα τις εμπειρίες της γιατί διαβάζουν και άλλες κοπέλες που προσπαθούν να συλλάβουν ή που είναι σε ενδιαφέρουσα και μπορεί να τις ταράξει η είδηση κάποιας αποβολής. Όποια γέννησε πρόωρα και ταλαιπωρείται το μωράκι σε θερμοκοιτίδα ας μην το μοιραστεί μαζί μας, γιατί διαβάζουν και άλλες εγκυούλες που μπορεί να ταραχτούν.

Και εννοείται πως δεν εννοώ αυτό που έγραψα παραπάνω.. Και βέβαια όλες να γράφουμε τις απόψεις μας, αλλά όποια βρεθεί με αντίθετες, απλά να την ακούσουμε. Να μην τις επιτεθούμε, να μην προσπαθήσουμε να την πείσουμε για το αντίθετο και κυρίως να μην την "χαρακτηρίσουμε". Αλλά το ίδιο να κάνει κι αυτή. Να πει την άποψή της που έρχεται αντίθετη με των περισσοτέρων αλλά μέχρι εκεί. Ούτε κι αυτή να προσπαθήσει να πείσει τις υπόλοιπες γιατί σε αυτήν την προσπάθεια πάνω γίνονται οι καυγάδες.

Ναι, να γράφουμε τις εμπειρίες μας, όσο ευχάριστες ή δυσάρεστες και να είναι. Το ότι έτυχε σε μία - δύο κάτι στραβό, δε σημαίνει ότι θα τύχει σε όλες.

Και για να επανέλθω στο θέμα, όπως είπα εμβολιάζω το παιδί μου και θαυμάζω το θάρρος των γονιών που επιλέγουν να μην.

Σας φιλώ όλες και μας προτρέπω να κάνουμε ιντερνετική ανακωχή.. Απόψεις κι εμπειρίες όλες καλοδεχούμενες εδώ μέσα!!:) :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ουφ!!Διαβασα..διαβασα..

Δεν θα κρινω σε καμια περιπτωση καμια μανουλα..Δεν το εχω κανει εως τωρα και ουτε προκειτε..Η καθε μητερα κανει οτι καλυτερο πιστευει για το παιδακι της..

Ολες μας!!!

Εγω εχω κανει στην μικρη μου τα εμβολια που θεωρω απαραιτητα γι αυτην σε συνεννοηση με τον παιδιατρο μας..

Γνωριζω φιλες μου που τα παιδακια τους ειναι στην ηλικια της Μικαελλας(18 μηνων)και εχουν κανει αρκετα περισσοτερα εμβολια..

Υπαρχουν παιδιατροι που συστηνουν καθε εμβολιο καινουριο και μη που κυκλοφορει στην αγορα..Εγω δεν ειμαι αυτης της αντιληψης..

Ας κανουμε λοιπον οτι θεωρουμε καλυτερο εμεις και μην ερχομαστε συνεχως σε αντιπαραθεση..

Ας σεβομαστε τις διαφορετικες αποψεις οσο και αν δεν συμφωνουμε με αυτες..

Δεν ειμαστε παιδακια..

Ειμαστε ωριμες και νοημων γυναικες που ξερουμε τι να 'κραταμε' απο ολες τις 'πληροφοριες' που μας 'βομβαρδιζουν' καθημερινα..Δεν χρειαζεται να ταυτιζομαστε με αυτες!

Φιλια πολλα σε ολες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΘΕ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΛΟΓΟΥ ΚΑΙ ΚΡΙΣΗΣ...ΟΠΟΤΕ ΚΑΘΕ ΜΑΝΟΥΛΑ ΞΕΡΕΙ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΗΣ ΣΩΣΤΑ?ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΒΡΙΣΚΟΜΑΣΤΕ ΓΙΑ ΝΑ ΕΚΦΡΑΖΟΥΜΕ ΓΝΩΜΕΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΑΠΟΡΙΕΣ ΕΙΤΕ ΣΩΣΤΕΣ ΕΙΤΕ ΛΑΘΟΣ ΑΠΛΑ ΕΝΑΣ ΝΟΗΜΩΝ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΚΡΙΝΕΙ ΚΑΙ ΔΙΑΛΕΓΕΙ ΠΙΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΩΣΤΟ ΓΙΑ ΕΚΕΙΝΟΝ.ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΟΥ ΕΜΒΟΛΙΑΣΜΟΥ ΠΛΑΙ ΘΑ ΕΠΙΜΕΝΩ Η ΚΑΘΕ ΜΑΝΟΥΛΑ ΞΕΡΕΙ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΤΟ ΟΤΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΕ ΕΠΗΡΕΑΣΕΙ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΑΝ ΕΓΩ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΑΔΙΚΟ...ΑΥΤΑ...

Εμβόλια

Ημερομηνία δημοσίευσης: 17 Μαϊου 2005

Γράφει: Γαλανάκου - Θαρουνιάτη Μαρία, Παιδίατρος

Προβολή

Στη μάχη της ιατρικής κατά των λοιμωδών νόσων χρησιμοποιούνται τα εμβόλια, τα αντιβιοτικά φάρμακα

και οι διάφορες ανοσοτροποποιητικές ουσίες. Τα εμβόλια συμβάλλουν στην καταπολέμησή τους δια μέσου της πρόληψης ενώ τα τελευταία έχουν συντελέσει σημαντικά στην επιτυχή θεραπεία τους.

Η επιστήμη επικεντρώθηκε στην παραγωγή εμβολίων για την πρόληψη των σοβαρότερων, των πλέον διαδεδομένων και θανατηφόρων ασθενειών. Νέοι στόχοι της έρευνας είναι η ανακάλυψη νέων, η βελτίωση παλαιοτέρων και η ενσωμάτωση όσο το δυνατόν περισσοτέρων εμβολίων σε ένα, με αποτέλεσμα το οικονομικό όφελος, την μικρότερη ταλαιπωρία και βέβαια την καλύτερη συμμόρφωση των εμβολιαζομένων.

Τα εμβόλια περιέχουν εξησθενημένους ή αδρανοποιημένους ιούς, εξησθενημένα μικρόβια ή τμήματα αυτών ή

ανασυνδυασμένο DNA μικροοργανισμών.

Με αυτό τον τρόπο αφού έχουν χάσει την λοιμογόνο τους ιδιότητα και διατηρώντας την αντιγονικότητά τους επιτυγχάνουν χορηγούμενα την ανοσοποίηση.

Έτσι μετά τον εμβολιασμό ο οργανισμός του εμβολιασμένου παράγει ικανή ποσότητα αντισωμάτων για την αντιμετώπιση των συγκεκριμένων λοιμώξεων.

Κανόνες εμβολιασμών

Συντήρηση:

Tα εμβόλια από την στιγμή της παραγωγής τους μέχρι να χρησιμοποιηθούν διατηρούνται σε χαμηλή θερμοκρασία μεταξύ 2οC-8οC. Αυτό πρέπει να τηρείται και κατά την μεταφορά τους.

Έτσι διατηρείται η αντιγονικότητά τους για 2 περίπου χρόνια. Εμβόλια που έχουν καταψυχθεί ή παρουσιάζουν κατά την ανασύστασή τους αλλοίωση στο χρώμα ή όψη νεφελώδη είναι ακατάλληλα για χρήση.

Θέση εμβολιασμών και οδός χορήγησης: πλην του εμβολίου της πολυομυελίτιδος το οποίο μπορεί να χορηγηθεί και από του στόματος, τα υπόλοιπα εμβόλια χορηγούνται παρεντερικά, ενώ εξελίσσεται παρασκευή εμβολίων για ενδορρινική χορήγη.

Γενικά τα χορηγούμενα παρεντερικά εμβόλια γίνονται υποδόρια ή ενδομυϊκά. Στα βρέφη και μικρά παιδιά γίνονται στην άνω έξω πλαγία επιφάνεια του μηρού και στα μεγαλύτερα παιδιά και τους ενήλικες στην περιοχή του δελτοειδούς μυός.

Ο γλουτός γενικά δεν συνιστάται για εμβολιασμό. Η βελόνα που χρησιμοποιείται για ενδομυϊκή χορήγηση πρέπει να έχει το κατάλληλο μήκος.

Γενικά για να έχουμε αποτελεσματική ενεργητική ανοσοποίηση πρέπει:

Να γίνεται ενημέρωση από τον γιατρό για το είδος του εμβολίου, την διάρκεια της ανοσίας που θα επιτευχθεί και τον ακριβή χρόνο για την επόμενη δόση.

Οι οδηγίες της παρασκευάστριας εταιρείας που συνοδεύουν το εμβόλιο πρέπει να λαμβάνονται υπ' όψιν για την συντήρηση και τον τρόπο χορήγησής του, καθώς και η ημερομηνία λήξης του εμβολίου.

