Μετάβαση σε περιεχόμενο

Τσιγαρο στην εγκυμοσύνη


Recommended Posts

Μου ηρθε πολυ αποτομα ας πουμε δε το περιμενα..Δε το ειχα σχεδιασει δεν ημουν προετοιμασμενη..Τωρα σκεφτομαι ισως δεν ημουν ετοιμη.Γενικα ειμαι χαλια ψυχολογικα.Τα βαζω συνεχεια με τον εαυτο μου και δε μπορω να ηρεμησω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 128
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μου ηρθε πολυ αποτομα ας πουμε δε το περιμενα..Δε το ειχα σχεδιασει δεν ημουν προετοιμασμενη..Τωρα σκεφτομαι ισως δεν ημουν ετοιμη.Γενικα ειμαι χαλια ψυχολογικα.Τα βαζω συνεχεια με τον εαυτο μου και δε μπορω να ηρεμησω,τα βραδια ξυπναω συνεχεια απο τις ενοχες βλεπω εφιαλτες φοβαμαι οτι δε θα αγαπω το μωρο γενικα περναω πολυ δυσκολα πιστεψε με

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Lela1 είπε:

Πραγματικα σε θαυμαζω..Εγω δεν μπορεσα με τιποτα απλα δε μπορεσα..Ισως να φταιει το οτι εχω παρα πολυ αγχος δε ξερω δε μπορω να το διαχειριστω.. Δεν εχω ακομα συνειδητοποιησει τι μου συμβαινει καλα καλα..Δεν εχω συμπτωματα καθολου νιωθω μονο πολυ αγχος και πολυ πιεσμενη..Δεν ξερω καν αν νιωθω ετοιμη..

Καμία μας που έφερε στον κόσμο παιδί δεν νιώθει ποτέ έτοιμη. Η φύση μας καθοδηγεί όταν έρθει η στιγμή και δεν έχουμε άλλη επιλογή. Στο λέει άνθρωπος που δεν ήθελε παιδιά και που δεν θα είχε κανένα πρόβλημα να μείνει μόνο με τον άντρα της για μια ζωή. Προσπάθησε να το κόψεις για χάρη του παιδιού σου. Εγώ όποτε έλεγα 'να μωρέ, ένα τσιγαράκι θα κάνω, δεν παθαίνει με ένα τσιγαράκι τίποτα' έβαζα στο μυαλό μου την εικόνα να πηγαίνει ο καπνός στο έμβρυο. Σα να καπνίζει εκείνο. Και τότε έλεγα ΟΧΙ δεν θα το κάνω. Επίσης σκεφτόμουν ότι μπορεί να βγει το μωρό με κάποιο πρόβλημα και να φταίω εγώ. Και να είναι μια ζωή το παιδί μου με κάποιο πρόβλημα. ΜΙΑ ΖΩΗ! Όχι, αυτό δεν θα το άντεχα με τίποτα. Αντέχω κάποιους μήνες χωρίς τσιγάρο, αλλά το παιδί μου με πρόβλημα για πάντα δεν θα το άντεχα... Κάνε ανθυποβολή στον εαυτό σου. Μπορεί να τα καταφέρεις έτσι. Και βρες με κάτι άλλο να απασχολείσαι. Όσο για το άγχος.... να ξερες πόσο άγχος έχω κάθε μέρα στην δουλειά μου, όλη μέρα. Υπήρξαν φορές που από το άγχος και τη στεναχώρια της δουλειάς, νόμιζα πως θα γεννήσω πρόωρα!! Συμπέρασμα... είναι όλα εγκεφαλικά και μπορείς να τα διαχειριστής. Η ανθρώπινη θέληση ειλικρινά πιστεύω δεν έχει όρια. Εύχομαι να πάνε όλα καλά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 ώρες, ο/η Lela1 είπε:

Mariasoyr καλημερα..Ο γιατρος σου το ξερει?τι σου λεει?

Καλημερα. Ναι το ξερει απο την πρωτη εγκυμοσυνη κιολας του ειπα οτι δεν μπορω να το κοψω κ τοτε κιολας καπνιζα πιο πολυ γιατι ημουν μεσα σε ενα ανγχος οποτε μου ειπε ενταξει οι περισσοτερες καπνιζουν  απλα ειναι ψαρωμενες στο 2 ξεψαρονουν . Γενικα λόγο και ηλικιας πιστευω δεν ανυσηχει γιατι ειμαι 22 .!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Mariasoyr είπε:

Καλημερα. Ναι το ξερει απο την πρωτη εγκυμοσυνη κιολας του ειπα οτι δεν μπορω να το κοψω κ τοτε κιολας καπνιζα πιο πολυ γιατι ημουν μεσα σε ενα ανγχος οποτε μου ειπε ενταξει οι περισσοτερες καπνιζουν  απλα ειναι ψαρωμενες στο 2 ξεψαρονουν . Γενικα λόγο και ηλικιας πιστευω δεν ανυσηχει γιατι ειμαι 22 .!!!

Δεν έχει καμία σχέση η ηλικία με το τσιγάρο στην εγκυμοσύνη. Ούτε θεωρώ το να λες ότι 'ξεψαρώνουν' στο δεύτερο είναι σωστό. Το ότι δεν έπαθε κάτι το παιδί σου (και εύχομαι ολόψυχα να μην πάθει ούτε το δεύτερο) ενώ κάπνιζες στην εγκυμοσύνη είναι συμπτωματικό και είσαι απλά τυχερή. Όχι και να παροτρύνεις κάποια άλλη έγκυο να καπνίζει. Το ότι στο παιδί σου περνάει όλη η τοξικότητα του τσιγάρου, γιατί ο πλακούντας ΔΕΝ μπορεί να φιλτράρει τις τοξίνες και τις καρκινογόνες ουσίες του τσιγάρου, θα έπρεπε να σε βάζει σε σοβαρές σκέψεις. Το ότι είσαι 22 δικαιολογεί κάπως την αφέλειά σου. Όχι όμως και τον γυναικολόγο σου. Το παίρνεις πολύ ελαφριά τη καρδία το θέμα τσιγάρο-εγκυμοσύνη και απορώ που δεν υπάρχει κάποιος στο περιβάλλον σου να σε ενημερώσει σωστά. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

https://www.eleftheia.gr/enimerosi/iatrika-themata/maieytika_themata/81-oi_synepeies_toy_kapnismatos_sthn_egkymosynh

