Μετάβαση σε περιεχόμενο

TAMΠΟΥ ΤΟ ΘΕΜΑ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΓΙΑ ΠΑΙΔΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ


Recommended Posts

Εγώ λέω σε όσους με ρωτάνε πως δεν θέλουμε παιδί και σταματάει εκεί το θέμα. Δεν ξαναρωτάνε. Αφήστε πως τους έχω πείσει απόλυτα μιας και είμαστε με τον άντρα μου συνομήλικοι μεν αλλά μεγάλοι δε. Οπότε δεν υπάρχει άνθρωπος να πιστεύει σε μας και να περιμένει κάτι. Οπότε έχω την ησυχία μου....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 ώρες, ο/η Mmaria87 είπε:

Καλησπέρα! Θα σου πω και εγώ την εμπειρία μου μόλις ξεκινήσαμε ελεύθερα είπα να κάνω έναν τυπικό ελεγχο Παπ και υπερηχο  και βρέθηκα ξαφνικά από το πουθενα με υδροσαλπιγγες... έκανα επέμβαση διάνοιξης. Μετά χάπια διέγερσης, επαφές προγραμματισμένες, σπερματεγχυση κτλ πηρα βαρος αγχωθηκα εκλαψα στεναχωρεθηκα ο κοσμος παντα θα λεει σημασια εχει να μην το αντινετωπισεις εσυ σαν ταμπου ειναι κάτι πολυ συνηθισμένο στις μερες μας. Στις αρχές δεν ήθελα να μιλάω καθόλου για αυτό ήθελα να είναι μυστικό στον κύκλο μας πλέον μου κάνει καλό να το συζητάω και εκπλήσσομαι  από το πόσο σύνηθες είναι τελικά!έχω ηρεμήσει έχω αποδεχτεί την υπογονιμότητα μου και περιμένω να κάνω την 1η εξωσωματική! Μη σε ρίχνει τιποτα επικεντρωσου στον στόχο σου και ονειρεψου την οικογένεια που θέλεις να κανεις! Ελπίζω να γίνει σύντομα πραγματικότητα!

Και εμένα μου κάνει καλό να το συζητάω γιατί και εγώ βλέπω αυτό που λες οτι δηλαδή είναι πάρα πολλά τα ζευγάρια που αντιμετωπίζουν παρόμοιο πρόβλημα. Θα συγκεντρωθώ στο στόχο μου και στην οικογένεια που θέλω να αποκτήσω. Με το καλό κορίτσι μου η εξωσωματική όλα να πάνε κατ'ευχήν και πολύ σύντομα μανούλα σου εύχομαι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 ώρες, ο/η Bebouli είπε:

Κοριτσακι μου και εγώ είμαι καινούρια εδώ!! Στα φόρουμ θα συναντήσεις όπως είπες κοπέλες με ανθρωπιά γιατί περνάμε όλες την αγωνία να κάνουμε παιδάκι!! Αυτό που λες το παρατηρώ κι εγώ στον κόσμο έξω πολύ κακιά ρε παιδί μου...λες και πραγματικά κάποιοι ικανοποιούνται με τον πόνο μας!! Ούτε κι εγώ πλέον ανοιγομαι σε κάποιον κουραστικά να βλέπω την ικανοποίηση στο βλέμμα τους!!! Θα τα καταφέρουμε όμως κι εμείς....μην αγχώνεσαι και μην στεναχωριέσαι 6 μήνες δεν είναι πολύς καιρός!! Παρακολουθείς την ωορρηξία σου με γιατρό η με υπέρηχο? Για να έχεις απόλυτες στοχευμένες προσπάθειες? 

Καλημέρα κορίτσι μου..είμαστε τα δυο νεούδια εδώ!Ναι θα τα καταφέρουμε και εμείς που θα παει? Να σου πω την αλήθεια έχω αγχωθεί γιατί πριν απο αυτό το εξάμηνο είχαμε επαφές για 1 χρόνο ελέυθερα οποτε σκεφτομαι αν όλα ήταν καλά κάποια στιγμή δε θα είχε τύχει? Τώρα κάνω τεστάκια ωορρηξίας..πριν ένα μήνα άλλαξα γυναικολόγο γιατί ο προηγούμενος δε με ικανοποιούσε και μου είπε να το ξεκινήσουμε πρώτα έτσι και θα δούμε στη συνέχεια. Μου έχει πει να κάνω και σαλπιγγογραφία όπου λόγω φόβου δε θα στο κρύψω οτι την απέφυγα αυτό το μήνα αλλά τον άλλο θα πάω σίγουρα! Εσύ είσαι σε παρόμοια θέση?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 20/3/2019 at 10:48 ΠΜ, ο/η Nancaki88 είπε:

Κορίτσια καλημέρα σε όλες,

Είμαι καινούργια στο φορουμ και θέλω να συζητήσουμε ένα θέμα, να μου πείτε και εσείς τη γνώμη σας γιατί εγώ το αντιμετωπίζω πάρα πολύ. Παρατηρώ ότι υπάρχει ταμπού γενικότερα με το θέμα απόκτησης παιδιού όταν δυσκολεύεται ένα ζευγάρι. Εγώ με το σύζυγό μου προσπαθούμε περίπου 6 μήνες  για παιδάκι όπου προσέχω κ μετράω τις γόνιμες αλλά ελεύθερα το κάνουμε 1 χρόνο χωρίς καμιά επιτυχία. Κάθε μήνας είναι κ μια απογοήτευση όταν έρχεται η περίοδος. Πήγαμε σε γιατρό έκανα ορμονικές όπου έχω θέμα με το θυροειδή και νόσο hashimoto αλλά το ρυθμίζω με χάπι. Ο άντρας μου έκανε σπερμοδιαγραμμα κ ήταν μια χαρά. Μου έχει πει να κάνω κ σαλπιγγογραφια την οποια θα κάνω άλλο μήνα αν και φοβάμαι αρκετά αυτή την εξέταση. Δε σας κρύβω ότι με έχει πάρει απο κάτω γιατί πίστευα ότι δε θα δυσκολευτώ. Νομίζω όλες αυτό πιστέυουμε μέχρι να έρθει η ώρα. Τώρα το θέμα είναι ότι θές σε κάποιον να μιλήσεις να πεις την αγωνία σου να μοιραστείς αυτό που σε απασχολεί και πέφτεις σε τοίχο. Εννοείται με το άντρα μου το συζητάμε και με ηρεμεί, ευτυχώς είμαι πολύ τυχερή που τον έχω αλλά θέλω να μιλήσω και με γυναίκες που περνούν κάτι αντίστοιχο ή που έχουν κάνει ήδη παιδάκι και να με συμβουλευσουν. Κορίτσια εγώ όσες φορές και αν προσπάθησα να ανοίξω συζήτηση με άλλα φιλικά ζευγάρια, γνωστούς, συγγενείς (ξαδέρφια) το απόλυτο κενό. Όλοι μα όλοι το έπιασαν αμέσως λέγανε και μετά από χρόνια μάθαινα οτι δυσκολευτηκαν για να αποκτήσουν παιδάκι. Και σας ρωτάω..γιατί όλο αυτό? Γιατί να μη βοηθάμε η μια την άλλη ρε κορίτσια και υπάρχει αυτό το ταμπού? Με στεναχωρεί πάρα πολύ γιατί κανονικά θα έπρεπε να δίνουμε δύναμη η μια στην άλλη και να τη στηρίζουμε. Τέλος να πω οτι είχα και μια εξαίρεση με μια συνάδελφο στη δουλειά μου που κάποια στιγμή μου ανοίχτηκε και μου είπε ότι με το σύζυγό της κάνουν εξωσωματική γιατί υπήρχε πρόβλημα. Μετα απο 3 εξωσωματικές τα κατάφερε και τώρα έχει ένα υγιέστατο κοριτσάκι που έγινε ενός πριν άπο ένα μήνα. Της στάθηκα ήμουν εκεί σε όλες τις δύσκολες στιγμές της, ήμουν εκεί και όταν μάθαμε τα ευχάριστα και τώρα που προσπαθώ εγω για παιδάκι με ρωτάει κάθε μήνα εαν έχω πιάσει παιδι..κατι που έιναι πολύ ενοχλητικό και αγχωτικό παράλληλα το χειρότερο όμως είναι πως απο τα λεγόμενα της αντί να μου συμπαρασταθεί γιατί έχει περάσει απο όλα τα στάδια αυτης της κατάστασης νιώθω σαν να ικανοποιείται που και εγω δυσκολευομαι. Συγνώμη για το μακροσκελές κείμενο αλλά ήθελα κάπου να μιλήσω..διάβασα διάφορες ιστορίες πριν γράψω και εγώ τη δική μου και είδα οτι εδω μέσα υπάρχει ανθρωπιά και πολύ αγάπη η μια για την άλλη και χαίρομαι που βρήκα μια νέα παρέα. Καλή επιτυχια σε όλες μας και σύντομα με μωράκι!