Τα εμβόλια πρέπει να διατηρούνται σε χαμηλή θερμοκρασία.

Iδιαίτερη προσοχή απαιτείται για τα εμβόλια που περιέχουν ζωντανούς εξασθενημένους ιούς.

Τα εμβόλια αυτά πρέπει να αποθηκεύονται σε σκοτεινό θάλαμο και σε θερμοκρασία 2-8 βαθμούς Κελσίου.

Ο εμβολιαζόμενος πρέπει να εξετάζεται κλινικά.

Πλην των βασικών αντενδείξεων, ο εμβολιασμός πρέπει να αναβάλλεται και όταν κλινικώς διαγνωσθεί οξύ εμπύρειο νόσημα.

Λίγος βήχας ή συνάχι ή πυρέτιο δεν αποτελεί λόγο αναβολής εμβολιασμού,

Εργαστηριακές εξετάσεις π.χ. γενική αίματος ή ούρων, δερμοαντίδραση Mantoux κλπ. δεν χρειάζεται να προηγούνται του εμβολιασμού παρά μόνον επί υποψίας νόσησης κατά την κλινική εξέταση.

Η δερμοαντίδραση Mantoux γίνεται σαν εξέταση ρουτίνας στην ηλικία των 12-15 μηνών, ως ένα από τα μέτρα του αντιφυματικού αγώνα. Μπορεί να γίνει ταυτόχρονα με οποιοδήποτε προγραμματισμένο εμβόλιο.

Κάθε εμβόλιο πρέπει να χορηγείται στην κατάλληλη ηλικία.

1ον για την ελάττωση της πιθανότητος εντόνων αντιδράσεων και επιπλοκών και 2ον για την ταχύτερη και επιτυχέστερη ανοσοποίηση.

Τα εμβόλια που χορηγούνται παρεντερικά πρέπει να ενίενται βαθειά υποδόρια, εφ' όσον ο κατασκευαστής συνιστά την υποδόρια οδό ή καλύτερα ενδομυϊκά.

Όταν συγχορηγούνται πολλά εμβόλια την ίδια ημέρα αυτά πρέπει να γίνονται σε διαφορετικά σημεία και όσα εμβόλια χορηγούνται σε πολλές δόσεις κάθε φορά πρέπει να επιλέγεται διαφορετική θέση εμοβλιασμού για την αποφυγή εντόνων τοπικών αντιδράσεων.

Εάν η 1η δόση του DTP προκαλέσει παρατεταμένο και ψηλό πυρετό, έντονη ανησυχία και κλάμα, δεν υπάρχει αντένδειξη εμβολιασμού. Εάν στα παραπάνω συμπτώματα προστεθούν σπασμοί το εμβόλιο συνεχίζεται με DT και σε μικρότερη δόση. Σε παιδιά με εξελισσόμενη νευρολογική νόσο ή επιληψία γίνεται εμβολιασμός με διπλό εμβόλιο (DT).

Οι νευρολογικές επιπλοκές από το τριπλό εμβόλιο (DTP) είναι πολύ ολιγότερες σε συχνότητα απ' ότι η νόσηση από κοκκύτη.

Εάν καθυστερήσει η επόμενη δόση εμβολιασμού και μήνες ακόμη δεν χρειάζεται να αρχίσει ο εμβολιασμός από την αρχή.

Το μεσοδιάστημα μεταξύ δύο διαφορετικών εμβολιασμών πρέπει να είναι μεγαλύτερο των 4 εβδομάδων, όταν πρόκειται για εμβόλια με ζωντανά μικρόβια και ιδίως ιούς, για την αποφυγή του φαινομένου της παρεμβολής δηλαδή της αδρανοποιήσεως του ιού από την ιντερφερόνη, που παρήγαγε ο προηγούμενος εμβολιασμός.

Το ίδιο ισχύει και για την απόσταση εμβολιασμού με ζωντανό εξασθενημένο ιό μετά από ιογενές νόσημα.

Δεν υπάρχει όμως πρόβλημα να γίνεται ταυτοχρόνως εμβολιασμός με περισσότερους από ένα είδος ιών π.χ. Ιλαράς, Ερυθράς, παρωτίτιδος.

Ηλικία έναρξης εμβολιασμών

Τα εμβόλια συνιστάται να γίνονται στην μικρότερη δυνατή ηλικία. Τα νεογνά μητέρων φορέων αυστραλιανού αντιγόνου, εμβολιάζονται αμέσως μετά την γέννηση.

Τα υπόλοιπα παιδιά αρχίζουν τους εμβολιασμούς DTP ή DTαP, OPV, Hib, HepB, MCCV από την ηλικία των δύο μηνών.

Το αντικοκκυτικό εμβόλιο δεν χορηγείται μετά την ηλικία των 6 χρόνων. Μετά την ηλικία των 7 χρόνων πρέπει να γίνεται εμβόλιο διπλό τύπου ενήλικός (dT).

Για το εμβόλιο ιλαράς, ερυθράς, παρωτίτιδος (MMR) καταλληλότερη θεωρείται η ηλικία των 15 μηνών.

Σε περίπτωση όμως επιδημίας ιλαράς, πρέπει να εμβολιάζονται και όλα τα βρέφη ηλικίας άνω των 6 μηνών με απλό εμβόλιο ιλαράς και να επανεμβολιάζονται στην ηλικία των 15 μηνών με το μικτό εμβόλιο ιλαράς, ερυθράς, παρωτίτιδος.

Η έναρξη εμβολιασμού με εμβόλιο πολυομυελίτιδος από το στόμα (OPV) πρέπει να αποφεύγεται σε άτομα μεγαλύτερη των 18 ετών. Στις ηλικίες αυτές συνιστάται ο εμβολιασμός, με αδρανοποιημένο ιό (IPV), παρεντερικά.

Η ηλικία εμβολιασμού δεν είναι απόλυτα σταθερή μπορεί να τροποποιηθεί ανάλογα με το πώς εξυπηρετείται ο προγραμματισμός.

Η ταυτόχρονη χορήγηση εμβολίων επιτρέπεται αυτή όμως πρέπει να γίνεται ταυτόχρονα ή το αργότερο εντός 24 ωρών για τους γνωστούς λόγους.

Σε αυτές τις περιπτώσεις τα εμβόλια, ενίενται σε διαφορετικές θέσεις και δεν αναμειγνύονται φυσικά στην ίδια σύριγγα.

Στην διάρκεια της εγκυμοσύνης πρέπει να αποφεύγονται εμβολιασμοί κατά το 1ο 3μηνο της κύησης και στο τελευταίο τρίμηνο, γιατί μερικά εμβόλια δεν είναι ασφαλή για το κύημα.

Ασφαλή εμβόλια κατά την εγκυμοσύνη είναι του τετάνου, το αδρανοποιημένο πολυομυελίτιδος (IPV), της γρίπης, της χολέρας και της λύσσας.

Αμφίβολης ασφάλειας είναι το ιλαράς, ερυθράς, παρωτίτιδος και το εξασθενημένο πολιομυελίτιδος (OPV).

Τα εμβόλια που διατίθενται σήμερα

Εμβόλιο γρίππης (Agrippul, Fluarix, Influvac, Vaxigrip)

Εμβόλιο διφθερίτιδος, τετάνου, κοκκύτου προσροφημένο (Di-Te-Per anatoxal)

Εμβόλιο διφθερίτιδος, τετάνου, ακυτταρικό κοκκύτου (Infunrix)

Εμβόλιο διφθερίτιδος, τετάνου προσροφημένο (anatoxul Di-Te)

Εμβόλιο διφθερίτιδος, τετάνου τύπου ενήλικος (DiT vax absorbe adult)

Εμβόλιο διφθερίτιδος, τετάνου, ακυτταρικό κοκκύτου, αδρανοποιημένο πολιομυελίτιδος (Tetruvac)

Εμβόλιο διφθερίτιδος, τετάνου, αδρανοποιημένο πολιομυελίτιδος, τύπου ενήλικος (Revaxis)

Εμβόλιο διφθερίτιδος, τετάνου, ακυτταρικό κοκκύτου, αδρανοποιημένο πολιομυελίτιδος και ινφλουέντζης τύπου B (Infanrix IPV Hib)

Εμβόλιο διφθερίτιδος, τετάνου, ακυτταρικό κοκκύτου, αδρανοποιημένο πολιομυελίτιδος και ηπατίτιδος Β (Infanrix Penta)

Εμβόλιο διφθερίτιδος, τετάνου, ακυτταρικό κοκκύτου, αδρανοποιημένο πολιομυελίτιδος, ινφλουέντζης τύπου B και ηπατίτιδος Β (Infanrix Hexa, Hexavac)

Εμβόλιο διφθερίτιδος, τετάνου, ακυτταρικό κοκκύτου και ηπατίτιδος Β (Infunrix HepB)

Εμβόλιο τετάνου (anutoxal Te)