Καταρχήν, θα πρέπει να καταρρίψουμε κάποιους μύθους, γύρω από το κάπνισμα κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης. Ο πρώτος μύθος αναφέρεται στις καπνίστριες, οι οποίες έχουν ήδη φέρει εις πέρας χωρίς προβλήματα μία ή περισσότερες εγκυμοσύνες, κατά τη διάρκεια των οποίων κάπνιζαν. Οι μητέρες αυτές συχνά πιστεύουν πως, αφού οι προηγούμενες εγκυμοσύνες ήταν «ανέφελες», τότε και στην παρούσα δεν θα προκύψουν προβλήματα, παρόλο που καπνίζουν. Όμως η κάθε εγκυμοσύνη είναι ανεξάρτητη από τις προηγούμενεςκαι η άνευ προβλημάτων περάτωση προτέρων κυήσεων δεν εξασφαλίζει το αυτό και στην παρούσα, σε περίπτωση, που συνεχισθεί το κάπνισμα. 
Ο έτερος προς κατάρριψη μύθος έχει να κάνει με τις επιπτώσεις της διακοπής του καπνίσματος στην ψυχολογία της εγκύου. Μερικές καπνίστριες ισχυρίζονται πως αφού το κάπνισμα τις ηρεμεί, αυτό είναι καλό και για το μωρό τους. Μπορεί το κάπνισμα να συνδέεται με τη χαλάρωση, αλλά η χαλάρωση αυτή είναι πλασματική, διότι τόσο ο οργανισμός της μητέρας, όσο και ο πιο ευαίσθητος οργανισμός του εμβρύου πασχίζουν να αντιμετωπίσουν τις επιπτώσεις των βλαβερών ουσιών, που εισπνέονται με τον καπνό του τσιγάρου. Η ενδεχόμενη ψυχολογική εξάλλου πίεση, που θα αισθανθεί η έγκυος, όσο προσπαθεί να διακόψει το κάπνισμα, από πουθενά δεν προκύπτει πως επηρεάζει αρνητικά το έμβρυο, ενώ η πρόκληση βλαβών, οι οποίες προκαλούνται από τον καπνό, είναι επιστημονικά επαρκώς τεκμηριωμένη. 
Ο τρίτος και τελευταίος μύθος, που συνδέει το κάπνισμα με την εγκυμοσύνη, έχει να κάνει με το «παραδοσιακό παζάρι», που αρχίζει μεταξύ εγκύου και θεράποντος ιατρού, όταν της ζητηθεί να κόψει το κάπνισμα. «Μα γιατρέ θα το μειώσω....». Δυστυχώς όμως η ιατρική συμβουλή πρέπει να είναι εμπεριστατωμένη. Πρέπει επομένως να στηρίζεται πάνω σε επιστημονικά δεδομένα. Δεν προκύπτει από καμία μελέτη ασφαλής αριθμός τσιγάρων ανά ημέρα. Αντίθετα, φαίνεται πως ακόμα και λίγα τσιγάρα την ημέρα, μπορούν να προκαλέσουν πρόβλημα στο έμβρυο. Επιπροσθέτως, φαίνεται πως οι γυναίκες, οι οποίες απλά μείωσαν τον αριθμό των τσιγάρων, τείνουν να εισπνέουν περισσότερο τον καπνό των τσιγάρων, που τελικά καπνίζουν. Έτσι στην τελική εισέρχεται στο σύστημά τους η ίδια, αν όχι μεγαλύτερη, ποσότητα βλαβερών ουσιών. Επομένως, ασφαλής είναι μόνον η αποχή από το κάπνισμα. 
Το πιο δύσκολο κομμάτι αυτού το πονήματος, είναι η περιγραφή των κινδύνων του καπνίσματος για το έμβρυο. Όταν αρχίζουμε να απαριθμούμε τα προβλήματα, που το κάπνισμα επιφέρει φαινόμαστε ακραίοι «κινδυνολόγοι». Όμως, ας αντιπαρέλθουμε το γεγονός πως το κάπνισμα δυσκολεύει ακόμα και αυτήν καθεαυτήν τη σύλληψη και ας επικεντρωθούμε στις επιπτώσεις του αφού επιτευχθεί εγκυμοσύνη. 
Πριν την ανάπτυξη των επιπτώσεων του καπνίσματος για το έμβρυο, σε μία προσωπική σημείωση, θα ήθελα να ζητήσω εκ προοιμίου συγγνώμη, διότι πραγματικά δεν μπόρεσα να βρω τρόπο να τις παρουσιάσω με τρόπο «καθησυχαστικό». 
Ο καπνός από το τσιγάρο περιέχει περίπου 4.000 χημικές ενώσεις, μεταξύ των οποίων το μονοξείδιο του άνθρακος. Το μονοξείδιο του άνθρακος παρεμποδίζει τη μεταφορά οξυγόνου στους ιστούς, άρα και στον πλακούντα. Έτσι το έμβρυο λαμβάνει μικρότερη ποσότητα οξυγόνου. Η νικοτίνη εξάλλου, η οποία επίσης περιέχεται στον καπνό του τσιγάρου εμποδίζει και αυτή με τη σειρά της την ορθή λειτουργία του πλακούντα, μειώνοντας έτι περαιτέρω την παροχή οξυγόνου στο έμβρυο. 
 Η μειωμένη παροχή οξυγόνου στο έμβρυο έχει ως αποτέλεσμα τη μείωση των κινήσεών του. Οι εμβρυϊκές κινήσεις όμως είναι σημαντικές για την ορθή ανάπτυξη τόσο του νευρικού όσο και του μυϊκού συστήματος του εμβρύου. Επιπροσθέτως, οι λεγόμενες «αναπνευστικές κινήσεις» του εμβρύου είναι απαραίτητες για την ανάπτυξη των πνευμόνων του. Επομένως, η εκ του καπνίσματος μείωση της κινητικότητας του εμβρύου έχει αρνητικές επιπτώσεις στην ορθή ανάπτυξη τόσο του αναπνευστικού, όσο και του νευρικού και του μυϊκού συστήματος του εμβρύου. 
Υπάρχει πλήθος μελετών, οι οποίες έχουν συνδέσει το κάπνισμα με πλήθος προβλημάτων της κύησης. Ξεκινάμε από ένα σχετικά «αθώο», αλλά εξαιρετικά ενοχλητικό, που είναι η ναυτία. Έχει παρατηρηθεί, πως το κάπνισμα επιτείνει τη ναυτία, που συνδέεται με την εγκυμοσύνη. 
Όμως καλά θα ήταν οι συνέπειες του καπνίσματος για τη εγκυμοσύνη να περιορίζονταν στη ναυτία. Το κάπνισμα κατά τη διάρκεια της κύησης έχει συνδεθεί με πρόωρο τοκετό, αλλά και με γέννηση λιποβαρών νεογνών. Τα λιποβαρή νεογνά έχουν περισσότερες πιθανότητες να εμφανίσουν, όταν ενηλικωθούν καρδιοπάθειες, διαβήτη και παχυσαρκία.  
Επίσης το κάπνισμα έχει συσχετισθεί με την αύξηση της πιθανότητας εξωμήτριου κύησης, ενδομητρίου θανάτου του εμβρύου και αύξηση της περιγεννητικής θνησιμότητας.  
Το ανοσοποιητικό σύστημα παιδιών, των οποίων οι μητέρες κάπνιζαν κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης, είναι σε γενικές γραμμές πιο αδύναμο σε σχέση με αυτό των παιδιών, των οποίων οι μητέρες δεν κάπνιζαν στην εγκυμοσύνη, καθιστώντας τα, πιο ευάλωτα σε λοιμώξεις, κυρίως του αναπνευστικού συστήματος, ενώ είναι πιο πιθανό να εμφανίσουν και άσθμα. 
Το κάπνισμα κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης έχει όμως συνδεθεί και με μία τρομακτική επιπλοκή, που μπορεί να εμφανιστεί στους πρώτους δύο με τρεις μήνες ζωής του μωρού. Πρόκειται για το Σύνδρομο του Αιφνίδιου Βρεφικού Θανάτου. Του ανεξήγητου θανάτου του μωρού κατά τη διάρκεια του ύπνου. 
Η διακοπή του καπνίσματος σε οποιαδήποτε στιγμή της εγκυμοσύνης ωφελεί σημαντικά το έμβρυο. Αν δε η διακοπή επιτευχθεί μέσα στους τρεις πρώτους μήνες της εγκυμοσύνης, η μείωση των πιθανοτήτων εμφάνισης επιπλοκών, που συνδέονται με το κάπνισμα μειώνεται δραματικά. Συγκεκριμένα φαίνεται από τα διαθέσιμα επιστημονικά στοιχεία, πως η διακοπή του καπνίσματος μέσα στους τρεις πρώτους μήνες μειώνει τον κίνδυνο για γέννηση λιποβαρούς νεογνού σχεδόν στα επίπεδα του αντίστοιχου κινδύνου, που εμφανίζεται στις εγκυμοσύνες μη καπνιζουσών. 
Η εγκυμοσύνη είναι μία περίοδος, η οποία προσφέρεται για διακοπή του καπνίσματος, διότι παρέχει ισχυρό κίνητρο. Φαίνεται πως κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης η επιτυχής διακοπή του καπνίσματος είναι πιο πιθανή. 
Η απότομη διακοπή του καπνίσματος, αυτό που λέμε «μια κι έξω», είναι μία ανέξοδη και ασφαλής μέθοδος διακοπής του καπνίσματος. Το μεγάλο πλεονέκτημά της είναι πως σταματάει άμεσα η έκθεση του εμβρύου στις βλαβερές ουσίες του τσιγάρου. Το μειονέκτημά της είναι η εμφάνιση έντονου συνδρόμου στέρησης της νικοτίνης. Το σύνδρομο στέρησης διαρκεί περίπου δύο με τρεις εβδομάδες μετά τη διακοπή του καπνίσματος και χαρακτηριστικά συμπτώματά του είναι η ευερεθιστότητα, η κατάθλιψη, το άγχος και η αδυναμία συγκέντρωσης. Επίσης για τουλάχιστον δύο εβδομάδες θα υπάρχει ισχυρή επιθυμία για τσιγάρο. 
Υπάρχει και η σταδιακή μείωση του αριθμού των τσιγάρων, που καπνίζεται ημερησίως. Η μέθοδος αυτή συνήθως ταιριάζει καλύτερα σε γυναίκες, που καπνίζουν από είκοσι τσιγάρα την ημέρα και πάνω. Η σταδιακή διακοπή δίνει την ευκαιρία στο σώμα να προσαρμοστεί στην προοδευτικά μειούμενη δόση νικοτίνης. Εντούτοις, τα τελευταία δύο – τρία τσιγάρα είναι δύσκολο να τα αποχωριστείτε, ενώ είναι σημαντικό να έχετε υπόψη πως η παράταση του καπνίσματος θέτει το έμβρυο, που κυοφορείτε σε πρόσθετο κίνδυνο.  
Μεγάλη συζήτηση υπάρχει για την ασφάλεια της χρήσης υποκατάστατων την νικοτίνης, τσίχλες, αυτοκόλλητα ή εκνεφώματα (spray) κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης. Επισήμως ο F.D.A. (το αντίστοιχο το Εθνικού Οργανισμού Φαρμάκων των Η.Π.Α) έχει κατατάξει τα προϊόντα αυτά στην κατηγορία D. Στην κατηγορία αυτή υπάγονται τα φαρμακευτικά προϊόντα, για τα οποία υπάρχουν σοβαρές υπόνοιες, πως ενδέχεται να είναι βλαπτικά για το έμβρυο. 
Εντούτοις, έχει διατυπωθεί η άποψη πως τελικά το κάπνισμα είναι πιο βλαβερό για το έμβρυο από την χρήση υποκατάστατων της νικοτίνης, αφού ο καπνός περιέχει εκτός από νικοτίνη και άλλες βλαβερές για το έμβρυο ουσίες. 
Οι στατιστικές λένε πως τελικά τα υποκατάστατα νικοτίνης δεν είναι το ίδιο αποτελεσματικά, όταν χρησιμοποιούνται κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης, σε σχέση με τη χρήση τους εκτός αυτής. Ο λόγος της μειωμένης αποτελεσματικότητάς τους φαίνεται πως συνδέεται με τις βάσιμες ανησυχίες της εγκύου για την ασφάλεια των προϊόντων αυτών για το έμβρυο. 
Γενικά, η επιτυχία της διακοπής του καπνίσματος κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης, αλλά και ανεξάρτητα από αυτή, έγκειται στην προσωπική αποφασιστικότητα. Ειδικά τις πρώτες ημέρες είναι δύσκολο να αντιμετωπιστεί η ισχυρή επιθυμία για τσιγάρο. Συνήθως η επιθυμία αυτή διαρκεί περίπου πέντε λεπτά. Αυτά όμως τα πέντε λεπτά μπορεί να φανούν αιωνιότητα. Θα ήταν χρήσιμο αν μπορούσατε να βρείτε κάτι να σας απασχολήσει για αυτά τα πέντε λεπτά και να σας αποσπάσει από το τσιγάρο. Μερική χρησιμοποιούν μία τσίχλα ή μία καραμέλα ως υποκατάστατο, ενώ μπορείτε να ανοίξετε και ένα μπουκάλι με νερό, όπως θα ανοίγατε ένα καινούργιο πακέτο τσιγάρα, και να πιείτε μια δυο γουλιές. 
Οι περισσότεροι καπνιστές έχουν συνδέσει το κάπνισμα με κάποιες καταστάσεις ή διαδικασίες (ρουτίνες). Είναι σημαντικό να εντοπίσετε ποιες είναι αυτές οι καταστάσεις και να τις αποφύγετε, τουλάχιστον για όσο κρατάει η έντονη επιθυμία για κάπνισμα. 
Η διακοπή του καπνίσματος είναι μια δύσκολη ψυχολογικά διαδικασία και έχει σημασία αφενός μεν να είναι κανείς όσο γίνεται πιο προσηλωμένος στον τελικό στόχο και αφετέρου να μην αποθαρρύνεται από πιθανές υποτροπές. Πολλοί καπνιστές, πριν να επιτύχουν τον τελικό στόχο της διακοπής είχαν και υποτροπές.  
Μη βάζετε μεγαλεπήβολους στόχους, αλλά επικεντρωθείτε στις καθημερινές στιγμές, που καταφέρατε να υπερνικήσετε την επιθυμία σας για κάπνισμα. Είναι αυτές η μικρές νίκες, που τελικά θα σας βοηθήσουν να επιτύχετε τον τελικό σας στόχο! 
Το κάπνισμα λοιπόν κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης είναι βλαπτικό, όχι μόνο για τη μητέρα, αλλά και για το έμβρυο. Η περίοδος της εγκυμοσύνης δίνει επομένως ένα επιπλέον κίνητρο για τη διακοπή του καπνίσματος.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 30/3/2019 at 12:40 ΜΜ, ο/η gwgaki είπε:

Θα σου πω εγω και αν θες κρατα την γνωμη μου ,αν θες πετα την.Ειμαι καπνιστρια αρκετα χρονια και ποτε δεν ειχα κανει προσπαθεια να το κοψω.Εμεινα εγκυος δυο φορες και το εκοψα μαχαιρι και τις δυο,μολις εκανα τεστ και ηταν θετικο.Επεισα τον ευατο μου οτι ειναι μια περιοδος οπου οπως προσεχω την διατροφη μου,κανω τις εξετασεις μου κτλ,ετσι ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ να κοψω το καπνισμα για το καλο του μωρου.Το να μπω στη διαδικασια να σου αναλυσω τι κακο κανεις στο μωρο σου εστω και με ενα τσιγαρο,ειναι κατι που δεν εχει νοημα αφου ετσι και αλλιως τα ειπανε και αλλα κοριτσια πιο πανω.Θα σου πω ομως το εξης.Αν απο την εγκυμοσυνη ακομη δεν μπορεις να βαλεις το καλο του παιδιου σου πανω απο την δικη σου ευχαριστηση τοτε λυπαμαι που το λεω αλλα θα εχεις πολλες δυσκολιες αργοτερα.Οσο για την στερηση,την μελαγχολια κτλ θεωρω οτι ειναι δικαιολογιες που βολευουν.

