Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καλοκαιρινά bebe 2019!!!


Recommended Posts

στις πριν 9 λεπτά, ο/η MissMary είπε:

77 - 131 - 116

δεν πήρα ακόμα τον γιατρό αλλά είδα τα όρια ρώτησα και στο εργαστήριο και μου είπαν μια χαρά. 

Μπράβο κοπέλα μου τελεια

Τα όρια είναι 92 180 και 153;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η LondonBaby είπε:

Συγχαρητήρια για τ αποτελέσματα!! Καλή συνέχεια κ Όλα να είναι τέλεια μέχρι τέλους. 

Γράφτηκα κ γω σ αυτά τα μαθήματα εδώ. Είναι 3 μέρες μέσα στον Ιούνιο. Να δούμε τι θα μάθουμε. ??

Καλά είπε για τους άντρες. Δίκιο έχει! Εμένα ο δικός μου θέλει να είναι μέσα και θα είναι για να έχω κάποιον να ξεσπάω εκείνη την ωρα. Χαχαχαχα!! (Το εχω δει σε ταινίες) Αλλά δεν υπάρχει περίπτωση να παρακολουθήσει τα μαθήματα. 

Λοιπόν πιστεύω ότι είναι σημαντικό να είναι μέσα με πήρε πόλυ από κάτω που δεν ήταν εμένα επειδή έκανα καισαρική 

Δε ρώτησα βέβαια ποτέ αν επιτρέπεται να ειναι αυτή τη φορά θα ρωτήσω όπως και κάποια άλλα πράγματα θ ζητήσω που δεν μου έκοψε τότε

Πάντως στο δωμάτιο που είχα βάλει και τεχνητούς πόνους και κάτι άλλο που ερχόταν οι μαίες και με πονούσε ξενςρωνε πολύ εννοώ δεν αντέχει να με βλέπει να πονάω 

 

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η egw είπε:

Κι εγώ μακριά μένω από τη μαμά και η πεθερά μου δεν έχει πρόσβαση με τα πόδια ήρθε η μαμα για κάποιες μέρες βασικά έκλεισε λίγες αλλά ήρθε το μωρό πιο νωρίς και άσε εκείνη τη μέρα έγινε χαμός μέχρι να καταφέρει να προλάβει τη γέννα

Όπως και να έχει οι πολλές οι μέρες σπάνε τα νευρα και δεν είναι καλές γιατί τους έχει στο κεφάλι σου και έχεις και άγχος μη βαριουνται σπίτι αν μπορούν ας έρθουν στη γέννα και δύο τρεις μέρες μετά μέχρι να τακτοποιήσεις τα πράγματα σου 

Μετά απλά ξέρεις τι;βάλε κανένα φαγητό στη κατάψυξη να έχεις έτοιμο γιατί εκεί είναι το ζορε και ότι κανείς μωρέ μετσ τι να κάνουμε

Βλέπει για πεθερα δε σχολιάζω καθόλου

Τώρα εμένα θα έρθουν για δεκαπέντε μέρες επειδή κυρίως έχω και το άλλο παιδί αλλά οκ και για να ζήσουν λίγο με το νεογέννητο

Μετά αν μπορεί ο άντρας μου θα πάρει δύο τρεις μέρες για την αρχή του σχολείου αν έχω θέμα στο να περπατάω και όσο είμαι στη κλινική 

Εσένα θα πάρει ;

 

Εμένα είναι λίγο περίεργα Τα πράγματα. Που να ξέρω κ γω ποτέ θα βγει το παιδάκι μου? Σίγουρα θέλουν όλοι να είναι στη γέννα. Μακάρι! Απλά δεν μπορούμε να προγραμματίσουμε. 

Μου φαίνεται θα κάνω αυτό που λες 3-4 μέρες να μείνει η μάνα μου πρώτα κ άλλες 3-4 μέρες να μείνει η πεθερά. Διότι πρέπει να είμαστε κ δίκαιοι! Μην έχουμε κ γκρίνιες! Θα έχουμε που θα έχουμε το δικό μας άγχος με το μωρό. Δεν θα αντέξω κ τέτοια σκηνικά!

