Μετάβαση σε περιεχόμενο

❤ Ο Φλεβάρης κι αν φλεβίσει, εγκυούλες θα μυρίσει!!!❤


LOULOUdaki!

Recommended Posts

στις πριν 3 ώρες, ο/η LOULOUdaki! είπε:

@Γιάννα 36 έκλαψα με το σύνδρομο "LOULOUdaki!" ??? Με έχετε πάρει χαμπάρι ότι είμαι γκρινιάρα και ανυπόμονη ???

@Tokyo έλα μου ντε. Μάλλον ναι είναι αυτό που λες, ότι έχασα χρόνο, ήρθε και η παλίνδρομη και με αποτελείωσε. Εγώ είμαι του προγράμματος, και η παλίνδρομη ήταν εκτός προγράμματος. 

Καλέ κι εγώ το ίδιο είμαι. Σκέψου άργησα 5 χρόνια να πάρω απόφαση για παιδί γιατί ήθελα να μην χαλάσει η δουλειά μου! Πρόγραμμα μέχρι αηδίας! Καφέ δεν είδα καθόλου όχι, αν και μου είπαν πως ίσως δω. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Γιάννα 36 είπε:

Καλέ κι εγώ το ίδιο είμαι. Σκέψου άργησα 5 χρόνια να πάρω απόφαση για παιδί γιατί ήθελα να μην χαλάσει η δουλειά μου! Πρόγραμμα μέχρι αηδίας! Καφέ δεν είδα καθόλου όχι, αν και μου είπαν πως ίσως δω. 

Κ γω άργησα να αποφασίσω αλλα η αλήθεια είναι οτι το ηθελα απο κανενα χρόνο πριν ξεκινησουμε,τοτε όμως ακόμα δισταζε ο αντρας μου λογω δουλειάς. Ας ευχηθούμε να πανε ολα καλα :-)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα κοριτσια μου!

Χαθηκα λογω δουλειας και τι διαβαζω τσουπ μια εγκυουλα

@earrp  συγχαρητηρια να εχειςια τελειομηνη εγκυμοσυνη!

Εγω την Δευτερα εχω ραντεβου με τον γιατρο, επηρεαστηκα απο την @Starrr που εγραψε οτι τα τεστακια μπορει να δειχνουν ωορρηξια αλλα να μην εχουμε.Σκεφτηκα να του πω να την παρακολουθησουμε κι εμεις, οποτε να ρωτησω σας χρεωνει τον καθε υπερηχο ή ειναι ενα συνολικο πακετο?Τελος τα φαρμακα για προκληση ωορρηξιας λετε να μπορω να τα ζητησω απο μονη μου? Θελω να πω διαβαζα πως αν εισαι πανω απο 35(αχχχ αυτο το βρισκω μπροστα μου παντου) τα δινουν για να σκασουν πανω απο ενα αυγουλακι και να μεγαλωσουν οι πιθανοτητες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστώ LOULOUDAKI 

Ξεκινάω θετικά κ θα δούμε.....έψαξα στο internet κ είδα ότι είναι βιταμίνες για την υπογονιμότητα εξ ολοκλήρου.  . . .θα δούμε!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια για το σπερμοδιαγραμμα πως διαλεξατε ανάμεσα στο απλό κ στο πλήρες; σας το πρότεινε ο γιατρος; ελεγα για πληρες με καλλιέργειες αλλα ο αντρας μου μουρμουραει οτι υπερβάλλω... τι λετε;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Tokyo είπε:

Κοριτσια για το σπερμοδιαγραμμα πως διαλεξατε ανάμεσα στο απλό κ στο πλήρες; σας το πρότεινε ο γιατρος; ελεγα για πληρες με καλλιέργειες αλλα ο αντρας μου μουρμουραει οτι υπερβάλλω... τι λετε;

Εμείς καναμε με καλλιέργεια.Το πρότεινε ο εξωσωματικος γιατρός.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 53 λεπτά, ο/η Ginaak είπε:

Καλησπερα κοριτσια μου!