Αν και δεν είμαι καπνίστρια πόσο εύκολα εσείς κρίνετε τους άλλους χωρίς να βουτάτε πρώτα την γλώσσα σας στο μυαλό σας, νομίζω εσείς είστε πιο επικίνδυνη από το τσιγάρο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@tatouska Παρόλο που  συμφωνώ οτι πρεπει να κοψει κάποιος το κάπνισμα στην εγκυμοσύνη, είμαι αντικαπνίστρια γενικά και ειδικά στην εγκυμοσύνη, θεωρώ πως δεν την πολυβοηθάς με όλα αυτά.. Μας έχει εξηγήσει πόσο χάλια νιώθει και ότι σχεδόν περνάει κατάθλιψη.. Το να νιώθει παραπάνω ενοχές με αυτά που τις λέμε δεν θα την βοηθήσουν να κόψει το κάπνισμα.. Ίσα ίσα αν αρχίσει να νιωθει καλά με τον εαυτό της, της φύγουν οι ενοχές, βρει αγκαλιά και κατανόηση ίσως μπει στη διαδικασία..  Με κάθε καλή διάθεση..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η satya είπε:

Αν και δεν είμαι καπνίστρια πόσο εύκολα εσείς κρίνετε τους άλλους χωρίς να βουτάτε πρώτα την γλώσσα σας στο μυαλό σας, νομίζω εσείς είστε πιο επικίνδυνη από το τσιγάρο