Γενικά πολύς κόσμος ταλαιπωρείται με την απόκτηση παιδιού. Με τον άνδρα μου κάναμε εξωσωματική και πέτυχε , τώρα είναι η 27η εβδομάδα για μένα. Το σίγουρο είναι ότι το άγχος δεν σε βοηθάει να το αντιμετωπίσεις . Τα δικά μου αρχικά βήματα ήταν να απευθυνθώ σε καλό γιατρό που ξέρω ότι δεν είναι απατεώνας ( επικρατεί τρελό μάρκετινγκ στην εξωσωματική ) και ο οποίος θα με κατευθύνει για σωστές εξετάσεις . Όποτε αρχικά πρέπει να καταλάβεις τους λόγους της υπογονιμότητα . Έπειτα , αναλόγως που είναι το πρόβλημα το διορθώνεις και προχωράς . 

Γενικά , μην ακούς τον κόσμο και μην συζητάς αυτά τα θέματα με άτομα που δεν έχεις εμπιστοσύνη. Κακοθελητές υπάρχουν πολλοί . Ένας χρόνος δεν είναι τίποτα , άνθρωποι επι 10 χρόνια παλεύουν για ένα παιδί. Θα κανεις αυτό που πρέπει και μην επηρεάζεσαι από τους γύρω .

 

καλη επιτυχία !! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 36 λεπτά, ο/η Ρομινα Κωσταμη είπε:

Γενικά πολύς κόσμος ταλαιπωρείται με την απόκτηση παιδιού. Με τον άνδρα μου κάναμε εξωσωματική και πέτυχε , τώρα είναι η 27η εβδομάδα για μένα. Το σίγουρο είναι ότι το άγχος δεν σε βοηθάει να το αντιμετωπίσεις . Τα δικά μου αρχικά βήματα ήταν να απευθυνθώ σε καλό γιατρό που ξέρω ότι δεν είναι απατεώνας ( επικρατεί τρελό μάρκετινγκ στην εξωσωματική ) και ο οποίος θα με κατευθύνει για σωστές εξετάσεις . Όποτε αρχικά πρέπει να καταλάβεις τους λόγους της υπογονιμότητα . Έπειτα , αναλόγως που είναι το πρόβλημα το διορθώνεις και προχωράς . 

Γενικά , μην ακούς τον κόσμο και μην συζητάς αυτά τα θέματα με άτομα που δεν έχεις εμπιστοσύνη. Κακοθελητές υπάρχουν πολλοί . Ένας χρόνος δεν είναι τίποτα , άνθρωποι επι 10 χρόνια παλεύουν για ένα παιδί. Θα κανεις αυτό που πρέπει και μην επηρεάζεσαι από τους γύρω .

 

καλη επιτυχία !! 

Πολύ καλή εγκυμοσύνη σου εύχομαι να έχεις και με ένα πόνο! Είναι υπέροχο που σε λίγο καιρό θα κρατήσεις το μωράκι σου! Με το καλό! Η αλήθεια είναι οτι ο προηγούμενος γιατρός που είχα δε με ικανοποιούσε..έζησα αυτο που λές το marketing. Μου σύστησαν έναν άλλο και πήγα,με ηρέμησε είναι η αλήθεια. Εχω μπερδευτεί όμως σχετικά με την υπογονιμότητα και τα βήματα που ακολουθούμε..εμείς κάναμε σπερμοδιαγραμμα, εγω ορμονολογικές, τεστ παπ υπερήχους όπου αυτά ήταν όλα οκ και εκκρεμεί να κάνω σαλπιγγογραφία τον άλλο μήνα. Με αυτά τα βήματα είμαστε οκ? μετά τι άλλο ακολουθει?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Nancaki88 είπε:

Πολύ καλή εγκυμοσύνη σου εύχομαι να έχεις και με ένα πόνο! Είναι υπέροχο που σε λίγο καιρό θα κρατήσεις το μωράκι σου! Με το καλό! Η αλήθεια είναι οτι ο προηγούμενος γιατρός που είχα δε με ικανοποιούσε..έζησα αυτο που λές το marketing. Μου σύστησαν έναν άλλο και πήγα,με ηρέμησε είναι η αλήθεια. Εχω μπερδευτεί όμως σχετικά με την υπογονιμότητα και τα βήματα που ακολουθούμε..εμείς κάναμε σπερμοδιαγραμμα, εγω ορμονολογικές, τεστ παπ υπερήχους όπου αυτά ήταν όλα οκ και εκκρεμεί να κάνω σαλπιγγογραφία τον άλλο μήνα. Με αυτά τα βήματα είμαστε οκ? μετά τι άλλο ακολουθει?