Εμβόλιο πολιομυελίτιδος από του στόματος (Sabin)

Εμβόλιο πολιομυελίτιδος αδρανοποιημένο τύπου SALK (Imovax)

Εμβόλιο ερυθράς (vaccin Rubeole)

Εμβόλιο παρωτίτιδος

Εμβόλιο ιλαράς (Rouvax vaccin)

Εμβόλιο ιλαράς, ερυθράς, παρωτίτιδος (MMR vacc, Priorix vacc)

Εμβόλιο αιμοφίλου ινφλουέντζας τύπου Β (Hiberix, Hibtiter, ActHib)

Εμβόλιο αιμοφίλου ινφλουέντζας τύπου Β και ηπατίτιδος Β (Procomvax)

Εμβόλιο ηπατίτιδος Α (Havrix, Vaqta)

Εμβόλιο ηπατίτιδος Β (Engerix, Hbvax-Pro)

Εμβόλιο μηνιγγιτιδοκόκκου τύπου C συζευγμένο (meningitec, Neisvac C)

Εμβόλιο μηνιγγιτιδοκόκκου πολυσακχαρικό οροομάδων A+C και A,C,Y και W135. Διατίθεται στα υγειονομικά κέντρα

Εμβόλιο πνευμονιοκόκκου

Εμβόλιο κίτρινου πυρετού. Γίνεται στα υγειονομικά κέντρα

Εμβόλιο λύσσας. Γίνεται στα υγειονομικά κέντρα

Εμβόλιο τυφοειδούς πυρετού. Γίνεται στα υγειονομικά κέντρα

Εμβόλιο φυματίωσης BCG. Γίνεται στα υγειονομικά κέντρα και από την σχολιατρική υπηρεσία

Εμβόλιο χολέρας. Γίνεται στα υγειονομικά κέντρα

Φυσικά η προσπάθεια παρασκευής νέων εμβολίων και η βελτίωση των παλαιών συνεχίζεται. Έτσι θα πρέπει να είμαστε πάντα έτοιμοι για ενδεχόμενες αλλαγές στο εμβολιαστικό πρόγραμμα.

Χρονοδιάγραμμα εμβολιασμών

Αυτό διαφέρει ανάλογα με την ηλικία που πρόκειται να αρχίσουν οι εμβολιασμοί. Διακρίνεται σε εκείνο που πρέπει να εφαρμόζεται στα βρέφη, εκείνο που ισχύει για τις περιπτώσεις που έχει καθυστερήσει ο εμβολιασμός αλλά το παιδί είναι ηλικίας μικρότερης των 7 ετών και τέλος για τα παιδιά εκείνα που πρωτοεμβολιάζονται και είναι ηλικίας μεγαλύτερης των 7 ετών.

1. Χρονοδιάγραμμα εμβολιασμού βρεφών

Ηλικία Εμβόλιο Σχόλια

2 μήνες DTP ή DTap, + OPV ή IPV, + Hib, MCCV*, HepB

4 μήνες DTP ή DTap, + OPV ή IPV, + Hib, MCCV*, HepB

6 μήνες DTP ή DTap, + OPV ή IPV, + Hib, MCCV*

15 μήνες MMR Nα γίνεται ταυτόχρονα και δερμοαντίδραση Mantoux σαν σημείο αναφοράς

18 μήνες DTP ή DTap, + OPV, + Hib, MCCV*

4-6 έτος DTP ή DTap, + OPV, + MMR

6 έτος BCG

12-16 έτος dT Συνέχιση δια βίου ανά 10ετία

>2 ετών HepΑ

Στο χρονοδιάγραμμα αυτό μπορούν να παρεμβληθούν και τα εμβόλια HepB και HepA.

Τα εμβόλια με * δεν συμπεριλαμβάνονται στο εθνικό πρόγραμμα εμβολιασμών.

2. Χρονοδιάγραμμα εμβολιασμού παιδιών μικρότερα των 7 ετών που καθυστέρησαν τον εμβολιασμό.

Mεσοδιάστημα εμβολιασμών Εμβόλια Σχόλια

1η επίσκεψη DTP ή DTaP, + OPV ή IPV, Hib*, HepB Να γίνεται ταυτόχρονα και δερμοαντίδραση Mantoux

1 μήνα μετά MMR Πολλοί προτείνουν αυτό να γίνεται στην πρώτη επίσκεψη

2 μήνες DTP ή DTaP, + OPV, HepB

4 μήνες DTP ή DTaP

12 μήνες μετά την τρίτη δόση DTP κλπ DTP ή DTaP, + OPV, HepB

Μετά 3 έτη DTP ή DTaP, + OPV, MMR Δεν είναι απαραίτητη η δόση αυτή αν το DTP και OPV χορηγηθούν μετά τον τέταρτο χρόνο ζωής

12-16 έτος Td Αυτό θα επαναλαμβάνεται δια βίου ανά 10ετία

Στα μικρότερα των 5 ετών πρέπει να γίνεται και μία δόση Hib.

* Σε παιδιά >=12 μηνών - 5 ετών γίνεται μόνο μια δόση Hib.

3. Χρονοδιάγραμμα εμβολιασμών για παιδιά μεγαλύτερα των 7 ετών που καθυστέρησαν να εμβολιασθούν.

Mεσοδιάστημα εμβολιασμών Εμβόλια Σχόλια

1η επίσκεψη Td + OPV ή IPV, HepB Tο OPV δεν θα χορηγηθεί σε άτομα >18 ετών, σε αυτά θα γίνει IPV (SALK)

1 μήνα μετά MMR Πολλοί προτείνουν αυτό να χορηγείται στην πρώτη επίσκεψη μαζί με το Td και OPV

2 μήνες μετά Td + OPVή IPV, HepB To OPV μπορεί να χορηγηθεί και 6 εβδομάδες μετά την 1η δόση

6-12 μήνες μετά το 2ο Td & OPV Td + OPVή IPV, HepB

10 χρόνια μετά το τελευταίο Td Td Αυτό θα επαναλαμβάνεται δια βίου ανά 10ετία

Το χρονοδιάγραμμα εμβολιασμών μπορεί να προσαρμόζεται εκάστοτε ανάλογα με τις επικρατούσες ανάγκες μιας κοινότητας. π.χ. σε καιρό επιδημιών ή σε περιπτώσεις βιοτρομοκρατίας μπορεί να γίνουν εμβόλια εκτός προγράμματος ή εμβόλια που δεν περιέχονται στο πρόγραμμα.

Κλείνοντας θα ήθελα να τονίσω ότι η φύση δεν θα πάψει ποτέ να επιτίθεται στην ανθρωπότητα με λιγότερο ή περισσότερο καταστρεπτικές ασθένειες και ο άνθρωπος από την άλλη πλευρά δεν θα πάψει να ετοιμάζει την άμυνά του προσπαθώντας να τις αποφύγει. Τα εμβόλια βέβαια δεν αποτελούν πανάκεια, αλλά ένα αποτελεσματικό όπλο σε όλη αυτή την αέναη μάχη, στην οποία δεν έχει θέση η παραμικρή ολιγωρία.

Διεθνείς Συμβολισμοί Εμβολίων

BDG: (Bacille Calmette Guerin) εμβόλιο κατά της φυματίωσης

DT: (Diphtheria Tetanus) εμβόλιο διφθερίτιδος, τετάνου

DTP: (Diphtheria Tetanus Pertussis) εμβόλιο διφθερίτιδος, τετάνου, κοκκύτου

DtaP: (Diphtheria Tetanus Acellular Pertussis) εμβόλιο διφθερίτιδος, τετάνου, ακυτταρικό κοκκύτου

HepA: (Hepatitis A) εμβόλιο ηπατίτιδος Α

HepB: (Hepatitis B) εμβόλιο ηπατίτιδος Β

Hib: (Haemophilus infuenzae B) εμβόλιο αιμοφίλου τύπου b

IPV: (Inuctivated Polio Vaccin) εμβόλιο αδρανοποιημένων ιων πολιομυελίτιδας και των τριών οροτύπων, τύπου SALK

MCCV: (Meningococcus conjugate Vaccin) εμβόλιο μηνιγγιτιδοκόκκου οροομάδας C

MMR: (Measles, Mups, Rubella) εμβόλιο ιλαράς, παρωτίτιδας, ερυθράς

OPV: (Oral Polio Vaccin) εμβόλιο πολιομυελίτιδος από του στόματος με εξησθενημένους ιούς πολιομυελίτιδος και των τριών οροτύπων

RVA: (Rabies Vaccin Absorbed) εμβόλιο κατά της λύσσας

T.: (Tetanus) εμβόλιο τετάνου

Td: εμβόλιο διφθερίτιδος, τετάνου τύπου ενήλικος

EIΔΗ Παιδικών ΕΜΒΟΛΙΩΝ

Ιλαράς

Πρόκειται για χορήγηση ζωντανού εξασθενημένου ιού της Ιλαράς. Η προφύλαξη που παρέχεται από το εμβόλιο ανέρχεται σε ποσοστό 95-100% κατά της φυσικής νόσου. Το εμβόλιο πρέπει να χορηγείται κατά την ηλικία των 15-16 μηνών. Εάν όμως δοθεί νωρίτερα, ουσιαστικά θεωρείται σαν να μη έγινε λόγω της φυσικής ανοσίας που έχει κληρονομηθεί από την μητέρα. Σε περιόδους επιδημίας συνιστάται να γίνεται από την ηλικία των 6-15 μηνών, έχοντας επίγνωση ότι σε μερικά από τα παιδιά ο εμβολιασμός δεν θα έχει αποτέλεσμα. Σε τέτοιες περιπτώσεις πρέπει να γίνεται δεύτερος επαναληπτικός εμβολιασμός μετά την ηλικία των 15 μηνών. Οπωσδήποτε όμως θα γίνει 2ος επαναληπτικός εμβολιασμός κατά την ηλικία, 4-6 ετών.