Συμφωνώ @satya μαζί σου.. Δεν το είχα δει αυτο..καλέ τι είναι αυτά που λες @gwgaki Κανένα δικαίωμα δεν έχεις να την κρίνεις έτσι και να της λες τέτοια πράγματα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Lisaki 80 είπε:

@tatouska Παρόλο που  συμφωνώ οτι πρεπει να κοψει κάποιος το κάπνισμα στην εγκυμοσύνη, είμαι αντικαπνίστρια γενικά και ειδικά στην εγκυμοσύνη, θεωρώ πως δεν την πολυβοηθάς με όλα αυτά.. Μας έχει εξηγήσει πόσο χάλια νιώθει και ότι σχεδόν περνάει κατάθλιψη.. Το να νιώθει παραπάνω ενοχές με αυτά που τις λέμε δεν θα την βοηθήσουν να κόψει το κάπνισμα.. Ίσα ίσα αν αρχίσει να νιωθει καλά με τον εαυτό της, της φύγουν οι ενοχές, βρει αγκαλιά και κατανόηση ίσως μπει στη διαδικασία..  Με κάθε καλή διάθεση..

Δεν παρεξηγώ εννοείται. Και μένα όταν μου λένε για το κάπνισμα και με πρήζουν αντιδρώ ανάποδα. Με το να της λέμε όμως και το αντίθετο 'ελα δεν έγινε και τίποτα που καπνίζεις, και γω κάπνιζα στην εγκυμοσύνη και καπνίζω και τώρα που είμαι ξανά έγκυος' πάλι δε νομίζω ότι βοηθάμε.... Επίσης, όλα όσα της λέω προέρχονται από καπνίστρια (εμένα), φανατική κιόλας. Οπότε μπορώ να κατανοήσω λίγο παραπάνω τι περνάει. Όπως και να το κάνουμε όμως, θεωρώ ότι με στήριξη από το περιβάλλον της, μπορεί να το κόψει. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Lisaki 80 είπε:

@tatouska Παρόλο που  συμφωνώ οτι πρεπει να κοψει κάποιος το κάπνισμα στην εγκυμοσύνη, είμαι αντικαπνίστρια γενικά και ειδικά στην εγκυμοσύνη, θεωρώ πως δεν την πολυβοηθάς με όλα αυτά.. Μας έχει εξηγήσει πόσο χάλια νιώθει και ότι σχεδόν περνάει κατάθλιψη.. Το να νιώθει παραπάνω ενοχές με αυτά που τις λέμε δεν θα την βοηθήσουν να κόψει το κάπνισμα.. Ίσα ίσα αν αρχίσει να νιωθει καλά με τον εαυτό της, της φύγουν οι ενοχές, βρει αγκαλιά και κατανόηση ίσως μπει στη διαδικασία..  Με κάθε καλή διάθεση..

Ακριβώς αυτό! Με κάλυψες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η satya είπε:

Αν και δεν είμαι καπνίστρια πόσο εύκολα εσείς κρίνετε τους άλλους χωρίς να βουτάτε πρώτα την γλώσσα σας στο μυαλό σας, νομίζω εσείς είστε πιο επικίνδυνη από το τσιγάρο

Ταπεινά...διαφωνώ κάθετα. Δεν κρίνουμε. Αλλά παροτρύνουμε. Και εμείς που είμαστε καπνίστριες μπορούμε να έχουμε μία ιδέα παραπάνω τι περνάει. Τη βουτάμε μια χαρά τη γλώσσα στο μυαλό μας. Για κάτι ΤΟΣΟ σοβαρό όμως όπως το τσιγάρο στην εγκυμοσύνη, δεν υπάρχουν περιθώρια για 'χαϊδέματα'. Και εννοείται ΟΧΙ. Δεν είμαστε πιο επικίνδυνοι από το τσιγάρο. Αν ένα παιδί αντιμετωπίζει προβλήματα σε όλη του τη ζωή επειδή η μάνα του κάπνιζε στην εγκυμοσύνη και έρθει και σου πει, γιατί δεν κάνατε κάτι τότε, εσείς θα απαντήσετε 'γιατί δεν κρίνουμε και βουτάμε πρώτα τη γλώσσα στο μυαλό μας'??? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Είναι πολύ απλό το θέμα, είτε μιλάμε για το τσιγάρο είτε για οποιονδήποτε άλλο προβληματισμό έχουμε και μπαίνουμε σε ένα forum για να μοιραστούμε το πρόβλημα μας. Αν δεν θέλουμε να ακούσουμε όλες τις απόψεις και τις απαντήσεις, γιατί να μπούμε σε αυτή την διαδικασία; Θέλουμε να μπούμε για να μας χαιδέψουν και να μας πουν "μπράβο,συνέχισε έτσι" ή θέλουμε να ακούσουμε την ειλικρινή άποψη τους; Και στο φινάλε, κράτα στο τέλος όποια γνώμη θες, εσύ αποφασίζεις ποιον δρόμο θα ακολουθήσεις. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και για να κλείσουμε με το θέμα. Από προσωπική εμπειρία, αν όταν έμενα έγκυος με πηγαίνανε 'σιγά σιγά' και με το μαλακό για να μην μου προκαλέσουν αντίδραση (που είμαι και από τη φύση μου τρομερά αντιδραστικό άτομο, όσο δεν πάει!!!!) σχετικά με το τσιγάρο, και δεν μου δείχνανε τις επιπτώσεις του τσιγάρου, μπορεί και γω να έλεγα, έλα μωρέ ένα τσιγαράκι δεν πειράζει. Αλλά ακριβώς επειδή μου τα είπαν χοντρά και τσεκουράτα, μου πήγε τρεις και μία μην κάνω ζημιά στο μωρό μου και έτσι το έκοψα μαχαίρι. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 λεπτά, ο/η Lisaki 80 είπε:

@tatouska Παρόλο που  συμφωνώ οτι πρεπει να κοψει κάποιος το κάπνισμα στην εγκυμοσύνη, είμαι αντικαπνίστρια γενικά και ειδικά στην εγκυμοσύνη, θεωρώ πως δεν την πολυβοηθάς με όλα αυτά.. Μας έχει εξηγήσει πόσο χάλια νιώθει και ότι σχεδόν περνάει κατάθλιψη.. Το να νιώθει παραπάνω ενοχές με αυτά που τις λέμε δεν θα την βοηθήσουν να κόψει το κάπνισμα.. Ίσα ίσα αν αρχίσει να νιωθει καλά με τον εαυτό της, της φύγουν οι ενοχές, βρει αγκαλιά και κατανόηση ίσως μπει στη διαδικασία..  Με κάθε καλή διάθεση..

