Μετάβαση σε περιεχόμενο

Τα εμβολια στα παιδια μασ....


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 105
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Lala..

einai pellares pou laleis kai esu twra...

An isxien tetia apopsi tha ginotan thema pangkosmios...

Ki oxi mia gewrgia mesa sto mammyland apo ena vivlio kapiou giatrou,pou mono i gewrgia kserei oti uparxei tetio vivlio kai kanenas allos...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αναμφιβολα ο καθενας εχει το αναφαιρετο δικαιωμα να εκφραζει ελευθερα την αποψη κ να υπερασπιζεται τα πιστευω του.

Αναμφιβολα επισης ο καθε γονιος θελει κ επιδιωκει το καλυτερο για το παιδι του.

Και φυσικα ειμαστε υπευθυνοι για τις αποφασεις που παιρνουμε κ αναγκαστικα θα υποστουμε κ τις συνεπειες των πραξεων κ αποφασεων μας.

Τωρα κατα ποσο η Γεωργια εχει δικιο η αδικο ο χρονος θα το δειξει.

Ο συζυγος μου κ εγω, αποφασισαμε (οχι αβασανιστα αλλα μετα απο εντονο προβληματισμο κ αναζητηση) να κανουμε στο μωρο μας ολους τους προβλεπόμενους εμβολιασμους για το καλο της υγειας του. Δεν μπορω να διαγραψω την επιστημη που με τη μεθοδο των εμβολιων εσωσε τη ζωη εκατομμυριων ανθρωπων εδω κ τοσα χρονια.

Ο καθε ενας σκεφτεται, ψαχνεται, κ αποφασιζει...

Παραθετω:

Τι πρέπει να θυμάστε για τα εμβόλια

Είναι η καλύτερη φροντίδα υγείας για το παιδί σας, αφού αφορά την πρόληψη

Mην τα ξεχνάτε και μην νομίζετε ότι δεν χρειάζονται. Τρεις αναπτυγμένες χώρες, η Μεγάλη Βρετανία, η Σουηδία και η Ιαπωνία ελάττωσαν τον εμβολιασμό για τον κοκίτη από φόβο για το εμβόλιο. Τα αποτελέσματα ήταν δραματικά και άμεσα. Στην Μεγάλη Βρετανία μείωση των εμβολιασμών το 1974 είχε σαν αποτέλεσμα επιδημία κοκίτη με πάνω από 100.000 κρούσματα και 36 θανάτους. Παρόμοια ήταν τα αποτελέσματα και στις άλλες δύο χώρες. Στην Ελλάδα υπήρξαν δύο μεγάλες επιδημίες ιλαράς με θανάτους τα τελευταία χρόνια (η 2η ήταν το καλοκαίρι του 1996), προφανώς από αμέλεια και κακό προγραμματισμό στο εμβόλιο της ιλαράς.

Για πολλά από τα εμβόλια πρέπει να γίνονται (αναμνηστικοί εμβολιασμοί), εφ’ όρου ζωής. Φροντίστε να ενημερώνεστε από τους γιατρούς σας τι έχει αλλάξει και ποια πρέπει να ξαναγίνουν.

Εφηβοι ή ενήλικες που δεν έχουν περάσει Ιλαρά (κυρίως), και δεν έχουν κάνει το εμβόλιο, ή έχουν κάνει μόνο την μία δόση (των 15 μηνών), πρέπει άμεσα να επαναλάβουν τον εμβολιασμό με το μικτό εμβόλιο (ιλαράς-ερυθράς-παρωτίτιδας).

Το τριπλό εμβόλιο (διφθερίτιδας-τετάνου-κοκίτη), δεν προκαλεί σοβαρές παρενέργειες όπως πολύς κόσμος πιστεύει. Παρόλα αυτά υπάρχει σήμερα και κυκλοφορεί στο εμπόριο εμβόλιο (Infanrix) με την ίδια αποτελεσματικότητα αλλά χωρίς παρενέργειες. Συμβουλευθείτε τον Παιδίατρό σας.

Το διπλό εμβόλιο (διφθερίτιδας-τετάνου), γίνεται στα παιδιά που έχουν νοσήσει από κοκίτη, ή σε αυτά που έχουν συμπληρώσει 5δόσεις τριπλού. Επαναλαμβάνεται κάθε 5-10 χρόνια εφ’ όρου ζωής, άρα αφορά και πρέπει να γίνεται και σε όλους τους ενήλικες. Εχει μόνο τοπικές παρενέργειες.

Αν το παιδί σας έχει εμβολιαστεί για τον αιμόφιλο της ινφλουέντζας δεν σημαίνει ότι δεν μπορεί να πάθει μηνιγγίτιδα. Δεν μπορεί να πάθει μηνιγγίτιδα μόνο από αυτό το μικρόβιο. Μπορεί όμως να πάθει από άλλο.

Η Ηπατίτιδα Β είναι μια σοβαρή νόσος. Μεταδίδεται αιματογενώς, δηλαδή από επαφή με αίμα πάσχοντος ή φορέα. Ο εμβολιασμός για την ηπατίτιδα Β ΠΡΕΠΕΙ να γενικευτεί σε όλο τον πληθυσμό ανεξαρτήτως ηλικίας. Το εμβόλιο είναι ΑΠΟΛΥΤΑ ΑΣΦΑΛΕΣ και πρέπει να το κάνουν και όλοι οι ενήλικες. Κινδυνεύουν πολύ περισσότερο τα άτομα που έχουν έντονη ερωτική ζωή και αλλάζουν συχνά συντρόφους, άτομα που μεταγγίζονται, άτομα που έρχονται συχνά σε επαφή με φορείς και νοσούντες όπως είναι οι γιατροί και το νοσηλευτικό προσωπικό, που υποβάλλονται σε αιματηρές επεμβάσεις, οδοντιατρικές ή άλλες κλπ. Από όλα τα παιδιά, οι έφηβοι είναι αυτοί που έχουν την μεγαλύτερη ανάγκη εμβολιασμού για την ηπατίτιδα Β. Οι γονείς μεγάλων παιδιών πρέπει να σημειώσουν στο μυαλό τους και να ενδιαφερθούν άμεσα να εμβολιάσουν τα μεγάλα παιδιά τους παρά τα μικρά, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι ο εμβολιασμός ηπατίτιδας Β στα βρέφη πρέπει να ατονήσει.