Το εμβόλιο της ιλαράς δεν πρέπει να γίνεται σε εγκύους ή σε εκείνες που πρόκειται να γίνουν σύντομα, άτομα που έχουν διαπιστωμένη σοβαρή αλλεργία στο αυγό, ανοσοκατεσταλμένους και σε παιδιά που έλαβαν για κάποιο λόγο ανοσοσφαιρίνες τους προηγούμενους 3 μήνες, από τον εμβολιασμό.

Οι παρενέργειες από το εμβόλιο είναι ασυνήθεις. Η πλέον συνηθισμένη είναι πυρετός, από 4-15 ημέρες μετά τη χορήγηση του εμβολίου, σε ποσοστό 15%, που συνήθως αντιμετωπίζεται με τη χορήγηση αντιπυρετικών. Η διάρκεια του πυρετού είναι συνήθως 1-5 ημέρες. Σε πολύ μικρό ποσοστό εμβολιασθέντων θα παρουσιασθεί και ελαφρύ παροδικό εξάνθημα. Το εμβόλιο υπάρχει σε μορφή μόνο του και σε συνδυασμό με το εμβόλιο της ερυθράς και της παρωτίτιδας, το γνωστό ΜΜR. Εκτός κι αν το εμβολιαζόμενο άτομο έχει νοσήσει από ερυθρά ή παρωτίτιδα, πρέπει να γίνεται το μικτό εμβόλιο (ΜΜR), το οποίο προσφέρει προφύλαξη μέσα σε 72 ώρες από τον εμβολιασμό.

Ας μη ξεχνούμε ότι πάρα πολλά ήταν τα παιδιά που πέθαναν από την επιδημία της ιλαράς την Άνοιξη του 1983, επειδή υπήρξε αμέλεια στον εμβολιασμό τους.

Ερυθράς

Συνήθως η ερυθρά είναι μία αθώα ασθένεια στα παιδιά. Ο σπουδαιότερος λόγος εμβολιασμού είναι η προφύλαξη της εγκύου από την ερυθρά. Αν η μητέρα νοσήσει, τα επακόλουθα για το έμβρυο μπορεί να είναι καταστρεπτικά, αφού υπάρχει πολύ μεγάλη πιθανότητα να πεθάνει στην κοιλιά της μαμάς του, ή να γεννηθεί με ανεπανόρθωτες βλάβες στην όραση, την ακοή, την καρδιά, τον εγκέφαλο κλπ.

Η ηλικία του εμβολιασμού είναι όπως και για το εμβόλιο της ιλαράς.

Αν το εμβόλιο γίνει σε νεαρές εφήβους ή ώριμες γυναίκες πρέπει να ληφθεί υπ' όψιν

να γίνει προ του εμβολιασμού αρνητικό test κυήσεως.

να γίνει αντισύλληψη για τουλάχιστον 2 μήνες μετά τον εμβολιασμό.

Παρωτίτιδας

Η Παρωτίτιδα είναι συνήθως αθώα νόσος και στα περισσότερα παιδιά ασυμπτωματική. Μπορεί όμως να συνοδεύεται από άσηπτο μηνιγγίτιδα, παγκρεατίτιδα, ορχίτιδα ή ωοθηκίτιδα. Οι επιπλοκές από τις μήνιγγες, τους όρχεις ή τις ωοθήκες είναι και ο μεγαλύτερος λόγος που εμβολιάζονται έφηβοι και ενήλικες εναντίον της νόσου.

Και τα τρία προηγούμενα εμβόλια μπορούν να δοθούν μαζί σε μία απλή δόση με μία ένεση. Πρόκειται για το MMR. Οι παρενέργειες του ΜΜR είναι ακριβώς όμοιες με αυτές των ξεχωριστών εμβολίων. Η 2η δόση του εμβολίου δεν φαίνεται να προκαλεί παρενέργειες (πυρετός), όπως η πρώτη.

Αιμόφιλο της Μηνιγγίτιδας

Το εμβόλιο για τον αιμόφιλο της μηνιγγίτιδας προστατεύει παιδιά ηλικίας μικρότερης των 5ετών, αλλά κυρίως βρέφη μικρότερα του ενός έτους. Προστατεύει το παιδί από ένα μικρόβιο που έχει το όνομα “αιμόφιλος της Ινφλουέντσας τύπου Β”. Το μικρόβιο αυτό προκαλεί λοιμώξεις σε αρκετά όργανα όπως είναι το αυτί, ο λάρυγγας, οι πνεύμονες αλλά και οι μήνιγγες του εγκεφάλου. Επειδή η τελευταία αυτή λοίμωξη είναι και η σοβαρότερη από όλες, ο κόσμος το γνωρίζει σαν εμβόλιο για την μηνιγγίτιδα. Στην πραγματικότητα όμως προφυλάσσει και από όλες τις λοιμώξεις των άλλων οργάνων με το μικρόβιο αυτό, δηλαδή πνευμονία, λαρυγγίτιδα, ωτίτιδα κλπ. Όταν γίνεται σε βρέφη ενός έτους ή μικρότερα, τότε οι δόσεις που απαιτούνται είναι 3-4. Σε παιδιά ηλικίας μεγαλύτερης του ενός έτους, μόνο μία δόση είναι αρκετή. Μετά τα πέντε χρόνια το εμβόλιο αυτό ουσιαστικά δεν χρειάζεται να γίνει.

Ηπατίτιδας Β

Πρόκειται για σχετικά νέο εμβόλιο. Έρχεται να καλύψει ένα μεγάλο πρόβλημα που λέγεται ηπατίτιδα Β. Η νόσηση από ηπατίτιδα μπορεί να οφείλεται στον ιό της ηπατίτιδας Α, Β, C, D και Ε.

Το συγκεκριμένο εμβόλιο περιορίζεται στο να προφυλάξει τη νόσηση από τον ιό της ηπατίτιδας Β και μόνο.

Η Ηπατίτιδα Β είναι μια σοβαρή νόσος. Μεταδίδεται αιματογενώς, δηλαδή από επαφή με αίμα πάσχοντος ή φορέα. Κινδυνεύουν πολύ περισσότερο τα άτομα που έχουν έντονη ερωτική ζωή και αλλάζουν συχνά συντρόφους, άτομα που μεταγγίζονται, άτομα που έρχονται συχνά σε επαφή με φορείς και νοσούντες όπως είναι οι γιατροί και το νοσηλευτικό προσωπικό, άτομα που υποβάλλονται σε αιματηρές επεμβάσεις, οδοντιατρικές ή άλλες κλπ. Όπως γίνεται αντιληπτό, από όλα τα παιδιά, οι έφηβοι είναι αυτοί που έχουν την μεγαλύτερη ανάγκη εμβολιασμού για την ηπατίτιδα Β. Οι γονείς μεγάλων παιδιών πρέπει να το σημειώσουν στο μυαλό τους και να ενδιαφερθούν άμεσα να εμβολιάσουν τα μεγάλα παιδιά τους παρά τα μικρά, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι ο εμβολιασμός ηπατίτιδας Β στα βρέφη πρέπει να ατονήσει.

Αν αναρωτιέστε γιατί ο εμβολιασμός ξεκινάει σε τόσο μικρή ηλικία και όχι σε μεγαλύτερες, που πραγματικά χρειάζεται, η απάντηση είναι ότι δημιουργώντας ένα πρόγραμμα εμβολιασμού στις μικρές αυτές ηλικίες θα κατορθώσουμε σε μερικά χρόνια, από τα παιδιά αυτά κανένα να μην νοσεί και συνεπώς να μην βρίσκεται εύκολα φορέας να μεταδώσει την νόσο. Επομένως σταμάτημα της αλυσίδας μετάδοσης. Ο άλλος λόγος είναι ότι τα μεγαλύτερα παιδιά είναι δύσκολο να βρεθούν και να πεισθούν να πάνε στον γιατρό να εμβολιαστούν, κάνοντας έτσι το πρόγραμμα εμβολιασμού για την ηπατίτιδα Β να αποτύχει.