Το ίδιο θα έλεγες και σε κάποια που παίρνει ναρκωτικά στην εγκυμοσύνη?? Γιατί είναι το ίδιο πράγμα και το τσιγάρο. Με τη διαφορά ότι το τσιγάρο κόβεται πιο εύκολα...... Επίσης.... από εμάς περιμένει να βρει αγκαλιά και κατανόηση?? Όχι από τους δικούς της ανθρώπους?? Έγραψε τον προβληματισμό της στο forum για να της πούμε 'δεν πειράζει συνέχισε, όλα καλά και η μικρή Λώρα τρέχει με ξέμπλεκες τις πλεξούδες της στο μικρό σπίτι στο λιβάδι'?? Επίσης, είδες κάποιον να της μιλάει άσχημα και να την κρίνει?? Εγώ το μόνο που λέω είναι να κάνει μία σοβαρή προσπάθεια να το κόψει γιατί οι βλαβερές συνέπειες του καπνίσματος στην εγκυμοσύνη δεν είναι μόνο βραχυπρόθεσμες αλλά κυρίως μακροπρόθεσμες. Της είπα ποια σκέψη βοήθαγε εμένα να μην το βάζω στο στόμα μου. Την παρότρυνα να βρει μία δικιά της τέτοια σκέψη. Να απασχοληθεί με κάτι άλλο. Εγώ το είχα ρίξει πολύ και στη γυμναστική. Και στην τηλεόραση. Αλλά όχι και να περιμένετε να 'χαιδεύουμε' κάτι τέτοιο...!! Καταλαβαίνω τι περνάει, αλλά είναι όλα εγκεφαλικά στο τσιγάρο. Στο κάτω κάτω ας πάει σε έναν ψυχολόγο. Ή να ενταχθεί σε μία ομάδα διακοπής καπνίσματος. 

Και γω όλα αυτά τα λέω με κάθε καλή διάθεση. Και μία γυναίκα στον κόσμο να καταφέρω να πείσω να κόψει το κάπνισμα στην εγκυμοσύνη, ευχαριστημένη θα είμαι. Μπορεί να τα λέω με λάθος τρόπο και συγγνώμη για αυτό, αλλά ως καπνίστρια νομίζω έχω ένα δικαίωμα παραπάνω να πω την γνώμη μου λίγο πιο αυστηρά. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 λεπτά, ο/η tatouska είπε:

Ταπεινά...διαφωνώ κάθετα. Δεν κρίνουμε. Αλλά παροτρύνουμε. Και εμείς που είμαστε καπνίστριες μπορούμε να έχουμε μία ιδέα παραπάνω τι περνάει. Τη βουτάμε μια χαρά τη γλώσσα στο μυαλό μας. Για κάτι ΤΟΣΟ σοβαρό όμως όπως το τσιγάρο στην εγκυμοσύνη, δεν υπάρχουν περιθώρια για 'χαϊδέματα'. Και εννοείται ΟΧΙ. Δεν είμαστε πιο επικίνδυνοι από το τσιγάρο. Αν ένα παιδί αντιμετωπίζει προβλήματα σε όλη του τη ζωή επειδή η μάνα του κάπνιζε στην εγκυμοσύνη και έρθει και σου πει, γιατί δεν κάνατε κάτι τότε, εσείς θα απαντήσετε 'γιατί δεν κρίνουμε και βουτάμε πρώτα τη γλώσσα στο μυαλό μας'??? 

Κατ΄αρχας δεν απευθύνθηκα σε εσάς, απευθύνθηκα σε άλλη κοπέλα η οποία έκρινε φυσικά την κοπέλα που κάπνιζε λέγοντας εν ολίγοις ότι τι μάνα θα είναι για το παιδί της. Και έπειτα να σας πω ότι η μητέρα μου κάπνιζε κανονικότατα στην αδερφή μου, η οποία βγήκε υγιέστατη, σε αντίθεση με εμένα που δεν κάπνιζε. Δεν είμαι υπέρ του καπνίσματος ούτε στην εγκυμοσύνη ούτε γενικά. Επίσης μια κοπέλα που έχει κάνει επιστημονική έρευνα σε αυτό σας λέει ότι μπορεί μια κοπέλα να καπνίσει ελάχιστα τσιγάρα, εσείς με ποιά ιδιότητα λέτε ότι ένα παιδί θα έχει προβλήματα σε όλη του την ζωή επειδή η μάνα του κάπνιζε? Είστε γιατρός?

Και ξαναλέω δεν απευθύνθηκα σε εσας, καλή σας μέρα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η satya είπε:

Κατ΄αρχας δεν απευθύνθηκα σε εσάς, απευθύνθηκα σε άλλη κοπέλα η οποία έκρινε φυσικά την κοπέλα που κάπνιζε λέγοντας εν ολίγοις ότι τι μάνα θα είναι για το παιδί της. Και έπειτα να σας πω ότι η μητέρα μου κάπνιζε κανονικότατα στην αδερφή μου, η οποία βγήκε υγιέστατη, σε αντίθεση με εμένα που δεν κάπνιζε. Δεν είμαι υπέρ του καπνίσματος ούτε στην εγκυμοσύνη ούτε γενικά. Επίσης μια κοπέλα που έχει κάνει επιστημονική έρευνα σε αυτό σας λέει ότι μπορεί μια κοπέλα να καπίσει ελάχιστα τσιγάρα, εσείς με ποιά ιδιότητα λέτε ότι ένα παιδί θα έχει προβλήματα σε όλη του την ζωή επειδή η μάνα του κάπνιζε? Είστε γιατρός?