Πριν από κάθε εμβολιασμό πρέπει να προηγείται μια καλή ιατρική εξέταση, προκειμένου να διαπιστωθεί η καλή υγεία. Παρόλα αυτά ένας μικρός βήχας ή συνάχι του παιδιού σας δεν αποτελεί αντένδειξη αναβολής του εμβολιασμού. Ο Παιδίατρος ή ο Παθολόγος σας θα σας ενημερώσει γιατί πρέπει να αναβληθεί ο εμβολιασμός αν υπάρχει πυρετός ή άλλη ενεργός λοίμωξη.

Μην ξεχνάτε να ζητάτε από τον γιατρό σας να σας ενημερώνει για τον εμβολιασμό που κάνει σε σας ή στο παιδί σας, καθώς και για το ποιες είναι και πως θα αντιμετωπίσετε όλες τις πιθανές παρενέργειες μετά τον εμβολιασμό. Αν θέλετε περισσότερες πληροφορίες διαβάστε το συνοδευτικό έντυπο που υπάρχει μέσα στο κουτί μαζί με το εμβόλιο.

Μην ξεχνάτε να έχετε μαζί σας και να ζητάτε από τον Παιδίατρο να συμπληρώνει στο μπλε βιβλιάριο υγείας του παιδιού σας, τα εμβόλια που του κάνει. Να το διατηρείτε καθαρό και μην ξεχάσετε να το δώσετε στο παιδί σας όταν ενηλικιωθεί ώστε να το έχει μαζί του από κει και στο εξής.

Φροντίστε κατά διαστήματα να ρωτάτε τον γιατρό σας να σας ενημερώνει για καινούργια εμβόλια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν κατάλαβα τι μου λες , μπερδεύτηκα και με τα γκρικγκλις αλλα σου συνιστώ κατι . Χτυπα στο google τη λεξη εμβόλια και δες τι θα βγαλει. Δες ποσοι αλλοι γονεις αναρωτιουνται τι να κανουν με τα εμβόλια και τα παιδιά τους . Δεν ειναι μονο η Γεωργια ....

Αν γνωρίζεις και καποια ξενη γλώσσα κοιτα και διεθνως τι γινεται !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

lala mou egw den sou eipa oute na sineltheis oute tipota kai den apeythinthika se sena....twra an dialogo mporoun na kanoun mono oi giatroi me tous giatrous kai oi siggrafeis me tous siggrafeis e tote ti na pw!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!egw den siggrinw ta themata siggrinw tis diaforetikes apopseis alla pou.....................!tespa den iparxei logos na milame!!!!!!!otan tha diabazeis to biblio ayto pou grapsane oi giatroi TOTE NA MILISEISSSSSSSS ASE NA MILAEI I GEWRGIA POU TOULAXISTON TO DIABASE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια.

Με λένε Αλεξάνδρα , είμαι μέλος αρκετο διάστημα και έχω πάρει μέρος σε συζήτηση μια ή δύο φορές.

Είμαι 33 ετών και έγκυος δεκαεννέα εβδομάδων στο πρώτο μου μωράκι.

Με ενδιαφέρον παρακολουθώ το φόρουμ και ιδιαίτερα τέτοια φλέγοντα θέματα όπως οι εμβολιασμοί. Γιατί για μένα προσωπικά είναι φλέγον θέμα.

Η δεύτερη ξαδέλφη του άνδρα μου έπαθε εγκεφαλίτιδα μετά από εμβολιασμό και έγω όταν ήμουν μωρό έκανα σπασμούς μετά από εμβόλιο και τη γλίτωσα παρα τρίχα. Ήμουν προφανώς λίγο άρρωστη αλλά ο γιατρός δεν πήρε χαμπάρι!!

Αναφέρθηκε πως οι εμβολιασμοί είναι απαραίτητοι όταν επισκεπτόμαστε μια χώρα όπου υπάρχουν ασθένειες. Θα μου επιτρέψετε να σας πω πως αυτό είναι μύθος. Επισκέφθηκα την Ινδία δύο φορές, ήρθα σε επαφή με ανθρώπους εκεί, και δεν είχα κάνει κανένα εμβόλιο. Και δεν ήμουν η μόνη.

Δυστυχώς ακόμα στην Ελλάδα βλέπουμε το γιατρό σα Θεό και δεν ενημερωνόμαστε όπως θα έπρεπε. Είναι πολύ σημαντικό ακόμα και αν έχουμε άλλη άποψη να ακούμε και να σεβόμαστε τις άλλες απόψεις . Αυτό λέγεται δημοκρατία. Πολλές φορές βέβαια λόγω τις ανασφάλειας μας δεν αντέχουμε να ακούσουμε άλλες απόψεις. Θα βοηθούσε να διαβάσουμε και να ενημερωθούμε περισσότερο , ιδιαίτερα όταν πρόκειται για την υγεία των παιδιών και τη δική μας.