Σαλπιγγογραφημα, σπερμοδιαγραμμα, ορμονολογικές εξετάσεις , αν έχεις θυρεοειδή ας πούμε θέλει προσοχή  και γενικά όλος ο προγεννητικός έλεγχος αίματος . Εγώ τουλάχιστον αυτά έκανα δεν ξέρω τι μου ξεφεύγει τώρα . Εάν όλα βγαίνουν φυσιολογικά και ο γιατρός σε κατατάσσει σε ζευγάρι με άγνωστη αιτία υπογονιμότητας τότε απλά περιμένεις να κανεις ακόμα ένα χρόνο προσπάθειας ( δεν ξέρω την ηλικία σου) και έπειτα κανεις την εξωσωματική . Εμείς συνολικά είχαμε 3 χρόνια προσπάθειας . Η αιτία μας ήταν το σπερμοδιαγραμμα υπήρχε ασθενοσπερμια. Επόμενος καταλήξαμε ότι θα κάνουμε εξωσωματική και μετά από 6 μήνες αφού περάσαμε επιτροπή για τα φάρμακα κάναμε την διαδικασία. Απλά ότι κανεις πρέπει να έχεις εμπιστοσύνη μόνο στον γιατρό σου γιατί αυτός είναι και το 50% της επιτυχίας σου. Υπάρχουν άπειρες περιπτώσεις απατεώνων . 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η Ρομινα Κωσταμη είπε:

Σαλπιγγογραφημα, σπερμοδιαγραμμα, ορμονολογικές εξετάσεις , αν έχεις θυρεοειδή ας πούμε θέλει προσοχή  και γενικά όλος ο προγεννητικός έλεγχος αίματος . Εγώ τουλάχιστον αυτά έκανα δεν ξέρω τι μου ξεφεύγει τώρα . Εάν όλα βγαίνουν φυσιολογικά και ο γιατρός σε κατατάσσει σε ζευγάρι με άγνωστη αιτία υπογονιμότητας τότε απλά περιμένεις να κανεις ακόμα ένα χρόνο προσπάθειας ( δεν ξέρω την ηλικία σου) και έπειτα κανεις την εξωσωματική . Εμείς συνολικά είχαμε 3 χρόνια προσπάθειας . Η αιτία μας ήταν το σπερμοδιαγραμμα υπήρχε ασθενοσπερμια. Επόμενος καταλήξαμε ότι θα κάνουμε εξωσωματική και μετά από 6 μήνες αφού περάσαμε επιτροπή για τα φάρμακα κάναμε την διαδικασία. Απλά ότι κανεις πρέπει να έχεις εμπιστοσύνη μόνο στον γιατρό σου γιατί αυτός είναι και το 50% της επιτυχίας σου. Υπάρχουν άπειρες περιπτώσεις απατεώνων . 

Όλα τα παραπάνω που αναφέρεις τα έχω κάνει πλην της σαλπιγγογραφίας που θα πάω τον άλλο μήνα. Αρα μένει να δούμε πως θα πάει και αυτή και βλέπουμε..πριν την εξωσωματική έχω ακούσει και για τη σπερματέγχυση..με αυτή γίνεται κάτι? έχει ποσοστά επιτυχίας?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 λεπτά, ο/η Nancaki88 είπε:

Όλα τα παραπάνω που αναφέρεις τα έχω κάνει πλην της σαλπιγγογραφίας που θα πάω τον άλλο μήνα. Αρα μένει να δούμε πως θα πάει και αυτή και βλέπουμε..πριν την εξωσωματική έχω ακούσει και για τη σπερματέγχυση..με αυτή γίνεται κάτι? έχει ποσοστά επιτυχίας?