Ο εμβολιασμός για την ηπατίτιδα Β ΠΡΕΠΕΙ να γενικευτεί σε όλο τον πληθυσμό ανεξαρτήτως ηλικίας. Το εμβόλιο είναι ΑΠΟΛΥΤΑ ΑΣΦΑΛΕΣ και πρέπει να το κάνουν και όλοι οι ενήλικες. Είναι άδικο λίγο πριν το 2000 να υπάρχουν άτομα που πεθαίνουν από ηπατίτιδα Β ενώ υπάρχει εμβόλιο. Το οικονομικό κόστος για μαζικό εμβολιασμό είναι μεγάλο, αλλά νομίζω η αξία της υγείας για τον συνάνθρωπό μας δεν πρέπει να μετριέται με οικονομικούς όρους.

Τις περισσότερες φορές η νόσος παραμένει ασυμπτωματική και ανακαλύπτεται τυχαία με την ευκαιρία μιας εξέτασης αίματος, αιμοδοσίας κλπ. Αυτοί είναι οι φορείς της νόσου. Στην χώρα μας από χρόνια γίνεται έλεγχος για την ανακάλυψη φορέων μεταξύ των εγκύων γυναικών. Το έμβρυο από γυναίκα φορέα, κινδυνεύει συνήθως να μολυνθεί μόνο κατά την διάρκεια του τοκετού. Αμέσως μετά την γέννησή του πρέπει να πλένεται ώστε να απομακρυνθεί όλο το αίμα της μητέρας από το δέρμα του. Κατόπιν και πάντως όχι αργότερα από 12 ώρες πρέπει να κάνει ένεση ανοσοσφαιρίνης της ηπατίτιδας Β, και μέσα σε 7 το πολύ ημέρες (καλύτερα αμέσως) την πρώτη δόση του εμβολίου της ηπατίτιδας Β. Οι επόμενες δόσεις του εμβολίου θα γίνουν κανονικά 1 και 6 μήνες αργότερα. Τα βρέφη αυτά δεν έχουν κανένα πρόβλημα στο να θηλάσουν.

Τονίζεται ιδιαίτερα η ανάγκη εμβολιασμού των υπολοίπων μελών μιας οικογένειας (ιδιαίτερα μεταξύ συζύγων), αν υπάρχει άτομο σ' αυτή που να είναι φορέας (Αυστραλιανό αντιγόνο θετικό) και να μεταδίδει συγχρόνως τη νόσο (λοιπός ορολογικός έλεγχος θετικός για μεταδοτικότητα).

Αντιγριπικό

Το εμβόλιο προφυλάσσει τα άτομα στα οποία χορηγείται, από τον ιό της γρίπης, αλλά των συγκεκριμένων στελεχών που περιέχονται στο εμβόλιο. Ο ιός όμως της γρίπης παθαίνει ισχυρή μετάλλαξη (αλλαγή) κάθε 10 χρόνια και ο καινούργιος τύπος αντικαθιστά όλους τους προηγούμενους. Έτσι κανείς δεν μπορεί να προβλέψει με βεβαιότητα τον τύπο του ιού που θα προκαλέσει καινούργια επιδημία και επομένως να κατασκευάσει το κατάλληλο εμβόλιο που θα προστατεύσει από την επιδημία αυτή. Δυστυχώς η απεριόριστη αύξηση του αριθμού των τύπων του ιού σ' ένα εμβόλιο προκαλεί παρενέργειες κυρίως σε άτομα που δεν έχουν πάθει προηγουμένως φυσική νόσηση. Αυτή είναι η αιτία που τα εμβόλια που κυκλοφορούν σήμερα στην Ελλάδα, και περιέχουν μεγάλες δόσεις νεκρωθέντων ιών, προφυλάσσουν μεν ικανοποιητικά τους ενήλικες χωρίς να προκαλούν αντιδράσεις, στα παιδιά όμως που δεν έχουν ξαναπάθει γρίπη προκαλούν παρενέργειες αρκετά συχνά και γι αυτό δεν συνιστώνται. Τα φυσιολογικά εξ άλλου παιδιά ξεπερνούν σχετικά εύκολα την νόσηση από γρίπη.

Το εμβόλιο γίνεται μόνο σε ομάδες παιδιών, που πάσχουν από κάποιο σοβαρό χρόνιο νόσημα, όπως είναι το άσθμα, διάφορες κακοήθειες κλπ, που αν νοσήσουν από γρίπη θα κινδυνεύσει σοβαρά η υγεία τους.

Η καταλληλότερη εποχή για εμβολιασμό με το εμβόλιο της γρίπης είναι η αρχή του Φθινοπώρου.

ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΟΙ

Είναι αποτελεσματικά τα εμβόλια;

Κανένα εμβόλιο δεν είναι 100% αποτελεσματικό.

Όταν ένα εμβόλιο δοθεί με ένεση ή με άλλο τρόπο σε κάποιο παιδί ή ενήλικα τότε ο οργανισμός αναγνωρίζει το εμβόλιο αυτό σαν κάτι ξένο προς αυτόν και κατασκευάζει αντισώματα (αντισώματα είναι τα όπλα του σώματός μας), για να το πολεμήσει. Μερικά από τα εμβόλια μπορούν με μία μόνο δόση να ερεθίσουν τον οργανισμό να παράγει πολλά αντισώματα, τόσα ώστε να μπορεί να εξουδετερώσει την πραγματική νόσο, όταν έρθει η στιγμή που θα συναντηθεί μαζί της.

Ο σκοπός των εμβολίων είναι να μιμηθούν την πραγματική νόσο, αλλά χωρίς να βάλουν σε κίνδυνο τον οργανισμό του παιδιού ή του ενήλικα που κάνει το εμβόλιο. Για την παρασκευή τους τα μικρόβια ή οι ιοί που περιέχονται στο εμβόλιο φονεύονται ή εξασθενούνται, έτσι που ο οργανισμός εύκολα να τα βγάλει εκτός μάχης, αλλά και να μπορέσει να παράγει τα αντισώματα που θα του χρησιμεύσουν σε μελλοντική επαφή του με την πραγματική νόσο.

Η αποτελεσματικότητα εξ άλλου ενός εμβολίου εξαρτάται και από τις ιδιαιτερότητες του καθενός μας σαν οργανισμού, που πάει να πει ότι δεν θα αντιδράσουμε όλοι το ίδιο αν εμβολιαστούμε με το ίδιο εμβόλιο.

Επειδή τα παιδιά σήμερα δεν νοσούν από την φυσική νόσο, που συνήθως αφήνει ισχυρή και ισόβιο ανοσία, αλλά κάνουν το αντίστοιχο εμβόλιο, με την πάροδο των χρόνων θα δημιουργηθεί μια ομάδα παιδιών που ο οργανισμός τους θα έχει χάσει την ικανότητα να εξουδετερώνει τις αρρώστιες αυτές και θα χρειασθούν επαναληπτικό εμβολιασμό.

Χρειάζονται οι επαναληπτικοί εμβολιασμοί;

Ο επαναληπτικός εμβολιασμός αναγκάζει τον οργανισμό να θυμηθεί και να ξαναφτιάξει μεγάλο αριθμό αντισωμάτων, ώστε να μπορεί να αντιμετωπίζει επαρκώς την είσοδο στο σώμα του μικροβίων ή ιών.

Πραγματικά δεν γνωρίζoουμε σε τι ποσοστό οι σημερινοί γονείς ξέρουν την σπουδαιότητα των επαναληπτικών εμβολιασμών, γνωρίζουν ποια εμβόλια έχουν επαναληπτική δόση και θυμούνται να τα κάνουν στα παιδιά τους.

Πρέπει να υπογραμμισθεί ιδιαίτερα ότι για μερικά εμβόλια δεν ήταν γνωστό, από την εποχή που πρωτοεφαρμόστηκε το συγκεκριμένο εμβόλιο, ότι στο μέλλον θα χρειαζόταν το παιδί να κάνει και άλλη επαναληπτική δόση για να είναι προφυλαγμένο. Αυτό όμως δημιούργησε ένα υπαρκτό κίνδυνο. Παιδιά που εμβολιάστηκαν με το εμβόλιο της ιλαράς πριν από 25 χρόνια, θα είναι σήμερα περίπου 25 ετών. Η πληροφορία για δεύτερη δόση εμβολιασμού με το εμβόλιο της ιλαράς είναι σχετικά πρόσφατη (τα τελευταία 5-10 χρόνια). ΠΡΟΣΟΧΗ πολλά από τα παιδιά αυτά (σημερινοί ενήλικες), δεν γνωρίζουν ότι αν δεν επαναλάβουν την δεύτερη δόση του εμβολίου η ανοσία τους για την ιλαρά έχει πέσει και είναι ευπαθή στη νόσο αυτή.

ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΜΕ ότι οι εποχές έχουν αλλάξει. Τα εμβόλια που γίνονται είναι όλο και περισσότερα. Έτσι τα παιδιά, σε όλο τον κόσμο θα εμβολιάζονται για πολλές αρρώστιες και δεν θα περνούν την φυσική νόσο.

Από τώρα και στο μέλλον, κάθε άνθρωπος, έως το τέλος της ζωής του ΠΡΕΠΕΙ να φυλάει το βιβλιάριο εμβολιασμών του (όπως την ταυτότητά του), για να γνωρίζει πότε θα κάνει το επαναληπτικό του εμβόλιο. Αλλιώς κινδυνεύει ξαφνικά να νοσήσει από ξεχασμένες νόσους.

Τι πρέπει να θυμάστε για τα εμβόλια

Είναι η καλλίτερη φροντίδα υγείας για το παιδί σας, αφού αφορά την πρόληψη

Mην τα ξεχνάτε και μην νομίζετε ότι δεν χρειάζονται. Τρεις αναπτυγμένες χώρες, η Μεγάλη Βρετανία, η Σουηδία και η Ιαπωνία ελάττωσαν τον εμβολιασμό για τον κοκίτη από φόβο για το εμβόλιο. Τα αποτελέσματα ήταν δραματικά και άμεσα. Στην Μεγάλη Βρετανία μείωση των εμβολιασμών το 1974 είχε σαν αποτέλεσμα επιδημία κοκίτη με πάνω από 100.000 κρούσματα και 36 θανάτους. Παρόμοια ήταν τα αποτελέσματα και στις άλλες δύο χώρες. Στην Ελλάδα υπήρξαν δύο μεγάλες επιδημίες ιλαράς με θανάτους τα τελευταία χρόνια (η 2η ήταν το καλοκαίρι του 1996), προφανώς από αμέλεια και κακό προγραμματισμό στο εμβόλιο της ιλαράς.

Για πολλά από τα εμβόλια πρέπει να γίνονται (αναμνηστικοί εμβολιασμοί), εφ’ όρου ζωής. Φροντίστε να ενημερώνεστε από τους γιατρούς σας τι έχει αλλάξει και ποια πρέπει να ξαναγίνουν.

Εφηβοι ή ενήλικες που δεν έχουν περάσει Ιλαρά (κυρίως), και δεν έχουν κάνει το εμβόλιο, ή έχουν κάνει μόνο την μία δόση (των 15 μηνών), πρέπει άμεσα να επαναλάβουν τον εμβολιασμό με το μικτό εμβόλιο (ιλαράς-ερυθράς-παρωτίτιδας).

Το τριπλό εμβόλιο (διφθερίτιδας-τετάνου-κοκίτη), δεν προκαλεί σοβαρές παρενέργειες όπως πολύς κόσμος πιστεύει. Παρόλα αυτά υπάρχει σήμερα και κυκλοφορεί στο εμπόριο εμβόλιο (Infanrix) με την ίδια αποτελεσματικότητα αλλά χωρίς παρενέργειες. Συμβουλευθείτε τον Παιδίατρό σας.

Το διπλό εμβόλιο (διφθερίτιδας-τετάνου), γίνεται στα παιδιά που έχουν νοσήσει από κοκίτη, ή σε αυτά που έχουν συμπληρώσει 5δόσεις τριπλού. Επαναλαμβάνεται κάθε 5-10 χρόνια εφ’ όρου ζωής, άρα αφορά και πρέπει να γίνεται και σε όλους τους ενήλικες. Εχει μόνο τοπικές παρενέργειες.

Αν το παιδί σας έχει εμβολιαστεί για τον αιμόφιλο της ινφλουέντζας δεν σημαίνει ότι δεν μπορεί να πάθει μηνιγγίτιδα. Δεν μπορεί να πάθει μηνιγγίτιδα μόνο από αυτό το μικρόβιο. Μπορεί όμως να πάθει από άλλο.

Η Ηπατίτιδα Β είναι μια σοβαρή νόσος. Μεταδίδεται αιματογενώς, δηλαδή από επαφή με αίμα πάσχοντος ή φορέα. Ο εμβολιασμός για την ηπατίτιδα Β ΠΡΕΠΕΙ να γενικευτεί σε όλο τον πληθυσμό ανεξαρτήτως ηλικίας. Το εμβόλιο είναι ΑΠΟΛΥΤΑ ΑΣΦΑΛΕΣ και πρέπει να το κάνουν και όλοι οι ενήλικες. Κινδυνεύουν πολύ περισσότερο τα άτομα που έχουν έντονη ερωτική ζωή και αλλάζουν συχνά συντρόφους, άτομα που μεταγγίζονται, άτομα που έρχονται συχνά σε επαφή με φορείς και νοσούντες όπως είναι οι γιατροί και το νοσηλευτικό προσωπικό, που υποβάλλονται σε αιματηρές επεμβάσεις, οδοντιατρικές ή άλλες κλπ. Από όλα τα παιδιά, οι έφηβοι είναι αυτοί που έχουν την μεγαλύτερη ανάγκη εμβολιασμού για την ηπατίτιδα Β. Οι γονείς μεγάλων παιδιών πρέπει να σημειώσουν στο μυαλό τους και να ενδιαφερθούν άμεσα να εμβολιάσουν τα μεγάλα παιδιά τους παρά τα μικρά, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι ο εμβολιασμός ηπατίτιδας Β στα βρέφη πρέπει να ατονήσει.

Πριν από κάθε εμβολιασμό πρέπει να προηγείται μια καλή ιατρική εξέταση, προκειμένου να διαπιστωθεί η καλή υγεία. Παρόλα αυτά ένας μικρός βήχας ή συνάχι του παιδιού σας δεν αποτελεί αντένδειξη αναβολής του εμβολιασμού. Ο Παιδίατρος ή ο Παθολόγος σας θα σας ενημερώσει γιατί πρέπει να αναβληθεί ο εμβολιασμός αν υπάρχει πυρετός ή άλλη ενεργός λοίμωξη.

Μην ξεχνάτε να ζητάτε από τον γιατρό σας να σας ενημερώνει για τον εμβολιασμό που κάνει σε σας ή στο παιδί σας, καθώς και για το ποιες είναι και πως θα αντιμετωπίσετε όλες τις πιθανές παρενέργειες μετά τον εμβολιασμό. Αν θέλετε περισσότερες πληροφορίες διαβάστε το συνοδευτικό έντυπο που υπάρχει μέσα στο κουτί μαζί με το εμβόλιο.

Μην ξεχνάτε να έχετε μαζί σας και να ζητάτε από τον Παιδίατρο να συμπληρώνει στο μπλε βιβλιάριο υγείας του παιδιού σας, τα εμβόλια που του κάνει. Να το διατηρείτε καθαρό και μην ξεχάσετε να το δώσετε στο παιδί σας όταν ενηλικιωθεί ώστε να το έχει μαζί του από κει και στο εξής.

Φροντίστε κατά διαστήματα να ρωτάτε τον γιατρό σας να σας ενημερώνει για καινούργια εμβόλια.

ΠΙΝΑΚΑΣ ΕΜΒΟΛΙΑΣΜΩΝ ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΗΝ ΗΛΙΚΙΑ

ΗΛΙΚΙΑ

ΕΜΒΟΛΙΟ

ΑΛΛΑ ΕΜΒΟΛΙΑ

2-3 μηνών

Τριπλό - Πολιομυελίτιδας - Μηνιγγίτιδας από Αιμόφιλο

Ανάλογα με τον Παιδίατρο και την τακτική του θα γίνουν 3 δόσεις για την ηπατίτιδα Β. Η ηλικία που οι περισσότεροι παιδίατροι αρχίζουν τον εμβολιασμό είναι από την γέννηση μέχρι 6 μηνών. Οι επόμενες 2 δόσεις θα γίνουν μετά από 1 και πέντε μήνες αντίστοιχα

_____________________

Το διπλό εμβόλιο (διφθερίτιδας τετάνου), γίνεται μόνο στην περίπτωση που δεν μπορεί να γίνει το τριπλό εμβόλιο, όπως πχ το παιδί να έχει περάσει κοκίτη ή να έχει κάνει πυρετικούς σπασμούς κλπ, ή όταν τελειώσει ο εμβολιασμός με το τριπλό εμβόλιο.