Έμεις σκοπεύουμε να συζητήσουμε εκτενώς το θέμα όταν πλησιάσει εκείνη η ώρα, και να πάρουμε πάνω από μια απόψεις. Θα προτιμήσουμε να συμβουλευτούμε παιδιάτρους που κάνουν και αμοιοπαθητική.

Γνωρίζω επίσης πολλές περιπτώσεις ανθρώπων που δεν έχουν εμβολιάσει τα παιδιά τους και είναι μια χαρά.

Είδωμεν...

Ευχομαι σε όλες τις κοπέλες και τις οικογενειες τους υγεία, αγάπη και προπάντων ανοικτό νου.

Γιατί λένε πως ο νους είναι όπως το αλεξίπτωτο.;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Lala

<<Τζοαννα εσυ τωρα φοβασαι μην πανικοβληθει καποια μητέρα ?>>

<<Δες ποσοι αλλοι γονεις αναρωτιουνται τι να κανουν με τα εμβόλια και τα παιδιά τους .>>

Auta einai logia pou egrapses esi pos mporeis na ipostirizeis to na ekfrazei o kathe enas tin apopsi tou kai opoion parei o xaros p.x. Gewrgias nai exoume eleftheria apopsis alla ofeiloume prin na tin poume na skeftoumaste opos eipa kai prin. kai otan tetoia iatriki apopsi den anagnorizete apo tous perissoterous giatrous kala einai na tin kratoume gia ton eauto mas kai na tin iothetoume ean auto krinoume emeis sosto gia to paidi mas kai oxi na tin dialaloume sto internet kai na prokaloume PANIKO giati opos anafereis kai esi <<Δες ποσοι αλλοι γονεις αναρωτιουνται τι να κανουν με τα εμβόλια και τα παιδιά τους .>>

giauto den prepei emeis na mperdevoume allous.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τζοαννα έγραψε:

Lala

<<Τζοαννα εσυ τωρα φοβασαι μην πανικοβληθει καποια μητέρα ?>>

<<Δες ποσοι αλλοι γονεις αναρωτιουνται τι να κανουν με τα εμβόλια και τα παιδιά τους .>>

Auta einai logia pou egrapses esi pos mporeis na ipostirizeis to na ekfrazei o kathe enas tin apopsi tou kai opoion parei o xaros p.x. Gewrgias nai exoume eleftheria apopsis alla ofeiloume prin na tin poume na skeftoumaste opos eipa kai prin. kai otan tetoia iatriki apopsi den anagnorizete apo tous perissoterous giatrous kala einai na tin kratoume gia ton eauto mas kai na tin iothetoume ean auto krinoume emeis sosto gia to paidi mas kai oxi na tin dialaloume sto internet kai na prokaloume PANIKO giati opos anafereis kai esi <<Δες ποσοι αλλοι γονεις αναρωτιουνται τι να κανουν με τα εμβόλια και τα παιδιά τους .>>

giauto den prepei emeis na mperdevoume allous.

Δυο μέτρο , δυο σταθμά !

Θα επαναλάβω ! Σε θέματα θηλασμού που ειναι πολυ λεπτά και η μητέρα πολυ στρεσαρισμένη και κουρασμένη , μπαινετε και λετε "Μηπως δεν εχεις γάλα" ή "Δεν μπορουν ολες οι γυναικες να θηλάσουν" ή "Εγω δεν ειχα γαλα μου κοπηκε ξαφνικά". Αυτα για μενα ειναι ευαισθητα θέματα και αυτα ναι προκαλουν πανικο στην μέλλουσα ή την μητέρα που θηλάζει στις αρχες .

Στα εμβολια κανουμε απλα μια συζήτηση ....δεν κανουμε αλλα θα μπορουσαμε να κανουμε . Ανταλλασουμε αποψεις που αν δεν ειναι διαφορετικες δεν προαγεται ο διαλογος. Το αν εγω αναρωτιεμαι για διαφορα που αφορουν το μωρο μου αυτο δεν με κανει να νιωθω πανικο στην διαφορετική αποψη !

Προσωπικα , θεωρω επικίνδυνες συμβουλες του στυλ "Ασε το μωρο να κλαψει γιατι θα το κακομάθεις " ή " Μην το παιρνεις αγκαλιά θα μαθει" και οχι συζητήσεις που αφορουν τα εμβόλια :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ ΓΙΑ ΟΛΟ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ : ΥΠΑΡΧΕΙ Η ΑΠΟΨΗ ΟΤΙ Η ΕΜΒΟΛΙΑΣΜΟΙ ΜΟΝΟ ΚΑΚΟ ΚΑΝΟΥΝ. ΤΕΚΜΗΡΙΩΝΕΤΑΙ ΣΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΠΟΥ ΠΡΟΑΝΑΦΕΡΕΡΑ ΣΕ ΠΡΟΗΡΟΥΜΕΝΗ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ ΜΟΥ " ΕΜΒΟΛΙΑΣΜΟΙ ΜΙΑ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΒΑΣΙΣΜΕΝΗ ΣΤΟ ΦΟΒΟ". ΕΓΩ ΚΑΙ ΠΟΛΛΟΙ ΑΛΛΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΕΜΒΟΛΙΑΣΕΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ.

ΕΓΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΕΙΜΑΙ ΔΙΚΗΓΟΡΟΣ. ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΩ ΜΙΑ ΑΠΟΨΗ ΟΣΟ ΑΚΡΑΙΑ ΚΑΙ ΑΝ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΑΡΧΙΚΑ ΚΑΙ ΝΑ ΒΑΣΙΣΤΩ ΣΤΗ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΚΡΙΣΗ.

Έκανα επτά χρόνια να μείνω έγκυος και οι γιατροί που προσππαθησαν να με βοηθήσουν μόνο κακό μου έκαναν.Έμεινα έγκυος όταν επέστρεψα σε βασικές αλήθειες που η πλειοψηφία των γιατρών δυστυχώς αγνοεί.