Δυστυχώς δεν έχω ιδέα τι θα κάνει ο δικός μου. Έχει δικιά του εταιρεία οπότε μπορεί να είναι κ δύσκολο. Θα δούμε. Εγώ θα ήθελα να είναι μαζί μου 1-2 μέρες η αλήθεια είναι. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η MissMary είπε:

Ευχαριστώ! 

Είναι 95 - 180 - 155

Μια χαρά άντε τώρα να πάνε όλα καλά να έρθει το πέμπε

Εμείς έχουμε ραντεβού 16 μαϊου 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η LondonBaby είπε:

Εμένα είναι λίγο περίεργα Τα πράγματα. Που να ξέρω κ γω ποτέ θα βγει το παιδάκι μου? Σίγουρα θέλουν όλοι να είναι στη γέννα. Μακάρι! Απλά δεν μπορούμε να προγραμματίσουμε. 

Μου φαίνεται θα κάνω αυτό που λες 3-4 μέρες να μείνει η μάνα μου πρώτα κ άλλες 3-4 μέρες να μείνει η πεθερά. Διότι πρέπει να είμαστε κ δίκαιοι! Μην έχουμε κ γκρίνιες! Θα έχουμε που θα έχουμε το δικό μας άγχος με το μωρό. Δεν θα αντέξω κ τέτοια σκηνικά!

Δυστυχώς δεν έχω ιδέα τι θα κάνει ο δικός μου. Έχει δικιά του εταιρεία οπότε μπορεί να είναι κ δύσκολο. Θα δούμε. Εγώ θα ήθελα να είναι μαζί μου 1-2 μέρες η αλήθεια είναι. 

Κοίτα ούτε εγώ ήξερα είχαν κλείσει να έρθουν στις 38 εβδομάδες και γέννησα στις 37

Κοίτα στη κλινική κι εγώ τον ήθελα ακόμη και όταν έφευγε και εμένε η μαμά του έστελνα μηνύματα στο σπίτι δεν με ένοιαζε τόσο

Πήρε δύο μέρες άδεια στη γέννα μόνο τη μέρα που γέννησα και την επόμενη που έκανε τα γραφειοκρατικά αλλά τώρα θα πάρει 

Από έξι μηνών όμως μέχρι τα δύο του μικρού κτίσαμε και έλειπε κάθε μέρα μέχρι τις εννιά είχα φρικαρει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η egw είπε:

Κοίτα ούτε εγώ ήξερα είχαν κλείσει να έρθουν στις 38 εβδομάδες και γέννησα στις 37

Κοίτα στη κλινική κι εγώ τον ήθελα ακόμη και όταν έφευγε και εμένε η μαμά του έστελνα μηνύματα στο σπίτι δεν με ένοιαζε τόσο

Πήρε δύο μέρες άδεια στη γέννα μόνο τη μέρα που γέννησα και την επόμενη που έκανε τα γραφειοκρατικά αλλά τώρα θα πάρει 

Από έξι μηνών όμως μέχρι τα δύο του μικρού κτίσαμε και έλειπε κάθε μέρα μέχρι τις εννιά είχα φρικαρει

Όλα εμείς τα τραβάμε ούτως ή άλλως κορίτσι μου! Τι να κάνουμε? Κουράγιο μανούλες!!! ????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η LondonBaby είπε:

Όλα εμείς τα τραβάμε ούτως ή άλλως κορίτσι μου! Τι να κάνουμε? Κουράγιο μανούλες!!! ????