Χαθηκα λογω δουλειας και τι διαβαζω τσουπ μια εγκυουλα

@earrp  συγχαρητηρια να εχειςια τελειομηνη εγκυμοσυνη!

Εγω την Δευτερα εχω ραντεβου με τον γιατρο, επηρεαστηκα απο την @Starrr που εγραψε οτι τα τεστακια μπορει να δειχνουν ωορρηξια αλλα να μην εχουμε.Σκεφτηκα να του πω να την παρακολουθησουμε κι εμεις, οποτε να ρωτησω σας χρεωνει τον καθε υπερηχο ή ειναι ενα συνολικο πακετο?Τελος τα φαρμακα για προκληση ωορρηξιας λετε να μπορω να τα ζητησω απο μονη μου? Θελω να πω διαβαζα πως αν εισαι πανω απο 35(αχχχ αυτο το βρισκω μπροστα μου παντου) τα δινουν για να σκασουν πανω απο ενα αυγουλακι και να μεγαλωσουν οι πιθανοτητες.

Εχεις πολυκυστικες; γιατί να κάνεις προκληση;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η Tokyo είπε:

Εχεις πολυκυστικες; γιατί να κάνεις προκληση;

Προκληση ή διεγερση, συγγνωμη αν τα μπερδευω, μου ειχε αναφερει ο γιατρος παλιοτερα οτι θα ναι το πρωτο που θα δοκιμασουμε.

Βεβαια στον συγκεκριμενο επαψα να πηγαινω γιατι με εβλεπε λιγο πορτοφολι,οταν του χα πει την ηλικια μου αμεσως αρχισε να μου αναλυει μεθοδους προκληση,σπερματεγχυση κλπ. Τοτε δεν ηξερα και επαθα πλακα, οταν μαλιστα του πα οτι θα ηθελα να δοκιμασω κανα 6 μηνο μονη μου,μου απαντησε καλα δεν θα καταφερεις και πολλα- χωρις να χουμε κανει κανεναν ορμονικο ελεγχο μονο γυναικολογικη εξεταση που βγηκε μια χαρα.

Δεν ξαναπατησα,την Δευτερα εχω με νεο γιατρο ραντεβου και σας ρωταω ως πιο εμπειρες.

Εχω σκοπο να του πω οτι προσπαθω προγραμματισμενα 3μηνες και θελω τον επομενο να κανουμε ορμονικες.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Ginaak είπε:

Καλησπερα κοριτσια μου!

Χαθηκα λογω δουλειας και τι διαβαζω τσουπ μια εγκυουλα

@earrp  συγχαρητηρια να εχειςια τελειομηνη εγκυμοσυνη!

Εγω την Δευτερα εχω ραντεβου με τον γιατρο, επηρεαστηκα απο την @Starrr που εγραψε οτι τα τεστακια μπορει να δειχνουν ωορρηξια αλλα να μην εχουμε.Σκεφτηκα να του πω να την παρακολουθησουμε κι εμεις, οποτε να ρωτησω σας χρεωνει τον καθε υπερηχο ή ειναι ενα συνολικο πακετο?Τελος τα φαρμακα για προκληση ωορρηξιας λετε να μπορω να τα ζητησω απο μονη μου? Θελω να πω διαβαζα πως αν εισαι πανω απο 35(αχχχ αυτο το βρισκω μπροστα μου παντου) τα δινουν για να σκασουν πανω απο ενα αυγουλακι και να μεγαλωσουν οι πιθανοτητες.

Πρέπει να το συζητήσεις με τον γιατρό σου. Αν πρέπει εσύ να πάρεις τα συγκεκριμ!!!!... Εμένα στη αρχή με χρεωνε ανά φορά... Αλλά μετά φορά παρα φορά..... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Ginaak είπε:

Προκληση ή διεγερση, συγγνωμη αν τα μπερδευω, μου ειχε αναφερει ο γιατρος παλιοτερα οτι θα ναι το πρωτο που θα δοκιμασουμε.