ΣΥΝΙΣΤΩ ΑΥΤΟ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΑΝΕΠΙΦΥΛΑΚΤΑ ΣΕ ΟΣΟΥΣ ΔΙΑΒΑΖΟΥΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΥΠΑΚΟΥΟΥΝ ΑΠΛΩΣ ΠΕΙΘΗΝΙΑ ΣΕ ΚΑΘΕ "ΕΙΔΙΚΟ".

ΤΗΝ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ ΜΟΥ ΤΗΝ ΕΧΩ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΜΕΤΡΑΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΖΥΓΙΖΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ

ΜΟΥ. ΕΥΤΥΧΩς ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΝ ΑΔΙΑΘΕΤΗΣΕΙ. ΚΟΝΤΕΥΕΙ ΔΕΚΑΠΕΝΤΕ ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΤΟ ΘΗΛΑΖΩ ΑΚΟΜΑ (ΦΥΣΙΚΑ). ΕΜΒΟΛΙΑ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΤΟΥ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΗΝΥΜΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΣΕ ΟΣΟ ΤΟ ΔΥΝΑΤΟΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ. ΓΆΥΤΟ ΚΑΙ ΘΑ ΤΟ ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ ΣΕ ΚΑΘΕ ΕΥΚΑΙΡΙΑ. ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΟΛΟΥ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ Γεωργία συμφωνώ μαζί σου, αν και η ίδια έχω κάνει τα εμβόλια στα παιδιά μου και ειλικρινά παρακαλώ τον Θεό να μην μου παρουσιάσουν παρενέργειες κάθε φορά που τα κάνω. Αλλά αν έβρισκα έναν καλό ομοιοπαθητικό σίγουρα θα πήγαινα εκεί. Δυστυχώς όπως υπάρχουν κακοί γιατροί υπάρχουν και κακοί ομοιοπαθητικοί! και στο φιλικό μας περιβάλλον - εδώ στην Γερμανία (Βόννη) - κανείς δεν ξέρει κανέναν...!

Βέβαια ο γιος μας 3,5 ετών αρρώστησε μόνο μια φορά (ελαφριά ωτίτιδα)!

Εύχομαι όλα τα παιδιά του κόσμου να είναι υγιή και να μην χρειάζονται ούτε εμβόλια, ούτε παιδιάτρους, ειδικά άσχετους!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια εγω εχω κανει ολα τα εμβολια του παιδιου μου...εχω ακουσει για παρενεργειες αλλα δεν ισχυει για ολα τα εμβολια...σε μια εκπομπη την προηγουμενη εβδομαδα ακουσα εναν γιατρο που ελεγε οτι ειναι απαραδεκτο στις μερες μας γονεις να απορριπτουν την επιστημη και να μην κανουν εμβολια στα παιδια τους τα οποια σωζουν εκατομμυρια παιδια ..τι να πω ο καθενας εχει την αποψη του....σεβαστη...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εχω μια κορουλα 9 μηνων κι εχουμε κανει μεχρι στιγμης ολα τα προβλεπομενα εμβολια. για να ειμαι ειλικρινης, δεν ειχα ακουσει ποτε την αντιθετη αποψη και γι' αυτο δεν μπηκα ποτε στη διαδικασια να προβληματιστω...:blush:

δεν σας κρυβω πως αντιμετωπιζω το νεο δεδομενο με σκεπτικισμο... οπως και τους ομοιοπαθητικους... αλλα ουτε μου προκαλει πανικο, ουτε σκοπευω να το προσπερασω ετσι ακριτα... προσωπικα, σ'ευχαριστω πολυ Γεωργια για την ενημερωση! μ'εβαλες σε σκεψεις και θα το ψαξω το ζητημα...

ο καθενας πραττει αυτο που θεωρει καλυτερο για τα παιδια του, μα δεν θεωρω σωστη σταση την απορριψη μιας νεας αποψης, μονο και μονο γιατι δεν την εχουμε ξανακουσει!!! ειδικα σε σχεση με ιατρικα θεματα, τη στιγμη που η ιατρικη ως επιστημη εξελισσεται ραγδαια και καθημερινα!!!

υπαρχουν τοσες παγιωμενες αντιληψεις σε σχεση με το θηλασμο για παραδειγμα!!! αυτο δεν σημαινει οτι ειναι σωστες!! προσωπικα, λυπαμαι γιατι ανακαλυψα ουσιαστικα το mammyland αργα!! (αν και ειχα ηδη απ' την εγκυμοσυνη μου γινει μελος, δεν συμμετειχα ενεργα!) δυστυχως επεσα στην παγιδα του συμπληρωματος οταν η μικρη μου ηταν περιπου 4 μηνων, λογω των παγιωμενων αντιληψεων, που μου φωναζαν "το παιδι δε χορταινει, πειναει"!!! και τωρα το πληρωνω ακριβα γιατι το παιδι παρουσιασε αλλεργια στο αγελαδινο, εχουμε μπει στη διαδικασια των εξετασεων, η οποια ειναι εξαιρετικα ψυχοφθορα (για μενα τουλαχιστον, που κοντεψα να λιποθυμησω οταν η μικρη μου εκανε εξεταση αιματος!:( ) και με τρωνε και οι τυψεις οτι υπεβαλλα το παιδακι μου σ'αυτη τη διαδικασια, εξαιτιας της δικης μου αμαθειας!!:( ακομα κι η μαμα μου βρε παιδια, οταν της εξηγησα οτι ενημερωθηκα απ'το ιντερνετ οτι κακως εδωσα τελικα ξενο γαλα στο παιδι, γιατι απλως περνουσε ενα αλμα αναπτυξης κι ηθελε μονο λιγη υπομονη κι επιμονη στο θηλασμο... μου ζητησε συγγνωμη η γυναικα, γιατι με προετρεψε στο συμπληρωμα!!! γιατι η γυναικα, εχει ΑΝΟΙΧΤΟ μυαλο!!! στο 2ο παιδι (αν και οποτε ερθει!) καλα να ειμαστε, πρωτα ο Θεος, δεν σκοπευω να δωσω σταγονα ξενου γαλακτος πριν το χρονο!!!;)