Και ξαναλέω δεν απευθύνθηκα σε εσας, καλή σας μέρα

Το ότι η αδερφή σου βγήκε υγιής και συ όχι (και λυπάμαι πολύ γιαυτό ειλικρινά) είναι απλά τύχη. 

Με ποια ιδιότητα το λέω αυτό? Ελα. Πλάκα κάνεις. Δεν μπορεί. Πρέπει να είσαι γιατρός για να ξέρεις τι κακό κάνει το τσιγάρο? Ναι είμαι γιατρός λοιπόν.

Όσο για την άλλη κοπέλα που είπε ότι τι μάνα θα είναι για το παιδί της, επειδή το διάβασα το ποστ της, δεν το είπε έτσι ακριβώς. Ούτε ήταν τόσο καυστική όσο την παρουσιάζεις. Εν κατακλείδι όμως, ο ορισμός της μάνας δεν είναι να βάζει το παιδί της πάνω από τον εαυτό της? Παρ όλο που δεν συμφωνώ απόλυτα σε αυτό, γιατί και μία μάνα είναι άνθρωπος, γυναίκα, και έχει ανάγκες που δεν πρέπει να παραμελεί. ΕΚΤΟΣ αν αυτές οι ανάγκες κάνουν κακό στο παιδί της....

Τέλος, το ότι δεν απευθύνθηκες σε εμάς δεν συνεπάγεται ότι εμείς δεν μπορούμε να έχουμε άποψη για τη δημοσίευσή σου στον δημόσιο αυτό διάλογο και προβληματισμό.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η tatouska είπε:

Το ότι η αδερφή σου βγήκε υγιής και συ όχι (και λυπάμαι πολύ γιαυτό ειλικρινά) είναι απλά τύχη. 

Με ποια ιδιότητα το λέω αυτό? Ελα. Πλάκα κάνεις. Δεν μπορεί. Πρέπει να είσαι γιατρός για να ξέρεις τι κακό κάνει το τσιγάρο? Ναι είμαι γιατρός λοιπόν.

Όσο για την άλλη κοπέλα που είπε ότι τι μάνα θα είναι για το παιδί της, επειδή το διάβασα το ποστ της, δεν το είπε έτσι ακριβώς. Ούτε ήταν τόσο καυστική όσο την παρουσιάζεις. Εν κατακλείδι όμως, ο ορισμός της μάνας δεν είναι να βάζει το παιδί της πάνω από τον εαυτό της? Παρ όλο που δεν συμφωνώ απόλυτα σε αυτό, γιατί και μία μάνα είναι άνθρωπος, γυναίκα, και έχει ανάγκες που δεν πρέπει να παραμελεί. ΕΚΤΟΣ αν αυτές οι ανάγκες κάνουν κακό στο παιδί της....

Τέλος, το ότι δεν απευθύνθηκες σε εμάς δεν συνεπάγεται ότι εμείς δεν μπορούμε να έχουμε άποψη για τη δημοσίευσή σου στον δημόσιο αυτό διάλογο και προβληματισμό.

Είστε ερειστική δεν λέτε απλά την άποψή σας, και τι γιατρός είπαμε ότι είστε?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η satya είπε:

Είστε ερειστική δεν λέτε απλά την άποψή σας, και τι γιατρός είπαμε ότι είστε?

Εννοείται λέω απλά την άποψή μου. Την υποστηρίζω έντονα, διότι είναι και μείζωνος σημασίας το θέμα. Το τι είμαι εγώ εν τέλει δεν έχει καμία σημασία. Το ότι επιμένεις εσύ να αμφιβάλλεις για τις αρνητικές επιπτώσεις του καπνίσματος μετά από τόσα χρόνια ερευνών από επιστήμονες, γιατρούς και ερευνητές και ζητάς το πτυχίο του συνομιλητή σου για να δεχτείς την άποψή του, η οποία είναι ήδη αποδεχτή παγκοσμίως από την ιατρική και μή κοινότητα, απλά με εκπλήσσει δυσάρεστα και με θλίβει βαθύτατα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η tatouska είπε:

Εννοείται λέω απλά την άποψή μου. Την υποστηρίζω έντονα, διότι είναι και μείζωνος σημασίας το θέμα. Το τι είμαι εγώ εν τέλει δεν έχει καμία σημασία. Το ότι επιμένεις εσύ να αμφιβάλλεις για τις αρνητικές επιπτώσεις του καπνίσματος μετά από τόσα χρόνια ερευνών από επιστήμονες, γιατρούς και ερευνητές και ζητάς το πτυχίο του συνομιλητή σου για να δεχτείς την άποψή του, η οποία είναι ήδη αποδεχτή παγκοσμίως από την ιατρική και μή κοινότητα, απλά με εκπλήσσει δυσάρεστα και με θλίβει βαθύτατα...

Ξέρω πολύ καλά τις αρνητικές επιπτώσεις του καπνίσματος δεν χρειάζομαι έναν γιατρό να μου τις επιβεβαιώσει, πόσο μάλλον εσείς που λέτε ότι είστε γιατρός(δεν μας είπατε ακόμα τι γιατρός) και μάλιστα τόσο επιστημονικά καταρτισμένη στο θέμα αυτό που παρόλα αυτά καπνίζετε πράγμα το οποίο με θλίβει κι εμένα βαθύτατα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η tatouska είπε:

Εννοείται λέω απλά την άποψή μου. Την υποστηρίζω έντονα, διότι είναι και μείζωνος σημασίας το θέμα. Το τι είμαι εγώ εν τέλει δεν έχει καμία σημασία. Το ότι επιμένεις εσύ να αμφιβάλλεις για τις αρνητικές επιπτώσεις του καπνίσματος μετά από τόσα χρόνια ερευνών από επιστήμονες, γιατρούς και ερευνητές και ζητάς το πτυχίο του συνομιλητή σου για να δεχτείς την άποψή του, η οποία είναι ήδη αποδεχτή παγκοσμίως από την ιατρική και μή κοινότητα, απλά με εκπλήσσει δυσάρεστα και με θλίβει βαθύτατα...