Βεβαια στον συγκεκριμενο επαψα να πηγαινω γιατι με εβλεπε λιγο πορτοφολι,οταν του χα πει την ηλικια μου αμεσως αρχισε να μου αναλυει μεθοδους προκληση,σπερματεγχυση κλπ. Τοτε δεν ηξερα και επαθα πλακα, οταν μαλιστα του πα οτι θα ηθελα να δοκιμασω κανα 6 μηνο μονη μου,μου απαντησε καλα δεν θα καταφερεις και πολλα- χωρις να χουμε κανει κανεναν ορμονικο ελεγχο μονο γυναικολογικη εξεταση που βγηκε μια χαρα.

Δεν ξαναπατησα,την Δευτερα εχω με νεο γιατρο ραντεβου και σας ρωταω ως πιο εμπειρες.

Εχω σκοπο να του πω οτι προσπαθω προγραμματισμενα 3μηνες και θελω τον επομενο να κανουμε ορμονικες.

 

Λοιπον σου λέει βλακείες... από όσο ξέρω αυτά τα φάρμακα τα χρησιμοποιούν όταν δεν γίνεται ωορρηξία διαφορετικά δεν έχει νόημα... εμένα ο γιατρός μου είπε να δοκιμάσω 6 μήνες, θα μπορούσα κ περισσότερο αλλά μου είπε ότι καλύτερα να το δω τότε ώστε να μη χαθεί πολύτιμος χρόνος σε περίπτωση που υπάρχει κάποιο πρόβλημα. Ευτυχώς δεν έχει βρεθεί κάτι... πάντως κ μόνο από την ατάκα καταλαβαίνεις ότι κάτι δεν πάει καλά... Καταρχήν ορμονολογικά εμένα μου έκανε πριν καν ξεκινήσω μαζί με άλλες προληπτικές εξετάσεις. Δεν σου τα είπε καλά να ξέρεις... Δλδ τόσες γυναίκες πλέον κάνουν παιδιά μετά τα 40 τι θα έπρεπε να κάνουν; Εννοείται αλλάζεις γιατρό...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Tokyo είπε:

Λοιπον σου λέει βλακείες... από όσο ξέρω αυτά τα φάρμακα τα χρησιμοποιούν όταν δεν γίνεται ωορρηξία διαφορετικά δεν έχει νόημα... εμένα ο γιατρός μου είπε να δοκιμάσω 6 μήνες, θα μπορούσα κ περισσότερο αλλά μου είπε ότι καλύτερα να το δω τότε ώστε να μη χαθεί πολύτιμος χρόνος σε περίπτωση που υπάρχει κάποιο πρόβλημα. Ευτυχώς δεν έχει βρεθεί κάτι... πάντως κ μόνο από την ατάκα καταλαβαίνεις ότι κάτι δεν πάει καλά... Καταρχήν ορμονολογικά εμένα μου έκανε πριν καν ξεκινήσω μαζί με άλλες προληπτικές εξετάσεις. Δεν σου τα είπε καλά να ξέρεις... Δλδ τόσες γυναίκες πλέον κάνουν παιδιά μετά τα 40 τι θα έπρεπε να κάνουν; Εννοείται αλλάζεις γιατρό...

Ευχαριστω και εννοειται δεν ξαναπατησα.Οταν εφυγα μονο δεν εκλαιγα.

Τωρα στον επομενο θελω να παω πιο υποψιασμενη, γι αυτο ρωταω.Οποτε η διεγερση ειναι κατι που συστηνεται κατα περιπτωση.

Ειμαι περιεργη να δω τι θα μου πει.

Κι ο καλος γιατρος ειναι λαχειο ρε γμτ...και μεγαλη υποθεση να σου εμπνεει εμπιστοσυνη.

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Ginaak είπε:

Ευχαριστω και εννοειται δεν ξαναπατησα.Οταν εφυγα μονο δεν εκλαιγα.

Τωρα στον επομενο θελω να παω πιο υποψιασμενη, γι αυτο ρωταω.Οποτε η διεγερση ειναι κατι που συστηνεται κατα περιπτωση.

Ειμαι περιεργη να δω τι θα μου πει.