συγγνωμη γι αυτη τη μεγαλη παρενθεση, αλλα θελω να τονισω οτι οπως και στο θηλασμο ετσι ενδεχομενως και στα εμβολια, οι παγιωμενες αποψεις δεν ισχυουν μονο και μονο γιατι ειναι παγιωμενες!!

δεν ειπα οτι ενστερνιζομαι τη καθε νεα αποψη, αλλα σιγουρα δεν ειναι κακο κι ουτε εχουμε τιποτα να χασουμε ερευνωντας ζητηματα τοσο σοβαρα, που αφορουν την υγεια των παιδιων μας!!! ο καθενας παιρνει τις αποφασεις του κι αναλαμβανει τις ευθυνες τους...;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η Γεωργια εγραψε¨ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΗΝΥΜΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΣΕ ΟΣΟ ΤΟ ΔΥΝΑΤΟΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ. ΓΆΥΤΟ ΚΑΙ ΘΑ ΤΟ ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ ΣΕ ΚΑΘΕ ΕΥΚΑΙΡΙΑ. ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΟΛΟΥ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ."

Ζουμε σε μια δημοκρατικη χωρα κι ασφαλως τασσομαι υπερ του διαλογου.Διαλογος ειναι η ανταλλαγη αποψεων.Εσυ ομως Γωργια μου δεν κανεις κατι τετοιο.Εσυ προσπαθεις να περασεις την αποψη σου.Να περασεις το μηνυμα σου,(οπως η ιδια γραφεις) να προσυλητισεις τις κοπελες που ασπαζονται την επιστημη.Οταν ησουν εγγυος πηγαινες σε γυναικολογο,η' ειχες κανεναν ομοιοπαθητικο που σε παρακολουθουσε;Αν αρρωστησει το παιδι σου δε θα το πας σε παιδιατρο η' μηπως θα πας σε κανεναν θεραπευτη;Σε παρακαλω κρατα την αποψη σου για τον εαυτο σου γιατι ειναι ακρως επικινδυνη και κρυβει μεγαλο ρισκο.Δεν μπορουμε να ξεσηκωνουμε τον κοσμο για κατι που δεν εχει εξακριβωθει.Εσυ γραφεις τα δικα σου που διαβασες καπου σε καποιο βιβλιο κι εγω μπορω να σου παραθεσω χιλιαδες αλλα συγγραματα που υποστηριζουν ακριβως το αντιθετο.Κι αν ετυχε καποιο παιδι αναμεσα στα εκατομμυρια αλλα να νοσησει εξαιτιας ενος εμβολιου,ειναι απλως ατυχες συμβαν.Οπως ατυχες συμβαν ειναι να πεθανει καποιος επειδη εβγαλε τις αμυγδαλες.Αυτα ειχα να πω κι ευχομαι να μηνν μετανιωσεις για τις επιλογες σου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΓΕΩΡΓΙΑΠΕΣ ΜΑΣ Κ ΑΠΟ ΠΑΝΩ ΟΤΙ Κ ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΕΙΝΑΙ ΛΑΘΟΣ,ΟΤΙ ΜΟΝΟ ΚΑΚΟ ΚΑΝΟΥΝ,...

ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΠΙΑ....

ΤΟ ΟΤΙ ΔΙΑΒΑΣΕΣ ΕΝΑ ΒΙΒΛΙΟ ΧΡΥΣΗ ΜΟΥ ΔΕΝ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΚΑΤΙ...

ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΝΤΙΚΡΟΥΟΜΕΝΕΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΝΑΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ,ΟΜΩΣ ΤΟ 99% ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ

ΕΜΒΟΛΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Μ.....ΕΣ Κ ΕΣΕΙΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΚΑΝΕΤΕ ΓΙΑ ΤΟ ΄΄ΚΑΛΟ΄΄ΤΩΝ

ΠΑΙΔΙΩΝ ΣΑΣ ΕΙΣΑΣΤΕ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΤΟ ΣΩΣΤΟ.

Κ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΟΙ ΟΜΟΙΟΠΑΘΗΤΙΚΟΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ...ΑΝ ΤΟ ΠΑΜΕ Κ ΕΤΣΙ..

ΣΕ ΠΛΗΡΟΦΟΡΩ ΟΤΙ ΜΙΑ ΦΙΛΗ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΚΑΝΕ ΠΟΤΕ ΕΜΒΟΛΙΑ Κ ΕΧΩ ΒΑΡΕΘΕΙ ΝΑ ΤΗΝ ΑΚΟΥΩ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΝΑ ΛΕΕΙ ΕΙΜΑΙ ΑΡΡΩΣΤΗ Κ ΔΕΝ ΑΙΣΘΑΝΟΜΑΙ ΚΑΛΑ Κ ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ ΠΑΘΑΙΝΕΙ Κ ΙΩΣΕΙΣ.....

ΔΗΛ.ΕΣΥ ΤΙ ΜΑΣ ΛΕΣ???

ΟΤΙ ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΤΙ??ΕΙΝΑΙ ΜΥΘΟΣ???