εξαρτάται από πολλούς παράγοντες! Καταρχήν θέλει ανοιχτές σάλπιγγες (οπότε σίγουρα σαλπιγγογραφία), καλή ηλικία & υγεία της γυναίκας κ καλό σπέρμα! Κοινώς ό,τι χρειάζεται κ η φυσική σύλληψη απλά σε βοηθάνε με φάρμακα για βελτιωμένη και ελεγχόμενη ωορρηξία και επεξεργάζονται το σπέρμα ώστε να μείνει το ποιοτικότερο. Κοινώς είναι απλά μια ενισχυμένη φυσική σύλληψη. Αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι στην ανεξήγητη υπογονιμότητα μπορεί να βοηθήσει, αν όμως υπάρχει κάποιο θέμα είναι πιο δύσκολο. Φυσικά ο ειδικός να απαντήσει είναι πάντα ο γιατρός! Ο δικός μου, μου το έχει προτείνει καθώς οι εξετάσεις μας είναι πολύ καλές κ σκέφτομαι αν σε 2-3 μήνες ακόμα δεν δω αποτέλεσμα να προχωρήσω... Δεν θέλω να περιμένω αιώνια...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Tokyo είπε:

εξαρτάται από πολλούς παράγοντες! Καταρχήν θέλει ανοιχτές σάλπιγγες (οπότε σίγουρα σαλπιγγογραφία), καλή ηλικία & υγεία της γυναίκας κ καλό σπέρμα! Κοινώς ό,τι χρειάζεται κ η φυσική σύλληψη απλά σε βοηθάνε με φάρμακα για βελτιωμένη και ελεγχόμενη ωορρηξία και επεξεργάζονται το σπέρμα ώστε να μείνει το ποιοτικότερο. Κοινώς είναι απλά μια ενισχυμένη φυσική σύλληψη. Αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι στην ανεξήγητη υπογονιμότητα μπορεί να βοηθήσει, αν όμως υπάρχει κάποιο θέμα είναι πιο δύσκολο. Φυσικά ο ειδικός να απαντήσει είναι πάντα ο γιατρός! Ο δικός μου, μου το έχει προτείνει καθώς οι εξετάσεις μας είναι πολύ καλές κ σκέφτομαι αν σε 2-3 μήνες ακόμα δεν δω αποτέλεσμα να προχωρήσω... Δεν θέλω να περιμένω αιώνια...

Tokyo ειλικρινά με βοήθησες πάρα πολύ! Σίγουρα θα πάω τον άλλο μήνα να την κάνω..αγχώθηκα λίγο παραπάνω όμως γιατί σε μια συζήτηση που είχα με τη μητέρα μου μου είπε πως εκείνη είχε μια σάλπιγγα κλειστή και ελπίζω και εύχομαι να μην είναι κληρονομικό! Οπως και να έχει θα ξέρω τον άλλο μήνα..ευελπιστώ να είναι όλα οκ και να συνεχίσουμε τις προσπαθειες με τον αντρούλη μου. Ελπίζω να μην χρειαστεί να κάνεις τίποτα και να σας έρθει πολύ πολύ σύντομα με φυσική σύλληψη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Nancaki88 είπε:

Tokyo ειλικρινά με βοήθησες πάρα πολύ! Σίγουρα θα πάω τον άλλο μήνα να την κάνω..αγχώθηκα λίγο παραπάνω όμως γιατί σε μια συζήτηση που είχα με τη μητέρα μου μου είπε πως εκείνη είχε μια σάλπιγγα κλειστή και ελπίζω και εύχομαι να μην είναι κληρονομικό! Οπως και να έχει θα ξέρω τον άλλο μήνα..ευελπιστώ να είναι όλα οκ και να συνεχίσουμε τις προσπαθειες με τον αντρούλη μου. Ελπίζω να μην χρειαστεί να κάνεις τίποτα και να σας έρθει πολύ πολύ σύντομα με φυσική σύλληψη.

Σε ευχαριστώ! 

Ειλικρινά δεν το γνωρίζω αλλά δε μου φαίνεται λογικό να υπάρχει κληρονομικότητα σε κάτι τέτοιο... είναι νομίζω θέμα λειτουργίας. Οκ υπάρχουν πράγματα επιβαρυντικά όπως πχ να έχεις κάνει απόξεση (μακριά  από μας) αλλά από εκεί και πέρα είναι μάλλον θέμα τύχης...

Καλά αποτελέσματα να έχεις και θα περιμένουμε νέα σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Tokyo είπε:

Σε ευχαριστώ! 