Κι ο καλος γιατρος ειναι λαχειο ρε γμτ...και μεγαλη υποθεση να σου εμπνεει εμπιστοσυνη.

 

 

εγώ ξέρω 2 κοπέλες που τους το πρότειναν κ οι 2 με πολυκυστικές κ αφού είχαν προσπαθήσει μήνες μόνες τους! Μάλιστα στη μία είπε μετά από 1 έτος αν δεν μείνεις θα στα δώσω κ έμεινε κ δεν χρειάστηκε καν (έχουμε τον ίδιο γιατρό και μου τα είχε πει η ίδια) ! τα φάρμακα είναι σωστό να τα παίρνουμε φυσικά άλλα να υπάρχει λόγος! δεν είναι καραμέλες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Ginaak είπε:

@Tokyo  εσεις ποσο καιρο προσπαθειτε?

Απο οτι γραφεις,ευτυχως,ολες οι εξετασεις σου καλες.

Ναι ευτυχως! φαντάσου ότι τα ορμονολογικά τα επανέλαβα για σίγουρα κ από εκεί κ πέρα έκανα κλασσικό γυναικολογικό έλεγχο κ σαλπιγγογραφία. Μόνο το θυρεοειδή είχα λίγο αρρύθμιστο κ πήρα χάπι (αλλά αυτό το ήξερα, το είχα από παλιά)

6 μήνες προσπαθούμε αλλά τους πρώτους 2 είχα αρρύθμιστο θυρεοειδή, παρόλα αυτά είπα να μην περιμένω άλλο γιατί οκ δεν είμαστε μεγάλες δεν είμαστε κ μικρές!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Ginaak Μετά από όλα αυτά κατέληξα ότι με τόσο άγχος κ αγωνία που ξεκίνησα ήταν αδύνατο να τα καταφέρω... μετά από όλες αυτές τις εξετάσεις ελπίζω να ηρεμήσω κ σου συστήνω το ίδιο... έχουν δίκιο το άγχος είναι ο χειρότερος σύμβουλος...

Θα πάμε αύριο κ για το σπέρμα κ ελπίζω να κλείσαμε...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 28 λεπτά, ο/η Ginaak είπε:

Προκληση ή διεγερση, συγγνωμη αν τα μπερδευω, μου ειχε αναφερει ο γιατρος παλιοτερα οτι θα ναι το πρωτο που θα δοκιμασουμε.

Βεβαια στον συγκεκριμενο επαψα να πηγαινω γιατι με εβλεπε λιγο πορτοφολι,οταν του χα πει την ηλικια μου αμεσως αρχισε να μου αναλυει μεθοδους προκληση,σπερματεγχυση κλπ. Τοτε δεν ηξερα και επαθα πλακα, οταν μαλιστα του πα οτι θα ηθελα να δοκιμασω κανα 6 μηνο μονη μου,μου απαντησε καλα δεν θα καταφερεις και πολλα- χωρις να χουμε κανει κανεναν ορμονικο ελεγχο μονο γυναικολογικη εξεταση που βγηκε μια χαρα.

Δεν ξαναπατησα,την Δευτερα εχω με νεο γιατρο ραντεβου και σας ρωταω ως πιο εμπειρες.

Εχω σκοπο να του πω οτι προσπαθω προγραμματισμενα 3μηνες και θελω τον επομενο να κανουμε ορμονικες.

 

Θα σου δωσ2ι από μόνος του εξετάσεις αλλά αν δεις ότι δεν σου δώσει θα του πεις εσύ σου εύχομαι όλα καλά να πανε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 λεπτά, ο/η Tokyo είπε:

@Ginaak Μετά από όλα αυτά κατέληξα ότι με τόσο άγχος κ αγωνία που ξεκίνησα ήταν αδύνατο να τα καταφέρω... μετά από όλες αυτές τις εξετάσεις ελπίζω να ηρεμήσω κ σου συστήνω το ίδιο... έχουν δίκιο το άγχος είναι ο χειρότερος σύμβουλος...

Θα πάμε αύριο κ για το σπέρμα κ ελπίζω να κλείσαμε...