ΚΑΝΕΙΣ ΜΕΓΑΛΟ ΛΑΘΟΣ...

ΙΣΩΣ ΔΕΝ ΗΞΕΡΕΣ ΝΑ ΨΑΞΕΙΣ ΣΩΣΤΑ ΓΙΑΤΡΟΥΣ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΣΟΥ ΕΚΑΝΑΝ ΚΑΚΟ,ΝΑ

ΣΟΥ ΠΩ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΠΟΥ ΜΕΙΝΑΝΕ ΕΓΚΥΕΣ Κ ΤΟ ΟΦΕΙΛΟΥΝ ΣΤΟΝ ΚΑΛΟΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΣΜΟ ΚΑΠΟΙΩΝ ΓΙΑΤΡΩΝ.

Κ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΡΟΣΕΧΟΥΜΕ ΤΙ ΛΕΜΕ ΣΕ ΕΝΑ ΦΟΡΟΥΜ....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η ΣΥΓΧΡΟΝΗ ΙΑΤΡΙΚΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΘΡΗΣΚΕΙΑ. ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΟ ΑΛΑΘΗΤΟ. ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΙΑΤΡΙΚΕΣ ΕΡΕΥΝΕΣ ΕΧΟΥΝ ΦΕΡΕΙ ΣΤΟ ΦΩΣ ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΚΑΘΕ ΑΜΦΙΒΟΛΙΑ ΚΑΙ ΠΡΟΣ ΟΦΕΛΟΣ ΤΗΣ ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑΣ ΟΠΩΣ ΓΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ Η ΥΠΕΡΟΧΗ ΤΟΥ ΜΗΤΡΙΚΟΥ ΓΑΛΑΚΤΟΣ ΕΝΑΝΤΙ ΟΠΟΙΟΥΔΗΠΟΤΕ ΒΙΟΜΗΧΑΝΙΚΟΥ.

Αυτό που θέλω να περάσω είναι ότι το θέμα το εμβολιασμών δεν είναι όπως παρουσιάζεται ευρέως. ΨΑΞΤΕ ΤΟ. ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΓΙΑ ΝΑ ΕΠΑΝΑΠΑΥΟΜΑΣΤΕ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Eίναι λοιπόν όλα τα εμβόλια απαραίτητα;

Ο Παγκόσμιος Οργανισμός Υγείας (WHO) ανακοίνωσε για παράδειγμα πως από το 1980 δεν ξαναεμφανίστηκε παγκόσμια πουθενά ούτε ένα κρούσμα ευλογιάς οπότε δεν υπάρχει άμεσος κίνδυνος μόλυνσης από κανένα και επομένως το εμβόλιο δεν χρειάζεται.

Τρεις αναπτυγμένες χώρες, η Μεγάλη Βρετανία, η Σουηδία και η Ιαπωνία ελάττωσαν τον εμβολιασμό για τον κοκίτη από φόβο για το εμβόλιο. Τα αποτελέσματα ήταν δραματικά και άμεσα. Στην Μεγάλη Βρετανία η μείωση των εμβολιασμών το 1974 είχε σαν αποτέλεσμα επιδημία κοκίτη με πάνω από 100.000 κρούσματα και 36 θανάτους. Παρόμοια ήταν τα αποτελέσματα και στις άλλες δύο χώρες. Στην Ελλάδα υπήρξαν δύο μεγάλες επιδημίες ιλαράς με θανάτους τα τελευταία χρόνια (η 2η ήταν το καλοκαίρι του 1996).

Οι εμβολιασμοί λοιπόν είναι ένα από τα πιο αποτελεσματικά και οικονομικά μέτρα που εφαρμόστηκαν για να βελτιώσουν το επίπεδο υγείας τόσο των παιδιών όσο και των ενηλίκων.

Άλλες ασθένειες, έχουν εξαλειφθεί με την βοήθεια των εμβολίων από συγκεκριμένες χώρες ή και ηπείρους (όπως η πολιομυελίτιδα από την Αμερική και την Ευρώπη), ενώ υπάρχουν ακόμη σε άλλες (για παράδειγμα στην Αφρική και την Ασία), έτσι ώστε να χρειαζόμαστε το εμβόλιο μόνο όταν ταξιδεύουμε σε χώρα όπου υπάρχει ο κίνδυνος μόλυνσης.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η προστασία του νεογέννητου

Το νεογέννητο ζει σε κατάσταση "χαμηλής άμυνας", όσο αφορά το ανοσοποιητικό του σύστημα, για να μπορεί να συνυπάρξει με την μητέρα κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης. Αμέσως μετά την γέννησή του, το μωρό σας έρχεται ξαφνικά όμως σε επαφή με εκατομμύρια μικροοργανισμούς.

Για να προστατευτούν από τυχόν μολύνσεις, τα νεογέννητα μωρά κληρονομούν αντισώματα από τις μητέρες τους σε δύο στάδια: 1) Κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης 2) κατά τη διάρκεια του θηλασμού. Παράλληλα δημιουργούν δικά τους αντισώματα.

Ο βαθμός της προστασίας αυτής αρχίζει να μειώνεται περίπου μετά τους έξη πρώτους μήνες. Το ανοσοποιητικό σύστημα του μωρού, χρειάζεται περίπου ένα χρόνο για να μπορεί από μόνο του να παράγει αρκετά αντισώματα και να προστατεύει αποτελεσματικά τον οργανισμό από μολύνσεις. Στην ηλικία του ενός έτους έχει αναπτύξει κανονικά επίπεδα των πρώτων αντισωμάτων. Χρειάζεται όμως να φτάσει στην ηλικία των 4 ετών για να αποκτήσει πλήρη επίπεδα αντισωμάτων.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τι λέει η Ομοιοπαθητική Ιατρική;

H Ομοιοπαθητική Ιατρική δεν είναι κάθετα αντίθετη στους εμβολιασμούς, ως προς την αρχή τους, αλλά ως προς την μέθοδο και τον τρόπο που πρέπει να γίνονται. Πρέπει π.χ. να παίρνεται υπ' όψη η ιδιοσυγκρασία των ασθενών, και οι κατά τόπους περιβαλλοντικοί παράγοντες.