Άστα να πάνε πφ

Όμως εγώ καμιά φορά λέω δεν είναι μόνο δικά μας παιδιά 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια εμένα παίζει να είναι ο μόνος άντρας που δεν θέλει να είναι μέσα στον τοκετό.και εμείς έχουμε ένα θέμα με την άδεια δεν ξέρει πότε ακριβώς να πάρει για να έρθει.λεμε για της 39 εβδομάδες αλλά Μήπως το μωρο έρθει νωρίτερα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η vivika10 είπε:

Κορίτσια εμένα παίζει να είναι ο μόνος άντρας που δεν θέλει να είναι μέσα στον τοκετό.και εμείς έχουμε ένα θέμα με την άδεια δεν ξέρει πότε ακριβώς να πάρει για να έρθει.λεμε για της 39 εβδομάδες αλλά Μήπως το μωρο έρθει νωρίτερα.

Δηλαδή εσένα θα δουλεύει μόνιμα μακριά ;είναι η δουλειά του έτσι;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια καλησπέρα σας! Έχω μια ερώτηση έχω πολλά υγρά άσπρου χρώματος και μερικές φορές απαλό κίτρινο-μπεζ. Αντιμετωπίζει καμιά κοπέλα τα ίδια συμπτώματα; Είμαι στην 32η εβδομάδα και γενικά από την 30η πρώτη εβδομάδα έχω εμφανίσει καινούρια συμπτώματα και είναι η πρώτη μου εγκυμοσύνη και δεν ξέρω πολλά πράγματα ούτε μπορώ να τα εξηγήσω ??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Kate99 είπε:

Κορίτσια καλησπέρα σας! Έχω μια ερώτηση έχω πολλά υγρά άσπρου χρώματος και μερικές φορές απαλό κίτρινο-μπεζ. Αντιμετωπίζει καμιά κοπέλα τα ίδια συμπτώματα; Είμαι στην 32η εβδομάδα και γενικά από την 30η πρώτη εβδομάδα έχω εμφανίσει καινούρια συμπτώματα και είναι η πρώτη μου εγκυμοσύνη και δεν ξέρω πολλά πράγματα ούτε μπορώ να τα εξηγήσω ??

Μαζί είμαστε στις εβδομάδες!!??

Είναι φυσιολογικα τα υγρά αυτά αρκεί να μην έχεις φαγούρα ή δυσκολία στην ούρηση. Εάν έχεις κάποια άλλη ενόχληση μιλα με το γιατρό σου. Εάν είναι μόνο τα υγρά είναι λογικό. Εγώ έχω από πολύ νωρίς. Κ Είναι για να μας προστατεύουν από μολύνσεις. Επίσης όσο πλησιάζουν οι μέρες του τοκετού θα είναι πιο έντονα μάλλον.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 37 λεπτά, ο/η LondonBaby είπε:

Μαζί είμαστε στις εβδομάδες!!??

Είναι φυσιολογικα τα υγρά αυτά αρκεί να μην έχεις φαγούρα ή δυσκολία στην ούρηση. Εάν έχεις κάποια άλλη ενόχληση μιλα με το γιατρό σου. Εάν είναι μόνο τα υγρά είναι λογικό. Εγώ έχω από πολύ νωρίς. Κ Είναι για να μας προστατεύουν από μολύνσεις. Επίσης όσο πλησιάζουν οι μέρες του τοκετού θα είναι πιο έντονα μάλλον.

Δεν συνοδεύονται από αλλά συμπτώματα. Και εγώ είχα από πολύ νωρίς αλλά τώρα είναι πιο έντονα ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η egw είπε:

Δηλαδή εσένα θα δουλεύει μόνιμα μακριά ;είναι η δουλειά του έτσι;

Ο άντρας μου είναι στρατιωτικός,βρίσκεται σε νησί μόλις γεννήσω μετά από ένα μήνα θα πάω και εγώ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η Kate99 είπε:

Δεν συνοδεύονται από αλλά συμπτώματα. Και εγώ είχα από πολύ νωρίς αλλά τώρα είναι πιο έντονα ?