Καλά αποτελέσματα και στον σύζυγο!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 34 λεπτά, ο/η Ginaak είπε:

Ευχαριστω και εννοειται δεν ξαναπατησα.Οταν εφυγα μονο δεν εκλαιγα.

Τωρα στον επομενο θελω να παω πιο υποψιασμενη, γι αυτο ρωταω.Οποτε η διεγερση ειναι κατι που συστηνεται κατα περιπτωση.

Ειμαι περιεργη να δω τι θα μου πει.

Κι ο καλος γιατρος ειναι λαχειο ρε γμτ...και μεγαλη υποθεση να σου εμπνεει εμπιστοσυνη.

 

 

Για άνω των 35 κοπελίτσες σαν κι εμάς, λένε στο 6μηνο συγκεκριμένες εξετάσεις. Σαλπιγγογραφια για τη γυναίκα, σπερμοδιαγραμμα για άντρα. Κ μετά βλέπεις τα βήματα. Προηγούνται οι ορμονικές και το να καταλάβεις αν κάνεις ωορρηξία κι αν είναι καλή. Κράτα κι ένα θερμοδιαγραμμα βοηθάει.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Γιάννα 36 είπε:

Καλά αποτελέσματα και στον σύζυγο!! 

Εσείς πότε περιμένετε αποτελέσματα; Λέω μιας κ το δείγμα θα το παραδώσω εγώ να κανονίσω και για καλλιέργεια και ας λέει... μια ψυχή που θα βγεί... 

πόσο σας κόστισε;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μίλησα με το γιατρό μου (γιατί με έφαγε ο άντρας μου) κ μου είπε τελικά για απλό χωρίς καλλιέργεια και αν υπάρχει υπόνοια για κάτι να προχωρήσουμε τότε. Νομίζω κάτι τέτοιο είχε πει και η @LOULOUdaki!

Αν βγουν όλα καλά μετά υποθέτω συνεχίζουμε προσπάθειες κ βλέπουμε... φφφφ το έχω μεγάλη αγωνία

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 42 λεπτά, ο/η Tokyo είπε:

@Ginaak Μετά από όλα αυτά κατέληξα ότι με τόσο άγχος κ αγωνία που ξεκίνησα ήταν αδύνατο να τα καταφέρω... μετά από όλες αυτές τις εξετάσεις ελπίζω να ηρεμήσω κ σου συστήνω το ίδιο... έχουν δίκιο το άγχος είναι ο χειρότερος σύμβουλος...

Θα πάμε αύριο κ για το σπέρμα κ ελπίζω να κλείσαμε...

Ελπιζω να πανε ολα καλα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 28 λεπτά, ο/η Γιάννα 36 είπε:

Για άνω των 35 κοπελίτσες σαν κι εμάς, λένε στο 6μηνο συγκεκριμένες εξετάσεις. Σαλπιγγογραφια για τη γυναίκα, σπερμοδιαγραμμα για άντρα. Κ μετά βλέπεις τα βήματα. Προηγούνται οι ορμονικές και το να καταλάβεις αν κάνεις ωορρηξία κι αν είναι καλή. Κράτα κι ένα θερμοδιαγραμμα βοηθάει.. 

Ευχαριστω καλη μου!

Ετσι εχω σκοπο να προχωρησω.