* Να αποφεύγουμε τον εμβολιασμό κατά το πρώτο έτος της ζωής.

* Να βλέπουμε το παιδί μετά το πρώτο έτος και τότε να αποφασίζουμε αν θα εμβολιαστεί και ποια εμβόλια θα κάνει.

* Να παίρνουμε υπ' όψη μας την πιθανή ζημία σε σχέση με το όφελος και κάθε περίπτωση να εξετάζεται ξεχωριστά.

* Μερικά εμβόλια μπορεί να μην γίνουν καθόλου (Ηπατίτιδας, τετάνου, κοκίτη, M.M.R., ανεμοευλογιά.)

* Να γίνεται ο εμβολιασμός όταν το παιδί είναι για τρεις μήνες απόλυτα υγιές.

* Όχι πολλά εμβόλια μαζί.

* Καθυστέρηση επανεμβολιασμου σε περίπτωση υποψίας παρενεργειών.

* Σε περίπτωση νευρολογικής διαταραχής (υποτονία - αργή ανάπτυξη) αναβολή εμβολιασμού.

* Σε περίπτωση ανεπιθύμητων ενεργειών από τον εμβολιασμό οπωσδήποτε ομοιοπαθητική θεραπεία.

Πηγή: Dr. Chain Rosenthal (Διευθυντής της Ισραηλινής Σχολής Ομοιοπαθητικής)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Είναι τα εμβόλια υποχρεωτικά απο το νόμο;

Ως προς την υποχρέωση εμβολιασμού παιδιών η νομοθεσία μας περιέχει πολλές και ανομοιογενείς μεταξύ τους διατάξεις. Άλλες οι υποχρεώσεις των γονέων βρεφών, άλλες οι υποχρεώσεις των γονέων νηπίων, άλλες οι υποχρεώσεις των γονέων εφήβων και άλλες οι υποχρεώσεις των γονέων παιδιών που έχουν ασθενήσει ή έχουν ιδιαίτερα χαρακτηριστικά κλπ.

Για ορισμένες ασθένειες προβλέπεται υποχρεωτικός εμβολιασμός.

Π.χ. ένα απόσπασμα απο το άρθρο 7 περί αντιφυματικού εμβολιασμού του Ν. 4053 της 9/15 Ιουνίου 1960

Υπόκεινται εις υποχρεωτικόν εμβολιασμόν δι'αντιφυματικού εμβολίου άτομα μέχρις ηλικίας 25 ετών, περιλαμβανόμενα εις τας κάτωθι κατηγορίας, εφ' όσον ήθελον εμφανίσει αρνητικάς φυματιοαντιδράσεις:

Ο υποχρεωτικός εμβολιασμός δεν εκτελείται επί των ατόμων, τα οποία παρουσιάζουν μίαν των ιατρικών αντενδείξεων των καθοριζομένων εν αποφάσει του Υπουργού Κοινων. Προνοίας, εκδιδομένην μετά σύμφωνον γνώμην του Γνωμοδοτικού Συμβουλίου Αντιφυματικού Αγώνος.

Αντιθέτως για την διφθερίτιδα προβλέπονται αυστηρές ποινές για τους γιατρούς και για τους γονείς μέχρι και του ποσού των 30.000 Ευρώ.

Πάντως στην συντριπτική πλειοψηφία των περιπτώσεων ουδεμία ποινή έχει επιβληθεί.

Επίλογος

Τα επιτυχή εμβoλιαστικά προγράμματα έχουν το τίμημά τους, υπό την έννoια ότι έχoυν εξαφανίσει τα αρνητικά πρότυπα της αρρώστιας και των επιπλoκών της από τη μνήμη των νεαρών γονιών με συνέπεια να υπoεκτιμάται o κίνδυνος όταν πρόκειται να αποφασίσουν ποιους εμβoλιασμoύς θα δεχθούν να γίνoυν στο παιδί τoυς.

Όπως αναφέρθηκε, "Τα συνιστώμενα εμβόλια εξαρτώνται από την ισoρρoπία μεταξύ του κινδύνου που αναμένεται από την αρρώστια ή τo εμβόλιο και της ωφέλειας που προκύπτει από τoν εμβoλιασμό".Έτσι λοιπόν αξίζει τον κόπο και είναι δικαίωμά σας, να συζητήσετε μαζί με τον γιατρό σας για τις λεπτομέρειες του εμβολιασμού και πως μπορέιτε να αποφύγετε να "επιβαρύνετε" το ανοσοποιητικό σύστημα του παιδιού σας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πως λειτουργεί ένα εμβόλιο;

Ο σκοπός των εμβολίων είναι να μιμηθούν την πραγματική νόσο. Έτσι το εμβόλιο περιέχει μικρό τμήμα του μικροβίου ή του ιού ή μικρές ποσότητες ουσιών που παράγουν τα μικρόβια. Στα εμβόλια γίνεται ειδική επεξεργασία ώστε να μην μπορούν να προκαλέσουν νόσο ή αν προκαλούν (σπάνια τα «ζωντανά» εμβόλια) αυτή είναι πολύ ελαφριά. Αντίθετα, βοηθούν τον οργανισμό να παράγει αντισώματα τα οποία θα καταπολεμήσουν το μικρόβιο σε επόμενη επαφή.