Δεν πιστεύω να είναι κάτι. Πιστευω οσο περναει ο καιρος θα εχουμε περισσοτερα. Πες το στο γιατρό σου την επόμενη φορά που θα τον δεις. ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Kate99 είπε:

Κορίτσια καλησπέρα σας! Έχω μια ερώτηση έχω πολλά υγρά άσπρου χρώματος και μερικές φορές απαλό κίτρινο-μπεζ. Αντιμετωπίζει καμιά κοπέλα τα ίδια συμπτώματα; Είμαι στην 32η εβδομάδα και γενικά από την 30η πρώτη εβδομάδα έχω εμφανίσει καινούρια συμπτώματα και είναι η πρώτη μου εγκυμοσύνη και δεν ξέρω πολλά πράγματα ούτε μπορώ να τα εξηγήσω ??

Εγώ είχα πολλά υγρά από την αρχή,νομίζω μετά από την 27η εβδομάδα αν θυμάμαι καλά αρχίσανε να είναι περισσότερα και λίγο πιο κίτρινα κάποιες φορές,ο γιατρός μου είπε πως είναι φυσιολογικό 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 ώρες, ο/η lambo είπε:

8 ώρες; πώς άντεξες; και τελικά τι έγινε; δεν γέννησες φυσιολογικά;

Δυστυχώς καισαρική. Αν ο τράχηλος δεν κάνει διαστολή και έχεις για 15 ώρες σπασμένα νερά, δεν υπάρχει άλλη λύση. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 ώρες, ο/η Χρυσάφω είπε:

Σ ευχαριστω πολυ κοπελα μου!Συνεπώς βοηθάει στην επιτευξη της εγκυμοσύνης!Εσυ;; Πως είσαι;;

Είμαι καλά κοπέλα μου, σε ευχαριστώ! ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 ώρες, ο/η eliza11 είπε:

Αγοράκι εσυ;

Αγοράκι και εγώ!!! Στην σελίδα 27 του θέματος είναι όλη η λίστα με της εγκυούλες και τις ΠΗΤ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σχετικά με την παρουσία του συζύγου στον τοκετό, με βρίσκει εκ διαμέτρου αντίθετη, θεωρώ ότι το μεγαλύτερο ποσοστό των αντρών δεν αντέχει την διαδικασία και αν μου επιτρέπεται το βρίσκω και λίγο σαδιστικό από τις γυναίκες που επιμένουν να φέρνουν τον άντρα τους σε αυτή την θέση και να τον κάνουν να βιώνει μια τόσο στρεσογόνα εμπειρία. Καλώς ή κακώς οι γυναίκες είμαστε από την φύση μας καλύτερα προετοιμασμένες - και ας μην το ξέρουμε μέχρι να το περάσουμε - για τον τοκετό. Οι άντρες μπορεί να είναι καλοί πολεμιστές και δυνατοί στο σώμα αλλά τέτοια δεν τα αντέχουν. 

Όσον αφορά για την βοήθεια τις πρώτες μέρες, καλό είναι να υπάρχει και κάποιος άλλος για κάποιες ώρες με την μανούλα εκτός από τον σύζυγο που πολλές φορές θα φοβάται να κάνει κάποια πράγματα στο μωρό. Βέβαια δεν είναι εύκολο ο άνθρωπος αυτός να είναι 24 ώρες το 24ωρο μέσα στο σπίτι, και αυτό κουράζει την λεχώνα. Και φυσικά να είναι ένας άνθρωπος συνεργάσιμος που να ακούει την μητέρα και πως θέλει να κάνει κάποια πράγματα στο βρέφος της και να μην την κοντράρει γιατί "το 1980 εμείς έτσι τα κάναμε, ήρθατε τώρα εσείς να μας πείτε τα μοντέρνα" κ.ο.κ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η vivika10 είπε:

Ο άντρας μου είναι στρατιωτικός,βρίσκεται σε νησί μόλις γεννήσω μετά από ένα μήνα θα πάω και εγώ.

Κατάλαβα σαν το παμπα μου ?εντάξει λογικά θα σου πει ο γιατρός σου 

Πάντως εμένα ο παμπας μου όταν γεννήθηκα ήταν σε άσκηση

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η KONSTANTIA είπε:

Δυστυχώς καισαρική. Αν ο τράχηλος δεν κάνει διαστολή και έχεις για 15 ώρες σπασμένα νερά, δεν υπάρχει άλλη λύση. 