____________________

Δυστυχώς όσον αφορά το εμβόλιο του Μηνιγγιτιδόκοκκου δεν υπάρχει πάγια τακτική και συμφωνία απόψεων. Υπάρχει μόνο μια γενική οδηγία από τον ΠΟΥ που συνιστά να γίνεται σε χώρες ή περιοχές που η Μηνιγγίτιδα από Μηνιγγτιδόκοκκο ενδημεί ή υπάρχει επιδημία, ή στα άτομα εκείνα που πρόκειται να ταξιδέψουν στο εξωτερικό. Παρόλα αυτά, η προσωπική μου άποψη και κρίνοντας ότι το εμβόλιο που νόμιμα κυκλοφορεί και στην Ελλάδα στερείται παρενεργειών, και η μηνιγγίτιδα από Μηνιγγιτιδόκοκκο είναι τις περισσότερες φορές θανατηφόρα, είναι να γίνεται σε παιδιά μεγαλύτερα των 2 και μέχρι 22 ετών.

3-4 μηνών

Τριπλό - Πολιομυελίτιδας

4-5 μηνών

Τριπλό - Πολιομυελίτιδας - Μηνιγγίτιδας από Αιμόφιλο

6-7 μηνών

Μηνιγγίτιδας από Αιμόφιλο

14 μηνών

Ιλαράς - Ερυθράς - Παρωτίτιδας (MMR)

16 μηνών

Τριπλό - Πολιομυελίτιδας

18 μηνών

Μηνιγγίτιδας

4 - 6 ετών Ιλαράς - Ερυθράς - Παρωτίτιδας (MMR)

5 ετών

Τριπλό - Πολιομυελίτιδας

10-12 ετών

Διπλό ενηλίκων

10-15 ετών

Ιλαράς - Ερυθράς - Παρωτίτιδας (MMR) (για τα παιδιά που δεν το έκαναν στην ηλικία των 4-6 ετών)

>15 ετών

Διπλό (Di-Te Adult) κάθε 5-10 χρόνια, εφόρου ζωής. Πιθανόν 4η δόση ηπατίτιδας Β ή άλλα νεότερα εμβόλια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Επαναλαμβάνω : Κατέθεσε την άποψη και την πρακτική μου στο θέμα των εμβολιασμών. Δεν χρειάζομαι υποστήριξη, έχω όση χρειάζομαι προκειμένου να λάβω αυτή την απόφαση την οποία δεν πήρα τώρα βέβαια, είναι μια απόφαση που έλαβα συνειδητά και μετά από πολύ ψάξιμο δεδομένου ότι έκανα χρόνια να μείνω έγκυος. Ανασφάλεια προφανώς νιώθουν όσες έχουν κάνει εμβόλια στα παιδιά τους αλλιώς ποιός ο λόγος να μου επιτίθενται, και να μου αρνούνται το δικαίωμα να γράφω;

Εγώ δεν προσεβαλα κανέναν, αμβισβήτησα όμως ανοικτά έναν "θεσμό"

και παρέπεμψα όποιον ενδιαφέρεται σε λεπτομέρειες. Χαλαρώστε.....και κάντε όσα εμβόλια θέλετε στα παιδιά σας...είστε ελεύθερες....

B)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

και εμεις καναμε τα εμβολια

αυτο που λες Γεωργια δεν το ηξερα

σε ευχαριστω που μου δοθηκε η ευκαιρια

να το μαθω!ολες οι αποψεις σεβαστες!

ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΚΑΤΑΘΕΤΩ:silly:

φιλια σε ολες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια!!!! Εγω κάνω εμβόλια στη μικρή και θα συνεχίσω να κάνω, αυτά που θεωρώ απαραίτητα σε συνεννόηση πάντα με τον παιδίατρο. Όπως σε εμένα η μαμά μου έκανε αυτά που θεώρησε απαραίτητα να γίνουν και όχι όλα όσα απαιτούσε το "πρωτόκολλο". Μην τρελαίνεστε συζητάμε δεν επιβάλλουμε, ενήλικες είμαστε! Φιλιά

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Διαβάζοντας τα μυνήματα μου γεννήθηκε μια απορία: "Για να γίνει η εγγραφή του παιδιού στο Δημοτικό, σου δίνουν ένα χαρτί που πρέπει να συμπληρωθεί από τον παιδίατρο. Μέσα στα πολλά που ρωτάει, ζητάει και την επιβεβαίωση του γιατρού ότι το παιδί έχει κάνει όλα τα απαραίτητα εμβόλια!! Πώς γίνεται λοιπόν και υπάρχουν παιδάκια αμβολίαστα στα σχολεία;;;;;"

(ΔΕ ΘΥΜΑΜΑΙ ΠΟΙΑ ΚΟΠΕΛΑ ΤΟ ΕΓΡΑΨΕ...:blush: )

ΘΑ ΑΠΑΝΤΗΣΩ ΜΟΝΟ Σ'ΑΥΤΟ ΔΕΔΟΜΕΝΟΥ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΕΚΠΕΙΔΕΥΤΙΚΟΣ.....

ΠΑΝΤΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΓΓΡΑΦΗ ΠΑΙΔΙΟΥ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟ ΝΑ ΠΡΟΣΚΟΜΙΣΟΥΝ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΒΕΒΑΙΩΣΕΙΣ ΑΠΟ ΓΙΑΤΡΟΥΣ ΚΑΘΩΣ ΕΠΙΣΗ ΚΑΙ ΤΟ ΒΙΒΛΙΑΡΙΟ ΕΜΒΟΛΙΩΝ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΓΙΝΕΙ... ΑΛΛΙΩΣ ΔΕΝ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΔΕΚΤΑ..!

ΑΠΟ ΟΛΑ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΣΑ.... ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ ΜΕ ΟΣΕΣ ΜΙΛΗΣΑΝ ΓΙΑ ΔΙΑΛΟΓΟ.... ΟΛΟΙ ΟΙ ΝΟΗΜΟΝΕΣ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΕΧΟΥΝ ΤΗΝ ΙΚΑΝΟΤΗΤΑ ΤΗΣ ΚΡΙΣΗΣ....

ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ..... ΑΠΛΩΣ ΝΑ ΠΩ ΜΕΤΑ ΛΥΠΗΣ ΜΟΥ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ Η ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΠΟΥ

ΕΝΙΩΣΑ ΑΣΧΗΜΑ ΠΟΥ ΜΠΗΚΑ ΣΤΟ ΜΑΜΜΥ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΞΑΝΑΔΕΙ ΤΕΤΟΙΟ....."ΞΕΚΑΤΙΝΙΑΣΜΑ"....

ΚΙ ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΜΗΝ ΞΑΝΑΔΩ....ΓΙΑΤΙ ΑΠΛΩΣ ΘΑ ΤΟ...."ΚΟΨΩ"

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Scarletitsa καλησπέρα!

Αναρωτιέμαι αν οι γονείς που επιλέγουν να μην εμβολιάσουν τα παιδιά τους το γνωρίζουν αυτό, τους το έχει πει κάποιος παιδίατρος ή αυτός που τους έπεισε ότι τα εμβόλια είναι επικίνδυνα και όχι απαραίτητα. Ευχαριστούμε πάντως για την ενημέρωση!!!

Δεν έχω πολύ καιρό που μπαίνω στο mammy, συχνά αναφέρονται και άλλα ξεκατισνιάσματα του παρελθόντος εξαιτίας των οποίων πολλές κοπέλες αποχώρησαν, έτυχε να πέσω πάνω τους ψάχνοντας άλλα πράγματα, τα περισσότερα έχουν να κάνουν με το θηλασμό και τις εκτρώσεις.

Μην το κόψεις το mammy, με τις δημοσιεύσεις σου έχω ρίξει το περισσότερο γέλιο!!! :woohoo: :silly: :side: :woohoo: :silly: :lol: :laugh: :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

IfigeneiaΚΙ ΜΟΥ....:) ΚΙ ΕΓΩ ΕΙΧΑ ΑΚΟΥΣΕΙ ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΛΙΑ...."ΔΡΩΜΕΝΑ"... ΚΑΙ ΕΝΙΩΘΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΑΝ ΠΙΑ....

