Μετάβαση σε περιεχόμενο

Επίδομα γεννας;;;


Recommended Posts

Κορίτσια καλησπέρα!Ξέρει κάποια να μου πει αν το ΙΚΑ χορηγεί επίδομα γεννας;;; Όχι το κυοφορίας και λοχείας...το τοκετού! Ευχαριστω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η stasoula είπε:

Κορίτσια καλησπέρα!Ξέρει κάποια να μου πει αν το ΙΚΑ χορηγεί επίδομα γεννας;;; Όχι το κυοφορίας και λοχείας...το τοκετού! Ευχαριστω!

Καλησπερα κοπελα μου με το καλό από όσο γνωρίζω από φιλεςμουυπαρχει επίδομα τοκετού και είναι γύρω στα 1000 ευρώ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα!δεν εχω ρωτησει αλλα ειχα διαβασει οτι το κοψανε απο τον ιουλιο του 18....δεν ξερω αν ειναι αληθεια δεν ρωτησα γιατι το πιστεψα..αν ξερει καποια αλλη κοπελα ας μας πει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια καλησπέρα,

Είμαι πολύ φρέσκια μαμά και εκτός από την μπεμπούλα μου τρέχω και με τα γραφειοκρατικά.  Μετά μεγάλης μου λύπης με πληροφόρησε το ΙΚΑ προ ημερών ότι κόπηκε από πέρσι το καλοκαίρι το επίδομα τοκετού που ήταν περίπου 700 ευρώ και ότι πλέον δίνεται μόνο σε όσες (ΑΚΟΥΣΟΝ, ΑΚΟΥΣΟΝ!) γεννάνε στο σπίτι και όχι σε νοσοκομείο. Τόσο σέβονται την μητρότητα σε αυτήν την χώρα! Ειλικρινά απογοητεύτηκα γιατί τα έξοδα είναι πολλά και θα ήταν σημαντική βοήθεια....Από ΙΚΑ να περιμένετε μόνο επίδομα κυοφορίας και λοχείας (56+63 ημέρες) που ευτυχώς δεν αργούν να τα δώσουν.  Επίσης σε όσες είναι σε εν ενεργεία εργασία και βρίσκονται όμως σε άδεια δικαιούνται από τον ΟΑΕΔ το συμπληρωματικό επίδομα μητρότητας.  Τουλάχιστον έχεις το μπεμπάκι σου, το κοιτάς και τα ξεχνάς όλα ?!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 42 λεπτά, ο/η barb2019 είπε:

Κορίτσια καλησπέρα,

Είμαι πολύ φρέσκια μαμά και εκτός από την μπεμπούλα μου τρέχω και με τα γραφειοκρατικά.  Μετά μεγάλης μου λύπης με πληροφόρησε το ΙΚΑ προ ημερών ότι κόπηκε από πέρσι το καλοκαίρι το επίδομα τοκετού που ήταν περίπου 700 ευρώ και ότι πλέον δίνεται μόνο σε όσες (ΑΚΟΥΣΟΝ, ΑΚΟΥΣΟΝ!) γεννάνε στο σπίτι και όχι σε νοσοκομείο. Τόσο σέβονται την μητρότητα σε αυτήν την χώρα! Ειλικρινά απογοητεύτηκα γιατί τα έξοδα είναι πολλά και θα ήταν σημαντική βοήθεια....Από ΙΚΑ να περιμένετε μόνο επίδομα κυοφορίας και λοχείας (56+63 ημέρες) που ευτυχώς δεν αργούν να τα δώσουν.  Επίσης σε όσες είναι σε εν ενεργεία εργασία και βρίσκονται όμως σε άδεια δικαιούνται από τον ΟΑΕΔ το συμπληρωματικό επίδομα μητρότητας.  Τουλάχιστον έχεις το μπεμπάκι σου, το κοιτάς και τα ξεχνάς όλα ?!!!!

Να σου ζησει το μωρακι σου!!!!

Εγω ειχα διαβασει οτι το κοψανε...μετα ειχα διαβασει οτι το κουρεψανε απο 900 ευρω σε 600 η 700!!!

Δεν εχω κατι με τις μανουλες που γεννανε στο σπιτι αλλα το βοηθημα τοκετου δεν υποτιθεται οτι ειναι για τα εξοδα τοκετου???εγω θεωρω πως θα επρεπε να το δινουν στις περιπτωσεις που πληρωνεις για τη γεννα...ετσι οπως τα εχουν κανει δεν βγαζει ακρη!θα ρωτησω και εγω αυριο αν και δεν ειμαι αισιοδοξη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@barb2019  εγώ που γέννησα το 2016 δίνανε μόνο το επίδομα τοκετού+ λοχείας και το συμπληρωματικό του ΟΑΕΔ, αυτό που λες πρώτη φορά το ακούω ότι δινόταν! Η χαζομάρα είναι ότι το κόψανε. Αν γεννήσουμε σε στάνη το παίρνουμε; Να ξέρω αν είναι να βρω έναν καλό κτηνίατρο! Ρε τι χαζομάρες ακούμε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...