Ειλικρινά δεν το γνωρίζω αλλά δε μου φαίνεται λογικό να υπάρχει κληρονομικότητα σε κάτι τέτοιο... είναι νομίζω θέμα λειτουργίας. Οκ υπάρχουν πράγματα επιβαρυντικά όπως πχ να έχεις κάνει απόξεση (μακριά  από μας) αλλά από εκεί και πέρα είναι μάλλον θέμα τύχης...

Καλά αποτελέσματα να έχεις και θα περιμένουμε νέα σου!

Καλή επιτυχία σε όλες μας! Πόση θετική ενέργεια εδώ μέσα!!!! Καταλαβαίνεις οτι δεν είσαι μονη σου...!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αυτα ειναι καταλοιπα του παρελθοντος που τα κουβαλανε κι οι νεοτερες γενιες δυστυχως.

Το πρωτο ερωτημα που κανουν σε ενα ζευγαρι ακομη κι οταν το πρωτογνωριζουν "παιδακια εχετε?" τι σε νοιαζει εσενα? Για να πουν μετα "αχ σας ευχομαι γρηγορα να αποκτησετε".

Μου θυμιζει την ευχη που μου διναν σε ολες τι γιορτες/γενεθλια μολις πατησα τα 20 " αντε και με ενα καλο παιδι"

Γιατι ρωταγα,γιατι δεν μου ευχεστε να εχω υγεια,να τελειωσω τις σπουδες μου,να εχω καλη δουλεια, το καλο παιδι θα ρθει να μου λυσει ολα μου τα προβληματα?

Το ιδιο απανταω κ τωρα, γιατι και του χρονου τριπλη? Ξερεις εσυ αν προσπαθω? Ξερεις εσυ αν θελω? 

Και μονο απο αυτα καταλαβαινετε τι προκαταληψη κυκλοφορει για τα ατεκνα ζευγαρια.

Και σιγουρα οπως αναφερθηκε υπαρχει ζηλια και κακογλωσια,ακομη κι απο γυναικες.

Για μενα ειναι σημαντικο να σπασει η νεα γενια τις προκαταληψεις, να δειξει πως δεν ειναι κακο ενα ζευγαρι να μην μπορει χωρις βοηθεια ή να μην θελει παιδια στο φιναλε(τοτε εισαι ακομη πιο δακτυλοδεικτουμενος).

Εγω αν πρωτα ο Θεος κανω παιδακι θα μοιραστω με οποια κοπελα χρειαστει την εμπειρια μου, για να την βοηθησω αλλα και για να νιωσει πως δεν ειναι η μονη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 21/3/2019 at 9:29 ΠΜ, ο/η Nancaki88 είπε:

Καλημέρα κορίτσι μου..είμαστε τα δυο νεούδια εδώ!Ναι θα τα καταφέρουμε και εμείς που θα παει? Να σου πω την αλήθεια έχω αγχωθεί γιατί πριν απο αυτό το εξάμηνο είχαμε επαφές για 1 χρόνο ελέυθερα οποτε σκεφτομαι αν όλα ήταν καλά κάποια στιγμή δε θα είχε τύχει? Τώρα κάνω τεστάκια ωορρηξίας..πριν ένα μήνα άλλαξα γυναικολόγο γιατί ο προηγούμενος δε με ικανοποιούσε και μου είπε να το ξεκινήσουμε πρώτα έτσι και θα δούμε στη συνέχεια. Μου έχει πει να κάνω και σαλπιγγογραφία όπου λόγω φόβου δε θα στο κρύψω οτι την απέφυγα αυτό το μήνα αλλά τον άλλο θα πάω σίγουρα! Εσύ είσαι σε παρόμοια θέση?

Εγώ είχα 2 αποβολές κορίτσι μου και τώρα είμαι στο στάδιο εξετάσεων!!! Και εμένα ο γιατρός μου μου είπε να κάνω τεστ ωορρηξίας και έμεινα έγκυος αμέσως...! Μου είχε πει να κάνω με τα τεστακια κάνα δυο τρεις μήνες κι αν δεν εμένα τότε θα κάναμε παραπάνω έλεγχο!!! Δες αν θα τα καταφέρεις μετά τεστ αλλιώς κάνε την σαλπιγγογραφια μόνο καλό θα σου κάνει....από κοπέλες που την έκαναν λένε ότι πονάει λίγο σαν πόνους περιόδου όταν μπαινει το υγρό μόνο!! Αλλά είναι εξέταση σωτηρια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...