ΣΙΓΑ ΜΗΝ ΔΕΝ ΜΠΑΙΝΩ ΝΑ ΒΛΕΠΩ ΤΗ ΝΕΡΑΙΔΟΥΛΑ ΣΟΥ...!!!;)

ΚΑΛΕ....ΟΤΑΝ ΠΑΘΑΙΝΩ ΣΤΕΡΗΤΙΚΑ.... ΜΠΑΙΝΩ.... ΠΑΙΡΝΩ "ΤΖΟΥΡΑ" ΑΠΟ.... ΜΑΡΑΚΙ ΚΑΙ ΕΡΧΟΜΑΙ ΣΤΑ ΙΣΑ ΜΟΥ.....:laugh: :laugh: :laugh: :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βρε κορίτσια, τί χαμός έγινε εδώ μέσα;; Ας έρθουμε λίγο στα λογικά μας κι ας αναρωτηθούμε όλες γιατί μπαίνουμε στο forum αυτό!!! Για να περάσουμε χαλαρά την ώρα μας με ενδιαφέροντα θέματα και να ενημερωθούμε για τα παιδάκια μας ή για να τσακωθούμε;

Γεωργία, μπράβο που ανέφερες την άποψή σου για τους εμβολιασμούς... Είναι άποψη που εγώ δεν γνώριζα ότι υπάρχει γιατί δέχτηκα τις προσταγές της κλασσικής μας ιατρικής (αυτής που εμπιστευόμαστε όλοι στα δύσκολα!!!) και ακολούθησα ό,τι ήξερα από τους γιατρούς και από τον κύκλο μου. Είναι ενδιαφέρον το ότι υπάρχει αντίλογος για αυτή την πολιτική των εμβολιασμών και δεν αμφιβάλω καθόλου ότι υπάρχει κι ένα χοντρό παιχνίδι φαρμακοβιομηχανιών για το ποιά θα παράγει τα καλύτερα εμβόλια, με τις λιγότερες παρενέργειες και την καλύτερη τιμή. Όπως επίσης πιστεύω ότι παίζουν μίζες και λαδώματα για το ποιές εταιρείες θα προτείνουν οι γιατροί, τα νοσοκομεία ή οι κρατικοί φορείς υγείας!!!

Παρόλα αυτά, ο τρόπος που πρότεινες το βιβλίο και κυρίως η επίμονη και ...ειρωνική πολλές φορές αντιμετώπισή σου στα ...προκλητικά (είναι αλήθεια!!!) σχόλια πολλών κοριτσιών εδώ μέσα, κάπως με ξένισε, καθώς δεν ένιωσα ότι έχω απέναντί μου απλά μία αντίθετη άποψη, αλλά μία άποψη που πιστεύει ότι διαθέτει το αλάθητο και δεν δέχεται αμφισβήτιση στα πιστεύω της... Αυτό είναι το πρόβλημα... Σίγουρα κάθε μία κάνει ό,τι θεωρεί καλύτερο για την οικογένειά της, κι εσύ αποφάσισες έτσι για το δικό σου παιδάκι... Δεν είναι φρόνιμο όμως να συνεχίζεις αυτό το θέμα... Εντάξει, παρέθεσες την άποψή σου, κράτα όμως και μία πιο ήπια στάση και μία επιφύλαξη σε όσα προτείνεις...

Όσον αφορά τέλος τους ...ομοιοπαθητικούς, έχω γνώση πώς λειτουργούν... Όταν αυτό που σου προτείνουν απλά ...δεν πιάσει, σε στέλνουν οι ίδιοι σε κλασσικούς γιατρούς... Λαμόγια είναι οι περισσότεροι... δυστυχώς γιατί στη θεωρία η ομοιοπαθητική έρχεται να αντιμετωπίσει με φυσικό τρόπο τα απλά καθημερινμά μας προβλήματα... Δεν είναι όμως πανάκεια...

Κλείνω, υποστηρίζοντας ότι κάθε άποψη είναι σεβαστή όταν εκφέρεται με σεβασμό και στην αντίθετή της... Δεν χρειάζεται να λιθοβολούμε κάθε νέο δεδομένο, ούτε να γινόμαστε εριστικές με κάθε έναν που δεν συμφωνεί μαζί μας... Επιμονές και πάθη σε τέτοια θέματα όχι μόνο είναι γελοία αλλά κυρίως επικίνδυνα... Από κάθε πλευρά!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

SANDY ΜΟΥ ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΑΖΙ ΣΟΥ..

ΚΙ ΕΓΩ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΙΣΤΕΥΕΙ ΚΑΤΙ

ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΙ ΟΙ ΥΠΟΛΟΙΠΟΙ ΘΕΛΟΝΤΑΣ ΚΑΙ ΜΗ;;;;

ΓΝΩΜΗ ΚΑΙ ΜΥΑΛΟ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ;;;

ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟΤΕ ΕΤΣΙ ΝΑ ΥΠΟΘΕΣΩ ΟΤΙ ΚΑΙ ΣΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΘΕΜΑΤΑ

ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΠΑΡΝΗΘΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΓΙΑΤΡΟΥΣ..

ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ, ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΙΡΝΟΥΜΕ

ΦΑΡΜΑΚΑ ΚΑΙ ΝΑ ΓΕΝΝΑΜΕ ΣΤΑ ΧΩΡΑΦΙΑ;;;;;;

Ε;;;;; ΕΠΙΣΗΣ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΑ ΧΡΟΝΙΑ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΠΕΘΑΙΝΕ ΑΠΟ ΓΡΙΠΗ!!!

ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ.. ΓΙΑΤΙ ΜΟΛΙΣ ΜΠΗΚΕ ΤΟ 2009..

ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΟ 1809..!!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σάντυ θα συμφωνήσω μαζί σου...Εγώ ακόμα δεν έχω παιδάκι αλλά πιστευω ότι ειναι γελοιο να παιζουμε και να επιμενουμε σε τετοια σοβαρα θεματα.Φυσικα η καθε αποψη ειναι σεβαστη...

BabyBoom! ,τα λες πολυ σωστα!Αν ειναι γενναμε και στα χωράφια...Να ειμαστε και κοντα στην φυση:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Επαναλαμβάνω για όσες δυσκολεύονται ή δεν θέλουν να δουν το προφανές σε αυτή την ....αντιπαράθεση : Εγώ κατέθεσα την άποψή μου σε μια δημόσια συζήτηση. Την στήριξα χωρίς να επεκταθώ σε λεπτομέρειες, αλλά παρέπεπεμψα όποιον ενδιαφέρεται σε ένα βιβλίο. Συνέχισα και θα συνεχίσω να γράφω μέχρι να γίνουν αντιληπτά δύο πράγματα:

1) Έχω δικαίωμα να εκφράζω μια άποψη εφόσον την τεκμηριώνω έστω και με μια μειοψηφία ειδικών (επαναλαμβάνω υπάρχουν κλασσικοί γιατροί που την υποστηρίζουν)χωρίς να με προσβάλλει ο οποιοσδήποτε και να μου λέει να σταματήσω να γράφω ή να με χαρακτηρίζει π.χ. "σπαστικιά". Ναι το ξέρω ότι τη σπάω σε πολλούς γιατί οι εμβολιασμοί είναι θέμα ταμπού αλλά τί να κάνουμε;

2)Φυσικά και δεν προσπαθώ να ΕΠΙΒΑΛΛΩ την άποψή μου. Αυτό κάνει άραγε όποιος γράφει εδώ;

Δεν ξέρω αν έγινα αντιληπτή....Ίσως πρέπει να αρχίσω να γράφω σε greeklish για να συννενοούμαι με κάποιες....

Εν έτει 2009

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΧΙΛΙΑ ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΗΝ ΣΠΑΣ ΣΕ ΠΟΛΛΟΥΣ ΕΠΕΙΔΗ

ΤΑ ΕΜΒΟΛΙΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΤΑΜΠΟΥ..(ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟ ΘΕΩΡΩ ΤΑΜΠΟΥ)

ΑΛΛΑ ΓΙΑΤΙ ΕΠΕΙΔΗ ΔΙΑΒΑΣΕΣ ΕΝΑ ΒΙΒΛΙΟ ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΟΤΙ

ΑΝΑΚΑΛΥΨΕΣ ΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΗ..

ΕΧΕΙΣ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΑ ΤΕΜΚΗΡΙΩΜΕΝΕΣ ΕΡΕΥΝΕΣ;;;

ΜΑΚΡΟΧΡΟΝΙΕΣ ΚΑΙ ΑΞΙΟΠΙΣΤΕΣ;;

ΕΧΕΙΣ ΠΑΡΑΣΤΕΙ ΜΗΠΩΣ ΣΕ ΙΑΤΡΙΚΑ ΣΥΝΕΔΡΙΑ;;

ΕΚΕΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΤΗΡΙΞΕΙΣ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΣΟΥ ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΤΟ ΒΙΒΛΙΟ

ΚΑΠΟΙΟΥ, ΚΑΠΩΣ, ΚΑΠΟΥ, ΚΑΠΟΤΕ..

ΣΤΗΝ ΤΕΛΙΚΗ ΣΤΟ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΠΑΙΔΙ ΤΑ ΕΦΑΡΜΟΖΕΙΣ, ΟΧΙ ΣΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ

ΟΠΟΤΕ ΔΕΝ ΜΕ ΝΟΙΑΖΕΙ ΚΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ..ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΜΕΤΑΝΙΩΣΕΙΣ

ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ..

ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΓΡΑΦΟΥΝ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΕΞΩΓΗΙΝΟΥΣ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΚΑΠΟΥ

ΣΤΗΡΙΖΟΝΤΑΙ ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ..

ΜΕ ΟΛΗ ΜΟΥ ΤΗΝ ΚΑΛΗ ΔΙΑΘΕΣΗ..ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΣΥΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΟ ΘΑΡΡΟΣ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...