Επηρεάζεται μετά και το μωρό 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η KONSTANTIA είπε:

Σχετικά με την παρουσία του συζύγου στον τοκετό, με βρίσκει εκ διαμέτρου αντίθετη, θεωρώ ότι το μεγαλύτερο ποσοστό των αντρών δεν αντέχει την διαδικασία και αν μου επιτρέπεται το βρίσκω και λίγο σαδιστικό από τις γυναίκες που επιμένουν να φέρνουν τον άντρα τους σε αυτή την θέση και να τον κάνουν να βιώνει μια τόσο στρεσογόνα εμπειρία. Καλώς ή κακώς οι γυναίκες είμαστε από την φύση μας καλύτερα προετοιμασμένες - και ας μην το ξέρουμε μέχρι να το περάσουμε - για τον τοκετό. Οι άντρες μπορεί να είναι καλοί πολεμιστές και δυνατοί στο σώμα αλλά τέτοια δεν τα αντέχουν. 

Όσον αφορά για την βοήθεια τις πρώτες μέρες, καλό είναι να υπάρχει και κάποιος άλλος για κάποιες ώρες με την μανούλα εκτός από τον σύζυγο που πολλές φορές θα φοβάται να κάνει κάποια πράγματα στο μωρό. Βέβαια δεν είναι εύκολο ο άνθρωπος αυτός να είναι 24 ώρες το 24ωρο μέσα στο σπίτι, και αυτό κουράζει την λεχώνα. Και φυσικά να είναι ένας άνθρωπος συνεργάσιμος που να ακούει την μητέρα και πως θέλει να κάνει κάποια πράγματα στο βρέφος της και να μην την κοντράρει γιατί "το 1980 εμείς έτσι τα κάναμε, ήρθατε τώρα εσείς να μας πείτε τα μοντέρνα" κ.ο.κ.

Κορίτσια ναι δεν θα επηρεαζεστε από κάποια πράγματα και ειδικά όσες θέλετε να θηλασετε 

Ένα βράδυ το παιδί εμένα μικρό ήταν κάπου μιας βδομάδας ήθελε συνέχεια στήθος 

Πωπω άρχισαν μάνα και πεθερά και δε χορταινει το παιδί και έτσι αλλιώς δηλαδή το ενδεχόμενο να ήθελε απλά μαμά ήταν απίθανο 

Ευτυχώς την επόμενη είχα ραντεβού με το παιδίατρο έβαλε το παιδί κιλά ησύχασαν

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η egw είπε:

Κορίτσια ναι δεν θα επηρεαζεστε από κάποια πράγματα και ειδικά όσες θέλετε να θηλασετε 

Ένα βράδυ το παιδί εμένα μικρό ήταν κάπου μιας βδομάδας ήθελε συνέχεια στήθος 

Πωπω άρχισαν μάνα και πεθερά και δε χορταινει το παιδί και έτσι αλλιώς δηλαδή το ενδεχόμενο να ήθελε απλά μαμά ήταν απίθανο 

Ευτυχώς την επόμενη είχα ραντεβού με το παιδίατρο έβαλε το παιδί κιλά ησύχασαν

Αχ αυτά δεν θα τ αντέξω εγώ. Και άντε στη μανα σου έχεις άλλο θάρρος. Μπορείς να της μιλήσεις. Στην πεθερά τι να πεις? Να τσακωθείς? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η LondonBaby είπε:

Αχ αυτά δεν θα τ αντέξω εγώ. Και άντε στη μανα σου έχεις άλλο θάρρος. Μπορείς να της μιλήσεις. Στην πεθερά τι να πεις? Να τσακωθείς? 

Δουλειά σου είναι να τσακωθείς με την μάνα σου και δουλειά του άντρα σου να θέσει τα όρια στην δική του. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...