Πολλοί υποστηρίζουν όμως ότι τα εμβόλια χορηγούνται από πολύ νωρίς στη ζωή του μωρού. Με την ένεση του εμβολίου παρακάμπτεται π.χ. ο πρώτος βιολογικός φραγμός: Οι βλεννογόνοι του αναπνευστικού και του πεπτικού οι οποίοι παράγουν αντισώματα και δημιουργούν έτσι την φυσική ανοσία. Η φυσική μόλυνση (αρρώστια χωρίς εμβολιασμό) έχει ποιοτική διαφορά.

Η αποτελεσματικότητα ενός εμβολίου εξαρτάται από την διαφορετικότητα του κάθε οργανισμού. Δεν αντιδρούν όλοι οι οργανισμοί με τον ίδιο τρόπο στον ίδιο υιό. Γι’ αυτό και σε περίπτωση που νοσήσουν δύο εμβολιασμένα άτομα από την ίδια παιδική ασθένεια δεν θα έχουν συμπτώματα στην ίδια ένταση – έκταση.

Ορισμένες φορές οι αρρώστιες εκδηλώνονται είτε το παιδί έχει εμβολιαστεί είτε όχι. Ο αριθμός των παιδιών αυτών είναι πολύ μικρός και ιατρικές μελέτες δείχνουν στην περίπτωση αυτή ότι η αρρώστια περνιέται ποιο ελαφριά από ότι αν δεν είχε εμβολιαστεί το παιδί.

Υπάρχουν μελέτες που αναφέρουν αποτυχία προστασίας από τα εμβόλια αλλά και πλήθος σοβαρών παρενεργειών. Πριν μερικά χρόνια ο Υπουργός Υγείας της Γαλλίας Bernard Kouchner απέσυρε το εμβόλιο ηπατίτιδας Β γιατί υπάρχουν βάσιμοι φόβοι ότι το εμβόλιο μπορεί να προκαλέσει νευρολογικές διαταραχές και ειδικότερα σκλήρυνση κατά Πλάκας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΑΝ ΠΑΡΑΘΕΤΟΥΜΕ ΑΡΘΡΑ ΝΑ ΛΕΜΕ Κ ΤΗΝ ΠΗΓΗ ΠΟΥ ΤΟ

ΒΡΗΚΑΜΕ.ΩΣΤΕ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΤΟ ΒΡΙΣΚΕΙ Κ ΝΑ ΤΟ ΔΙΑΒΑΖΕΙ

ΕΣΕΝΑ ΣΙΛΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΟ PAIDORAMA.COM.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

egw thelw na rwtisw ta koritsia...p.x.argi kai lala...diladi apo edw kai sto eksis den tha ksanakanoune embolia sta paidia tous???????????????????giati an ipostirizetai oti auto pou leei i gewrgia einai swsto tote na min ksanakanete...giati sta logia mporei kai egw na elega tin gewrgia oti nai mwre mprabo pou to anakalipses auto....etsi gia na to pw....sto paidi mou omws???????????an itan then tha eixan bgei oi giatroi estw na sigkroustoun me aytous pou lene ta embolia den kanoun kalo.........!!!!!!!!egw prwti fora to akousa stin zwi mou!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βρε κορίτσια ηρεμίστε!!! στο φόρουμ γίνονται συζητήσεις, καταθέτει κάποιος την γνώμη του, μερικοί συμφωνούν μερική όχι. έτσι είναι ο διάλογος.

‘Όλες οι απόψεις είναι σεβαστές και ο καθένα κάνει αυτό που θέλει, άσχετα τι θα πει ο άλλος.

Όσο για τα εμβόλια η δίκια μου άποψη είναι ότι πρέπει να γίνονται. Με τα εμβόλια ο οργανισμός αποκτά κάποια αντισώματα για να μπορεί να ανταπεξέλθει σε κάποιες σοβαρές θανατηφόρες ασθένειες, όχι ότι αν δεν γίνουν παθαίνουν κάτι τα παιδιά.. Εγώ πήγα πριν 2 χρόνια στο νοσοκομείο για έναν αντιτετανικό ορό, και μου ζήτησαν το βιβλιάριο παιδιού από όταν ήμουν παιδί, με ρώτησαν ποτέ πέρασα ανεμοβλογιά και τους είπα ότι δεν έχω περάσει καμιά παιδική αρρώστια, με έβαλαν άμεσος να κάνω εμβόλιο για να αποκτήσω αντισώματα ώστε αν την περάσω να την περάσω ελαφρά, μου είπαν πες ότι μένεις έγκυος, δεν παίζουμε με την ανεμοβλογιά σε μεγάλη ηλικία, και έκανα και άλλο ένα της ηπατίτιδα που δεν είχα κάνει μικρή. Αν δεν έπρεπε να γίνονται εμβόλια γιατί όταν κανείς το εμβόλιο το αντιτετανικό σου λέει ο γιατρός ότι είσαι καλυμμένος για 10 χρονιά;, γιατί ο οργανισμός σου έχει τα αντισώματα που χρειάζονται για να ανταπεξέλθει.

Θέλω να σας πω ότι το νοσοκομείο δεν παίρνει μίζες από της εταιρίες από εμβόλια ή από φάρμακα. Οπότε δεν έχουν σκοπό να σου πουν κάτι με δόλο. Εγώ έχω ασφάλεια ικα και μου το γράψε ο γιατρός τού ικα και όχι η γιατρός του νοσοκομείου.

Ο γιατρός του ικα μου είπε σωστή η σύσταση της γιατρού

Καταθέτω την δική μου άποψη πάντα!!!!

:woohoo:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...