Συγνώμη δεν θυμάμαι να σας ζήτησα πτυχίο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 48 λεπτά, ο/η tatouska είπε:

Ταπεινά...διαφωνώ κάθετα. Δεν κρίνουμε. Αλλά παροτρύνουμε. Και εμείς που είμαστε καπνίστριες μπορούμε να έχουμε μία ιδέα παραπάνω τι περνάει. Τη βουτάμε μια χαρά τη γλώσσα στο μυαλό μας. Για κάτι ΤΟΣΟ σοβαρό όμως όπως το τσιγάρο στην εγκυμοσύνη, δεν υπάρχουν περιθώρια για 'χαϊδέματα'. Και εννοείται ΟΧΙ. Δεν είμαστε πιο επικίνδυνοι από το τσιγάρο. Αν ένα παιδί αντιμετωπίζει προβλήματα σε όλη του τη ζωή επειδή η μάνα του κάπνιζε στην εγκυμοσύνη και έρθει και σου πει, γιατί δεν κάνατε κάτι τότε, εσείς θα απαντήσετε 'γιατί δεν κρίνουμε και βουτάμε πρώτα τη γλώσσα στο μυαλό μας'??? 

Δηλαδή βρε τατουσκα για πες μας ο γιατρός που επιτρέπει στην εγκυμοσύνη μέχρι πέντε τσιγαρα ημερησίως κ το εξηγεί επιστημονικα μήπως δεν πρέπει να βρίσκεται κ στον ιατρικό σύλλογο ή τον κάνει έναν κακό γιατρό? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η Bloublou85 είπε:

Δηλαδή βρε τατουσκα για πες μας ο γιατρός που επιτρέπει στην εγκυμοσύνη μέχρι πέντε τσιγαρα ημερησίως κ το εξηγεί επιστημονικα μήπως δεν πρέπει να βρίσκεται κ στον ιατρικό σύλλογο ή τον κάνει έναν κακό γιατρό? 

ΠΟΥΘΕΝΑ δεν εξηγείται επιστημονικά και αναγράφεται ότι ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ το κάπνισμα μέχρι πέντε τσιγάρα στην εγκυμοσύνη. Για μένα ναι. Θα έπρεπε να του αφαιρείται η άδεια ασκήσεως επαγγέλματος. Εγκληματούν. Και κανείς γιατρός δεν θα σου πει ότι επιστημονικά επιτρέπονται μέχρι πέντε τσιγάρα. Πολύ απλά γιατί ΟΛΕΣ οι επιστημονικές έρευνες έχουν αποδείξει ότι ακόμη και ένα τσιγάρο βλάπτει τρομερά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Την κόρη μου την πρώτη την γέννησα σε ιδιωτική κλινική εκεί οι μαίες βοήθησαν για θηλασμό όταν ήθελες βοήθεια.. εκεί είχα και την δικιά μου μαία την πρώτη μέρα οπότε ήταν πιο εύκολα και επίσης είχα και ένα μωρό που συνεργάστηκε άψογα  τώρα γέννησα σε δημόσιο εκεί οι μαίες μου είχαν σπάσει τα νεύρα για μπουκάλι με είχαν τρελάνει.. εγώ είχα και το θέμα ότι το μωρό δεν μπορούσα να το βάλω αμέσως στήθος λόγο ολικής ναρκώσεις οπότε πέρασαν 3 ώρες μέχρι να βάλω το μωρό στήθος.. ο άντρας μου έκανε αγώνα για να μην δώσουν το μωρό μπουκάλι αυτές τις 3 ώρες μέχρι να ξυπνήσω  δυστηχως όμως το μωρό δεν ήταν συνεργάσιμο αυτήν την φορά δεν μπορούσε να πιάσει κοιμόταν όλη την ώρα μάλλον έφταιγαν και τα φάρμακα που μου εδιναν… οπότε έδωσα μπουκάλι με κλάματα εγώ αλλά δεν το έβαλα κάτω προσπαθούσα να την βάζω στήθος και αν μην έτρωγε ήθελα να έχει την επαφή  Τι δεν θα έδινα να νιώσω και εγώ αυτήν την εμπειρία του ΦΤ να έχω τον άντρα μου μαζί να ακούσω και εγώ το πρώτο κλάμα της  Τουλάχιστον πήγαν όλα καλά  με την καισαρική είμασταν καλά και οι δύο ( και τις δύο φορες που έκανα)  είχα καλή αποθεραπεία και τις δύο φορές χωρίς κάποιο πρόβλημα 
    • Τι να πω τώρα κι εγώ 21η μέρα και έχω τραβήγματα και ένα πολύ περίεργο feeling εσωτερικά, δεν μπορώ να το εξηγήσω!! Δεν θα πω και πολλά γιατί μετά η @Παρασκευαιδου θα με "μαλώσει" 😂 
    • Με το καλό κ το δεύτερο αγοράκι! 🩵🩵🩵 εγώ έχω ένα κοριτσάκι 5 ετών , ένα αγοράκι 2.5 ετών κ τώρα περιμένω πάλι αγοράκι 🤰🏼 Εμένα καμπύλη μου είπε ο γιατρός θα κανονισουμε ημερομηνία  τώρα Δευτέρα που θα πάω (μένω εξωτερικό εδώ λειτουργούν αλλιώς τα πράγματα, όλες τις αιμοληψίες μου τις κάνουν στο ιατρείο δεν πάω σε μικροβιολογικό άρα αναμένω να δω που θα κάνω κ την καμπύλη και πως 😬, την σιχαίνομαι αυτήν την εξέταση κάθε φορά 🙅‍♀️)  από φάρμακα μόνο σίδηρο παίρνω που έπεσε στις εξετάσεις  κ θα ξανά ξεκινήσω μαγνήσιο γιατί έχω πάρα πάρα πολλές συσπάσεις.    καλό είναι γενικά να κάνεις εξετάσεις για ό,τι συμπληρώματα/ φάρμακα παίρνεις για να δεις κ που έχεις έλλειψη σε συννενόηση με το γιατρό σου φυσικά 😊 
    • ααα...εγω επειδή ειχα ηδη τεράστιο στήθος τις ραγαδες τις εχω από πάντα 🤷 δεν με ενοχλούν εκεί 😂
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...