Κραταω θερμοδιαγραμμα αρκετους μηνες,την Κυριακη ομως αδιαθετησα με 37.2 οποτε εχασα καθε εμπιστοσυνη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Ωχ ακόμη ταλαιπώρησε κορίτσι Μ; Δύσκολο με τα δόντια στην εγκυμοσύνη. Γιατί δεν ρωτάς να βρεις εναν οδοντίατρο που θα σε αναλάβει και έχει και εμπειρία στις έγκυες; Ισως Νιώσεις και πιο ασφαλής έτσι. Κορίτσια εγώ έχω την λίστα που μου εδωσαν από την κλινική. Αλλά δεν την έχω  ετοιμάσει. Λέω να ξεκινήσω από την άλλη βδομάδα να την ετοιμάζω σιγά σιγά.  Θα ξεκινήσω να παραγγέλνω και πανες, σαμπουάν κτλ.  Όντως πως πέρασε ο καιρός. Πότε ειχαμε άγχος για το αν θα ακούσουμε την καρδούλα τους, για την αυχενική... Και τώρα γραφω και με κλωτσαει 🥹 λίγοι μήνες έμειναν κορίτσια και θα τα έχουμε στην αγκαλιά μας επιτέλους 💙
    • Οι Kegel ασκήσεις κορίτσι μου είναι για τους μυς του κόλπου! Επιτρέπονται γενικά και βοηθούν στην ενδυνάμωση τους για την ώρα των εξωθήσεων!  Στο ιντερνετ μπορείς να διαβάσεις για αυτές ναι. Μάλλον με γυμνάστρια θα τα κάνω τα μαθήματα αλλά δεν έχω αποφασίσει ακόμα.
    • Με το καλό να έρθει η μπουμπού σου!! Μια χαρά είναι τα 6 κιλά! αχ εγώ 15αυγουστο που γεννάω θα είναι όλοι υπ' ατμον να φύγουν.. τεσπά δε θα το σκέφτομαι, δεν το κανα επίτηδες να γεννάω τότε! Με μαία θα κάνεις τα μαθήματα; Ασκήσεις kegel λες να βρω από ytube? Επίσης ρώτησες τον γιατρό σου αν σου επιτρέπει να τις κάνεις ή είναι κάτι εντελώς απλό και εύκολο; Είμαι λίγο άσχετη επίτου θέματος 😶
    • Αναστασία καλησπέρα! Είμαστε στην ίδια κατάσταση! Εγώ ξεκίνησα με ένσημα από 1η Απριλίου. Μέχρι πέρυσι τέλος Ιουνίου ήμουν αναπληρώτρια, αλλά λόγω της ειδικότητας που είχα κ το ότι ήμουν καθημερινά στο δρόμο και έκανα 180 χιλιόμετρα τη μέρα δεν άξιζε να το συνεχίσω. Όλα τα λεφτά στο δρόμο και στο αυτοκίνητο. Έτσι έψαξα τι δικαιούμαι. Για να μπορέσεις να πάρεις το επίδομα κύησης και λοχείας που βγαίνεις 56 μέρες πριν από την πιθανή ημερομηνία τοκετού κ 63 μέρες μετά πρέπει να έχεις 200 ένσημα τα τελευταία δύο χρόνια. Δηλαδή εγώ που έχω πιθανή 19 Σεπτεμβρίου έπρεπε από τον Ιούλιο του 2022 να έχω συμπληρώσει τα 200 ένσημα, όμως επειδή ήμουν άνεργη κι ενώ τα είχα συμπληρωμένα τα ένσημα δε θα μπορούσα να πάρω το επίδομα αυτό αν δεν ήμουν μισθωτή λόγω ασφαλείας στο ΙΚΑ. Και ξεκίνησα δουλειά για 3 μέρες 4ωρα ώστε να είμαι μισθωτή και να μπορέσω να το πάρω..τώρα πόσα λεφτά θα πάρω δε γνωρίζω. Μετά από αυτό θα γίνει η αίτηση στη ΔΥΠΑ για το επίδομα μητρότητας που έγινε 9μηνο. Στο πρώτο επίδομα κάνεις την αίτηση την 57η μέρα πριν από τον τοκετό ηλεκτρονικά στη σελίδα του ΕΦΚΑ (γι'αυτό και σου έγραψα ότι έπρεπε να έχω τα ένσημα από τον Ιούλιο του 2022).  Όσο για τη β επιπέδου να μην αγχώνεσαι!!! Όλα θα είναι τέλεια με τη μικρούλα σου!!!💞💞💞
    • Καλησπέρα κορίτσια μου. Πριν λίγο έκανα κι εγώ τη Β' επιπέδου. Όλα καλά! Κοριτσάκι 487γρ. @Raf123τράχηλος 38χιλ. με μέτρηση απο την κοιλιά. (αυχενική 35χιλ με ενδοκολπική μέτρηση)
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...